Mivel permetezzek ribiszke levéltetű ellen?

Mivel permetezzek ribiszke levéltetű ellen?

Agrofórum Online

Sz. Istvánné kérdése: Mivel permetezzek kora tavasszal a levélpirosító ribiszke levéltetű ellen?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A közönséges levélpirosító ribiszke-levéltetű (Chryptomyzus ribis) a leggyakoribb, s egyben a legjelentősebb levéltetűfaj a ribiszkén. Károsítására már igen korán, a fiatal levelek megjelenésekor számítani lehet. E kártevő jelenléte nem csak a házikertekben, hanem az ültetvényekben is gyakori, legyen szó fekete vagy akár piros ribiszkéről. Tojás alakban telelnek át a ribiszkebokrokon. Rügyfakadáskor a tojásból kelő ősanyák indítják el az az évi nemzedéket, hamar létrehozva első szárnyatlan nemzedéküket. Ezek sárgás színűek, apróak kb. 2 mm nagyságúak.

Táplálkozásuk nyomán a levelek felhólyagosodnak, majd bepirosodnak, nyáron pedig elszáradhatnak. A levéllemez fonáki oldalán találhatóak meg fejlődő lárváik és kifejlett szárnyatlan alakjaik. Szívogatásuk közben levélről-levélre vándorolnak. Később szárnyas egyedeik is megjelennek, és májustól fokozatosan elhagyják a ribiszkéket. Különböző vadon élő ajakos virágú növényekre (pl. csalánfélék) repülnek át, ahol károsításukat folytatják. Őszi nemzedéke újra visszatér a ribiszkékre. A megtermékenyített nőstények lerakják tojásaikat, mely a következő év nemzedékét indítják majd el. Egy év során a ribiszke levéltetűnek számos nemzedéke fejlődik.

Védekezés: Az olajtartalmú készítményekkel végzett lemosó kezelésekkel az áttelelő alakokat, vagyis a tojásokat gyéríthetjük, mivel ezek bevonatot képezve akadályozza meg légzésüket. A rügyfakadás előtt elpusztított tojásokkal akár több nemzedéksor kifejlődése is megállítható. A védekezés szempontjából alapvető fontosságú a kártevő jelenlétének korai felismerése. A levelek megjelenésekor, de még virágzás előtt mindenképpen el kell végezzük a kémiai védekezést, akkor, amikor az első károsodott levelek megjelennek. Kontakt hatású készítményeket használjunk, ha a tetvek még csak kis egyedszámban vannak jelen (pl. lambda-cihalotrin). A besodródott levelekben élő egyedeknek nagy az életben maradási esélye kontakt készítmények alkalmazása esetén, mivel ezekre a helyekre a permetlé eljutása korlátozott, ekkor a levéltetvek ellen már felszívódó rovarölő szereket alkalmazzunk (pl. acetamiprid). Ne felejtkezzünk el a későbbiekben a visszatérő szárnyas egyedek elleni védekezésről sem!

Kalászfuzáriózis és vörösrozsda: járványveszélyes a helyzet őszi búzában

2019. május 19. 08:59

A kalászfuzáriózis és a vörösrozsda fertőzés veszélye mellett nem elhanyagolandó a többi kórokozó elleni védelem sem. A gabonalisztharmat és a levélfoltosság betegségek, valamint a szeptóriás levél- és kalászfertőzés kórokozói számára is kedvezően alakulnak a további fertőzés feltételei.

Mik lehetnek a szabálytalan foltok a szőlővesszőn, okoznak-e gondot?

2019. január 25. 15:30

S. Károly kérdése: A szőlővesszőkön szabálytalan foltok jelentek meg. Mik lehetnek ezek a foltok, okoznak-e gondot?

Mikor és mivel kell permetezni a diófát?

2022. október 10. 04:36

Mikor kell permetezni és pontosan mivel kell permetezni a diófát? Válaszukat előre is köszönöm!

Permetezzünk: most veszélyeztet a tafrinás levélfodrosodás az őszibarackban

2024. április 14. 16:10

Az őszibarack a hazai gyümölcsfajok közül meglehetősen beteg növény, bár kórokozója igazán nincs sok. Ugyanakkor a kórokozók közül néhány, így pl. a tafrinás levélfodrosodás önmagában képes meghatározni nemcsak a termesztés sikerességét, hanem még az állomány létét is gyakorta veszélyeztetheti.