Mivel permetezzek ribiszke levéltetű ellen?

Mivel permetezzek ribiszke levéltetű ellen?

Agrofórum Online

Sz. Istvánné kérdése: Mivel permetezzek kora tavasszal a levélpirosító ribiszke levéltetű ellen?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A közönséges levélpirosító ribiszke-levéltetű (Chryptomyzus ribis) a leggyakoribb, s egyben a legjelentősebb levéltetűfaj a ribiszkén. Károsítására már igen korán, a fiatal levelek megjelenésekor számítani lehet. E kártevő jelenléte nem csak a házikertekben, hanem az ültetvényekben is gyakori, legyen szó fekete vagy akár piros ribiszkéről. Tojás alakban telelnek át a ribiszkebokrokon. Rügyfakadáskor a tojásból kelő ősanyák indítják el az az évi nemzedéket, hamar létrehozva első szárnyatlan nemzedéküket. Ezek sárgás színűek, apróak kb. 2 mm nagyságúak.

Táplálkozásuk nyomán a levelek felhólyagosodnak, majd bepirosodnak, nyáron pedig elszáradhatnak. A levéllemez fonáki oldalán találhatóak meg fejlődő lárváik és kifejlett szárnyatlan alakjaik. Szívogatásuk közben levélről-levélre vándorolnak. Később szárnyas egyedeik is megjelennek, és májustól fokozatosan elhagyják a ribiszkéket. Különböző vadon élő ajakos virágú növényekre (pl. csalánfélék) repülnek át, ahol károsításukat folytatják. Őszi nemzedéke újra visszatér a ribiszkékre. A megtermékenyített nőstények lerakják tojásaikat, mely a következő év nemzedékét indítják majd el. Egy év során a ribiszke levéltetűnek számos nemzedéke fejlődik.

Védekezés: Az olajtartalmú készítményekkel végzett lemosó kezelésekkel az áttelelő alakokat, vagyis a tojásokat gyéríthetjük, mivel ezek bevonatot képezve akadályozza meg légzésüket. A rügyfakadás előtt elpusztított tojásokkal akár több nemzedéksor kifejlődése is megállítható. A védekezés szempontjából alapvető fontosságú a kártevő jelenlétének korai felismerése. A levelek megjelenésekor, de még virágzás előtt mindenképpen el kell végezzük a kémiai védekezést, akkor, amikor az első károsodott levelek megjelennek. Kontakt hatású készítményeket használjunk, ha a tetvek még csak kis egyedszámban vannak jelen (pl. lambda-cihalotrin). A besodródott levelekben élő egyedeknek nagy az életben maradási esélye kontakt készítmények alkalmazása esetén, mivel ezekre a helyekre a permetlé eljutása korlátozott, ekkor a levéltetvek ellen már felszívódó rovarölő szereket alkalmazzunk (pl. acetamiprid). Ne felejtkezzünk el a későbbiekben a visszatérő szárnyas egyedek elleni védekezésről sem!

Lehet-e már most a szőlő levelein lisztharmat?

2022. május 11. 04:37

Elképzelhető, hogy a szőlő levelein már most, tavasszal is a lisztharmat fertőzés tüneteit láttam?

Küszöbön a robotok hatalomátvétele a növénytermesztésben

2019. július 31. 04:36

Ausztráliában és Kanadában több start-up vállalkozás is mezőgazdasági robotok készítésére szakosodott és munkájuk olyannyira sikeres, hogy néhány farmer már használja is az általuk gyártott gépeket.

Milyen kártevő miatt hullik le az apró szilva?

2020. április 9. 04:36

T. Mónika kérdése: Telepítettünk néhány szilvafát, tavaly már teremtek. Közülük sok apró, pár mm-es termés lepotyogott, rajtuk lyukakat láttam. Milyen kártevő okozhatja?

Mit tehetünk az egészséges mogyorótermésért?

2019. szeptember 5. 04:36

F. Mihály kérdése: Mogyoróbokrom évek óta csak romlott mogyorót ad, többnyire már nyáron lehullanak a beteg termések. Mit tegyek, hogy egészséges mogyorót tudjak a következő évben betakarítani?