Mivel permetezzek ribiszke levéltetű ellen?

Mivel permetezzek ribiszke levéltetű ellen?

Agrofórum Online

Sz. Istvánné kérdése: Mivel permetezzek kora tavasszal a levélpirosító ribiszke levéltetű ellen?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A közönséges levélpirosító ribiszke-levéltetű (Chryptomyzus ribis) a leggyakoribb, s egyben a legjelentősebb levéltetűfaj a ribiszkén. Károsítására már igen korán, a fiatal levelek megjelenésekor számítani lehet. E kártevő jelenléte nem csak a házikertekben, hanem az ültetvényekben is gyakori, legyen szó fekete vagy akár piros ribiszkéről. Tojás alakban telelnek át a ribiszkebokrokon. Rügyfakadáskor a tojásból kelő ősanyák indítják el az az évi nemzedéket, hamar létrehozva első szárnyatlan nemzedéküket. Ezek sárgás színűek, apróak kb. 2 mm nagyságúak.

Táplálkozásuk nyomán a levelek felhólyagosodnak, majd bepirosodnak, nyáron pedig elszáradhatnak. A levéllemez fonáki oldalán találhatóak meg fejlődő lárváik és kifejlett szárnyatlan alakjaik. Szívogatásuk közben levélről-levélre vándorolnak. Később szárnyas egyedeik is megjelennek, és májustól fokozatosan elhagyják a ribiszkéket. Különböző vadon élő ajakos virágú növényekre (pl. csalánfélék) repülnek át, ahol károsításukat folytatják. Őszi nemzedéke újra visszatér a ribiszkékre. A megtermékenyített nőstények lerakják tojásaikat, mely a következő év nemzedékét indítják majd el. Egy év során a ribiszke levéltetűnek számos nemzedéke fejlődik.

Védekezés: Az olajtartalmú készítményekkel végzett lemosó kezelésekkel az áttelelő alakokat, vagyis a tojásokat gyéríthetjük, mivel ezek bevonatot képezve akadályozza meg légzésüket. A rügyfakadás előtt elpusztított tojásokkal akár több nemzedéksor kifejlődése is megállítható. A védekezés szempontjából alapvető fontosságú a kártevő jelenlétének korai felismerése. A levelek megjelenésekor, de még virágzás előtt mindenképpen el kell végezzük a kémiai védekezést, akkor, amikor az első károsodott levelek megjelennek. Kontakt hatású készítményeket használjunk, ha a tetvek még csak kis egyedszámban vannak jelen (pl. lambda-cihalotrin). A besodródott levelekben élő egyedeknek nagy az életben maradási esélye kontakt készítmények alkalmazása esetén, mivel ezekre a helyekre a permetlé eljutása korlátozott, ekkor a levéltetvek ellen már felszívódó rovarölő szereket alkalmazzunk (pl. acetamiprid). Ne felejtkezzünk el a későbbiekben a visszatérő szárnyas egyedek elleni védekezésről sem!

Első szemlétől az aratásig – ingyenesen letölthetők a legfrissebb Nufarmer Magazinok (PDF)

2020. március 20. 11:18

Az idén 11. évfolyamába lépett Nufarmer Magazin friss, 28. száma minden eddiginél gazdagabb tartalommal jelentkezik: januártól egészen a betakarítási munkák utánig mutatja be a növényvédelmi feladatokat, valamint a Nufarm által forgalmazott növényvédő szereket.

Milyen növényvédelmi feladataink vannak a meggyfákon a virágzást követő időszakban?

2022. május 15. 04:37

Milyen növényvédelmi feladataink vannak a meggyfákon a virágzást követő időszakban, a termések szüretéig?

Miért ragacsos a terasz a selyemakác alatt?

2023. július 17. 14:38

Selyemakácfám levelei kezdenek sárgulni, és alatta a teraszon minden ragacsos lett. Nem látok rajta semmi rovart, igaz elég magasan vannak ágai. Nagyon kellemetlen, nem tudjuk használni a teraszt. Mi okozhatja, mivel, hogyan védekezhetünk ellene?

Tavaszi növényvédelem kalászosokban

2020. február 26. 08:02

Ahogy tavaly, úgy 2020-ban is bevált növényvédő szereket, kipróbált növényvédelmi technológiákat ajánlunk a jövedelmező gabonatermesztéshez.