Mikor lehet metszeni a különböző gyümölcsfákat?

Mikor lehet metszeni a különböző gyümölcsfákat?

Agrofórum Online

K. Aranka kérdése: Többféle gyümölcsfa is található kertünkben. Mikor lehet a csonthéjas és mikor lehet az almatermésű fáinkat megmetszeni?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsültetvényekben a fák metszése munkaigényes és nagy szakértelmet igénylő feladat. A fák termőképessége nemcsak attól függ hogy, milyen módon történik meg a termőfelület alakítása, hanem attól is, hogy mikor. A metszés egyrészt történhet a fák nyugalmi állapotában, vagy a vegetációs időszakban, nyáron. A koronaalakítás időszakában általában minden gyümölcsfaj esetében szükség van lombtalan állapotban végzett fás metszésre, de ezt semmiképpen sem télen, hanem tavasszal, közvetlenül a rügyfakadás előtt végezzük. Termőre fordulás után, a fenntartó metszés időpontjának megválasztásánál már különbséget kell tennünk az almatermésű és a csonthéjas gyümölcsfajok között.

Csonthéjas fajok (kajszi, őszibarack, szilva, meggy, cseresznye) esetében a metszés időpontjának megválasztása elsősorban növényvédelmi okra vezethető vissza. Eltérő mértékben ugyan, de minden csonthéjas fajt, főként a kajszit és őszibarackot veszélyeztetik télen, a sebzéseken keresztül fertőző kórokozók. A kajszi és őszibarack fák metszését ezáltal két időpontban, de semmiképpen sem a nyugalmi időszakban végezhetjük el. Az egyik időszak tavasszal a rügyfakadás után, virágzás előtt van, ekkor ugyanis a gutaütés kórokozói már nem fertőzőképesek. Az sem baj, ha a metszés időpontja eltolódik a virágzás időszakra, ekkor ugyanis a virágok berakódottságához tudjuk igazítani a metszés erősségét. A másik alkalmas időpont nyáron, közvetlenül a szüret után van. A nyári metszés alkalmas a gallyritkításra, vastagabb fás részek eltávolítására.

Az almatermésűeket (alma, körte, birs, naspolya) a gutaütés kórokozói nem fertőzik, ezért a termőre fordult fák kevésbé érzékenyek a metszési időpont megválasztására, mint a csonthéjasok. Az almatermésűeket tehát télen is metszhetjük, azokon a napokon, amikor a hőmérséklet fagypont felett van. A metszéssel okozott sebek kezeléséről semmi esetben se felejtkezzünk el, főként a motorfűrésszel, kézi fűrésszel és ágvágó ollóval ejtett sebek gondos kezelése a legfontosabb valamilyen sebzáró anyaggal.

 

Stressz ,,helyett” gyümölcsöt és zöldséget!

2023. január 2. 15:25

Az Edith Cowan Egyetem (ECU) új kutatása szerint a gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend folytatása csökkenti a stresszt.

Üvegbe zárt gyümölcsök

2019. április 28. 09:32

A Quali-T Bt. a függőséget okozó lekvárokon túl bodzafeldolgozással is foglalkozik. Sőt, ez az, ami jelenleg a cég gazdálkodásának legerősebb pillérje. A biofeldolgozáson kívül ugyanis szinte a kezdetektől készítenek exportra bodzavirág szörpöt, melyet félkész termékként értékesítenek.

Jót tett a gyümölcsösöknek és a veteményeseknek a csapadék

2019. április 17. 06:03

A csapadék kifejezetten jót tett a március közepéig elvetett hagymaféléknek, gyökérzöldségeknek és a zöldborsónak. A paprikafélék palántázása, a dinnyefélék ültetése a héten kezdődik, ezek fejlődését öntöző-berendezésekkel segítik.

Mit tehetünk a gyümölcshullás ellen?

2019. április 27. 13:42

R. Magdolna kérdése: Gyümölcsfáimról minden évben sok termés hullik le a tavasz és nyár folyamán is. Mitől lehet ez?