Kertészeti csevegő Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A Kertészek Kocsmája, ahol kötetlen társalgás folyik a világ nagy dolgairól.
  2014.11.07. 19:56  Hozzászólás  Válasz gergerg (525) hsz.-re     Olvasás  
  •   526   
Avatar

terra alapító
 
Akkor hogy működtök ti? Havi fix 150-et kapsz? :P :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2014.11.07. 18:48  Hozzászólás  Válasz gergerg (523) hsz.-re     Olvasás  
  •   524   
Avatar

terra alapító
 
A szabadnapra fizetett pénz több, mint ha dolgoznál aznap :D legalábbis ha órabérben vagy :D egyetlen problémám volt vele, túl kevés a szabadnapok száma, és túl sok a munkanapok száma :D fel lehetne cserélni a kettőt :clap:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.07. 17:58  Hozzászólás  Válasz tgwh (522) hsz.-re     Olvasás  
  •   523   
Avatar

terra alapító
 
Ez így fals, mert ha szabadságon vagy, többet keresel, mint ha dolgoznál

?
 


  2014.11.07. 17:53  Hozzászólás  Válasz gergerg (521) hsz.-re     Olvasás  
  •   522   
Avatar

terra alapító
 
Ez így fals, mert ha szabadságon vagy, többet keresel, mint ha dolgoznál :D legalábbis mi így voltunk. Ezért szerette a főnök ha a túlóra nem túlóra, hanem kapsz helyette egy szabadnapot :D szabadnap meg nem szabadnap, gyere be dolgozni helyette XD
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.07. 17:02  Hozzászólás  Válasz tgwh (520) hsz.-re     Olvasás  
  •   521   
Avatar

terra alapító
 
Egyébként sem volt munka, igazából szivességet tettem hogy dolgom volt, így miattam nem kerestem egy vasat sem a héten.
 


  2014.11.07. 16:54  Hozzászólás  Válasz gergerg (519) hsz.-re     Olvasás  
  •   520   
Avatar

terra alapító
 
Na látod az cumi...
Nekem egyszerűbb lett volna. Délután megkeresgélem, megrendelem, nulla nap szabi. Aztán ha hozzák, megcsörgetnek, felpattanok a drótszamárra, és hazatekerek :D az útba eső kocsma bezárt, meg amúgy sem járok kocsmába, tehát ha el nem üt valaki, hazaérek, és átveszem :D
Végül is ha van szabadságod akkor jól jártál. Ha meg a főnök szereti szabadon kezelni a túlóra-szabadság párost, akkor sincs sok gond. És általában szeretik, mivel olcsóbb :D

Visszaemlékezés: eddig egyszer ütöttek el majdnem, a védett bicikliúton :D azóta ha lehet, kerülöm a bicikliutakat :D ha meg bicikliúton járok, nem lassítok, adják meg ők az elsőbbséget, ha már kint van nekik a tábla :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.07. 16:37  Hozzászólás  Válasz kisveréb (517) hsz.-re     Olvasás  
  •   519   
Avatar

terra alapító
 
Nem. Egy hét szabi kevés volt. Hétvégén lyukadt ki. Hétfőn itthon maradtam keresni az újat, a neten találtam egy üzletet, ahol nagyon jó áron volt. Felhívtam őket. Azt mondták most az a tipus nincs. Mondom jó nekem másik is (4 tipus van ami gyakorlatilag ugyan az) akkor azt mondták szétnéznek és visszahívnak. Visszahívtak, mondták nincs, de kedden mennek a gyártóhoz, ha ott van, hoznak. Azt mondták kedden hívnak hogy van-e. Persze itthon maradtam kedden is, hogy ha hívnak hogy nincs, tudjak másfelé menni. Nem hívtak. Így aztán szerdán is itthon maradtam, reggel felhívtam őket, hogy akkor most mi van. Azt mondták megvan a kazán 48 órán belül megkapom. A 48 óra ugye péntek reggel. Gondoltam hogy nem hajnalban jön a kocsi, így itthon maradtam csütörtökön is. Nem jött. Gondoltam majd ma. Reggel gyorsan elmentem csőrlőért amivel a pincébe engedem, meg kötelet, tömítést, teflont venni. Nagyon siettem, hogy hazaérjek mire jön a kazán. Vártam délig, nem jött. Felhívtam a céget, azt mondták ők elküldték, jönnie kell. Elkértem az azonosítószámot nyomkövetés céljából. A szám persze nem stimmelt. Vártam fél négyig. Akkor megint hívtam őket, hogy piszkálják meg a postát. Megpiszkálták. Egy közeli város garázsában van, holnap délelőtt jön.
 


  2014.11.07. 16:11  Hozzászólás  Válasz gergerg (516) hsz.-re     Olvasás  
  •   518   
Avatar

terra alapító
 
Jó, hát legközelebb egy-két hét szabadságot veszel ki ha várható a postás :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/






  2014.11.06. 18:04  Hozzászólás  Válasz kisveréb (514) hsz.-re     Olvasás  
  •   515   
Avatar

terra alapító
 
Van akik konténer bunkert árulnak, amit leáshatsz a föld alá. Igen, a netgeo még szakértőket is küldött rájuk, pontozták különböző ismérvek szerint, és megtippelték meddig élnék túl, amit persze a nagy többség lehurrogott, hogy biztos tovább élnének :D
Én úgy tartom értelmesnek, hogy mindig a legrégebbit egyék meg, így mindig csak egy-két hétre, vagy hónapra kell beávásorlniuk. De ha valami akciós, abból sokat vesznek.
Mondjuk a gazdaságnak biztos piszkosul jót tett :D
Sokan vannak, könnyebben működik minden apró csoport picike fóruma is.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.06. 17:30  Hozzászólás  Válasz tgwh (513) hsz.-re     Olvasás  
  •   514   
Avatar

terra alapító
 
Érdekes ez, egyes helyeken nagyon komolyan veszik. Belefutottam már erre alapult weblapokba, boltokba, ahol Amerikában ezeknek árulnak tartós kaját, képekre a feltöltött kamrákról, fórumokba, ahol a különféle tartalékok minőségét, a felhalmozás mikéntjét tárgyalják.
Kicsi lányom német apósa is kicsit hajlik rá. Őket is ellátta egy nagy doboz túlélőkészlettel, sajnos nem tanulmányoztam át a tartalmát, utólag már bánom. De majd jövőre, ha megyünk. Akkor majd azt is kiderítem, hogy vajon frissíti-e a készletet, és mit csinálnak a régiekkel.
 


  2014.11.05. 18:48  Hozzászólás
  •   513   
Avatar

terra alapító
 
Pff... nézem ezeket a világvégevárókat a natgeo-n :D azért ja...
Max egy évig eltartható amit csinálnak. Kíváncsi lennék egy év múlva mit csinálnak azzal a sok kajával, amit meg kell enni :D a tüzifa még jó, bár az is jobb lenne két évesen, nem 10 :D
Telerakták a házat kajákkal :clap:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.05. 18:32  Hozzászólás  Válasz gergerg (511) hsz.-re     Olvasás  
  •   512   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem kisteherrel viszik ki. Ugyan olyan kocsijaik vannak, mint a futárszolgálatoknak, csak postás :D meg gondolom nem kézzel szándékoznak lepakolni :-D
Tehát ha azt mondják elindult, akkor tényleg fél napon belül szerintem ott lesz.
Azonosítót a futárszolgálatnál is kaptam, egy hétig azt írta folyamatban, aztán egyszer csak megjött a csomag :lol:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.05. 17:18  Hozzászólás  Válasz tgwh (510) hsz.-re     Olvasás  
  •   511   
Avatar

terra alapító
 
A postánál működik, kapsz egy azonosítót, és azzal tudod követni hogy épp hol van. Pl ha reggel azt mutatná hogy csomag felvéve, és valamelyik dunántúli osztályozóba vagy mibe van, akkor tudnám hogy aznap már nem ér el hozzám.
 


  2014.11.05. 15:55  Hozzászólás  Válasz gergerg (509) hsz.-re     Olvasás  
  •   510   
Avatar

terra alapító
 
Te csak azt hiszed! :D igaz a postát még nem próbáltam nyomon követni, de a többi futárszolgálatnál ez nem működik :D megrendelem, folyamatban, megáll a futár a ház előtt, folyamatban :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.05. 15:50  Hozzászólás  Válasz tgwh (508) hsz.-re     Olvasás  
  •   509   
Avatar

terra alapító
 
Olyat mint volt. Totya s-35 Csak ez 35/A (nagyajtós) Nincs rendelési számom, mert a cégnek ahonnan rendeltem, pont ma van valami számítógépes nyavalyája. Ha lenne rendelésszám, akkor nyomon tudnám követni a posta honlapján.
 


  2014.11.05. 15:37  Hozzászólás  Válasz gergerg (507) hsz.-re     Olvasás  
  •   508   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem hívd fel őket. Normálisabb futárszolgálatnál ugye telefonál a gyerek, ha a környéken van.
Milyen kazánt vettél? Méterfa belefér? :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.05. 15:27  Hozzászólás
  •   507   
Avatar

terra alapító
 
Van köztetek postás? Nem kézbesítő, hanem aki jártas ezekben a kézbesítési időkben. Ma reggel azt mondták, meg van rendelve a posta a kazánnak, 48 órán belül megkapom. Persze azért jó lenne tudni, hogy holnap üljek-e itthon.
 


  2014.11.03. 21:06  Hozzászólás  Válasz gergerg (505) hsz.-re     Olvasás  
  •   506   
Avatar

terra alapító
 
De elvileg a kazánból nem kaphat olyan meleget :D de ugye nem műanyag? :D hívj ki egy szakit, meghegeszti neked. Vagy vágass a csövekre menetet.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2014.11.03. 20:59  Hozzászólás
  •   504   
Avatar

terra alapító
 
De mi az a gebo idom? :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.02. 22:26  Hozzászólás  Válasz gergerg (497) hsz.-re     Olvasás  
  •   503   


---
 
Még egyszerűbb megoldás, ha a háznak nincs északi oldala (mint a miénk). :D
 


  2014.11.02. 20:56  Hozzászólás  Válasz gergerg (501) hsz.-re     Olvasás  
  •   502   
Avatar

terra alapító
 
De nézd a jó oldalát, lehet addig kempingezni! :D

szerk.: használd a szerkeszt gombot - edit -, mert a Glifo kilikaszt még néhány radiátort is büntiként! :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.02. 20:43  Hozzászólás
  •   501   
Avatar

terra alapító
 
Amúgy próbáljuk pálinkával átvészelni ezeket a napokat, az jól melegít, csak hát a gyerekeknek nem nagyon ízlik, csak megcukrozva. ;)
 


  2014.11.02. 20:41  Hozzászólás
  •   500   
Avatar

terra alapító
 
Lehet hogy ez a kazánkilyukadás is a rezsicsökkentés része? Még csak egy napja lyukas, de már 2 kosár fát megspóroltam. Ha ez így megy tovább, felcsapok fakereskedőnek. (ha meg nem fagyok)
 


  2014.11.02. 20:40  Hozzászólás  Válasz tgwh (498) hsz.-re     Olvasás  
  •   499   
Avatar

terra alapító
 
Akinek nem likas a kazánja, az fúrjon rá! Ha te nem akarsz, akkor vágjál lyukat a kádba.
 


  2014.11.02. 19:48  Hozzászólás  Válasz gergerg (497) hsz.-re     Olvasás  
  •   498   
Avatar

terra alapító
 
Na látod, ennyire egyszerű :D
de akinek nem likas a kazánja, annál megmelegszik a ser :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.02. 19:25  Hozzászólás  Válasz tgwh (496) hsz.-re     Olvasás  
  •   497   
Avatar

terra alapító
 
Ennek egyszerű a magyarázata, az északi oldalra nem szokás ablakot tenni, mert nem süt be a nap, ezért arra az oldalra kerül a WC, fördő, kamra. Így az ajtónak csak a déli oldal marad. :-)
A sör nem melegszik meg, lyukas a kazán!
 


  2014.11.02. 19:06  Hozzászólás  Válasz gergerg (495) hsz.-re     Olvasás  
  •   496   
Avatar

terra alapító
 
Na látod. Amúgy ez hülyeség, mit kezdek én minden szobában egy meleg sörrel? Mert gondolom hideg nem marad... Egyébként tök egyszerű az egész, kezdjük ott, hogy ha megnézed, a legtöbb háznak az ajtaja keletre vagy délre nyílik. Tudom, nálad nem :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.02. 18:42  Hozzászólás  Válasz tgwh (494) hsz.-re     Olvasás  
  •   495   
Avatar

terra alapító
 
Ilyen berendezési tanácsokat én is adhatok, pl.: lényeges hogy minden szobában legyen egy sör az asztalon.
 


  2014.11.02. 18:24  Hozzászólás
  •   494   
Avatar

terra alapító
 
Ez így nem pontos, mert egy rakat jó dolog ellen is lehet tüntetni, meg egy rakat rossz dolog is történt, ami ellen nem tüntettek, mégis önkényesnek mondható.
Nincs még olyan autó, de muszáj egyet választani alapon ott a legszélső, jobbról, az jól néz ki, működik is :D

Pfűű, egy napig kerestem egy darab teméket a neten, végre megtaláltam. De hogy közben mi reklámot lenyomtak a torkomon... lap.hu, teljesen szakmaitlan, mindenféle humbuggyárosok telepednek meg, inkább csak reklám mint hasznos infóforrás... az utolsó helyen szerepel a kettő közül az egyik tényleg szakmai és hozzáértő portál... és persze a termékek döntő többsége antiallergén meg zsírégető, meg hiperszupercsodaszer...
No de azért megérte, 4800 Ft helyett 2890, ha egyáltalán van még nekik, és küldeni is hajlandóak :D + postaköltség ugyebár... egyetlen hátránya a főváros központú országnak, hogy mindig mindenre szállítási díjat kell fizetned, ami sokszor több lenne, mint maga a termék, míg külföldről akár ingyen is kiszállítják...
Lehet meglesem még külföldön, de ott még a magyarnál is drágább...
Hihetetlen a hozzá nem értés ebben az országban... de ezt úgy értsétek, hogy ki volt írva: Kávézó és teázó. Bemegyek, tea van? Nincs... pff...

Másik, tegnap eljutottam egy magyar térrendező oldalra, mondom szuper, meglessük, mik vannak. Konkrétumok szinte semmi, de még átbújom az oldalt, hátha. Persze 10e Ft / óra (minimum két órát ír) + kiszállás díjért megmondja... na mindegy, a ,,Magyar ház mágikus titka'' című könyv alapján majd inkább elindulok magam...
Na jó, voltak konkrét tippek, pl. ne fesd sötétre a plafont mert az összenyomja a teret, meg ne fesd pinkre a falakat...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.02. 17:04  Hozzászólás  Válasz Lactarius (491) hsz.-re     Olvasás  
  •   493   
Avatar

terra alapító
 
Egy adó kivetése nem önkény. Ha tüntetnek ellene, nagyon sokan, és mégis letolják az emberek torkán, az önkény. Ez most nem történt. Hogy fog-e, az a jövő zenéje. Viszont én még emlékszem 2006-ra, mikor a tüntetőknek nem engedtek, hanem lőtték, fújták őket, a miniszterelnök meg azt mondta, majd hazamennek ha megunták. Így hallgatta meg őket. Na az önkény volt. Szóval köszönöm, de én azt nem kérem vissza. Ha volt egy nagyon rossz autóm, ami naponta kétszer leállt, majd lecserélem egy másikra ami szintén leáll egyszer-kétszer, nem fogom a régit visszasírni, és az újat sem dobom ki, csak ha tudok egy olyat venni, ami jobb lesz. Van most kilátásban olyan autó?
 


  2014.11.02. 14:31  Hozzászólás  Válasz Lactarius (491) hsz.-re     Olvasás  
  •   492   
Avatar

terra alapító
 
Amit a zorbán nagyon ügyesen ki is került azzal, hogy akkor nem vezetik be. Megjegyzem ennyire hülyék még ők sem lehetnek (bár orbán állítólag számítástechnikai analfabéta), ez a gb-onként 150 forint egyszerű parasztvakítás volt, és be is jött nekik. De hogy az önfényezés ennyire könnyű lenne, az már ijesztő.
Másik téma, akkor pontosítsunk hogy is van az :D valami adókedvezményt kapnak, az biztos. De a kisvállalkozó meg felvesz 55 év felettieket, romákat, ugyan úgy kap adókedvezményt. Meg ugye feketén fizet. Mondjuk azt nem tudom, hogy minimálbéres multi van-e több, vagy aki többet fizet.

szerk.: újabb téma:
400 nőt erőszakoltak és öltek meg az ukrán "katonák", és temettek tömegsírba. A nyugat ingerküszöbét nem érte el ez a hír, nem volt vele a média...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.02. 09:49  Hozzászólás  Válasz gergerg (487) hsz.-re     Olvasás  
  •   491   


---
 
A Netadó kérdése már régen túlnőtt azon, amit az a - most már az se - 700 Ft jelentett volna. Itt már arról van szó, hogyan lehetne megfékezni az önkényt.
 


  2014.11.02. 09:47  Hozzászólás  Válasz tgwh (486) hsz.-re     Olvasás  
  •   490   


---
 
Akkor egy kicsit hadd homályosítsam fel "Zolcsi" hozzászólót, aki az átlagmagyar (pénzügyi, gazdaság stb) tudatlanságával hergeli a net népét:
"A külföldi nagytőkés:
- 1-2% kamatra kap korlátlan hitelt anyavállalatától - NEM IGAZ, ráadásul a multinak is van forásköltége, és manapság már olcsóbb felvenni egy MNB vagy EXIM hitelt, mint külföldről finanszíroztatni.
– közbeszerzések javát elviszi kapcsolatai és lobbiereje miatt (Közgép a kivétel) - RÉSZBEN IGAZ, hiszen már nem csak a Közgép létezik, ráadásul egy közbeszerzés elnyeréséhez szökséges ezernyi dolog szükséges, amivel Kovács 123 József nem rendelkezik
– képzetlen munkaerőt állami támogatással veszi fel ami fedezi az adót, járulékokat, költsége csak a nettó bér (támogatás leteltével pinggg, cégháló másik tagjai veszik fel az új munkástömeget) - általánosan NEM IGAZ
– áfamentesen vesz és áfásan ad el belföldön ami az árrését 27%-l megdobja (eltűnő köztes kereskedő módszer) - túlnyomórészt NEM IGAZ
– nyereségét ktsgátcsoportosítással, kreált jogcímeken adózatlanul kiviszi - NETTÓ HÜLYESÉG, egyben általánosítás.
Ennek tud kicsit szembeszegülni a kisvállalkozó, ha szabadon használhat kp-t. Aki a kp ellen van az a külföldi nagytőke pártján van és munkanélküliséget, éhbért akar." - LOL
Nézzük meg, mire megyünk a gonosz imperialisták nélkül.
:)
 


  2014.11.01. 22:59  Hozzászólás  Válasz gergerg (487) hsz.-re     Olvasás  
  •   489   
Avatar

rendszer admin
 
Ezt egyébként úgy elcseszték, ahogy van.
Eleve ott a gond, hogy drágák a zenék, drágák a filmek, drágák a koncertek, drágák a mozik. A fizetéshez képest!
    Apámnak mintegy 45 évvel ezelőtt 12-ese volt a TOTÓ-n, akkoriban ez volt a telitalálat. 4750.- Ft-ot nyert.
    Anyámmal lementek az OTP-be, kiváltani a nyereményt (akkor még csak ott lehetett), majd elmentek vásárolni.
    Kis-teher taxival jöttek haza, mosógép, centrifuga, új gáztűzhely (palackos) a konyhába, konyhafelszerelések, ruhák, egyebek, és még anyám, mivel takarékos volt, félre is rakott a pénzből.
    Ma ugyanezeknek a mostani megfelelőjét mennyiből tudnád megvenni?
Én a 90'-es évek közepén mintegy 79 500.- Ft-ot kerestem pótlékokkal együtt.
Ma ugyanannál a cégnél 100-ak keresnek ennyit, amennyit én 20 évvel ezelőtt!
Most akkor miről is beszélünk?

Ha mindenki tisztességes, jogkövető módon próbálna zenét hallgatni, filmet nézni, az ARTISJUS Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesületnek semmivel sem lenne több bevétele, mert egyszerűen az emberek nem tudják megfizetni azokat a horribilis összegeket, amiket elkérnek.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2014.11.01. 22:26  Hozzászólás  Válasz gergerg (487) hsz.-re     Olvasás  
  •   488   
Avatar

terra alapító
 
Mondjuk én abban sem voltam biztos, hogy a könyvek meg a cd/dvd-k reális áron vannak árusítva. Meglestem egy angol weblapot, hát mit ne mondjak, 3-5 ezer forint egy kisebb könyvért nagyon olcsó nálunk... fele annyi, mint ahol néztem... persze nem mindegy hogy 60 ezerből kell 6 ezer forintos könyvet venned, vagy 400 ezerből :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.01. 22:03  Hozzászólás  Válasz tgwh (485) hsz.-re     Olvasás  
  •   487   
Avatar

terra alapító
 
Igen aki az ismerőseim között legjobban háborgott, megkérdeztem mennyi adatforgalmat generálsz havonta? Azt mondta sokat, mert filmeket tölt le, de ha lesz netadó, már érdemesebb lesz moziba menni. Kérdezem, miért íngyen töltöd le a filmet? Igen volt a válasz. És nem gondolod hogy ez sincs rendben? Kérdeztem. A válasz: Hát de.... Nincs de. Így van ahogy mondod, meg lehehetett volna rendesen is csinálni. Lehetett volna egy átlagos internetetet hatósági árasítani is, ami elég "az információ szabad áramlásához". Aki meg a nagy, zömében illegális forgalmat bonyolítja, az meg fizessen. Legyenek kivételek a legális listán szereplő fizetős, vagy legális ingyenes oldalak. Nem 1 Gb-ban kell meghatározni a mértéket.
 


  2014.11.01. 21:54  Hozzászólás
  •   486   
Avatar

terra alapító
 
A Kiszámoló című weblapról (http://kiszamolo.hu) idéznék egy hozzászólást:
Zolcsi írta:Készpénz kicsit kiegyenlíti a külföldi nagytőkés és a magyar kistőkés (aki 2M munkahelyet tart fenn a multi és beszállítói 650e-vel szemben) közti pénzügyi, jogi, kapcsolati, stb aránytalanságot.
A külföldi nagytőkés:
– 1-2% kamatra kap korlátlan hitelt anyavállalatától
– közbeszerzések javát elviszi kapcsolatai és lobbiereje miatt (Közgép a kivétel)
– képzetlen munkaerőt állami támogatással veszi fel ami fedezi az adót, járulékokat, költsége csak a nettó bér (támogatás leteltével pinggg, cégháló másik tagjai veszik fel az új munkástömeget)
– áfamentesen vesz és áfásan ad el belföldön ami az árrését 27%-l megdobja (eltűnő köztes kereskedő módszer)
– nyereségét ktsgátcsoportosítással, kreált jogcímeken adózatlanul kiviszi
Ennek tud kicsit szembeszegülni a kisvállalkozó, ha szabadon használhat kp-t. Aki a kp ellen van az a külföldi nagytőke pártján van és munkanélküliséget, éhbért akar.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.01. 21:52  Hozzászólás  Válasz gergerg (484) hsz.-re     Olvasás  
  •   485   
Avatar

terra alapító
 
Másnak nem lejtett volna, mert más nem szerzett volna ennyi %-ot...
A lengyeleknél rendszeresen összeverekednek a parlamentben, az ukránoknál meg tök mindegy volt kire szavaztak, mindenki tudta hogy el van csalva az egész :D az ukránok sem biztos, hogy most jól jártak. Ez inkább arról szól, hogy ki kellene menni az utcára, és elzavarni a fideszt. Ha más ül oda és ugyan így folytatja, ki kell menni, és elzavarni azt is. De itt még az sincs.

Mindent meg lehetne jól csinálni. Pl. a netadó alól mentesüljön az ip tv, simán megoldható. Mentesüljön alóla az első pl. 10 gb, mert ennyi kell szerintem minimum ahhoz, hogy frissíteni még tudj, de filmet letölteni már ne. Játékok szintén mentesüljenek, na ezt már bonyolultabb megoldani... ha azt mondom bemutatom a számlát, és vissza tudom igényelni az adót pl. a steam-es játék letöltése után, az megint nem jó, mert egy rakat maffiatag erre fog ráépülni...
Lehetséges mérni az adatforgalmat, akkor adózzon az, aki átlag feletti forgalmat generál... ez csak pár misibe kerülne a szolgáltatóknak + megvenni vagy kiegészíteni az adott számlázó szoftvert, ami helyett egyébként tök ingyenes megoldást is lehetne használni, akár urambocsássmeg excel vagy accest is (vagy az ingyenes verziókat), csak ugye azzal megint nem lehet mutyizni...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.01. 21:35  Hozzászólás  Válasz tgwh (483) hsz.-re     Olvasás  
  •   484   
Avatar

terra alapító
 
Lejt a pálya... A pálya a győztesnek lejtett. Ha más győzött volna, annak lejtett volna. Látunk már koalíciós teszetoszáskodásokat, én most nem tudnék mutatni 2 olyan pártot, amelyik kibírná 10 percig együtt. Az ellenzék a semmin is összeverekedett. Mit akarunk akkor? Olyan ez mint a netadó. Azt mondták, hogy a netadó az információ szabad áramlását akadályozza, az információhoz jutási jogunkat korlátozza. Azért, mert adót kell fizetni a net után valamilyen jogunkban korlátozna minket? Akkor minden adó korlátozza valamilyen jogunkat? Pl az élelmiszerek áfája az táplálkozási jogunkat korlátozza? És pláne tetszett hogy azok tiltakoztak a legjobban, akik néhány éve a dobozdíjat, meg a vizitdíjat vezették be, ugyanazon a logika mentén az élethez való jogunkat korlátozva. És mikor sokkal többen kiabálták hogy Gy. takarodj, akkor ő annyit mondott, majd hazamennek a tüntetők ha meguntál. És ez a kormány inlegitim? Én nem mondom hogy nem élnek minden lehetőséggel hogy kedvezzenek maguknak, de az korábbi kormányt sz szerint kirugdosni sem lehetett a helyéről, olyan legitim volt. És most is olyan legitim lenne azzal a néhány százalékával. Szóval el lehet a mostani kormányt kergetni, de kit ültetünk a helyükre? Sajnos ott tartunk, hogy ezek a "legjobbak".
 


  2014.11.01. 21:03  Hozzászólás  Válasz CAMROM (480) hsz.-re     Olvasás  
  •   483   
Avatar

terra alapító
 
Ez tényleg ez rossz magyar vicc... már a választások előtt is tudni lehetett, sőt, sok dologról tudni lehetett hogy nem egészen tiszta, mégsem érdekel senkit sem...
Tudtommal sok ellenzéki párt mondta hogy erősen lejt a fidesz fele a pálya, de erről az EBSZ vizsgálatról mint ha nem is tudtak volna...

kisveréb, az ajtók jók, mivel vannak jobbosak és balosak :D csak akkor rosszak lettek beszerelve.
A hűtők ma már csak ilyenek, mi esztétikailag hibásat vettünk, az olcsóbb volt, csak 80 ezer, német fajta. Az ajtót viszont még véletlenül sem szabad átszerelni, mert megtörhet a vezeték, és a kijelzőnek annyi... Másik hűtőnél meg is tört, kijelzőt persze nem lehetett külön venni, de megúsztuk garanciális ajtócserével XD ha meg garancián túl nyikkan meg, akkor csak találgatni lehet milyen hőmérsékletre állítod XD be kell vágni a jó öreg hőmérőt, mert olyan ma már nincs, mint a régi hűtőkön, hogy egyszerűen egy 7 fokozató tekerhető gombbal állítod be...

Öreg, milyen masinára? Ha nagy a tűztér, elég kettévágni a méterfát, kevesebb meló. Viszont 80 évesen már nehezebben pakolod... igaz addigra még két kazán ki fog likadni! :D na jó, neked már lehet nem :D

Én meg most gondolkodom, hogy fel kéne tenni a téligumit :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.01. 21:01  Hozzászólás  Válasz tgwh (479) hsz.-re     Olvasás  
  •   482   
Avatar

terra alapító
 
Viszik a fenét! Örülhetek ha a kerítésen behozzák, onnantól enyém a buli. Most nem fűtünk, vettünk fel pulóvert. a nagyon hideg lesz, jön a hősugárzó, de még nem kell, és a hétre kicsit jobb időt mondanak. A gyártatás nem jó, bizonytalan a minősége. Elég egy rosszul sikerült heggesztés. A gyártók profi gépekkel dolgoznak. A tagszám nem érdekel, lemez kazánnál nincs olyan. :-) A tűztér mérete már érdekesebb dolog, de nem biztos hogy a nagy tűztér a jó. Gondolj a masinára.
 


  2014.11.01. 20:53  Hozzászólás  Válasz gergerg (478) hsz.-re     Olvasás  
  •   481   
Avatar

terra alapító
 
Hú, ez nagy baj. Ilyenkor bizony jól jönne egy alternatív fűtési lehetőség. Tettünk volna mi is vegyestüzelésű kazánt, de annak idején senkinek se jutott eszébe, hogy helyet tervezzen be neki, akkor mindenki csak gázban tudott gondolkodni. A vegyestüzelésű kazán súlya viszont mindig elgondolkodtatott, hogy hogyan szokták azt mozgatni.
A héten nekünk a 8 éves hűtőnk mondta be az unalmast. Egy működő, de rozsdás 15 éves Lehel hűtőt cseréltünk le erre az Elekroluxra. annyira nem régen, hogy minden gyerekem így reagált: de hát az még új volt!
És persze úgy volt megcsinálva, mint manapság szinte minden háztartási gép: ha elromlik, kuka. Egybe van öntve, nem javítható.
Pénz éppen volt az újra, most készülünk ruhásszekrényt csináltatni és az asztalos persze mindig késésben van az ígérthez képest. De az új hűtők már nem olyan méretűek, mint a régiek, kívül nagyobbak, belül kisebbek. Alig fért be a neki hagyott helyre, és a konyhaajtó rányilt volna, ha tudott volna, épp be tudtuk magunkat szuszakolni a résen. Végül a férjem egyik ezermester kollégája segített rajta, átcserélte a konyhaajtót a túloldalra. Még több ajtónkat is át kellene cserélni, 20 év után jöttem rá, hogy sok rossz irányba nyílik. De az asztalosok igen ódzkodnak tőle, eddig mindig lebeszéltek róla, hogy az milyen komplikált, nem lehet stb... Most már tudom, kihez forduljak.
 


  2014.11.01. 20:34  Hozzászólás
  •   480   


---
 
Alkotmányos jogunk törvényt szegni? A teljes interjú Vörös Imre volt alkotmánybíróval, jogászprofesszorral
Szerző: Diószegi-Horváth Nóra | Megjelent a 2014. október 26.-i lapszámban

Immár alkotmányellenes Országgyűlés dönt az önkényuralmi Magyarország sorsáról.
- Egy volt alkotmánybíró szerint az egyetlen törvényes eszköz az illegitim kormány ellen az alkotmányellenes törvények be nem tartása lehet.
- Vörös Imre jogászprofesszor kalapot emel az államcsíny előtt.

Vörös Imre volt alkotmánybíró, jogászprofesszor - Fotó: Ancsin Gábor, Képszerkesztőség

– Amikor áprilisban, az országgyűlési választás után interjút kértem öntől, azt mondta, inkább várjuk ki az önkormányzati választásokat is. Miért?

– Akkor még nem lehetett pontosan tudni, hogy milyen irányba fejlődnek a dolgok. Mostanra valamivel tisztább a kép – vagy éppen homályosabb. Épp most vagyok 70 éves, úgyhogy nyugodtan mondhatom, hogy sok mindent láttam már. A ’89 előtti álválasztásokra éppúgy emlékszem, mint a rendszerváltás utáni szabad választásokra. Hogy a mostani melyik csoportba tartozik? Nyilván ez ma a legfontosabb kérdés.

– És melyikbe?

– Ahogy én látom, egyre nehezebb helyzetben vannak azok, akik definiálni akarják mindazt, ami ma Magyarországon történik. A közéleti szereplőknek, a jogtudománynak, a szociológiának, a szakértőknek az értékelését – és akkor a külföldről még nem is beszéltem – komolyan kellene venni. Mindazokét, akik állítják, hogy sem az alkotmányosság szempontjaival, sem az uniós jog szempontjaival nincsenek a magyar törvények összhangban. A gyakorlat meg pláne nincs.

– De akkor mi van ma Magyarországon?

– Súlyos kérdés ez. Jogállam nincs. A demokrácia ugye el van temetve, rátették már a sírkövet is. Jelenleg tehát egy alkotmányellenes helyzetben élünk, amiben minden a feje tetején áll. De egészen nyugodtan nevezhetjük önkényuralmi rendszernek is.

– Ezt azért egyelőre eddig csak kevesen mondták ki.

– A politika nem tud mit kezdeni ezzel az ambivalens helyzettel, amit egy darabig még megtehet, de egyszer csak elérkezünk ahhoz a ponthoz, amikor be kell vallani az igazságot. El kell dönteni, hogy akkor most önkényuralmi rendszer van-e, de akkor nem kelthetik azt a látszatot, hogy szabad, tiszta választás van. Vagy mégiscsak szabad és tiszta a választás, de akkor nincs önkényuralom.

– Ilyen egyszerű lenne ez?

– Tessék elolvasni az EBESZ nemzetközi megfigyelőinek jelentéseit az áprilisi választásokról, és akkor minden világossá válik.

– Kicsit visszaszaladtunk az időben…

– Minden ott kezdődött el. Az EBESZ képviselőit a magyar kormány kérte fel, hogy ellenőrizzék az országgyűlési választások lebonyolítását.

– 36 pontban kritizálták annak tisztaságát.

– Igen.

– Jelent ez bármit is?

– Az EBESZ végső, júliusban készült jelentése, amely az egész magyar választási rendszerről szól, több lényeges megjegyzést tesz: mindenekelőtt azt kifogásolja, hogy nem egyenlő a választójog, és a választás az egész választási rendszer miatt, amely egyértelműen a kormánypártoknak kedvezett, nem volt tiszta. A jelentés hosszan sorolja a problémákat a választási kampányhirdetéseknek a médiumokban az Alaptörvény szintjén történő korlátozásától a határon túli szavazók névjegyzékének titkosságáig és szavazásuk módjának átláthatatlanságáig, vagyis ténylegesen a csalás gyanúját veti fel – ezt a megállapítást „átláthatatlanság”-ként fogalmazva meg. Az áprilisi választásról így tehát nincs mit beszélni, ez nem egy tisztességes, tiszta választás volt. És itt szeretném felhívni a figyelmet arra is, hogy a választás a választási törvények erejénél fogva volt tisztességtelen, ám erre a közéleti szereplők – Bokros Lajos kivételével – egyáltalán nem hivatkoznak azóta sem. Ez megbocsáthatatlan.

– Kinek a felelőssége mindez?

– Nemcsak a kormányt hibáztatom, hanem az egész, politikával foglalkozó közéletet, amelyben mindenki – nyilván egzisztenciális érdekek, egy képviselői állás miatt – elsiklik a tisztességtelenség felett. Megetetik a választókat azzal, hogy menjenek el választani, és játsszák el a nekik kiosztott szerepüknek megfelelően a „demokrácia” című színházat. Kormánypárt és ellenzék egyaránt felelős ezért.

– Mit tehet erről az ellenzék? Beleszólásuk nem nagyon volt a dolgok folyásába.

– Márpedig különösen súlyos felelősség terheli itt az ellenzéket. Talán most a személyes indulataimnak adok hangot, de nem tudok szó nélkül elmenni amellett, hogy míg sokan következetesen kiálltunk a jogállami elvek megvédése mellett, amikor én 2012 óta hangoztatom, hogy itt államcsíny történt, és amikor az „írástudók” jelentős része – érezve súlyos felelősségét – vállalta annak a kockázatát, hogy kimondjuk az igazságot, az ellenzék maszatolt és eljátszotta a „kampányolást”. És miután mi kiálltunk, és elmondtuk, hogy nincs tiszta választási rendszer, ezután a politikusok ódákat zengtek arról, hogy minden a legnagyobb rendben van, mert abból élnek, hogy majd csak elcsípnek valamilyen képviselői helyet, mert nekik ez fontosabb. Egyébként az EBESZ megfigyelői már januárban is jártak nálunk, előzetesen tájékozódni. Akkor megkeresték az ös?- szes pártot, hogy megkérdezzék, mi a véleményük az új választási rendszerről. Tudtommal senki sem volt, aki a kétségeinek hangot adott volna, mindenki nagy lelkesedéssel bizonygatta, hogy minden a legnagyobb rendben van, és készülnek a választásokra. A nemzetközi megfigyelők a választások után júliusban összefoglaló végleges jelentésükben tették az említett harminchat ajánlást, amelyeket a kormány nem vett figyelembe, a jelentést pedig nem hozta nyilvánosságra. Ez a kormány felelőssége, ám hogy az ellenzék részéről sem beszél senki erről, és nem jelzi, hogy most már „papírunk” van arról, hogy itt a választási rendszerrel és a választások tisztaságával, vagyis a megalakult Országgyűlés legitimitásával súlyos probléma van, ez már morális kérdéseket feszeget az ellenzéki pártok, közéleti szereplők szerepét illetően is. Az EBESZ-ről egyébként még annyit: az őszi önkormányzati választásokra megint meghívták őket, de visszautasították a meghívást.

– Minek is jöttek volna?

– Igaz, hiszen korában már megállapították, hogy az országgyűlési választás nem volt tiszta: nyilván a jelentés agyonhallgatása, az ajánlásaik figyelmen kívül hagyása miatt nem kívánták legitimálni a továbbiakban, önkormányzati választások címén megrendezett antidemokratikus színjátékot. Ezek olyan körülmények, amelyeket a magyar közéleti szereplőknek figyelembe kellett volna venniük. Az nem megoldás, hogy a nemzetközi megfigyelők, a hazai és külföldi szervezetek, és mi is, itthon soroljuk a kifogásainkat, ők meg azt magyarázzák, hogy mi lett az egyébként szerintük rendben lévő választások eredménye. Ez egy kicsit olyan érzés, hogy az ellenzék kést szúr a hátunkba. A legfőbb kérdés most az, meddig lehet folytatni ezt az „udvari ellenzék – udvari kormánypárt” játékot a választók és a közvélemény becsapása árán, hiszen ennek a népképviselethez, a választók akaratának négyévenkénti kifejezésre juttatásához semmi köze nincs. Itt ugyanis árulásról van szó, a politikai szereplők elárulják a választókat. Ezt valakinek már ki kellene végre mondania.

– De mit jelent az, hogy áprilisban nem tiszta választáson győzött a jelenlegi kormány? Nem legitim?

– Itt most nem csak a kormányról van szó. Az ilyen körülmények között megválasztott Országgyűlés – ez a nemzetközi megfigyelők véleménye alapján kimondható – bizonyosan nem legitim Országgyűlés. Hogy ezzel mit lehet, kell kezdeni, azt én mint alkotmányjogász nem tudom megmondani. De azt ki merem mondani, hogy aránytalan, torzító, nem egyenlő választójog alapján, tehát a magyar alkotmányt és nemzetközi egyezményeket sértő módon összeült Országgyűlésünk van. Ebbe mindenki beletartozik: ez a parlament nem legitim parlament, úgy, ahogy van, ellenzékkel, kormánypártokkal együtt. Gondoljuk meg: a németországi választásokon az Angela Merkel vezette kereszténydemokraták és a bajor testvérpárt a szavazatok 43%-át szerezte meg, és persze – ahogyan demokráciában történni szokott – koalíciós partner után kellett néznie, mert ebből sehogyan sem lesz a képviselői helyek többsége. Nálunk a kormánypárt 44%-ot kapott, de ehhez a képviselői helyek kétharmada járt. Ez egy rossz vicc.

– Egy illegitim Országgyűlés hogyan hozhat törvényeket, hogyan működhet egyáltalán?

– Amit kérdez, abban két dolog keveredik. Egyrészt annak a változtatásnak a vágya, hogy közvetlen cselekvéssel hogyan lehet egy ilyen helyzetet megoldani, másrészt az, hogy valóban működik-e. Utóbbira a válaszom az, hogy igen, hiszen látjuk, hogy úgy folyik az Országgyűlés munkája, mintha a nemzetközi megfigyelők meg sem mukkantak volna.

– Akkor térjünk rá az előbbire.

– Erre sajnos nem tudok választ adni, mert én csak a diagnoszta vagyok. Azt meg tudom mondani, hogy mi a baj, de a terápiát már másoknak, az ezzel foglalkozó közéleti szereplőknek, politikusoknak kell kidolgozniuk.

– Akkor a diagnosztát kérdem: mi a baj?

– Nézzük csak meg például azt, ami az önkormányzati választásokon Budapesten történt. Itt olyan anomáliák voltak, amelyekre egyértelműen lehetett volna reagálni. Csak hogy egyet mondjak, négy hónappal a választás előtt módosították a rendszert, úgy, hogy az egyértelműen a kormánypártnak kedvezzen: a közgyűlés megszűnt, helyére egy polgármesterekből álló klub került. Ezeket nem választotta oda senki, ilyen lapot, amelyen a közgyűlés tagjaira lehetett volna szavazni, a választó a választáskor nem is kapott, egyszerűen a választók felhatalmazása nélkül összeülnek. Ami viszont azt jelenti, hogy Budapestre vonatkozóan már nem voltak szabad és tiszta, egyenlő és arányos választójogon alapuló választások, vagyis ez a választás személyes véleményem szerint egyértelműen alkotmányellenes volt. Kerületiek persze voltak, de maga a Fővárosi Közgyűlés egy baráti összejövetellé vált. Ez a közgyűlés nem közgyűlés immár, nem képvisel senkit, mert nem választotta meg senki. Márpedig ha a budapesti választás nem volt legitim, akkor az egész önkormányzati választás sem az.

– Ezek szerint viszont mi mind, akik elmentünk szavazni, szintén részt vettünk ebben a csalásban.

– Igen, ez így van, én is elmentem szavazni, mert ez a véleménynyilvánítás egyetlen módja, legfeljebb elsikkad valahol. Ám valójában ez nem volt választás a szónak abban az értelmében, hogy közhatalommal ruházunk fel testületeket, hanem legfeljebb egyfajta véleménynyilvánító népszavazás, de ennek a véleménynyilvánításnak, és ezt nyomatékosan kijelentem, semmilyen választójogi jelentősége nincs.

– Egy illegitim közgyűlés vagy akár Országgyűlés döntéseit el kell nekünk fogadnunk?

– Sokszor mondtam már, de úgy tűnik, eddig nem talált célba: a jognak egyetlen eszköze van, amivel felléphet ez ellen az alkotmányellenes helyzet ellen, melyben többek között a választási rendszer miatt is kerültünk. Az Alaptörvény C cikkének második bekezdése kimondja, hogy a közhatalom kizárólagos birtoklására való törekvés ellen fel lehet és fel is kell lépni. Törvényes eszközökkel. De azt is mindig elmondom, hogy ez a törekvésre vonatkozik, ha az befejeződött, akkor utólag már senkin nem lehet számon kérni, hogy miért nem tartják be azokat a jogszabályokat vagy azok egyes rendelkezéseit, amelyek éppen azt garantálják, hogy a közhatalomnak ez a kizárólagos birtoklása, magyarul az önkényuralom működjön. Az Alaptörvény nem is teszi: csak a törekvésnél szabja feltételként a törvényes eszközökkel való fellépést, ha már megvalósult az önkényuralom, ilyen feltételnek nincs értelme.

– Befejeződött már a törekvés, vagy lehet ezt még fokozni?

– Nem, ezt már nem lehet fokozni. Nyilván vannak állami szervek, például az Alkotmánybíróság vagy akár az Országgyűlés, mint egyfajta gyülekezet, amelyek adott esetben léphetnek ebben az ügyben, de úgy tűnik, hogy ez a C cikk második bekezdése egy forró gesztenye, amit mindenki dobál át a másiknak, és igyekszik róla hallgatni. A közélet is hallgat, ami tulajdonképpen érthető emberileg, hiszen ki az, aki hajlandó kimondani, hogy „gyerekek, nem kell betartani azokat a törvényeket, amelyek az önkényuralmat szolgálják, hiszen maga az Alaptörvény nyilvánítja azokat alkotmányellenesnek”? Az alkotmányellenes törvényeket pedig nem kell betartani. Ezt tudja kínálni a jog, ennél többet nem.

– És ez elég?

– Vagy legalábbis nem kevés. Lépten-nyomon azzal a problémával találkozom, hogy az emberek úgy gondolkodnak, a törvényeket, bárki is hozta őket, bizony be kell tartani. Ez az elmúlt huszonöt év vívmánya, és őrizni is kell ezt a törvénytisztelő, jogállami mentalitást, csak azt tegyük hozzá: az alkotmányos törvényeket kell betartani. Hiszen az Alaptörvényben is azért szerepel ez a cikk, mert Magyarországnak történelmi tapasztalata van arról, hogy az önkényuralommal szemben időnként fel kell lépni, ezért engedi meg, kifejezetten felmentést adva a betartás alól, hogy ezeket az illegitim döntéshozók által hozott alkotmányellenes törvényeket, pontosabban az önkényuralmat szolgáló passzusaikat ne kelljen betartani. Erre minden embernek alkotmányos alapja van, csak kell végre valaki, aki elég bátor ahhoz, hogy ezt felvállalja. S minthogy Magyarországon az önkényuralom már tény, épp ezért szeretném felmenteni Magyarország polgárait, és felhívni őket arra, hogy igenis, ne tartsák be azokat a törvényeket, amelyekről kimondható, hogy alkotmányellenesek!

– Mint például?

– Gondolok itt, mondjuk, a földbérletet szabályozó törvényekre vagy a trafikpályázatokra. Azoknak az embereknek alkotmányjogilag igazuk van, akik úgy ítélik meg, hogy ezek a földbérleti pályázatok és döntések valahol, közvetetten egy önkényuralmi rendszer állami szintre emelt, rendszerszintűen korrupt döntéseket lehetővé tevő törvényeiből következnek, és beszántják az új bérlőnek a földjét.

– Más eszköz nincs, csak a törvényszegés?

– Hiszen épp az önkényuralmi rendszer logikájából következik, hogy beszorítja az emberek cselekvési lehetőségeit egy végletes helyzetbe, ami azonban – ezt ne felejtsük el – egy velejéig alkotmányellenes rendszer gyakran alkotmányellenes törvényi rendelkezéseinek megszegését jelenti. Nem általában törvényszegést, hanem az Alaptörvény felmentésén alapuló alkotmányos törvényszegést.

– Vissza lehet ebből térni egy normális állapotba?

– Annak az első lépése kizárólag a választási rendszer megváltoztatása lehet. Ez mindennek a kulcsa, az Alaptörvénnyel, a – mint látható, az önkényuralmi politikai rendszer működésének is lényegi elemét képező – korrupcióval, a sajtószabadsággal vagy bármi mással csak utána, a demokrácia és az alkotmányosság, a jogállam helyreállítása után lehet foglalkozni.

– De hát maga a választási törvény is arra irányult, hogy ezt a hatalmat leváltani ne lehessen. S ha nem lehet leváltani, ki változtat a választási törvényen?

– Ez egy tökéletes csapdahelyzet. Az önkényuralom ugyanis mindig csapdába csalja a polgárokat, és a polgároknak kell kitalálniuk, hogy ebből hogyan lehet kimászni. Én nem tudom, hogy mikor jön el az a pont, amikor valaki végre felelősségteljesen kezd gondolkodni és cselekedni, de ebben a helyzetben – különösen a „bizonyítványt magyarázva” képviselőként – dagonyázni súlyos morális felelőtlenség a nemzet és a történelem előtt. Ezt tartósan nem lehet elviselni. Itt nap mint nap sűrűsödnek az események, nem telik el hét anélkül, hogy orbitális botrányok ne lennének. Most már be kell látni, hogy elértük azt a határt, ahol már nem lehet tovább hazugságban élni. A közéletnek ezzel szembe kell néznie. Az ellenzék torkán szorul a hurok, meg kell érteniük, hogy ezzel a locsogással nem mennek semmire. Nem a nemzeti italboltokra vonatkozó törvénytervezet hatástanulmányait kell hiányolniuk. Az a legnagyobb probléma? Nem. Egyetlen ponton kell fellépniük, egy dolgot kell követelni: új választójogot. Ezzel kell kezdeni a munkát.

– A kormány meg újabban a törvények túlburjánzását szeretné az Államreform 2-vel megfékezni.

– Ez már nem törvényalkotás, ami itt történik, hanem egy cirkusz. Azért burjánzik a jog, mert valaki fölkel reggel, eszébe jut valami, és 11 órakor már számozzák a paragrafusokat. Aztán délután már módosítani kell, mert valaki más véletlenül kimaradt a jóból, pedig be kellene, hogy férjen. Így prostituálják a jogot, és arra használják, hogy napi politikai döntéseket kőbe véshessenek. A sok törvénynek ez volt az egyik célja.

– Van másik?

– Nagyon sok mindent meg kellett változtatni ahhoz, hogy a kormány leválthatatlanságának állapota létrejöhessen. Azért egy államcsínyt megcsinálni, az jogilag egy nagyon komoly munka, e tekintetben megemelem a kalapomat a kormánypártok és szellemi holdudvaruk előtt, mert tökéletesen zár a rendszer. Az más kérdés, hogy én ezt egy amorális boszorkánykonyhának tartom…

– Hogy tud az ország ennyi keret, korlát és törvény közé szorítva működni?

– Az ország most is csak úgy működőképes, hogy az állami beruházások 95 százalékában európai uniós pénz is van. Ez iszonyú nagy összeg, itt egy zebrát nem lehet az úttestre enélkül felfesteni. Magyarul: lélegeztetőgépen vagyunk. Azt tehát látni kell, hogy Magyarország működésképtelen, ha az unió, a norvégok, a svájciak nem finanszírozzák. A kérdés viszont messzire vezet: meddig hajlandóak az EU, illetve az egyes országok adófizetői pénzelni egy olyan rendszert, amely teljes mértékben ellentmond azoknak az elveknek, értékeknek, amelyeket az unió képvisel? Hiszen Putyinnak vagy éppen korábban Hugo Cháveznek sem küldtek pénzt… Mivel lassan semmiféle értékrendbeli hasonlóság nincs köztünk és az EU országai között, előbb-utóbb az unióban is fel fog merülni a kérdés, hogy tulajdonképpen ők miért finanszírozzák ezt az országot. Ennek pedig idehaza is komoly következményei lehetnek: ha majd nem lesz miből fizetni a közvilágítást vagy az építkezéseket, akkor a magyar polgárokban is másfajta kérdések merülnek majd fel az ország állapotát, működését illetően.

– Vagyis csak egy kívülről jövő gesztus, vagy inkább retorzió tudna idebent változást hozni?

– Ó, nem, a józan ész is tudna, de annak most nem igazán látjuk semmilyen jelét. Az unióra csak azért utaltam, mert objektíve – mint egy időjárási fronttal – számolni kell biztos következményként azzal, hogy egyszer megelégelik azt, ami nálunk folyik. De megoldást a problémára csak belülről lehet találni.

– És mégis hol kell kezdeni?

– Amit nyilvánvalóan senki nem akar, az az erőszak – akkor sem, ha az erő folytonos hangoztatása és alkalmazása már évek óta egyfajta erényként a kormányzati politika deklarált alapja. Akkor viszont le kell ülni beszélni, és el kell végre dönteni, hogy ki és milyen módon tudja képviselni azt az 56 százalékát a magyar lakosságnak, amelyik ma – még a nem tiszta választások által is kimutatott szavazata erejével – nem ért egyet azzal, amit a jelenlegi kormány képvisel, s ezért az ellenzékre voksolt, vagy éppen már el sem ment szavazni.

– Ez így elég távolinak tűnik.

– Mégis: ez a legbiztatóbb, amit jelenleg, a választásokból mérleget vonva mondani tudok.

Vörös Imre
• (1944) volt alkotmánybíró, egyetemi tanár, az MTA levelező tagja. 1968-ban szerzett jogi diplomát az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. 1969-től 2014-ig az MTA Állam- és Jogtudományi Intézetben kutatóként tevékenykedett. A tudományok doktora fokozatot 1989-ben szerezte meg. 1990-ben az első alkotmánybíróvá választott jogtudósok egyike volt, jelölését mindegyik párt támogatta. 1999-ig volt a testület tagja.
 


  2014.11.01. 20:33  Hozzászólás  Válasz gergerg (478) hsz.-re     Olvasás  
  •   479   
Avatar

terra alapító
 
Na az cumi. Főleg így télen. Bár mondjuk nyáron ritkán lyukadnak ki...
HA van a környéken kazánkészítő, az olyant csinál, ami éppen oda illik. Hátránya, hogy attól hogy x kw-nak meg y hatásfokúnak mondja, honnét tudod hogy annyi valójában? Jó, ez nagyobb gyártóknál is igaz lehet.
Minél több tagú legyen az új, és minél nagyobb tűzterű és ajtójú, bár állítólag a kisebbre hasogatott fa jobban ég, és könnyebben szárad...
Megrendeled, kihozzák, oszt valahogy leszenvedik :D
Akkor most ez a pár nap jócskán megdobja a vellanyszámlát is, nem?
Szurkolunk! :D így a meleg radiátor mellől :D fotelből :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.11.01. 20:11  Hozzászólás
  •   478   
Avatar

terra alapító
 
Úgy látom ver az Isten. Talán mégis meg kellett volna nyitni azt a Biblia idézetes topikot. Ma délután arra jöttem haza, hogy kilyukadt a kazánunk. Azóta azokat nézegetem a neten, de 150-200 körül lesz a vége minimum. Ráadásul rá fog menni a hetem, ami újabb kiesés lesz. Hétfőn körbe kell járnom a környező boltokat, felhívnom pár internetes üzletet. Aztán ki kell bontanom a régit, ha nem ugyan olyan tipust veszek át kell alakítanom a csöveket. Ha meg lesz az új, valahogy le kell vinnem a pincébe, hogy hogy azt még nem tudom, mert 250kg. További nehezítő körülmény, hogy nincs más fűtési lehetőségem.
 


  2014.11.01. 19:09  Hozzászólás
  •   477   
Avatar

terra alapító
 
Nem mertem a viccek közé tenni, ez most komoly volt 1953-ban? :D
Kép
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég