Kertészeti csevegő Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
A Kertészek Kocsmája, ahol kötetlen társalgás folyik a világ nagy dolgairól.
  2017.11.12. 11:22  Hozzászólás  Válasz Rhéman (3055) hsz.-re     Olvasás  
  •   3056   
Avatar

terra alapító
 
Hogy mi is az az igény? És hogy születik?
http://www.police.hu/hu/bunugyiterkep
Nálunk az elmúlt egy évben egy bűncselekmény sem történt, lakás és gépkocsi lopásokat, be,- vagy feltöréseket néztem.
A legnagyobb probléma, hogy ki kell nyitni a kaput, és be kell járni az udvarra vagy a garázsba, ha 100%-ra akarsz menni, mert ha az utcán hagyod az autót, akkor bizony megázik, rápattan egy kő a száguldozó barmok miatt, nekimegy egy biciklis, gyalogos, vagy letojja egy madár, mondjuk 1000 autóból egy évben mondjuk 15-öt...
A megyeszékhelyen sem történt semmi szerencsére, annyi, hogy nekinyitottam egy éppen hogy kiálló betonkockának az ajtót, valamelyik barom valamiért kitette a fűbe... veszélyes hely a tesco környéke, de oda nem járunk sokat szerencsére. Amúgy meg annyi, hogy meg kell állni a legtávolabbi parkolóban, mert ott a legkisebb az esélye, hogy melléd próbálnak meg beállni. Meg ugye a sok barom a 20 éves lelakott osztrák dízel bmw-jével elől áll meg, hogy lássa a többi paraszt, hogy neki erre is telik. Az a kisebbik gond, hogy kicsik a parkolók, egy több mint négy méteres autóval bizony volt olyan, hogy nem tudtam elsőre kitolatni, mert a másik két barom mellettem ugye rááll a vonalra, mert az azért van, hogy azon kell lennie a keréknek...

Riasztó. HA térképen megmondja hol van az autód, akkor nagyon jó dolog. HA elriasztja a tolvajt, akkor csak javíttatnod kell a kocsit, mert valami kárt biztos csinál benne, az is nagyon jó dolog. Olyan van, hogy a riasztó ellenére mégis ellopják?

A kutya megint más téma, mert egy jól kiképzett kutya bizony nem enged be senkit sem! Meg ugye mondjuk egy medveölőhöz én sem szívesen mennék be :D Persze sokat is zabál, lehet egy riasztó olcsóbb. Csak ugye az átlag kutya nem ilyen, azt le lehet fizetni. Amit kiképzel, az egyrészt olyan fajta, tehát eleve pénzt adsz a kölyökért, meg még a kiképzése is pénzbe kerül. Fogalmam sincs mennyibe, nekünk elég ha ugat, terményt eddig szerencsére nem loptak, de a közeli környéken volt már rá precedens...
Reméljük nem lesz rá szükséged, hogy értesítsen telefonon az autó vagy az okosközpont.

Jelerősítőt én is tudnék használni, de még nem olyan bosszantó a dolog. Hamarosan le kell cserélni az egyik mobilt - két éves lesz, és már akkor sem volt egy top telefon, de még átlagos sem, de ez volt csak, éljen a kapitalizmus! -, az újon már valószínűleg jobb lesz a vétel is. Meg pár éven belül úgy tervezzük átalakítani a házat, hogy a nappaliban, a ház közepéről eltűnjön a zárt padlásfeljáró. Lesz egy lenyitható, az eddigi helyén meg egy szekrény, tv, később talán egy xbox, és egy androidos kütyü vagy minipc. Na akkor kikerül oda a wifi router is, és nem lesz gond.

Az öntözés egy fájó pont, igen. 50 méter erre, 50 méter arra, két vödörrel - vagy ami épp van - hordom a locsolóvizet. Akartam venni egy köbös tartályt - 20 ezer -, kpe cső már van, azon kívül csak egy második szivattyú meg a csatlakozó idomok kellenek, meg egy slag, vagy több, amit ide-oda elhúzok, és meg van oldva. De inkább a felújításba öltem azt a cirka 50-80 ezret. Aztán egy pár ezres időzítő kell hozzá meg esőérzékelő ha akarom. De mivel úgyis kint vagyok a kertben, ezért szerintem erre sajnálni fogom a pénzt, egyszerűbb lesz bekapcsolni a szivattyút :D
Egyszerűbb lenne egy jól fizető állást találni, a télen talán lesz előrelépés ebben az ügyben is.

Az okosotthon szerintem nekem is majd egy hobbi lesz, ha ráérek és lesz rá keret. Majd akkor utána nézek, most ráérek, meg van más dolgom is.
De írom még egyszer, írj egy feladatot, mennyiből oldod meg és mit csinál, mi meg megpróbáljuk lemásolni, okosotthon nélkül, jó szórakozás lenne, remélem sok embernek. Aztán kiderül mikor melyik a jobb, aki akarja, biztos fel fogja okosítani az otthonát.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.11.12. 09:18  Hozzászólás  Válasz tgwh (3054) hsz.-re     Olvasás  
  •   3055   
Avatar

terra alapító
 
Mivel pár ezer forintért lehet legalább egy rejtett kapcsolót beszerelni, de Te nem használsz ilyen dolgot, ezért nyilván nincs rá igényed.

Innen kezdve nem érdemes azon vitatkozni, hogy mondjuk egy kutya helyettesíti-e a riasztót. A Te felfogásod szerint igen, az enyém szerint nem.

Te nem költesz a riasztókra, én igen. Az már csak apró különbség, hogy az én riasztóim értesítenek telefonon, interneten, és le tudom kérdezni az akku feszültségét, és a kocsi koordinátáit.

A különbség elsősorban nem anyagi természetű, hanem szemléleti.

Persze vannak adottságtól függő dolgok. Nálad nincs rendes térerő, nálam van. Ezért én tudok jelerősítőket használni, hogy az egész házban mindenütt legyen WIFI, Te nem. Nálunk gázkazán van, Nálad nem. Én csepegtető öntözést használok, Te meg valószínűleg, ha kell használod a slaugot.

Szerintem Neked azért lenne érdemes az okosothont megismerned, hogy tudd mit nem veszel igénybe. Hiszen lehet, hogy egyszer csak megszületik rá az igény. Lehet, hogy csak akkor, ha megöregszel, és a fizikai munkát szívesen kiváltod automatikával.
 


  2017.11.12. 08:24  Hozzászólás  Válasz Rhéman (3053) hsz.-re     Olvasás  
  •   3054   
Avatar

terra alapító
 
Nincs sehol sem, így nem is értesít :D de pl. az új autóknál kötelező lesz vészjelzést beépíteni pár éven belül, talán már most is. Tehát ha baleset éri a kocsit, vagy megnyomja a söfőr a segélyhívót, akkor jönnek ki az illetékesek. Mondjuk Mo-on ez érdekes lesz, amikor még a 112 sem működik (még azt sem írom, hogy rendesen, inkább azt, hogy úgy ahogy működget...), na de meglátjuk.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.11.12. 08:09  Hozzászólás  Válasz tgwh (3052) hsz.-re     Olvasás  
  •   3053   
Avatar

terra alapító
 
Van gépkocsid? Van-e riasztója? Van a házadban riasztó? Ha van, akár a kocsidban, akár a házban riasztó, értesít-e mobilon, ha gond van?
 


  2017.11.11. 22:28  Hozzászólás  Válasz gergerg (3048) hsz.-re     Olvasás  
  •   3052   
Avatar

terra alapító
 
De erre gondolom fel is kell készíteni a házat. Tehát nem hagyományos ablakot fogsz nyitni távolról. Annak kell egy zsalumozgató motor, ami eleve nem olcsó. Bizonyos terület fölött ventillátor kell, csak a kicsi helyiségeket lehet 11 ezer forintos szellőzővel szellőztetni, aminek áram sem kell, páraérzékeny anyag nyit-zár benne. És ez ugye nem is hővisszanyerős, az már rohadt drága rendszer. Nem tudom hogy működik, gondolom a legegyszerűbb, hogy ütsz egy lyukat a falba, arra egy zsalu, motorral, egy ventillátor, meg az egészet egy páramérő műszer működteti, vészleállításnak meg egy hőmérő, és még okosnak meg távolról vezérelhetőnek sem kell lennie. De ugyan ezt kiépíted, aztán majd tudod fillérekért okosítani, ha megvannak az alapok...

Mérem a fogyasztást egy sima műszerrel, pár ezer forint. Túlterhelés hol jelentkezne? Persze, minden leéghet, veszel pár jól védett elosztót, az elvileg meg fogja oldani, gergerg jobban tudja. Vannak távirányítós konnektorok, mindent le tudsz kapcsolni, csak épp nem a nappaliból a telefonnal, hanem a szoba ajtajából pl. Ha elmész, úgyis ránézel mindenre rendben van-e. Annyi előnye van az okos rendszernek, hogy ha elfelejtesz valamit, akkor netről meg tudod nézni az állapotát. Fűtéshez vannak programozható termosztátok. Előbb érsz haza a tervezettnél? Hát akkor bizony a beállított pl. 18°C fog fogadni, nem a megszokott 22°C, így jártál. Ennyi erővel az okosrendszer is lefagyhat, leállhat, ha kisebb is a kockázat, de ott is van. Most azt hagyjuk, hogy ellopják a telefonod és kirámolják a házat, vagy tönkremegy, lemerül, ez is benne van a pakliban, de rohadt kicsi az esélye.

Másik dolog, a routertől fél méterre töltött a telefonom, öt percenként eldobta a program a jelet, be kellett zárnom (minden más netes program simán ment, míg amivel töltöttem le, nem észlelt hálózatot...), lekapcsolódni a wifi-ről, majd vissza, megnyitni a programot, és folytatni a letöltést. Az volt a szerencsém, hogy nem kezdte mindig előről a letöltést... mondanom sem kell, a legolcsóbb routert vettük, hogy csak bírja. Ja, a kertben 50 méterig van jel, míg másik irányban 12 méterrel és 3 fallal arrébb már semmi :D természetesen 3 ajtónyílás van, de hát nem tud kerülni a böszme wifi jel, nem tud 40cm-t jobbra menni, majd 90°-ban fordulni és nyílegyenesen át a házon, majd 2*90° és pár méter egyenes... át kéne fúrni a falat, és belógatni az ajtó fölé, de hát az meg hogy néz már ki...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.11.11. 21:23  Hozzászólás  Válasz tgwh (3047) hsz.-re     Olvasás  
  •   3051   
Avatar

terra alapító
 
Az okosotthon, nem riasztó. Lehet riasztó funkciója is, de főként kényelmi megoldásokra van. De lehet a meglévő riasztó tudásának növelésére is használni.
Például az okos konnektor nem csak ki, és bekapcsol, hanem méri a fogyasztást. Ezt le lehet kérdezni, túlterhelés esetén vészkikapcsol, tehát képes az elektromos zárlat okozta tüzet megelőzni. Programozható. Egyéb érzékelők működésével is összeköthető.
EZ  a központ például alkalmas a riasztó funkciókra is.
 




  2017.11.11. 20:41  Hozzászólás  Válasz gergerg (3048) hsz.-re     Olvasás  
  •   3049   
Avatar

rendszer admin
 
Szinte mindegyik kényelmi funkció.
És valóban az egész csak attól függ, hogy kit hogyan érint meg az informatika, és a digitális kütyük használata.
Van akinek még analóg kapcsolós a mikrója is, mert utálja a "programozást" (mondjuk az enyém is az! :D ).
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.11.11. 20:33  Hozzászólás  Válasz tgwh (3047) hsz.-re     Olvasás  
  •   3048   
Avatar

terra alapító
 
Az okos otthon inkább kényelmi funkció. Rengeteg hasznos funkció, lehetőség van benne. Az hogy ezeket ki hogy értékeli, na az már egyéntől függ. Egyszerű kapcsolásokat távolról nagyonis olcsón meg lehet csinálni. Garázskapu, kinti világítás, fűtés indÍtás, szellőztetés, sorolhatnánk sokáig. Vagy visszafelé haladva állapotjelzések...
 


  2017.11.11. 20:25  Hozzászólás  Válasz gergerg (3035) hsz.-re     Olvasás  
  •   3047   
Avatar

terra alapító
 
De az úgy nem biztonságos. Pl. lakapcsolja a tolvaj a biztosítékokat, hisz legtöbb háznál ott van a kapuhoz közel, még lakattal sem zárják. Na most ha erről meg pl. az ablak okosriasztója, akkor cseszheted. Ha meg külön áramforrás kell az okosotthonnak, akkor bizony körbe kéne vésni az egész házat, vagy több aksit elhelyezni, de vésni akkor is kell.

A kávé fura dolog. Én lefőzöm amíg a reggelimet készítem, nincs időveszteség. Amíg az okosotthon nem készít reggelit, addig előnyben vagyok :hiha:
Másik, van aki nem szereti, hogy egy éjszakát tölt a kvfőzőben a víz. Oks, megoldhatod hogy megengedje a csapot a kvfőzőbe... mondjuk ez is olyan, mint kiengedni a vizet a csapból. Mennyi lehet a csövekben, 10 liter? Fél litert ha kiengedsz, mire mész vele? Hogy nem a mosogatónál állt vizet iszod hanem ami a műanyagban volt? Fene tudja. Csak az biztos, hogy ahol zsákutcába fut a vízvezeték, ott érezhetően rosszabb a vízminőség.

De ez jó játék :D mondasz valamit amit az okosház tud, a fórumozók meg megpróbálják mással helyettesíteni :D biztos lesz olyan, ahol az okosház olcsóbb. De ugye hogy döntöd el, kifizetsz 200 ezret, az min. 20 féle dologra jó, tehát minél több mindent okosítasz, annál jobban megéri.

És mit tud ez a konnektor? Kap egy jelet az okosház központján keresztül, amit mondjuk mobilról küldesz. Ki vagy bekapcsolja a rákötött dolgokat? Mást tud?

Normális szálas tea pl. olcsóbb is lehet mint a bolti filteres... kv luxus, igen, de szinte bárki megengedheti magának.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.11.11. 20:12  Hozzászólás  Válasz tgwh (3034) hsz.-re     Olvasás  
  •   3046   
Avatar

terra alapító
 
Abban biztos egyetértünk, hogy az okosotthon luxus. Mint minden, ez is pénzbe kerül. Hiszen tudjuk, hogy nincs ingyen ebéd.
Vegyük azt, hogy az okosotthon megfőzi a kávédat, mielőtt felkelt.
Ez, ha már van központod, akkor kb. 5000 - 20000 forintba kerül. Ez az összeg nem nagy a kávé, a kávéfőző, és az energia költségéhez képest.
Ezt megtakaríthatod, ha hagyományosan előbb felkelsz, aztán megfőzöd magadnak.

Amikor megveszed a főzőt, és a kávét, akkor a luxusért fizetsz. Az igényed és a pénztárcád dönti el, hogy a luxusra mennyit adsz ki. A legtakarékosabb lemondani a kávéról. Vagy a Te esetedben a teáról.
Egy kis lakásban, ha nem várhatók új igények, frissen épül, vagy festés előtt van, a kábelezés ésszerű lehet.
Nálam, a kész házban, 2 lakással, 5 szinttel, távol a legközelebbi festéstől, és változó igényekkel, jobb a rádiós megoldás. Ráadásul nem kell egyszerre sokat költeni rá, mivel kábelezés nélkül bővíthető.
Az eszközök egy része hálózatról működik, másik része olyan elemmel, mely minimum 5 évig jó. Nézd meg, mivel lehet egy konnektort rádiós okos konnektorrá tenni. Mondjuk 1 perc alatt.
https://www.tomtop.com/p-s1473eu.html
Persze vannak olyan dolgok, amik máshogy nem oldhatók meg, vagy így olcsóbbak, mint hagyományos módon.
 


  2017.11.11. 19:00  Hozzászólás  Válasz tgwh (3034) hsz.-re     Olvasás  
  •   3035   
Avatar

terra alapító
 
Attól hogy rádiós nem jelenti azt hogy elemes. A kommunikáció rádiós, a táp helyi. Pont ezért nem kell semmit vésni.
 


  2017.11.11. 18:24  Hozzászólás  Válasz Rhéman (3032) hsz.-re     Olvasás  
  •   3034   
Avatar

terra alapító
 
Igen, ezek mind hasznosak, de olcsóbb, ,,paraszti'' megoldásokkal néhol kikerülhetőek. Ha olcsó lenne és sokan használnák, az megint más lenne.
Szünetmentes tápot muszáj volt vennünk, mert eddig mindig volt áramszünet. Én sem örülök, mert egy télen egy-két napért kidobott pénz, + az aksit is cserélni kell. Ha nem vagyunk otthon, nem megy a fűtés sem, legtöbbször. De van kivétel is.

Konkrét megtakarítást maximum azért hozhat, mert lusta valamire figyelni az ember, vagy pl. nem ér rá mert dolgozik vagy alszik.

A rádiójeles technika ugye elemeket is vonzz magával. Ha hálózati áramról működnek, akkor oks, egy gonddal kevesebb, rádiójel meg van több száz vagy több ezer. Ha már okosítok, akkor véssék ki a vezetékek helyét, aztán kaphat a hálózattól független áramkört is akár, szükség esetére. Vagy felviszem a padlásra a vezetékeket. A hőcserélős szellőzés mellett elfér majd, de nem lottózom, szóval erre elég kevés az esély :D

Az elektromos kapu is marha jó dolog, de a legtöbb olyan lassan nyílik ki, hogy egy hagyományos kapun már hatszor ki-be jártál volna...

Összeesküvés vagy sem, rengeteg pl. az 50-60 éves rákos beteg. Időskorban még magyarázható azzal, hogy jóval régebben még nem éltek ilyen hosszú ideig, na de 50-60 évesen? Mégis mi a franctól ez a sok megbetegedés? Valószínűleg több oka is van. Másik, össze-vissza cáfolja a tudomány azt, amire egyszer már kimondta a ,,tutit''. A homeopátriás gyógyszer is baromság, mégis van aki meggyógyul tőle. Szóval mindig oda lyukadunk ki, hogy nem tudunk semmit sem...

Tessék, mára is jut újdonság...
http://www.ng.hu/Tudomany/2017/11/09/Gyorsabban-gyogyulnak-a-nappal-szerzett-serulesek
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.11.10. 12:36  Hozzászólás  Válasz tgwh (3031) hsz.-re     Olvasás  
  •   3033   
Avatar

rendszer admin
 
Az, hogy valaki ennyire idegenkedik a rádiójelektől, az szerintem magánügy, mert nem vagyunk egyformák.
De a bolygónkat érő kozmikus sugárzás mennyiségét figyelembe véve, ezeknek a rádiójeleknek a mennyisége totálisan eltörpül.
Arról nem beszélve, hogy ez a nagy mennyiségű kozmikus sugárzás már az idők kezdete óta jelen van, és a földi élet egyszerűen "hozzá szokott", ez része az életünknek.
Persze összeesküvés elméleteket mindig, és mindennel kapcsolatban lehet gyártani, hiszen nem élünk örökké, és erre mindent rá lehet fogni.
Ott van például a villamos áram, ami nélkül ma már eléggé elképzelhetetlen az életünk.
Pedig az emberi egészségre rendkívül veszélyes még a lakások hálózati villamos áram is, főleg, ha megfogod a csupasz vezetéket.
Vagy a mobil telefon, amikor elterjedt világszerte, egyesek tutira tudták, hogy agydaganatot okoz, ha sokat használod a füledhez fogva.

A '80-as években a lakásunk, és a kertünk "automatizált" volt.
A kertben a locsolás, a világítás. Volt egy alap hangulatvilágítás, de este amerre mentél a kertben, lámpák gyulladtak fel.
A vegyes kazán automatizálva volt (csak meg kellett rakni), többlépcsős relé szabályozta a huzatot, hőérzékelők voltak a kazánba is, a kimenő, bejövő csövekbe, a szobákba. Ha kinyilt a huzatszabályzó, és meghatározott időn belül nem emelkedett a vízhőmérséglet, már jelzett, hogy a kazánt meg kell rakni.
A szobákban felkapcsolt a lámpa, ha bementél, lekapcsolt, ha kimentél (és már senki sem volt bent).
Riasztó volt az egész lakásban, érzékelőkkel a külső nyílászárókon, meg még a kertben is voltak mozgásérzékelők.
És még sok egyébb technikai dolog.

Abban az időben nagyon benne voltam a digitális áramkörök tervezésében, elkészítésében. Igazából nem is kényelmi szempontok voltak az elsődlegesek, hanem maga az elkészítése. Általában az egészet én terveztem meg, és készítettem el.
Még az áramköri lapokat is, Megrajzoltam, kimarattam, kifurkáltam, beforrasztgattam az alkaltészeket, stb, stb.
Néha a feleségem be sem jöhetett a kisszobába takarítani, mert minden tele volt tervrajzokkal, áramköri lapokkal, alkatrészekkel.

Aztán szépen lecsengett az egész közel 10-15 év után.
A kisszoba a lányomé lett, ahogy elkezdett nőni. Készülékeket már nem gyártottam magamnak, mert egyszerűbb volt venni, és sokkal többet tudott alapból, mint amit én ki tudtam volna hozni belőle belátható áron belül, ha saját magam készítem el.
Mára már egyszerűen kimegyek locsolni, ha kell.
Megrakom a kazánt (ha éppen azzal fűtök), egy idő után kimegyek, és lezárom (ha már jó idő van), aztán később megint kimegyek, és újra megrakom, stb, stb....
A szobába meg felkapcsolom a villanyt, ha bemegyek, ha meg nem kell, egyszerűen lekapcsolom.

A falakba még sok helyen megvannak a vezeték-kötegek, mint a múlt nyomai.
A kazán azóta cserélve lett, a kert is teljesen átalakult már a régihez képest.
De az egészből mára mindössze csak a kapu dallamcsengő maradt meg. Azt (is) saját magam készítettem teljes egészében a tervezéstől a nyáklapon át az össze szerelésig, és még mind a mai napig ugyanúgy működik. :)

Vannak dolgok, amiket érdemes részben, vagy egészében automatizálni.
De rájöttem az idők folyamán, hogy vannak dolgok, amiket ha automatizálsz, tök kényelmes és természetes lesz, hogy ott van, és egyszerűen el is felejted.
Aztán ha jobb esetben észre veszed, hogy már az a valami nem működik, csak kétségbe esve rohangászol, hogy most mi a baj, vagy mit csináljál.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.11.10. 08:07  Hozzászólás  Válasz tgwh (3031) hsz.-re     Olvasás  
  •   3032   
Avatar

terra alapító
 
Kétségtelen, hogy az okosház megoldásainak egy része pusztán kényelmi funkció. De…..
Teszel egy vízérzékelőt a kazán mellé. Ha csőrepedést kapsz, leállítja a fűtést, megszólal egy sziréna, és küld egy e-mailt Neked a hibáról.
Vagy betörnek hozzád. Megszólal egy sziréna, felvétel készül a behatolóról, a rendszer értesít Téged, megnézed a helyszínt, és felhívod a rendőrséget, vagy a szomszédot.
Füst és hőérzékelő működése esetén is megfelelő válaszok adhatók.
Távolléted esetén a rendszer képes jelenlétet szimulálni. Napszálltakor kinyitja a villanyt, leereszti a redőnyt, kinyitja a TV-t. Majd a szokott időben lezárja.
Figyeli a család mozgását, és megnézheted, hogy ki merre tartózkodik. A gyerek csavarog, vagy az iskolában van?
Szóval sok haszna van.
Ezek a rádiójelek meg nem bizonyított, hogy ártanának. Egyébként is a kozmikus sugaraktól kezdve a TV adásokon keresztül mindenféle hullámok tengerében élünk.
Én megvásároltam egy központot, és egy okos-konnektort. Aztán amikor ezt tudtam kezelni, akkor kezdtem el, apránként bővíteni a rendszert. Nálam a járási nehézségek, még számos kényelmi funkciót is indokolttá tesznek. Ezek némelyike konkrét megtakarítást is jelent.
 


  2017.11.09. 20:05  Hozzászólás  Válasz Rhéman (3030) hsz.-re     Olvasás  
  •   3031   
Avatar

terra alapító
 
Valamiért idegenkedem a rádiójelektől. Nem elég hogy egész nap több száz, több ezer megy keresztül rajtam, még a lakásban is állandóan támadjanak?
Jelenleg felújítjuk a házat, most a gázkazán beszerelésén gondolkodunk, azzal már elég okos lenne a ház. Vagy mégis csak kellene a fatüzelés mellé egy puffertartály, bár folyamatosan drágul a fa, meg nem is olcsó kialakítani.
Még mobilnetet sem használok, minek? Egyrészt elvi kérdés, mert a határ másik felén már korlátlan csomagot kapsz bagóért, nálunk meg nagyon drága -
Ausztriához képest - . Munkahelyen nem szoktam netezni, pedig akármikor tudtam volna - most bedöglött a modem -. Biciklivel járok vagy autóval, egyiknél sem opció. Az index fórum kertészeti témáját kimásolgattam, txt-ben áttettem az mp3 lejátszómra, a 20 perces vonatút alatt olvasgattam. Most már van wifi, de nem vonatozom. Egyszer amikor hosszabb útra mentünk, a vonat indulása előtt, Szombathelyen próbáltam csatlakozni a máv csoda wifi-jére, Sárvárnál sikerült, aztán elfogyott a jel... albérletben t-com-os mobilnetet próbáltunk először, semmit nem ért. Mit mondtak? Menjek közelebb a toronyhoz...
De menjünk tovább, mire használnám az okosházat? Automatán szellőztet meg árnyékol, ez lenne a legnagyobb előnye, meg a legdrágább megoldás is. Aztán ha már van, akkor időre indítsa el a fűtést, de ezt okosház nélkül is könnyen megoldom. Locsolás megint menne okosház nélkül, esőérzékelővel. Távolról zárni a zárakat, ez egy extra opció lenne, inkább csak ellenőrizném, minden be van-e zárva. Egyszerűen nem mozgunk annyit, hogy lenne értelme távolról irányítani a házat. Meg ugye télen elég gyakoriak az áramszünetek... de ez már megoldódott, mert vettem szünetmentes tápegységet a kazánnak, szóval több áramszünet télen biztos nem lesz :roll: gondolom az okosház is menne aksiról, aztán egyszer elfelejted megnézni, és pont lemerül, remélem ilyenkor azért tudod manuálisan működtetni amit kell, mert azért az elég fontos lenne, hogy be tudj jutni kicserélni az aksit :D
Nem mondom hogy rossz dolog, de itt vidéken nem kell. Ha van rá keret, szórakozni első osztályú, meg tényleg sok mindent tud.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.11.09. 17:07  Hozzászólás  Válasz tgwh (3029) hsz.-re     Olvasás  
  •   3030   
Avatar

terra alapító
 
A Z-wave rendszer nem igényel vésést.

Az eszközök működéséhez kell egy központi egység. Ez kapcsolódik az internetre. A szenzorok, és a vezérlők egymással, és a központtal Európában 868.4 MHz frekvencián kommunikálnak.

A központ 50 -200 ezer forint közt kapható. Ez egy egyszeri nagyobb beruházás. A perifériák jellemzően 5-30 ezer közt vannak. Az ember a rendszert az igénye, és a pénztárcája függvényében bővítheti.

Sok gyártó eszköze használható, ez versenyt is jelent, tehát remény van arra, hogy az árak csökkennek.

Itt van néhány ötlet.
 


  2017.11.09. 15:07  Hozzászólás  Válasz Rhéman (3028) hsz.-re     Olvasás  
  •   3029   
Avatar

terra alapító
 
Én annyival letudtam, hogy vésni kéne, sokat, akkor már időjáráskövetés, elektromos redőny, hővisszanyerős szellőzés, stb., szóval ,,majd ha nyerek a lottón'' kategória. Meg ugye még minek, most jutottunk el odáig, hogy talán stabil a mobilnet kapcsolat a környéken :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.11.09. 11:41  Hozzászólás
  •   3028   
Avatar

terra alapító
 
Mivel itt nem mutatkozott érdeklődés az okosotthon téma iránt, ezért az indexen  nyitottam fórumot a Fibaro rendszernek.

Általános témában itt  lehet partnert találni.
 


  2017.11.06. 11:17  Hozzászólás
  •   3027   


---
 
Szombaton végre sikerült kijutnom a River cottageban bemutatott Bramble farmra.



A legjobb szó ami leírja az élményt talán az elpocsékolt idő lenne. Baromi nagy része még mindig dzsuva pár véletlenszerűen elhelyezett ágyás és néhány állat. Erősen dühítő, hogy képesek ilyen jó lehetősséget ennyire kihasználatlanul hagyni. Csináltam pár épet is , de nem éri meg feltölteni.
 


  2017.11.05. 10:15  Hozzászólás
  •   3026   


---
 
http://sokszinuvidek.24.hu/kertunk-portank/2017/11/03/kiderult-hogyan-lehet-tokeletesen-vegyszermentesre-mosni-az-almat/

Az eredeti cikkben két növényvédő szert távolítottak el az alma felületéről szódabikarbónás vízzel. Azt tapasztalták, hogy a tiabendazolt és a foszmetet 2 perc után el lehetett távolítani az alma héjáról. A módszer hiányossága, hogy ezek a vegyszerek (tiabendazol és foszmet) Magyarországon nem engedélyezettek az alma kezelésére. A nálunk használatos növényvédő szerekre nincs semmiféle adat. Érdekes felvetés, jó lenne, ha stimulálná az illetékeseket, hogy a nálunk is használatos növényvédő szerekre is írjanak ki pályázatokat és elvégezzenek hasonló vizsgálatokat.
 


  2017.11.04. 11:01  Hozzászólás  Válasz gergerg (3022) hsz.-re     Olvasás  
  •   3025   
Avatar

terra alapító
 
Én a Fibaro Home Center 2 használata mellett döntöttem. Z-Wave rendszerű. Interneten keresztül is működik. Telefonról is. Létezik hozzá szinte minden kiegészítő. Ajtónyitás érzékelőtől, a kapcsoló mögé építhető cuccig. Grafikusan, és LUA nyelven programozhatő. Más cégek Z-wave eszközeit is lehet használni hozzá.
Sajnos a központ elég drága. Kábelezést nem igényel. Az eszközök Rádiós kapcsolatban vannak a központtal, és részben egymással is.

A házunk elég nagy. Ha a két lakást, a padlást, és a kertet is beleszámítom, akkor hét szintet kell számolni. A monolit vasbeton födém elég sok gondot okoz. A rádió hullámok nem szeretik. Megfelelő kiegészítőkkel sikerült a WIFI, és a Fibaro működését mindenütt biztosítani.

A palánták megvilágítását is ezzel akarom vezérelni.
 


  2017.11.04. 08:06  Hozzászólás  Válasz gergerg (3023) hsz.-re     Olvasás  
  •   3024   
Avatar

terra alapító
 
Hogy mennyire egyszerű:

Ez az eszköz  például bármelyik meglévő villanykapcsoló mögé beépíthető úgy hogy közben megmarad a kapcsoló eredeti funkciója is. Beépítése kb 10 perc.
 




  2017.11.04. 07:57  Hozzászólás  Válasz Rhéman (3021) hsz.-re     Olvasás  
  •   3022   
Avatar

terra alapító
 
Egyszerű feladatokat nagyon könnyen meg lehet oldani (ki-be kapcsolások) neten keresztül és kapcsolási számtól függetlenül vannak különböző árfekvésű és tudású eszközök. Az egyik legegyszerűbb a SOKI

Aztán vannak az egy lépcsővel feljebbi eszközök amik már jól használhatóak. Ezeknek az alapja az rádiós kommunkikáció. Ez már idejét múlta de óriási előnye hogy bárhova beszerelhető utólag is egy RF kapcsoló. Ezek az RF kapcsolók kommunikálnak a központjukkal. Kiegészíthatő bármivel, távirányítóval, stb. Aztán ez az RF központ össze van dugva egy másik eszközzel ami csatlakozik a nethez, illetve saját wifihez. Igy már bárhonnan vezérelhető az összes RF eszköz egy mobillal is. És elemeiben összerakható, könnyen bővíthető. Mindjárt megkeresem ezt is.
 


  2017.11.04. 07:49  Hozzászólás  Válasz tgwh (3019) hsz.-re     Olvasás  
  •   3021   
Avatar

terra alapító
 
Köszi a jókívánságot.

Kedvem most is lenne, de a baleset következtében a quadriceps (négyfejű combizom) szétszakadt. Hosszú teljes-láb gipsz után már könyökmankóval tudok járni. A végleges állapot elérése még akár 9 hónap is lehet. Ezért kezdtem el az okos otthon témával foglalkozni. Az első amit megoldottam, a locsolás automatizálása, és távirányítása interneten keresztül.
 


  2017.11.04. 06:55  Hozzászólás  Válasz tgwh (3019) hsz.-re     Olvasás  
  •   3020   
Avatar

terra alapító
 
Az akkumulátor előnye a tölthetőség. Olyan eszközökbe való, ahol rövid a lemerülési ciklus. Pl. játékautó. És nem 1,5V hanem csak 1,2
Tartós ceruzaelem olyan eszközökbe való aminek nem túl nagy az áramfelvétele, ellenben nem szeretnéd gyakran cserélni. Óra, távirányító, termosztát. Ezek az elemek a töltöttségük hosszútávú megőrzésére vannak kihelyezve. Az akkumulátorok meg a töltés gyors leadására és az ujratölthetőségre, a töltés hosszútávú megőrzése másodlagos feladat, és hol így, hol úgy sikerül.
 


  2017.11.03. 22:52  Hozzászólás
  •   3019   
Avatar

terra alapító
 
Aksi nem jó. Megveszed egy ezresért, használod 3 évig 3-4 töltéssel, aztán kuka... legalábbis mi ezért dobáltuk ki őket, egyszerűen 3-4 normál elemmel olcsóbban jössz ki, mint egy tölthetővel.
Azt mondjuk nem értem, hogy mitől jobb egy elem pl. a távirányítóba, mint egy játékautóba... gondolom az áram fizikai tulajdonságaihoz van köze, de hogy lehet ezt belőni? Melyik elem mire jó, és mit kell nézni?

Rhéman, jobbulást, és pihenj sokat, mert jövőre nem lesz kedved a kiskerthez :wave:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/






  2017.11.03. 16:37  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (3015) hsz.-re     Olvasás  
  •   3016   
Avatar

terra alapító
 
Köszi, igyekszem nem elfelejteni. Bár egyenlőre nem úgy néz ki, hogy sűrűn lennék.
 


  2017.11.03. 16:20  Hozzászólás  Válasz Rhéman (3014) hsz.-re     Olvasás  
  •   3015   
Avatar

rendszer admin
 
A link nem volt jó! :)
Régen voltál .... már nem lehet csak úgy linkelni, hogy kijelölöd, és klikk az ujlink gombra, ha csak nem ismered a metódusát!

Klikkelni kell az ujlink gombra, bejön egy felugró ablak.
Először a linket kell megadni (bemásolni), majd OK gomb.
Erre visszaugrik, és akkor már a linknek kell adni egy nevet (lehet újra bemásolni a linket is!), majd OK gomb.
A program eldönti, hogy a link a fórumon belülre mutat, vagy más internet elérési link, ez utóbbi esetben új ablakban nyitja meg.
Lehet megadni ékezetes magánhangzókat tartalmazó linket is (manapság több helyen is divat), a program felismeri, és átgenerálja olyan linkké, amelyiket mindegyik böngésző értelmezni tud. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -








  2017.11.03. 12:51  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (3010) hsz.-re     Olvasás  
  •   3011   
Avatar

---
 
Nem vagyok a pénzem ellensége, ezért is használok gyakorlatilag mindenütt akksis elemeket. Van hozzájuk egy Varta töltőm (nem gyorstöltő!), kell vagy egy fél nap az elemek feltöltéséhez. Igaz, jó néhány éves. Az is igaz, hogy az akksikat üzletláncokban vettem, talán nem ott kellett volna. Van közöttük egészen új is. Igazából nem tudom, mennyit kellene kibírniuk a következő töltésig, de nálam a faliórákban úgy fél évet (talán egy évet) bírnak ki, a digi fényképezőgépemben viszont jóval hamarabb kimerülnek, mint a kezdetek kezdetén (bár már arra sem emlékszem, hogy eleinte normál elem vagy akksi volt benne).
 


  2017.11.03. 10:37  Hozzászólás  Válasz délkelet (3009) hsz.-re     Olvasás  
  •   3010   
Avatar

rendszer admin
 
Természetesen nem akarok ezen vitatkozni, olyat használsz, amilyen neked megfelel.
De egy jó minőségű ceruzaelem (például egy Duracell) is csak 1500 mAh körül van.

Ebből kiindulva, ha nálad a normár ceruzaelemek tovább bírják, mint a 2600 mAh körüli tölthető aksijaid, akkor érdemes elgondolkozni azon, hogy az aksik már öregek, vagy talán rossz minőségűek (esetleg hamisítvány??), vagy a töltő gyenge (esetleg régebbi, és/vagy kisebb teljesítményű aksikhoz van).
Nem mellékesen ezek az aksik is olyanok, mint a gépjármű akkumulátora, álltalában 3 - 5 évig jók.
Ritkán előfordulhat, hogy valamelyik a 3 évet sem bírja ki, de egy részük még 5 év után is még ugyanúgy használható.
:)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.11.03. 10:07  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (3008) hsz.-re     Olvasás  
  •   3009   
Avatar

---
 
Köszi :) A helyzet az, hogy tele vagyok akksikkal (AA és AAA) ... Varta, Tronic, Duracell és általában olyan 2600 mAh körüliek. Túl sokat még a normál faliórámban sem bírnak ki, ezért nem is próbálkoznék velük eben a böhömben (minden egyéb helyen viszont ezeket használom). Úgy gondolom, hogy egy jó minőségű ceruzaelem jóval hosszabb ideig működtetné a szerkezetet (a vásárlás helyét illetően pedig igazad van)
 


  2017.11.03. 00:56  Hozzászólás  Válasz délkelet (3007) hsz.-re     Olvasás  
  •   3008   
Avatar

rendszer admin
 
Ha egyszer AA tipusú elem kell bele, akkor olyant kell bele tenni, ez tök független attól, hogy litiumos, vagy Duracell, vagy energizer, vagy akár milyen más gyártmány.
Viszont én javasolnám, hogy vegyél tölthető ceruzaelemeket 2 db.-ot, vagy 4 db.-ot (legalább 2000 - 3000mAh), és egy rendes töltőt hozzá.
És mindezt ne kínai üzletben, hanem megbízhatóbb helyről (például villamossági szaküzlet).
Az a baj a hagyományos elemekkel, hogy nem lehet tudni, mennyi ideig állt a különböző raktárakban, és mennyi ideje van már kiakasztva az üzletben a polcokon.

Nekem már évek óta tölthető aksik vannak az órákban, távszabályzókban, vezeték nélküli fűtésszabályzókban, stb, stb. (mindenhol, ahova AA vagy AAA elem kell).
Többségében bírnák tovább is, de én nagyjából fél évente ki szoktam venni. Este, mikor fekszem le, felrakom töltésre. Reggel, mikor felkelek, lekapcsolom, és az aksikat vissza teszem a szerkentyűkbe, és egy fél évig megint nincsen gond velük.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.11.02. 22:17  Hozzászólás
  •   3007   
Avatar

---
 
Rendeltem egy sk. összerakható óriás faliórát (remekül néz ki). Sima ceruzaelem (AA) kell bele, de mivel a nagymutatója 39 cm-es, gondolom, hogy nem akármilyen. Holnap veszek egy tartós Duracell vagy Energizer elemet hozzá. Úgy tudom, hogy ezek alkáliak és biztos jók az órához. A lithium elemről azt olvastam, hogy sokkal tovább bírják, de abban nem vagyok biztos, hogy belerakhatom-e ezt is az óraszerkezetbe. Gyanítom, hogy igen, csak 1,5 Voltos legyen.
Milyen elemet ajánlanátok, ami szerintetek a legjobb?
006.JPG
------------------------
Megtekintve 12970 alkalommal.

 






  2017.10.31. 10:20  Hozzászólás
  •   3004   
Avatar

terra alapító
 
Augusztus elején megkaptam a térdprotézist. Néhány nap múlva a kórházban ért egy baleset. Szerencsésen összeraktak.
Most újra tanulok, már itthon, járni.

Hogy gyorsabban teljen az idő elkezdtem az okos otthon témával foglalkozni. A Fibaro központ mellett döntöttem.

Van-e valaki köztetek, aki hasonló rendszert épít?
 


  2017.10.22. 20:51  Hozzászólás
  •   3003   
Avatar

---
 
Egyébként újabb fejlemény van (lehet). Az az aradi telekszomszédom, akinek valaki pénzzel tartozott és az illető ezzel a romos ingatlannal rótta le adósságát, most úgy tűnik, eladná az ingatlant. Pedig tervei voltak (legalábbis a kerttel), mert nemrégiben teleültette kajszikkal és mogyorókkal. A kajszikat pálinkafőzés céljából telepítette, nálam érdeklődött, hogy milyen fajtájúak legyenek. Én a gönczit javasoltam, de a faiskolában rábeszélték a Pannóniára is, így ebből a két fajtából van tele a fél kert (pedig emlékszem, hogy külön óvtam ez utóbbitól ... okát nem tudom, miért, de nem hallottam róla jókat). Mogyoróból van vagy négy fajta, állítólag piaca is lett volna rá majdanán.
Egy szó mint száz: a fiatal szomszédom,aki kertet szeretne vásárolni, valószínűleg nem tud az eladás tervéről. A két kert között csak egy ingatlan található, bár az is igaz, hogy a kertek átellenben vannak. Mindenesetre szólok a fiataloknak, hátha meg tudnak egyezni az árban (már ha érdekelné őket ez a kert)
 


  2017.10.22. 20:26  Hozzászólás  Válasz gergerg (3000) hsz.-re     Olvasás  
  •   3002   
Avatar

---
 
A körte jó lenne, de én itthon is csak nehezen védem meg a molytól. Füge elfagy, dióval egyre több a baj, ahogy olvasom. Tehát marad a kajszi :)
 






  2017.10.22. 19:59  Hozzászólás  Válasz délkelet (2997) hsz.-re     Olvasás  
  •   2999   
Avatar

terra alapító
 
Nekem a mandula jutna utoljára eszembe. Van itthon, nagyon bajos, érzékeny. Én kajszit, szilvát ajánlanék.
 




  2017.10.21. 12:49  Hozzászólás
  •   2997   
Avatar

---
 
Még egy hozzáfűznivaló: fiatal szemrevaló párjának (aki még nem a felesége) Romániában él a nagymamája, akinek van egy 2000m2 körüli kertje. Már nem igazán bírja művelni a néni és ezért eredetileg oda képzeltek el egy gyümölcsöst. Ahogy Ali-bá is jelezte az előbb: én is megkérdeztem, milyen fák jellemzőek arrafelé. Nem volt meglepő a válasz: szilva. A település magyar neve Bél, a román név Beliu.
Nem tudom, hogy ott a hegyalján milyen a talaj ph-ja, ezért csak óvatosan pendítettem meg az áfonyát, mint lehetséges növényt.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég