Zenei leírások, mondák, történetek a XX. századból Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A Kertészek Kocsmája, ahol kötetlen társalgás folyik a világ nagy dolgairól.
  2015.08.10. 08:32  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

rendszer admin
 
Hozzászólhatsz, válaszolhatsz, véleményt írhatsz bármelyik bejegyzésre,
de ide csak akkor tegyél be zenét, ha írsz hozzá valami történetet, leírást!
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -
 


  2015.09.03. 10:18  Hozzászólás
  •   13   
Avatar

rendszer admin
 
Június 23.-án meghalt James Horner, világhírű Oscar-díjas zeneszerző egy repülőgép-szerencsétlenségben.
Saját magángépét vezette, és egy műszaki hiba miatt lezuhant.



Általában csak a "film-fanok" szokták megjegyezni, számon tartani a filmzenék szerzőit, ők a nagyközönség előtt így kevésbé ismertek.
Munkássága során már több Oscarra is jelölték, hiszen ő szerezte az 1986-os Bolygó neve: Halál zenéjét és a 2009-es év egyik nagy sikerfilmjének, az Avatar című filmnek zenéjét is. Valamint a Trója filmzenéjét is neki köszönhetjük, és a Rettenthetetlen című nagy sikerű történelmi dráma soundtrackjét is ő komponálta.
James Horner legismertebb munkája mindenképpen a Titanic zenéje volt. Két Oscar-díjat is elnyert a film zenéjéért és a mindenki által ismert My Heart Will Go On című betétdalért.

A Titanic című film zenéjéhez tartozik két hiteles történet:
  1. James Horner a dal megkomponálásakor már eldöntötte, hogy mindenképpen Celine Dion fogja elénekelni ezt a számot, kerül-amibe-kerül, és ezért mindent be is vetett, amit csak lehetett.
  2. Celine Dion viszont nem akarta elénekelni ezt a számot, mert szerinte:
      "Ez egy nagyon szomorú történet, amelyet mindenki ismer. Így azt is tudják, hogy a végén a hajó elsüllyed, és majdnem mindenki meghal. Ez nem nagyon fog tetszeni senkinek, ki fogja ezt megnézni?"
    Végül párja unszolására csak elfogadta a felkérést, megígérte, hogy elmegy a stúdióba, és felénekli a számot, de hogy nemtetszését kifejezze, közölte, hogy csak egyszer fogja elénekelni.
    És tényleg csak egyetlen egyszer énekelte fel a stúdióban.
    Az ott lévők elmondása szerint a szám végén vagy egy percig néma csend volt, és már Celine Dion is kissé zavarba jött ettől.
    Elsőre annyira jól sikerült, hogy James Horner is csak döbbenten ült, és nem tudott szóhoz jutni.
    A mai napig ez a felvétel a biztonságosan őrzött egyetlen "mester-lemez", ez az anyag került ki a később kiadott lemezekre, ahol ez a dal is szerepelt.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.08.20. 13:23  Hozzászólás  Válasz Siculo (9) hsz.-re     Olvasás  
  •   12   
Avatar

---
 
Folytatás innen


Ugyan ez az ősi késő középkori téma, de most 2008-ból.

Karl Jenkins Folia tétele a Concerto for Marimba and Strings-ből. A folia feldolgozások közül az egyik legszebb, legkifonomultabb.
Karl Jenkins kortárs,m neoklasszicista szerző, mindenki által közismert művei: az Adiemus és a Palladio.

Ez most a Folia:
 


  2015.08.19. 19:17  Hozzászólás
  •   11   
Avatar

rendszer admin
 
Kaoma - Lambada



1988-ban egy francia vállalkozó, egy bizonyos Olivier Lamotte d'Incamps ellátogatott a brazíliai Porto Seguróba, ahol azt látta, hogy a helyiek egy összefonódós, pörgős, nagyon látványos táncot járnak egy dallamra, amelyről aztán később kiderült, hogy eredetileg bolíviai.
A látottak élménye annyira nem hagyta nyugton, hogy hazatérve nem sokkal később megalapította a Kaoma zenekart, amelyet a porto segurói Touré Kunda nevű tánccsoportból hozott létre.
Ők készítették a híres Lambada című számot, amelyik 1989-ben szó szerint végig söpört az egész világon, csak abban az évben 5 millió lemezt adtak el világszerte.
A videóban látható két gyerek közül egyik Roberta, a másik Chico, akik akkor rendkívül népszerűek, és ismertek lettek, és nem sokkal a világsiker után mi sem természetesebb, hogy önálló zenei karrierbe kezdtek. Ez a próbálkozás végül is egyiküknek sem jött be igazán. Egyesek szerint talán azért, mert bármit csináltak, bármit adtak elő, mindenkinek csak a Lambada jutott eszébe róluk.
Végül is szerencséjükre a "showbiznisz" nem nyelte el őket, időben váltottak.
Chico mára a protestáns egyház papja lett és gitárral hirdeti az igét, környezetében nagyon népszerű lett a hívők körében.
Roberta pedig mára már híres állatorvos lett, és Brazíliavárosban dolgozik.

A történethez tartozik, hogy vagy húsz évvel később az interneten egy újabb hatalmas "Lambada-őrület" indult útjára, aminek következtében 2010. január elején őrületes „Zouk Lambada Világfesztivált” rendeztek Porto Seguróban több mint ezer táncos részvételével.
A "két gyerek" természetesen csak meghívott vendégként vett részt a fesztiválon.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.08.19. 18:17  Hozzászólás
  •   10   
Avatar

rendszer admin
 
Las Ketchup - The Ketchup Song (Asereje)



Las Ketchup ma már egy Latin Grammy-díjas spanyol női popkvartett: Lola, Lucía, Pilar és Rocío Muñoz a tagjai, akik testvérek.
2002-ben berobbantak a világ zenei életébe az Aserejé („Ketchup dal”) című számukkal, amit egy kislemezen jelentettek meg.
Bár eredetileg négyen voltak, a klip, és a kislemez elkészítésében, majd a további nyilvános fellépéseken a legidősebb nővér előrehaladott terhessége miatt nem vett részt.
A szám 2002 nyarán 27 ország slágerlistájának a csúcsán trónolt. Több országban a kislemez többszörös platina, és/vagy gyémát lemez lett.
2006-ig a kislemez több mint 7 millió példányban kelt el világszerte, és ezzel minden idők egyik legkelendőbb kislemeze lett.
Egyik érdekesség, hogy amíg a USA-ban az US Billboard Hot 100 listáján csak az 54. helyig jutott el a szám, az összes többi jelentősebb USA slágerlistákon mindenhol az 1. helyen volt.
Másik érdekesség, hogy míg a lányok Andalúziában születtek, édesanyjuk Magyar származású, amit több riportjukban is büszkén emlegettek.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.08.19. 05:24  Hozzászólás
  •   9   
Avatar

---
 


La Folia: "A zenei katedrális"

Európa egyik, ha nem a legöregebb zenei témája, amely a középkor századain keresztül egész máig hat és valamennyi szerző a korai késő középkor ismeretlenjeitől egész Tiestoig érezték a kényszert hogy feldolgozzák, a jelentősebbek közül Salieri, Bach, Liszt, Corelli...........

Időben megyünk visszafelé...

Íme: 2011
 


  2015.08.12. 09:14  Hozzászólás
  •   8   
Avatar

---
 
King Crimson - In The Court Of The Crimson King



"...Ezt az évet (megj:1969) teszi meg egyébként a progresszív rock születésének Jerry Lucky publicista is, sőt pontosít, és október 10-ére teszi a jeles eseményt[24]. Ekkor jelent meg ugyanis a King Crimson első albuma In the court of Crimson King címmel, a borítón egy sikoltó, rettegést kifejező emberi arccal. A rajz egy Barry Godber nevű 23 éves fiatalember műve volt, aki egy évvel később meghalt.

Az első dal, mintha mindent elrontottak volna a stúdióban: torz a gitár, torz az ének, és csak a bonyolult dallamok meg a dalközépi pontos kiállások jelzik: ez koncepció! Huszonegyedik századi skizofrén ember, ez a címe a bevezető dalnak, majd lírák következnek, kedves és depressziós, meseszerű és elvont dalszövegek, egy vadonatúj billentyűs hangszer (mellotron) először lemezen megszólalva, eredetiségében nagyon fárasztó gitárjáték és kamarahangzás, úgymint fuvola, cselló, gordonka, stb.: így indult.

Egyből klasszikus minősítést kapott, de a csapat nagy része már ki is vált az együttesből, a lágy hangú Greg Lake távozott az ELP-be és mások is továbbálltak. Ezek után egyetlen album sem akadt, amelyet ugyanaz a gárda hozott volna létre, egy fix pont maradt: a titokzatos, talán földönkívüli, talán időutazó, de mindenképpen rejtélyes dalszerző: Robert Fripp. A frontember soha nem nyilatkozott a sajtónak (ha mégis, akkor idézhetetlen volt), soha nem vetült rá fény a színpadon, sőt olykor a hangfalak mögött játszott, és személye legendássá vált.

De jöttek a további lemezek: In the wake of Poseidon (Poszeidon nyomdokain), Lizard (Gyík), Larks tongues in aspic (Pacsirtanyelvek aszpikban), Starless and bible black (Csillagtalan és bibliafekete), stb. A címek elképesztőek, a tartalom szintén. Az évek múlásával a Crimson elvesztette lágyságát, skizofrén lett, kellemetlen, lenyűgöző, ellentmondásos, idegesítő és nagyon beteg. Akárha közelebbi vagy távolabbi világunk. Azonban zenében mindez elviselhetetlenné vált. Mégis jöttek az újabb és újabb zenészek, akik pont ebben a zenekarban találták meg, amit kerestek: a lehetőséget a mélytudat, az árnyék felfedezésére, és zenében való kifejezésére. A dolog odáig fajult, hogy a Crimson hatására magyar zenészek érezték úgy, hogy rá kell lépniük a progresszív zene rögös útjaira, és After Crying néven azóta jobbnál jobb albumokat alkotnak"
 


  2015.08.11. 16:14  Hozzászólás
  •   7   
Avatar

rendszer admin
 
The Power Of Love - Jennifer Rush

◄ Videó       ► Lejátszás (csak hang)

Az "amerikai álom"!

1960-ban született Heidi Stern néven, és kiskora óta mindig is énekesnő szeretett volna lenni.
Német származása, és rokonsága miatt hol az USA-ban, hol Németországban lakott.
Először Németországban próbálkozott komolyabban a zenei karrierjével, de egy kiadott albumnál többre akkor nem futotta, és az sem volt valami sikeres.
Néha felbukkant egy-egy száma Németországban, Franciaországban, de minden különösebb siker nélkül.
Ezután visszatért az USA-ba, és ott próbálkozott újra. Bár a környezetében igen népszerű volt, de sehogy sem jött össze a "kiugrás".
1984-ben aztán a menedzsere unszolására nagy reményekkel nekiállt egy album összeállításának.
Hogy azért ne legyen minden tökéletes, a pletykák szerint a barátja a közelgő születésnapjára azzal "köszöntötte fel", hogy szakított vele.
Nem is akarta ilyen hangulatban folytatni az albumot, de a menedzsere kiharcolta, hogy legalább egy számot készítsenek el, aztán majd jön a többi szép sorba.
Ebben a lelki állapotban énekelte fel a "The Power Of Love" című számot, majd utána könnyezve ki is szaladt a stúdióból.
A menedzsere valamilyen hirtelen jött ötlettől vezérelve a számot a stúdióban lemásoltatta pár kazettára, és azokat elküldte a környező rádióállomásoknak.

És innen kezdődött az "amerikai álom".

Azon a hétvégén már mindegyik környező rádióállomás ezt a számot játszotta napjában több alkalommal is.
Két hét múlva már egész Amerikában ment ez a szám a rádióállomások műsorán.
Nem kellett, csak pár hónap, hogy a világ számos helyére eljusson a dal, és megismerjék az énekesnőt.
Jó fél év elteltével már a "The Power of Love" volt a legkelendőbb kislemeze az Egyesült Királyságban, tarolt Írországban, Kanadában, Dániában, Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Japánban, Norvégiában, Portugáliában, Svédországban, sőt még Ausztráliában és Dél- Afrikában is.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.08.11. 15:01  Hozzászólás
  •   6   
Avatar

rendszer admin
 
Waka Waka - Las Chicas del Can

◄ Videó       ► Lejátszás (csak hang)

Bár kétségtelen, hogy a Waka Waka (This Time for Africa) - Shakira kolumbiai énekesnő dala nem csak a 2010-es labdarúgó-világbajnokság hivatalos dala lett, hanem hatalmas sikert is aratott, mint önálló zeneszám, de nem ez volt az eredeti Waka Waka.

A dal alapja egy tradicionális afrikai katonadal, a Zangalewa.
A Dominikai Köztársaságban 1976-ban megalakult egy együttes, amelyik kizárólak lányokból állt (11-en voltak), és az együttes neve Las Chicas del Can lett.
Bár a lányok nem törtek be a világ zenei életébe, de környezetükben nagyon sikeresek voltak.
1987-ben dolgozták fel a "Zangalewa" ritmusát, és készült el a szám Waka Waka - El Negro no Puede címen.
Ez nagyon bejött a lányoknak, mert a dal nagyon gyorsan népszerű lett egész Dél-Amerikában, majd később meghódította Észak- és Dél-Afrikát is.
Érdekesség, hogy valamilyen oknál fogva sem az USA-ba, sem Európába nem jutott el a dal (egyesek szerint az "erősen a feketékre" utaló szövege miatt).

Bár a "hivatalos" verzió szerint azt publikálták, hogy Shakira "az együttes engedélyével kölcsönözte a dal kórusrészét".
De "bennfentesek" állítása szerint nem kevés összegért megvette a refrént, és a teljes koreográfiát.
Végül is teljesen mindegy, de az tény, hogy Shakira-nak nagyon megérte, és mi is jól jártunk .... :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.08.11. 13:48  Hozzászólás
  •   5   
Avatar

rendszer admin
 
John Lennon - Give Peace a Chance

◄ Videó       ► Lejátszás (csak hang)

A "Give Peace a Chance" (Adj esélyt a békének) John Lennon egyik legismertebb dala.
1969. május 31-én kikölcsönöztek egy 8 sávos magnót, és arra vették fel, hogy a békét támogassák.
A felvétel a montreali Queen Elizabeth Hotel 1472-es szobájában készült a barátai, ismerősei társaságában.
Az esemény elején egy riporter megkérdezte Johnt, hogy mit akar csinálni.
John hirtelen csak annyit mondott, hogy „All we are saying is give peace a chance” („Csak annyit mondunk, adj esélyt a békének”).

Az előzménye az volt, hogy 1968. január 1-je és június 15-e között 101 amerikai egyetemen 39 ezer diák részvételével 221 nagy tüntetésre került sor.
Ezek az események még évekig hatással voltak az amerikaiak életére, csak nagyon lassan ülepedett le.

Az 1968-as események kapcsán 1970-ben készült egy film Eper és vér (The Strawberry Statement) címmel, melynek fő zenei motívuma éppen ez a szám lett, amelyik még sokáig az amerikai egyetemisták "himnusza" volt.
Magyarországon hosszú évekig tiltott volt a film, de a zeneszám nagyon rövid időn belül ellenállhatatlanul betört az országba a különböző rádióadókon keresztül.

A szállodának azóta még mindig ez a leggyakrabban igényelt szobája annak ellenére, hogy semmi luxus nincs benne.
A "Give Peace a Chance" volt az első kislemez, amit egy Beatles tag egyedül vett fel.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.08.11. 13:21  Hozzászólás
  •   4   
Avatar

rendszer admin
 
Abba Unicef Concert 1979 Chiquitita

◄ Videó       ► Lejátszás (csak hang)

1979 elején New York-ban hatalmas UNICEF gálát rendeztek. A nagy erőkkel történő előzetes beharangozás miatt mindegyik nagyobb TV adó élőben akarta sugározni a műsort. Az időzítéssel azonban volt egy kis gond, nagyon sok meghívott előre már lekötött programja miatt kényszerből visszamondta a fellépést.
Így történhetett, hogy az akkor még az USA-ban kevésbé ismert svéd együttest is meghívták a gálára.

Az együttes a külön erre az alkalomra írt Chiquitita című számukkal óriási sikert arattak, és a TV közvetítésnek köszönhetően szinte végig söpört az egész országban a dal. Két hónap sem telt el, és az USA államainak összes számításba jöhető slágerlistáján az első három között volt az ABBA.
Nem csak az USA-ban volt frenetikus sikere a számnak, hanem ugyanebben az időben Európában, és több más országban is tarolt, tavaszra már egyszerre 10 országban volt slágerlista vezető.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.08.10. 09:59  Hozzászólás
  •   3   
Avatar

rendszer admin
 
Summer Nights - Grease

◄ Videó       ► Lejátszás (csak hang)

A Hollywood-i filmgyártást talán nem kell bemutatni, hiszen ki az, aki nem hallott volna már róla.
Azt viszont kevesen tudják, hogy már az 50'-es évektől kezdve nem csak a "nagy és híres" filmeket készítik ott, hanem külön stratégiai menedzsment alapján készítenek sok úgynevezett "egynyári" filmeket, amivel aztán ellátják az amerikai moziközönséget.
Nos', ezeknek a filmeknek a nagy többségi olyan is, hiszen ezek csak arra készülnek, hogy a "nagy filmek" kiadásai közötti időt kitöltsék "nézhető" filmekkel, és a mozikat ellássák anyaggal. Ezeknek a filmeknek a nagy többsége nem is igen kerül ki Amerikából, nem nagyon játsszák más országokban.

Bármilyen meglepő, a Grease is egy ilyen "egynyaras" filmnek készült nagyon kis költségvetéssel 1978-ban!
Olivia Newton-John nem is akarta elvállalni a szerepet, csak többszöri nekifutásra adta be a derekát.
John Travolta nem is volt az eredetileg kiválasztott szereplők között között, de mivel a főszereplő a film készítése előtt visszalépett, hirtelen őt tették be a helyére.
Végül is csak nekivágtak a film készítésének, és a végén, mikor a kész filmet megnézték, a készítők, és a szereplők jónak tartották, és voltak olyanok, akik már azt mondogatták, hogy ez még talán a következő nyarat is megéri(??).

De saját bevallásuk szerint is egyikük sem gondolt még álmában sem arra, hogy ez a film minden idők egyik legsikeresebb film-musical-e lesz!

A történethez még talán annyi tartozik hozzá, valószínűleg nem sokan tudják, készült egy második rész is.
1982-ben mutatták be a Grease 2 című filmet, mely két évvel az eredeti történet után játszódik.
Az eredeti szereplők közül csak Frenchy, az igazgatónő, az iskolatitkár, a tornatanár, a lúzer Eugen Felznic és Leo tér vissza az új részben.
A film a négy év alatt drámaian megváltozott ízlés és korszellem miatt nem aratott különösebb sikert, az USA-ban pillanatok alatt elsüllyedt a többi "egynyaras" filmmel együtt. A világ más részein nagyon sok helyen az első rész fergeteges sikere miatt megvették a második részt, de majd mindenhol a bemutató után gyorsan el is tűnt, sehol nem aratott maradandó sikert.

Tervbe volt véve egy harmadik rész is, de mivel sem John Travolta, sem Olivia Newton-John nem kívánta a felnőtt Danny és Sandy szerepét eljátszani, a terv végül nem valósult meg.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.08.10. 09:19  Hozzászólás
  •   2   
Avatar

rendszer admin
 
A világ legismertebb száma
Puff The Magic Dragon

◄ Videó       ► Lejátszás (csak hang)

Peter Yarrow, Paul Stookey & Mary Travers (2009†). A trió 1961-ben állt össze, és ez a dal 1963-ban készült.
Az ezredfordulón 1999 - 2001 között hirtelen hatalmas nagy divat lett az elmúlt évszázadról a legkülönbözőbb statisztikákat készíteni. Így a zenei kiadó cégek is nem hivatalosan kérdőíveket próbáltak kitöltetni a vásárlókkal zenei szokásaikról, kedvenceikről, stb, stb.

Az egyik lemezkiadó cég PR ötletként a kérdőívre felrakott egy ártatlannak látszó kérdés:
    " - Melyik az a zeneszám - dal, amelyiknek ismeri a szövegét, esetleg nagyjából el is tudná énekelni? - "
Ezt a kérdést aztán nagyon sokan átvették, és a kérdőíveikre berakták.
A kérdőívek főleg az USA-ban, Kanadában, Ausztráliában, Japánban, Kelet-Ázsia egyes országaiban, Dél-Amerika, Dél-Afrikában, Észak-Afrika egyes helyein, és Európában (főleg a Nyugat-Európai országokban) jelentek meg.

A kérdőívek kiértékelése folyamán az ártatlannak látszó kérdés eredménye szinte mindenki számára megdöbbentő volt, ezért sok kiadó ezt a kérdést egyeztette a többiekkel, mert azt gondolták, hogy csak náluk jött össze ez a rendkívül meglepő adat.
A végeredmény viszont megerősítette a lemezkiadókat! Miközben 10% körüli eredménnyel nagy verseny volt Elvis Presley és Michael Jackson egy-egy száma között, egyedüliként kimagasló eredménnyel a válaszadók mintegy 32%-a ugyanazt az akkor már lassan 40 éves zeneszámot írta be: Puff The Magic Dragon
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.08.10. 08:33  Hozzászólás
  •   1   
Avatar

rendszer admin
 
Harmincöt éve szól a Xanadu

◄ Videó       ► Lejátszás (csak hang)

A Xanadu 1980 augusztus elején bemutatott amerikai zenés fantasy film Robert Greenwald rendezésében, Michael Beck, Gene Kelly és Olivia Newton-John főszereplésével.
A bemutató nem volt valami nagy siker, mert a kritikusok a filmet "ízekre szedték", de pár héten belül a közönség felülírta, és nagy sikerfilm lett.
Végig söpört az USA-ban, majd sikeresen bejárta az egész világot.
Nem egy kritikusnak a fejéhez is vágták, hogy a bemutatón írt kritikája, és a későbbi, a filmről írt újabb (már dicsérő) kritikája szöges ellentétben áll.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron