Oltás, szemzés, dugványozás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2014.07.24. 22:10  Hozzászólás
  •   132   
Avatar

terra alapító
 
Azt hiszem Sissi nem ússza meg az oltogatást, ha sokáig itt lesz.

Jut eszembe, Gábor az U alakú cseresznyékkel mi a helyzet?
 


  2014.07.24. 18:35  Hozzászólás
  •   131   
Avatar

terra alapító
 
Szóval Sissi!

A cseresznye növényvédelme miatt én nem aggódnék. Ha veszel egy Germersdorfit, arra azért írtam hogy 4 ágú legyen, mert akkor arra 3 fajtát még rá tudsz oltani 3 ágba, egyet meg meghagysz Germersdorfinak. Az elég standard cseresznye. Én egyik ágba Ritát tennék, az jóval korábbi mint a Germ., a másik kettőbe meg 2 későbbi fajtát. A Germersdorfira, és a vele egy időben érőkre a legjellemzőbb a kukacosság, a cseresznyelég rajzási ideje miatt. Éredemes odafigyelni arra is, hogy a fajták ha lehet, legyenek hasonló növekedési erejűek, de ha valamelyik gyengébb is, akkor sincs gond, az olló a te kezedben van (ahogy Ali-bá szokta mondani) majd te biztosítod neki a helyet. Viszont van egy nagy hátránya ennek a sok fajtának. 2 hónapon át simán lehet enni a cseresznyét, és az jelentős többletkiadást jelent a széntablettákra/étcsokikra tekintve. :-)
Duó fája viszonylag sok embernek van, mert legtöbbször az van, hogy valaki vesz egy késeit, de szeretne korait is, ezért valakivel szemeztet vagy oltat bele. A másik meg hogy korait vesz, de szeretne egy későbbi berakni valót.
Sok viszonylag új fajta van, amik régen nem voltak, most meg egyre kevesebben tudnak oltani, nem mert olyan nehéz, hanem mert a mai emberek nagy része úgy képzeli el a cseresznyét, hogy kifordít egy ásóval egy maréknyi gyepet az udvarban, oda bedug egy kisfát, és várja hogy 30 éves bőtermő legyen. Ezért nem nagyon látsz trió fákat. Ali-bá a szuperorsót preferálja, ami gyakorlatilag egy termő henger, én meg most sövénnyel próbálkozok, több fajtából, egyedi elképzelések alapján.
Bármilyen kérdésre nagyon szívesen válaszolunk, még ha te bugyutának is érzed. Mindenki elkezdte valamikor, és mindenki tanul folyamatosan, és 5 év távlatából mindenki amatőrnek gondolja 5 évvel korábbi önmagát. :-)
 


  2014.07.24. 17:23  Hozzászólás
  •   130   
Avatar

---
 
Itt pedig egy jó minőségű videón /a Dalmonte/ csak a chip szemzést mutatják:
[youtubekod]http://www.youtube.com/watch?v=2nmdpE_luPo[/youtubekod]
 


  2014.07.24. 17:08  Hozzászólás
  •   129   
Avatar

---
 
Sissi, a cseresznyésben említett videó. Nézd meg, utána kérdezz amiben még kérdés marad.
[youtubekod]http://www.youtube.com/watch?v=IBdPu3V7_oY[/youtubekod]
 




  2014.07.20. 21:02  Hozzászólás
  •   127   
Avatar

terra alapító
 
  


jah, ehhez kapcsolódóan még valami: amit eddig sikerült többször megfigyelnem: szilva létére a weiwa elképesztő hatékonyan forrja be a sebeit. Mind a metszési, mind a jégverés okozta sebeket 2-3 hónap alatt teljesen körbeveszi. Most konkrétan a július elején berakott (T) szemzéseket készül nálam teljesen körbeforrni.
 


  2014.07.20. 20:58  Hozzászólás
  •   126   
Avatar

terra alapító
 
  


Nem, ez nem az.
Kétféle van: a szeptemberre érő őszi fajta, aminek a neve tisztán "császárkörte"; ennek pirosas a kinézete, erről írtam, hogy alva képtelen vagyok szaporítani, hajtón nem tudom elrontani. Oltani még nem próbáltam. Szaporítóanyagom van bőven. Eredete Kovács Gyulától Pórszombatról.

A másik a "nyári császár", ami nevéből adódóan nyári fajta, augusztus 10-15 között érik. Ezt hivatalos nevén Luciusnak (Minister Lucius) hívják, Magyarországon, az Alföldön ismerik nyári császárkörte néven. Eredete a szomszéd kertből, a fórumon sikerült beazonosítani két éve. Nekem ez a kedvenc körtefajtám. Három fórumos kollégának küldtem eddig, neked csak ajánlottam, hogy mindenképpen vigyél szaporítóanyagot. Megéri! Több ismerősnek sikerült már faroldon eljuttatnom, magamnak is több alanyra szaporítottam már. Az öreg fáról nagyon nehéz már szaporítóanyagot szedni, egyszerűen el vannak öregedve a gallyak. Szvsz oltással tuti siker a szaporítása, de sikerült nekem már alvó- és hajtószemzéssel is sokszorosítanom.
 


  2014.07.20. 19:08  Hozzászólás
  •   125   
Avatar

terra alapító
 
  

Azongyák a képek, nem vagyok jogosult a képek megtekintésére :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.07.20. 12:15  Hozzászólás
  •   124   
Avatar

---
 
Idei őszibarack hajtó szemzéseim 100%-ban eredtek. Ha megvan az alanyba tenni kívánt szapoító anyag, az alvó helyett biztosabb eredményt adhat. Pl. a megerősödött hajtás biztos nem fagy el télen.
Íme néhány:
/4, és 3 hete készült szemzések, mostani állapotban/

[albkep2],[/albkep2]

[albkep2],[/albkep2]
 


  2014.07.17. 14:50  Hozzászólás
  •   123   


terra alapító
 
  

Szia!

Ez az emelgetett császárkörte, amit ajánlottál szaporításra még talán a gyere-bén?
Nem találom, hogy mit beszéltünk meg, te, emlékszel rá?
 


  2014.07.15. 21:46  Hozzászólás
  •   122   
Avatar

terra alapító
 
Nála az volt a gond, hogy a chip szemzést beforrta az alany. Ez ellen úgy lehet védekezni, hogy az alanyon nagyobb sebet vágunk, mint a szempajzs. Így jó helyen, jókor megy végbe az összeforradás.
 




  2014.07.09. 19:07  Hozzászólás
  •   120   
Avatar

terra alapító
 
  


Én nem tudom sajnos a választ.

A körte nálam az a gyümölcs, amit minden módszerrel jó sansz van szaporítani: oltással szinte biztos a siker, a szemzéseknél meg talán fajtafüggő lehet. Erre konkrétan a császárkörte vezetett rá: képtelen vagyok alvószemzéssel szaporítani, míg hajtószemzéssel nem tudom elrontani. Ezen kívül van jópár sikeres és sikertelen körte szemzésem, nem tudom min áll vagy bukik a körte, még nem éreztem rá. De mire rájövök, tele lesz kombi-körtefával a kert :)
 


  2014.07.09. 18:19  Hozzászólás
  •   119   
Avatar

terra alapító
 
  


Műtrágyát nem kaptak,csak vizet.
Május óta másfél hetenként el szoktam árasztani őket,pont most következett volna,de hál istennek ma 33mm eső volt.
Kajszit oltottam a tavaszon(ék és héj alá oltással) szerncsére sikerült most mind,de tavaly előtt siralmas volt az eredmény.
Százalékosan jobb eredményt hoz nálam is az alvószemzés.
Körtét tavaly szemeztem elősször,és azt vettem észre,sokkal több volt a hibásan összefort szempajzs mint a barackoknál.
Ez betudható az én hibámnak is,de viszont arra is gondoltam ,hogy az alanyok is gyorsabban regenerálódnak esetleg,és gyorsabban befor a seb minthogy
összefor a szemmel.
Mi a véleményed (véleményetek.a többiektől is szivesen fogadom)van logika benne,hogy gyorsabban benöveszti a saját sebét az alany?
 


  2014.07.09. 17:45  Hozzászólás
  •   118   
Avatar

terra alapító
 
  


Szilvából csak egy féléből (j*j*) szemeztem idén május 20-án jópárat, két hétre rá (miután leesett a levélnyél) visszametszettem föléjük, de egyik sem akart meghajtani. Ugyanígy jártam a június elején szemzett kajszival is. Látszólag élnek a szemek, zöldes a szempajzs, de nem mozdulnak. Egy 2012-es szeptemberi chip szemzésem is sikerült ishtarába, azt a fát barátomnak adtam tavaly.
Azért nem szoktam a szilvát szemzésre preferálni, mert eddig a márciusi oltásaim 90%-os eredménnyel eredtek. (Na jó, most összeszámoltam, 19 szilva oltást készítettem két szezon alatt, ebből 2 volt sikertelen.)

Míg őszibarackot nem is próbáltam soha oltani, kajszit 20%-os sikerrel, ezeket tehát alvóra próbálom.
Eddig amennyit csináltam kajszit és őszit az elmúlt két évben, jó arányban sikerültek. (ezt is megszámoltam, idei évet nem számítva 12 barack szemzésem volt, ebből 10 sikeres úgy, hogy meg is indult és nő szépen)
Idén már 3 kajszit szemeztem weiwákba, alszik mindhárom.
A következő 1 hónapban szeretnék még jópár alvószemzést elkészíteni, őszit és kajszit.
 


  2014.07.09. 11:06  Hozzászólás
  •   117   
Avatar

terra alapító
 
  

Őszit, kajszit, szilvát most próbálj szemezni! Ha szerencséd van, locsolod is az alanyt, még ki is hajt az idén.
 


  2014.07.06. 22:09  Hozzászólás
  •   116   
Avatar

terra alapító
 
  


Húú nagyon jól néznek ki!
Látom arrafelé is agyagos a talaj rendesen.

Hanem azon csodálkozok picit, hogy ilyen kis helyre összesűrítve az azonos alanyokat is ekkora hajtásnövekedést produkálnak. Műtrágyát adsz nekik az öntözőn keresztül?

Amikor nekem két szezonon keresztül egymás hegyén volt 15 alany (ishtara, gxn, weiwa), nőttek szépen mert könnyű volt őket elárasztani, de pl. a weiwákkal nem voltam kibékülve. Tavaly októberben ültettem ki őket egyenként, hát azóta megbokrosodtak! Igaz, hogy az ültetőgödröket is előkészítettem, betrágyáztam, jó szélesen meglazítottam a talajt, május közepe óta pedig elég sokat locsolom is őket.

Emellett úgy látom elég hasonlóak a módszereink: őszit és kajszit én is inkább alvószemzéssel preferálok, körtét és szilvát fásoltással.
Idén májusban próbáltam szilvát, kajszit és körtét hajtószemezni. A körtéről tudtam, hogy sikeres lehet, kb. a 60-70%-a össze is jött megint. De a csonthéjasokat nem sikerült megindítanom, egyiket sem. Úgyhogy én is készülök a július vége-augusztus elejére, ha jönne egy hidegfront ebben az intervallumban, neki is fogok állni.
 


  2014.07.06. 21:40  Hozzászólás
  •   115   
Avatar

terra alapító
 
  

Mekkora talajcserét csinálsz? Honnan szerzel 'talaj'-t a talajcseréhez? Arrafele nem mindenütt csak homok van?
 


  2014.07.06. 08:22  Hozzászólás
  •   114   
Avatar

---
 
  


A régebbi ültetésüeket/kelteket locsolom. Az újabb talajcserés, körbeásottak pedig elég jól tartják a nedvességet.
Csapadék szerintem még haggyán az idén.
 


  2014.07.05. 22:51  Hozzászólás
  •   113   
Avatar

terra alapító
 
  

Valahogy kikerül mindíg bennunket.
Hidrofor van a kúton,és szalag is,és csö is használatban van.
 


  2014.07.05. 22:45  Hozzászólás
  •   112   
Avatar

terra alapító
 
  

A nagyobb és mélyebb gyökérzet miatt a homokon már nem sínylődnek annyira?
 


  2014.07.03. 20:59  Hozzászólás
  •   111   
Avatar

terra alapító
 
  

Úgy látom, felétek se sok eső esik. Miből öntözöl (kút, szivattyú)? Csep.szalag vagy csep.cső?
 






  2014.07.03. 20:48  Hozzászólás
  •   108   
Avatar

---
 
  


Mindenképpen úgy kell megoldani, hogy a képek évek múlva is meglegyenek.
Már be kellene vezetni egy max 800*600 képméretig való feltöltést.
 


  2014.07.03. 20:04  Hozzászólás
  •   107   
Avatar

terra alapító
 
Ez pedig egy kölönleges eset,ebbe mirabolán alanyba oltotamis már szemeztem is már két szezonon keresztűl és semmi eredménye nem volt.
Már ki akartam szedni és egy másikat rakni a helyére,de tavaly augusztusban még adtam neki egy eséjt.annak ellenére ,hogy két év alatt szépen megvastagidott.
Raktam bele szemet jó furcsán és csodával határos módon sikerült,gumi barack lesz ha igaz.
Szépen nyomja a nagy gyökérzet.
Kép
Szépen látszik nem egy ceruza vastagságú alany volt mikor szemeztem.
Kép
Mondjuk elég macerás volt a szemzés,T-szemzéssel készítettem annak ellenére,hogy elég vastag volt már a háncs rész.
Ezt a problámát úgy küszöböltem ki ,hogy kötözás után még plussz rá raktam a szem alat és felett közvetlen egy-egy kábel kötegelőt és azzal is jó erősen megszorítottam.
Ezek pedig gf677 alanyok .várakoznak az idei alvószemzésre.
Kép
 


  2014.07.03. 19:48  Hozzászólás
  •   106   
Avatar

terra alapító
 
  

Kell egy külön mappát csinálnod, hogy fórumképek, és ne töröld :D amúgy a képek eltűnnek, hibát ír ki hogy nincs meg a kép. De ha csak linket teszel be a hsz-ba, akkor még ennyi baj sem lesz.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.07.03. 19:39  Hozzászólás
  •   105   
Avatar

terra alapító
 
  


Bár nem ide tartozik, de mivel szerintem nem lesz ebből téma, itt válaszolok. Ha mindenkinek saját képtára van, akkor mi történik a fórumon ha egyszer elkezdi azt kitakarítani?
 


  2014.07.03. 19:36  Hozzászólás
  •   104   
Avatar

terra alapító
 
A csemeték 90 százaléka tavaly augusztusi alvószemzés,a maradék (kb10 db alma ,körte) pedig tavaszal készitett ékoltás és héj alá oltás.
A forradás is egész szépen alakúl ,majdnem ránőtt már az alanyra a nemes.
KepKepKep
 


  2014.07.03. 19:22  Hozzászólás
  •   103   
Avatar

terra alapító
 
Ahogyan ígértem,a fotók
Körte farold 40-en:
Kép
Kajszi weiván és ishtarán:
Kép
Körte vadkörtébe szemezve:
Kép
Alma vadalmán:
Kép
Őszibarack magoncon és mirabolánon:
Kép

A szemléltetésnek oda szúrt ásó magasséga 140 cm.
 


  2014.07.03. 14:44  Hozzászólás
  •   102   
Avatar

terra alapító
 
  

Vagy csinálsz egy külső képtárat, így nem itt fogy a hely, és ugyan úgy be tudnád linkelni, ugyan úgy látszódna itt is a kép, pl.:
Kép
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/






  2014.07.02. 22:47  Hozzászólás
  •   99   
Avatar

terra alapító
 
Most csak próba képfeltöltés,majd holnap felpakolom amit ma fotóztam ;)
Kép

edit: sikerült,akkor holnap :D
 


  2014.06.29. 20:04  Hozzászólás
  •   98   
Avatar

terra alapító
 
  

Ja, hogy egymás mellé akarod! Egymás mellé csak így lehet. Nem tudom hogy állunk tárhellyel, de nem lenne hülyeség csinálni egy képtárat ezen a szerveren, akkor nagy méretben is fel lehetne tenni a képeket, és belinkelni a képet a fórumba. Akkor biztosítva lenne hogy a link évek múltán is működik, vagyis a kép látható lesz.
 


  2014.06.29. 19:35  Hozzászólás
  •   97   
Avatar

---
 
  


Ezt láttam, de ha jól tévedek, azt írja, csak a netről felrakott képeket lehet egymás mellé is.
 


  2014.06.29. 19:29  Hozzászólás
  •   96   
Avatar

---
 
  


Ha úgy látod kétséges, csinálj alattuk/felettük másikat. Az idő megfelelő még most is.
 




  2014.06.29. 18:43  Hozzászólás
  •   94   


*
 
  

Köszi a privátot. Sajnos ott nem tudtam visszaírni, még nincs meg a jogosultságom úgy tűnik.
Ahogy nézem a saját szemzéseim nem sikerültek. Az alanyom nagyon vékonyka volt így nehezen is tudtam belerakni a szemet. A szem amit választottam habár a legszebb volt mégis már akkor kicsinek tűnt. Minden esetre azért még nem piszkálom hátha lesz így is belőle valami...
 


  2014.06.28. 20:00  Hozzászólás
  •   93   
Avatar

---
 
Gergely,
Azt ígérted már vagy jó hete, elárulod, hogyan kell több képet egymás mellé tenni.
Írtál már erről?
Ha nem most szavadon fognálak :)
 


  2014.06.28. 19:57  Hozzászólás
  •   92   
Avatar

---
 
  


Hali Kaisi!

Itt van néhány a múlt hétvégi őszi szemzésemből. Ahjogy írtam, hajtónál a levélnyél nem biztos, hogy leesik. Néhánynál leesett, de több szemnél most is megvan, de ami a lényeg, nem száraz (barna), hanem szép zöld.

[albkep2],[/albkep2]
 




  2014.06.27. 19:50  Hozzászólás
  •   90   
Avatar

---
 
  


Csináltam március, április, május hónapokban. Amiről a képet raktam, az májusi, de még holnap is csináni fogok (mostanra éri el a méretet, hogy fel tudjam hajtani), remélem ez is meg gyökeresedik vegetációban.

Tavaly május eleji myrabolánnak jó gyökere lett ősz végéig.

Amit Alibá írt, tényleg fontos, a földet tarsd nedvesen, főleg ha edényes módszert csinálsz.
 


  2014.06.27. 18:50  Hozzászólás
  •   89   


*
 
  

Kösz,csak azt nem kérdeztem,hogy ezt mikor kell csinálni/magát a bujtást/
 


  2014.06.27. 18:49  Hozzászólás
  •   88   


*
 
  

köszönöm,majd meglátom :)
 


  2014.06.26. 22:06  Hozzászólás
  •   87   


*
 
  

Őt nem ismerem. Feleségem, ő a csókai igazán ő ismeri látásból.
 


  2014.06.26. 21:52  Hozzászólás
  •   86   
Avatar

terra alapító
 
  

Nem fontos a veder, elkötöd, lehúzod a föld alá, aztán feltöltöd ahogy jónak látod. Ajánlatos ha lehet nedvesen tartani, vagy takarni.
 






  2014.06.26. 18:27  Hozzászólás
  •   83   
Avatar

---
 
  


Pontosítok, alma, körte nincs, azokat nem próbáltam.
Alibá majd ezekre vonatkozóan megerősíti.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron