Oltás, szemzés, dugványozás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2020.05.07. 20:35  Hozzászólás
  •   2504   


*
 
Az augusztusi-szeptemberi szemzésekkel és oltásokkal az egyik problémám nekem is az elfagyás, a másik a meleg és száraz idő. Alig veszem le a szemet, már barnul, szárad. Ezért nem is csinálom többet. A tavasziak sokkal biztosabbak, szerintem.
Persze 3 dologra figyelek tavasszal is, a páratartalomra, talajnedvességre, holdállásra. Az idei száraz tavasz nagyon nem jó. Folyamatosan locsolom is az oltott fákat. Nekem a március eleji oltások jöttek be.
Viszont február 16.-n is csináltam 3 almaoltást nagy fába, mert 1 illetve 2 oltócsapot kaptam 2 fajtából, így nem mertem tárolni. Az eredmény 100%-os lett. Pedig azóta voltak fagyok...


DSCF8313 Morgana.JPG
Morgana
Megtekintve 18421 alkalommal.

DSCF8312 Story-Inored.JPG
Story Inored
Megtekintve 18421 alkalommal.

 


  2020.05.07. 17:10  Hozzászólás
  •   2503   


---
 
Tavalyi alvószemzéseimből ugye a legszebben megindultakat vette le a fagy. Kb. 50 %.
Idei rügylapozások állnak és fáznak, sokszor még az alany saját rügyei sem jöttek ki pld. jónéhány kisebb szilvafán.
Pedig élnek, héj alatt zöld a kambium.
Hát persze hogy a kambiumban lejátszódó egyesülési folyamathoz, a kalluszképződéshez kellene oltásnál is szemzésnél is
egy egyenletesebb, magasabb hőmérséklet. De nincs, hiszen mostanság is lemegy esténként 0 fok közelébe, nappal
10-15 fok és állandó szárító szél.
 


  2020.05.07. 13:54  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2501) hsz.-re     Olvasás  
  •   2502   
Avatar

---
 
Idáig haboztam, most már viszont megerősödött bennem a gondolat, hogy egy korábbi véleményemet módosítsam: úgy tűnik számomra, hogy az időjárás-oltás kapcsolata sokkal erőteljesebb, mint ahogy arról nemrégiben vélekedtem. Pontosabban a fagyos hajnalokra célzok ill. azok negatív hatására. Igaz, hogy hármunk esete nem számíthat mérvadónak, de elgondolkodtatónak mindenképpen. Még egy észrevétel, ami ugyan nem kötődik szorosan az előbb leírtakhoz, valamennyire viszont igen: az almaoltásaim felét márc. vége felé, a másik felét kb. egy hete végeztem, de a megindulásuk közötti különbség szinte elhanyagolhatónak mondható (a későbbi oltásoknak - csak saccra mondom - még egy hét sem kellett, és már látszott a siker). Ebből azt szűröm le, hogy érdemesebb megvárni a meleget a sikeres oltásokhoz...mondom én.
 


  2020.05.07. 12:54  Hozzászólás  Válasz CAMROM (2500) hsz.-re     Olvasás  
  •   2501   
Avatar

terra alapító
 
Én több nagy fába is oltottam, és többféle alanyba is (Ishtara, M29C, Mirabolan), de 0, azaz NULLA sikerült eddig. Pedig ilyen jó Kajszi oltóanyagom még sohasem volt... :( :angry-banghead:
 


  2020.05.06. 19:35  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2491) hsz.-re     Olvasás  
  •   2500   


---
 
Almából csak 5 oltást csináltam egyenlőre megindult mind bár nem egészen egyszerre. Kajsziból csináltam vagy legalább 20 oltást de egy se indul még. 29C alanyba van hogy minden ágba külön de nem látszik még semmi szerencsére száradás se. Ezek az alanyok mondjuk nem igazán jó gyökerűek, de a saját hajtásokat nyomják, hát nem tudom , de mérges is vagyok magamra, hogy öreg fába nem tettem legalább a kurens fajtából.
 


  2020.05.06. 18:28  Hozzászólás  Válasz Misimanó (2497) hsz.-re     Olvasás  
  •   2499   


*
 
Hajlamos elfeküdni egy évet :)...nálam is...
 


  2020.05.06. 13:17  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2491) hsz.-re     Olvasás  
  •   2498   
Avatar

---
 
Almából lehet, hogy meglesz a 100% (10 oltásból már csak egy nem indult meg), a kajszi ennek pont fordítottja (egy Amrózia sikerült idáig). Illetve kicsit méregből is egy hete csináltam kajsziból 3 chip-szemzést, abból az egyik már hajt. A körte és a meggy olyan fele-fele arányban sikerült, a szilva csak imitt-amott. A datolyaszilva oltásokhoz sincs sok bizodalmam, a legrégebbieknek már indulniuk kellett volna, a későbbiekből talán lesz valami. Szóval ez az év nekem nem is annyira felemás, inkább rosszabb felé hajló az oltásokat tekintve.
 


  2020.05.06. 10:43  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2495) hsz.-re     Olvasás  
  •   2497   


*
 
Az idén többfajta alanyt is használtam a kajsziknál, Myrobalan, Ishtara, MRS 2/5, St Julien, Rootpac R, Montclar. Ebből is adódik különbség.
Amíg nem szárad el az oltóág, addig van remény. Az Aprisweet-em Rootpac R-en van, február eleji oltás, 10 cm-es hajtása van( cserepes növény).
A Rubissia Ishtara, St Julien és Myrobalan alanyokra került március elején(kerti fák). Nálam semmi, Imre53-nál már hajt, de nála cserepes növény. Az MRS 2/5 alanyok a garázs-project részei, friss oltás, így értékelni még nem tudom.
Atifocitól 2018 őszén kaptam Rubira magokat, tavaly kinőtt kb. 30 alany, a többi nem. Erre most elkezdtek kibújni a földből... :hiha:
 


  2020.05.06. 10:35  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2491) hsz.-re     Olvasás  
  •   2496   


---
 
Meggyel jártam úgy, hogy egyik oltásom sem indult meg. Pont egy hónapja volt az oltás, de a rügyek nem kezdtek el duzzadni, inkább csak satnyulnak.

Meggyet szemeznem se sikerült eddig.
 


  2020.05.06. 10:06  Hozzászólás  Válasz Misimanó (2494) hsz.-re     Olvasás  
  •   2495   
Avatar

terra alapító
 
Az így van, de nem ennyire.... Szoktatok tapasztalni ennyire kései kihajtást a kajszi oltások esetében? Én több mint egy hónapja oltottam, és semmi, de sok vessző nincs elszáradva.
 


  2020.05.06. 09:08  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2491) hsz.-re     Olvasás  
  •   2494   


*
 
A kajszi mindig nehezebb kérdés, mint az alma. Eddig nekem is csak az Aprisweet indult meg, a többi még várakozik. Az őszik közül mind szép, a hibridek, cseresznyék és szilvák is elég jól állnak.
 


  2020.05.06. 08:52  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2492) hsz.-re     Olvasás  
  •   2493   


---
 
Nem tapasztaltam ilyet, de lehet csak azért mert itthol van a kertben és így rendszeresen van locsolva.
Blumeriellás levélfoltosság viszont volt az elmúlt 2 évben, amelyik fát jobban elkapta az lényegesen kevesebbet termett.
Idén legalább 50% fagykár van,
A fa méretéhez képest rengeteget képes teremni
Van 2 sarj, őszre biztos megnő.


cseresznye 2019-04-05.jpg
------------------------
Megtekintve 18206 alkalommal.

 


  2020.05.06. 08:26  Hozzászólás  Válasz P.Tibor (2478) hsz.-re     Olvasás  
  •   2492   
Avatar

terra alapító
 
A mai Kertészet és Szőlészetben van egy cikk a Cseresznyeorsóról, és ebben foglalkoznak a törpésítő alanyokkal is. Azt írják, hogy tapasztalták a Gisela 6 alanyon nagy melegben a gyümölcsök aprósodását. Te tapasztaltál ilyet?
 




  2020.05.04. 17:58  Hozzászólás  Válasz P.Tibor (2488) hsz.-re     Olvasás  
  •   2490   
Avatar

terra alapító
 
Nagyon szépek! Ha egyszer lesz még egy pluszod, szívesen kipróbálnám én is... De nem sűrgős!
 




  2020.05.04. 05:11  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2482) hsz.-re     Olvasás  
  •   2488   


---
 
Adok nagyon szívesen, az egyik ilyen fám szokott minden évben 1-2 sarjat hozni, most is van alatta.
Nálam Carmen van rajta és nagyon meg vagyok vele elégedve.
Szép orsó formára nő, és kb 3 méternél nem nő magasabbra.
5 évesen így néz ki.


Carmen 2.jpg
------------------------
Megtekintve 18006 alkalommal.

Carmen.jpg
------------------------
Megtekintve 18006 alkalommal.

 


  2020.05.03. 20:49  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2472) hsz.-re     Olvasás  
  •   2487   
Avatar

---
 
A Katalinban már van Alex meg Szomolyai, egy Nimba-t biztosan tudna még fogadni, ha egyetértesz vele ...
 


  2020.05.03. 18:46  Hozzászólás  Válasz laca12 (2485) hsz.-re     Olvasás  
  •   2486   


---
 
Nem tudom. Őszintén szólva én nem erőltetném az első évben.
Először legyen saját gyökere, aztán hogy a szemzést a végső helyére ültetés előtt vagy után végezném-e, azt lehet, hogy érzésből dönteném el. Valószínűleg azzal se sietnék.
De akár működhet úgy is. Nem próbáltam. Addig van saját tapasztalatom, hogy az alanyból saját gyökeres külön fácskának valót neveltem.
A leválasztásig, átültetésig már nem jutottam el, mert kiderült, hogy PPV-s az egész cucc. Ásó... Tapasztalatnak jó volt.
Egyébként a megerősödéssel kapcsolatban nincsenek aggályaim, az gondolom, meglesz. A C29 nem kicsit hajt... :@ Évente kb. négyszer kell vagdalni, épp most esedékes az első.
A szemzés szempontjából simán jó lehet. A kérdés a gyökeresedés. Jó játék... ;)
 


  2020.05.03. 18:38  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2484) hsz.-re     Olvasás  
  •   2485   
Avatar

---
 
Kösz a tippet vissza olvastam a topikban és megtaláltam Alibá tanácsait ....Idén mehet már rá az alvó szemzés ,ha szépen megerősödik..??
 


  2020.05.02. 20:24  Hozzászólás  Válasz laca12 (2483) hsz.-re     Olvasás  
  •   2484   


---
 
Naná! Ali bá kötözős módszerét javaslom kipróbálásra. Kiválóan működik (egy vagy két év múlva leválasztható, saját gyökérrel rendelkező alanyaid lehetnek). :thumbup:
 




  2020.05.02. 19:02  Hozzászólás  Válasz P.Tibor (2478) hsz.-re     Olvasás  
  •   2482   


*
 
1 db Gisela t kiprobalnek...annyi fele alany van mar , ha oks adok erte cserebe barmit....mar amim van .
 


  2020.05.02. 06:52  Hozzászólás  Válasz P.Tibor (2478) hsz.-re     Olvasás  
  •   2479   
Avatar

---
 
Köszönöm a felajánlást Tibi, de Ali-bá már rajta van az ügyön és nekem csak egy fára van szükségem.
 


  2020.05.02. 06:06  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2464) hsz.-re     Olvasás  
  •   2478   


---
 
Bocs ezt Délkeletnek akartam írni.

Ősszel Gisele 6 alanyt tudok adni.
 


  2020.05.01. 13:54  Hozzászólás  Válasz Alibá (2474) hsz.-re     Olvasás  
  •   2477   
Avatar

---
 
A Cskalov és a Bigarró nagyjából egyszerre érik. Ismersz valamilyen szempontból különbséget közöttük?
 


  2020.04.26. 09:48  Hozzászólás  Válasz délkelet (2471) hsz.-re     Olvasás  
  •   2476   


*
 
Sunburst, Linda, Kossara, Nimba, Alex, carmen....a Ritat nem ajánlom..én is oltom majd át.....mondjuk nálam a cserkó csak választékbővítő, nem főfaj.
 


  2020.04.24. 21:27  Hozzászólás  Válasz Alibá (2474) hsz.-re     Olvasás  
  •   2475   
Avatar

---
 
A Cskalov mellett maradnék. Nem baj, hogy nem ropogós, de a kukacmentessége tényleg nagy vonzerő. Előre is köszönöm, ha oltasz belőle nekem :dejo:
 


  2020.04.24. 20:07  Hozzászólás  Válasz délkelet (2473) hsz.-re     Olvasás  
  •   2474   
Avatar

terra alapító
 
Nehéz tanácsot adni, mert például nekem minden cseresznye finom, de érdekes módon a kedvencem nem valami csodás új fajta, hanem egy félig sárga, félg piros enyhén kesernyés eléggé ropogós, amit az 1982-ben megvett kisebbik, homok talajú kertemben találtam. Már akkor volt vagy 40-50 éves a fa.

Viszont, ha egy kukacokat megelőző viszonylag jó cseresznyét szeretnél, akkor a Jabulait, vagy a Cskalovot ajánlom.
 


  2020.04.24. 19:39  Hozzászólás  Válasz Alibá (2470) hsz.-re     Olvasás  
  •   2473   
Avatar

---
 
Tegnap este nézegettem ezeket a fajtákat. Elsőre a Kordia tűnt legszimpatikusabbnak közülük, de kíváncsian venném a véleményedet, illetve más fórumozó véleményét is. Biztosan mindegyik jó valamilyen vonatkozásban, de nekem egyáltalán nincs tapasztalatom velük. Végül is bármelyik jó lenne, ajándék lónak meg ugye nem kell nézni a fogát ...
 








  2020.04.23. 22:09  Hozzászólás  Válasz Alibá (2468) hsz.-re     Olvasás  
  •   2469   
Avatar

---
 
Mondjuk ez nem rossz gondolat! :thumbup: Mondasz egy-két lehetőséget? (Carmen, Katalin, Dönissens..., Szomolyai, Alex kivételével). Pü-ben, de akár itt is, ha nem probléma.
 




  2020.04.23. 21:59  Hozzászólás  Válasz Alibá (2466) hsz.-re     Olvasás  
  •   2467   
Avatar

---
 
Köszönöm! Most minden olyan képlékeny, nem lehet előre tervezni, de szerencsére nem is sürgős ... beszélünk még róla, rendben Ali-bá?
 




  2020.04.23. 21:13  Hozzászólás
  •   2465   
Avatar

---
 
A csatornázás miatt elpusztult egy meggyfám a házam előtt, szeretném pótolni jövőre valamivel. Cseresznyére gondoltam, de nincs semmilyen alanyom hozzá, ill. nemesből is valami olyat szeretnék, amim még nincs. Ha valaki tudna segíteni majd valamelyikben (az alany lenne a fontosabb), köszönettel venném és nyilván valamilyen formában "lebótolnánk".
 


  2020.04.23. 20:09  Hozzászólás  Válasz gaabre (2456) hsz.-re     Olvasás  
  •   2464   


*
 
Még nem kapott el igazán a gépszíj...én le se írom mit műveltem , mert a többiek csak legyintenének :) :hiha: :angry-banghead: :lol: :nahat: :nahat: :nahat:
 


  2020.04.23. 08:18  Hozzászólás  Válasz Mauzi (2461) hsz.-re     Olvasás  
  •   2463   
Avatar

terra alapító
 
Én még nagyon messze vagyok tőle, de más a fenológia. Az időjárás már alkalmas az oltásra, bőven...
 


  2020.04.23. 07:46  Hozzászólás  Válasz Mauzi (2461) hsz.-re     Olvasás  
  •   2462   
Avatar

terra alapító
 
Ha elég vastag az alany, akkor ne tétovázz. Az időjárással ne foglalkozz, az oltás megmaradása inkább a kötöző rugalmasságátóll és a gondos kötözéstől függ! :wave:
 


  2020.04.23. 07:39  Hozzászólás
  •   2461   
Avatar

---
 
Szép napot!
Ha már az alany szépen hajt kb 8 mm-es abba lehet már zöldre fás oltást csinálni?
Csak attól félek hogy felmagasodik és úgy gondolom hogy jobb a talajhoz közelebb oltani.
Meg még az időjárás is befolyásol..mert elég hűvösek az éjszakák és nappal is melegebb kéne..és mond egy kis lehülést is.

Kérnék szépen egy pár véleményt..lehet hogy Ti már el is kezdtétek?
 


  2020.04.22. 19:17  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2365) hsz.-re     Olvasás  
  •   2460   


---
 
Nem vártam tovább. Ma kiültettem őket. Viktor és Jubilej novocserkaszka.
Ilyesmi gyökér volt. Ha arra gondolok, hogy annak idején miféle ültetőanyagot telepítettem (...6098  6103  ),
és az mekkora elánnal indult meg, úgy vélem, ezzel se lövök nagyon mellé. :thumbup: ;)

szőlőgyökér.jpg
------------------------
Megtekintve 13057 alkalommal.

 




  2020.04.20. 09:54  Hozzászólás  Válasz gaabre (2456) hsz.-re     Olvasás  
  •   2458   


---
 
Nálam is két, magam által "öngyógyító folyamatnak" nevezett valami létezik: a viccmesélés/nevetés,
illetve a kertészkedés, benne az oltás, szemzés kiemelten. Mennyit lehet gyönyörködni egy saját induló szemzésben
és oltásban is... :super:
Talán ez is hozzájárulhat a kertészek életének meghosszabbodásához? ;)
Egyébként meg délkelet barátom néha leírja magáról, én is magamról ezt állapítottam meg, hogy a "nem veszélyes
ápoltak" azon kategóriájába tartozunk, akik szabadon járkálhatnak naponta többszöri nézelődésre a kertjükben,
akár éjszaka is.
 




  2020.04.20. 09:09  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2441) hsz.-re     Olvasás  
  •   2456   
Avatar

terra alapító
 
Hogy van energiátok ennyit keccsölni, elképesztő :)
Baromira szeretek kertészkedni és kísérletezni, de sose bírnék ennyi szaporítást megcsinálni egy szezonban, pláne nem adminisztrálni és követni a fejlődését...
 


  2020.04.20. 08:56  Hozzászólás  Válasz laca12 (2454) hsz.-re     Olvasás  
  •   2455   
Avatar

terra alapító
 
Jó régen, 10+ éve csináltam utoljára, hogy elvetettem tucatnyi őszibarack magot, és kísérleteztem velük. Talán legfontosabb megfigyelésem, hogy a gyökértulajdonságaik is eltérők, mert egymás mellett is volt amelyik sínylődött, volt amelyik brutálisan nőtt. Ez utóbbit megtartottam, kiültettem a helyére, ahol a rá következő tavaszra látszólag elfagyott. De olyan erős volt, hogy gyökérnyakból kihajtott, és augusztusra már 1+ méter hosszú suhángot nevelt, amelybe 60-70 centi magasságban is már ceruzavastagon lehetett szemezni. Bele is tettem egy magyar kajszi szemet, ennek 8 éve lesz nyáron. Mára egy jókora barackfa lett belőle :)
Ami a kajszit illeti: vettem én jó minőségű Farbaly csemetét is licencelt alanyon: na az gyökérnyakba volt szemezve, kajszi suháng. A 2. évben valami apró mütyűr bogarak megfúrták a szárat, tavasz folyamán az egész csemete kipusztult.
De kéregbetegségben már más kajszim is pusztult ki, és egyébként elterjedt betegsége a fajtának, hogy valami lepkeféle megtámadja a szárát.
+, a kajszikat egyébként is valamilyen szilva alanyra szokás szaporítani, ritkább esetben őszire.
Ezért én kajszi magonccal, sőt eleve kajszi oltvánnyal nem kísérletezek többet. Amit már pár éve csinálok, az minden esetben szilva törzsbe, 60-70 centi magasságba történő szemzés. Ennek minimum két hozadéka van: egyrészt csökkenti a növekedési erélyt, másrészt a szilva törzs jóval kevésbé sérülékeny, mint a kajszi.
A mandulához még annyit, hogy igen, homokos talajon jó megoldás tud lenni a mandula, én pont ezért keresek jelenleg is Garnem alanyt, ami egy mandula-őszibarack kombináció, legfőképpen őszibarack alá, de némely szilvafajta is jól érzi magát rajta.
 


  2020.04.17. 16:52  Hozzászólás
  •   2454   
Avatar

---
 
Találtam a Kuresia és a Farclo alatt kikelt magokat magoncokat kérdés alanynak augusztusi alvószemzésre jók lehetnek vagy hagyjam a francba..?Oltásban és szemzésben nem vagyok járatos...Sőt találtam kikelt mandulákat is azokat felnevelem és őszit szemzek beléjük azt már próbáltam és működik...
 


  2020.04.13. 15:58  Hozzászólás  Válasz délkelet (2442) hsz.-re     Olvasás  
  •   2453   


*
 
A múlt héten én is megcsináltam mindent amit akartam....megint túllőttem a célon, de nagyon ...éreztem is minden tagomon , de ez van...rosszabb, mint a koronav....
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég