Oltás, szemzés, dugványozás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2015.04.17. 20:36  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (718) hsz.-re     Olvasás  
  •   720   


---
 
A tercia nem nálam van, és az enyém csak a talajszint feletti rész. De teljesen szabad kezet kaptam, hogy mit hova...
A fűnyírót pedig anyós fogja tolni, ezért a törzsmagasság 50cm lesz :-D :-D :-D Na jó, csak viccelek, azért ennyire nem szúrok ki vele.
 


  2015.04.17. 20:23  Hozzászólás  Válasz Alibá (716) hsz.-re     Olvasás  
  •   719   


*
 
Hát én sörösládán ülve sem szemeznék olyan mélyre...nekem tökéletesen megfelel a 20-50 cm közti oltás,szemzés...így jobban érvényesül az alanyhatás és -orsómániás lévén -a legjobb másodrendű hajtásokat sem kell felnyírnom... de kinek a pap,kinek a papné...
 


  2015.04.17. 20:20  Hozzászólás  Válasz emendasajt (717) hsz.-re     Olvasás  
  •   718   


*
 
Na jó almához a vad erős,abból nem célszerű orsót csinálni /bár ha van tűzoltólétrád... :lol: / ,de körtéből simán kivitelezhető,nekem a legtöbb körtén azon van és elég szűk tőtávval is...

Úgy vágd el+ 15-20 cm,hogy később is kényelmesen alátolhasd a fűnyírót...
 


  2015.04.17. 19:46  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (711) hsz.-re     Olvasás  
  •   717   


---
 
Mindenképpen fűnyíróval lesz alatta gondozva a terület. Nem túl erős növekedésűek a vadalanyok az orsóhoz? Majd még utánanézek a kialakításuknak. De ha e mellett döntök milyen magasságban célszerű őket visszavágni? A metszés sajnos nem megy olyan jól mint az oltás :'( Az idei angolnyelvesek szinte kivétel nélkül mind sikerültek...
 


  2015.04.17. 19:16  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (712) hsz.-re     Olvasás  
  •   716   
Avatar

terra alapító
 
Kerti 'okosság': Az az oltás, szemzés amit (földön, kiszéken v. sörösládán!) ülve készítenek sokkal jobban fakad, mint amit hajlított derékkal. /Az utóbb említett űlő alkalmatosség különösen előnyös, mert kétféle magasságban is használható./
 




  2015.04.16. 19:20  Hozzászólás  Válasz Rhéman (702) hsz.-re     Olvasás  
  •   714   


*
 
Én ősszel tudnék Adesoto sarjat küldeni /ha kell még és emlékeztetsz rá/ .
 


  2015.04.16. 19:18  Hozzászólás  Válasz vigh zsolti (696) hsz.-re     Olvasás  
  •   713   


*
 
Én a virágbimbót ki szoktam csípni,előbb hajt...a bimbóra meg már ne adjon energiát...
 


  2015.04.16. 19:17  Hozzászólás  Válasz Jani71 (698) hsz.-re     Olvasás  
  •   712   


*
 
Jó derekad van..én az életben 20 centi alatt még nem szemeztem :-D
 


  2015.04.16. 19:17  Hozzászólás  Válasz emendasajt (700) hsz.-re     Olvasás  
  •   711   


*
 
Attól függ hogyan akarod alatta gondozni...arra számolj rá 15-20 centit /5-6 rügyet/.Orsót almából és körtéből is könnyen lehet alakítani..és szép is .
 
















  2015.04.15. 19:15  Hozzászólás  Válasz emendasajt (700) hsz.-re     Olvasás  
  •   703   
Avatar

terra alapító
 
Nézd meg a Tudástárban a 'Tányér/Asztal-koronát' és ha tetszik, csináld úgy. Elférsz alatta és nem is kell létráznod.
 




  2015.04.14. 21:59  Hozzászólás  Válasz vigh zsolti (696) hsz.-re     Olvasás  
  •   701   


---
 
Az almaféléknek vegyesrügyei vannak, tehát ugyanabból a rügyből hoz virágot és hajtást is.
 


  2015.04.14. 21:32  Hozzászólás  Válasz Alibá (699) hsz.-re     Olvasás  
  •   700   


---
 
Ha már almánál tartunk... A tavalyi oltás suhángokat célszerü koronába metszeni? És milyen magasságban? Nem akarok sövényt, meg hasonlókat. Normál alma és körtefát, körtéből esetleg valamilyen orsót. Vadalma, és vadkörte alanyon vannak, 100cm-170cm közöttiek.
 




  2015.04.14. 19:29  Hozzászólás
  •   698   


---
 
Életem első sikeres alvó (vagy bármilyen) szemzése :) (keserű mandulába Elena):

Kép
Sajnos ez most is inkább csak a ritka kivételek egyike (ha nem az egyetlen - majd kiderül).
Valamit nem jól csináltam. Pedig nagyon igyekeztem.
Viszont a 'mostani' omega oltásaim sokkal nagyobb derűlátásra adnak okot... :) (keserű mandulába kajszi és szilva).
Úgy néz ki, hogy az őszi alvók közül a meggyek esetében is tulajdonképpen egyetlen egy sikerült, de nem baj, nekem most az is tökéletesen megfelel.
Egyetlen nemes fajtáról szaporítottam, ezért nem probléma, hogy csak ez lett jó.
Valahol olvastam (itt vagy az indexen), hogy valaki már nem vesződik a hűtőzéssel, egyből a fáról szedi az oltóanyagot.
Játszásiból kipróbáltam, és úgy néz ki, hogy jó lesz az is... ;) :thumbup:
Meg volt már indulva a Presenta, levágtam, oltottam, elindult...
(Persze tudom, még esélyes, hogy nem lesz belőle semmi, de akkor is jó látni... :) )
Egyelőre szépen fejlődnek.
 


  2015.04.14. 19:03  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (695) hsz.-re     Olvasás  
  •   697   
Avatar

---
 
Sajnos őszibarackra ez nem jellemző. Oltásaid, hogy állnak? Mutass már képeket.
 


  2015.04.14. 18:47  Hozzászólás
  •   696   


---
 
A tavaly alvóra szemzett almáim nagyon szépen megindultak,csak egy gond van vele valószínű,hogy virágrügyet tettem bele :( ,legalábbis eddig úgy mutatja.A kérdésem az lenne ,hogy lesz abból normális hajtás,vagy lehet újra rakni?Az almánál ,hogy különböztetem meg augusztusban a virág és hajtó rügyet?
 


  2015.04.12. 10:20  Hozzászólás
  •   694   
Avatar

---
 
Jojo, myrabolán gyökéren, télre volt félig vermelve. Gyönyörűen látszik, a gyökér hogyan dolgozik, mekkorákat hajtott már most (fehér hajtások).





Cumi faktor, avagy miért ne használjunk egyedülálló rügyet őszibarack szemzéshez, akkor sem ha vékony hajtó rügynek kinéző, és egyébként a vessző hegyéről van.

kép_virág.jpg
 




  2015.04.07. 17:17  Hozzászólás  Válasz Jana11 (690) hsz.-re     Olvasás  
  •   691   


---
 
Ok,köszi,egyébként tegnap 4-5 darabra tettem palackot ,lecsavart kupakkal ,de mára kettő bepárásodott,így hát körbevágtam a tetejét és nagyobb nyílás lett rajta,a nyúl remélem nem fér hozzá.
 


  2015.04.07. 09:35  Hozzászólás  Válasz vigh zsolti (689) hsz.-re     Olvasás  
  •   690   


---
 
2-3 pici lukat 1-2 cm átmérővel tegyél a palackra oldalt elosztva egy kés hegyével, hogy legyen levegő vagy esetleg erős napon ne égjen meg a növényed. Ettől még nem fér hozzá a nyuszi, és nem lesz semmi baja. Ahogy írod, nem végleges, csak szükségmegoldás.
 


  2015.04.06. 18:46  Hozzászólás
  •   689   


---
 
üdv mindenkinek,szeretném megkérdezni,hogy a két hete kiültetett alanyokra ha szájával felfelé az alját levágott pet palackot húzok meddig maradhat rajta? Reggel vettem észre ,hogy kb. 5-6 db alany le van rágva, szinte teljesen 2-3 centis csonkot hagyva. Dolgozott a nyuszi (végül is húsvét van). :-D Az alanyok kb.12-20 centisek kezdenek eredni,nem akarom sokáig rajta hagyni a palackot, majd valamivel elkerítem de most erre a megoldásra gondoltam ,mivel nincs idő másra jelenleg.Szóval tennék benne kárt ,vagy semmi baja nem lesz ha rajta marad 1-2 hétig?
 


  2015.04.05. 13:46  Hozzászólás  Válasz Megyóka (683) hsz.-re     Olvasás  
  •   688   


---
 
Tehát még rengeteg lehetőség van a zöldszemzés előtt...

Én egy hete még csináltam párosítást és hasítékoltást frissen szedett őszibarack-, szilva-, minikivivesszővel. Eddig szépen fejlődnek.
A hosszabb vesszők alsó része még nem vagy alig hajt.
Az őszinél mondjuk le kellett csípni a levelek hegyét, de a szilvánál nincs ilyen gond, még most is lehet próbálkozni.
 




  2015.04.03. 19:31  Hozzászólás
  •   686   


---
 
Mogyóka, azért a fa tetején nézz körül, a hosszú vesszők /vízhajtás jellegek/ későbben indulnak. Egy vastagabb ágba berakott héj alá oltás még 1-2 nap összejöhet.
 


  2015.04.03. 19:19  Hozzászólás  Válasz Megyóka (683) hsz.-re     Olvasás  
  •   685   
Avatar

---
 
A szilvánál tavasszal nem hajt ki az összes rügy (mint az őszibaracknál), szokott maradni nyugalomban. Április végén, május elején ha az alany adja a héját, T szemzést lehet végezni. Chippel nem babrálnék szilvánál.
 


  2015.04.03. 18:18  Hozzászólás  Válasz Megyóka (683) hsz.-re     Olvasás  
  •   684   
Avatar

terra alapító
 
Légy üdvözölve közöttünk!

Ahhoz hogy tudj szemezni, 2 dolog kell, szem, meg alany. És ez meg is határozza az idejének a kezdetét. Akkor tudod kezdeni, amikor már van szemzésre alkalmas szem. Ez kb május közepe. Ekkor már az alany is adni szokta a héját, így T szemzéssel is lehet próbálkozni, de akár zöldoltással, és héj alá oltással is.
 


  2015.04.03. 13:12  Hozzászólás
  •   683   


*
 
Sziasztok!
Mint a legfiatalabb Terra-tag itt tenném fel az első kérdésem:
az egyik öreg szilvafámat https://flic.kr/p/rqhobL szeretném kompletten leváltani a kollégám kertjében levő másikra. Ha hamarabb jutott volna eszembe, akkor a javított hasítékoltással próbálkoztam volna, ám a "donor fa" már kirügyezett, s ha jól tudom, oltóvesszőt arról így már nem lehet szedni.

Adódik a kérdés: netán meg kell várni, míg szemet lehet róla levenni, s chip-, vagy T-szemzéssel próbálkozni? Ez mikor, melyik hónapban lesz kb? Hogyan dönthető el az időpont? Előre is köszi, Megyóka
 






  2015.03.31. 18:25  Hozzászólás
  •   680   


---
 
Ezt az oltásfajtát a Jeszenszky Árpád könyvben olvastam. A rügylapozást ilyenkor is lehet alkalmazni. Szilvánál nekem bevált.
Kivittem a garázsba a kajszi szemzéseket és pet palackkal "mikroklímáztam" őket. Talán a hűvösebb párás környezetben nem száradnak be a szemek.
 


  2015.03.31. 07:39  Hozzászólás  Válasz gyula.uw (670) hsz.-re     Olvasás  
  •   679   
Avatar

terra alapító
 
Ahogy emlékszem, a körték termőrügyeiből is fejlődik hajtórügy a virágok között, mert az növeli tovább a termődárdát. Ha nem köt, a hajtórügyből tovább fejlődhet.
 


  2015.03.31. 07:32  Hozzászólás  Válasz sztívn (675) hsz.-re     Olvasás  
  •   678   
Avatar

terra alapító
 
Arra tudok gondolni, hogy valszeg nem véletlen nem szoktak ilyenkor szemezni; májustól kora őszig kecsegtet a legjobb eredménnyel, amikor az alanyok javában élnek; ráadásul a szem sokkal gyorsabban ki is szárad, mint az oltócsap. Egyébként azt nem is tudom, hogy nyugalomban lévő vesszőkről szokás e szemeket venni. Amikor tavasz közepén kezdődik a hajtószemzés, már azévi, érett szemekkel szokás végezni.
 


  2015.03.30. 19:36  Hozzászólás  Válasz sztívn (675) hsz.-re     Olvasás  
  •   677   
Avatar

terra alapító
 
Én még mindig az olvasztott gyertyára esküszöm. Már az oltáskor bekenem vele, akkor nem tud száradni. Ha a rügy hajt, lenyomja. De hogy megindult szemre milyen hatással lenne.... Talán lyuggatott zacskóval tudnál neki egy kis "mikroklímát" létrehozni.
 


  2015.03.30. 19:30  Hozzászólás
  •   675   


---
 
Segítségeteket szeretném kérni.

Mirabolán alanyba szeretnék kajszit szemezni rügylapozással (szilva ezzel a módszerrel 15 szemből 13 hajt, kettő még vár). Az alanyokat február közepén cserépbe raktam és behoztam a házba 20 C fokos sötét helyiségbe. Miután az alanyok hajtani kezdtek a hűtőből a nyugalomban lévő vesszőkről beraktam a szemeket 3 szem/alany. Mindegyik kihajtott (12 szem) a fotón látható állapotig, aztán egy kivételével mind beszáradt kb 3-4 hét után. Az egy ami nem száradt be már 4 apró levelet hozott és védett helyen van az udvaron. Helyhiány miatt a világos, meleg helyet nem tudom biztosítani nekik. Megismételtem a szemzést most itt tartok (a fotók most készültek).
Mit tehetnék hogy ne száradjanak be a szemzések?

WP_20150330_19_42_52_Pro (1).jpg


WP_20150330_19_44_25_Pro.jpg
 


  2015.03.30. 19:11  Hozzászólás  Válasz gyula.uw (669) hsz.-re     Olvasás  
  •   674   


*
 
Én -bár cseresznyében nem vagyok túl profi- azt figyeltem meg,hogy sokkal jobban sikerül chip szemzéssel,mint T-szemzéssel.
 


  2015.03.30. 19:10  Hozzászólás  Válasz gyula.uw (670) hsz.-re     Olvasás  
  •   673   


*
 
Én almával jártam már így,én lecsíptem a bimbókat.Sztem jobb lecsípni,hogy ne arra pazarolja az energiát,hanem mielőbb a hajtásra álljon át.
 


  2015.03.30. 07:02  Hozzászólás
  •   672   
Avatar

terra alapító
 
Oltottam ma Serminát a kis zöld ringlóba. Elhatároztam, hogy olyan ringlófám lesz, ami háromféle ringlót terem :-D
 




  2015.03.29. 19:47  Hozzászólás  Válasz délkelet (653) hsz.-re     Olvasás  
  •   670   


*
 
Üdv János ..

Amit tőled hoztam japán körte szemet szépen hajt csak hát az a baj hogy virágrügy ,gondolom hiába csipném le nem hoz hajtást vagy igen ???
 


  2015.03.29. 19:44  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (659) hsz.-re     Olvasás  
  •   669   


*
 
Nekem is a cseresznye ami nagyon rossz örülök ha 80 darabol vagy 40 sikerülne ,amit Ali-Bátol kaptam összel szemzőagákat azok 90%-ban már kezdenek hajtani .Az a baj hogy nem irtam fel a napót amikor szemeztem és nem tudom hogy amit az enyémből szemeztem az elöbb vagy utob készült mint az Ali-bá.jé.
De az idén mind a hajtó és mind az alvó szemzésről naplót írok,mert az ember azt gondolja hogy nem felejti el hogy mikor szemzett nem a pics....!
De én is pótolom az alanyokat hajtószemzéssel és ha az se jön be akkor alvóra .. :thumbup:
 


  2015.03.29. 19:37  Hozzászólás  Válasz Flanell (667) hsz.-re     Olvasás  
  •   668   


*
 
Nekem bevált a szigszalag..addig amíg lehetett normális minőségűt kapni.Ez megoldott a rögzítést és a szigetelést is.Amikor meg már hízott a vessző csak bevágtam és szépen letolta....szóval nálam marad ez a módszer,csak normális szigszalagot kell addigra szereznem,amikor majd jön a szemzési szezon.

Redchief...nekem olyan nincs...aligha én mondtam,hogy savanyú.Nem a Redwinter-rel kevered...mert az tényleg az /a Redchief Starking utánzat...asszem/
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég