Oltás, szemzés, dugványozás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2015.01.14. 20:09  Hozzászólás  Válasz Alibá (384) hsz.-re     Olvasás  
  •   386   


---
 
Sajnos oltókésem még nincs, ezért a legélesebb kést és tapétavágót próbáltam. A tapétavágó veszélyes! Tervben van igazi oltókés beszerzése.
 


  2015.01.14. 17:55  Hozzászólás  Válasz vadasgyorgy (383) hsz.-re     Olvasás  
  •   385   
Avatar

terra alapító
 
A zöldbe-fás oltás eléggé egyszerű és nagyon eredményes. Ha rövíd tenyészidejű szőlőt oltasz, akkor még abban az évben meg is kóstolhatod a termést.

Úgy kell kezdeni, hogy január végén vagy februárban megszeded az oltóvesszőket. 3-4 rügyes csapokra vágod, gombaölőszeres oldatban (pl.Dithane) megfürösztöd (5perc), kiszedve nagyjából megszikkasztod (ujságpapiron 2-3 perc), utána fólia zacskóba zárod légmentesen. Itt nagyon gondosan kell eljárni, mert ha kilukad, vagy rosszul van lezárva, akkor mire tavasszal felhasználnád kiszáradt vesszőid lesznek. (Nekem az vált be, hogy a fólia nyakát jó szorosan összetekerem és többszörösen átvetve rajta legumigyűrűzöm. 2-3 igy elkészített kisebb zacskót aztán még egy nagyobba is beteszem és azt is gondosan lezárom.) Az egészet beteszem a hűtőszekrénybe (a sör mellé ;) ), hivatalosan a zöldséges tároló részbe, ami a hűtőtér aljában van. (Legjobb neki a 2-5°C. Ha több van ott, akkor állíts a hűtőn, ha kevesebb, akkor nincs gond, csak ne faggyon.)

Ha ezzel megvagy, nyúgodtan alhatsz, jó darabig nincs tennivalód.
 


  2015.01.14. 17:31  Hozzászólás  Válasz sztívn (382) hsz.-re     Olvasás  
  •   384   
Avatar

terra alapító
 
A 21-edik már egy vágásra sikerülni fog. :) Aztán mehet élesben. (Erről jut eszembe, milyen késed van? Jól fent, borotvaéles oltókéssel sokkal könnyebb jó metszlapot készíteni. És minél élesebb a kés, annál kevésbé van veszélyben a kezed. ;) Ez nem vicc! )
 


  2015.01.14. 13:56  Hozzászólás
  •   383   


---
 
Szőlőoltást tervezek tavasszal- nem gyökérnyakba. Kérlek Benneteket, segítsetek tapasztalataitok megosztásával, hogy hogyan csináljam! A zöldre-zöld oltást ismerem, illetve szoktam is csinálni elég jó eredménnyel. Ám most fás oltóvesszőim lesznek, amiket ráadásul nem célszerű sokáig tárolni...Segítségeteket előre is köszönöm!
 


  2015.01.14. 07:57  Hozzászólás
  •   382   


---
 
Köszönöm a biztatást. Az elsőnél biztos voltam benne hogy ez lesz az utolsó is egyben. Aztán egyre jobban a kezemre állt.
Csakazértis ki fogom próbálni a gyümölcsfákon is...
Kb. 10-et csináltam de volt mikor az "oltóvessző" elfogyott mire megfelelően megfaragtam a metszlapot.
 


  2015.01.13. 19:48  Hozzászólás  Válasz sztívn (378) hsz.-re     Olvasás  
  •   381   
Avatar

terra alapító
 
A képek alapján jól csinálod. A gyümölcsfák kicsit keményebbek lesznek, de az is menni fog. Én a kötözéshez kilukadt gyermek medencéből 0,5-1-1,5 cm szélesre vágott műanyag csíkokat használok. /Vékonyabb vesszőknél keskenyebbet, vastagabbaknál szélesebbet./ Az jó rugalmas, nyúlik is és jól zár, csak nem tapad mint a szigetelőszalag.
(Hányadiknál tartasz? Túl vagy már a 20-on?)
 


  2015.01.13. 19:20  Hozzászólás  Válasz sztívn (378) hsz.-re     Olvasás  
  •   380   
Avatar

terra alapító
 
:-) De legalább nekifogtál. A magyar ilyen már csakazértis természetű. :-)
Ahogy a képeket látom, nagyon ügyes vagy!
Én szigetelő szalagot használok. Érdemes villamossági boltban venni, ott jobb minőségűek vannak. Érdemes több szinűt, így egyben jelölés is lehet. Annyira szorosan tekerem, hogy épp el ne szakadjon. Levenni nem kell sietni, nyáron ha nagyon bevág, akkor elég végigvágni egy pengével, és szépen lefordul róla ahogy süti a nap magától.
 




  2015.01.13. 15:41  Hozzászólás
  •   378   


---
 
Köszönöm mindenkinek a tanácsokat.
"Mondanám hogy fogadd meg Alibá tanácsát, és gyakorold az angolnyelves párosítást, de úgysem fogod"
Tudod hogyan kell motiválni az embert de a mai jó idő is kellett hozzá hogy megpróbáljam. Az orgona valóban jó partner volt a gyakorláshoz és fél óra múlva már viszonylag jó is sikerült. A legfontosabb szerintem hogy a vágás minél egyenletesebb legyen, így a metszlapok jobban egymáshoz simulnak.
A vesszőket mivel a legjobb egymáshoz kötni és milyen erősen szorítjátok a kötést? Mennyi idő után lehet levenni a kötést?
A vékonyabbak jobban sikerültek:


WP_20150113_13_42_56_Pro.jpg
WP_20150113_13_48_14_Pro.jpg
 




  2015.01.12. 21:53  Hozzászólás  Válasz andras (375) hsz.-re     Olvasás  
  •   376   


*
 
Több mint 200 gyümölcsfajtám van ebből kedvencet kiemelni...nem tudok...meg ugye ízlések és pofonok...még a családtagjaimmal sem egyezik mindenben a gyümölcs-ízlésem. Ha szűkítenéd a kört,hogy mi érdekelne akkor írnék pár fajtát.Azt hogy nálad termeszthetők lennének -e azt neked kell kideríteni...a küldésre meg biztos van megoldás.
 


  2015.01.12. 21:44  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (373) hsz.-re     Olvasás  
  •   375   
Avatar

---
 
Egyelőre csak viccelődtem, de sohasem lehet tudni :angel:
Ajánljál valami finomat, melyek a kedvenceid?
Még nem kérek, csak kíváncsiskodom. Nem is tudom, hogy jutna el, de helyem sincs nagyon, csak ha egy fába többet teszek.
Mindenesetre köszi.
 




  2015.01.12. 21:38  Hozzászólás  Válasz andras (372) hsz.-re     Olvasás  
  •   373   


*
 
Mit küldjek ? :wave:
 




  2015.01.12. 21:30  Hozzászólás  Válasz gergerg (370) hsz.-re     Olvasás  
  •   371   


*
 
Ó én az összes fajtámról tudom,hogy kitől kaptam,hálátlan disznó lennék,ha elfelejteném.
Az én pókom átlógott az országhatáron is...több irányban is :lol:
 


  2015.01.12. 21:25  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (367) hsz.-re     Olvasás  
  •   370   
Avatar

terra alapító
 
Nálam meg a te Katalinod. :-)
Érdemes lett volna jegyezni egy térképen hogy mi, honnan, hova ment. Olyan lenne mint egy pókháló. :-)
 


  2015.01.12. 21:25  Hozzászólás  Válasz gergerg (364) hsz.-re     Olvasás  
  •   369   


*
 
Na hogy egyszerűbb legyen itt az ellenpélda : én meg az oltáshoz vagyok béna ,így oltóollót használok,jó ill. nagyon jó eredési aránnyal.Csonthéjasokat szívesebben szemzek,barackokat kizárólag azzal szaporítok.Elsősorban T-szemzéssel,de egyre többször chippelek is.Nekem erre áll rá jobban a kezem...meg több idő is van szemezni,mint oltani .
 


  2015.01.12. 21:23  Hozzászólás  Válasz sztívn (359) hsz.-re     Olvasás  
  •   368   
Avatar

---
 
[url]https://www.youtube.com/watch?v=IBdPu3V7_oY[/url]
[url]https://www.youtube.com/watch?v=F5NP73PyrPA[/url]
A fásoltások közül a hasítékolás, párosítás és lapolás, mind jó. A mezge megeredése előtt kell elvégezni.
 


  2015.01.12. 21:21  Hozzászólás  Válasz gergerg (358) hsz.-re     Olvasás  
  •   367   


*
 
Nálam is azok vannak/lesznek ;-)
 


  2015.01.12. 21:21  Hozzászólás  Válasz baby-lon (348) hsz.-re     Olvasás  
  •   366   


*
 
Nekem Katalin és Linda van amiből már vágni is tudok,ill. ősszel vettem/ültettem egy Ritát /remélem az lesz/ abból is tudok levágni,mert úgyis visszavágom.
 


  2015.01.12. 19:40  Hozzászólás  Válasz sztívn (363) hsz.-re     Olvasás  
  •   365   
Avatar

---
 
"Esetleg az oltás alatt a szemzéseket is rárakhatom az alanyra?" - így is csináltam már, az oltás alatt egy vagy két chip szemzést.
 


  2015.01.12. 19:34  Hozzászólás  Válasz sztívn (363) hsz.-re     Olvasás  
  •   364   
Avatar

terra alapító
 
Ez esetben, azt gondolom, a legfontosabb, hogy sikerélményed legyen, vagyis hogy megeredjen az oltás. A tudástárba írtam az ékoltásról, ahogy én csinálom.
viewtopic.php?f=96&t=288

Én azt mondom, próbálkozz ezzel. Ez borzalmasan egyszerű, és nálam nagyon nagy eredési arányt adó oltási mód. Kezdő oltó, (én is az vagyok még) hajlamos rágörcsölni a dologra. Főleg, ha bonyolultabb művelettel próbálkozik. Mondanám hogy fogadd meg Alibá tanácsát, és gyakorold az angolnyelves párosítást, de úgysem fogod. :-)

A szemzést én valahogy nem szeretem. És béna is vagyok hozzá. Oltani talán 5 éve kezdtem, és bizony én nemigen fogom az ékoltást lecserélni másra.
 


  2015.01.12. 19:27  Hozzászólás
  •   363   


---
 
Nem,még nem oltottam korábban.
A szemzéseket az oltásokkal egyidőben lehet elvégezni?
Esetleg az oltás alatt a szemzéseket is rárakhatom az alanyra? Szeretném ha legalább egy megeredne.
 


  2015.01.12. 19:04  Hozzászólás  Válasz sztívn (359) hsz.-re     Olvasás  
  •   362   
Avatar

---
 
Chip szemzéssel próbálkoztam szilvánál és datolyaszilvánál is. Mivel kevés próbálkozásom volt, eredési százalékról inkább nem írnék, de hál'istennek általában sikerültek.
"Növeli az eredési arányt ha több szemet oltok egy alanyra?" - egyértelmű. Én egy alanyon általában 2 chip szemzést követtem el, többször mindkettő bejött, néha csak egy, ritkán egy sem.
 


  2015.01.12. 18:11  Hozzászólás  Válasz sztívn (359) hsz.-re     Olvasás  
  •   361   
Avatar

terra alapító
 
Mindkét fajtánál jó az ékoltás, de a nyelves párosítás még jobb. Nézz utána, érdemes. Már kezdheted gyakorolni orgona vesszőkön. Csinálj vagy 20-at gyakorlás képpen különböző vastagsággal, mielőtt élesben csinálod. Jó munkát, sok sikert.
 




  2015.01.12. 14:56  Hozzászólás
  •   359   


---
 
Sziasztok!

Tavasszal szeretnék oltani kajszit és szilvát, mirabolánra és vadőszire.
Milyen oltásmódot javasoltok amivel eredményesek lehetnek az oltásaim? Még nem oltottam és a szemzést is csak nyáron kezdtem chip és T szemzéssel.
Gergeg leírása alapján az ékoltásra és a nyelves párosításra gondoltam. A Jeszenszky könyv mindkétféle oltást ajánlja. Itt olvastam a rügylapozásról is mint oltásmódról. Az olvasottak alapján ez megegyezik a chip szemzéssel. Valaki alkalmazz(t)a ezt az oltásmódot? Mik a tapasztalatai? Milyen az eredési arány? Növeli az eredési arányt ha több szemet oltok egy alanyra?
Köszönöm a tanácsokat.

üdv.
 


  2015.01.11. 21:55  Hozzászólás  Válasz baby-lon (357) hsz.-re     Olvasás  
  •   358   
Avatar

terra alapító
 
Na jó, akkor majd szóljatok hogy hogy legyen. :-) Amúgy a SweetH., az Alex nekem is Alibától van, szóval ugyan az a fajta. :-)
 




  2015.01.11. 21:48  Hozzászólás  Válasz Vebber (351) hsz.-re     Olvasás  
  •   356   
Avatar

terra alapító
 
Igen, 2 fajta Rita van, két helyről kaptam, de az is lehet hogy csak az alany adta a különbséget. De ha van még kérdés menjünk át az oltásosba. :-)
 








  2015.01.11. 21:44  Hozzászólás  Válasz Alibá (350) hsz.-re     Olvasás  
  •   352   
Avatar

---
 
Ritát jövőre, vagy ősszel már én is tudok adni mindkettőtöknek. Addigra biztos hajt annyit -a jelenleg összesen eddig kb. 18 cm-t hajtott "fám"-, hogy lehessen vágni róla.
 


  2015.01.11. 21:44  Hozzászólás  Válasz gergerg (349) hsz.-re     Olvasás  
  •   351   
Avatar

---
 
Off:
Úgy emlékszem, azt írtad, Ritából "2 féle" is van. Mi a különbség a kettő között.

On:
Babylon, én mindenképp hasznát venném, így sikere lenne, ha írnál ezekről a zöldségekről.
 


  2015.01.11. 21:43  Hozzászólás  Válasz baby-lon (348) hsz.-re     Olvasás  
  •   350   
Avatar

terra alapító
 
Katalint, Alexet és Sweet heartot én is tudok adni, ha erre jársz, Ritát meg hozhatnál, ha kapsz Gábortól.
 


  2015.01.11. 21:42  Hozzászólás  Válasz baby-lon (348) hsz.-re     Olvasás  
  •   349   
Avatar

terra alapító
 
Nem, ezek vannak. A Katalint kell majd nagyon szemügyre vennem, mert az kombi fán van, nehogy mást küldjek.
 


  2015.01.11. 21:41  Hozzászólás  Válasz gergerg (347) hsz.-re     Olvasás  
  •   348   
Avatar

terra alapító
 
Off:

Szomolyai, Rita, Carmen, Katalin, Alex és Sweet heart kellene nekem, írtad, hogy többől is van neked, és adsz is szívesen. Persze ha nem gond majd..
 




  2015.01.11. 08:54  Hozzászólás  Válasz martinland (345) hsz.-re     Olvasás  
  •   346   
Avatar

---
 
martinland írta:Természetesen vad alanyra oltottam, ha már őshonos :) Szeretném ha 120 évig élnének és én is élvezhetném addig őket :)


Csak az első 100 év a nehezebb, a többit valahogy kibírjuk. :thumbup:

Van némi tapasztalatom a batullal. Ahogy már tanácsolták az első 6-10 évben kell az alakító metszés. Utána is lehet, azért mert hajlamos az alternanciára. Másodsorban sorban azért mert vadalanyon nagyon nagyra nő. Egyik barátomnak az édesanyjánál a citrombatul kb 7x7 vagy 8x8m körül van. De nem szabad erősen metszeni, mert "megbolondul".
A ponyikot is ajánlom telepítésre, nagyon hálás fa és az egyik legfinomabb lének is, frissen is. Minden permetezés nélkül hatalmas mennyiségeket képes teremni.
 


  2015.01.10. 17:22  Hozzászólás  Válasz Jana11 (344) hsz.-re     Olvasás  
  •   345   
Avatar

---
 
Természetesen vad alanyra oltottam, ha már őshonos :) Szeretném ha 120 évig élnének és én is élvezhetném addig őket :)
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin


  2015.01.10. 14:02  Hozzászólás  Válasz martinland (340) hsz.-re     Olvasás  
  •   344   


---
 
Martinland, azt is kellene tudni a segítséghez, hogy mire oltottál, azaz milyen alanyt használsz. Ugyanis nagymértékben függ a jótanács, hogy vadalany M4, M9, M26, MM106 e az alany, mert a növekedési erélyt is nagyban befolyásolja, így az alakítást is. Humbuk véleménye is teljesen oké és kiváló, termőre fordulásig biztosan kell formázni valamilyen szinten minden almafát, éppen a termesztés jósága érdekében.
 




  2015.01.09. 19:52  Hozzászólás
  •   342   
Avatar

---
 
Időközben annyi infót kaptam, hogy a húsvéti rozmaring nem szereti a simonffi piros egyáltalán nem tűri a metszést.
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin




  2015.01.09. 14:10  Hozzászólás
  •   340   
Avatar

---
 
Tanácsot szeretnék kérni azoktól, akik már régebb óta rendelkeznek a következő fajtákkal: Batul, masánszki, simonffi piros, jász vadóka, sándor cár, nyári piros kálvin, húsvéti rozmaring!
Tavaly oltottam ezekből a fajtákból és most gyönyörű husángok várják a tavaszi átültetést. Sok régi fajtáról olvastam, hogy csak nehezen vagy egyáltalán nem tűri a metszést. Az idén és főleg jövőre jövőre kerül sor ugye a korona kialakítására! Melyik fajtánál kell figyelnem jobban, melyik nem tolerálja a metszést, alakítást?
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin


  2015.01.02. 15:33  Hozzászólás
  •   339   


*
 
FIGYELEM !!

Ha valaki oltóanyagot szeretne azért majd időben jelezze,mert metszés után már nem tudok /pontosabban nem szeretnék .../
kaszabolni.
legkésőbb febr .15-ig kérem jelezni az igényeket.
 


  2014.12.30. 16:07  Hozzászólás  Válasz martinland (337) hsz.-re     Olvasás  
  •   338   


---
 
A Barna és fiai faiskolában van. Ők kifejezetten régi fajtákkal foglalkoznak.
 


  2014.12.27. 15:43  Hozzászólás
  •   337   
Avatar

---
 
Sziasztok!
Szabadkai szercsika alma oltóágat keresnék!
Ha volna valakinek örülnék, köszönöm!
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég