Oltás, szemzés, dugványozás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2014.09.24. 20:04  Hozzászólás  Válasz sztívn (284) hsz.-re     Olvasás  
  •   285   
Avatar

---
 
Ahogy már tudod, a vélemények különböznek.
Ha az alvószemzést a második mezge elején csinálod és kemény anyaggal kötözöl, érdemes leszedni, mert máskép belevág.
Ha később és rugalmasabb anyaggal, akkor hagyhatod tavaszig. (Én inkább így csinálom, 10-ből 8-9 megfogan)
 




  2014.09.24. 19:01  Hozzászólás  Válasz sztívn (282) hsz.-re     Olvasás  
  •   283   
Avatar

---
 
Ez a szemzés jónak néz ki. A még zöld levélnyél nem gond, majd leesik. Nyáron ha hajtóra készíted előfordul, hogy a levélnyél le sem esik, úgy hajt ki a nemes (ilyen képet tettem is fel).

Persze a télen még bármi lehet velük. Ha a tél elviszi, szilva tavasszal oltással jó eredménnyel pótolható.
 


  2014.09.24. 16:28  Hozzászólás
  •   282   


---
 
Sziasztok,
08.19-én szemeztem Topend szilvát szilvába. Első szemzéseim egyike. A szempajzs zöld de a rügy eléggé aszalódott.
Így szokott kinézni ilyenkor nálatok is?
Télre levegyem a kötést? Ahogy olvasom erről megoszlanak a vélemények. Tejeszacskóból vágtam csíkokat azzal kötöztem meg és ez nem vágott be.
WP_20140924_15_46_57_Pro.jpg

A múlt heti szilva chip szemzéseimnek a levélnyelei leestek egy kivétellel. Az az egy levélnyél nagyon zöld és nagyon tartja magát.
Kiváncsi leszek tavasszal megindulnak-e.
 


  2014.09.21. 19:53  Hozzászólás  Válasz Vebber (280) hsz.-re     Olvasás  
  •   281   
Avatar

---
 
Tőlem tavsszal is ráér, a sajátjaimat úgy is csak akkor szedem ki. Sajna nem volt időm a hétvégén összeírnom mi van, de holnap megpróbálom pótolni :)
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin


  2014.09.20. 12:32  Hozzászólás  Válasz martinland (276) hsz.-re     Olvasás  
  •   280   
Avatar

---
 
Sajnos nem tudok. Zsákokba szoktam kérni, mikor olyan helyen járok, ahol fekete föld van.
Trágyát viszont tudok, úgy néz ki idén is lesz.

A fa kiszedéssel kapcsolatban, minnél később kellene azokat felszedni. Ha nincsnek nagyon közel egymáshoz, november végétől hamarabb nem hoznám el.
Saját oltványaimat döntően télen szoktam ültetni (december, január).
 


  2014.09.18. 13:05  Hozzászólás  Válasz martinland (264) hsz.-re     Olvasás  
  •   279   


terra alapító
 
Szívesen adnék, de a távolságot figyelembe véve :o faxoljam vagy mailban küldjem? :(
 


  2014.09.18. 09:15  Hozzászólás  Válasz sztívn (273) hsz.-re     Olvasás  
  •   278   
Avatar

terra alapító
 
Jó, csak ne értékes gyümölcsfába szemezz róla, hanem kizárólag külön alanyra, amit másra nem használsz!
 


  2014.09.17. 09:33  Hozzászólás  Válasz Alibá (274) hsz.-re     Olvasás  
  •   277   
Avatar

---
 
Rendben, de sztem még heteket kell várni a levelek lehullásáig.
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin


  2014.09.17. 09:32  Hozzászólás  Válasz Vebber (269) hsz.-re     Olvasás  
  •   276   
Avatar

---
 
No akkor a hétvégén összeírom mi van és mire nincs szükségem :)

Tudsz valahol a környéken olcsón termőtaljt?
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin






  2014.09.15. 18:31  Hozzászólás
  •   273   


---
 
Most figyeltem fel az utcán egy szilvafára aminek a lombkoronája teljesen egészséges. Az idei időjárás mellett ez figyelemre méltó. Akkor holnap csinálok pár szemzést belőle és jövőre megfigyelem a termését.
Köszönöm a válaszokat.
 


  2014.09.15. 18:00  Hozzászólás  Válasz sztívn (270) hsz.-re     Olvasás  
  •   272   
Avatar

terra alapító
 
Szia! Szerintem csináld. Legfeljebb nem sikerül. Mit veszíthetsz? 10 percet.
 


  2014.09.15. 17:56  Hozzászólás  Válasz sztívn (270) hsz.-re     Olvasás  
  •   271   
Avatar

---
 
Ha adja még a héját még hamarjába-szűkoösen be lehet súvasztani. Amennyiben mégsem már a chip szemzéssel sem érdemes, mivel azért már benne vagyunk a szeptemberbe.
 




  2014.09.15. 17:36  Hozzászólás  Válasz martinland (266) hsz.-re     Olvasás  
  •   269   
Avatar

---
 
Lehet igényelném a harmadikat. Nekem nem felejtetted el az egy körtét ugye? /Egy ami mindent visz :)/

Küldök neked mailt is.

Az őszire:
Nem annyira most érőt, de viszonylag késeit tudok adni. Osztom határozottan amit amit Babylon is írt, őszit szemezni érdemes (egy fél éven semmi nem múlik), de ha nem ragaszkodsz az őszihez, nektarint sztem tudok 1-et adni.

Ültetéshez neked is javaslom fekete földdel javítani az ültető gödröt. Azok a hatalmas szilfák vszínű ki merítették a talajt rendesen.
 


  2014.09.15. 09:00  Hozzászólás  Válasz martinland (265) hsz.-re     Olvasás  
  •   268   
Avatar

terra alapító
 
Padanát tudok adni, mostanában érett be. Viszont ezt szerintem jobb szemezni, oltani nehéz...
 




  2014.09.15. 08:28  Hozzászólás  Válasz Alibá (262) hsz.-re     Olvasás  
  •   266   
Avatar

---
 
Tavasszal tervezem a végleges helyükre tenni őket, mert még ki kell vágni a 6 szílfát, mert jelenleg az van a helyükön :)
Ali-bátyám a hardyra igényt tartol még, nagyon szép lett, ha lehullik a levele vihető, nekem csak egy kell és megmaradt mind a 3.

Ha valakit érdekel lesz néhány darab őshonos magyar alma és körtefám eladó baráti áron, mert szerencsére sokkal több maradt meg mint amennyit el tudok helyezni. :)
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin


  2014.09.15. 08:24  Hozzászólás  Válasz Vebber (263) hsz.-re     Olvasás  
  •   265   
Avatar

---
 
Akkor nálam fogalom keveredés van, de megnéztem és igazad van :)

Ha lenne valakinek olyan őszije amelyik mostanában érik szivesen oltanék belőle! :)
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin


  2014.09.15. 08:22  Hozzászólás
  •   264   
Avatar

---
 
Alibá írta:Szépek az oltványaid, nemsoká a végleges helyükre kerülhetnek. Ott a homokon milyen ültetési módszert alakalmaztok?


Igen, ez jó kérdés! Általában az almákkal nincs gond, kapnak trágyát meg komposztot és szépen fejlődnek.
Fura módon a körték sokkal kényesebbek a homokon, pedig régen nem ezt tapasztaltam. Lehet a vad alannyal van a problem, ugyanis eddig vásároltam a fákat és szinte egy sem volt vadkörtére oltva s azok alig akartak megmaradni, sőt ha meg is maradt max 1 évig élt. A faiskolában azt mondták, hogy nem szabad ültetéskor trágyázni a körtét, mert megég a gyökere. ( mert biztos a gyökerére szórom mi?) Ez csak kifogás sztem, mert amikor kihúztam az elpusztúltakat inkább az volt a gond, hogy 1 év után szinte be sem indúlt a gyökere, pedig a vízzel nem volt gond. Mióta vadkörte alanyon vannak az összes körtém megvan, sőt! Jelenleg úgy fogom csinálni, hogy a megfelelő komposzt és trágya mellé kipróbálom a symbivitet is. Tavaly már kipróbáltam egy batul almán, de nagyon sok extrát nem vettem észre. Tavaszon husáng volt igaz konténeres és mostanra 5 kb 50 cm-es ága van.
Appropó valakinek nincsen batul almája, már annyira szeretnék egyet megkóstolni! :) , de az enyémeknek még kell min. 5-6 év.
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin




  2014.09.14. 21:30  Hozzászólás  Válasz martinland (255) hsz.-re     Olvasás  
  •   262   
Avatar

terra alapító
 
Szépek az oltványaid, nemsoká a végleges helyükre kerülhetnek. Ott a homokon milyen ültetési módszert alakalmaztok?
 


  2014.09.14. 20:48  Hozzászólás
  •   261   
Avatar

terra alapító
 
A képen Myrabolan 29C-re szemzett kajszi szemzés helye,jól látható az alany növekedési erélye.
Kb 2-3 centivel nagyobb az átmérője mint a nemesnek.
Kép
 


  2014.09.14. 19:17  Hozzászólás  Válasz Vebber (259) hsz.-re     Olvasás  
  •   260   
Avatar

---
 
Ezek azok, azóta kb 15 cm-ek.
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin


  2014.09.14. 17:14  Hozzászólás  Válasz martinland (257) hsz.-re     Olvasás  
  •   259   
Avatar

---
 
A képen látható őszinek a végét csípd le, annak amelyik szem nagyobbat hajtott, de csak jövő hét közepe fele, mikor a nedves talaj már felszáradt (oldal rügyek nehogy kihajtsanak).
Mindezt azért, hogy a rügyek érjenek, mert azért már benne járunk a szeptemberben.

Az őszi szemzések mekkorák, amiket korábban csináltál most a nyáron?
 


  2014.09.14. 15:41  Hozzászólás
  •   258   
Avatar

---
 
Ez pedig a sokak által lebecsült oszlopos alma és mondhatom, hogy nagyon finom, kimondottan puha, édes pici savannyal. Ami fura egyet kettévágtam és a fele ottmaradt az asztalon, másnap találtam meg és a vágás helye ugyan olyan fehér volt mint frissen.


P8230465.JPG
P8230464.JPG
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin


  2014.09.14. 15:39  Hozzászólás
  •   257   
Avatar

---
 
Első chipp szemzésem, ez is 3 héttel ezelőtti kép.


P8230457.JPG
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin


  2014.09.14. 15:37  Hozzászólás
  •   256   
Avatar

---
 
Ez pedig az oszlopos cseresznyém amiről mind azt mondtátok úgy sem marad meg :)
Igaz nem sokat nőtt kb 10 cm, de megvan :)


P8230458.JPG
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin


  2014.09.14. 15:32  Hozzászólás
  •   255   
Avatar

---
 
A tavaszi oltásaim, szinte mind majd 2 m. Nagyon megvagyok elégedve velük, igaz van pár kivétel, amely csak kb fél méteres. Lehet csak véletlen, de a génbanki oltóvesszők nőttek a legnagyobbra. A képek 3 hete készültek.


P8230453.JPG
P8230455.JPG
P8230452.JPG
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin


  2014.09.10. 20:24  Hozzászólás  Válasz gaabre (253) hsz.-re     Olvasás  
  •   254   
Avatar

---
 
Az elismerést köszönöm. Sok munkát tettem bele (főleg időteltében -ez igazán magyar lett :)-, a fotókkal).

Minden jöhet :)
Rémlik, hogy kivágott fárol mutattál képet, de már nem emléxem, hogy a metszett felületeken is volt valami tünet vagy nem.
 


  2014.09.10. 20:09  Hozzászólás  Válasz Vebber (252) hsz.-re     Olvasás  
  •   253   
Avatar

terra alapító
 
Jó, csak egy kis türelmet kérek.
Tudományosabb kérdésekben szeretem összeszedni magam és rendszerezni az információkat, amihez még nincs elég szabadidőm.

Egyébként elég jól össze lettek szedve a dolgok, ahogy olvastam, és az élet meg majd úgyis hozza az újabb kérdéseket és tapasztalatokat... tulajdonképpen nekem "sztorijaim" vannak inkább.
 


  2014.09.10. 19:58  Hozzászólás  Válasz gaabre (251) hsz.-re     Olvasás  
  •   252   
Avatar

---
 
"Felkérés keringőre?"

Igen! /de nem rossz értelemben/.
Sokat foglalkoztál vele te is, oszd meg. Azt gondoltam te leszel az első aki ír a témában.
 


  2014.09.10. 08:07  Hozzászólás  Válasz Vebber (250) hsz.-re     Olvasás  
  •   251   
Avatar

terra alapító
 
Felkérés keringőre? :D

Picit visszakanyarodva egy korábbi témára, az őszi asszimiláta szerepére, egy észrevétel: a sok eső ellenére az ishtara alanyok lombja gombabetegségek szempontjából szinte érintetlen; furcsa, hogy mind az őszik mind a szilvák külön-külön szenvednek, ám az ishtara körtéket meghazudtolóan érzi magát ennyi esőben is.
Na most megesett, hogy az augusztus elején szemzett egyik szépen fejlődő ishtarámon egyszerűen át kellett kötöznöm a raffiákat szigszalagos kötésekké.
Annyira durván vastagodott a törzs az elmúlt 3-4 hétben, hogy nem hittem a szememnek. De a később szemzett ishtarákat is át fog kelleni kötöznöm később.
Ezzel szemben a gombabetegségekkel sújtott fajtáknál teljesen megállt a vastagodás, pl. a weiwáknál szinte véget ért az év. Remélem, ez nem vezet majd a behelyezett szemek kárára...
 






  2014.09.07. 19:02  Hozzászólás  Válasz gaabre (245) hsz.-re     Olvasás  
  •   248   
Avatar

terra alapító
 
Szombat reggel megejtettem őket. Úgy adták a héjukat hogy csoda. Mikor rátettem a kést szinte kifröccsent az alany leve. Ha most sem sikerül.....
 


  2014.09.07. 16:43  Hozzászólás  Válasz gaabre (236) hsz.-re     Olvasás  
  •   247   


---
 
A Jefferson szilva mitől olyan külöleges, ígéretes, hogy megér ennyi vesződtséget Angliábol?
 


  2014.09.07. 06:47  Hozzászólás
  •   246   
Avatar

---
 
Gempuci

Gyökérnyak :
kép_gyökérnyak.jpg


Forrás: [url]http://kerteszetesszoleszet.hu/hu/irasok/gyokernyakba-oltas[/url]
 


  2014.09.05. 16:51  Hozzászólás  Válasz gergerg (241) hsz.-re     Olvasás  
  •   245   
Avatar

terra alapító
 
2012 március 31-én azt írtad nekem: "oltsál most!"

Most viszonozhatom: szemezzél most!
 


  2014.09.04. 21:39  Hozzászólás  Válasz gergerg (243) hsz.-re     Olvasás  
  •   244   
Avatar

terra alapító
 
Ha a T szemzés nem megy (nem adja a héját), akkor chip-el. A héten csináltam néhányat.
 


  2014.09.04. 20:33  Hozzászólás  Válasz Vebber (242) hsz.-re     Olvasás  
  •   243   
Avatar

terra alapító
 
"csapadékosabb régióban" hah... még ha abban lennék....

Köszi! Hétvégén megpróbálom.
 


  2014.09.04. 20:20  Hozzászólás  Válasz gergerg (241) hsz.-re     Olvasás  
  •   242   
Avatar

---
 
Igen.

Ebben a melegben, és az éjszakák sem hűlnek le, a szilva alanyok nálam megint adják a héjukat.
Te a csapadékosabb régióba vagy, megvárnám vele a vasárnapot, vagy a jövő hét elejét.
 




  2014.09.04. 19:55  Hozzászólás  Válasz gaabre (238) hsz.-re     Olvasás  
  •   240   


*
 
Ez a pótlás nekem is problémás,több csonthéjast ültetnék,mint amennyi helyem van,így valszeg kerül néhai PPvs helyére is...én is tartok,hogy v mi módon gond lesz ezekkel a fákkal...
 


  2014.09.04. 09:20  Hozzászólás  Válasz gaabre (236) hsz.-re     Olvasás  
  •   239   


terra alapító
 
Csak egyet nem ások ki! Minimum 2!

Vebber!
Nem vagyok egy fotográfus típus, sajna csak a jövő nyárral tudlak bíztati, de ha esetleg a hétvégén találok még rajta valamit, a tiéd!
 


  2014.09.03. 21:04  Hozzászólás  Válasz Vebber (237) hsz.-re     Olvasás  
  •   238   
Avatar

terra alapító
 
A Jefferson szilva, de néhol a ringlók csoportjába sorolják, USA 1825. Jefferson

Nincs rá bizonyíték, hogy gyökéren keresztül terjedne. A beteg fa nedvei nem érintkeznek az újjal. Mire érintkezhetnének, a régi gyökérmaradványok elszáradnak.
A régi, több éves csonthéjasok helyére almástermésűt ültetek. Pár éves (3-4) korig simán helyettesítem azonos fajtával a kiszedett gyökeret.
 


  2014.09.03. 20:55  Hozzászólás  Válasz gaabre (236) hsz.-re     Olvasás  
  •   237   
Avatar

---
 
A Jefferson milyen gyümölcs?

Fertőzött fa helyén a talajból nem fertőződik másik, vagy nem ültettél csonthéjast beteg helyére?
 


  2014.09.03. 20:42  Hozzászólás  Válasz tp329 (231) hsz.-re     Olvasás  
  •   236   
Avatar

terra alapító
 
Csak ne aggódj; 1 (egy) maxmát szeretnék csak ;)

Lesz kajszi is, mirobalánon, konténeres. Úgy tapasztalom nem törvényszerű, hogy a kajszik magukra hagyatva, vektorok által bevírusozódjanak.

Igen, Jefferson oltócsapot szeretnék hozatni Angliából. Gondolkodok még másban is, de ez a legígéretesebb minden szempontból.
Az a helyzet, hogy nekem eddig elég jó eredménnyel sikerül a vírust kint tartanom a kertből, ezért amiről tudom hogy fertőzött, azt be sem engedem.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég