Oltás, szemzés, dugványozás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2014.09.03. 18:16  Hozzászólás  Válasz tp329 (234) hsz.-re     Olvasás  
  •   235   
Avatar

---
 
Mármint jövő nyáron? Eseleg még idén (szeptember 21-ig tart a csillagászati nyár)?
Tartok tőle, az előbbi...
Idei (tavalyi) képed nincs róla?

Alibá!
Nem szmít, cserélni készülök már egy ideje. Mindig csúszik, mert várom, hogy a beharangozóknak megfelelően, na majd most az új AMD APU végre igazán ütni fog, vagy az Intel felzárkózik grafika terén, de a vége az elő tesztek alkalmával mindig lehangoló eredmények. Most legutóbb azb AMD Kaveri.
 






  2014.09.03. 14:28  Hozzászólás  Válasz tp329 (231) hsz.-re     Olvasás  
  •   232   
Avatar

---
 
Készíts már vagy két képet az ilyen beteg szilva gyümölcsről és küldd el nekem mailben.
A címem oldalt olvasható a kép alatt (de nem a gereblye alatt :) )

LEhetőleg jó minőségben makróban kellene.
 


  2014.09.03. 13:50  Hozzászólás  Válasz gaabre (230) hsz.-re     Olvasás  
  •   231   


terra alapító
 
Te, ennyi maxmám nincs! ;)

Csábító ajánlat, de komolyan mondom, mire rendesen termőre fordul, vírusos lesz. Ettől függetlenül nem célom már eleve vírusost ültetni, de értelmét sem látom nagyon foglalkozni vele.
Azért majd beszélünk róla, felvesszük a körte projekt mellé! No, meg lehet, kajsziból si lerabollak!

Legyen már értelme találkozni! ;)

Említetted a sárga szílvát, nekem besztercei kinézetű van, természetesen vírusos, azért terem, a gyümölcs nem deformált "csak" szinte mindegyiken ott a piros pötty, viszont a monílíára kifejezetten érzékeny. Ha nem rohad el, jó édesre érik.
 


  2014.09.01. 19:59  Hozzászólás  Válasz tp329 (217) hsz.-re     Olvasás  
  •   230   
Avatar

terra alapító
 
Tudok adni vírusmentes mirobalánt. Van rajta szilva nemes, de oltható. Konténerest is tudok adni, azon kajszi van, szintén átoltható.
Nem magról nőttek, kertészetből vannak, elszaporítottam róluk a nemest.
 


  2014.08.31. 15:34  Hozzászólás  Válasz Vebber (211) hsz.-re     Olvasás  
  •   229   


*
 
Flavorcot felejtős,igazi tescós fajta,kemény, de éretten is savanyú...én folyamatosan szemzem át.
 


  2014.08.31. 15:33  Hozzászólás  Válasz tp329 (208) hsz.-re     Olvasás  
  •   228   


*
 
Egy ismerősnek én szereztem a GXNeket,szilvát rakott rá /először/.Általában jól megeredt,de vmiért erősebb szélben sorba kitörtek neki a már nagyobb oltványok...nem volt tökéletes a forradás.
 


  2014.08.31. 15:31  Hozzászólás  Válasz tp329 (210) hsz.-re     Olvasás  
  •   227   


*
 
Ha már az alany is vírusos én nem raknék bele semmit.én már szívtam ilyennel /anno böngében szedett ilyen-olyan szilvamagonc/...
 


  2014.08.31. 15:27  Hozzászólás  Válasz Vebber (222) hsz.-re     Olvasás  
  •   226   


*
 
Nekem csak egy ágam van Empressből,de...sztem teljesen jó fajta....bár lehet,hogy az enyém nem az /?/...oltóvesszőként kaptam.
 


  2014.08.29. 20:34  Hozzászólás  Válasz gaabre (224) hsz.-re     Olvasás  
  •   225   
Avatar

---
 
Ez egy olyan téma, amit külön össze kell fogni.
Egy PPV-s témát indítani is akarok, már egy ideje gyűjtöm az anyagot ehhez, és úgy néz ki a megvalósítás is összejön.
Amikor az alapját összepakolom, utána megnyílna. Hasonlóan, mint a paradicsom fajtaismertető, csak ez nyílván nem egy zárt téma lesz, hanem ugyanolyan mint más kertészeti, ahol lehet kérdezni, beszélgetni, és persze linkelni az ilyen tudományos dolgokat is.
Az alapjába már eleve elhelyezek olyan kísérletre mutató linkeket (is), amikre azért alapozni lehet. Viszont ezeket több helyre szétszórni nem akarom. Oda egybe.
 


  2014.08.29. 19:15  Hozzászólás  Válasz Vebber (221) hsz.-re     Olvasás  
  •   224   
Avatar

terra alapító
 
Az ilyen, tudományos érdekességekre mutató linkeket, írásokat, értekezéseket össze kéne szedni valahol a fórumon.

Most még drága az idő, de késő ősztől télen át én is visszakeresek pár korábbi érdekesebb esettanulmányt és befordítom.
 




  2014.08.29. 17:18  Hozzászólás  Válasz kisveréb (214) hsz.-re     Olvasás  
  •   222   
Avatar

---
 
"Impozáns, de ízetlen, éretten kásás"
Tudja, hogy csináljon kedvet hozzá :)

A szilvák már leragadtak. Február-március hónapokban, tavaszi oltáshoz van lehetőség legközelebb.
 


  2014.08.29. 17:01  Hozzászólás  Válasz gaabre (218) hsz.-re     Olvasás  
  •   221   
Avatar

---
 
Kísérlet keretében foglalkoztak vele, vizsgálták. A nyáron olvastam valahol, kajszibarackban kutattam a témát, és akkor találkoztam vele.
 


  2014.08.29. 09:08  Hozzászólás  Válasz gaabre (219) hsz.-re     Olvasás  
  •   220   


terra alapító
 
Normális, normális, de attól még nekem nincs fám! :cry:
Előjegyezhetsz oltóvesszőre! :lol:
 


  2014.08.28. 21:42  Hozzászólás  Válasz tp329 (217) hsz.-re     Olvasás  
  •   219   
Avatar

terra alapító
 
Értem, de ez esetben nem veled volt a hiba, ez egy teljesen normális viselkedés!
 


  2014.08.28. 21:41  Hozzászólás  Válasz Vebber (211) hsz.-re     Olvasás  
  •   218   
Avatar

terra alapító
 
Nem minden esetben megy tönkre vírusos alanyon sem.

Még ilyet nem tapasztaltam, és nem is olvastam hasonlóról.
Az igaz, hogy felnőtt fa kellő mennyiségű fertőzött vektorral terhelve utaztatja a vírust a gyökérzóna felé.
Ezért nem tudtuk azt megtenni, hogy hiperszenzitív törzset nevelünk a gyökérre ágkarokkal, és azokba oltjuk a különböző nemeseket. Ugyanis a hiperszenzitív rész átviszi a vírust anélkül, hogy maga fertőződne. Ez elég nagy szívás, és a kutatók sem tudták még pontosan leírni a jelenséget.
 


  2014.08.28. 21:38  Hozzászólás  Válasz gaabre (216) hsz.-re     Olvasás  
  •   217   


terra alapító
 
Nehogy magadra vedd! Vírusos volt az alany, csak nem számítottam rá, meglepett.
 


  2014.08.28. 21:34  Hozzászólás  Válasz tp329 (215) hsz.-re     Olvasás  
  •   216   
Avatar

terra alapító
 
Mi lett a gond? Nem hajtott meg a szaporítóanyag, vagy kihajtás után leszáradt?
Nem azért lett beégés, mert vírusos alanyra tetted?
 


  2014.08.28. 21:20  Hozzászólás  Válasz Vebber (213) hsz.-re     Olvasás  
  •   215   


terra alapító
 
A 3. vonalat képviselem, a természetre bízom és időnként újakat ültetek. A jojo nálam nagyon nem jött be, bár még nem adtam fel, de az első kísérlet nagy beégés volt.
 


  2014.08.28. 20:29  Hozzászólás  Válasz Vebber (213) hsz.-re     Olvasás  
  •   214   
Avatar

terra alapító
 
HAli!
Empress hajtás mikor aktuális? HA most jössz, még láthatsz pár db termést. Impozáns, de ízetlen, éretten kásás. Én most aszalom.
Kb két hét múlva megyünk unokanézőbe vagy 10 napra, szóval vagy mostanában, vagy csak szept végétől.
 


  2014.08.28. 19:37  Hozzászólás  Válasz tp329 (212) hsz.-re     Olvasás  
  •   213   
Avatar

---
 
Láttam, hogy már elsőre is írtad, úgy is elkapják.

Azért javasoltam legalább a vírusmentes alanyt, mert egyrészt jobban feljődik csemete korban, másrészt nem biztos, hogy elkapná akár egy kevésbé fogékony, egy jobb alanyon.

Alapvetően 2 nézet van. Az egyik, hogy kivágni mindet ami beteg, a másik, hogy nagyon jó karban tartani a fát, ne hatalmasodjon el rajta.

Jojod van már?
 


  2014.08.28. 19:30  Hozzászólás  Válasz Vebber (211) hsz.-re     Olvasás  
  •   212   


terra alapító
 
Köszönöm! Azért nem dobom ki, mert mire termőre fordul úgy is elkapja! Most nem bonyolódnék bele a miértekbe, részben rajtam múlik. Várjuk meg, lesz e még hozzászólás!
 


  2014.08.28. 17:45  Hozzászólás  Válasz tp329 (210) hsz.-re     Olvasás  
  •   211   
Avatar

---
 
Nagyon bele nyúltál a témába :D, kíváncsi vagyok rajtam kívül milyen válaszokat adnak majd.

Még ha nagy is a későbbi fertőzés esélye, akkor is jobb lenne vírusmentes alannyal indítani.
Bármelyiket szaporíthatod de rezisztens fajtát válassz.

Kajsziból pl. Stella, Bora, Flavor Cot, Spring Blush, Samourai, Tsunami, Big Red (Big Rednél levél tünetek jelenkeznek, virág, gyümölcs tünet nem), stb.
Őszi: Red Haven, Andosa, stb.

Szilvából a Jojot mindenképp. Nem minden esetben megy tönkre vírusos alanyon sem.

Őszibarackot fertőzött területen nem tennék szilva féle alanyba. Az esetek 85%-ban beteg lesz rajta egy tüneteket produkálható fajta, míg pl. egy GF alanynál ez 49%, Lesiberiannál 18%.
 


  2014.08.28. 14:19  Hozzászólás  Válasz gaabre (209) hsz.-re     Olvasás  
  •   210   


terra alapító
 
Ez tényleg jól néz ki, akkor megpróbálom én is!

Következő kérdés:
Vírusos tüneteket mutató mirabolán magoncokba mit lenne érdemesebb tenni, melyik faj bírja tovább? Szilva-kajszi-őszi-stb.
Azért nem akarom kidobni őket, mert úgy is vírusos lesz az is, ami helyettük lenne :(
 


  2014.08.28. 08:52  Hozzászólás  Válasz tp329 (208) hsz.-re     Olvasás  
  •   209   
Avatar

terra alapító
 
Kép

A külföldi leírások alapján nem egyértelmű, hogy mindegyik szilva típussal összefér, a képen a hiperszenzitiv fajta látható.
Forradás és hajtás tekintetében kifejezetten ígéretes.

Jövőbeli terv, a gxn+szilvára kajszit rakni.
 




  2014.08.25. 20:02  Hozzászólás  Válasz gaabre (205) hsz.-re     Olvasás  
  •   207   


*
 
Én meg most kezdem :)...a sok eső miatt talán még várhattam volna...de most kaptam szabit.Ha normális lesz a szept eleje /kb 10-ig/...értsd végre egy hétig nem esik legalább...akkor csinálom a pótlásokat,ha kihíznák magukat a szemek...
 


  2014.08.24. 21:43  Hozzászólás  Válasz Vebber (203) hsz.-re     Olvasás  
  •   206   
Avatar

terra alapító
 
Ez egy chip szemzés raffiás kötözéssel közelről. A fagélnek persze nem volt ideje megszáradni...lemosta az eső :x
Kötözéskor megszorítottam alaposan, tavasszal kiderül mekkora sikerrel:

Kép
 


  2014.08.24. 20:49  Hozzászólás
  •   205   
Avatar

terra alapító
 
Miután az idei alvószemzési szezonomat többé-kevésbé lezártnak tekintem, egy kis statisztika:

Augusztus 02-22 között 41 szemzést csináltam, 5-t chippel, 36-t T-vel.
Kivétel nélkül kajszi- és őszibarackokat (őszi-, kopasz- és gumibarack) próbáltam szaporítani.
10 alany érintett, 5 ishtara, 4 weiwa és 1 GxN (a faroldot végül nem szemeztem be, oltani fogom).
A chip szemzések mind weiwákba mentek augusztus 18-22 között, a többi mind T-s.

A szemzések között vannak "ismétlő" szemek, egy-egy ágba egymás fölé/alá, amelyek közül siker esetén is lesznek kidörzsölve/levágva.

2 alany (ishtara) esetében össz. 5 szemet tettem gyökérnyakba, mindet T-vel;
a többi szem mind törzsmagasságba került, akár sudárnak, akár oldalágnak gondolva..

Ez volt az első szezon, hogy egyetlen szemből sem pattintottam ki a fás részt.

Jövő tavasszal hozom a statisztikát a beválási arányról is!
 


  2014.08.24. 20:01  Hozzászólás  Válasz Vebber (203) hsz.-re     Olvasás  
  •   204   
Avatar

terra alapító
 
Nincs még akkora tapasztalatom, hogy ezt lett volna időm megfigyelni: 3. éve szemzek, és az elmúlt két szezon elég száraz is volt.
Szerintem a függőleges állású T szemzéseknél nem lesz gond, legalábbis elég jól néznek ki a rügyek.
A közel vízszintes állású szemeknél lehet bibi, és főleg a chip szemzéseknél. Meglátjuk, idén csináltam eddig a legtöbb chip szemzést, azoktól tartok csak.

Egyébként ennek a raffiás kötözésnek az egyik legígéretesebb tulajdonsága, hogy nagyon erősen meg lehet húzni a szem alatt és fölött. A szigszalagos szorításnak többszörösét tudja.
 


  2014.08.24. 15:36  Hozzászólás  Válasz gaabre (202) hsz.-re     Olvasás  
  •   203   
Avatar

---
 
A rafiás kötözéssel akkor sem szokott gondod lenni, ha a szemzést csapadékos napok követik?
 


  2014.08.24. 12:56  Hozzászólás  Válasz gaabre (201) hsz.-re     Olvasás  
  •   202   
Avatar

terra alapító
 
Itten van ni, a görbe résznél metszettem ki az eredetit ~3 hete, mert már véknyabb volt mint ez a tőhajtás.
Ennek a vezére meg már 2m+ most. Jövőre szépen vissza lesz metszve a szemekre :)

Kép
 


  2014.08.24. 07:59  Hozzászólás  Válasz Vebber (200) hsz.-re     Olvasás  
  •   201   
Avatar

terra alapító
 
Én még a sikeresnek tűnő kajszi oltással is rútul jártam.
'13 márciusában oltottam az ishtara törzsébe amit gergergtől kaptam, eleve 4-ből 1 sikerült. Az az egy legalább hajtott azévben szépen.
Októberben kiültettem, idén picit visszacsíptem. El is kezdett hajtani, aztán egyszercsak megállt. Olyan kis satnya hajtásokat is hozott.
Közben elkezdett az ishtara is hajtani alóla, amit meghagytam, hogy növelje az asszimilátát.
Erre fogta magát, és lenőtte a nemest.
Akkora hajtást hozott május óta, hogy alig hiszek a szememnek.

Úgyhogy kimetszettem a nemest a hajtás fölött, és 5 szemet beleraktam az idei új hajtásokba. Eddig szépnek tűnnek, már 3 hetesek. Remélem márciusban szépen megindul pár, és akkor jövőre behozhatja a lemaradást..
 


  2014.08.23. 20:25  Hozzászólás
  •   200   
Avatar

---
 
Idei oltás, őszibarack alany törzsbe kajszi:
Nem tudom mennyi ideig fog élni, de nagyon szépen fejlődik benne. Ráadásul úgy ekkora, hogy június végén a nulláról kellett újrainduljon, mert kitörte a szél. Tettem is róla képet akkor is, itt: viewtopic.php?p=2016#p2016
[albkep2],[/albkep2]

Szintén idei, myrabolán törzsbe kajszi:

 






  2014.08.22. 21:04  Hozzászólás  Válasz gaabre (196) hsz.-re     Olvasás  
  •   197   
Avatar

---
 
Épp most csináltam néhány őszit, kajszit. A végét már lámpafénynél.

Az őszi GF-be ment, az még tűrhető volt, a kajszi Ishtaraba ez már szakadó, kapargatós héjú volt. Utóbbit csak azért csináltam meg, mert a nemes kajszin viszont a megvágott szempajzsokból könnyen kijött a fás rész, így nagy felületen érintkezik. Meglátjuk...

Az OHxF-40 jó alany?
 


  2014.08.22. 20:14  Hozzászólás  Válasz Vebber (193) hsz.-re     Olvasás  
  •   196   
Avatar

terra alapító
 
A weiwákat már egy hete chippelem... a többi itt még bírja, de a vége felé járnak. Holnap egy OHxF-40-el befejezem az idei alvószemzéseket.
 


  2014.08.22. 19:57  Hozzászólás
  •   195   
Avatar

terra alapító
 
Mai alkotásaim:

Maria Bianca Ishtara törzsébe, 10 szem T-vel
Kép

Gönci kajszi Weiwa törzsébe, 2 szem chip-pel
Kép
 


  2014.08.22. 19:20  Hozzászólás  Válasz Vebber (193) hsz.-re     Olvasás  
  •   194   
Avatar

terra alapító
 
Ha nem adja a héját az alany akkor még lehet szemezni alvóra is CHIP szemzéssel. (Aki még nem csinálta az az első kettőnél még bizonytalan, de a harmadiktól már könnyen megy.)
 


  2014.08.17. 17:36  Hozzászólás
  •   193   
Avatar

---
 
Kezdők figyelmébe!

A szemzéseket a hideg idő miatt kezdjétek, mert ha így folytatódik le fog ragadni az alanyok héja.
A szilva alanyok először.
 


  2014.08.11. 20:51  Hozzászólás  Válasz Vebber (191) hsz.-re 
  •   192   
Avatar

terra alapító
 
GF-677-en csak egy fám van, idén tavasszal ültettem. Az szépen alakul. (Nincs még összehasonlítási alapom véleményt mondani)
 




  2014.08.11. 14:59  Hozzászólás  Válasz csarli1 (189) hsz.-re 
  •   190   
Avatar

terra alapító
 
A GF-677-et még nem próbáltam, de a GXN-15 nekem se sikerült dugványozással. A bujtás viszont bejött nála. Lehúzáskor 2012. ősszel kettőt beszemeztem. A következő évben kicsit nőtt rajta a nemes, aztán idén tavaszon leválasztottam az anyatőről, végleges helyre ültettem és szép két kis fa lett mostanra.
 


  2014.08.06. 20:15  Hozzászólás  Válasz tp329 (186) hsz.-re 
  •   189   


---
 
Egyik ismerősöm megpróbálta szaporítani a Gxn-15-öst és a GF-677-est, a GF sikerült neki, de a GXN nem, pedig mikrószaporítással próbálkozott. Szerinte az anyanövényt is kell hormonnal kezelni, hogy sikerüljön.
Ami a kihajtást illeti, keresd meg honnan hajtott ki és ami a legalsó ott vágd el az alanyt, mert valószínű, hogy a Ps. baktérium támadta meg a nemesedet, és mivel a GXN-be nem tud olyan gyorsan terjedni a Ps, mint a nemesbe és még a hőmérséklet is emelkedett ezért megállt a terjedés. Ha viszont ezt nem csinálod meg, akkor előbb utóbb a GXN is kipusztul.
 


  2014.08.04. 17:51  Hozzászólás  Válasz gaabre (185) hsz.-re 
  •   188   
Avatar

---
 
Egyik sem saját hajtása. Több szemet tettem bele, és mind kihajtott, ahogy a többi alanyban is.
Szemzés után le szoktam takarni őket a levágott lombbal. Mikor olyan 3-4 levélke látszik, leveszem a takarást.
A szemzéskor drasztikusan visszemetszem az alanyokat. Na és persze locsolni-locsolni.
 


  2014.08.04. 12:59  Hozzászólás  Válasz tp329 (186) hsz.-re 
  •   187   
Avatar

terra alapító
 
Igen! Minden további nélkül meggyökeresedik. Bujtással szaporítom ceruza vastagságú korában, a tövénél Al dróttal elkötve, jól feltöltve. Előre beszemezheted, majd gyökeresen a kész kisfát végleges helyére ültetheted egy év mulva.
 


  2014.08.04. 12:45  Hozzászólás
  •   186   


terra alapító
 
Érdekességnek.

Ősszel kiültetett GXN alanyú őszibarackom megadta magát, metszéskor már gyanús volt, de bíztam benne, hogy valahol csak kihajt. Hát nem. Semmi. "Szépen elszáradt"
Most látom, hogy 4-5 db kb.20 centis "bordó" hajtás nő ki a földből a tövénél. Még szerencse, hogy győzött a lustaság és halogattam a kivágást. :lol:
Van már valakinek tapasztalata, hogy megyökeresedik a GXN? Akkor nem válogatnám meg a hajtásokat.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég