Oltás, szemzés, dugványozás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2015.03.22. 11:35  Hozzászólás  Válasz gaabre (606) hsz.-re     Olvasás  
  •   607   
Avatar

---
 
Kint Weiva, Wavit, nálam is teljes csend. Egyet-egyet bevittem, hogy meginduljon, oltani tudjam. A Weiva hajtani kezdett 2 nap alatt, a Wavitnak majd 2 hét kellett.
 


  2015.03.22. 07:53  Hozzászólás  Válasz Vebber (600) hsz.-re     Olvasás  
  •   606   
Avatar

terra alapító
 
Az a helyzet, hogy most már nem az alanyok állapota jelenti a szűk keresztmetszetet, hanem a vesszők a hűtőben. Csak szilvát és körtét szedtem, de vegyesen indulgatnak.Van amelyik jobban, van amelyik kevésbé.
Alany tekintetében a körték közvetlenül rügypattanás előtt állnak, a szilvák nem mocorognak. Kivéve az ishtara alanyt, de pl. a weiwák teljesen passzívak még.
Úgyhogy a szilva oltásokat elteszem jövő hétre, a körtékből muszáj alapon megcsináltam párat. Nem gondoltam, hogy ennyire nehezen talál magára a természet. Az eleink március 25. környékén oltottak régen, mostanában pedig melegebbek a telek. Hetek óta tizen- fokok vannak.
 








  2015.03.21. 19:21  Hozzászólás
  •   602   


---
 
Nem is tudom...Ma is voltam gyümölcsösben, az alanyként szóba jöhető fák /szilva, őszi, kajszi, körte/ nedvkeringése be van indulva. Látszik a rügyek állapotából. Én mindenesetre elkezdtem.
 


  2015.03.21. 17:06  Hozzászólás  Válasz gaabre (599) hsz.-re     Olvasás  
  •   601   


*
 
1 hét múlva.
 










  2015.03.18. 16:21  Hozzászólás  Válasz baby-lon (593) hsz.-re     Olvasás  
  •   595   


---
 
Valami mintának kell lennie, nálam is sokat számít, hogy mit láttam nyaranta vidéken a nagyszülőknél, miközben panelban nőttem fel.
 


  2015.03.18. 14:37  Hozzászólás
  •   594   
Avatar

terra alapító
 
Hát mi vajon honnan örököltük? Nővérem és én vagyunk lelkes kertészkedők, ha nem is nagyon tudományosan, a fiatalabbakat nem érdekli. A kisebbik öcsém még kertes házban is lakik, mégis csak a fű terem nála pár örökölt gyümölcsfával. Nagyapáinkat nem ismertük, de nem hallottuk hogy érdekelte volna őket a kert. Bár az anyai nagyapám parasztcsaládból származott, még akkoriban az volt a módi, hogy "az egyik örökli a földet a másikat taníttatjuk". Csak onnan jöhetett, mert édesanyám 86 évesen lelkesen mondta a múlt héten, hogy sikerült felásatnia a kis kertjét, és izgult, hogy mikor lesz elveteményezve. MAjd a közel lakó unokája elrendezi remélem.
 


  2015.03.18. 13:52  Hozzászólás  Válasz gergerg (589) hsz.-re     Olvasás  
  •   593   
Avatar

terra alapító
 
Én is a két nagyapámtól hozom... Apai nagyapám dinnyetermesztő volt, anyai nagyapám kertjében állt egy körtefa, ami kétféle körtét termett... Egyikőjüket sem ismertem. Apámat nem érdekelte különösebben, én viszem tovább...
 


  2015.03.18. 13:12  Hozzászólás
  •   592   
Avatar

---
 
Érdeklődnék nincsen-e valakinek Ribes grossularia 'Hinnomaki sárga" köszmétéje. Gyermekkorom nagy kedvence volt, de kifogytunk belőel!


images.jpg
------------------------
Megtekintve 9585 alkalommal.

38554.jpg
d3_400_01.jpg
 
Martinland
"The dog is the only one in the world who loves you own with you"
Charles Darwin


  2015.03.15. 21:16  Hozzászólás  Válasz gergerg (589) hsz.-re     Olvasás  
  •   591   
Avatar

terra alapító
 
Én is nagyapámtól származtatom a kertszeretetemet. Ált.iskolai biológia tanár volt és az iskolakertben is okosította a nebulókat. Tőle hallottam a kertben, hogy "műveletlen ember lép művelt területre". Az utacskákon kellett közlekedni, derék szögben :-) nem ám átlósan. /10 éves koromtól 26-ig városban laktam, emeleten. Mikor falura kerültem egy kollega rábeszélt, nem volt nehéz, hogy vegyünk kertet, csináljunk almást. 1967. Azóta.../
 


  2015.03.15. 19:06  Hozzászólás  Válasz Beegeri (587) hsz.-re     Olvasás  
  •   589   
Avatar

terra alapító
 
Saját magamon is ezt tapasztalom. Anyai nagyapám paraszt volt 2 éves voltam mikor meghalt, apai nagyapám bányász, korán nyugdíjba ment, és szőlővel, gyümölcsfákkal foglalkozott. 14 éves koromban halt meg. Amíg élt, nem emlékszem hogy ne szikkadt volna 5 frissen öntött betonoszlop az udvarban. A kertben, a ház előtti virágoskertben, szőlő volt, a gyalogos bejárat, az udvar felett lugas, gyönyörűen nevelve. Sokat csodálkoztam a kolpmprendszerén. A kertkapuban volt egy zsinór, amit ha meghúzott, az egész teleken megszólaltak a kolompok, a seregélyek nagy bánatára. Apám asztalos volt, ő azt mondta, őt csak a száraz fa érdekli. Ő 16 éves koromban halt meg. Addig csinálgatta a szőlőnket, de csak muszájból. Én amikor meghalt, akkor estem bele a szőlőbe. Első dolgom volt, hogy a tőkés szőlőt átalakítottam kordonosra. Aztán ültettem a gyümölcsfákat, de igazán akkor estem bele rendesen, mikor elkezdtem fórumozni. Aztán jöttek sorra, a faparadicsomok, majd a simák, aztán a paprika, és ma már minden növényt igyekszem tudományosan termeszteni. 32 éves koromra mind a két nagyapám vére előkerült bennem. Bár apai nagyapám sokat oltott, az oltásokat a harmadik, a virtuális nagyapám, Ali-bá hatására kezdtem el.
 


  2015.03.15. 18:51  Hozzászólás  Válasz gergerg (581) hsz.-re     Olvasás  
  •   588   


---
 
van benne valami .... :thumbup:
nem sok területünk van, igazából másik nagypapám régi szőlője, apukám kapta meg, de neki sajna nem sok ideje van melo mellett, én még fősulis vagyok, több idő jut a dolgokra ...., aztán így kezdtem utána nézni a neten, mert mindig dolgoztunk a szőlővel, de mire szüret jött szinte mind lerohadt, vagy vmi baja volt....1évvel ezelőtt kezdtem utánaolvasgatni és tavaly már szép egészséges szőlőnk volt és csak 4szer permeteztünk :)
holnap van egy kis időm, körbenézek nagypapám régi földje körül, hátha megvannak még a régi fák, bár kicsi az esélye de hátha... :)
 


  2015.03.15. 18:43  Hozzászólás  Válasz gergerg (581) hsz.-re     Olvasás  
  •   587   
Avatar

---
 
Nagyon tetszett a hozzászólásod. Én is nagyapámra ütöttem !! Ő is imádott kertészkedni. Tényleg elgondolkodtató amiket írtál, nagy IGAZSÁG ! :clap:
 




  2015.03.15. 18:15  Hozzászólás
  •   585   


---
 
:-D Eddig 100%-os vagyok, minden oltásom él. (3 piszke és 3 ribizli, fásba zöld)
Komolyra fordítva, van alanyom s a hűtőben a Flavorcot és Viorica csapok, de én még várok vele.
 








  2015.03.15. 14:10  Hozzászólás  Válasz Totya (579) hsz.-re     Olvasás  
  •   581   
Avatar

terra alapító
 
Én azt figyeltem meg, hogy az efféle hagyomány többször száll nagyszülőről unokára mint apáról fiúra. Ennek több oka is van. Maga a természet szeretete szerintem genetikus, és a hajlandóság is az ilyen értékek észrevételére. A kérdés hogy van-e rá lehetőség. Mert ha valaki a 10.-en lakik, lehet hogy sosem jut eszébe. Aztán hogy van-e valami más, ami felülírja a hajlandóságot. Pl egy apa mindig igyekszik a tudását továbbadni, ami rendszerint a gyereket nem érdekli. Nagyon egyszerű az ok, bármi is legyen az apa hobbija, arra a gyerek elől veszi el az időt. Mikor a gyerek focizni akar, az apa meg megmutatni a termőrügyeket, akkor a gyerekben kialakul az apa hobbijával szembeni ellenszenv. Aztán ha mégsem, akkor nagyobb korban mikor már el kellene engedni a gyerek kezét, hagy tanuljon a saját sikereiből, az apa még akkor is mindenáron segíteni akar, ami végképp ellöki a gyereket a pályáról. Így aztán ki marad egy generáció. A másiki ok, hogy az én apám generációjának azt mondták, baromság a kertészkedés, gyere a gyárba, sokkal jobb lesz. Érvényesülni is jobban tudott, nem kellett megfelelni az apjának, mert mit tud az öreg a gyárról ugye, az meg így is büszke volt rá, mert mégiscsak szakembert nevelt a gyerekből, így megint kiesett a gyerek a pályáról.
De mi a helyzet a nagyszülővel? A nagyszülővel szívesen vannak a gyerekek, mert ők más életvitelt élnek, más dolgokat--->érdekesebbeket csinálnak mint a szülők, mint ami a megszokott. Aztán sok esetben a nagyapa nem éli meg mire az unokából felnőtt lesz. A nagymama ha valami olyat lát az unokán ami az egykori férjére emlékezteti, mindig nagyon büszkén, mindig nagyon meghatóan mondja ezt az unokának, amiből az unoka azt vonja le, az jó dolog ha tatára hasonlítok, mert tata jó volt, mert mindig csak jókat mondanak róla. Szóval a gyerek már érez némi késztetést a nagyapja dolgainak a folytatására, és ha még emlékszik is miket csinált az öreg, nosztalgával is tekint a dolgokra, mert ugye a nagyszülővel töltött kellemes időtöltések jutnak eszébe. Meg persze a gyerekkori gyümölcsök ízét sem lehet felnőttként újra érezni. És ehhez társul még a genetika, az egyébként is meglévő hajlandóság, amitől a körülmények nem eltávolítják, hanem közelebb hozzák.
 




  2015.03.15. 11:01  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (577) hsz.-re     Olvasás  
  •   579   


---
 
Mamám mesélte, hogy nagypapám mindig ezen a napon +- pár nap oltotta a gyümölcsfákat :)
Most hogy látja, mennyi magonc van a kertben, és mennyi vessző a hűtőben, na meg az első alvószemzések úgy néz ki élnek szépek, mondta, hogy tiszta nagypapám vagyok, Ő oltott/szemzett, gyűjtötte a fákat és nevelgette őket :)
 


  2015.03.14. 23:17  Hozzászólás  Válasz Jani71 (572) hsz.-re     Olvasás  
  •   578   
Avatar

terra alapító
 
A kihajtását tekintve már oltható, de valóban hidegek járnak, éjjel még fagyogat is. Várj még egy kicsit.
 




  2015.03.14. 21:04  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (574) hsz.-re     Olvasás  
  •   575   


terra alapító
 
Jézus születésétől vissza kell számolni a 9 hónapot, vagyis március 25.
 


  2015.03.14. 14:51  Hozzászólás  Válasz Jani71 (572) hsz.-re     Olvasás  
  •   573   
Avatar

---
 
Várnék még vele. Hideg van. Ha a hűtőben rendben van a nemes, akkor nincs értelme sietni.
Gyümölcsoltó is odébb még.
 


  2015.03.14. 13:11  Hozzászólás  Válasz Alibá (561) hsz.-re     Olvasás  
  •   572   


---
 
Szóval ma így néz ki a keserűmandula. Kép
Akkor ez már oltható?
Vagy inkább várjak még azért egy kicsit, ahogy itt előttem szó volt róla.
(Az a pöttyös nyavalya az miféle a vesszőn?)
 


  2015.03.13. 20:22  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (564) hsz.-re     Olvasás  
  •   570   
Avatar

terra alapító
 
Csak röviden annyit fűznék hozzá, hogy szerintem ez az év egyik legnehezebb időszaka: türelemmel kivárni, hogy a legkedvezőbb feltételek kialakuljanak, nem egyszerű. Két hete még én is úgy gondoltam, hogy most fogok oltani. Ma úgy gondolom, hogy még legalább 1 további hét várakozás benne van a levegőben.
 




  2015.03.13. 19:12  Hozzászólás
  •   566   


---
 
Keserűmandula alany jó lehet kajszihoz és szilvához (Omega-ollóval készíteném)? Érdemes megpróbálni?
Van esetleg valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban?
 


  2015.03.13. 19:04  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (564) hsz.-re     Olvasás  
  •   565   
Avatar

---
 
Üdv Laci. Vasárnap délelőtt megnézem, hogy hogy állnak az én oltásaim is. illetve próbálgatok még oltogatni. Szerintem biztatóak a jelek, de 100 % siker majd csak ha kihajt és nem szárad el. Ma a pincéből felhoztam 3 cserepet amiben a nyáron elrakott magok voltak. Az őszibarack magoknál semmi, de a kajszi magok mind megpattant illetve gyökeresedett. Visszacsíptem őket és ment tejes dobozokba. Az őszib. magokat visszatettem nedves homokba. Szüleimnél a kertben van még mag, azokat úgy csináltam ahogy te tanácsoltad illetve csináltad, kiváncsi leszek rájuk :-)
Esetleg valami ötlet, hogy az őszibarack miért nem indult meg ?
Kajszi is jó nektarin illetve őszibarack alanynak ? Valakinek tapasztalat ez ügyben ?

Üdv.
 




  2015.03.09. 23:17  Hozzászólás  Válasz Jani71 (558) hsz.-re     Olvasás  
  •   561   
Avatar

terra alapító
 
Őszibarack kivételével mindent akkor oltok tavasszal, ha megindult az alany. Addig az oltóvessző a hűtőben várakozik.
 


  2015.03.09. 21:05  Hozzászólás  Válasz Jani71 (558) hsz.-re     Olvasás  
  •   560   


*
 
Én is azzal oltok,de nálam ez a hónap vége felé esedékes...mondjuk időjárás függő.
 


  2015.03.09. 21:04  Hozzászólás  Válasz Jani71 (558) hsz.-re     Olvasás  
  •   559   


*
 
Vágd vissza,ne azt nyomja az alany,hanem a szemzést.
 


  2015.03.09. 20:27  Hozzászólás
  •   558   


---
 
Sziasztok!
Tavalyi alvószemzéseim felett erősen fejlett rügyek vannak a keserű mandulán. Konkrétan megindultak, zöldülnek.
Gondolom, le kellene már vágni a szemzés feletti részt... Jól sejtem?

Más:
Ha Omega-ollóval akarok oltani hűtőben tárolt vesszővel, akkor annak kb. mikor van itt az ideje fenológiailag (kajszi, szilva)?

Köszönöm a válaszokat.
 


  2015.03.08. 19:41  Hozzászólás
  •   557   


*
 

..ezek tavaly szept elejei alvószemzések,Spring Lady...hát elfelejtett aludni,még ősszel kihajtott.Gondoltam majd elfagy az éretlen hajtás...ma megnézve nem is biztos :?
 


  2015.03.08. 18:12  Hozzászólás  Válasz gergerg (555) hsz.-re     Olvasás  
  •   556   
Avatar

---
 
Üdv. Nem. Kajszi alanyom még nincs. Csak őszi magoncaim. Kajszi magok még a földben van rétegezve. Jövőhéten rájuk nézek majd. Egyenlőre őszibe őszit, Vilmoskörtébe 3 fajta körtét (Pontos fajtát nem ismerem, mert két 30 éves fáról vettem 1-1 oltóágat aminek nagyon jó íze van.) A 3. körte ismeretlen mert még csemete, de majd rakok fel képet róla mert nagyon tüskés féle, hátha ti megismeritek.

A kajszim az gönci fajta ősszel vettem és ültettem.
 








  2015.03.06. 19:36  Hozzászólás  Válasz Jana11 (547) hsz.-re     Olvasás  
  •   550   
Avatar

terra alapító
 
Valós a kérdés és még van zinebem egy dobozzal. A kávéskanál amit használtam, az szerintem még a tizede sincs egy púpos evőkanálnak. És azok a kanalak is csak csapottak voltak. Ha úgy számolom, hogy a kanalam 1/10-e az evőkanálnak, a csapott kanál meg csak a 1/20-a, és ezt 5dl vízbe tettem, akkor pont jól csináltam. :-) Ennek ellenére 2 kidőlt. :-( 660db-ból :-)
 


  2015.03.05. 21:27  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (546) hsz.-re     Olvasás  
  •   549   


*
 
50% folott nagy betukkel fogok

en kibontanek parat kivancsisagbol, mert az alany biztos benovi...
de az oltocsapok lehet, hogy magukban elnek meg
 


  2015.03.05. 21:04  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (546) hsz.-re     Olvasás  
  •   548   
Avatar

terra alapító
 
Az első szőlőoltásaimmal voltam így. /Zöldbe-fás./ Mindennap megnéztem - semmit nem változott. Aztán rájöttem, hogy csak hetente egyszer szabad megnézni! ;) Lett is eredmény.
 


  2015.03.05. 20:18  Hozzászólás  Válasz gergerg (545) hsz.-re     Olvasás  
  •   547   


---
 
Bocsi, nem a megkérdezett vagyok, de ha valós a kérdés, akkor ha még van Zineb-ed, abból 2,5 dkg kell palántadőlés ellen 10 liter vízhez, ami egy erősen púpos evőkanálnyinak felel meg. Arányaiban a kávéskanál ennek kb egyötöde, amivel picit erősebb lett. Az volt a jó a Zinebben, hogy nem perzselt, úgy hatott. Sajnos kivonták.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron