Oltás, szemzés, dugványozás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2015.03.29. 16:18  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (654) hsz.-re     Olvasás  
  •   667   


---
 
Meg is néztem a hűtött oltóvesszőimet, nálam nincs gond.
De mondjuk nálam nem régóta vannak elrakva, február közepe táján szedtem a legrégebbit, március 10 körül az utolsót.

Én úgy szoktam eljárni oltáskor, hogy behelyezés előtt a megvágott csap felső végét a számba veszem, ameddig madzagot vágok, mert nem szeretem, ha kiesik a helyéről.
Szigszalagot csak szigetelni használok (bekenés helyett), amúgy madzaggal kötözök, azt jól meg lehet húzni, hogy egymásnak feszüljenek a vágott felületek. Hátránya csak az, hogy ha elfelejtem, akkor bevágódik, de következő évre kijavítja magát.

Ma oltottam át a Redchief két ágát Pinovára (hallgatnom kellett volna rád, tényleg olyan savanyú a Redchief, mint az ecet).
Már kezd felválni a háncs, de még kell neki egy hét, hogy igazi legyen. Egyet azért sikerült annyira felkapargatni, hogy megpróbálkoztam egy héj alá oltással, a többi hármat kénytelen voltam párosítással csinálni kis vékony vackokkal.
 




  2015.03.29. 09:50  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (664) hsz.-re     Olvasás  
  •   665   


*
 
Igen...idén ültettem egy másikat ill. tavaly szemeztem egy 3-dikat is,ami úgy nézem hajt is.Hátrány,hogy már virágzik...
 


  2015.03.28. 21:39  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (662) hsz.-re     Olvasás  
  •   663   


*
 
Meg pl annak,hogy a kis Biricoccolo Gigante di Budrio-m megmaradt :lol: ...mielőtt megkérdezed az meg mi,ez egy spontán kajszi+szilva hybrid ,tavaly szemeztem,csoda hogy hajt mert elég vékonyka volt a szemzővessző amit kaptam.
 


  2015.03.28. 21:30  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (659) hsz.-re     Olvasás  
  •   662   


*
 
Na azért vannak sikerélményeim is...pl örülök,hogy a nektarin-átszemzéseim elég jól megindultak.A kopaszokat le akarom csökkenten /nem megszüntetni persze.../
 




  2015.03.28. 20:58  Hozzászólás  Válasz gergerg (649) hsz.-re     Olvasás  
  •   660   
Avatar

---
 
Nem látjuk!! Képek???
Barack virágokat is megnézegetném, milyen nálatok :)
 


  2015.03.28. 20:45  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (657) hsz.-re     Olvasás  
  •   658   


*
 
Tudod nálam az a baj,hogy rettentő kevés időm van rá és mindent úgy csapok össze...persze én vagyok a hülye,hogy nem álltam, meg 10 fánál anno,annyival azért elbírnék...

Sajnos a tőled kapottak közül a Rich May sem sikerült /ill. valszeg én szúrtam el.../...remélem az Elegant Lady legalább megmarad.
 


  2015.03.28. 20:11  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (655) hsz.-re     Olvasás  
  •   656   


*
 
...ja igen...azért neked gratulálok.Sok örömöt bennük :thumbup:
 


  2015.03.28. 20:10  Hozzászólás  Válasz gergerg (649) hsz.-re     Olvasás  
  •   655   


*
 
..én ezen is csak bosszankodni tudok. A hegyen tűrhetően sikerültek,de a kertiek...sztem én csesztem el azzal,hogy korán kibontottam őket.Jó egy hónapja még zöldnek látszott szinte mind most meg 1 azaz 1 hajt a 12 alanyból...mondanom se kell a sikertelenek közt van néhány kurrens is...hát nincs pofám újra kunyerálni ezekből...majd beérem azzal ami van.
 


  2015.03.28. 20:06  Hozzászólás  Válasz Flanell (648) hsz.-re     Olvasás  
  •   654   


*
 
De...a hűtőben volt,de már túl régóta.

na szóval ma kimentem és megcsináltam...ekkora szívást .El is döntöttem ez volt az utolsó oltási szezonom ,ennek így nem sok értelme.kezdődött azzal,hogy tegnap este megnéztem a vesszőket / a hűtőben voltak /,naná,hogy azok voltak megindulva amiből a legtöbbet akartam oltani /körte : Dicolor,Carmen /,folytatódott azzal,hogy egész nap fújt a szél ,mint az őrült / legalább nem esett..ha.ha.ha/...igaz beöltöztem,de azért sz*rrá fagytam reggel 8-tól du 5-ig.A kezem már előbb.Idegesítő volt az is,hogy amíg szalagot vágtam addig a szél kifújta a csapot a vágásból..na meg az is ,hogy a szalag mindent alulmúlóan sz*r volt ,alig húztam ,már szakadt is...nem tudom hol lehet venni normális szigszalagot...ha még létezik egyáltalán.
..ja persze én is hülye vagyok,mert hiába terveztem meg előre,mit hova oltok,ha metszéskor sok helyen levágtam olyan vesszőket,amibe oltani akartam...nem folytatom.Ha lesz sikeres oltás,az csak a nagy számok törvénye alapján lesz...de elég is volt.
ilyenkor alig van idő rendesen megcsinálni az oltásokat,sok a bizonytalansági tényező...vége.
Marad a nyári-ősz eleji alvószemzés vagy a chip /mert pl úgy látom a cserkókat ez utóbbival tudom sikeresen csinálni /...legalább elkezdem magam leszoktatni a gyűjtögetésről...
 


  2015.03.28. 19:43  Hozzászólás  Válasz gergerg (652) hsz.-re     Olvasás  
  •   653   
Avatar

---
 
Őszit tavaly nyáron szemeztem először, gf. alanyokra a többségét. Magam is meglepődtem, mert a 13 szemzésből 11 már megindult és a maradék kettő sem reménytelen (mindegyikbe kettőt szemeztem). Viszont a tavaly először termő magonc nektarinba sajnos nem sikerült nemest oltanom.
 


  2015.03.28. 17:29  Hozzászólás  Válasz Jana11 (650) hsz.-re     Olvasás  
  •   652   
Avatar

terra alapító
 
Pár éve oltogatok, a tavaszi oltások nagyon jó arányban szoktak sikerülni, kivéve őszinél. Valamiért a zöldoltása sem meg. Szemezni sem sikerült még soha. Tavaly azt mondtam itt az utolsó próba ideje. Volt 5 lapátnyél vastagságú gxn 15 alanyom. Azokba tettem 2 fajtáról szemeket. Pár hét alatt kiforrta, beforrta a szemeket. El is könyveltem hogy ebből megint nem lesz semmi. Meg is lepődtem nagyon mikor megláttam őket a héten. Most már csak azt kellene tudnom, melyik melyik.
 


  2015.03.28. 17:24  Hozzászólás  Válasz Jana11 (650) hsz.-re     Olvasás  
  •   651   


---
 
Nagyon jól fogalmaztál, néztem az alvó szemzéseim és hajtogatnak szépen, pont ilyesmi gondolataim voltak :thumbup:
Lótuszmagok is bújni kezdtek úgy szorítok nekik minden nap mintha nem is tudom mik lennének :D
"Drágaszágok" :-D
 


  2015.03.28. 16:59  Hozzászólás  Válasz gergerg (649) hsz.-re     Olvasás  
  •   650   


---
 
Minden ilyen csodát megélni fontos, meghosszabbítja az életünket. Minden kertésznek a saját oltásának, szemzésének megindulása egy kicsit olyan, mint a saját gyereke....És ez így van a lehető legjobban.
 




  2015.03.28. 11:51  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (643) hsz.-re     Olvasás  
  •   648   


---
 
Nincs hűtött vessző az oltáshoz?
Azzal minél később csinálod, annál jobb az eredés. (Persze, ha jó a tárolt vessző.)
Pl. héj alá oltáshoz még nem jók az alanyok, tegnap is néztem párat. Szilva pl. csak sziromhullás táján lesz megfelelő.
 


  2015.03.28. 11:48  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (644) hsz.-re     Olvasás  
  •   647   


---
 
Még az sem jelent semmit, ha átfolyik az oltócsapon a nedv. :)

Pl. ha szőlőt oltasz túl korán, mikor még nagy a tőkében a nyomás, akkor az oltócsap végén úgy folyik a lé, mint a vízcsapon. Képes félpercenként cseppenni! Viszont az ilyen nem is szokott megmaradni.

Őszibarack persze más, ott nem folyik keresztül a csapon annyi nedv, ami káros lehetne.
Az már pozitívabb, ha nagyok a levélkezdemények.
 


  2015.03.27. 20:50  Hozzászólás  Válasz Vebber (642) hsz.-re     Olvasás  
  •   646   


---
 
Tatabányától délre egy picivel :)
Szerintem holnap megejtem én is, max vasárnap majd meglátjuk milyen idő lesz :)
De ahogy Atifoci is írja, jövő hétig már nem szeretnék várni .... :S
 


  2015.03.27. 20:35  Hozzászólás
  •   645   
Avatar

---
 
Alany témában, jut eszembe...
A télen egyszer kint hagytam egy Ishtara alanyú még konténeres fát (mivel az előrejelzés olyan "megbízható volt"), és néhány éjszakát kint töltött -16 fokban. Csonttá fagyot, de nem lett baja.
 


  2015.03.27. 19:37  Hozzászólás  Válasz Totya (641) hsz.-re     Olvasás  
  •   643   


*
 
Én is bajban vagyok,mert oltanék hétvégén de így ? :'( ...viszont legközelebb min a jövő hétvégén tudnék...na az meg már sok idő...ezért is szeretem jobban a szemzést....
 


  2015.03.27. 19:31  Hozzászólás  Válasz Totya (641) hsz.-re     Olvasás  
  •   642   
Avatar

---
 
Melyik felén lax az országnak? Nyugaton most kedvezőtlenebb az időjárás.
Ilyenkor már általában az oltóvesszők tárolása szokott a szűk keresztmetszet lenni. Ez esetben, mikor nem esik csináld meg.
A nedves vesszőket, alanyokat töröld meg mielőtt hozzákezdesz. Arra nagyon figyelj, hogy az oltásokat úgy kötözd, hogy az eső semmikép ne tudjon befolyni.
 


  2015.03.27. 18:22  Hozzászólás
  •   641   


---
 
sziasztok!

érdemes oltani holnap/holnapután ?
vagy várjuk még meg a jövő hetet is? :D
elég sok esőt mondanak jövő hétre, és túlzott "meleg" sem lesz még :)
 


  2015.03.26. 14:30  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (636) hsz.-re     Olvasás  
  •   640   


---
 
Sok mindent hozzászólni nem lehet még, azon kívül, hogy sok sikert kívánunk. :wave:
Saját tapasztalatomból azt mondhatom, hogy ameddig nem lesznek 3-4 cm-esek a zöld levelek, addig semmi sem biztos.
Hogy élnek a rügyek, az mindenképpen egy hasznos és örömteli dolog. Ám az oltóág úgy is életben marad, hogy a fa nedvét felszívja, mint ha vázában lenne, de forradás nem történik, egy idő után elhal az oltóág. Akkor ugye hajtószemzéssel lehet pótolni a sikerteleneket már június elején szerintem, mert ezek a visszavágott csonkok hajtani fognak rettentő módon, lesz mibe szemezni.
Na de reménykedjünk, hogy erre már nem lesz szükség, mert az oltások mind sikerülnek...
 


  2015.03.25. 21:39  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (636) hsz.-re     Olvasás  
  •   639   
Avatar

---
 
SAJNOS... KEVESEN SZOLNAK HOZZÁ EHHEZ A VIDEÓHOZ,,,, LEHETEK-E??? ÚTTÖRŐ ITT ERDÉLYBEN ???

Hát Erdélyből nem sokan vagyunk itt, nem nagyon van ki hozzászóljon. De gondolom az fórum teljességére értetted mindenek előtt.
Mindenképp úttörő vagy, Erdélyben ilyen tételben barackot csak felétek lehet termeszteni, és igazán csak te tudod felmérni, ha van-e még valaki ilyen nagy barackosokkal felétek. Én csodálom az energiát amit belefektetsz és az odaadást ahogy csinálod. Minden tiszteletem. Én képtelen lennék erre :(
Itt errefelé, nagy gyümölcsösök voltak almából, cseresznyéből és szilvából. A Ceausescu rendszer után szép lassan nagyja tönkre ment ezeknek, most kezdik újra fejleszteni őket.

Ami egy kicsit aggaszt, a sok vegyszer amit használsz. Nem tudom, hogy lehetne másképp, valószínű ilyen nagy tételben elkerülhetetlen. Te is eléggé kiteszed magad, látom nem használsz védőruhát. Az évek során összegyűl, gondolj a kislányodra, ügyelj magadra.

A szemzéseid szépen erednek, nem lesz baj velük. Szép munka. :thumbup:
Az oltásaidra visszatérve, drukkolunk. Én is úgy látom, nem csak saját nedűjéből él már a beoltott nemes, de az elkövetkező két hét meghatározó lesz. Jó lenne neki egy kiadós eső.
 


  2015.03.25. 20:52  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (632) hsz.-re     Olvasás  
  •   638   
Avatar

terra alapító
 
Az enyémek is így néznek ki :
2015.03.19.  Ő.b. oltás 004 kicsi.JPG
2015.03.19.  Ő.b. oltás 006 kicsi.JPG

Bizakodom én is!! Biztos akkor leszek benne, ha már több levele lesz a fakadó hajtásoknak és elérik az 5 cm hosszat.
 


  2015.03.25. 20:25  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (636) hsz.-re     Olvasás  
  •   637   


---
 
Hogyne szólnánk hozzá, nemcsak Erdélyben lehetsz úttörő...Nagyon féltettelek, mert át tudom érezni azt a termesztésben mit jelent az hogy valami sikerül vagy nem, és van rá esély, hogy valami jobb legyen, úgy ahogy szeretnénk...Meg újként elkezdeni valamit, aminek semmi garancia a sikerére, miközben nagyon fontos anyagi kérdések is függenek tőle, nem csak a dicsőség... Szóval a rügyek nagyon ígéretesek, a nemes részek szinte biztos, hogy ehhez a hajtáshoz már nem csak saját " nedveiket" hanem az alanyét is használják, azaz már van forradás, egyesülés. Ugyanakkor még vigyázni kell rájuk, nem tudom mennyi a csapadék felétek, az alanynak nagyon jól jönne a meginduláskor egy kicsit több víz a gyökeréhez. Minden bizodalmamat küldöm telepatikus úton!
 


  2015.03.25. 19:17  Hozzászólás  Válasz Ziza (628) hsz.-re     Olvasás  
  •   635   


*
 
Hétvégére is bizonytalan időt...mondjuk ha oltás után esne az már nem lenne akkora gond,mert lekenem az oltásokat...csak hát tudjam megcsinálni.
 




  2015.03.25. 19:12  Hozzászólás  Válasz baby-lon (629) hsz.-re     Olvasás  
  •   633   


*
 
Én le szoktam a szigszalagot is...biztos ami biztos,1 év túl hosszú idő ha nem sikerül emiatt.
 


  2015.03.24. 21:52  Hozzászólás  Válasz baby-lon (629) hsz.-re     Olvasás  
  •   630   
Avatar

---
 
A lényeg az lenne, hogy esőbe ne oltsál, avégett hogy a metszlap ne nedvesedjen be.
Ha úgy látod, hogy az oltószalag nem engedi át a vizet a sebhez, nem szükséges a fagél. A víz azonban hamar utat talál, ha bizonytalan vagy, inkább kend le.
Én szigetelő szalaggal dolgozok, az jól összeragad, sohasem kenem le, csak a végeket.
 






  2015.03.24. 21:11  Hozzászólás
  •   627   


*
 
A hétvégén oltani akartam...de az időjósok szerint nem...akkor viszont mikor?? A hűtőben már unják magukat a vesszők...
 


  2015.03.24. 21:01  Hozzászólás  Válasz Vebber (625) hsz.-re     Olvasás  
  •   626   
Avatar

terra alapító
 
Elég nagy kár volt az, akkor. 60 db-ból Kettő maradt meg. A legbosszantóbb az volt, hogy egy évet csúszott a szemzés
(GF 677 jött egy év mulva).
 


  2015.03.24. 06:57  Hozzászólás  Válasz Alibá (620) hsz.-re     Olvasás  
  •   625   
Avatar

---
 
Mivel többen olvasnak bennünket, szeretném pontosítani. Abban az évben, '13. március 7. panaszolva mutattad nekem, hogy már elfagytak a GXN pici alanyok. Szintén abban az évben, március 1.-7.-ig nem voltak különösebben hidegek sem. Így azok nem fagyhattak el márciusban, hanem már előtte.
 


  2015.03.23. 22:46  Hozzászólás  Válasz vigh zsolti (622) hsz.-re     Olvasás  
  •   624   
Avatar

terra alapító
 
Idén mostmár bátran kiültetném, akármilyen méretű, ítt már nem lesz olyan fagy ami ártana neki. A Gxn alanyok nálam már kis centis levélkéket hajtottak. Semmi bajuk. El is kezdtem oltogatni őket.
 


  2015.03.23. 19:02  Hozzászólás  Válasz Alibá (620) hsz.-re     Olvasás  
  •   622   


---
 
Akkor azt mondod Alibá,hogy a gxn érzékenyebb a fagyra mint a gf?Te kiültetnéd a gf-eket?
 


  2015.03.23. 18:22  Hozzászólás
  •   621   
Avatar

---
 
Nemes citrom, vagy mandarin nincs véletlenül itt a fórumozók közül valakinek?
Van egy magról kelt citrom, ami most olyan jó ceruza vastagságú, szeretném termő esélyessé tenni.
 


  2015.03.22. 23:53  Hozzászólás  Válasz Vebber (617) hsz.-re     Olvasás  
  •   620   
Avatar

terra alapító
 
Tavaly télen /'13-'14 telén/ a hidegházban 'teleltek' a GF 677-es palánták, tavasszal ültettük ki.Egy se fagyott el.
Előtte tél végén márciusban volt egy -12, -15 °C-os éjjel, amikor elfagytak a 15-20 cm-es /szerintem ősszel későn mikroszaporított és be nem érett/ GxN 15-ös alanyok.
 


  2015.03.22. 20:02  Hozzászólás  Válasz Vebber (617) hsz.-re     Olvasás  
  •   619   
Avatar

terra alapító
 
Mindenesetre a weiwa/wavit használata úgy tűnik, egy lehetséges elmozdulás a megoldás irányába.
 




  2015.03.22. 19:50  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (616) hsz.-re     Olvasás  
  •   617   
Avatar

---
 
Nem haragszom, de ez így nem igaz. A GF fiatal fagyveszélye nem -csak- saját tapasztalat. Kertészet Szőlészet, alany előállítók is le szokták írni.

Alibá példája sem jó. Tavaly télen az összes -iilyen kis méretű- GXN alanya elfagyott, de másokat is tudok keleten, nem csak a környéken. A barackosba Stiszteletes ma írt a már látható fagykárról különböző kajsziknál, de Alibá is írta a héten, hogy -5 fok reggel.

Egyébként a fagyos időjárás az elmúlt 5 évben okoz gondot. Klímaváltozás. Nem tudható meddig lesz így, és mikor melyik égtáj, hogyan lesz érintett.
 


  2015.03.22. 19:15  Hozzászólás  Válasz Vebber (614) hsz.-re     Olvasás  
  •   615   


---
 
Köszi a tanácsot akkor még várok.Az még eszembe jutott,hogy ha kint lesznek és áprilisban jön egy fagy ,akkor lefedem befőttes üveggel ,csak 30 db. van.Szerinted az jelentene neki elég védelmet,mondjuk -2,3 foknál?
 


  2015.03.22. 18:51  Hozzászólás  Válasz vigh zsolti (613) hsz.-re     Olvasás  
  •   614   
Avatar

---
 
Márciusban nem ültetném ki. Van olyan -tavaly tavasszal volt 15cm- alanyom (GF), ami tavaly elég nagyot hajtott, de vékonyka maradt, ez fentről méterest fagyott vissza. Ágvégek soknál visszafagytak.
 


  2015.03.22. 18:32  Hozzászólás  Válasz Vebber (597) hsz.-re     Olvasás  
  •   613   


---
 
Nem nagyok,kb.12-15 centisek és nem is vastagok,gondoltam jövő hétvégén kiültetem,akkor már hátha nem igen lesz fagy.Mekkora hideg károsítja és milyen mértékben?
 


  2015.03.22. 17:06  Hozzászólás  Válasz szerzolaszlo (611) hsz.-re     Olvasás  
  •   612   
Avatar

---
 
Azt mondják, (saját tapasztalat is) hogy 4-5 levél után biztos az oltás.
De mindenképp biztató jeleket produkálnak a fáid.
Drukkolunk, hogy minden jó legyen, 90% felett :wave:
 




  2015.03.22. 12:29  Hozzászólás
  •   609   
Avatar

---
 
Ahogy egy kis szabad időm adódik, én is óltógatok magamnak, de legtöbbet másnak. Fás oltást alkalmazok, párosítás, angolnyelves, kecskelább és lapítás. Kíváncsian várom áprilist. Itt a fák több mint 90% még nyugalomban van. Néhánynak a rügyei dagadnak, kevés zöld a myrobalán alanyokon.
 




ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég