Vegyszeres növényvédelem Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2023.05.13. 20:52  Hozzászólás  Válasz tgwh (1009) hsz.-re     Olvasás  
  •   1010   
Avatar

terra alapító
 
Nem is annyira az új fajták miatt aggódnék, inkább emiatt az új típusú virágmonília miatt, amit említ is. Ha fehérbimbós/virágzás közbeni állapotban szór az ember felszívódóval, akkor a fertőzés nagy része megelőzhető. Tényleg ott tartunk, hogy szinte minden csonthéjas szórni kell már, nem elég a meggyet.
 


  2023.04.29. 08:34  Hozzászólás
  •   1009   
Avatar

terra alapító
 
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2022.06.17. 19:43  Hozzászólás
  •   1008   


---
 
Tapasztalat: a Runner 2F kiválóan hatékony a molyok ellen. Szilvában és almában próbáltam az 'első nemzedékre' (ha jól emlékszem, Karate is volt benne),
szuper tiszta a termés! Mostanában látok itt-ott lárvás gyümölcsöt. Egyébként is szórnám, de a rajzási adatokat látva megy a következő forduló valami, még nem tudom.
Mellette pedig megy a kén (persze egyéb gombaölőkkel, a kén inkább csak riasztásnak - ha beválik Ki mit tervez... topik, 569. hsz.).
Ez a szer lesöpörte azt a puszpángmoly lárva állományt, ami előzőleg a Mospilanra még csak fel se nézett... :P :thumbup:
 


  2022.04.25. 09:20  Hozzászólás  Válasz silviaveres (1004) hsz.-re     Olvasás  
  •   1007   
Avatar

terra alapító
 
Erre tribázikus rézszulfát (pl. Cuproxat) 0,4-0,5%-os töménységben nyugodtan rámehet. Ha már vöröslik de még nem látszik ki a bibe, akkor is rámehet 0,2%-os töménységben. Ahogy írták, amikor a bibe már kint van, onnantól stop a réznek.

---
A hangyák rengeteg tetű petét hordtak már a kajszi fákra, úgyhogy rátettem mindegyik fa törzsére hernyófogó szalagot, és kaptak egy lötyit mospilan+topas+thiovit kombóban. Reményeim szerint a kajszi fákra ennyi permet elég is lesz, ha sok lesz az eső akkor majd még májusban permetezek egyszer stigmina ellen. Mondjuk kénnel.
 




  2022.02.27. 20:14  Hozzászólás  Válasz silviaveres (1002) hsz.-re     Olvasás  
  •   1005   


---
 
Tervben van. De a végeredményt tekintve még bizonytalan a dolog.
(Annak idején, évekkel ezelőtt a sokkal jobban megindult őszibarackot szórtam meg rézzel több tavaszon is (ráadásul ha minden igaz, saját készítésű bordói lével...,
de biztosan emlékszem, hogy Vegesol is volt egy-két esetben). Nem rémlik, hogy különösebb károkat tapasztaltam.
Most, a finomabb rezek időszakában pedig még egy kicsit szerencsésebb a dolog. :thumbup: :dejo:
 


  2022.02.27. 19:23  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1003) hsz.-re     Olvasás  
  •   1004   


---
 
De jó, köszönöm szépen! Ilyen pontosan és részletekbe menően még senki nem magyarázta el. Így néznek ki, az őszi és a piros a kajszi, remélem az időjárás engedi a héten, akkor megcsinálom :-D
DSC01733.JPG
------------------------
Megtekintve 46249 alkalommal.

DSC01726.JPG
------------------------
Megtekintve 46249 alkalommal.

 


  2022.02.27. 15:18  Hozzászólás  Válasz silviaveres (1002) hsz.-re     Olvasás  
  •   1003   


---
 
Kedves silviaveres!

Ha még a rügyekből épphogy látszanak a rózsaszínű levelek hegyei, győzze meg apukáját, hogy nyugodtan permetezhet
rézzel a kajsziban, az előírt dózis mellett nem fog ártani a kajszinak.
Ha már kinyílott a virág, a bibék látszanak akkor valóban semmiképp, mert ekkor perzselődik meg a "termést hozó" bibe
ami erre érzékeny.
 


  2022.02.27. 09:59  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1001) hsz.-re     Olvasás  
  •   1002   


---
 
és használsz még rezet a barack fákra? Picit el vannak már nyílva a rügypikkelyek, apukám pl azt mondja ő már rézzel nem merné. A többit igen, de a barackokat már nem.
 


  2022.02.26. 20:11  Hozzászólás  Válasz silviaveres (1000) hsz.-re     Olvasás  
  •   1001   


---
 
Én még nem lemosóztam, de a lehető leghamarabb elvégzem (legközelebb kedd, szerda, csütörtök érek rá, ha az időjárás is úgy akarja,
valamelyik nap megy a lötty a fákra).
 


  2022.02.26. 18:51  Hozzászólás  Válasz Jani71 (996) hsz.-re     Olvasás  
  •   1000   


---
 
Sziasztok, engem az érdekelne, hogy mikor ilyen a barack, mint a képen, már késő rézzel lemosózni vagy még lehet? Egyáltalán valaki lemosózott már idén? Köszönöm a válaszokat!
 


  2022.02.19. 18:14  Hozzászólás  Válasz Jani71 (996) hsz.-re     Olvasás  
  •   999   


---
 
Nálam szinte az összes ilyen...de nem csak ezek...pl a körtéknek is nagyon duzzadtak a virágrügyei...:(
 


  2022.02.19. 12:57  Hozzászólás  Válasz délkelet (997) hsz.-re     Olvasás  
  •   998   


---
 
Nálunk a mandula lassan elnyílik. A barackok ugyanígy néznek ki, valamivel előbbre vannak.
 




  2022.02.19. 08:53  Hozzászólás  Válasz Jani71 (989) hsz.-re     Olvasás  
  •   996   


---
 
Nem tudom, kinél mi a helyzet, nálam pillanatnyilag ez van (Orangered, de a többi is hasonló). :alvaka:

20220219_073622.jpg
------------------------
Megtekintve 46451 alkalommal.

20220219_073802.jpg
------------------------
Megtekintve 46451 alkalommal.

 


  2022.02.15. 06:40  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (993) hsz.-re     Olvasás  
  •   995   
Avatar

terra alapító
 
Nincs a csomagoláson? ;)
" VÉDEKEZÉS AZ ALMA ÉS KÖRTE KÁROSÍTÓI ELLEN
Télvégi lemosó permetezéssel nagymértékben gyéríthetők az áttelelő kaliforniai pajzstetvek, takácsatkák, sodrómolyok, kis téli araszolok, levéltetű tojások, a lisztharmat, monília és varasodás kitartó képletei. A rügyfakadás előtti permetezéshez a következő készítmények közül választhatunk:Agrol 3 %, Novenda 2 %, Nevikén 3 %, Neopol 5 %, Báriumpoliszulfid 5 %-os töménységben."
 


  2022.02.14. 17:24  Hozzászólás
  •   994   


---
 
Réztartalmúból és kén tartalmúból 10%-os egy pici szappannal (3 csepp/10l).
Mi felhasználjuk a lejárt szavatosságúakat lemosózásra, de csak a kontaktokat és rügypattanásig.
Semmi baja nem lesz a növényeknek.
 




  2022.02.14. 07:19  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (991) hsz.-re     Olvasás  
  •   992   
Avatar

terra alapító
 
A kimért mennyiséget (ha van módodban kevés langyos) vízben elkevered, vársz míg leülepszik, a tetejét leöntöd (esetleg közvetlen a permetezőbe, de dupla szűrővel - nylon harisnya - szűrve). A maradékot megint felöntöd vízzel jól megkevered, ... ezt addig csinálod, mig sárga a lé, vagy meg nem unod. Utána permetezhetsz vele.
 


  2022.02.13. 19:07  Hozzászólás
  •   991   


---
 
Érdeklődök valaki használta e régebben a Báriumpoliszulfidot ? Ha igen hogy kell használni ?...Van egy alig megkezdett dobozom, sztem nincs semmi baja...gondoltam elhasználnám lemosózáskor /nyilván nem csak ezt, de ha használható akkor vmire csak jó lesz /.
 


  2022.02.13. 16:39  Hozzászólás  Válasz Jani71 (989) hsz.-re     Olvasás  
  •   990   


---
 
Átlag hőmérséklet 10-15 C fok.
Még nem javasolt az éjszakai fagyok miatt.
Aki tavaly olajossal lemosózott az idén váltson másra.
Tapasztalatból tudom fagyérzékennyé teszi az olajos.
3 nap egymást követően értendő a hőmérséklet!
 


  2022.02.12. 18:53  Hozzászólás
  •   989   


---
 
Sziasztok!
Mi a véleményetek a lemosó permetezés időszerűségéről (természetesen viszonylag normális, szélcsendes időjárás esetén)?
Eléggé bejött a meleg. Úgy tűnik, kb. vége a télnek. :banana:
(Bár a jelentősebb felmelegedés az előrejelzés szerint még várat magára, ami nem is baj, ám az említett tevékenységhez épp jó lehet - ha leáll a szél...)
 


  2020.09.15. 19:02  Hozzászólás  Válasz gaabre (985) hsz.-re     Olvasás  
  •   988   


---
 
Úgy tűnik, hogy egyelőre talán mégis megmenekül a kivonástól a mankoceb. A cikk is tárgyalja a különböző, többek között a mindannyiunk által tapasztalt okokat.

https://www.magro.hu/agrarhirek/megsem-kerul-ki-a-hasznalhato-szerek-listajarol-a-mankoceb/
 


  2020.08.21. 10:21  Hozzászólás
  •   987   


---
 
Több videóban is látni a hidrogén peroxid növényvédelemben történő használatát.
Egy-két héttel ezelőtt kint maradt egy festékes vödörben a víz, amiben némi idő múlva annak rendje-módja szerint szép számmal meg is jelentek a szúnyoglárvák.
Néhány napig figyeltem őket, aztán eszembe jutott az említett folyadék. Gondoltam, itt a kiváló alkalom, hogy élő egyenesben is láthassam a hatását.
Kb. egy ezrelékes mennyiségben kevertem a vízbe a 35 %-os oldatot  . Kb. fél nap elteltével a lárvák döntő többsége a víz felszínén úszott elpusztulva,
majd egy egész nap után mind oda lett. Szóval legalábbis erre a rovarra és így alkalmazva biztosan hatékony.
A videókban jellemzően az általános fertőtlenítő (gomba, rovar, stb.) és roboráló hatását szokták tárgyalni. Gyökérre, lombra.
 




  2020.07.07. 07:51  Hozzászólás  Válasz Jani71 (983) hsz.-re     Olvasás  
  •   985   
Avatar

terra alapító
 
Hát ez "csodálatos". Alap kontakt szer a házikertekben, el nem tudom képzelni mivel fogjuk pótolni. Lehet az a bűne, hogy túl olcsó, a vegyszerlobbi megfúrta.
 




  2020.07.06. 16:14  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (980) hsz.-re     Olvasás  
  •   982   
Avatar

terra alapító
 
A körtét az almamoly kukacosítja. Ennek évente két rajzása van, május közepén és július végén kb. Ezeket követő 2 hétben lehet ellenük hatékonyabban védekezni, amikor a lárvák kelnek. Az első, májusi rajzás után könnyebb, mert a levelekre is petéznek nem csak a gyümölcsre, így könnyebb őket elérni kontakt szerekkel; ugyanakkor a lárvák kelését pedig nehezebb eltalálni a hidegebb időjárás miatt (1-2 hét rajzástól).
Augusztus elején már sokkal gyorsabban belefúrnak a gyümölcsbe, mert a petéket azonnal a gyümölcsre rakják, így a védekezés már nehezebb.
Permetszerek szempontjából van bio irány és vegyi irány. Bio a Dipel, ez a kikelő lárvákat természetes úton nyírja ki, ha elfogyasztják. Kevésbé mérgező még a dimilin, ami úgy szintén ha találkozik a lárvával, gátolja a fejlődését. Nyilván egy taglózó szer is leviszi ha eltalálja, de azzal nagyon nehéz pont eltalálni őket. Van még felszívódó méreg, amit viszont csak egyszer szabad évente használni körtében (mospilan), és az általában már áprilisban elmegy.
Javaslom ezeken kívül még a lehullott, kukacos gyümölcsök eltávolítását a környékről (ne a komposztba, hanem a kommunálisba tenni).
Biztos van még más ötlet is, de én alapvetően a bio Dipellel szoktam fújni ellenük, május legvégén és augusztus legelején. Májusban az egész lombot próbálom beteríteni permettel, augusztusban már elég csak a gyümölcsök felszínét szórni.
 




  2020.07.04. 12:02  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (978) hsz.-re     Olvasás  
  •   979   


---
 
Köszönöm az infót!
Nekem mindegy, hogy hívják, mit írnak a zacskóra. A hatóanyag és annak aránya ugyanaz. Gyakorlatilag ugyanaz a szer más néven.
Viszont így akkor nem értem, hogy mi okozza a váltást. A gyártó ugyanaz, csak máshol szerelik ki az országban.
A mankoceb kivonásán sokkal jobban aggódom. Egy nagyon hatékony, 'multifunkciós' szert szüntettek meg. Mit fogunk szórni helyette...? :@
:fejvaka: :alvaka:
 


  2020.07.03. 21:23  Hozzászólás
  •   978   
Avatar

rendszer admin
 
A hír (sajnos) igaz! :( :(

A KARATE 2,5 WG KONTAKT HATÁSÚ ROVARÖLŐ SZER gyártását beszüntették, az üzletekben már CSAK a raktárkészlet erejéig kapható!
Helyette a képe is látható LAMDEX EXTRA WG lesz forgalomban, ami a hírek szerint(??) hatékonyságában megegyező, kontakt hatású rovarölő szer.

megszuntakaratevegyzer.jpg
------------------------
Megtekintve 56523 alkalommal.

lamdexakaratehelyett.jpg
------------------------
Megtekintve 56523 alkalommal.

 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2020.05.30. 17:44  Hozzászólás
  •   977   


---
 
Pár napja nagyon sok a tetű, almafán, körtefán, ribizlin, paprikán, paradicsomon, padlizsánon, csilin (mást nem tudtam megnézni a sáros kert miatt). Permetezni nem tudok, napok óta több órán keresztül szemetel az eső. Harci kedvem a tetűk ellen egyre növekszik, ma olyat láttam amit még 50-60 éve nem. Az egyik barack szemzés csúcsáról lepiszkáltam a tetűszerűségeket. Volt zöld+fekete+piros+fekete pötty+fekete szárnyas és természetesen legyilkoltam három szorgos hangyát is. A tetűk egy része eltévedt. Vegyes fertőzés vagy migránsok? Már mindegyik fajtának minden jó? Lassan a tetvek is kevert népesség lesz, ami megnehezíti a védekezést. Nagyon várok egy teljes száraz napot vagy pár órát – felkészültem a permetezésre bármelyik napon. Az almán látok itt-ott lisztharmat nyomokat is. Eddig lelkiismeretesen permeteztem, nagyon vágytam az esőre, főleg a feleségem konyhakertje miatt. Bonyolult dolog a kertészkedés, szép lehet az ember de okos nem, illetve ritkán.

Nem ehhez a topikhoz tartozik, de megemlítem én írtam nemrég a sivatagi(?) esőről, a narancs színű porról ami pontszerűen beterítette a leveleket. Most a sok eső hatására a ciszterna vízszintjén úszkálnak összefüggő foltokként koszos enyhén narancsos koszhártyák. Valami esett a vízzel együtt, remélem nincs radioaktivítása, meg nem érkeztek idegen vírusok vagy baktériumok. Bár én 75 feleségem 68 éves, egyszer el kell menni.
 


  2020.05.28. 05:44  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (975) hsz.-re     Olvasás  
  •   976   
Avatar

rendszer admin
 
Négy nap után semmi változás, így biztos ami biztos alapon azt a 3 vesszőt kivágtam.
Más helyen nem jelentkezett hasonló tünet ... :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2020.05.24. 06:08  Hozzászólás  Válasz Alibá (974) hsz.-re     Olvasás  
  •   975   
Avatar

rendszer admin
 
Van olyan vessző, amelyiket jobban éri a nap, és látszólag semmi baja.
Azért lisztharmat ellen még késő délután lepermeteztem ... :)
Tegnap volt egy olyan érzésem nekem is, hogy a szárasság miatt(??) esetleg, így jó alaposan meglocsoltam (tövenként vagy 10 liter víz).
Ma meg esik az eső itt nálunk szép csendesen, eléggé lájtosan. :)

Akkor majd kiderül. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2020.05.23. 17:23  Hozzászólás
  •   973   
Avatar

rendszer admin
 
Mitől ilyen a ribizlim némelyik vesszőn? :remulet:

20200523_182011[1].jpg
Ismeretlen fajta nagyszemű
Megtekintve 57303 alkalommal.

20200523_181154[1].jpg
Balatonfüredi hosszúfürtű
Megtekintve 57303 alkalommal.

20200523_181203[1].jpg
Balatonfüredi hosszúfürtű
Megtekintve 57303 alkalommal.


Egyes vesszőkön a levelek kókadoznak, a termés egy része "hirtelen érésnek" indult - de csak ezeken a vesszőkön!, a termő-szárakon sok helyen a termés fele hiányzik. :(
Én kezdődő lisztharmatra gyanakszom, de nem vagyok benne biztos ... :(
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2020.05.13. 20:49  Hozzászólás
  •   972   
Avatar

terra alapító
 
Arra figyeljetek, hogy az almamoly lárvája a rajzáscsúcsot követő 10-20 nappal kel ki, attól függően mennyire van meleg. Azt mondják, hogy a napi átlaghőmérséklet 10 fok-C-t meghaladó hányadát kell összeadogatni, és 85-nél permetezni. Ez hideg időben akár a 20 napot is elérheti, míg nagyon melegben akár 8-10 nap alatt megvan. Ha most rajzik, elnézve az időjárást én valahol 20-25 között fogok permetezni. Félő, hogy amit korán kifújtok, ott a mospilannak már nem lesz kellő hatása, mire a rohadékok kikelnek.
Ráadásul az első generációs almamolyok még mindenhova, legfőképpen a levelekre teszik a petéket, mert még kicsik az almák. Onnan indulnak útnak. Mire megtalálják az első gyümölcsöket, addig is eltelhet akár 1-2 nap. Ezért teszek dipelt is a mospilan mellé. Azzal ha a levélen találkoznak, nyerő. De jó lehet a dimilin is erre. A 2. rajzás után júliusban ennek már csökken a hatékonysága, mert ott már a gyümölcsökre petéznek és azonnal belerágnak.
 


  2020.05.13. 20:38  Hozzászólás  Válasz baby-lon (958) hsz.-re     Olvasás  
  •   971   
Avatar

terra alapító
 
Nálam idén csak az almamoly célpont, mert szilva nem lesz.
Tegnap tettem már némi tavalyról maradt dipelt az amúgy score-os fújás mellé, de május 20 környékén tervezem megszórni majd mospilan+dipellel az összes almát+körtét. Eddig takarékoskodtam a mospilannal, nekem a molyok komolyabb ellenség, mint a tetvek vagy a körtelevélbolha.

Egyébként a tetveket hernyófogó szalaggal tartom távol a fáktól évek óta ott, ahol hajlamos feltetvesedni (jellemzően szilva és cserkó). Érés előtt a barackokra is teszek, hogy ne másszák tele a bogarak.

És még annyi, hogy eddig a hideg és néhol esős időben a lisztharmatot látom idén kihívásnak, más jelét egyelőre nem tapasztalom. De szerintem a kajszijaimon is lisztharmat jelent meg, amit még eddig sosem tapasztaltam.
 


  2020.05.12. 20:58  Hozzászólás  Válasz Jana11 (969) hsz.-re     Olvasás  
  •   970   
Avatar

rendszer admin
 
Most még világosban meglestem.
Igaz, adtam nekik rendesen, amolyan lemosó permetezés szerűen, alulról felfelé is.
A megcsavarodott levelek zöme kezd kisimulni.
Amelyik nem simult ki, az is tiszta kívül-belül. :dejo:

Jut eszembe, vagy másfél hete megküldtem Pirimor 50 WG 10g permetező szerrel a ribizlit.
Már nem tudtam mit kitalálni a levélbarnulásra, mert láttam, hogy megint elkezdődött.
De úgy néz ki, hogy nálam egyenlőre megállította, vagy legalább is megtizedelte őket, mert új barnulást csak elvétve látok, azok is csak kezdődőek.
Érdekes, hogy három bokor van egymás mellett.
Egy nagy szemű fajtaismeretlen piros, egy nagy szemű fajtaismeretlen fehér, és egy balatonfüredi hosszú fürtű.
Az utóbbin egyáltalán nem volt ... :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2020.05.12. 20:29  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (968) hsz.-re     Olvasás  
  •   969   


---
 
Május végén szinte biztosan lesz még egy jelentősebb moly támadás, főleg ha továbbra is száraz lesz az idő. A
tetveket pedig fogod látni a fák levelén, akkor.
 


  2020.05.12. 06:42  Hozzászólás
  •   968   
Avatar

rendszer admin
 
Nálam (is) tegnap este ment a karate+Mospilan, nagyjából mindenre.

Mikor érdemes megismételni?
Nálam a nektarin nagyon tetves volt egyes helyeken. :(
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2020.05.08. 21:23  Hozzászólás
  •   966   
Avatar

terra alapító
 
Nálam a levéltetvek garázdálkodtak őszin, kajszin, cseresznyén, rózsán. Kihasználtam a kedvező időt, végre nem fújt a bolond szél, megpermeteztem Calypsoval mindent.
 






  2020.05.08. 19:49  Hozzászólás  Válasz Alibá (962) hsz.-re     Olvasás  
  •   963   


---
 
Igen, jogos, helyesbítettem, egyébként viszi a molyokat is a Flumite, nem csak az atkákat.
 


  2020.05.08. 19:48  Hozzászólás  Válasz Jana11 (961) hsz.-re     Olvasás  
  •   962   
Avatar

terra alapító
 
Moly ellen mospilánt ajánlom. Almamoly ellen legjobban bevált az Alssystin, de nem lehet már hozzájutni.
 


  2020.05.08. 19:37  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (960) hsz.-re     Olvasás  
  •   961   


---
 
Ha viszonylag kicsiben csinálod, az Alsystin, Sherpa vagy Mospilan nevű szert javaslom. Ezekből ha jól tudom, van kisebb kiszerelés,amit gazdaságosan föl lehet használni. A Mospilan talán a legbiztosabb kisebb szerelésben.
 


  2020.05.08. 16:33  Hozzászólás  Válasz Jana11 (959) hsz.-re     Olvasás  
  •   960   
Avatar

rendszer admin
 
Mivel? :mivanm:
Nem vagyok jártas a permetező szerekben. :alvaka:
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2020.05.08. 07:27  Hozzászólás  Válasz baby-lon (958) hsz.-re     Olvasás  
  •   959   


---
 
Igen permeteztem, első nagyobb rajzás van, célszerű odacsapni.
 


Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég