Vegyszeres növényvédelem Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2016.04.28. 20:09  Hozzászólás  Válasz Jani71 (390) hsz.-re     Olvasás  
  •   391   
Avatar

terra alapító
 
Régebben 'Csarli' számolt be eredményes védekezésről. Azt hiszem úgy kezdte, hogy káliszappanos lével permetezett valamilyen méreg előtt. Így hatott csak.
 


  2016.04.28. 19:05  Hozzászólás
  •   390   


---
 
Az imént láttam életemben először körte levélbolhát. Nem örültem a találkozásnak... :R
A nagy fát évek óta nyekteti, lassan teljesen tönkre megy. Nem tudom, mit lehetne kezdeni vele.
Sokat olvastam ez ügyben, de tanácstalan vagyok. :( A két kis fa most kezdene rendesen fejlődni, erre ez a dög már rá harapott.
Láttam, hogy kezdenek a levelek olyan furák lenni, sejtettem, hogy valami ilyesmi lehet a háttérben.
Jól gondolom, hogy ennek a kártevőnek a tevékenykedése miatt sárgul, görbül, satnyul a levél?
Mert gondoltam még atkákra is, de azokból egyet se látok, akárhogy nézem.
Plusz a múltkor az egyik szilván látott apró, zöld kabóca most a 'levélbolhás' fán tűnt fel. Ezzel lehet gond?
 




  2016.04.24. 20:15  Hozzászólás  Válasz délkelet (386) hsz.-re     Olvasás  
  •   388   


*
 
Igen van sodrott levél és "pókháló szerű" fonalak is. Remelem a Mospilan teszi a dolgát.
 


  2016.04.24. 20:14  Hozzászólás  Válasz Levikes (384) hsz.-re     Olvasás  
  •   387   
Avatar

terra alapító
 
Ritka elvetemült és gusztustalan fajtának néz ki! Jó döntés volt a mospilan!
 


  2016.04.24. 20:03  Hozzászólás  Válasz Levikes (384) hsz.-re     Olvasás  
  •   386   
Avatar

---
 
Sodrómoly lárvája valószínűleg. Ha találsz összetekercselt leveleket, amiket alig lehet egyesével szétszedni, akkor szinte biztos.
Hasonlít erre?
http://www.discoverlife.org/mp/20p?see=I_MWS64635&res=640 
 


  2016.04.24. 19:51  Hozzászólás  Válasz Levikes (384) hsz.-re     Olvasás  
  •   385   
Avatar

terra alapító
 
Azannyátneki! Már más sem hiányzik! Nem tudom mi ez, de határozottan nem tetszik a játéka.
 


  2016.04.24. 19:48  Hozzászólás
  •   384   


*
 
Sziasztok

Ez milyen állatka lehet? A kajszist dézsmalja a családjával mind a 15 fán talaltam belőlük bőven. Kaptak is Mospilant.


image.jpeg
------------------------
Megtekintve 10782 alkalommal.

image.jpeg
------------------------
Megtekintve 10782 alkalommal.

 


  2016.04.24. 18:09  Hozzászólás
  •   383   
Avatar

terra alapító
 
Hehe :D
Kép
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.04.24. 16:23  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (381) hsz.-re     Olvasás  
  •   382   


---
 
Mindegyik jó. A lényeg, hogy legyen egy kis kenőanyag a munkahenger és a dugattyú között. Tudom, sokan erre azt mondják, hogy erre ott a permetlé, az is csökkenti a súrlódást. Ez igaz, de az olaj /pár csepp is/ jobb, ennek következtében a permeteződ élettartama nőni fog. Temélem az elkövetkező ötven évben tökéletesen fog működni, aztán veszel majd egy újat ismét.
 




  2016.04.24. 07:51  Hozzászólás  Válasz nzozz (376) hsz.-re     Olvasás  
  •   380   


---
 
Körte gubacsatka lehet. Megnéztem a gomba kártevőket, amelyek általában abajgatják a körtét, nem igazán hasonlít.
Ilyen képeket egyébként így tavasz tájékán itt-ott berakják a fórumokba, a gugli kihoz egyet-kettőt, de hiába néztem utána,
nem igazán találtam választ ezekre (vagy csak rosszul kerestem).
Viszont ha már így direktben keres az ember, mindjárt más a helyzet. ;)
 


  2016.04.24. 07:39  Hozzászólás  Válasz imre53 (374) hsz.-re     Olvasás  
  •   379   


*
 
És milyen olajat célszerű ? /azt nem tudom " hivatalosan" milyent kellene ...én motorolajat szoktam.
 


  2016.04.24. 07:37  Hozzászólás  Válasz gaabre (372) hsz.-re     Olvasás  
  •   378   


*
 
Én ált. 10 vagy 15 litert keverek egyszerre ezért vettem a nagyobbat ,de elsőre jónak tűnik.A régit egy kolléga ígérte,hogy helyre pofozza,az jó lesz gyomírtósnak.
 


  2016.04.24. 07:36  Hozzászólás  Válasz andras (371) hsz.-re     Olvasás  
  •   377   


*
 
Hát nem tudom hogy a tafrinás levelek azt felszívnák-e..ép levél meg ezeken nemigen van :-(
 


  2016.04.24. 07:03  Hozzászólás
  •   376   


---
 
Sziasztok!
Ez szerintetek milyen betegség? (körtefa)


Köszönöm


PHOTO_20160423_140129.jpg
------------------------
Megtekintve 10635 alkalommal.

 


  2016.04.23. 21:32  Hozzászólás  Válasz imre53 (374) hsz.-re     Olvasás  
  •   375   
Avatar

---
 
Nálam a Cardinális (sárga húsú) soha sem volt tafrinás, a Champion és a Nectared mérsékelten, érdekes a Redhaven (pedig úgy tudom jól ellenál) minden évben beteg lesz.
Beszereztem egy Caldesit is, eddig még nem mutat tünetet.
 


  2016.04.23. 21:21  Hozzászólás  Válasz gaabre (372) hsz.-re     Olvasás  
  •   374   


---
 
Legjobb permetező az új permetező! Egyébként szerintem is jó választás volt. Nekem is van egy, néha cseppentek egy kis olajat a dugattyúszár mellé és tökéletes lesz újra. A tafrinával kapcsolatban nálam is az a jellemző, hogy a fehér húsú barackok ezt a betegséget jobban tolerálják.
 


  2016.04.23. 20:52  Hozzászólás  Válasz andras (371) hsz.-re     Olvasás  
  •   373   
Avatar

terra alapító
 
96 órás ablakban kuratív csak...

Egyébként tőlem is 1 szavazat a nektarinokra, nekem Red Gold van, erről leszedtem fél kiló tafrinás levelet, a fehérhúsú ősziken semmi.
 






  2016.04.23. 20:07  Hozzászólás
  •   370   


*
 
Amelyik fa úgy néz ki mint egy vörös karfiol azt nem is tudom mivel permetezzem...kizárólag tafrina van ezeken...
 


  2016.04.23. 20:05  Hozzászólás  Válasz délkelet (367) hsz.-re     Olvasás  
  •   369   


*
 
Még nem volt rá időm,de a nektarinok érzékenységét tudom erősíteni..mikroklíma...nálam domboldalon vannak,szeles,könnyen száradó /sajnos a talaj is /..de betegebbek,mint lejjebb a kertben.
 


  2016.04.23. 20:03  Hozzászólás  Válasz imre53 (366) hsz.-re     Olvasás  
  •   368   


*
 
Ahhoz hasonló amilyent szegény apámtól örököltem ,magyar háti /jó volt a régi csak karban kellett volna tartani...én meg hanyag vagyok,nem csak műszaki analfabéta.../

http://www.bi-bor.hu/termekek/permetezo ... ezogep-j18

Ilyen...és hogy milyen gyorsak voltak /és a posta is :) / ma reggel megjött és délután már használtam is.
 


  2016.04.23. 11:44  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (363) hsz.-re     Olvasás  
  •   367   
Avatar

---
 
Ha lejegyzeteled, mely fajtáid voltak érzékenyebbek a tafrinára, akkor próbáld meg légy szíves igazolni vagy cáfolni azt, amit Szíjj Feri honlapján olvastam:
"A betegséget elősegítő tényezők
Fajtatulajdonság: A közép- és késő érésű sárga húsú fajták (Jerseyland, Suncrest, Regina, Padana, stb.), különösen a nektarinok fogékonyabbak a betegségre, mint a fehér húsúak.
Mikroklíma: A hűvös, nedves, párás környezet kedvez a fertőzésnek. Tanulság: árnyékos, szélvédett helyre már csak emiatt sem (volna) szabad ültetni!"
 




  2016.04.22. 21:47  Hozzászólás  Válasz gaabre (364) hsz.-re     Olvasás  
  •   365   


*
 
nekem tegnap este kínálta fel..aztán a 2.keveréskor beszart a permetezőm /békebeli,kb 40 éves.../...na a következőket már a nyomdafesték nem tűri...szóval legközelebb akkor permetezek,ha megjön a rendelt új permetező és az időjárás,meg a szabadidőm is engedi...adig rábízom a természetre...csináljon amit jónak lát... :angry-banghead:
 


  2016.04.22. 14:09  Hozzászólás
  •   364   
Avatar

terra alapító
 
Apropó tafrina - szerintem a holnap reggeli szél- és csapadékmentes délelőttöt azért kínálja fel nekünk a természet, hogy permetezzünk! Van egy olyan érzésem, hogy a jövő heti lehűlés és a csapadék számos permetezetlen baracknál az egész éves küzdelmet meg fogja alapozni...

Én most fogom bevetni a score-t először, valszeg dithane-nal.
 


  2016.04.21. 21:11  Hozzászólás  Válasz imre53 (362) hsz.-re     Olvasás  
  •   363   


*
 
Én meg idén felírom ,melyik mennyire volt tafrinás...mert úgy nézem nagyon fajtafüggő...vannak amiken semmi vagy alig ,vannak amelyek meg vöröslenek a fodortól...jövőre azokra szállok rá ,amelyikek nagyon érzékenyek.
 


  2016.04.20. 21:25  Hozzászólás  Válasz Jana11 (361) hsz.-re     Olvasás  
  •   362   


---
 
Köszönöm a tanácsot, legközelebb kipróbálom. Cserébe szeretném én is megosztani a tapasztalataimat. Az én elveim szerint, aki az őszibarackot meg tudja termelni, az bármilyen növénykultúrával megbirkózik. Most a tafrina a sláger mindenkinél, aki őszibarackkal foglalkozik. Én nem permetezek többet, mint Ti. Egy dolgot viszont másképp csinálok. Virágzás után minden permetezéskor adok a permetszer mellé 50ml amalgerol-t. /10literhez/ Nem állítom, hogy elvétve nem találok tafrinás levelet, de ez egy-két levél néhány ág végén. úgy gondolom, hogy az algakészítmény kondicionálja a növényt, és a természetes védekező képességét növelve a kórokozók kevésbé tudják így megtámadni.
 


  2016.04.20. 17:53  Hozzászólás
  •   361   


---
 
Ma voltam a szokásos gazdaboltomban. Az alatt az 5-10 perc alatt, míg ott tartózkodtam, "őszibarackos napot" tartott legalább 6-8 vásárló. Tafrina.
Szóval a permetezést nem akkor kell elkezdeni, amikor már a tafrina látszik meg piros és gyűrött a levél. Hanem amikor egészséges a fa. Nem betegségkezelés, nem gyógyítás sajnos, hanem növény védelem.
Ismeritek a viccet, mikor a falusi állatorvos beszélget háziorvos kollégájával. Nálad hogyan megy a rendelés? Hát bejön a paciens, és megkérdezem, mi a panasza..Ja, hát úgy könnyű.... :lol:
 


  2016.04.20. 17:47  Hozzászólás  Válasz imre53 (359) hsz.-re     Olvasás  
  •   360   


---
 
Imre, ha még permetezés előtt olvasod...Sokat jelentene a tetű ellen, ha van otthon folyékony szappan, 1 %-ban. Azaz 10 liter vízhez 1 dl szappan és úgy a többi általad gondolt szer...
 


  2016.04.20. 14:57  Hozzászólás
  •   359   


---
 
A cseresznyefáimon megjelent a fekete levéltetű. A hétvégén leszórtam Mospilannal, de úgy látom, hogy a kis dögök vitaminként fogyasztják. Estefelé, ha haza érek – jöhet a Calypso 480 EC. No ilyen gondom a Bi 58-cal nem volt. Kár, hogy már nem lehet hozzá jutni.
 


  2016.04.20. 07:46  Hozzászólás  Válasz Jani71 (356) hsz.-re     Olvasás  
  •   358   


---
 
Nyomtam a puszpángokra a Mospilanból, amikor szilvadarázs ellen permeteztem...nekem is gyanús volt, hogy valami "behálózza" a buxusokat.
 


  2016.04.19. 16:24  Hozzászólás
  •   357   


---
 
A körte hajtáshervasztójának a munkája nálam tegnap látszott először. Nem örülök neki! Vázágnak tervezett hajtások vége konyul le... :R
Rögtön folytatta is a birs... Vagy az már a tűzelhalás? :o :S :angry-banghead:
 


  2016.04.19. 15:57  Hozzászólás
  •   356   


---
 
Figyelem!
A puszpángmoly kifejlett hernyói rágják a bokrokat. Akinek van ilyen növénye és meg szeretné védeni,
de nem vette észre a károsítót, akkor itt az ideje, hogy jól lekaratézza. Legalábbis én azt teszem (tavaly nagyon bevált).
Zsigó György is tudósított már a hernyók megjelenéséről.
 


  2016.04.18. 17:02  Hozzászólás  Válasz imre53 (354) hsz.-re     Olvasás  
  •   355   


---
 
Válaszod olvasva utánanéztem, már magam is látom, hogy az lesz. Köszi! :thumbup: (Figyelemmel kísérem.)
 




  2016.04.17. 21:14  Hozzászólás  Válasz Jani71 (352) hsz.-re     Olvasás  
  •   353   


---
 
Dinoszaurusz tojás biztos nem lehet, gondolom én, de Kis vagy Nagy téli araszoló – talán.
 




  2016.04.14. 20:00  Hozzászólás
  •   351   


---
 
Figyelem!
Az almamoly első nemzedéke a tömeges lárvakelés idejében van (ha minden igaz).
Tegnap átléptük a 90 °C aktív hőösszeget (nálunk már 102-nél tartunk).
Tegnap este 9-kor is 16 °C volt (az a gond, hogy nem néztem, mikor volt először ilyen...).
Indul a buli... (tavaly az első turnust sikerült megfognom, a másodikkal voltak súlyosabb gondjaim :angry-banghead: )
 


  2016.04.13. 20:11  Hozzászólás  Válasz alex (349) hsz.-re     Olvasás  
  •   350   
Avatar

---
 
Idén már nem hiszem, mert lassan elfogynak a "jószágok"... pár példány csapdába ejtéséből pedig nem lehetne egyértelmű következtetést levonni. Ha jövőre is lesz ilyen invázió, kipróbálom :)
 


  2016.04.13. 19:46  Hozzászólás  Válasz délkelet (347) hsz.-re     Olvasás  
  •   349   


---
 
Ha lesz valami eredménye a kék és sárga csapdák összehasonlításának, légy szíves számolj be róla.
 


  2016.04.13. 19:43  Hozzászólás  Válasz délkelet (347) hsz.-re     Olvasás  
  •   348   


*
 
Persze,hogy jó lenne,de 50-60 fánál már kicsit időigényes..mondjuk amikor végignézem az állományt én is el szoktam fakogatni,amit észre veszek.Sajnos ma rózsbogarakat is láttam virágot pusztítani /egy másik ősellenségem / ill.a szivákon és a kajszikon nagyon sok a cserebogár...nem tudom a Mospilan+Judo keverék mennyit ritkít belőlük...
 


  2016.04.12. 20:06  Hozzászólás  Válasz alex (346) hsz.-re     Olvasás  
  •   347   
Avatar

---
 
Akkor kék tállal is megpróbálkozom :) Az biztosnak tűnik, hogy a mosogatószeres víz csalogatja őket. Viszont annál is jobb a hüvelyk - és mutatóujj kombináció, amivel akár több tucatot is be lehet gyűjteni, ahogy ma is megtettem. A körte után most az alma virágait rágcsálják előszeretettel és talán még nagyobb vehemenciával.
 


  2016.04.12. 19:55  Hozzászólás  Válasz délkelet (344) hsz.-re     Olvasás  
  •   346   


---
 
Azt olvastam, hogy a bundásbogár összefogására a kék vizestál a legjobb. " talajfelszínére helyezett kék színű vízzel teli tálcsapdákkal eredményesen összefoghatók. Hatékonyságát narancslével lehet fokozni. Kifejlesztettek és forgalmaznak varsás csapdát is összegyűjtésükre, mely szintén a kék szín vonzóképességére alapoz."
 


  2016.04.11. 22:29  Hozzászólás  Válasz délkelet (343) hsz.-re     Olvasás  
  •   345   
Avatar

terra alapító
 
Igen.
Idézet a Vétek Gábor féle könyvből:
"Poloskaszagú szilvadarázs: a szilva speciális, gyakran szembetűnő, korai terméshullást okozó kártevője. A kifejlett, 4-5 mm nagyságú, barnássárga lábú rovar tojását a szilva virágának csésze-cimpájába vagy a csészetestbe süllyeszti. Ennek nyoma szabad szemmel közelről vagy nagyítóval megvizsgálva apró, megbarnult pötty formájában látható. A bőrszövet alatti tojásból hamar kikel a kis álhernyó, amely virágzás végén, ill. közvetlenül a virágzás után az éppen kötődött terméskezdeménybe hatol. Egy lárva több, növekvő gyümölcsöt is károsíthat. Feléli a magkezdeményt, így a gyümölcs idejekorán (ált. június elején) lehullik. Ez esetenként tömeges terméshullást jelent. A fejletlen gyümölcsön lévő kis nyílás árulkodik a szilvadarázs károsításáról. A felbontott fejletlen szilva belsejében a mag helyén (tehát nem a mag körül, mint a szilvamolynál!) fekete ürülékszemcsék és esetenként a meggörbült, fiatalon barna fejtokú, soklábú lárva figyelhető meg, amelyek kellemetlen "poloskaszagúak".
A kártevő rajzása egybeesik a szilva virágzásával. Megfigyelésére fehér színű ragacsos lap használható, azonban mivel ebbe sok más rovar is belerepülhet, biztosabbnak mondható a virágok csészeleveleinek vizsgálata, tehát az említett tojásrakási hely, a barna pötty megjelenésének figyelése. Ha a virágok 2-3%-ánál kevesebben észleljük a tünetet, akkor védekezni nem szükséges. Ellenkező esetben az első tojásrakási helyek megjelenésekor (kb. a virágzás vége, illetve sziromhullás kezdete) felszívódó hatású rovarölő szer kijuttatása lehetséges a méhveszélyességi szempontok messzemenő figyelembevételével! Megfelelő időzítés esetén jó eredmény várható a levéltetvek ellen is hatékony tiakloprid hatóanyagú szertől, amely ráadásul a méhekre nem veszélyes. Ha nagyobb mértékű kártétel valószínűsíthető (pl. előzőleg meleg, száraz évek és jelentősebb károsítások voltak, az adott tavaszon pedig elhúzódó a virágzás), akkor a kezelést a jelzett időszakon belül, kb. egy hét múlva érdemes megismételni. Célszerű továbbá a lehullott, kis terméskéket azonnal és folyamatosan összegyűjteni és megsemmisíteni.
"
 


  2016.04.11. 22:22  Hozzászólás
  •   344   
Avatar

---
 
Említettem már, hogy a körtefa alá elhelyeztem (bundásbogár miatt) egy mosogatószeres vízzel megtöltött sárga tálkát. Tegnap este hirtelen ötlettől vezérelve az egyik japánszilvám alá raktam és mára igen sok apró légy belefulladt. Lehet, hogy szilvadarázs ellen is működne? (persze azonosítani nem tudom őket)
 


  2016.04.11. 22:06  Hozzászólás  Válasz gaabre (341) hsz.-re     Olvasás  
  •   343   
Avatar

---
 
Köszönöm, Gábor :) Régebben mintha azt olvastam volna, hogy az egészen pici gyümölcsök megjelenésekor kell permetezni szilvadarázs ellen. Lehet, hogy az már késő is és már virágzáskor el kell kezdeni?
De hisz írtad :$
 


  2016.04.11. 22:05  Hozzászólás  Válasz Jani71 (327) hsz.-re     Olvasás  
  •   342   
Avatar

terra alapító
 
Tavaly jártam úgy, hogy a wuxal microplant + dithane-nal leperzseltem egy csomó friss levelet virágzás után, azóta én nem lombtrágyázok ilyentájt. Majd amikor már kifejlett levelek lesznek, a nyár elejétől szórok ki lombtrágyát. Szerintem rügydifferenciálódás vagy vitalitás szempontjából semmit nem veszítek így sem, a hajtásnövekedés meg amúgy is csak a metszenivalót duzzasztja :D
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég