Vegyszeres növényvédelem Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2016.04.03. 09:51  Hozzászólás  Válasz délkelet (290) hsz.-re     Olvasás  
  •   291   


---
 
A barackmoly érdekes dolog, mert márciusban jön elő a rejtekhelyéről, de nem egyszer láttam már május elején előbújni előtte meg semmi jel. Ragacsos sárga színcsapdát érdemes beszerezni, de a feromoncsapda is jó. Virágzás után szoktam karate zeonnal permetezni és ha a csapdában nem jelennek meg a molyok akkor többször nem. Ennek a szernek az az előnye, hogy a tetveket is viszi, tehát két legyet ütök egy csapásra.
 






  2016.03.29. 11:36  Hozzászólás  Válasz CAMROM (287) hsz.-re     Olvasás  
  •   288   


---
 
Tudom a Score kajszira nincs engedélyeztetve, de az írja a Syngenta, hogy "Őszibarackban tafrinán kívül monília, lisztharmat és levéllikasztó gombák ellen is jó hatású." - a kérdés tehát, hogy ha pár fát akarok permetezni, akkor kaphat-e mindegyik a mai eső után Score-t, mert minden bizonnyal a kajszi moníliája ellen is jó?
 


  2016.03.27. 19:11  Hozzászólás
  •   287   


---
 
Helló,
Pénteken délután leszórtam én is a kajszikat, de én csak chorust adtam nekik egyenlőre majd jövő szombaton kapnak topast.
 


  2016.03.27. 19:02  Hozzászólás  Válasz délkelet (285) hsz.-re     Olvasás  
  •   286   


*
 
Sztem nem , én ma nyomtam végig a hegyi fákat .Alma,körte,meggy ,cserkó Vegesollal .Virágzó kajszik Chorus + Merpan ,őszibarackok Folicur Solo+ Merpan. Score-t nem használok ,nagyon drága és sztem nem ér annyit amennyire nyomják .
 


  2016.03.26. 18:12  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (284) hsz.-re     Olvasás  
  •   285   
Avatar

---
 
Tegnap sikerült lepermeteznem a kajszikat Chorus-sal, a kis őszibarackokat pedig Score-ral. Tavaszi lemosó permetezésben időhiány miatt csak ugyanezek részesültek, az összes többi fa kimaradt. Az általad írtak szerint ezek szerint nem vagyok elkésve az alma, körte, meggy és szőlő tekintetében? (szintén Vegesol eres-sel permeteznék)
 


  2016.03.25. 18:42  Hozzászólás
  •   284   


*
 
A kerti fákat sikerült másodszor is lefújnom ,szinte azzal mint előtte : alma,körte,kis szilva,bimbós őszik Vegesol RS ,virágzó kajszik /a kertben az összes.../ Chorus+Merpan.Remélem holnap a hegyen is tudok permetezni.
Fagyást itt lent én se láttam... barnás sziromszélt igen..
 




  2016.03.25. 09:17  Hozzászólás  Válasz gaabre (280) hsz.-re     Olvasás  
  •   281   


---
 
Most esett le, hogy az őszit is Chorussal fújtam, Score-t meg még nem vettem :( Hétvégén pótlás.
 


  2016.03.25. 08:51  Hozzászólás  Válasz délkelet (274) hsz.-re     Olvasás  
  •   280   
Avatar

terra alapító
 
A topas is jó alternatíva, de a chorus mellett szól hogy hidegben is hatékony, és kuratív, azaz a már megfertőzött hajtásokon is képes megállítani a betegséget (a gyártó szerint). Ráadásul a topas később jól jön még.
 


  2016.03.25. 08:46  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (276) hsz.-re     Olvasás  
  •   279   
Avatar

terra alapító
 
Óvatos volnék a helyedben, a dithane+wuxal keverék hajlamos leégetni a gyenge hajtásokat, levélkezdeményeket, stb.
Jártam már úgy, hogy virágzás után nem sokkal dithane használata mellett kevertem wuxal microplant-ot, az eredmény a levelek 30-40%-ának spontán eldobása lett.
 








  2016.03.24. 21:59  Hozzászólás
  •   274   
Avatar

---
 
A növényvédelemben nem túl járatosként segítséget kérnék monília ügyben: a fáimat kivételesen ősszel és tavasszal is lemosóztam Vegesol eres-sel, azóta nem permeteztem. A kajszijaim olyan 90 %-ban teljes virágzásban vannak. A monília elleni permetezéssel elkéstem, ráadásul tegnap esett az eső. Elképzelhető, hogy ez az egyszeri eső nem okoz komolyabb kárt? A megkésett permetezést holnapra tervezem, a következő szerek vannak itthon:
- egy ampulla (2,5 ml) Topas (ennyi volt ma a boltban összesen)
- Chorus
- Dithane m45
Mivel permeteznétek a helyemben? Kontakt monília ellenes szert tudnátok javasolni, ami III. kategóriás? Én Chorust terveztem, a Dithane már késő, ahogy olvastam a hsz-okat. A Topas pedig lehet, hogy kevés.
 


  2016.03.24. 21:21  Hozzászólás  Válasz alex (272) hsz.-re     Olvasás  
  •   273   
Avatar

terra alapító
 
Félreértesz, arra utaltam hogy Jana11 nem a chorusra célzott a 264-es hsz-ban, mint ilyenkor felesleges felszívódó szerre :)
 


  2016.03.24. 21:10  Hozzászólás  Válasz gaabre (269) hsz.-re     Olvasás  
  •   272   


---
 
Miért írod, hogy "ráadásul nem a Chorust használták"
Szó szerint ez van leírva:
For the first treatment we used the contact fungicide mancozeb(DitanM-45WP)–300g/dka and the other treatments were conducted using systemic
fungicides–cyprodinil(Chorus50WG)–45g/dka..." 2009-es kísérlet táblázatában.
Tehát 2009-ben a Chorust használták
 


  2016.03.24. 20:39  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (268) hsz.-re     Olvasás  
  •   270   


---
 
Hidd el felesleges a fölszívódót is szórni ha kell ha nem. Az vele a probléma hogy egy vegetációs időben egy fajta szerrel maximum 2-3 alkalommal lehet mert rezisztencia alakul ki. A fő cél a virágzás kezdetén és a fővirágzásban a bibe védelme mert ha azt leperzseli a monília akkor nincs termés ezért erre az időre tartogasd. Ezért előtte a fehér bimbós állapotban a kontakt szereket kell alkalmazni amire nincs rezisztencia csak ott az a probléma hogy az eső lemossa erre találták ki a tapadást fokozó szereket pl a Silwet és a Kerativ-ot.
 


  2016.03.24. 20:22  Hozzászólás  Válasz alex (267) hsz.-re     Olvasás  
  •   269   
Avatar

terra alapító
 
Szia,
azzal nem értek egyet, hogy a chorus felesleges lenne - már fehérbimbós állapottól fogva kifejezetten ajánlja a gyártó a használatát, majd virágzás közben ráismételve, amennyiben indokolt.
Ráadásul nem a chorust említi, hanem a score-t és a folicur solo-t, amelyeket virágmonília ellen tényleg tök felesleges kifújni.

Bár én nem vagyok szakmabeli, ennél fogva nem is értem, hogy hobbikertésznek miért kellene akár háromszor permeteznie virágzás időszakában? Teljesen felesleges pénzkidobásnak érzem, miközben nem múlik rajta a megélhetése...

Ui.: a belinkelt esetleírás egy tanulmány arra nézve, hogy különböző fenológiai stádiumokban végzett különböző szerekkel történő kezelésekre milyen eredményekkel kecsegtettek a megfigyelt meggyfák pár éven keresztül, én nem tartanám ezt szakemberek által használt módszernek, mert ezek nem termelők, hanem kíváncsi kutatók (legfőképpen diákokkal végeztetnek különböző hasonló tanulmányokat).
 


  2016.03.24. 18:39  Hozzászólás  Válasz Jana11 (264) hsz.-re     Olvasás  
  •   267   


---
 
Nagyon jó, hogy erre felhívtad a figyelmet. Átnéztem a vonatkozó irodalmat, és egyértelmű, hogy monilia ellen az első permetezéskor fehérbimbós állapotban mindig kontakt szert (Dithan, thiuram,stb.) használnak a szakemberek. Csak a második és harmadik permetezéskor használnak felszívódó (Chorus, Topsin, Topas stb.) készítményt.
Nálunk sokan egyből a Chorus-szal kezdenek, pedig ez ahogy írtad felesleges.
Itt egy példa, de sok másik is lehetne:
http://www.agrosym.rs.ba/agrosym/agrosy ... s/pfs8.pdf
 




  2016.03.24. 09:56  Hozzászólás  Válasz nzozz (241) hsz.-re     Olvasás  
  •   265   


---
 
Nálam ez a vadriasztó nem vált be viszont most télen használtam egy nagyon hatásos módszert. Egy műanyag flakon fölső részén készítettem egy kb 8-10mm-es lyukat a palack két ellentétes oldalába, a palackba mosásához használt öblítőszert kb 2dl öntöttem rátekertem a tetejére a kupakot és dróttal fölkötöttem a gyümölcsfára. Az idei év volt az első hogy az őzek nem rágták le az almafák hajtásait. A hóban meglátszottak a nyomok de kb 7-8 métere a fától visszafordultak és odébb mentek egy félkörben de azután elhagyták a területet. Némelyik fára eszko gazdaságos WC illatosítót tettem az is bevált.
 


  2016.03.23. 19:37  Hozzászólás
  •   264   


---
 
Évről évre olvasom, hogy sokan második-harmadik lemosózást csinálnak, illetve most is többeknél olvastam, hogy a Score és a tebukonazol hatóanyagú növényvédőszereket emlegetik permetezésként a virágzás elején. Kedves barátaim, lehet nem fog tetszeni, de jót akarok. Szóval ágyúval
lövünk a verébre, s amikor jő az elefánt, már nincs lőszer... A virágzás elején szerintem a szer nagy része az elhalófélben lévő külső és belső viráglevelekre
megy, amelyek már leválasztási stádiumban vannak, nagyon kicsi a felszívó és beépítő képességük a felszívódó szerekből. Ezért itt még inkább a
kontakt, érintő típusú szerek, mint a Cuproxat, kaptán, tiuram, stb. megvédenek amit kell. Amikor a pici gyümölcs megjelenik, és ekkor már megjelennek
a levélkék, na ez az az időszak és az ezt követő 3-4 hét, amikor igen kell a felszívódó permetezőszer a kicsi, gyönge gyümölcskezdemény és levélkék
védelméhez. A túl korán bevetett felszívódó szerek a későbbi hatékonyságot rontják, és gazdagítják a növényvédőszer gyártót, szegényítik a gazdát...
 


  2016.03.23. 19:00  Hozzászólás
  •   263   


---
 
Ma az egyik olasz kajszim virágát alaposan szemrevételezve feltűnt, hogy (főleg) a bibén, de itt-ott a porzón is apró, piros foltok vannak.
A többi fajtán nem találtam ilyent. Esetleg nem tudja valamelyikőtök, hogy mi lehet ez?
Mindenesetre nyomon követem, aztán talán kiderül valami.
 


  2016.03.19. 21:31  Hozzászólás  Válasz gaabre (261) hsz.-re     Olvasás  
  •   262   


*
 
Nekem már most muszáj elkezdenem...
 


  2016.03.19. 20:41  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (260) hsz.-re     Olvasás  
  •   261   
Avatar

terra alapító
 
Na igen, elfelejtettem írni, hogy még múlt szombaton én is letudtam a lemosózást (agrokén).
És ahogy elnézem a jövő heti időjárás előrejelzést, ebből húsvétkor chorus-ozás lesz :S
 


  2016.03.19. 19:57  Hozzászólás
  •   260   


*
 
Ma majdnem normális nap volt...végre neki tudtam állni a lemosózásnak,igaz csak délután,mert fújt a szél...addig befejeztem -nagyjából- a metszést.A hegyen a körte,alma nagyját, a szilvákat fújtam le Vegesol eres-sel ,holnap ha sikerül a kert fákat fújom ,szintén ezzel , ill. a még nem kinyílt barackokat / őszi és kajszi / Cuproxattal , a kinyíltakat meg Chorus+ Merpan kombóval.
 


  2016.03.19. 08:54  Hozzászólás  Válasz vigh zsolti (255) hsz.-re     Olvasás  
  •   259   
Avatar

terra alapító
 
0,3-0,5% között mehet még bimbóra. Bátrak a kinyíltra is megpróbálhatják 0,2%-ban, de ez már kockázatos, lehetnek negatív következményei! (én pár éve már nem használok kontakt szert virágzás alatt, inkább bimbós állapotban lemosózok, és csak felszívódóval megyek leveles állapotig)
 


  2016.03.18. 20:09  Hozzászólás
  •   258   


---
 
Szerintem nagyon hasznos cikk a nano/kolloid réz/kén növényvédő szerekről. Érdemes végigolvasni!
 


  2016.03.17. 15:56  Hozzászólás  Válasz vigh zsolti (255) hsz.-re     Olvasás  
  •   257   


---
 
Fél deci / tíz liter arányban szoktam használni (amikor még megfizethető áron adták).
 


  2016.03.16. 21:44  Hozzászólás  Válasz vigh zsolti (255) hsz.-re     Olvasás  
  •   256   
Avatar

terra alapító
 
Én biztos betartanám azt, ami rá van írva a dobozra.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.03.16. 21:43  Hozzászólás
  •   255   


---
 
Ki milyen töménységben használja a Cuproxatot,a még nem kinyilt virágzásban?
 


  2016.03.11. 22:06  Hozzászólás  Válasz gaabre (253) hsz.-re     Olvasás  
  •   254   


*
 
Én is...dettó
 


  2016.03.11. 21:27  Hozzászólás  Válasz Jani71 (248) hsz.-re     Olvasás  
  •   253   
Avatar

terra alapító
 
Hát, én már annak is örülnék, ha valamelyest le tudnék végre permetezni ebben a nyomorult időben :-(
 


  2016.03.11. 21:25  Hozzászólás  Válasz Jana11 (249) hsz.-re     Olvasás  
  •   252   
Avatar

terra alapító
 
Erről jut eszembe egyébként, házikerti permetezésekhez az utóbbi években már rendszeresen használom a káliszappant minden vegetációs alkalomkor is 1%-ban. A permetszer elterülést is segíti és tapadásfokozó hatású, ráadásul ismert a kártevő gyérítő hatása ahogy ajánlod is.
 


  2016.03.11. 17:59  Hozzászólás  Válasz tgwh (250) hsz.-re     Olvasás  
  •   251   


---
 
Biztos nem is lenne már a kenyér "igazi" egy kis glifozát maradvány nélkül :angry-banghead:
 


  2016.03.11. 17:19  Hozzászólás
  •   250   
Avatar

terra alapító
 
Magyarország támogatta a könnyen kiváltható, rákkeltő kockázatú gyomirtó további használatát az Európai Unióban.
Kedden elhalasztották a szavazást az uniós tagállamok az Európai Bizottság azon javaslatáról, mely alapján 2031-ig újraengedélyeznék a glifozát nevű gyomirtót, azonban bár ez első olvasatra komoly eredménynek számít, a "valószínűleg rákkeltő" anyag forgalomban maradásáért több ország, köztük hazánk is lobbizik.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.03.07. 18:21  Hozzászólás  Válasz Jani71 (246) hsz.-re     Olvasás  
  •   249   


---
 
Jani71, ha pajzstetűt találtál, és ahogy olvasom, szereted a hagyományos, régi módszereket, akkor inkább a 2 %-os káliszappanos oldatot javasolnám, az még most használható, és megöli a pajzstetveket. Javaslom, hogy 10 liter forró vízben oldjál föl 15-20 dkg káliszappant /festő, festékboltokban van kg-os kiszerelében olcsón./ Hagyd kihűlni, és ezzel permetezd le a fát, ahol a lakókat láttad.
 


  2016.03.07. 16:17  Hozzászólás
  •   248   


---
 
Ma megfőztem az idei első (kísérleti, tudásfrissítő) kis adag mészkénlét. 23 fokos lett. Tavaly csináltam már 30-ast is. :super:
Soha rosszabbat, bár azért örültem volna egy 30-as ismétlésnek, de talán majd legközelebb.
Nálam ez a minimum elvárás a töménységben (23).
Nagyjából tudom, hol a hiba, ha minden jól megy, legközelebb javítok (ismét kis adaggal próbálva).
 


  2016.03.07. 09:25  Hozzászólás  Válasz Jani71 (246) hsz.-re     Olvasás  
  •   247   


---
 
Nálunk állandóan olyan az időjárás hogy mire eljutnék odáig, hogy csináljak valamit a kertbe (talajmunka, metszés, lemosózás, stb) jön az eső. Tegnap az M3 -ason úgy szakadt az eső, hogy mindenki 70km/h környéki sebességgel mert csak haladni.
 


  2016.03.06. 20:29  Hozzászólás  Válasz Jani71 (207) hsz.-re     Olvasás  
  •   246   


---
 
... Aztán ma újra megnéztem ugyanazt a fát. Most meg pajzstetvet találtam. Nem egyet. ... :R
Megy a Vegesol, majd utána néhány nap múlva mészkénlé. Nem biztos, hogy nagyon 'szakmai', de pillanatnyilag
ezzel látom biztosítottnak a 'fedettséget'. A mészkénlé nagyon jó ebből a szempontból (is), úgy tapasztaltam.
Csak nagyon kellene már egy tisztességes időjárás, mert egyszerűen ez már röhej,
hogy nem vagyok képes elvégezni a metszést és lemosózást... :thumbdown: :angry-banghead: Úgy 'lopkodom' el... :(
Rögtön 'robban' a kajszi...
 


  2016.03.06. 18:47  Hozzászólás  Válasz baby-lon (238) hsz.-re     Olvasás  
  •   244   


*
 
Nálunk nem lenne értelme..1-1 nap kivételével állandóan esik,ha nem akkor fúj...tavaly pl elmaradt a lemosózás...na szívás is volt utána..idén nem szeretném kihagyni,de nem csak rajtam múlik...
 


  2016.03.06. 16:51  Hozzászólás  Válasz nzozz (241) hsz.-re     Olvasás  
  •   243   


---
 
Egy ideig ezt osztogatták a földtulajoknak. Nem volt nagy a siker :D
 




  2016.03.06. 10:43  Hozzászólás
  •   241   


---
 
Sziasztok!
Van valakinek ezzel kapcsolatban valami tapasztalata? http://www.novenypatika.hu/vadoc-vadria ... tasak-3389
A kérdés egyrészt hogy mennyire hatásos (őz, szarvas, vaddisznó ellen), másrészt hogy közterületen lehet-e használni?

Köszönöm
 




  2016.03.06. 05:46  Hozzászólás  Válasz baby-lon (238) hsz.-re     Olvasás  
  •   239   


---
 
Mit használtál? Van tapasztalatod ezzel a szerrel a kajszi rügyeit illetően?
Nálam nagyon be vannak durranva a kajszik, kapnak egy kis meleget, és szerintem kinyílnak.
Nem tudom, hogy merjek-e még rezet szórni (mondjuk Vegesolt - bár ha más nem lesz, akkor megy a Cuproxat,
azzal már van tapasztalatom, az tuti nem bántja a virágot).
 


  2016.03.05. 18:55  Hozzászólás
  •   238   
Avatar

terra alapító
 
Megejtettem ma a lemosót. Nagyon időszerű volt, már egérfüles volt pár őszi, és a kajszi pirosbimbóin is elkezdtek szétcsúszni a csészelevelek...
 


  2016.02.29. 21:19  Hozzászólás  Válasz CAMROM (236) hsz.-re     Olvasás  
  •   237   


---
 
Szerintem semmi baja. Az enyém is kinn volt egy fészerben a télen és nem fagyott meg. Teljesen jó, már permeteztem is vele.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég