Öntözés Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2017.10.24. 22:04  Hozzászólás  Válasz Alibá (224) hsz.-re     Olvasás  
  •   225   
Avatar

---
 
Ha a fórumozók tudnák, hogy kétszer kellett eljönnöd érte hozzám, míg végre el tudtad vinni ... :nahat: :D
 




  2017.10.24. 19:22  Hozzászólás
  •   223   


---
 
Oksi, köszönöm, lpe van otthon, hétvégén lesz időm és az idő is engedi kipróbálom! :)
 


  2017.10.24. 07:39  Hozzászólás  Válasz Totya (220) hsz.-re     Olvasás  
  •   222   
Avatar

terra alapító
 
Ha LPE csőbe szánod, akkor a csövet a kezeddel kis ideig melegíted, aztán egyszerűen bele nyomod, erőlteted a csőbe. Csinál lyukat magának és kellően tömít is. ;)
 


  2017.10.23. 14:57  Hozzászólás  Válasz Totya (220) hsz.-re     Olvasás  
  •   221   
Avatar

terra alapító
 
Azt tanácsoljuk, próbáld ki :D
Pár közeli fényképet dobhatnál fel róla, hátha...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.10.23. 14:21  Hozzászólás  Válasz gergerg (219) hsz.-re     Olvasás  
  •   220   


---
 
Megérkezett a héten ! :thumbup:
Azért kérdezem csak, hogy kipróbálnám gyors még, akkor tavaszzal nem kellene kisérletezni, ha jó akkor még rendelnék :)
Kúpos az alja, és nincs hozzá tömítés, ezért kérdezem csak, hogy mit tanácsoltok hozzá . :alvaka:
 


  2017.10.23. 11:58  Hozzászólás  Válasz Totya (218) hsz.-re     Olvasás  
  •   219   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem az a legjobb ha megvárod amíg megjön. Akkor látni fogsz mindent.
 


  2017.10.23. 11:01  Hozzászólás
  •   218   


---
 
sziasztok!

Rendltem ilyen "100pcs Micro Flow Dripper Drip Head 1/4 Inch Adjustable Hose Garden Irrigation Misting Water Dropper"
csepegtető gombákat kínából, 20-as KPE vagy PE csőbe szeretném rakni, kérdésem az lenne, hogy milyen átmérőjű lyukakat furjak majd elő?
Vagy hogy tudom ezeket beintegrálni? :)
 


  2017.09.17. 22:35  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (216) hsz.-re     Olvasás  
  •   217   
Avatar

terra alapító
 
Külünböző helyeken más más a lehetőség. Mifelénk még ma is így működik, ahogy én írtam. Nincs egy hónapja, hogy a harmadik szomszdom két barátjával nem egészen három óra alatt furt egy általam említett kutat. Minek verte volna magát nagy költségbe 10-20-30 m-es csőkúttal? (Megjegyzem itt is volt aki 42 m-est csináltatott a kertjébe, biztos, hogy tisztább a vize, de ő is csak öntözgetésre és permetezéshez használja a vizét. Arra meg az előző is megfelel.)
 


  2017.09.17. 19:39  Hozzászólás  Válasz Alibá (214) hsz.-re     Olvasás  
  •   216   
Avatar

rendszer admin
 
De Alibá én a mostani kútfúrásról, és azok árairól beszélek. :)
Nálunk is van kút, 24 méter mély, csak víz nincsen benne (már régebben leírta, hogy miért).

15 - 20 évvel ezelőtt egy kútfúrás ára a maihoz képest szinte ingyen volt (még akkor is, ha az akkori vásárlóértéken számolunk). :(
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2017.09.17. 16:57  Hozzászólás
  •   214   
Avatar

terra alapító
 
Szomszédaim csak 6 méteres kutakat furtak egyetlen csővel, saját kezűleg. Van amelyik már 30 éve öntöz belőle. /A cső 1000 Ft-ba se kerül, a többi teste fáradsága.)
Magtérülés? :alvaka:
 


  2017.09.17. 09:53  Hozzászólás  Válasz tgwh (212) hsz.-re     Olvasás  
  •   213   
Avatar

rendszer admin
 
Nem tudom hogy működik ez, de szerintem attól, hogy például nyáron több vizet fogyasztasz mondjuk a locsolás miatt, attól még nem fogsz nagyobb fogyasztói státuszba kerülni.
Én úgy tudom, hogy éves átlagfogyasztás alapján működik ez.
Az egyik szomszédomnál tavaly történt, hogy szerencséjére jött a vízóra leolvasó, és még rá is kérdezett, hogy tudja-e, mennyivel több a vízfogyasztása. Kiderült, hogy majd 50 m3 plusz volt a szokásoshoz képest.
Felhívta egyik ismerősét, kijöttek valami képernyős műszerrel.
Meg is találták a problémát, a kerti csaphoz menő cső a föld alatt a csap előtt vagy 2-3 méterrel kilyukadt, a víz meg a földben szépen el tudott szivárogni.

A lényeg, hogy ettől nem került át drágább fogysztói státuszba.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.09.17. 09:13  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (211) hsz.-re     Olvasás  
  •   212   
Avatar

terra alapító
 
Nézd meg a vízszámlád, mennyibe kerül 1 m3 víz. Neten találtam egyet, 500 Ft, nem tudom mennyi a többi helyen. Nyáron van hogy 200 liter vizet is el tudok locsolni csak az ,,apróságokra'' per nap. A gyümölcsfákat is szeretném locsolni. Az is igaz, hogy alig használtam idén a kutat.
Megfelelő nagyságú melléképületekkel ha nem az Alföldön laksz, főleg ciszternával, ki lehet húzni kút nélkül is szerintem egy kisebb kertben, de a vezetékes víz azért mégsem eső,-vagy kútvíz, ezt is nézd... persze a fűnek jó a csapvíz is, ha naponta locsololja az automata, amit persze nyáron is pont délre kell beállítani :hiha:

HA már lefúrsz, akkor rá tudod kötni a mosogépet, a wc tartályokat. Van akinél 4 méteren már van víz, gondolom az első vízadó rétegbe fúrtak bele, rá is kötött egy házi vízművet... olyat mondjuk nem csinálnék.
Aki napi szinten elöntöz 500 forintokat, ott azért már dagad a számla, sőt, lehet átesik nagyobb fogyasztó státuszba, és még drágább, ki tudja hogy van ez.

Nem akarok hülyeséget írni, de az iható csapvíz lehet csak 200-500 méter alatt van... fúrsz 1 millióért egy kutat, havi 10 ezres vízszámlát hááát... elméletben 10 év alatt biztos nullán vagy, mert ugye áramot is eszik a szivattyú. Onnantól spórol neked 10 ezret per hó mínusz a szivattyú által felhasznált áram díja.
Megint csak igaz, spórolni csak az tud, akinek van rá pénze...

A szántóföldeket megint csak illene öntözni, de hát az már pénzbe kerül, Mo-on nem az a lényeg hogy teremjen, mert kapnak helyette kártérítést ha pl. aszály vagy árvíz van... új traktor, na az kell, mert végig lehet vele masírozni a falu főutcáján. Kellemes, amikor egy nagy gazda kilobbizza a polgármesternél az új hidat a folyó felett, csak azért, nehogy már az ő földjén kelljen egy utat fenntartania, inkább keresztülviszi a fél városon a disznószart... mert az nem trágya, mert a trágyának nincs disznószar szaga...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.09.17. 05:06  Hozzászólás  Válasz tgwh (210) hsz.-re     Olvasás  
  •   211   
Avatar

rendszer admin
 
Lakókerti övezetben én nem nagyon értem, mi értelme van a kútfúrásnak.
A szomszédom is furatott kutat, és alsó hangon is 150 - 200 ezer, mire van egy kutad, ha nem kell túl mélyre fúrni.
Még 20 méter alatt is 100 ezer körül van a fúrás, 20 méter felett meg már drasztikusan emelkedik, 30 méter környékén már 150 - 200 ezer körül van.
De közbe ettől még használod a hálózati vizet, fizeted a vízdíjat, meg a csatorna díjat, hiszen teljesen nem tudod kiváltani a vízfelhasználást a kúttal.
Legalább is én egy 10 - 20 - 30 méteres kútból manapság nem használnám a vizet ivásra-főzésre, meg fürdésre.
És ha minden rendben a kúttal, még óvatos becsléssel is legalább 3 - 5 év, mire a kútból nyert vízzel elért megtakarításokkal kiengyenlíted a kútfúrásra kiadott összeget.

Nyilván egy külterületen más a helyzet, ahol annyi terményed lehet, amiből már jelentős megtakarítás az is, hogy nem kell megvenni, ha meg még értékesíteni is tudsz belőle ..... :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.09.16. 19:08  Hozzászólás
  •   210   
Avatar

terra alapító
 
Talán most már tiszta vizet önthetünk a pohárba :D
https://gepesz.hu/blog/details.php?hir=381

Most már csak az a kérdés, mi lesz az én kb. 6-7 méteres kutammal?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.08.19. 05:25  Hozzászólás  Válasz Totya (207) hsz.-re     Olvasás  
  •   209   


---
 
http://ozonviz.hu/ontozo/egyeb/nyomases.htm
Katif.jpg
------------------------
Megtekintve 21726 alkalommal.

 


  2017.08.18. 15:32  Hozzászólás  Válasz Totya (207) hsz.-re     Olvasás  
  •   208   
Avatar

terra alapító
 
Barátom kb.200 m hosszú csepegtető csöveket használ kardvirág öntözésre. Működik neki, igaz nem ejtőtartályról, hanem nyomatja bele szívattyúval.
Majd kipróbálod, és ha a vége nem annyit csepeg, mint az eleje, akkor megfelezed a távolságot egy odavezetett 32-es csővel, vagy egy slaggal.
/Csak egy gondolat: lehet, hogy a lejtőd hatása kompenzálja a hosszú cső belső surlódását és nem lesz semmi gond.)
 


  2017.08.18. 12:12  Hozzászólás  Válasz Alibá (206) hsz.-re     Olvasás  
  •   207   


---
 
Ezek szerint működik, köszönöm!
3x50m-es rész, az feltételezem gerincen van külön leágazásokkal? :)
Kínai oldalon néztem én is a tisztítható és állítható gombákat, ehhez gondoltam 20-es LPE csövet. Gerincnek pedig 32-es KPE.
Már csak az egyszerre telepíthető max hosszt kell megtudnom! :wave:
(józan ésszel, azt mondanám mennyi víz érkezik be x idő alatt, és mennyi távozik)
 


  2017.08.18. 11:56  Hozzászólás  Válasz Totya (203) hsz.-re     Olvasás  
  •   206   
Avatar

terra alapító
 
Nálam 1 m magasan elhelyezett IBC tartályból működik a csepegtető öntözés. Van 3x50 m csepegtető szalagos, 50 m bokor öntöző gombás és 2x20 m spirálos csöpögtető testes öntözött rész. Tisztítható gombákat is kipróbáltam, néhány már az is működik, most kaptam vagy 100-at, az is sorra kerül jövőre. A tartályt az eső, illetve ha nincs, szívattyú tölti csőkútból. A víz szűrőn keresztül kerül csepegtetésre. Ha mindet egyszerre működtetem, akkor folyamatosan megy a szívattyú. Ha csak egy két kört, akkor kiyitom a csapot és megy, míg van a tartályban.
 


  2017.08.18. 11:43  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (204) hsz.-re     Olvasás  
  •   205   


---
 
A lényeg lemaradt! :D
Gyümölcsfákhoz szeretném.
Az a kérdés, hogy elegendő-e a nyomás, hogy csepegjenek rendesen a szalagok/csövek. :)
Igen mindenképp automatizálni kell majd, ha meglesz a konkrét terv, akkor kisztámolom mennyit fog csepegni aztán úgy kell méretezni, igazából hosszú keskeny területem van, ami lejt is. Legalább olyan 110-130m hosszú csepegtető kellene.
Persze ha ez sok, akkor valahol majd beiktatnék még egy tartályt.
Nincs még semmi, IBC tartályra gondoltam.
 


  2017.08.18. 11:16  Hozzászólás  Válasz Totya (203) hsz.-re     Olvasás  
  •   204   
Avatar

rendszer admin
 
Csak tippelgetek! :)

Ez függ attól is, hogy mekkora a tartály, és milyen magasan van.
Ha csak 1 méterrel magasabbra teszed a tartályt, máris "egészen más a leányzó fekvése".

Én a helyedbe, főleg, ha folyamatos üzemben akarod használni, tennék a tartályba két mikró-kapcsolót.
Mindkettőhöz a WC-tartály elvén működő zárót tennék, csak egymástól elfordítva, valamint a tartály fővezetékéhez egy elektromos csapot.

Az elv annyi, hogy amíg a tartályban nincsen mondjuk (ex-has) 40 cm magas víz, addig a fővezeték zárva.
Ugyanis a tartályban lévő víz magassága is nagyon befolyásolja a víznyomást.
Ha elérte ezt a magasságot, kinyit az elektromos csap, és megy a víz.
Amúgy neked szerintem jobb lenne egy keskenyebb, de magasabb tartály (bár nem tudom, hogy most milyen van).

A másik mikró-kapcsolót meg úgy helyezném el a tartály legfelső részén, hogy ha elér a víz a tartályban egy kritikus magasságot, akkor kapcsolja le a szivattyút. Bármikor előfordulhat, hogy valahol valami miatt eldugul a rendszer, és vagy egyáltalán, vagy sokkal kevesebb víz fogy, mit amennyit a szivattyú termel. És csak menne pocsékba valahol feleslegesen a sok víz a folyamatos üzem miatt.

És a szivattyút meg egy egyszerű időkapcsolóról üzemeltetném, ami bekapcsol mondjuk este, és megy reggelig.
Napközben nem sok értelme van a locsolásnak, mert ha nagyon meleg van, a jelentős része úgy is elpárolog.
Ha meg nincsen nagyon meleg, felesleges állandóan vizes talajba tartani a növényt, nem mocsári, vagy tavi növények ezek.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.08.18. 09:35  Hozzászólás  Válasz Totya (193) hsz.-re     Olvasás  
  •   203   


---
 
Időközben megoldódott a kérdés, ugyanis annyit kellett már locsolni, hogy kiderült csak 5-6gyűrű mély a kút, és egyszerre most már csak 300l vízet tudok kiszedni.... :thumbdown:
Persze nagyon gyorsan jön utána, szóval kis teljesítménnyel szinte folyamatosan tudna működni.
Jövőre szeretnék csepegetőt kiépíteni, 20-as LPE csővel, szétszedhető gombákkal, kérdés, hogy max milyen hosszú lehet a cső?
Neten azt találtam, hogy max 70m.
Másik, elvileg a gombák(lehet csak szalag is) nem fog működni tartályról, mivel kicsi a nyomás.
Valakinek esetleg tényleges tapasztalat tartályról való működésről?
 


  2017.06.10. 12:00  Hozzászólás
  •   202   


---
 
Sziasztok!
Nálam visszatérő téma ez az orosz Káma szivattyú (a 700W körüli verzió), de hátha tudtok rá mondani valami okosat:
1. Szét lett szedve a szivattyú és a csapágyak illetve a csúszógyűrűs tengelytömítés ki lett cserélve (az utóbbi elméletileg egy teljesen kompatibilis Lada vízpumpa tömítésre, mert más nem volt). Viszont valami nagyon nem oké a tengelytömítés körül, mert egyáltalán nem tömít. Ha felfordítva vizet öntök a szivattyúházba, az rendesen folyik kifelé a tengely mellett. Valaki aki azt mondta a tengelyen kellene lenne a fém gyűrűnek/csőnek, annak a felületén tömít a csúszógyűrűs cucc. De aki szétszedte nekem a szivattyút (mert egy eszterga szegnyereggel kellett kinyomni a tengelyt a szivattyúházból), az azt mondta nem volt benne ilyen illetve az a felület jól láthatóan csak nagyolva van.
Szerintetek mi a bánatot kéne ezzel csinálni? Valakinek van ilyenje, hogy megmondaná nekem a pontos tengelyátmérőt (0,01mm pontossággal) a tömítés szakaszán?
2. Ha valami csoda folytán működésre tudom bírni ezt a szerkezetet, szerintetek 1" csővel normálisan lehet használni csepegtető öntözéshez?

Köszönöm
 


  2017.05.04. 19:40  Hozzászólás
  •   201   
Avatar

terra alapító
 
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.04.17. 20:16  Hozzászólás  Válasz Totya (199) hsz.-re     Olvasás  
  •   200   
Avatar

terra alapító
 
Akkor jó, nekem egy tartály fél óra lenne, de még nem teszteltem bír-e egy köböt a kút :D
Meg ugye milyen magasan lesz a tartály, meg az sem mindegy milyen hosszú a cső amivel töltöd, mert száz méterre nem biztos hogy ilyen jól produkálna a szennyvízszivattyú :wave:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.04.17. 19:24  Hozzászólás  Válasz tgwh (198) hsz.-re     Olvasás  
  •   199   


---
 
Igen, néztem a táblázatot, mert a fűtészsivattyúnál már megjártam miatta! ;)
Elévieg 4-5m mélyről szívja az esetek 90%-ban a vizet, ilyen mélységnél kb. a 6-7m3/h , ez bőven elég lenne. :)
Ha ez még kicsit rosszabb és tud 4-et, még az is jó.
 


  2017.04.17. 16:14  Hozzászólás  Válasz Totya (197) hsz.-re     Olvasás  
  •   198   
Avatar

terra alapító
 
Nézd meg a hozzá mellékelt táblázatot, ugye azt írja 8 méterig emel, lehet így máris nem egy, hanem két óra alatt hozza az adott vízmennyiséget.
Nem értek annyira hozzá, de mindenképpen keress valakit, aki értelmezni és számolni tudja, mennyi vizet fog ez adott körülmények között felszívni Neked.

2,5 perc alatt kiszedek 100 litert (13 ezer volt), papíron jobb kellene hogy legyen a szivattyú, szóval valamennyit számolj rá pluszban.
De a vége az lesz, hogy kivágom a fenébe a slagot, és teszek mindenhová kpe csövet, mert eszméletlen szenvedős, 3x tovább tart kitekerni meg feltekerni, mint megtölteni 2 hordót :D és hiába egyenes, ahol megtört a slag, ott már nem az igazi, ki sem tudja nyomni teljes keresztmetszetre, szerintem jóval kevesebb víz tud átmenni, mint kellene...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2017.04.17. 14:57  Hozzászólás  Válasz Totya (195) hsz.-re     Olvasás  
  •   196   
Avatar

rendszer admin
 
Hát', így persze egészen más a "fekvése". :)

Áram van legalább?
Vagy generátorról megy?
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.04.17. 14:48  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (194) hsz.-re     Olvasás  
  •   195   


---
 
Otthon még okés lenne, de kint nincs bekrítve, illetve "közös" a kút...de már nem sokáig, bekerítés folyamatban van. :)
Szóval ha megyek ki, viszem a csövet és a szivattyút. ;)
Mostani 600w azt hiszem szivattyúm van, ezzel 25m tömlővel, olyan 10-15perc kell mire telenyom egy 200l-es hordót.
Szóval arra nincs egy felesleges órám, hogy várjak még feltölti a köböst(csepegtető is megy róla, oda meg még kevés is az 1xeri feltöltés) , persze ezalatt úgyis van mit csinálni de ha csak locsolni futnék ki..... :)
 


  2017.04.17. 14:16  Hozzászólás  Válasz Totya (193) hsz.-re     Olvasás  
  •   194   
Avatar

rendszer admin
 
Ha annyira szűkös az idő, miért nem veszel egy BRENNENSTUHL MZ 20-as időkapcsolót.
Kerül vagy 2 000.- Ft-ba, és több mint 3 000 W-ot bír (akkora teljesítményhez meg már eléggé kemény szivattyú jár).
Beállítod, hogy mikor kapcsoljon be, a szivattyú vízhozamából meg ki tudod számoloni, hogy mennyi ideig menjen.

Bekapcsol (ex-has mondjuk) délután 15:00 órakor, megy egy órát, és mikor késő délután kimész locsolni, ott a víz a tartályba.
Ráadásul, ha nem kapcsolod ki, minden nap automatikusan indul a szivattyú (ex-has mondjuk) 15:00 órakor.
Ha meg kevesebb víz van a tartályba, mint kellene a locsoláshoz, csak átkapcsolod az oldalán a kapcsolót, elindul a szivattyú, és közbe locsolhatsz, folyamatosan tölti utánna. :)

20170417_153829.jpg
------------------------
Megtekintve 21859 alkalommal.

20170417_153842.jpg
------------------------
Megtekintve 21859 alkalommal.



Vagy egy GAO mechanikus mini napi időkapcsoló óra (ez valamivel még olcsóbb is).

20170417_153646.jpg
------------------------
Megtekintve 21859 alkalommal.

20170417_153707.jpg
------------------------
Megtekintve 21859 alkalommal.

 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.04.17. 13:48  Hozzászólás
  •   193   


---
 
sziasztok!

Egy ilyen típusú "güde 94603 gs 7501" szivattyú vásárlását tervezem, mit szóltok hozzám ár-érték arányban jónak találom.
Egy ásott kutam van, otthon 6 gyűrű mély, kint olyan 10 gyűrű mély.
Elsősorban IBC tartály töltögetésére és locsolásra szánom.
Célom minél hamarabb töltse a tartályt, mert az idő az ami szűkös mindenre. :)
 


  2017.04.15. 20:32  Hozzászólás  Válasz emendasajt (191) hsz.-re     Olvasás  
  •   192   
Avatar

---
 
Köszönöm az észrevételed! :) Valószínűleg áthidaló megoldáshoz folyamodom: egyelőre talonba teszem a vásárlás lehetőségét, mivel jelenleg tudok öntözni. A kollégámtól pedig bármikor meg tudom venni, ha a szükség úgy hozza (ráadásul úgyis kiköltekeztem magam a láncfűrész vásárlással)
 


  2017.04.15. 20:19  Hozzászólás  Válasz délkelet (185) hsz.-re     Olvasás  
  •   191   


---
 
Szia! A TIP-ről csak annyit, hogy vannak nála természetesen jobbak is, de... Nekem két házi vízművem volt ilyen egymás után. Egy 600 illetve 550W-os Mindegyik kibírt kb 7évet, úgy, hogy folyamatosan használva volt, mert a nyári öntözésen kívül ellátott két fűrdőszobát is vízzel télen nyáron. Raktam a nyomóoldalra egy vízórát 2008 tavaszán. A két szívattyú már több mint 800m3 vizet kivett a kútból (meg még elötte pár évig amíg nem mértem...) Most tavasszal ment tönkre a második. Én meg voltam velük elégedve.
Nem egy erőgépek, de nálam nem is ez volt a cél. Az én kutamban a felszín alatt 7méternél kezdődik a vízszint, és a szívattyúk egy konzolon be voltak "lógatva" a víz fölé, hogy ne kelljen nagyon mélyről szívnia. Ilyen nedves párás körülmények közé nem vettem márkás szívattyút, mert az sem bírta volna tovább... (Mindkettőnek a motorja adta meg magát) Német márkanév, de kínai gyártmány...
Most egy LEO vízmű van lent, használtan kaptam. Kiváncsi leszek rá meddig megy.
 


  2017.04.15. 14:12  Hozzászólás  Válasz délkelet (188) hsz.-re     Olvasás  
  •   190   
Avatar

terra alapító
 
A bajai már bizonyított, de egyébként könnyen és olcsón javítható szivattyú. Ja, hogy ma már nem cseng olyan jól a neve mint a pedrollo és társai... Nem mindig a divatos név a mérvadó. A bajai sok háztartást látott el, megbízhatóan, sok éven keresztül.
 


  2017.04.15. 09:41  Hozzászólás
  •   189   


---
 
Nekem 7-8 éve 1500 w-os elpumps van, egy kondit elhasznált már. Illetve ha télen nem használom, akkor tavasszal az első indítás előtt megforgatom a tengelyt. Ha elfordult, utána már többet nem lesz vele gond.
Régen a niagara és a bajai szivattyúk voltak leginkább. Apám ragaszkodott a niagarához, szomszédnak bajai volt. Apám szopott vele rendesen vagy 5 évig állandóan volt vele valami gond. Utána bajait vett Ő is. Azzal nem volt gond. Bajairól én ennyit tudok :D
 


  2017.04.14. 19:58  Hozzászólás  Válasz gergerg (187) hsz.-re     Olvasás  
  •   188   
Avatar

---
 
A TIP minőségéről volt sejtésem, viszont erről a "bajai felújítottról" mondanál valamit bővebben, mert soha nem hallottam róla :roll:
 






  2017.04.14. 19:21  Hozzászólás  Válasz délkelet (183) hsz.-re     Olvasás  
  •   185   
Avatar

---
 
Pár napja sikerült életet lehelni a régi szivattyúba, a szomszédom hathatós közreműködésével (lapátcsere kellett, mert a réginél a szegecselés kezdte megadni magát). Kétemberes munka volt, mert eléggé rágyógyult a lapát, nem volt egyszerű leszedni. Most már működik, de valamikor egy szimmering csere is szükséges lesz, mert a tengelynél folyik egy kicsit. Gondolkozom egy tartalék szivattyún is, mert a meglévő feltehetően nem lesz hosszú életű. Egy kollégám eladná a fölöslegessé vált szivattyúját, amit szerintem alig használt. 6 ezret kérne egy TIP gp 600-ért, ami nem lenne szerintem sok, viszont semmit sem lehet róla találni a neten (még használtat sem árulnak). Esetleg valaki találkozott már ilyennel?
 


  2017.04.02. 20:21  Hozzászólás
  •   184   
Avatar

terra alapító
 
A Pedrello-kat néhány éve amikor én kerestem szivattyút, nagyon szidták... jó persze, a fiat-okat is meg a lanca-kat is, el is romlanak néha ha már tényleg nem bírják a strapát, de fillérekből javítod őket :D szóval ez nem evidens, elvileg szakértők adtak tanácsot az index fórumán, én is ilyen Pedrellokat néztem, aztán végül ez lett:
http://szerszampiac.hu/egyeb/egyeb/straus_melykuti_szivattyu_csoszivattyu_950w_cso_viz_vizszivattyu_uj
Ezen az oldalon amúgy rengeteg egyéb más szivattyú van, érdemes végignézni őket!

A slaggal amúgy csak szenvedek... elsőnek a kútba is kpe csövet tettem, de most szerintem kiviszem a kúton kívülre is, mert a slag össze-vissza tekeredik...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.04.02. 19:25  Hozzászólás
  •   183   
Avatar

---
 
Igazán köszönöm segítő hozzászólásaitokat! ... a szomszédom javaslatára még egy próbálkozás lesz a régi masina javítására, ha nem megy, akkor jövök újra :)
 


  2017.04.02. 12:36  Hozzászólás  Válasz nzozz (179) hsz.-re     Olvasás  
  •   182   
Avatar

---
 
Kis túlzással kezdek lassan képben lenni :nahat: Szóval: megmértem a víz nyugalmi szintjét, ami nálam most olyan 160-170 cm. Ez úgy gondolom, hogy nem sok (ráadásul eső sem volt jó ideje, nem tudom, hogy ez jelent-e valamit). Működés közben ez lejjebb megy valamennyit, hogy mennyit, nem tudom. Tételezzük fel, hogy 3m-re süllyed a vízszint működés közben, tehát a szívómélység egyenlő 3m-rel. Nyomómagasság gyakorlatilag 0, mivel teljesen sík a terület. Maradnak a veszteségek, ami egy része gondolom a szivattyú működése során keletkezik, más része pedig az áramlási veszteség, ami gyanítom, hogy jóval nagyobb (lévén 60m-es 3/4 collos a slag + még néha pisztolyt is raknék a slag végére - ritkán).
Összefoglalva: a szívómélység+emelőmagasság összege kedvező, az áramlási veszteséget viszont nem tudom. Annyit viszonyításképpen, hogy az orosz szivattyúm a slag végén teljesen nyitott állapotban olyan fél-1 m távolságra locsolt.
Laikusként lehet, hogy hülyeségeket is írtam, azt légy szíves javítsd ki. Mellékelem két szivattyú jelleggörbéjét, a kérdésem az, hogy melyiket választanád a kettő közül:
pedrollo jswm 2a jelleggorbe.jpg
JSWm 2CX
Megtekintve 20328 alkalommal.

pedrollo jswm 1 a b c jelleggorbe.jpg
JSWm 1AX-N
Megtekintve 20328 alkalommal.

 


  2017.04.02. 10:45  Hozzászólás  Válasz Jana11 (180) hsz.-re     Olvasás  
  •   181   
Avatar

terra alapító
 
Nagyon kedves vagy, de valójában én sem értek hozzá, csak leírtam a tapasztalatomat, hátha segít...
 


  2017.04.02. 08:48  Hozzászólás
  •   180   


---
 
Nem szakértőként, csak tapasztalat. baby-lon szaktárshoz csatlakoznék....Egy jó 1300 w és 1600 w teljesítmény közötti szivattyú tökéletesen
felszívja a 63 mm átmérőjű fúrott kútból a vizet nekem is, és elviszi 100 méterre colos átmérővel is.
Egyébként baby-lon mindenben nagyon jó tanácsot ad és ír... :!: :!:
 


  2017.04.02. 08:16  Hozzászólás
  •   179   


---
 
Minden normális szivattyúnak meg lehet találni a jelleggörbéjét, azt érdemes nézni, nem önmagában a teljesítményt vagy a max. szállítást. Meg kell nézni az y tengelyen az emelőmagasságot (szívómélység+nyomómagasság+veszteségek), utána hogy ez hol metszi a jelleggörbét, azt a pontot levetíteni az x tengelyre és kiderül, hogy így mennyi vizet tud szállítani az adott szivattyú és el lehet döntetni, hogy megfelelő-e.
 




  2017.04.01. 21:48  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (175) hsz.-re     Olvasás  
  •   177   
Avatar

terra alapító
 
Nem a kút mélysége számít, hanem a viz szintjének mélysége. Láttam a kertet, szerintem a nyugalmi vízszint 4 m körül lehet. Ez szíváskor le mehet 6 m-re, esős évben feljöhet 2 m-re. Szerintem nem kell túl nagy teljesítményű szivattyú. (Persze legbiztosabb a próba!!)
 




ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég