Öntözés Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2017.04.01. 21:39  Hozzászólás  Válasz délkelet (173) hsz.-re     Olvasás  
  •   175   
Avatar

rendszer admin
 
Mindegyik szivattyú adatlapján ott van, hogy milyen mélyről mennyi vizet hoz fel mennyi idő alatt (Emelőmagasság - Folyadékszállítás).
Egyszerű kis matek, hogy 38 méterről melyik szivattyú cca. mennyi vizet hoz fel egy perc alatt. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.04.01. 21:35  Hozzászólás  Válasz délkelet (173) hsz.-re     Olvasás  
  •   174   
Avatar

terra alapító
 
Nekem pont olyan a kutam, mint a tied. 32 m, 9 m szívócsővel. Tescos 1300 w szivattyúval hibátlan 5 éve. 800 w kisebbel csak szenvedtem.
 


  2017.04.01. 20:55  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (171) hsz.-re     Olvasás  
  •   173   
Avatar

---
 
Rendben, nem volt szerencsés a megfogalmazás. A problémám inkább abban áll, hogy - mint műszakilag teljesen alulképzett ember - nem tudom eldönteni, mekkora teljesítményű szivattyú kell a kutamhoz, hogy ne legyen se túl erős, se túl gyenge. Illetve egy túlméretezett szivattyú tud-e problémát okozni a kutamban? Ha nem, akkor nincs gond. Annyit tudok az eddig használt (BC (Káma) 725W) szivattyúm teljesítményéről elmondani, hogy szabadon folyatva percenként olyan 15-20 l vizet hozott fel, ami nem túl sok, de nekem ez már elegendő lenne.
Miután leírtam, utána olvastalak Ali-bá :)
 


  2017.04.01. 20:45  Hozzászólás  Válasz délkelet (170) hsz.-re     Olvasás  
  •   172   
Avatar

terra alapító
 
Ha az előző évekig elég vizet adott, akkor ne vegyél sokkal nagyobb /kétszeres/ teljesítményűt, mert lehet, hogy a kutad 'ezt szokta meg'. (Esetleg ha mégis több vizet akarsz, akkor egy kölcsön kért nagyobb teljesítményűvel ésrdemes próbaszívást csinálni /néhány óra/, hogy bírja-e a kút.)
 


  2017.04.01. 20:33  Hozzászólás  Válasz délkelet (170) hsz.-re     Olvasás  
  •   171   
Avatar

rendszer admin
 
Nem fogsz találni "egy jól bevált Pedrollo"-t! :)

A márka adja magát, mindegyik jó és megbízható a maga nemében.
De hogy neked pontosan melyik tetszik, vagy melyik lenne a megfelelő, vagy esetleg melyikkel kötnél kompromisszumot az árak miatt, ezt neked kell eldöntened.
Hogy mit tud, az mindegyiknél le van írva. Te tudod, hogy milyen környezetben mennyi vízre lenne szükséged, és éppen mikor hogyan szeretnéd használni és/vagy melyik lenne az, amelyik még megfelelne az elvárásaidnak. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.04.01. 17:52  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (169) hsz.-re     Olvasás  
  •   170   
Avatar

---
 
Köszi :) Igazából tényleg a megbízhatóság lenne a legfontosabb szempont, mert az utóbbi időben szinte évente kellett javítgatni a meglevőt. Ha lenne egy jól bevált Pedrollo, kicsivel többet is hajlandó lennék áldozni érte, mint amit az előbb leírtam.
 


  2017.04.01. 17:46  Hozzászólás  Válasz délkelet (168) hsz.-re     Olvasás  
  •   169   
Avatar

rendszer admin
 
Beszéltem egy ismerőssel, aki benne van a témában.
A Pedrollo márka most menő, és állítólag tényleg megbízható.
Nem a legolcsóbb fajta, de gondolom nem egy nyárra kellene, hosszú távon viszont megéri.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2017.04.01. 17:33  Hozzászólás  Válasz délkelet (166) hsz.-re     Olvasás  
  •   167   


---
 
Ja értem, akkor az nincs megbonyolítva. :D Mennyit pénzt szánnál rá max?
Épp most beszéltem telefon a bátyámmal, ők kb. 1 éve költöztek abba a házba, ahol most élnek, aztán majd szeretnének zöldséget, gyümölcsöt termeszteni, ehhez kellene majd öntözőrendszer, csak még nem tudja, hogy pontosan mit és hogy (hány méter csepegtető, stb kell), 2000-3000 m2 körüli telek, csak ott még pluszba van 10 m szintkülönbség és 200 m távolság a ciszterna és a telek vége közt.
 


  2017.04.01. 17:18  Hozzászólás  Válasz nzozz (165) hsz.-re     Olvasás  
  •   166   
Avatar

---
 
Amit tudni kell még: teljesen vízszintes a terület, a szivattyúhoz egy kb. 60 m-es, 3/4 collos cső volt csatlakoztatva, ami az utóbbi időben úgy volt használva, hogy a slag végére nem volt semmi szerelve, a víz akadálytalanul folyt ki a csőből (csak a gyümölcsfák árasztásos öntözésére használtam, gyakorlatilag rajtuk kívül csak földieper van még a kertben)
 


  2017.04.01. 17:00  Hozzászólás  Válasz délkelet (164) hsz.-re     Olvasás  
  •   165   


---
 
Az is fontos lenne mi van a nyomóoldalon illetve mekkora a szintkülönbség a legmagasabb öntözendő terület és a szivattyú közt.
 


  2017.04.01. 16:52  Hozzászólás
  •   164   
Avatar

---
 
Segítséget kérnék műszaki beállítottságú fórumozóktól. Sajnos nem halogathatom a szivattyúm cseréjét, ami eddig egy BC tipusú (ukrán?) álló szivattyú volt. Egy villanyszerelő ismerősöm az olasz Pedrollo márkát javasolta, mint hosszú távra is megfelelő márkát. Amit tudni kell: 38m-es fúrott kutam van, aminek a köpenycsöve 5 cm átmérőjű és van benne egy 8m-es szívócső. Ha mondjuk a következő listából kéne választani, melyeket javasolnátok?
egyéb ötletet is szívesen fogadok
 


  2017.03.31. 13:53  Hozzászólás  Válasz csehrigo (162) hsz.-re     Olvasás  
  •   163   
Avatar

terra alapító
 
Azért eddig azt mondják nem sok minden jött be neki, én nem figyeltem a naptárát.
Kíváncsi vagyok, most egy-két hetet csúszott a faggyal, de a március végi meleggel úgy látszik nem.
A sok csapadékkal meg majd meglátjuk mi történik. Betegségeknek biztos kedvez, na de a gazokon kívül a haszonnövényeknek is. Sokszor kell majd füvet nyírni, az mondjuk nem jó :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.03.31. 13:39  Hozzászólás  Válasz tgwh (161) hsz.-re     Olvasás  
  •   162   


---
 
Az ősszel és most tavasszal ültetett csemetéket meglocsoltam én is.Mondjuk van rajtuk takarás.Jövőre már nem akarok.
Dávid Mihály naptárkészítő szerint ez várható http://lajk.startlap.hu/2017/01/03/david-naptar-ilyen-lesz-2017-es-nyar/

Ez minek lesz jó és minek nem? Mi az előnye és hátránya?
 


  2017.03.30. 13:55  Hozzászólás  Válasz csehrigo (160) hsz.-re     Olvasás  
  •   161   
Avatar

terra alapító
 
Biztos ami biztos, a frissen ültetett bokrokat meg fákat locsolom :D
Sok csapadék nem volt már két hónapja, mondjuk úgy, lassan tökszáraz lesz a talaj. Most vagy rohadt meleg nyarunk lesz, vagy még júniusban is be kell egyszer-kétszer fűteni...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.03.30. 10:39  Hozzászólás
  •   160   


---
 
Hogy ítélitek meg Március hónapot? Mennyire volt száraz,aszályos vagy elegendő vizet tárolt a föld korábbról?
 


  2017.01.09. 15:57  Hozzászólás  Válasz nzozz (158) hsz.-re     Olvasás  
  •   159   
Avatar

terra alapító
 
A szívattyú beszívja a hordóból is a vizet, nemcsak a kútból /a szívócsőn volt a T egy csappal/, olyannyira, hogy vigyázni kellett, mikor fogytán volt, nehogy levegőt szívjon. A csappal jól lehet szabályozni, hogy mennyi kútvízhez mennyi oldat keveredjen.
 


  2017.01.09. 13:54  Hozzászólás  Válasz Alibá (157) hsz.-re     Olvasás  
  •   158   


---
 
Az öntöző szivattyú elé egy másik szivattyúval nyomtad be a tápoldatot vagy gravitációs úton? Egy sima T elágazóval volt bekötve?
 


  2017.01.09. 13:00  Hozzászólás  Válasz nzozz (156) hsz.-re     Olvasás  
  •   157   
Avatar

terra alapító
 
Régebben (a nagy kertemnél) a szívattyú elé vezettem be hordóból adagoló csappal a tápoldatot. Mostanság IBC tartályból csepegtetek, abba keverek, ha jónak látom.
 


  2017.01.09. 10:15  Hozzászólás
  •   156   


---
 
Sziasztok!
Csepegtetős rendszernél próbált már valaki valamilyen tápoldat adagolót? A venturi csöveshez szerintem kicsi az áramlási sebesség, a dózis pumpás meg elég bonyolult. Van még valami egyéb megoldás? Vagy esetleg működőképes így is a venturi csöves? Nem mintha indokolná a kert mérete mindezt, de érdekelnek az ilyenek.

Köszönöm
 


  2016.11.27. 19:07  Hozzászólás
  •   155   
Avatar

terra alapító
 
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.11.24. 16:05  Hozzászólás
  •   154   


---
 
Érdemes a fákat mikorhizzálni?
Mert ugye utána elvileg kevesebbet kell öntözni.
Tényleg annyira jó, mint amennyire mondják?
Kb mennyi kellhet 10 fa ültetéséhez? Lehet ilyen kis adagot venni valahol ?
 


  2016.07.09. 10:03  Hozzászólás  Válasz csarli1 (152) hsz.-re     Olvasás  
  •   153   
Avatar

terra alapító
 
Nem tudom.
Lehet 4/5"-es és nem 5/4"-es, most hogy írod, leesett, hogy talán ezért nem kötném rá szívesen, majd megnézem. A szivattyú a kútban 1"-os csővel van szerelve, 33l/percet tud, és kb. 15 ezer alatt volt, majd meglátjuk meddig bírja az osztrák csoda :D
A tartály azért lenne egyszerűbb, mert nem hidegvizet kapnának a növények. Jó, a fűnek meg a fáknak jó a hideg is, a többi meg megoldható hordóból, csak olyan kényelmesen hangzott, hogy beteszek egy 1m-es tartályt a csatorna alá, vagy esik bele vagy megtöltöm a kútból, onnan elküldöm hátra a már felmelegedett vizet egy második szivattyúval, ott meg a gerincen több helyen leágazva slaggal azt locsolok amit akarok.
Azt mondták, ne fojtsam le a szivattyút, mert hamar tönkremegy.
A kúttal nincs gond, kettő darab kétméteres pvc csővel már lent volt a szivattyú, talán még túl mélyre is tettem. Jól bírja, 300-500 litert rántottam ki maximum egyszerre, de még mindig volt bent víz.
32 ezerért már biztos jókat kapni, csak én azt sokallom érte :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.07.09. 09:27  Hozzászólás  Válasz tgwh (147) hsz.-re     Olvasás  
  •   152   


---
 
18 l/min elég gagyi, 80 l/min kezdődnek a normális vasak. A másik probléma a mivel ez egy búvár szivattyú a 110-es kút, ennek az ára kb. 1,5 milla, megéri?
Üsd be a keresőbe "Cortex" válogathatsz ár-teljesítmény közt. Ejtőtartályos megoldás helyett inkább kösd rá közvetlen a szivattyúra olcsóbb és jobb.
 


  2016.07.08. 18:30  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (150) hsz.-re     Olvasás  
  •   151   
Avatar

terra alapító
 
Nem eu raklap itt 660Ft/db körül kapható.
Elsőnek úgy terveztem, csak az marha lassú lenne. Még azt sem tudom hol vezetem végig a kpe csövet, lehet a kerítéshez kötözöm. Ha 18 ezer a tartály, akkor már a 7-10 szivattyúra nem sok, és max fél órámba kerülne végiglocsolni a kertet. Mondjuk ha csak 300 litert tud egy óra alatt, akkor lehet 1 óra, a fákat úgyis 3-4 naponta gondoltam.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.07.08. 18:18  Hozzászólás  Válasz tgwh (149) hsz.-re     Olvasás  
  •   150   


---
 
Ha már ibc akkor gravitációs megoldás nem jöhet szóba? EUR raklapokra fel lehet rakni, ha sík a terület működhet.
 


  2016.07.08. 16:55  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (148) hsz.-re     Olvasás  
  •   149   
Avatar

terra alapító
 
Köszi.
Hasonló árban találtam én is pár helyen, gondoltam ez jobb lehet.
Talán 5/4-es csőre szeretném rákötni, és egy ibc tartályban tárolnám. Megörültem, hogy egy óra alatt le lehet vele üríteni a tartályt, de ahogy nézem amit linkeltél, annyira nem úgy van az...
Nem akartam szivattyút venni még, de ha olcsón megkaptam volna, akkor most már vettem volna tartályt is :D
Kb. 60-40 méterre szeretném kijuttatni a vizet. Aztán lehet az lesz belőle, hogy több napra beosztom, és mindig mást locsolok.
Találtam ilyet is:
http://szivattyu.arukereso.hu/gardenus/ae9cpv30-p335806660/#termek-leiras
http://szivattyu.arukereso.hu/geko/81404-p327922881/#termek-leiras
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.07.08. 16:35  Hozzászólás  Válasz tgwh (147) hsz.-re     Olvasás  
  •   148   


---
 
Nem ajánlom. Egyrészt azért mert kamu akció, ennyiért vagy olcsóbban is megveheted piacokon és a tescoban. Másrészt azért mert semmirevaló vacak (tapasztalat). Az extol ami nekem bevált és rengeteget ment már: https://www.primanet.hu/termekek/PWS-00 ... -25-1.html
Ezt érdemes elolvasni róla: http://www.madalbal.hu/hirek/87/Az_uj_E ... ukrol.html
 


  2016.07.07. 21:33  Hozzászólás
  •   147   
Avatar

terra alapító
 
Estét!
Szerintetek megéri, jó árnak számít?
http://www.lealkudtuk.hu/melykut-szivattyu-70-m-emelomagassag-1622551758
Igaz, kéne hozzá egy m3-es tartály is...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.06.08. 14:49  Hozzászólás
  •   146   
Avatar

terra alapító
 
Úgy döntöttem, kpe csövet teszek a szivattyúra. Ha erre vetemedne valaki, akkor pvc ragasztót mindenképpen használjon!
Egy helyen nem ragasztottam össze, mondván ott még könnyen tudom javítani :D rászorítottam a colos csőtoldót, szivattyú be, hát inkább a másik irányba nyomta a vizet :D most vághatok le egy kicsit a kpe csőből, rá a toldó, jó sok ragasztóval, aztán mehet holnap a buli. Mivel magyar leírás nincs hozzá, így nyomtam mindenhová, aztán jól összeszorítottam, pár napig ott is hagytam a műhely közepén :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.06.05. 17:20  Hozzászólás
  •   145   
Avatar

terra alapító
 
Beteszem ide, de biztos van valami másik hely neki...
http://www.ng.hu/Tudomany/2016/06/04/Az-ivoviz-laboratoriumi-vizsgalata
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.05.25. 22:14  Hozzászólás  Válasz csarli1 (143) hsz.-re     Olvasás  
  •   144   


---
 
Én a túl nagy fojtás elkerülése miatt kérdeztem azt, hogy mekkora minimális átfolyás szükséges. Majd azt megpróbálom, hogy nagyjából beállítom szeleppel a tervezett térfogatáramot (műszerek hiányában megmérem, hogy egy ismert térfogatú vödröt mennyi idő alatt tölt meg) és egy manométerrel megmérem, hogy ekkor mennyi a víz nyomása (bár abban sose voltam biztos, hogy egy akármilyen bourdon csöves manométert mennyire lehet folyadékokhoz használni). 1 bar -tól már rendben lenne.
 


  2016.05.25. 20:28  Hozzászólás  Válasz nzozz (142) hsz.-re     Olvasás  
  •   143   


---
 
Nem az a kérdés, hogy mennyitől működik, hanem az, hogy mennyit bír el. Már 1 db gombától működőképes, mert a mezőgazdasági PE cső 3-4 bár nyomást is elbír, de a szivattyúd, csak 1,8 bár tud.
 


  2016.05.24. 19:36  Hozzászólás  Válasz csarli1 (141) hsz.-re     Olvasás  
  •   142   


---
 
Az én orosz tudásom nem megkopott, mert soha nem is volt, de a következtetéseim és a google alapján 720W -os, 18m nyomómagasságú, 66 l/min (3,96 m3/h) szállítású centrifugál szivattyú.
Eddigi tipp alapján kb. 180 l/h felhasználása lehet számítani, de lehet így nem kapnának eleget a csepegtető gombások (még nem mértem fel pontosan), így ha azoknak közel megduplázom a számát, akkor már 260 l/h. Mennyitől gondolod működőképesnek a rendszert? Mi alapján számolod?
 


  2016.05.24. 18:23  Hozzászólás  Válasz nzozz (140) hsz.-re     Olvasás  
  •   141   


---
 
Valaki legyen szíves lefordítani, mert sajnos az orosz tudásom nagyon megkopott mióta elvégeztem az általánost.
Kellene tudni a csepegtető cső osztását, csepegtető test áteresztő képességét, valamint hosszát. Enélkül csak találgatni lehet, hogy fog-e működni.
 


  2016.05.24. 18:11  Hozzászólás  Válasz csarli1 (139) hsz.-re     Olvasás  
  •   140   


---
 
Szivattyú paraméterei (egyenlőre nem találtam jelleggörbét, de ha azt mondod, hogy tényleg szükséges lenne, lehet ki tudom mérni):
Kép
Az említett elosztós módszer miatt 10-15 gombát és csepegtető csövet terveztem, mert van amihez egyszerűbb az, de azt nem tudom hány méter lenne. Eddig 8l -es gombákban gondolkoztam, azok az átlagos típusokban a legnagyobb, eddig fix mennyiségű vízzel számoltam, nem szivattyús táplálással.
 


  2016.05.24. 17:49  Hozzászólás  Válasz nzozz (138) hsz.-re     Olvasás  
  •   139   


---
 
Szivattyú paraméterei, hány darab gombát akarsz működtetni, hány literese gombákat akarsz telepíteni?
 


  2016.05.24. 15:57  Hozzászólás  Válasz nzozz (137) hsz.-re     Olvasás  
  •   138   


---
 
Ha sík lenne a terület, akkor viszonylag egyszerű lenne, de az a baj, hogy azért eléggé lejtős a kert. De mindenféle olyan ötlet érdekel, ami a rendelkezésre álló fő eszközökből (esővíz tartályok, 1db Káma centrifugál szivattyú, 1db gagyi membrános búvárszivattyú (ezzel azért nagyon ne számoljunk...)) megvalósítható. Nyilván a csöveket, esetlegesen a csepegtető gombákat/csöveket, szűrőt, stb meg kell vennem. A cél, hogy egyenletesen és hatékonyan legyenek öntözve a növények, úgy, hogy ne kelljen naponta 1-2 -szer 15-20 kanna vizet cipelnie nagymamának.
 


  2016.05.24. 12:40  Hozzászólás  Válasz csarli1 (134) hsz.-re     Olvasás  
  •   137   


---
 
Hát ha kb. 3-4 méter szintkülönbséggel és/vagy egy Káma szivattyúval nem lehet érdemben megoldani, akkor valószínűleg marad a kanna...
 


  2016.05.23. 19:03  Hozzászólás  Válasz tgwh (135) hsz.-re     Olvasás  
  •   136   


---
 
Nekem egy 4 és 2 ötlépcsős Cortex van, az ötlépcsősök fixen vannak telepítve, a négylépcsőst szoktam az almába és az iskolába szoktam használni a csepegtető szalagokhoz, valamint a permetező töltésére. A szalagokhoz max. 1,5 bár nyomás alkalmazható, mert nagyobb nyomásnál eldurran a szalag.
 


  2016.05.23. 13:54  Hozzászólás  Válasz csarli1 (134) hsz.-re     Olvasás  
  •   135   
Avatar

terra alapító
 
Szivattyúból milyet? A mélykút - hosszú henger - szivattyú nem bírja, ha lefojtod.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.05.23. 13:50  Hozzászólás  Válasz nzozz (130) hsz.-re     Olvasás  
  •   134   


---
 
Vegyél egy szivattyút, egy golyós csapot, egy nyomásmérőórát, egy Mg. pe. csövet, nyomás kompenzált gombákat/csakis szétszerelhetőt/.
A golyós csappal tudod beállítani a nyomást, amit az órán látsz. Nem kell mindjárt kétségbeesned.
 


  2016.05.22. 23:06  Hozzászólás  Válasz nzozz (130) hsz.-re     Olvasás  
  •   133   
Avatar

terra alapító
 
Szerezz valahonnan egy csepegtető testet és próbáld ki, hogy milyen magasból működik. Ha jó, akkor megveszed az összest, ha nem, akkor más megoldást alkalmazol.
 


  2016.05.22. 23:02  Hozzászólás  Válasz csarli1 (131) hsz.-re     Olvasás  
  •   132   
Avatar

terra alapító
 
Igazad van, akkor vissza az egész. Mindenesetre én kaptam nyomáskompenzált csövet és nem működött az 1 m magas tartályomból. Persze már részben megoldottam régről maradt spirális csepegtető testekkel, de elfogyott és ezért most a bokoröntöző csepegtetők felé kacsingatok. (23 Ft/db.)
 


  2016.05.22. 18:44  Hozzászólás  Válasz Alibá (129) hsz.-re     Olvasás  
  •   131   


---
 
Bocsi Ali bá, véletlen elírtad 10 m magasság 1 bárnak felel meg. 2 méteres magasságba már elvileg működik. Azért elvileg, mert számolni kell a csővezeték ellenállásával is, valamint a csővégén lévő kilépőnyomásnak kell leni 0,1 bárnak.
 


  2016.05.22. 09:10  Hozzászólás  Válasz Alibá (129) hsz.-re     Olvasás  
  •   130   


---
 
Oh, erre nem is gondoltam, köszönöm az infót. Bár ez kissé azért tönkretette a tervemet. :D
 


  2016.05.21. 19:51  Hozzászólás  Válasz nzozz (128) hsz.-re     Olvasás  
  •   129   
Avatar

terra alapító
 
A nyomáskompenzált csepegtető tartályból nemigen működtethető, hacsak nem 10 m fölé emeled a tartályt. 0,1 bar-nál nyit.
 


  2016.05.21. 16:04  Hozzászólás
  •   128   


---
 
Sziasztok!
Használja valaki a ezt a videóban látható megoldást? Mi a véleményetek róla?

Tehát hogy egy fővezetékbe/szárnyvezetékbe csepegtető gombák vannak beépítve, azokra négyes elosztó és onnan 5mm -es hajlékony csöveken megy a növények tövéhez (vagy azokhoz a leszúrható tüskékhez) a víz. Azért alkalmaznám ezt a megoldást, mert nem találtam olyan kiosztású csepegtető csövet/szalagot, ami igazodna a paradicsomjaim sor- és tőtávolságához, plusz a vetésforgó miatt egy-egy sor/oszlop hossza is változik, viszont ezeket a hajlékony csövek miatt mind át tudnám hidalni. Konkrétan a videóban látható gyártmányt tervezem beszerezni (Netafim), a gomba nyomáskompenzált (bár az Axios gombái tisztíthatók is). Persze lenne egy kevés nyomáskompenzált csepegtetőcső is, pl. uborkához, mert oda passzolna.
A táplálás pedig úgy oldanám meg, hogy egy magasabban elhelyezett tartályba nyomnám fel az esővizet szivattyúval, ahonnan szépen ki tudna folyni mindig az adott vízmennyiség, tehát nem közvetlenül egy szivattyú nyomná a vizet ebbe a hálózatba (mert akkor nyomáscsökkentő kellene, stb), hanem egy kisebb tartályba lenne a szükséges mennyiség, ahonnan aztán 1-2-3 méter magasból is jöhetne a szűrt esővíz.

Mi a véleményetek róla?

Köszönöm
 


  2015.11.22. 17:53  Hozzászólás  Válasz Darorr (126) hsz.-re     Olvasás  
  •   127   
Avatar

terra alapító
 
Ha a Duna partján van a föld, akkor gyanítom homokolni is fog a kút ami nem tetszik annyira a csepegtetőnek, amennyire lehet szűrni kell. De ezt inkább kérdezd meg olyantól akinek már van ott kútja, hogy mennyire homokol. Aztán a következő, hogy hogyan műveled a talajt, nem lesz-e útban a cső? Milyen művelési mód van a gyümölcsösben, mert a vizet ugye a "csurgóhoz" lenne jó odajuttatni. Milyen a talaj? Ha homok, akkor inkább nagy feluleten kell öntöznöd, ha nem homok, akkor meg lehet nem is csepcső kellene hanem inkább valami más.
 


  2015.11.22. 17:37  Hozzászólás  Válasz gergerg (125) hsz.-re     Olvasás  
  •   126   


---
 
Belterület,lopástól nem tartok.Kutat akkor középre furatom,vízhozam nem tudom milyen lesz.Dunától kb 4 km-van légvonalba a terület,még senkit nem hallottam panaszkodni,hogy nincs elég víz.Természetesen nézegettem már az árakat én is /70-80Ft/mX900=72.000Ft/ + a kiegészítők.De minél többet olvasgattam róla annál jobban keveredtem össze /így jutottam ide is/. KPE vagy LPE cső,lyuktávolságok,üzemi nyomások,szűrök,elosztók,ezeken most próbálom átrágni magam.Számolgattam is közbe,hogy tennék elosztót és ha csak 2 sor lenne öntözve,akkor 1200L víz kellene óránként ha 0.5m-enként vannak a lyukak.2 napot meg csak kibírnak ha nincsenek öntözve.Aztán mindig másik kettő kapná a vizet. Tartályost lehetőleg kerülném mert akkor még egy szivattyú+tartály,olyan 150körül gondoltam az egészet.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] Mozilla/5.0 (Linux; Android 6.0.1; Nexus 5X Build/MMB29P) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/122.0.6261.94 Mobile Safari/537.36 (compatibl valamint 3 vendég