Talajművelés Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2021.02.08. 09:35  Hozzászólás
  •   330   
Avatar

terra alapító
 
Bezáratták, megszüntették az összes modern oktatási lehetőséget. Előtte ugye kinyírták a háztáji, majd a kistermelői birtokokat. Mára eljutottunk oda, hogy egyértelműen leszögezték, az előző rendszerből ittragadt módszerek és a ,, feudális'' nagybirtok az egyetlen amit megtűrnek.
Na most, erre szokás mondani, hogy innen szép nyerni... de van egy olyan tippem, hogy ez is ,, állami'' kézbe fog kerülni, és legjobb esetben is csak félgőzzel fog működni.

https://www.agrarszektor.hu/fold/aggaszto-dolog-derult-ki-a-magyar-talajokrol-veszelyben-a-novenytermesztes.27720.html
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2020.02.10. 22:17  Hozzászólás  Válasz kersa (327) hsz.-re     Olvasás  
  •   328   
Avatar

---
 
Bodza zöld hajtásait használom. Pl amikor a káposztapalántát kiültetem, Félredobok egy ásónyi földet. a keletkező gödör oldalára helyezem a bodzaleveleket megtöltöm komposzttal a gödröt és abba ültetem a palántát. A paprika palántákat a feleségem ülteti, ő is tesz a földbe a komposzt közelébe bodzát. A diófalevél is megfelel. Azért használok bodzát, mert az kéznél van, míg diófalevél a kert végében 100m-re. Nem csak a vakond, de a mezei pocok ellen is hatásos. A télre kinn hagyott zöldségeket, mert kinn jobban eláll, mint a pincében(retek, kelkáposzta, tarlórépa, sárgarépa .) diófalevéllel takarom, az a fagy ellen is, meg a pocok ellen is védi. Méltóztass tegezni!
 


  2020.02.08. 21:45  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (326) hsz.-re     Olvasás  
  •   327   
Avatar

---
 
Üdv. Mindenkinek!
Még nem hallottam a javaslatról. Szeretném kérdezni, bodzáról vagy borzagról lenne szó?
 


  2020.02.08. 00:14  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (324) hsz.-re     Olvasás  
  •   326   
Avatar

---
 
Ezzel a módszerrel az a problémám, hogy amint a komposzt szagát a vakond megérzi, rögtön túrásba kezd, keresi benne a pajorokat és gilisztákat, mert megszokta, hogy talál benne. Ezért kénytelen vagyok az ültetőgödörbe a komposzt mellé bodzalevelet is tenni, ha nem szeretném, hogy kitúrja a palántákat.
 




  2020.02.07. 04:01  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (320) hsz.-re     Olvasás  
  •   324   


terra alapító
 
Ha nincs érett trágya, akkor az első évben csak simán jó mélyen felásnám minél korábban/amint lehet. Ha sikerül legkésőbb márciusban, akkor rögtön vetnék bele sorokban mustárt. Az a paradicsom kiültetésig elég szépen megnő, és a talaj máris kapott egy kis fertőtlenítést, nem érdemes durvább szerrel fertőtleníteni, amíg nem tudod, hogy mi ellen. Plusz a lesarabolt zöld mindjárt ott van takarónak. Az értékes komposztot pedig a vetőbarázdákba/ültetőgödrökbe adagolnám inkább jó bőven, mint ásáskor az egészbe forgatni.
 


  2020.02.06. 21:49  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (320) hsz.-re     Olvasás  
  •   323   
Avatar

---
 
Mi ellen kell fertőtlenítened? Éppen olyan helyzet állt elő, mint amikor bemegy valaki az orvoshoz és nem azzal kezdi, mi a problémája, hanem azzal, hogy megkéri a dokit, írjon fel neki valami antibiotikumot, ami nem túl drága. Azért hoztam fel az antibiotikumot példának, mert az legalább annyit árt az embernek, mint talajfertőtlenítő a talaj élőlényeinek. A komposztot csak sekélyen forgasd bele, mert ha mélyre kerül elveszti az oxigénhiány miatt a hatékonyságát. Ugyan is a komposzt abban különbözik pl. a trágyától, hogy nem tápanyagként van jelentősége, hanem életet visz a talajba. (Baktériumokat, fonalférgeket, gombákat, stb.) Ezen élőlényeknek oxigénre van szükségük életük fenntartásához.
 


  2020.02.06. 20:10  Hozzászólás  Válasz Jana11 (321) hsz.-re     Olvasás  
  •   322   
Avatar

rendszer admin
 
Reményeim szerint gombás fertőzés talán nem elsődleges, mert a kert amúgy "gondozott", és sehol nem volt még gombás fertőzés, vagy arra utaló jel.
Az adott terület nem kifejezetten gazos, foltokban van gaz, meg fűcsomó, meg kopasz föld.
Minden évben rendszeresen volt az a terület is fűnyírózva, kinézetre azért nem volt elhanyagolva.
Talajlakók, bogarak vélhetően vannak, pajor nyomait több helyen is láttam.
Felásásnál lesz kellő mennyiségű komposzt, amit beforgatok.
Gondoltam valamilyen mészporos beszórás-beforgatás dologra is, csak nem tudom mennyire van értelme.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2020.02.06. 19:32  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (320) hsz.-re     Olvasás  
  •   321   


---
 
Az évek óta semmire használás akár előny is lehet....de.
Ahhoz, hogy érdemi segítséget tudjunk mondani, tudni kellene mitől akarsz fertőtleníteni, miben látod a problémát.
Talajlakók, pajorok, bogarak ellen, vagy inkább gombás típusú fertőzések ellen. Más dolgok kellenek hozzájuk.
Ha évek óta csak gyomok vannak, akkor akár a talaj mikrobiális élete jó is lehet, viszont termőképessége
a gyomok miatt nemhogy 0-án, hanem valszeg mínusz skálán van. Javítás dolga több év.
Egy próbaásás és ecetes vizsgálat is fontos lenne a morzsalékosság, meg a savasság-ph érték megállapításához,
mert például a paradicsom v. zöldségek szeretik a kicsit meszesebb talajt./
Egy valami igen biztos, hogy talajerő visszapótlás / trágyázás, no meg egy kis kalcium nitrát/ nélkül
ne számítsatok nagy termésre, főleg ne az első évben.
 


  2020.02.06. 18:05  Hozzászólás
  •   320   
Avatar

rendszer admin
 
Sziasztok!

Nászasszonyom kertjében egy eddig évek óta semmire nem használt, közel 70-100 m2-es területet kellene konyhakertté alakítani.
Többnyire paradicsom, meg egy kis zöldség lenne ott.
A gazolás nem gond, de szeretném a talajt is fertőtleníteni, amennyire csak lehet.
Nem akarom túl bonyolítani, agyon variálni, és a 20 - 50 000.- Ft-os csodaporok, permetezőszerek sem érdekelnek.

Mit tudnátok ajánlani egy egyszerű hobbi-veteményes létrehozásához, és azt hogyan? :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2020.01.07. 14:01  Hozzászólás  Válasz Misimanó (318) hsz.-re     Olvasás  
  •   319   
Avatar

---
 
Ezt én a jobb mint a semmi kategóriába sorolom. Mivel a jelenlegi „földművelés” technológia kiírtotta a talajból a baktériumokat, egy jó üzleti érzékkel megáldott társaság szaporít egy fajta baktériumot és jó pénzért eladja. Nem kétlem, hogy a talajnak jót tesz, de van némi gondom vele. A talajból sok ezer bacilusfaj hiányzik. Az egészséges talajélethez szükség van rájuk. Hogyan alkalmazzák? Mert ha a mostani szántásos technológiával együtt juttatják a talajra, csak egy szezonnyi lesz a haszna. Az első szántással a mélybe forgatják, akkor a bacilusoknak annyi. Lehet vásárolni a következő baktériumadagot.
 




  2019.07.05. 20:59  Hozzászólás  Válasz Jani71 (316) hsz.-re     Olvasás  
  •   317   


*
 
Még nem tudom...a gyomok mennyiségétől is függ...
 


  2019.07.05. 20:26  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (315) hsz.-re     Olvasás  
  •   316   


---
 
A takarás alól kibújó gyomok ellen milyen módszert alkalmazol?
 


  2019.07.05. 20:10  Hozzászólás
  •   315   


*
 
Hétfőn edzettem a parasztolimpiára , a " 100 méteres kockabála-hordás dombnak felfelé számban indultam "...miután egész nap egy VW Caddyben aszalódtam szinte jólesett a mozgás :hiha: ...a lényeg , kaptam 45 kockabálát /árpaszalma... a szomszéd bérlőnek nem kellett , azt mondta ez nem jó állatok alá / , a szomszéd szivességből megcsinálta a bálákat...nekem csak el kellett hordanom...naná hogy szívesen fáradtam :) , pár sorra jó lesz talajtakarónak.
 


  2019.01.09. 16:06  Hozzászólás  Válasz Jana11 (312) hsz.-re     Olvasás  
  •   314   


*
 
Rendben köszönöm, akkor ez kilőve :)
 


  2019.01.09. 16:05  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (311) hsz.-re     Olvasás  
  •   313   


*
 
Köszönöm a véleményezést :)

Az alginitet ismerem , kis mértékben használtam igaz zöldségfélékhez...ezzel is kb az a gondom , mint a trágyával vagy a dolomit örleménnyel : a fuvar. zsákos alginitet annyira nem éri meg megvenni , maga a termék nem drága, még egy big-bag zsák i normális áron lenne, csak hát elhozatni...de ettől függetlenül kismértékben használom.
 


  2019.01.09. 09:39  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (310) hsz.-re     Olvasás  
  •   312   


---
 
Attila, néhány éve beleszaladtam az olcsó dolomitos őrlemény talajjavítóba....Talán még egy-két év, és sikerül visszahoznom a földterületet megfelelő állapotba....Először is, ez az a kőpor, amit a házakon külsőleg látsz
fölhordva. Másodjára, abszolút nem oldódik a talajban és vízben. Le is mosná ha oldódna az eső a házfalakról vagy a
mészkőhegyeket. Tehát csapadékkal soha nem jut el a növények gyökeréhez.Harmadjára, nincs olyan talaj, aminek javítására jó lenne. Ennek egyszerű oka az összetétele szerintem. /Utólag vagyok okosabb/
Magas kalcium és az arányaiban igen nagyon magas a magnézium tartalom. Ha a kalcium tartalommal savanyú talajt javítanánk, és nagyobb mennyiséget szórnánk ki, a magnézium kiüti a talaj valamennyi mikroelemét. Évekre.
Ha meg kicsit szórunk belőle, akkor sincs arányaiban semmi értelme. Szóval ez a dolomit talajjavító dolog aki kitalálta,
kötelezném nagyobb mennyiség elfogyasztására....
 


  2019.01.08. 21:42  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (310) hsz.-re     Olvasás  
  •   311   
Avatar

---
 
Dudarit- magas huminsav tartalmu, barna koszen, pelletalva. Jo gomba kaja. Tavaly minden fam ultetesekor hasznaltam. Dolomitorlemeny. Nem hasznaltam, de olyan meszezo anyag lehet aminek magasabb a magnezium tartalma. Ha savanyu a talaj es homokos oda ez jo lehet, agyagosra kevesbe. Melioritot hasznaltam ez azt hiszem valamilyen hazai riolittufa alapu talajjavito, artani nem artott :). Az algakeszitmenyek lombtragyanak volnanak jok en is tervezem hasznalni. Van mar magyar, balatoni algabaol keszulo valtozat is. Amit javasolnek mikroelem potlasra az az Alginit. Magyar termek, Magyarorszagon banyasszak. Megkovesedett algak. Mindenfele mikroelemet tartalmaz.
 


  2019.01.08. 20:01  Hozzászólás
  •   310   


*
 
Olvasgatok különböző talajjavító ill. kondicionáló készítményekről , ezek közül is pár felkeltette a figyelmemet : Huminit- Dudarit , Dolomitörlemény / ez pl olcsó...csak a fuvar...az a súly miatt horror lenne.../, Meliorit /ezt már használtam is...ez is olcsó...csak a fuvar /Megafol , Viva , Mc Cream , Algakészítmények , Vermikulit...ezek közül is lesz amit -persze nem a teljes állományban - ki fogok próbálni.

Ha vkinek volt már ezekkel tapasztalata vagy csak szimplán van véleménye érdekelne ;)
 


  2018.10.24. 06:10  Hozzászólás
  •   309   
Avatar

---
 
Az idei szezon lefutott, bár a paprikák, cukkinik még virágban vannak, mint ahogy a cseresznyefákon is megjelent néhány csokornyi virág, de ez már csak a természet csalóka játéka.Olvastam egy bejegyzést a fészbukkon a vásárolható zsákos földekről. Mivel tavasszal okos tanácsokat adtatok egymásnak, mit érdemes venni, illetve mit nem szabad venni, beelőzlek benneteket a Bio-gazdabolt véleményével. Annak ellenére, hogy üzleti céllal született az írás, mielőtt vásárlásra adjátok a fejeteket, érdemes rajta elgondolkodni:

Mese a zsákos és darált komposztos termőföldekről.

A Minden ami paradicsom csoportunkban felmerült egy fontos kérdés amellyel kapcsolatban nagyon sok a tévhit. Ez pedig a termőföld kérdése...
Mindenki azt várja tőlem hogy mondjam meg a tutit, hogy honnan, milyen cég zsákos földjeit vásárolja, vagy honnan hozasson szuper minőségű bio földet.
Rossz hírem van! Ez egy hülyeség!!! Nem véletlenül nem árusítunk ilyesmit...
A talaj egy bizonyos helyre, kertre, ökoszisztémára jellemző és alapvetően meghatározza azt. Nem cserélünk földet, mert ez felborítja az ökológiai egyensúlyt és egy idő után úgyis visszaáll. Ne gondoljuk hogy ez egy steril valami amit egyszerűen kicserélünk mint egy ágyneműt ha elpiszkolódik. Ne tekintsünk így a talajra, mert ez magát az életet nem veszi figyelembe.

A talajt javítani kell, egy biogazdának vagy biokertésznek ez egy életre szóló feladat és csak így lehet kialakítani egy olyan életteret ahol minden hasznos élőlény megtalálja a helyét.
Sokan türelmetlenek és azt mondják hogy csak most kezdték a biokertészkedést és még nincs komposztjuk mit csináljanak, de amikor következő évben megkérdezem, hogy na van-e már komposztjuk szinte egy sem mondja hogy igen van... pedig ahhoz csak hulladékok kellenek és bakteriális oltóanyagokkal még forgatni sem kell.

Őszintén van olyan aki azt hiszi, hogy egy valódi biogazda eladja azt a földet amin termel nektek termőföldként, vagy odaadja azt a bio-komposztot amely az ő termését hizlalja következő évben? Ébredjetek fel! Amit megkaptok az valakinek, valamiért nem kell, ami pedig olcsó, vagy ingyen van az különösen vacak!!!!!

A zsákos gombatrágya (ha nem bio) veszélyes hulladéknak minősül amit a termelőnek meg kell semmisíteni. Mit csinál? Jószívűen, ingyen nektek ajándékozza, Ti pedig elviszitek, mert könnyű pakolni és az a neve hogy trágya. Egy mikrogramm szerves trágya sincs benne! Sima hőkezelt szalma műtrágyákkal, sőt azokat már ki is szedte belőle a gomba....

Városgazdálkodási komposzt? Dicséritek, hogy milyen szép tiszta, nem gyomos. Fel sem merül bennetek hogy a városok vegyszeres, élettelen piszkát viszitek a kertbe amiből zöldséget akartok enni?

Zsákos föld a hipermarketből? Ne tudjátok meg miből készítik az üzlet kedvéért!

Tőzeg? Igen ezért rombolják ezerrel a magyar vizes élőhelyeket, például a Kis-Balaton környékét. Ti pedig pár tő nem idevaló áfonyáért segédkeztek ebben, miközben természetvédőnek gondoljátok magatokat.

Szürke marha trágya? Ki látott már a télen-nyáron legelőn tartott állatok után settenkedő trágyát gyűjtő embereket? Jó pénzért tehenészeti trágyát kaptok, amelyben ott az antibiotikum és a fejőházak mosószeres leve.

Szuper trágyás, komposztos darált termőföld? Legtöbbször vacak agyag kis trágyával összedarálva, amely laikusnak és morzsás termőföld... az első esőig, aztán rájövünk hogy a sártengert mi hoztuk a portánkra jó pénzért...

Mit tegyünk ha indulóba tényleg kell föld például a térszintek beállításához, vagy magasított ágyásba? Hozassunk normális földet olyan helyi vállalkozóval, aki valamelyik új út vagy egyéb építménytől hozza a felső termőréteget és ne sajnáljuk az időt elmenni vele és megnézni honnan van. Második fontos dolog hogy győződjünk meg róla hogy nem agyagos! vizesen gyúrjuk össze és nézzük meg milyen labda lesz belőle, ha nem esik szét akkor inkább készítsünk belőle kerámiát.
Igen ez macerás és nem is tűnik tökéletesnek, lapátolni, talicskázni, gereblyézni, javítani kell, de nem mérgező és nem teszi tönkre a kertet...
 


  2018.10.03. 11:42  Hozzászólás
  •   308   
Avatar

terra alapító
 
Egy rövid kis összefoglaló az állati trágyákról:
https://www.facebook.com/biokiskert/posts/1949093185157932?__tn__=K-R
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2018.09.16. 20:50  Hozzászólás  Válasz Jani71 (306) hsz.-re     Olvasás  
  •   307   


*
 
http://doktori.nyme.hu/486/1/DOKTORI_F_I.pdf alapján modhatjuk, hogy 5 tonna /hektár ( 0.5 kg /m2) fahamu valószínűleg nem káros (ha nem magas a ph értéke a talajnak) !
Ezzel összhangban van a 261 posztban szereplő 1-1,5 kg /m2 humuszpótlás.
 


  2018.09.16. 18:22  Hozzászólás  Válasz tgwh (305) hsz.-re     Olvasás  
  •   306   


---
 
Nem tudom, hogy a fórumtárs által felvetett anyaggal összefüggésben mi lehet az elég, de ezt talán érdemes lehet átböngészni:
http://doktori.nyme.hu/486/1/DOKTORI_F_I.pdf
Meg ezt  , ezt  és ezt  .
 


  2018.09.16. 13:32  Hozzászólás  Válasz Füles (304) hsz.-re     Olvasás  
  •   305   
Avatar

terra alapító
 
A túl sok fahamu ártalmas, az biztos. Kérdés mennyi a túl sok...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2018.09.16. 10:45  Hozzászólás  Válasz Jana11 (261) hsz.-re     Olvasás  
  •   304   


*
 
Házilag előállított humuszt (lignit +30% fahamu vizes oldata) én is ki szeretném próbálni.
Negatív tapasztalta van valakinek szőlő, gyümölcsfa esetén?
A szűrés után visszamaradt anyagot érdemes komposzttal keverni?
 


  2018.07.10. 19:27  Hozzászólás  Válasz Kunleány (302) hsz.-re     Olvasás  
  •   303   
Avatar

---
 
A honlapomon látható ásóvillát egy Simontornyai kovács készítette. Kovács Péternek hívják. Nekem annyi szerencsém volt vele, hogy amikor a kassai völgybe jött kovácsbemutatóra, elhozta magával, így nem kellett érte elutaznom Simontornyára. Fészbukk oldalán láthatod a mestert:
Kovács Péter, akinek nem csak a neve, hanem a szakmája is kovács.

Annyi sztorit elmesélek az ásóvilláról, hogy megmutattam Alfi Dénes barátomnak, aki mereven elzárkózott a használatától, mert nem bírja az ásást a dereka. Erre én rátukmáltam vigye el, próbálja ki az élettársa. A próba során annyira hasznosnak találta, hogy ő is készített egyet. Az enyém igazi kovácsmunka, de házilag is kivitelezhető hasonló szerszám. A villázás mélysége 25cm, de készül egy erősebb kivitelű 30cm mélységre való is betonvasból. Első látásra erősnek tűnik, még nyeleket kell hozzá készítenem, de egyelőre hiányában vagyok az időnek. Őszig szeretném befejezni, azért, hogy az őszi talajlazítást könnyen és eredményesen el tudjam végezni vele.
 


  2018.07.08. 21:04  Hozzászólás
  •   302   


*
 
Kedves Cimbora!

Már a blogodon is jól megnéztem magamnak azt a jó kis ásóvilládat! (A blogodat is jól megnéztem magamnak :thumbup: ) Hogyan lehet vajon hozzájutni hasonlóhoz?

Üdv:
Kunleány
 


  2018.06.21. 10:48  Hozzászólás
  •   301   


*
 
Elkezdtem a hegyen a zöld területek felszámolását /átalakítását/.Még nem dolgoztam ki teljesen , de lehetőség szerint a jövőben nem akarok állandó zöld borítást a sorközökben /a sorokban meg egyáltalán /.Egyenlőre úgy gondolom, hogy nyár végétől tavasz közepe-végéig lehetne takarónövényzet , de kizárólag vetett , zöldtrágyának is alkalmas növényekkel. Ezek lekaszálva maradhatnának takaróként , vagy berotálom. Szerencsére most még volt annyi nedvességtartalma a felső rétegnek , hogy a lenyírt , nem füves sorokat robival is fel tudtam törni...a füveseknél meg marad a gyomírtó+ásás / ahogy az idő és erő engedi /
 








  2018.04.28. 19:31  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (296) hsz.-re     Olvasás  
  •   297   


---
 
Nálunk kb. tegnap-tegnapelőtt kezdett virágozni. Nekem most van először, én is a 'kertdoktorost' vettem.
 


  2018.04.28. 14:18  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (295) hsz.-re     Olvasás  
  •   296   


terra alapító
 
Pár éve szedek magot. Ez azért nem egyszerű, mert alulról kezdi a maghozást, vagyis a szár alján már mag van, amikor a tetején még gyönyörű virág. Ha megvárom az elvirágzást, addigra az alul lévők kiperegnek. Mostanában már azt csinálom, hogy a gyümölcsfák köré teszek facéliát a szépség kedvéért, azt békén hagyom elvirágzásig. Egy félreeső helyre pedig jó sokat, amiből magot szedek, feláldozva a szép virágokat. Ha elvétem a ritmust, vagy nagyon sajnálom levágni, akkor veszek egy zacskóval "kertdoktoros" sorozatból, az elég gazdaságos.
 




  2018.04.27. 18:04  Hozzászólás  Válasz tgwh (293) hsz.-re     Olvasás  
  •   294   


*
 
Én amit csak tudtam bevetettem mustárral . Fasorközöket is ill. későbbi ültetésű zöldségfélék helyét is.Továbbá itt-ott művelés alól kivont részeket is. A jövőben is folytatom , lehetőség szerint többféle takarónövényt is felhasználva.
 


  2018.02.05. 16:54  Hozzászólás
  •   293   
Avatar

terra alapító
 
Egy kis olvasnivaló, ha valakit érdekel:
https://www.takaronovenyek.hu/katalogus-2018/
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2018.01.29. 10:27  Hozzászólás  Válasz nzozz (291) hsz.-re     Olvasás  
  •   292   


terra alapító
 
Mindenképpen érdemes. Én nagyon korán szoktam a mustárt elvetni olyan sortávolsággal, ami közé majd májusban a paprika, paradicsom, padlizsán, stb. palánta kerül. A lombja májusra már jó nagy, közé lehet ültetni a palántát, megvédi a kiszáradástól és az esetleges késői fagytól is némileg. Később, amikor erre már nincs szükség, levágom a lombot (gyökér bent marad) és helyben hagyom mulcsnak.
De ugyanígy vetek spenótot is, azt közben legeljük is, és a végén a maradékot ugyancsak levágom mulcsnak, a gyökeret bent hagyva.
Ezzel a módszerrel visszaszorulnak a gyomok + nem szárad ki a talaj, és tulajdonképpen be is van osztva szépen a terület, májusban már csak ültetni kell közé. Plusz a mustárnak van még egy talajfertőtlenítő hatása is.
Szoktam még ilyenkor facéliát is vetni gyümölcsfák -bokrok közé, a kerítés mentén, mert ott nincs útjában a veteménynek, nem kell levagdosni májusban - akkor virágzik a legszebben, és szépen csalogatja a rovarokat.
Ezek vetését én holnapra tervezem, ha jó idő lesz oda, ahová ősszel nem sikerült elvetni.
 


  2018.01.29. 09:45  Hozzászólás
  •   291   


---
 
Sziasztok!
Lehet még ilyenkor valami értékelhető eredményű zöldtrágyázást végezni? Pl. ha a hó elolvad érdemes lehet mustárral bevetni a kertet amit - esetleg a talaj feletti részek nélkül - a tavaszi talajlazítással bedolgozok? Vagy tavasszal már nem lehet ilyet megoldani?

Köszönöm
 


  2018.01.19. 20:31  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (289) hsz.-re     Olvasás  
  •   290   
Avatar

terra alapító
 
Látom elég sok videód van :)
Ha összeszeded és rendezed, kitehetnénk a Tudástárba is.
Most már nem lepődök meg, ha azt látom, hogy 30 évvel le vagyunk maradva a nyugathoz képest, pedig tudtuk ezt mindvégig.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2018.01.19. 20:15  Hozzászólás  Válasz alex (286) hsz.-re     Olvasás  
  •   289   
Avatar

---
 
A sokszínű vidék portálon ajánlottak egy videót, mely 1.5 óra hosszú, Ez alatt körbejárja a világot és konkrét példákat hoz, arra, hogy a konvencionális gazdálkodással megegyező mennyiségű terményt ad a természetszerű gazdálkodás. Ezt professzorok, kutató intézet igazgatók állítják, no és a termelők. Pl. a német gazdálkodó, aki 33ha-t művel, miután lerontotta földjeit a konvencionális gazdálkodással és nem bírt a kártevőkkel, átállt bióra. Azóta direktvetéssel, talajtakaró növényekkel dolgozik. Nagyon jó eredményeket ér el. A fia azt mondja, a videóban, hogy a XX szd. a vegyészet évszázada volt, míg a XXI. szd. a biológiáé lesz. Nem fognak tudni e nélkül gazdaságosan, fenntartható módon gazdálkodni. Azt javaslom, nézd végig a videót, hallgattassék meg a másik oldal is, ne csak a vegyipar által fizetett híradók és „tudósok”
Mit akarunk jövőre?
 


  2018.01.18. 20:20  Hozzászólás
  •   288   
Avatar

terra alapító
 
Én azt mondom, nem is baj ha a megszűnő támogatások hatására sokan bedobják a törölközőt. Nem tudom TI hogy vagytok vele, de ősszel akármerre járok, kint áll hegyekben a szar. Nem trágya, hanem friss, gőzölgő, igazi falusi szagos szar. Meg a mészkőhegyek... aztán előszedik az injektálós technológiát, aminek az lenne a lényege, hogy nem büdös. De, az, rohadtul... búza, árpa, kukorica, napraforgó, repce, cukorrépa. Ezen kívül mást nem látni a földöken. Hát az ilyen embertől vegyék is el a támogatást.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2018.01.18. 19:56  Hozzászólás  Válasz csarli1 (284) hsz.-re     Olvasás  
  •   287   
Avatar

---
 
Most a fizetésem egy jelentős részét az állam lenyúlja, különböző adóknak nevezett sarcokkal. Ezekből visszaoszt a földművelő ipar számára. Ha azt a pénzt amit a földműveseknek adnak támogatás formájában, nem vonnák el tőlem, hanem meghagynák a zsebemben, abból megvehetném a drágábban kínált terményeket. Tehát a mezőgazdaság támogatása, szemfényvesztés a népnek.
Hogy mire képes a bió, arra jó példa a Kubáról készült film. Amikor a USA meghirdette az olajembargót, a kubaiak ezzel húzták ki magukat a szarból. Senki se halt éhen. Ha tőlünk elvennék az olajat, a mezőgazdaságunk abban a pillanatban összeomlana.
Ez a mai támogatási rendszer eltorzítja az árakat. Nem véletlen, hogy senki se akar termelni. Három helyen van kiskertem. Kaposváron kettő, Nagymaroson egy. Milyen érdekes egyik szomszédom se kertészkedik. De a falvakban is múló divat a kertészkedés. Inkább megveszik a tescoban a szemetet. Mert mi másnak nevezhetem azt a sárgarépát aminek 30 év alatt 100-ról 4%-ra csökkent az ásványianyag tartalma? Vagy azt a paprikát aminek a vitamintartalma 10%-ra esett le? Ipari szemetet eszik a nép. Ha ez így van, akkor én inkább maradok a biónál. Az én kertemben az még mindig 100%.
A méretekről mit mond Kökény Attila, az előadásában? Amikor elkezdett munkálkodni, azt mondták neki a parasztok 15ha az nem üzemi méret, amikor 200ha-t művelt akkor azt, hogy 1000ha-n nem fog működni. Tök mindegy mekkora méretben csinálja, mindig aki többet tud és okosabb az megmagyarázza miért nem működhet az amit csinál. Ne haragudj, ezt nem én mondom, hanem az Attila. Ime az előadása, rögtön az elején ezzel kezdi:
Sivatagból édenkert- Kökény Attila előadása 1.rész
 


  2018.01.18. 19:14  Hozzászólás  Válasz csarli1 (284) hsz.-re     Olvasás  
  •   286   


---
 
Szerintem mindkettőre szükség van/lesz. Én személy szerint Csarli nézetéhez állok közelebb, mert szerintem a népnek enni kell és tömegeket nem lehet bio-termesztésben termelt termékekkel kielégíteni. De helyt adok Kedves-cimbornak is. Jó, hogy vannak ilyen emberek is, akik aggódnak a jövőnkért és a környezetünkért. Mindig lesznek ilyenek és ez nem baj, sőt, akinek pedig van pénze az fizesse meg a biot. Biztos lesz ennek is piaca. Azoknak pedig, akiknek nincs pénze és allergiások vagy félnek a vegyszertől azoknak is van megoldás. A síránkozás helyett termeljenek maguknak biot. Kicsit fáradságosabb, mint ülni és várni a nyugdíjt, meg kritizálni a vegyszert használó termelőket, de ez is járható út.
 


  2018.01.18. 17:46  Hozzászólás  Válasz csarli1 (284) hsz.-re     Olvasás  
  •   285   
Avatar

---
 
Ha megszunnek a tamogatasok akkor sokan bedobjak a kulcsot es jonnek helyettuk olyanok akik gazdasagosabban tudnak termeleni, van penzuk atveszelni nehezebb idoszakokat: a nagybirtokosok. A szantofoldi novenytermesztesben a modern notill/tmmg (szantasnelkuli) technologia, a minimum inputtal szerintem az egyetlen realis alternativa jelen pillanatban. Ez jo a talajnak es jo a benne termo novenynek, a kornyezetnek es a fogyasztonak. Egyedul a gazdanak rossz, mert nagyon erteni kell a talajbiologiat. Egy latifundium meretu teruleten egyszeru a nagytokesenek, mert ilyen tudasu embert alkalmaz oszt joccakat. A csaladi gazdalkodonak meg marad az onkepzes. Viszont a talajjavitas sem megy marol holnapra. Harom - negy ev mig a notillel megkozelito termesatlagot produkalhat a gazda, igy aki meg nem indult neki, mar most lepeshatranyban van. Nem beszelve az olcson termelo ukranok elott megnyilt EU piacrol, ami a tamogatasok elapadasaval egyutt nagy bajt fog okozni a hitelben uszo gazdaknal. Lesz-e politikai akarat, penz es paripa orszagon belul megmenteni a valtoztatasra keptelen gazda tomegeket? Ez a jovo zeneje, ahogy az is, hogy milyen mertekben tamogatja majd az EU ezt az uj technologiat, kikenyszeriti-e a gazdakbol a valtozast? Kivancsian varom, a filmszalagot mar befuztek.

https://mno.hu/velemeny/faziskesesben-a-nemzeti-agrarkamara-2418678
 


  2018.01.18. 07:02  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (283) hsz.-re     Olvasás  
  •   284   


---
 
Ha az általad említett támogatások megvonásra kerülnek, két lehetőség marad a parasztok előtt, vagy az élelmiszerek árát 40-50 %-al megemelik, vagy a Jó Istenre bízzák a termelést és lesznek parlag földek szép számmal. Szerintem az utóbbi fog bekövetkezni, mert bizonyos csoportok nem fogják engedni az áremelést, hogy nehogy csökkenjen a profit a zsebükbe. Nem akarlak megbántani, de a bió gazdálkodás egy nagy marhaság. Ki lesz az az ember aki eldönti, ki kap enni, :fejvaka: és kit kell lelőni? :fejvaka: Azt azért tudni kell, hogy a fenntartható bio gazdálkodásba a modern technológiával szembe a megtermelt élelmiszerek, kb. felét lehet előállítani. Otthon kiskertbe talán működik, de árú termő ültetvény méretbe esélyed sincs rá.
 


  2018.01.17. 21:46  Hozzászólás
  •   283   
Avatar

---
 
Az a véleményem, hogy új időszámítás veszi kezdetét a mezőgazdaságban, ha 2020-ban megszűnik az Eu-s földtámogatás. Egyre erősebben fújnak az előszelek. Amit mi bioban gondolkodók 30 éve elkezdtünk és hülyének néztek bennünket, mostanra beérett. Sőt túl is léptek bennünket, úgy hogy most nekünk kell majd kapaszkodnunk, hogy felérjünk a talajjavító szemlélethez. Bár nekem nem kell javítanom a talajomon, mert én nem tettem tönkre, mint a konvencionálisan szántóföldön gazdálkodók, de sokkal kikísérletezettebb módszereik vannak, mint az enyémek voltak.
Nézzetek itt körül! Sok hasznosat találtok.
 


  2018.01.17. 20:14  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (281) hsz.-re     Olvasás  
  •   282   
Avatar

terra alapító
 
Mielőtt őszibarackost telepítettem egy homokos részen takarmányborsót vetettem az egészbe és mikor a legnagyobb volt egy traktoros rotációs géppel bedolgoztattam. /Zöldtrágya, N gyüjtés./ Kiskertben úgy tudom elképzelni, hogy kora tavasszal /vagy tél alá/ elvetve elfojt szinte minden gyomot, aztán mikor nagy zöldtömeg, nehet a komposztra, vagy felcibálva helyben marad mulcsnak.
 


  2018.01.17. 19:56  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (277) hsz.-re     Olvasás  
  •   281   


*
 
Egyre jobban megfog ez a mulcsozás , talajjavítás téma. Most pl nekiálltam összeírni a zöldtrágya növénynek valókat..mármint beszerezhetőség szerint. A mustár már bevált , de mellé még még másikakat is kipróbálnék. Ill. vannak területek , ahova az egy évesek helyett mehetne évelő is mivel pl a kertnek nem minden része lesz használva .
 


Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég