Talajművelés Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2016.02.13. 13:50  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (179) hsz.-re     Olvasás  
  •   180   
Avatar

terra alapító
 
Vetőmagmennyiség fehér mustárnál 12-15 kg/ha, barna mustárnál 8-10 kg/ha. A felhasznált vetőmag mennyiségét minden esetben a helyi talaj- és csapadékviszonyok határozzák meg. A vetés 24-30 cm sortávolságra. A vetés mélysége: 1-1,5 cm.
 


  2016.02.13. 13:35  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (178) hsz.-re     Olvasás  
  •   179   


*
 
...szóval a kérdés : mekkora területre elég 10 kg mustármag ?
 


  2016.02.10. 18:01  Hozzászólás  Válasz tgwh (177) hsz.-re     Olvasás  
  •   178   


*
 
Igen a telefon...ma meg is rendeltem 10 kg-t ,bár azt se tudom ez mekkora területre elég :nahat:
 


  2016.02.02. 15:55  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (176) hsz.-re     Olvasás  
  •   177   
Avatar

terra alapító
 
Lehet azt hitték spam vagy? Akkor marad a jó öreg telefon. Érdekes. Gondolom sokan megírták nekik, hogy nem igazán működik az e-mail küldés :wave:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.02.01. 21:57  Hozzászólás  Válasz tgwh (175) hsz.-re     Olvasás  
  •   176   


*
 
Hát ha egyszer nekem küldi el amit írok...de egyébként nem...nem válaszolnak.
 


  2016.01.31. 19:12  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (174) hsz.-re     Olvasás  
  •   175   
Avatar

terra alapító
 
Miavana? Tehát nem is válaszolnak?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.01.31. 18:58  Hozzászólás  Válasz tgwh (161) hsz.-re     Olvasás  
  •   174   


*
 
Az agroinform mindig nekem küldi el az üzenetet...amit én küldök...
 


  2016.01.31. 18:56  Hozzászólás  Válasz tgwh (161) hsz.-re     Olvasás  
  •   173   


*
 
Nem tudom miért,de az agroinformnál az üzenetet mindig nekem küldi el a rendszer... :nahat:
 


  2016.01.04. 22:18  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (171) hsz.-re     Olvasás  
  •   172   
Avatar

---
 
A kép jobb szélén a futtatótámon idén paradicsom termett. A következő két apró cöveksorra kpe csöves fóliatartót lehet rászúrni. Így gyorsan lehet fóliát dobni rá. Idén tavasszal retket, hagymát, később paprikát termesztettem ott. Mindenszentek előtt is tettem rá a fóliát, a nagyobb fagyokig rajta volt, egészen későn szedtem le, így még most is tudok paprikát enni. A következő magas karósor, fél méteres közökre van leásva. Paradicsom volt hozzákötözve. Bal oldalon végig krumpli volt. Jövőre a vetésforgó miatt nyilván mást fogok termeszteni, de nem szoktam erre előre tervet készíteni, általában közvetlenül vetés előtt döntjük el az én drága feleségemmel, mi hová kerüljön? Nincs erre szigorú rendszer. Megbeszéljük, ki hogyan emlékszik, tavaly, két éve, mi hol volt és ahhoz képest változtatunk az elhelyezésen.
 




  2015.12.31. 14:23  Hozzászólás
  •   170   
Avatar

---
 
Ma végeztem az 1. lépcsőm takarásával. Fűvel volt eddig takarva, de az már annyira szétfoszlott, hogy itt-ott kilátszott a föld. Nem hagyhattam úgy a télre. Felújítottam erdei ág-levél mulccsal. Ez a lépcső 14x6m felületű, aminek teljes letakarásához, úgy 4m3-nyi takaróanyagot használtam fel. Ez jó ok volt arra, hogy kimozduljak a lakásból, mert egész héten csak tespednék, ami nem tenne jót az egészségemnek.
 


  2015.12.29. 20:18  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (167) hsz.-re     Olvasás  
  •   169   
Avatar

terra alapító
 
Nekem még van itthon valahol egy fél vödörrel, csak az a baj hogy le van fedelezve, és majdnem 30 teljesen egyforma vödröm van. :-)
 


  2015.12.29. 20:11  Hozzászólás  Válasz Jana11 (164) hsz.-re     Olvasás  
  •   168   


*
 
Tudományosan nem vizsgáltam...feltételezem nem csodaszer,rendszeresen kellene használni,hogy mutasson valamit,de ez sztem más trágyákra is igaz/ akár földi,akár lomb/..vagy akár a növényvédő szerekre is...egy nagytermelő évente 15-20szor permetez mindenféle ellen...én 5-6szor max...kb a hatás között is van különbség.
 


  2015.12.29. 20:09  Hozzászólás  Válasz gergerg (166) hsz.-re     Olvasás  
  •   167   


*
 
Igen,ezért gondoltam én is egy 10 kilós csomagra..azzal be lehetne teríteni a kert és a hegy szükséges részeit.
 


  2015.12.28. 14:19  Hozzászólás  Válasz tgwh (161) hsz.-re     Olvasás  
  •   166   
Avatar

terra alapító
 
Az első link tényleg jó, ilyesmi áron szoktam én is venni, ezt kár kihagyni.
 


  2015.12.28. 14:17  Hozzászólás
  •   165   
Avatar

terra alapító
 
Mustár.

Most voltam a helyi takarmányosnál akitől a mustárt szoktam venni. Azt mondta nincs neki, de van egy termelő ismerőse akinek a múltkor még kamionos mennyiség van. Azt mondta hogy ha még lesz neki amikor megy hozzá, hoz nekem 20 kilót és telefonál. Ha tényleg hoz, szívesen adok belőle akinek kell.
 


  2015.12.27. 21:42  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (158) hsz.-re     Olvasás  
  •   164   


---
 
Attila, ültetéshez már használtam többször, permetezésre nem. Nálam is csak az számít, ami bizonyít is. Vettél észre permetezve valami használható hatást?
 


  2015.12.27. 21:12  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (162) hsz.-re     Olvasás  
  •   163   
Avatar

terra alapító
 
Én bioboltban vettem 25 dekás csomagolásban, éppen elég volt. Nem volt egy ökör ára. /Úgy tudom egyesek kanalanként eszik./
 


  2015.12.27. 12:49  Hozzászólás  Válasz tgwh (161) hsz.-re     Olvasás  
  •   162   


*
 
Köszi,az első elég olcsónak tűnik...
 


  2015.12.26. 19:13  Hozzászólás
  •   161   
Avatar

terra alapító
 
Mustárt találtam így:
http://www.agroinform.com/aprohirdetes_ ... /h_6280172

Az egyéb zöldtrágya sem olyan olcsó dolog:
http://www.gazdabolt.hu/mag/gazdasagi-v ... ASC&page=2

Ha nehezen is, de találtam kisebb kiszerelésben:
http://www.tuja.hu/webaruhaz/feher-mustar-vetomag.html

Oké, külső link nem működik...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.12.26. 17:29  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (157) hsz.-re     Olvasás  
  •   159   
Avatar

terra alapító
 
Valahol a neten láttam fél kg-os kiszerelésben is, meg kéne keresni :D majd ránézek pár pálinka után, most még vacsora lesz :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.12.26. 11:59  Hozzászólás
  •   158   


*
 
Ezeket használtátok már ?
http://www.mineralholding.hu/kertgondozas_talajjavito_asvanyi_tragya_toapolas/alginit_zsakos_30kg.html 
http://www.mineralholding.hu/kertgondozas_talajjavito_asvanyi_tragya_toapolas/meliorit_talajjavito_asvanyi_tragya_zsakos_5kg.html 

Én ez utóbbit pár éve igen.Faültetéshez ,ill. a finomszemcséset permetezésekkor amolyan lombtrágyának is.
Mindegyik elég olcsó lenne nagyban,csak a fuvar rohadt drága,ha sokat hozatna az ember...
 


  2015.12.26. 11:56  Hozzászólás  Válasz Alibá (150) hsz.-re     Olvasás  
  •   157   


*
 
Biztos volt már róla szó,de hol tudok venni mustármagot ?..és milyen árban megy ?...én is kipróbálnám anyunál a kertben.
 




  2015.11.17. 15:50  Hozzászólás  Válasz nzozz (153) hsz.-re     Olvasás  
  •   155   


terra alapító
 
Ezek szerint a tavaszi mustárvetést választottad. Nem lepődnék meg, ha a kaszálás utáni rotálás elhagyható lenne, mert a mustár elég szép porhanyós talajt hagy maga után, plusz a lombja nem engedi cserepesedni. Lehet, hogy elég lesz a mustársorok közé ültetőgödröket csinálni.
 


  2015.11.17. 15:02  Hozzászólás  Válasz nzozz (153) hsz.-re     Olvasás  
  •   154   
Avatar

terra alapító
 
Persze, csak vigyázz a műtrágyával. Vagy műt, vagy igazit, a kettőt nem keverném, maximum speciális műtrágyával kis mértékben pótolnám a hiányzó elemeket.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.11.17. 13:21  Hozzászólás
  •   153   


---
 
- még most ősszel/télen szerves és/vagy PK műtrágyát berotálni
- kora tavasszal mustárral bevetni a területet, majd május környékén lekaszálni, de nem beforgatni
- vetés/palántázás előtt ismét rotálni, esetleg starter műtrágya jellegű anyagot beforgatni
- a levágott mustár zöldrészeket mulcsként hasznosítani
- szezon végén (szeptember/október) zöldtrágya vetés, tél elején berotálás

Ez így megfelelő?
 


  2015.11.16. 19:54  Hozzászólás  Válasz gergerg (151) hsz.-re     Olvasás  
  •   152   
Avatar

terra alapító
 
Lehet hogy tévedtem kicsit, a videót junius 2.-án töltöttem fel, valószinű 1-2 nappal korábban készült, és már ott volt a mustár. Szóval javítok május közepére a betakarítás idejére vonatkozóan, de a vetés az valószínű hogy a veteményezéssel együtt, március 15.-én történt. Vagyis tavasszal 2 hónap alatt kaszálható.

 


  2015.11.16. 19:46  Hozzászólás
  •   151   
Avatar

terra alapító
 
Én is azt mondom, mustárt mindig lehet. Nyilván most már csak tél alá, ahogy Mariska néni is mondja, mert az már akkor kelni fog, amikor még rá sem lehet menni a kertre. Viszont amiben én mást mondanék: Ha most tél alá vetsz mustárt, az március végére már szép lesz, be is forgathatod, májusra látszódik még a nyoma, de egy újabb rotálás palántázás előtt sokat segít. A lényeg, hogy ebben az esetben nem szabad megvárni hogy a szára megerősödjön. Mikor kb 20 cm magas, akkor (én egy damilos) fűnyíróval át kell menni rajta, és már forgatható is be. Nem fog ráakadni a rotára. Lényeges hogy ne kaszálj, hanem darabolj. Én a damilost előbb magasan (10cm) húzom, majd visszamenetben alacsonyan. Vagyis darabolok.
Van egy óriási diófám. Az alá vetettem egyik tavasszal, március eleje környékén, és mire a fa belombosodott, magasra nőtt, lekaszáltam, és betakartam vele a paradicsomok tövét. Valahol van róla egy képem, megpróbálom megkeresni a dátum miatt, de fogadok május eleje volt.
 




  2015.11.16. 16:19  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (148) hsz.-re     Olvasás  
  •   149   


terra alapító
 
Még annyit, hogy én pl. még most is vetek mustárt "tél alá", de ez elég kockázatos, viszont ha áttelel, akkor tavasszal nagyon korán kikel. Ha ezt választod, akkor most kéne rotálni, ha nem most veted, akkor tavasszal vetés előtt célszerű csak rotálni, mivel kötött a talajod (nálam a homokban szinte mindegy).
 


  2015.11.16. 16:15  Hozzászólás  Válasz nzozz (147) hsz.-re     Olvasás  
  •   148   


terra alapító
 
Ha szeptemberben elvetetted volna, akkor most már forgathatnád befelé, mert tavaszig elbomlik. De a kora tavaszi vetést már ne forgasd be a paradicsom-paprika előtt, hanem inkább a gyökér bent hagyásával csak kaszáld le, és hagyd a területen takarásnak, erre hordhatsz aztán folyamatosan kaszált füvet, meg ami adódik. Ezek a felületen őszig elbomlanak már őszre is érzékelhető lesz a mulcs áldásos hatása. Ha lesz megüresedő ágyásod, oda vethetsz mustárt, amit ősszel már be lehet forgatni. Ahol megint kifutsz az időből, oda majd megint kora tavasszal, takarásnak.... stb.
 


  2015.11.16. 14:46  Hozzászólás  Válasz tgwh (144) hsz.-re     Olvasás  
  •   147   


---
 
Az működőképes megoldás lehet, hogy kb. március elején mustárral és olajretekkel bevetem a teljes területet és április végén, május elején, a paradicsomok kiültetése előtt beforgatom őket a talajba? Az a baj, hogy minden tarlóvetésű zöldtrágyanövényt kb. szeptemberben kellene vetni ami nem történt meg....
 


  2015.11.15. 17:19  Hozzászólás  Válasz wogboy (145) hsz.-re     Olvasás  
  •   146   
Avatar

terra alapító
 
Igazad van, összekevertem :D akkor viszont barackkal :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.11.15. 08:16  Hozzászólás  Válasz tgwh (144) hsz.-re     Olvasás  
  •   145   
Avatar

---
 
Szia!

"Ültesd tele áfonyával :D"

Jó kutya nem ugat át a szomszédba! Én úgy tudom, az áfonya savas talajt igényel - nálam is van, de nagy méretű cserépben! -, és ami nála van talaj, az nagyon meszes! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.11.14. 20:23  Hozzászólás  Válasz nzozz (143) hsz.-re     Olvasás  
  •   144   
Avatar

terra alapító
 
Szia. Ültesd tele áfonyával :D
De ha nem szeretnéd, akkor mehet bele a zöldtrágya, van kisebb kiszerelés is, talán ebben a témában írtam, 0,5-1-2 kg-ok már elegek pár évig.
Lovak alól is jó, csak ne friss legyen. Évek kérdése, mire javul a helyzet, a tyúktrágyának is van valami mellékhatása, de kis mennyiségben csak jó lehet, de azért nézz utána.

Viszont van egy jó hírem. Egy kis területre nem került semmi fűszer, jövőre sem fog, mert az eper sok helyet hódított el, a melléképületek meg még állnak, meg ugye ott eleve kérdéses volt, milyen lesz a talaj.
Szóval erre a kis területre szórtunk mindent, ami a komposztáló ládákba nem fért bele. Volt vagy 15cm vastag réteg. A szélein kötött maradt, de a közepe mint az álom, az ásó mint kés a vajban! Persze a föld alja még nem jó, de nagyon sokat számít a takarás, és a giliszták is dolgoztak rendesen, elég méretes példányok kerültek felszínre.
Ha kell, kérj a szomszédoktól füvet, levelet, azt sokan csak kiteszik zsákokban a kuka mellé, vagy égetik. Diófa levele is jó, csak keverd valamivel. Tavasszal meg nyáron komposztálod, ősszel vagy tél végén meg kiszórod, nyár közepétől-végétől meg talajtakarás ezerrel, ami van, zöldtrágya a maradék helyre, ahová fűnyesedék meg zöldhulladék nem fér. Már ősszel látható az eredmény. Ami vonzza a vadállatokat, vagy a legyeket, méheket, az mehet gilisztakomposztnak, nem sok, de pl. szobanövényekhez elég lehet, vagy ki a kertbe.
Persze ehhez üres területek kellenek, amiket nem használsz. De a talajtakarás, mulcsozás akkor is jó, ha a növények közé szórod, egyetlen hátránya lehet, a meztelencsigák, esetleg.
Az árnyék nem hinném hogy baj, amilyen meleg nyarak voltak, szerintem a tankönyveket nyugodtan átírhatjuk. Minden terület más-és más, látni fogod egy-két év után, hogy milyen általánosság nem igaz a kertedre.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.11.11. 10:40  Hozzászólás
  •   143   


---
 
Sziasztok!
Adott egy kötött, agyagos, nem túl jó minőségű talajú kert. Egy kis földmintára sósavat öntve habzik mint a fene, tehát valószínűleg meszes is. Majd próbálok intézni egy rendes talajvizsgálatot, mert itt az egyetemen van agrár kar is, csak én nem ott tanulok, így azért nehezebb. Szóval az lenne a kérdés, hogy mit javasoltok, hogy a következő szezonra a lehetőségekhez képest a legjobb talajjal kezdjem az idényt?
Akartam zöldtrágyázni, de csak 25kg -os kiszerelésű vetőmagokat találtam, ez meg egy kb. 300 m2 -es kert... Szerves trágya csak annyi keletkezik a tyúkoknak hála, hogy kb. a kert felét be lehet vele szórni. Plusz szerves trágyát nem igazán tudom, hogy honnan tudnék szerezni, utánfutóm sincs, plusz a lótetű és társai miatt nem is teljesen veszélytelen. (lovak alól jó lehet esetleg?) Sajnos nagyon vetésforgót se tudok csinálni, mert a kert fele árnyékos.
Tehát mit, mikor, hogyan csináljak? (rotálás, (mű)trágya, elővetemény, stb)

Köszönöm
 


  2015.08.09. 09:07  Hozzászólás  Válasz wogboy (141) hsz.-re     Olvasás  
  •   142   
Avatar

---
 
...akkor folytatom a kiskert építését! :-D

Az eredeti talaj kapott kb. 150 mm.-s minőségi talajt...

Kép

A másik végből...

Kép

Majd, átforgattam a volt, és a vett talajt ...

Kép

Ezzel, ami jó hasizom munka! :-D

Kép

Most már jöhet a tavasz, és készülhet a másik szint! :-D

Kép

A másik szint...

Kép
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.08.07. 10:55  Hozzászólás
  •   141   
Avatar

---
 
Készülget a kert - a tavasz még várat magára, mert ilyen hosszú telünk még nem volt(sokszor kell reggel, és este a hosszúnadrág, és a pulóver) -, és ennyit tudott csak a három köbméter, jobb kerti föld! :-D

Kép

Két köbméter még hiányzik! :-D

Kép
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.06.08. 10:29  Hozzászólás  Válasz tgwh (139) hsz.-re     Olvasás  
  •   140   
Avatar

---
 
Szia!

"Esetleg a lótücsök, na az huzigált le párat, de nem sokat az sem."

A lóbogarak jók pecázni, és anno sokat szedtem, az apám által szépen összerakott trágyadomból! :-D

Nálunk ilyenek a vakondok, és ezek még a tulajt is lehúzzák! :-D

[url]https://www.google.com.au/search?q=wombat&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=AmBtVYm6N9Xr8AWZuoDwBQ&ved=0CIEBEIke&biw=1344&bih=685[/url]
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.04.20. 14:48  Hozzászólás  Válasz Flanell (137) hsz.-re     Olvasás  
  •   139   
Avatar

terra alapító
 
Hát nekünk is sok gilisztánk van, de kárt nem okoznak. Esetleg a lótücsök, na az huzigált le párat, de nem sokat az sem.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.04.20. 09:39  Hozzászólás  Válasz Flanell (137) hsz.-re     Olvasás  
  •   138   


---
 
Akkor neked tök fölösleges a Bactofil meg minden baktériumtrágya :). Nálam sajnos nem ez a helyzet. Ha viszont ilyen problémát okoznak a giliszták, akkor tényleg érdemes mulcsozni, hogy ne a palántákat egyék meg :D. Az tény, hogy a friss növénymaradványok lebontásához a mikroorganizmusok nitrogént vonnak el a talajból, így kezdetben léphet fel nitrogénhiány. De miután lebontották ezek az élőlények, utána már hasznos tápanyag.

Ezért is szokták mondani, hogy zöldtrágyázásnál plusz nitrogént is kell juttatni a talajba. Lehet műtrágya formájában, vagy szerves trágyaként is, ki hogy szereti.

Én a helyedben már ilyenkor mulcsoznék fűnyesedékkel a gilisztakár elkerülése érdekében, és emellett nitrogént is adnék a talajnak, hogy a növényeknek is legyen elég belőle. Nekem még sok időbe fog telni, mire a giliszták károkozása miatt fogok bánkódni. :D
 


  2015.04.20. 09:32  Hozzászólás  Válasz anegytech (136) hsz.-re     Olvasás  
  •   137   


---
 
Ja igen, a homok az egész más dolog.
Nálam annyi giliszta van, hogy már inkább csökkenteni kellene a számukat, mert ha szépen gyommentesítve van a vetemény, akkor nem találnak maguknak kosztot, és a fiatal növényeket lehúzzák a föld alá, hogy azok elrothadjanak és meg tudják enni. Sok magoncom végzi így. A kis paprikapalántáim leveles részét - amit a nagyobbak felérnek nyújtózkodva - is gyakran kell kihúzigálni a járatukból.
Amikor a vöröshagyma magszárait letördelem és széthajigálom, utána mikor legközelebb megyek, az összes függőlegesen áll, mert az alsó (pusztulásnak induló) végüket is lehúzgálják a járatokba a nagyobb kígyók.
Két 40 m-es síkfóliacsíkot szoktam lerakni a palántáknak (épp tegnap csináltam), a közöttük lévő részre meg oda szoktam szórni a levágott füvet, ami összeszáradva és folyamatosan taposva is 5 cm vastag (leszórva meg 10). Ezt évente két-három alkalommal kell újra megcsinálni, mert mindig elfogy az összes, a giliszták miatt. Amiből olyan probléma is van szerintem, hogy a síkfólián lévő paprika, paradicsom, stb. nem fejlődik rendesen a sok friss növényi maradvány miatt, azok ugye időszakosan kiszedik a talajból a N-t.
 


  2015.04.20. 08:06  Hozzászólás  Válasz Flanell (135) hsz.-re     Olvasás  
  •   136   


---
 
Vannak kutatási eredmények, ahol megnézheted egy területen belül az eredményeket, erről is linkeltem. Vagyis egy terület egyik felén használtak, másik felén nem használtak Bactofilt. A többi trágya-adag ugyanaz volt.

De az igaz, hogy egy jó minőségű talajban elég mikroorganizmus van ahhoz, hogy ne kelljen pluszban szaporítani őket. De pl homoktalajokban igencsak alacsony a számuk. Nálam ismerős a szitu, hogy egy ásónyom mélyre leások és semmi élőlénnyel nem találkozom. Amióta elkezdtem mulcsozni, azóta rögtön találkozom gilisztával. De pl ősszel beforgattam a mulcsot (ez lenyírt fűnyesedék), most tavasszal kapáltam és szinte érintetlenül ott lapult a fű a földben. Tehát nem nagyon zabálta meg semmi. Én ezért alkalmazom most a Bactofilt. Nem tudom még, hogy mennyire segít, de ha segítene, akkor örülnék.

Tehát a bactofil NEM helyettesíti a trágyát, ezt senki nem is állítja, mert nincs benne tápanyag, csak baktériumtörzsek. Segít lebontani a szerves anyagot. Sok helyen probléma pl a tarlómaradványok földben maradása, és lassú elbomlása. Úgy gondolom, hogy rossz minőségű és szerkezetű talajok javításában lehet szerepe. Akinek pedig jó minőségű, magas humusztartalmú talaja van, annak fölösleges alkalmazni. Ha belegondolsz, hogy mennyi szerves-tárgyázásra van szükség egy homokos talaj javításához, akkor a bactofil ára elenyésző a trágyához képest. Persze, ha működik. Ha lesz látható eredménye, arról be fogok számolni, ha nem, arról is, csak akkor szomorú leszek :D.

Még annyit leírnék, hogy azt nem tudom megállapítani, hogy nagyüzemi körülmények között vajon mennyibe kerülhet és mennyire érheti meg. Nekem 1000 Ft-ba kerül az egész területemre, és így is elég lenne a fele. Szóval én úgy vagyok vele, hogy egy próbát megér, mert a többi költségemhez képest elenyésző.
 


  2015.04.18. 08:09  Hozzászólás  Válasz anegytech (133) hsz.-re     Olvasás  
  •   135   


---
 
Tényleg használják nagyban. :) Legalábbis páran.
Mivel ezeket a filmeket a gyártó töltötte fel, ezért el tudom képzelni, hogy féláron kapták a termelők a referenciafilmek fejében...
Az nyilvánvaló, hogy a nagytermelő nagy kiszerelést használ. Növényvédőszerből én sem a legkisebb pár grammos csomagot veszem.

A felhasználók elmondják, hogy szerves trágyázás MELLÉ használták a Bactofilt.
A lényeg itt a szerves trágyán van szerintem. Hogy Bactofil nélkül nem lett volna ugyanilyen jó az eredmény, arra nincs bizonyíték. (Kőleves-szindróma. :) )
Mivel nagy mennyiségű érett szerves trágyát beszerezni nehéz, ezért friss trágya bedolgozása esetén tényleg jó lehet persze a cucc, legyengült talaj esetén, ahol nincsenek meg a kellő baktériumok.
Nálam rendes földben a bedolgozott friss szerves trágya is át szokott alakulni tavaszra, nem nagyon találkozom vele a tavaszi munkáknál, legfeljebb a nagyobb darabok maradnak meg. Szörnyülködni szoktak néha, hogy adott esetben 20-30 l friss trágyát is bedolgozok m2-enként, és oda ültetem tavasszal a hagymát, ami elvileg nem szereti a friss trágyát. De nem csinálnám, ha azt látnám, hogy a hagyma nem fejlődik jól.
Vagy egy másik dolog: tavaly november végén még levágtam pár talicskányi füvet, és jobb ötlet híján leszórtam a melléképület mellé egy 10-15 éve nem trágyázott, csak úgy-ahogy néha megkapált részre pár semmit érő almafa alá legalább 10 cm vastagon, mert ott már kelegetett a tyúkhúr, és azt kellett letakarni. Tavaszra csak pár szál száraz fű maradt a föld tetején, egy fél vasvillára való. Ha most netán szétszórtam volna ott némi Bactofilt, akkor én is feltölthetném a netre, hogy milyen hasznos egy dolog.
Én mindenesetre úgy gondolom, hogy egy évtized kifutás után ki fog menni a divatból. A bio-hullámot lovagolja meg a cég. Az, hogy pénzt költenek rá, az nem bizonyít semmit, csak azt, hogy úgy látják, megtérül majd nekik. Amiben vagy igazuk lesz, vagy nem.
Igény éppenséggel az újabb és újabb mobiltelefonokra is van, reklám kérdése az egész.
Nem azt állítom, hogy ez a termék semmit nem ér, hanem hogy nem vagyok meggyőzve.
 


  2015.04.14. 22:30  Hozzászólás  Válasz anegytech (133) hsz.-re     Olvasás  
  •   134   


---
 
Gondolj csak a transzgénikus növényekre. A biotechnológia szinte új tudomány, néhány évtizede még nagyon drága volt a GMO növények előállítása, alig alkalmazta valaki. Jelenleg pedig vannak olyan növények, amiknek majdnem a 100%-a már transzgénikus. Hogy ez nekünk mennyire jó, vagy nem jó, egy másik téma, nem vitaindítónak szánom, csupán ténymegállapítás.

Szóval a technika fejlődik, és mivel egyre jobban tesszük tönkre a talajokat, egyre inkább előtérbe kerülnek a biológiai készítmények, amiknek a hatásossága pont a természetes mivoltukból ered. Ezek általában nem újdonságok, aki tanult biológiát kicsit részletesebben, az mondjuk a mikorrhizákról biztos tanult. Ezeknek a termékeknek az az újdonsága, hogy a természetben működő és már bizonyított mikroorganizmusokat a "kezünkbe adja". Szóval nem arról van szó, hogy valaki ad egy adag port és biztos jobb lesz tőle. A kutatások megmutatják, hogy a természetben a növények hogyan segítik egymást, és hogyan védekeznek különféle dolgok ellen. Pl a szarvasgomba milyen hatással van a növényre, aminek a gyökerén él. Ugye ez is egy szimbiota gombafaj, és azon kívül, hogy segíti a növényt, maga a gomba is értékes. Ezért van is, aki foglalkozik szarvasgomba-termesztéssel.
 


  2015.04.14. 22:16  Hozzászólás  Válasz Flanell (132) hsz.-re     Olvasás  
  •   133   


---
 
A profi, főállású kertészek, gazdákodók nem a 10 grammos kiszerelést fogják megvenni nagy tételben a gazdaboltban, hanem felveszik a kapcsolatot a gyártóval és árajánlatot kérnek. Vannak kimondottan nagyüzemi felhasználásra szánt termékeik. Ha lenne akár egy hektár földem, eszembe nem jutna gazdaboltban vásárolni, hívnám közvetlenül a gyártót/forgalmazót és kérném az egyedi ajánlatot. Általában nagy tételben jóval olcsóbb minden készítmény.

De akkor itt van néhány példa a nagyüzemi felhasználásra:

https://www.youtube.com/watch?v=qcr5oAYNOHQ

https://www.youtube.com/watch?v=kuXgIvLWW88

https://www.youtube.com/watch?v=5pL2_cIAL8s

EZ pedig egy videó a cég (tudtommal) saját fejlesztésű tartozékáról:

https://www.youtube.com/watch?v=AQ0vDIlXp7Y

Nem tudom, hogy sok helyen használják-e, de valószínűleg terjedőben van. Különben nem sok értelmét látnám, hogy egy cég milliókat költ fejlesztésre, ha nincs rá igény. Egy másik videóban pont arról beszélnek, hogy a folyamatos visszajelzések és igény miatt fejlesztenek.

Manapság ezek újdonságnak számítanak, sokan alapból nem foglalkoznak ilyen termékekkel, mert a műtrágya évtizedek óta berögzült, az biztos. Az egyetemen külön kutatásokat végeznek ezekkel a termékekkel, lehet keresni neten doktori értekezéseket a hasznosságukról. Nem csak a baktériumtrágyákról, de a mikorrhizákról vagy hurokvető gombákról és egyéb biológiai készítmények hatásosságáról.

Ezeknek a termékeknek az is fontos szerepük, hogy mondjuk 50 év múlva is lehessen használni azokat a talajokat, amiket most művelnek. Persze ez sokakat nem érdekel.
 


  2015.04.13. 19:32  Hozzászólás  Válasz anegytech (129) hsz.-re     Olvasás  
  •   132   


---
 
Hát úgy mindent összevetve, 4 telken valami 3500-4000 m²-en termelek zöldséget, gyümölcsöt, virágot, fenyőt.
3x-i használat már többe kerülne szerintem, mint amit ér.
Én még nem hallottam róla, hogy profi, főállású kertészek is használnák, pedig szerintem ha tényleg olyan hatékony lenne, akkor a profik költenének rá legelőbb, mert náluk aztán tényleg a haszon a legfőbb.
 






ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég