Talajművelés Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2015.04.11. 20:10  Hozzászólás  Válasz Flanell (125) hsz.-re     Olvasás  
  •   129   


---
 
A Bactofiltól és úgy általában a baktériumtrágyáktól túl látványos dolgot első használatkor ne is várj. Ezeknek a baktréiumoknak a szerepe a szerves anyagok lebontása, illetve megkötik a levegő nitrogénjét, azáltal azt a növények tudják hasznosítani. Hasonló szerepe van a mikorrhiza gombáknak. Vannak olyan növények, amik ezek nélkül nem is életképesek. Ha megduplázta volna a növényvédőszer kiadásaidat, akkor vagy nagyon kevés növényvédőszerre költesz vagy nagyon nagy területet művelsz :). 200 nm-re való adag 1000 Ft, szerintem kimondottan olcsónak mondható.

Ha fogok használni glifozátot, azért a Glialkát választom, mert ebből van két liternyi otthon :D. Nem én vettem, korábbi kertészeti munkához kellett de én azóta nem használtam el.

A glifozátról annyit, hogy utánaolvasva több olyan kutatásról is olvastam, ami megállapította, hogy a gerincesekre is veszélyes lehet a szer, főleg DNS-szekvenciákat roncsolhat. Ezek elvileg viszonylag friss eredmények. Talán egy hüllő fajnál figyeltek meg fejlődésbeni elváltozást, de mivel a világon mindenhol egyre többet használják, ezért kezd túlságosan is felhalmozódni mindenben. A talajban, vizekben, növényekben, állatokban. Tehát nem biztos, hogy a legjobb dolog. Tudtommal egy ideje keresik, hogy mivel lehetne leváltani. Akit bővebben érdekel, annak ott a google.
 


  2015.04.11. 18:14  Hozzászólás  Válasz anegytech (112) hsz.-re     Olvasás  
  •   128   


---
 
A helyi hirdetési újságokat nézegetve 30-ért már egész jó rotákat lehet venni. Vagy 20-ért egy kevésbé jó, de működőképeset, amit 10-ért felújítanak neked, szimering, új gyertya, új olaj, kitakarítás, ilyesmi. (Neten általában jobban kitartják az árakat, de persze ott is ki lehet fogni nagyon olcsót, mint én az új szivattyúmat. Csak időigényes a dolog, ha olcsón akarsz jót.)

Az elektromossal az a legnagyobb baj, hogy kell hozzá 5 ember, aki a drótot tartja munka közben a sorok fölött. Mert fűnyírónál ugye húzhatod oldalra a drótot, de rotálásnál nem, hacsak nem üres a terület. Meg persze, csak nagyon sekélyen dolgozik, kis súlya miatt kötött talajon nyáron csak pattog. Jó eséllyel belepattog a veteménybe...
 


  2015.04.11. 18:01  Hozzászólás  Válasz Flanell (126) hsz.-re     Olvasás  
  •   127   


---
 
A glifozátmaradék nem alkalmankénti használattól lesz veszélyes mértékű, hanem hogy sok növénykultúrában évente ötször totálban lefújják a területet.
Pl. a magyar borszőlőket már csak kisebb részben kapálják - az egykori téesztagok kiöregedtek a kapálásból, a fiatal prolik meg úriembernek képzeli magukat -, a szőlők többségét gyomirtózzák.
 


  2015.04.11. 17:53  Hozzászólás
  •   126   


---
 
Vetés előtt nem szoktam, hanem általában betakarítás után szoktam a mechanikusan kiirthatatlan gyomokat foltkezeléssel leszórni.
Vagy esetleg ha nyáron nincs időm minden területemet művelni, akkor a rotációs kapa számára már kezelhetetlen területeket szórom le totálban. Nálam is van mindenféle haszonnövény, amit védeni kell, ezért néha bizony időigényes a dolog.
Ahogy Gergerg írja, ha pl. egynyári sort kell megvédeni, akkor viszek egy mosógépdoboz-kartont, azt valaki odatartja a sor mellé, és viszi tovább, ahogy én permetezek. Vagy ha pl. alacsony szőlő mellett fújom, akkor a sornak azt az oldalát szórom, ahonnan elfelé viszi a szél, aztán mikor legközelebb megyek, akkor a másik oldalt, ha másfelé fúj... Ezt a variációt általában folyófű (szulák) ellen alkalmazom, foltkezelésre.
Ilyen helyen az elsodródás miatt mindig kis nyomáson kell permetezni, hogy ne porlasszon annyira, ne vigye el a szellő az apró szemcséket.

Amúgy nem egy túlságosan veszélyes szer a glifozát, a napraforgót aratás előtt ezzel szárítják többnyire, tehát közvetlenül a kezelt növényben sincs határérték felett a szer, akkor a talajból felvett szermaradék elhanyagolható lehet.
A hatásmechanizmusa az, hogy a levélen keresztül szívódik fel, és a gyökerek vízfelvételét gátolja meg, így pusztul el a növény. A talajra kerülve állítólag azonnal hatását veszti.
Ne Glialkát vegyél, sokkal olcsóbban is van ugyanez, más neveken. Glifozátot kérj a boltban.

Azt nem tudom, mennyire hasznosul trágyaként a kezelt gyökér, de a talajéletet féltő károgóknak csak azt tudom mondani, hogy a telkemre betörő 3 m magas, nagy dózissal kinyírt kökénybokor gyökere 2 év alatt elkorhadt annyira, hogy az 5 cm vastag részeket is kiborította a szél, azaz a gombák gyorsabban lebontották, mint ha csak simán kiszáradt volna.
 


  2015.04.11. 17:31  Hozzászólás  Válasz nzozz (93) hsz.-re     Olvasás  
  •   125   


---
 
Még csak egyszer használtam ilyen baktériumos dolgot, talán BactoFil-t, talán mást, már nem emlékszem, de az égvilágon semmi látványos változást nem tapasztaltam, úgyhogy többet nem vettem.
A csomagoláson volt valami olyasmi, hogy többször kellene használni, hogy valamit érjen, de így bizonytalanra nem akartam rákölteni olyan sok pénzt, megduplázta volna a növényvédőszer-kiadásaimat.
 


  2015.04.11. 14:46  Hozzászólás  Válasz nzozz (120) hsz.-re     Olvasás  
  •   124   


---
 
A kiszórásról: https://www.youtube.com/watch?v=AQ0vDIlXp7Y
Habár nem konyhakerti körülményekről beszél, de itt pl azt ecseteli, hogy gyomirtóval együtt is ki lehet juttatni. Granulált műtrágyával szerintem nincs gond, viszont folyékony műtrágyával nem lehet keverni.

Berakok képet a dobozról, ezen van leírás:

bactofil (1).jpg


bactofil (2).jpg


A leírás alapján úgy számolom, hogy az 5g-os tasakot 40-80 liter vízzel kellene kijuttatni. Mondjuk 80 literből indulok ki. Mivel nekem nincs ekkora hordóm, ezért én 10 liter vízben fogom feloldani és azt utána elosztom 10 felé. Vagyis utána 7l víz/1 liter oldat arányban fogom bekeverni. Tehát 70 liter vízhez megy 10 liter oldat, így kijön a 80 liter, ami 100 m2-re elég. Jól számolok?

Közben találtam egy cikket: http://agrobio.hu/hu/kiserleti-eredmeny ... repceben2/

Itt a műtrágya granulátum mellé juttatták ki a bactofilt.
 


  2015.04.11. 12:42  Hozzászólás  Válasz nzozz (122) hsz.-re     Olvasás  
  •   123   
Avatar

terra alapító
 
Rosszul fogalmaztam! Persze nem a porra gondoltam, hanem a tiszta oldatra. Ha jól emlékszem eleve az van írva, hogy csomagolóanyaggal együtt tedd a vízbe. (persze lehet, hogy nem jól emlékszem.)

Én egy zacskót tettem 18 l vízbe.
 


  2015.04.11. 09:42  Hozzászólás  Válasz Rhéman (121) hsz.-re     Olvasás  
  •   122   


---
 
10g port igen érdekes lenne 200 m2 -re egyenletesen, víz nélkül kiszórni. Az van meghatározva, hogy gomba/baktériumölőkkel együtt tilos kijuttatni. Illetve idő közben rátaláltam a hivatalos 150-250l/ha lémennyiségre. Tehát elméletileg kb. 4-5l -t kéne a 200 m2 -re használni.
 


  2015.04.11. 07:40  Hozzászólás  Válasz nzozz (120) hsz.-re     Olvasás  
  •   121   
Avatar

terra alapító
 
Annyi vízbe tedd, amennyit szép egyenletesen ki tudsz permetezni. Én tisztán a készítményt szórnám ki. Nincs adat arról, hogy bármivel együtt kiszórható. Mi van, ha a vegyszer nagy koncentrációban megöli a baktériumokat.
 


  2015.04.11. 07:11  Hozzászólás
  •   120   


---
 
Sziasztok!
Megint eszembe jutott pár kérdés Bactofil ügyben. Kb. a maximális 200 m2 -re szeretném kijuttatni permetezővel. Hány liter vízben célszerű feloldani a port? A másik kérdés, hogy granulált műtrágyával együtt bedolgozható vagy várni kéne köztük?

Köszönöm
 




  2015.04.09. 20:10  Hozzászólás  Válasz anegytech (112) hsz.-re     Olvasás  
  •   118   
Avatar

---
 
Homokba használtan keress valamelyik Robi kapát. Robi 50 van, 4 kapataggal szoktam használni, úgy, hogy kapálásnál a kapák lent vannak mind a földbe (homokba). Ez, vagyis az 50-es pici pénzért kapható, ennél viszont figyelni kell arra (ami lehet, hogy nehezen ellenőrízhető), hogy a henger falának belső része milyen állapotban van. Ugyanis -egyébként alumínium anyagból készült- kemény króm bevonat van rajta gyárilag, vékony rétegben, ami kényes a gondos gazdára.
 


  2015.04.09. 20:00  Hozzászólás  Válasz gergerg (115) hsz.-re     Olvasás  
  •   117   


---
 
Igazából azért kéne, mert még művelésbe akarok vonni néhány területet. A rotakapa-kölcsönkéréssel az az egy gond van, hogy nem nagyon vagyok a telken ősszel, tehát amikor a szomszéd rotál, akkor én valószínűleg dolgozom. Néha azért láttam már rotálni, de az a szomszéd, amelyiket láttam, az is olyan, hogy kijön autóval, rotál és megy is tovább. Másnak meg nincs a környéken, mert főleg díszkertek vannak, vagy éppen gaztenger.

Na, még meggondolom, köszönöm a segítséget. :)
 


  2015.04.09. 18:04  Hozzászólás  Válasz anegytech (112) hsz.-re     Olvasás  
  •   116   
Avatar

terra alapító
 
TINtUS-nak van mindkét fajta. Őt kérdezd, hogy elegendő-e az elektromos a területedre.
 


  2015.04.09. 15:56  Hozzászólás  Válasz anegytech (112) hsz.-re     Olvasás  
  •   115   
Avatar

terra alapító
 
60 m2-re minek rotakapa? Az nagyon kicsi terület, és ha jól tudom még fiatal vagy. Ha csak őszi rotáláshoz kell, érdemesebb venni valahol pálinkát. 2500 ft körül megy litere, max 3000 ft. Azt szétöntöd 2 felé. Mikor rotálni kéne, figyeled hogy a szomszédok közül ki rotál. Megkérdezed megrotálná-e a tiédet is. Meg fogja. Mikor megkérdezed mivel tartozol, úgy sem kér semmit, odaadod az egyik féllitert. Kerekítesz hozzá valami sztorit hogy mittudomén honnan van. az egy liter így 2 kapálásra elég, egy őszi, és egy tavaszira. 60 000 Ft 20 év.

Amúgy ha mégis venni akarsz, én is lebeszélnélek az elektromosról. Bár még sosem fogtam a kezembe, de a benzines akkor is benzines. Tintusnak van elektromos ha jól tudom. Nekem egy 6,5 LE benzines van. Neked ez már fölösleges lenne, de egy kis ügyes benzines.... Használtan is érdemes lehet keresni, esetleg totál hibásat is, csak az rota adapter jó legyen. aztán veszel rá motort.
Mennyit szánnál rá? Ha szeretsz bütykölni, egy régi robi 55 is szuper lehet.
 


  2015.04.09. 14:46  Hozzászólás  Válasz nzozz (113) hsz.-re     Olvasás  
  •   114   


---
 
Tehát nem érdemes elektromos kapagépet venni :D. Amit találtam, az max 1400W-os (a leggyakoribb a 700W), és annyiért már kisebb benzines gépet is lehet kapni.
 


  2015.04.09. 13:17  Hozzászólás  Válasz anegytech (112) hsz.-re     Olvasás  
  •   113   


---
 
Szerintem csak úgy érdemes elektromos kapálógépet szerezni, ha egy 3kW - os motor azért van rajta (az kb. 4LE - nek felel meg). Szerezz egy hajtóművet és szerkessz rá egy motort. Mondjuk ha csak 2 kapatagot használsz 4 helyett, akkor nyilván lehet kisebb a motor is, de azok a gyári gépek amiket én láttam, azok még az 1kW - ot se érték el...
 


  2015.04.09. 10:08  Hozzászólás
  •   112   


---
 
Amúgy kérdeznék rotációs kapával kapcsolatban. Kb 60 nm-re kellene rotációs kapa, de 70-100 ezret nem akarok rá kiadni. Vannak elektromos rotációs kapák, érdemes esetleg olyat venni?
 


  2015.04.09. 10:07  Hozzászólás  Válasz nzozz (110) hsz.-re     Olvasás  
  •   111   


---
 
Péntekig már esélytelen minden postai úton való küldés, rendelés :(.
 


  2015.04.09. 09:04  Hozzászólás  Válasz anegytech (109) hsz.-re     Olvasás  
  •   110   


---
 
Ajánlott levélként pár 100Ft. A többi amit rendelni akarok, az megint más boltokban kapható. Azért probléma a bedolgozás, mert hétvégén már meg kell csinálni a rotálást, trágyázást, a bactofil meg tuti nem ér ide péntekre.
 


  2015.04.09. 07:49  Hozzászólás  Válasz nzozz (108) hsz.-re     Olvasás  
  •   109   


---
 
Én a biokiskert.hu-tól rendeltem, de én a 16. kerültben lakom és itt van a boltjuk, így személyesen át tudtam venni. Segítenék, akár megvenném neked a boltban és postán elküldeném, csak nem tudom, hogy mennyibe kerülne a postadíj. Mert ha csomagként adom fel, akkor ugyanúgy 1000Ft körül lenne, levélként pedig nem tudom, hogyan lehetne feladni, nem vagyok benne jártas. Ha kiveszem a dobozából a tasakokat, akkor a dobozt le tudom lapítani, a két kis tasak sem túl nagy, így nem lenne túl nagy levél.

Az tény, hogy ha csak ezt rendeled valamelyik webshopból, akkor a postaköltség kb ugyanannyi, mint a termék. Nem akarsz esetleg mást is rendelni? Már csak azért, mert ha több mindent veszel, akkor talán jobban megéri a postaköltség. Gazdabolt.hu-n is lehet bactofilt kapni, ott is sok mindent lehet venni.

A kijuttatás miért lenne neked problémás? A permetezést nem tudnád megoldani? Ha jól emlékszem 250 nm területre kell, ezt csak úgy tudom elképzelni, hogy utána rotakapával átmész rajta (ha van), mert ekkora területre bedolgozni kézzel nem túl mókás feladat.
 


  2015.04.08. 22:30  Hozzászólás  Válasz anegytech (107) hsz.-re     Olvasás  
  •   108   


---
 
Salgótarjánban lakom. Jó lenne kipróbálni valamelyik baktériumos készítményt, mert nagyon ígéretesnek tűnnek, csak némi probléma azért felmerül a beszerzést és a kijuttatást illetően.
 


  2015.04.08. 15:05  Hozzászólás  Válasz nzozz (106) hsz.-re     Olvasás  
  •   107   


---
 
Merre laksz?
Amúgy szerintem azért nem lehet csepegtetővel, mert be kell dolgozni a talajba. Csepegtető öntözésnél a talajfelszínre kerülnek, de ha utána rögtön bedolgozod, szerintem azzal sincs gond.
 


  2015.04.08. 14:40  Hozzászólás  Válasz anegytech (105) hsz.-re     Olvasás  
  •   106   


---
 
Ez már megint nem úgy fog összejönni nekem ahogy kéne, mert szerintem helyben nem tudom beszerezni, annyi postaköltséget meg nem fogok kifizetni mint amennyibe a bactofil kerül, ha meg nem lehet csepegtetővel kijuttatni, akkor utólag se nagyon tudom megoldani rendesen...
 


  2015.04.08. 13:49  Hozzászólás  Válasz nzozz (104) hsz.-re     Olvasás  
  •   105   


---
 
Még nem használtam, most fogom először. Még én sem vagyok benne biztos, hogy öntözni fogom-e vagy permetezni. Viszont már megvettem a tasakot, úgy emlékszem, rá van írva, hogy csepegtető öntözéssel nem lehet kijuttatni.

A lényeg, hogy be kell dolgozni a talajba. Vagy az ültetőgödörbe öntöd, vagy ha az egész talajt kezeled, akkor szerintem én úgy csinálom majd, hogy nagyobb cseppmérettel fogom permetezni és utána gereblyével eldolgozom. De még próbálok utánanézni. Ha youtube-on beírod, hogy bactofil, elég sok videó van róla, valamelyikben talán elmondják, hogyan kellene kijuttatni. Ha jól emlékszem, a dobozára ez külön nincs leírva, de ha hazaértem, megnézem majd.
 


  2015.04.08. 13:25  Hozzászólás
  •   104   


---
 
A Bactofil B -t hogyan javasoljátok kijuttatni? Kipermetezni a földre és bedolgozni vagy inkább a locsolás során (pl. csöpögtető öntözőrendszerrel) tövenként belocsolni a növényeket? Melyik a hatékonyabb?
 


  2015.04.08. 13:22  Hozzászólás  Válasz anegytech (102) hsz.-re     Olvasás  
  •   103   


---
 
Én úgy ismerem ezeket a "bio gyomirtókat", hogy ecet+só+mosogatószer, esetleg még víz különböző arányú keveréke, pl. 80% ecet, 15% só, 5% mosogatószer.
 


  2015.04.08. 13:14  Hozzászólás  Válasz anegytech (101) hsz.-re     Olvasás  
  •   102   


---
 
Utána olvastam a glifozátnak, és nem vagyok teljesen meggyőzve :| . Ugyan a jelenlegi engedélyek alapján nem rákkeltő és nincs káros hatással az emberre, a legújabb kutatások szerint mégiscsak káros, a Monsantot már be is perelték emiatt. Elvileg nem halmozódik fel az ember szervezetében, de okozhat károkat. Jól oldódik vízben, de éppen emiatt nagyjából már mindenhol kimutatható a szer. A talajvízben, folyókban, tojásban, takarmányban stb. Az egyre terjedő glifozát-rezisztens transzgenikus növények termesztése miatt pedig megsokszorozódott a szer használata, Dániában már erősen korlátozták is a használatát, mert olyan mértékben nőtt meg a folyóvizekben a szennyeződés, hogy néhány éven belül az egészségre káros hatást érné el.

Szóval most azért elgondolkoztam, hogy érdemes-e ezt kifújnom a kertembe, főleg úgy, hogy van macska is a kertben. Olvastam alternatívákat: ecet és forró víz. A forró víz azért kicsit macerás, de akár talajfertőtlenítőnek is elmegy. Az ecet elvileg nagyon jó, nemrég kutatással is bizonyították a gyomirtó hatását és ajánlják is bio termesztőknek, de nem tudom, hogy a tarackot is kinyírja-e. De szerintem most inkább ecettel fogok próbálkozni.
 


  2015.04.08. 12:36  Hozzászólás  Válasz gergerg (100) hsz.-re     Olvasás  
  •   101   


---
 
Köszönöm, akkor valószínűleg bevetem a glialkát, van belőle otthon. A takarásos módszer is tetszene, csak az legalább két hónap. Meg azért az a mezőgazdasági fólia elég drága, ha jól tudom. Másra meg nem használnám utána.
 


  2015.04.08. 12:32  Hozzászólás  Válasz anegytech (99) hsz.-re     Olvasás  
  •   100   
Avatar

terra alapító
 
A levélen felszívódik, meggátolja a gyökerek működését, így a kezelt növény elszárad. Innentől ugyan az a folyamat megy végbe, mintha kikapáltad volna. A földre hullott szer elvileg rövid idő alatt elbomlik. Flanell szokott gyomirtózni, majd ő elmondja mennyit vár vetés előtt, és mit ültet a helyére. De elvileg ha elszárad a fű, bármit vethetsz a helyére, nem lesz rá hatással.
 


  2015.04.08. 12:27  Hozzászólás  Válasz gergerg (98) hsz.-re     Olvasás  
  •   99   


---
 
Az érdekelne, hogyha glialkával kinyírom a tarackot, akkor a gyökértömegből ettől függetlenül értékes humusz lesz? Mert ugye az megmarad. Ha jól tudom, csak levélen szívódik fel, gyökéren nem, így az oda ültetett dolgokat nem bántja, ugye?
 


  2015.04.08. 12:22  Hozzászólás  Válasz anegytech (97) hsz.-re     Olvasás  
  •   98   
Avatar

terra alapító
 
Egyetlen komoly technika a glifozát. (glialka, medalon, stb) Ha valamit meg akarsz védeni, azt takard le, tekerd körbe fóliával a permetezés idejére. De ez is elég, ha szélcsendben permetezed, és viszel magaddal egy nagy kartonpapírt amit mindig odateszel a védendő növény elé mikor fújod. Az a lényeg, hogy amit nem akarsz kiirtani, arra ne kerüljön belőle. Levélen, (fiatal fák bokrok szárán) szívódik fel. Ha oda nem jut, nincs gond. Egy kezeléssel is komoly eredményt lehet elérni. Ha mégis takarni akarsz, akkor fekete mezőgazdasági fólia. Az alatt minden kiég.
 


  2015.04.08. 12:07  Hozzászólás
  •   97   


---
 
Sziasztok! Lenne egy kérdésem tarackkal borított terület veteményessé tételével kapcsolatban.

Mégpedig, hogy hogyan lehetne leghamarabb ültetni a területre? Vagy legalábbis leghamarabb megszabadulni a taracktól. Ami nálunk van, valószínűleg nem tarackbóza, hanem csillagpázsit, de a lényeg ugyanaz. Méteres tarackokat növeszt, mindenhol kinő, stb. Van egy kb 500 nm-es terület, amin csak ez van, ezt nyírni szoktuk. Valószínűleg a terület soha nem volt művelve, nemrég kerül hozzánk. Fákat már ültettem a területre, de ott csak gödröt kell ásni. Most viszont szeretnék egy nagyobb részt veteményessé tenni.

Olvastam több módszert is. Első ugye a Glialka. Lefújom, megdöglik, kész. Ezzel két problémám van. Az egyik, hogy sok a bokor, fa, tuja a közelben, egyiket sem akarom kiirtani. A másik, hogy ha lehet, akkor nem méreggel dolgoznék.

Olvastam takarásos módszerről, ez tűnik a legjobbnak. Egyrészt a tarackkal nincs gond, ha humusszá alakul. Ehhez elvileg kb egy hónapig takarni kellene a területet, utána kitakarni és hagyni újra hajtani a tarackot. Ha kissé kizöldült, akkor megint takarni egy hónapig. Ezáltal elvileg legyengül annyira, hogy ezután ha mulcsozom, takarom, akkor már a talaj is porhanyóssá válik annyira, hogyha kinő a tarack, akkor kihúzható kézzel.

Na, azért érdekelne, hogy valaki csinált-e már ilyet, és mi lenne a legjobb módszer. Egyrészt, hogy mivel takarjam? Kb 2x30 méterről van szó, ennyi kartonpapírom vagy szőnyegdarabom vagy akármim nincs. Valamit kellene vennem takaró anyagnak, de nem tudom, hogy mit.

A másik, hogy ha lehet, akkor egyelőre nem akarom ásni. Most kb lehetetlen lenne, mert 5-10 cm vastagon tarack van. Egy négyzetméter kb egy zsák tarack (tudom, mert egy fát körbeástam most).

Szóval érdekelne minden ötlet, akár glialkás módszer is. A legjobban annak örülnék, ha már most nyáron ültethetnék a területre legalább paradicsomot, paprikát vagy babot, vastag mulccsal takarva.
 


  2015.04.07. 19:36  Hozzászólás  Válasz nzozz (95) hsz.-re     Olvasás  
  •   96   


---
 
Natur Micro kilőve, minimális vásárolható mennyiség 100l (10l/ha...), személyes átvétel nincs.
Marad a Bactofil, az is jó, bár egységára kicsit drágább. Webshopokban persze a 10g -os csomag postaköltsége is annyi, mint a 10-20kg -osé... :@
 


  2015.04.07. 10:26  Hozzászólás  Válasz anegytech (94) hsz.-re     Olvasás  
  •   95   


---
 
Még egyikkel sincs tapasztalatom. Az Azoter kilőve, csak 25l -es vagy annál nagyobb kiszerelésben kapható.
 


  2015.04.07. 09:57  Hozzászólás  Válasz nzozz (93) hsz.-re     Olvasás  
  •   94   


---
 
Más baktériumkészítményt már próbáltál esetleg? Én most Bactofilt vettem, elvileg már nagyobb méretekben is ki lett próbálva. Pontosabban egy szőlő- és egy gyümölcs ültetvényről láttam videót, ahol alkalmazzák. Kis kiszerelésben is kapható, de saját tapasztalatom nincs.
 


  2015.04.06. 11:58  Hozzászólás  Válasz Flanell (92) hsz.-re     Olvasás  
  •   93   


---
 
Azoter -t vagy Natur Micro -t próbálnék szerezni, ha sikerülne nem 1ha -hoz való mennyiséget szerezni, ha már egyszer 10 000 m2 helyett csak 250 m2 a kert. :-D Azokat ismered esetleg?
 


  2015.04.06. 07:34  Hozzászólás  Válasz nzozz (81) hsz.-re     Olvasás  
  •   92   


---
 
A zirci krumplis cég most is árulja a Sárpo Mirát.
Én két éve rendeltem tőlük, akkor holland importból valót küldtek, mert a sajátjuk már elfogyott...
Ideges is voltam miatta, mert kisebb étkezési méretet tartalmazott a zsák, a legtöbbet meg kellett felezni, hogy elég legyen valamire.
Nálam van valami baktérium a földben, amit nem sikerül beazonosítani, azt nem jól bírja, így nem is vettem többet.
 


  2015.04.05. 12:47  Hozzászólás  Válasz sforza45 (80) hsz.-re     Olvasás  
  •   85   
Avatar

terra alapító
 
Nem muszáj egy hektáron kezdeni akkor. Vagy tartsatok némi állatot is. Lehet keverem valamivel, de egyik ilyen öko-bio ágban feltétel, hogy a használt szerves trágya lehetőleg a környékről származzon.
Viszont ha feltételhez van kötve a támogatás - bér, segély, nem tudom most hogy van, itt elég erősen redukálták, mondván ha az állam visszavett, akkor ugyan az ingyenélők ne kapjanak még több pénzt, és igazk van, a szoc.lakás előtt ott parkol a bmw -, és tényleg kötetlen a munkaidő, akkor egy év után kiderül, mit bírnak el az emberek, vagy keveset vetnek első évben, vagy túl sok lesz a munka.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.04.05. 10:51  Hozzászólás  Válasz sforza45 (83) hsz.-re     Olvasás  
  •   84   


---
 
Persze azért nézz utána Te is, de én így tudom. Nem volt jövedelmező nekik, a visszavethetőség miatt nem vásárolták megfelelő mennyiségben.
 


  2015.04.05. 10:47  Hozzászólás  Válasz nzozz (81) hsz.-re     Olvasás  
  •   83   


---
 
Leállt vele a nemesítője ?! Ez nagyon szomorú dolog.
Nagyon kár érte.
Akkor más fajta lesz vetve. Talán valamelyik Keszthelyi fajta.Van még idő kigondolni.
 


  2015.04.05. 10:45  Hozzászólás
  •   82   


---
 
Baktériumtrágyák alkalmazásával próbálkozott már valaki? Mert elég szimpatikusak és ökológia termesztésben is engedélyezett szerek.
 


  2015.04.05. 09:46  Hozzászólás  Válasz sforza45 (79) hsz.-re     Olvasás  
  •   81   


---
 
(A Sárpo -val az az egyetlen baj, hogy tudtommal már nem igazán lehet beszerezni, mivel kb. 6 éven keresztül vissza lehet vetni és nagyon ellenálló, a nemesítője egyszerűen leállt vele és kevésbé visszavethető ill. ellenálló fajtákat csinálnak. Legalábbis én így tudom.)
 


  2015.04.05. 09:02  Hozzászólás
  •   80   


---
 
De még nincs teljesen ki forrva a dolog.
Már jelentkezett 2 illető, hogy szeretne dolgozni. Bár még nem tudom, hogy mennyi ember kell 1 hektárhoz.
Csak önkénteseket fogunk felvenni.
A munkaidő rugalmasan lesz kezelve. Hogy mennyi pénzt szán jövőre az önkormányzat azt nem tudom. Traktor az lesz, locsolási lehetőség van, őriztetés is biztosított.
 


  2015.04.05. 08:54  Hozzászólás
  •   79   


---
 
A bio minősítésnek még nem jártuk utána annyira. Ha néhány évbe akkor nem darabig nem lesz itt bio termesztés:)
Végül is a piacon sajnos az ár diktál, nem pedig vegyszermentesség.
Az egyik képviselőnk agrármérnök. Szakember van.
Cserdi(a ˝köcsögmentesitő˝) polgármesteréével beszéltem tavaly telefonóm és megbeszéltem vele, hogy idén lemegyünk hozzá.
A nyereség nem fontos, csak veszteséges ne legyen.
Úgy tudom, hogy a Sárpo mira elég ellenálló fajta(bár azért ő se csoda fajta). A Földművelésügyi minisztériumnál megfogjuk érdeklődni, hogy miben tudnak segíteni.
 


  2015.04.04. 20:25  Hozzászólás  Válasz sforza45 (75) hsz.-re     Olvasás  
  •   78   


---
 
Ezzel a céggel kell beszélni. [url]http://www.biokontroll.hu/cms/[/url] Ők adják ki a ökológia termesztésről a tanúsítványokat és nyilván részletes tájékoztatást is adnak. Azt pl. kizártnak tartom, hogy ökológia termesztésben ne lehessen traktort használni, ennek semmi értelme. Pl. növényvédő szereket is lehet használni, nem kell teljesen vegyszermentesen termeszteni, ezek az engedélyezettek: [url]http://www.biokontroll.hu/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=165&Itemid=134&lang=hu[/url]
Lenne olyan aki megfelelő tudással rendelkezik egy ekkora terület megműveléséhez (agrármérnök, kertészmérnök)? Mert azért 10ha -hoz nem már "nem árt" ha megfelelő tudás is van.
 


  2015.04.04. 19:34  Hozzászólás  Válasz sforza45 (74) hsz.-re     Olvasás  
  •   77   
Avatar

terra alapító
 
Ennek a bio státusznak utána néztetek már rendesen? Mert ha mellette repül a helikopter..... A traktor nem hiszem hogy kizáró ok, de én azt sem hinném hogy önkormányzati szinten kellene biogazdálkodással próbálkozni. Mert ugye fontos lenne a megtérülés. A krumpli jó. Elültetitek, egyszer megkapáljátok, egyszer betöltitek, középkötött talajon szép termés lesz. Viszont nem hiszem hogy rezisztens fajtával fogtok próbálkozni, gyanítom a legolcsóbb vetőburgonyát fogjátok venni. Házikertben is gyakorlatilag veszteséges a krumplitermesztés, bio körülmények közt el sem tudom képzelni hogy önköltségi árat kihozzatok felőle. Jön a bogár, kézzel nem fogjátok bírni, aztán a fitoftóra..... Paradicsommal kb ugyan ez a helyzet. Megveszitek a palántát, ha ti állítjátok elő az sem olcsóbb, karózzátok öntözitek, aztán érés előtt bamm, elviszi a fitoftóra. Jó esetben fele mennyiséget termeltek, amit értelem szerűen dupla áron kell adni. Olyan településen ahol sok a közmunkás, ez lehetetlen.

A másik. Az amit én megcsinálok a kertben, azt kb 2 közmunkás csinálja meg napi 4 órában. Nem tudom hány órásban lesznek az emberek, de javaslom egyeztessetek velük, és kezeljétek rugalmasan a munkaidőt. Engedjétek hogy hajnalban dolgozzanak nyáron, ne a 40 fokon, cserébe aki szorgalmas, lehessen 4-8-ig, még akkor is ha 6 órában van. Ha kikülditek őket 8-14 óráig a tűző napra, ott sok minden lesz, csak kertészkedés nem.
 


  2015.04.04. 19:33  Hozzászólás  Válasz sforza45 (74) hsz.-re     Olvasás  
  •   76   
Avatar

terra alapító
 
Na na na :D a bio minősítéshez több év kell, folyamatos vizsgálatok ésatöbbi ésatöbbi. HA TE rámondod hogy bio, vagy bio módszerekkel készült, akkor nincs tanusítványod róla, ellenben a vásárlók vagy elhiszik, vagy nem.
Javaslom keress meg más településeket, ahol hasonló program indult közmunkásokkal, google megtalálja azt a párat akikről tudunk (pl. talán Tiszavasvári, Devecser, Törökszentmiklós, a ,,köcsögös'' polgármester, meg a krumplitermesztő közmunkások akik hirtelen eszembe jutottak). Sok helyen már a gyümölcsösnél és az állattartásnál tartanak pár év után.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.04.04. 19:23  Hozzászólás
  •   75   


---
 
Helyileg Ercsiben lenne, talaj mintát idén bevizsgálgatom. Remélem jövőre beindul :)
 


  2015.04.04. 19:18  Hozzászólás
  •   74   


---
 
Köszönöm a hozzászólásokat!

10,5 hektáros földterületről lenne szó, önkormányzati föld lenne közmunkásokkal.
Én úgy gondolom, hogy 4-5 hektáron csak burgonya lesz, mert egy helyi cég felvásárolja az egészet.
A többin vegyes pl: tök, csemegekukorica, répa,paradicsom stb. Ezek a helyi piacra termelnénk természetesen a munkások is kapnának belőle. És a legfontosabb bio lenne. A talaja közép kötött, régen kertészet működött a helyén.
Traktorral fel lehet szántatni azzal nem fogjuk elveszi tenni a bio státusunkat?
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég