Talajművelés Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2015.03.24. 22:30  Hozzászólás
  •   23   


---
 
Sziasztok!
Kötött, agyagos talaj javításához mit javasoltok? Kemény, mint a beton, valószínűleg savanyú is. Viszont az a helyzet, hogy erre felé alig lehet kertészeti anyagokat beszerezni, a webáruházak postaköltségek nagyobb tömegű termékek esetén néha meghaladják a rendelt termék árát. Szerves trágyát nem tudok szerezni, azon kívül mit ajánlotok? Most ásványi anyagokon, kőzetzúzalékokon gondolkozok (zeolit, mészkőpor, dolomitliszt stb) de ennek a beszerezhetőségéről sincs elképzelésem.
Mit javasoltok?

Köszönöm
 


  2015.03.22. 21:11  Hozzászólás  Válasz nzozz (21) hsz.-re     Olvasás  
  •   22   


---
 
Helló, én ilyent használtam tavaly:
Rosafert család
A Rosafert család melegen granulált klórmentes, vagy csökkentett klórtartalmú NPK komplexek. Feltöltő, alap, starter és fejtrágyázásra egyaránt alkalmasak. Tehát 30-70, 30-40, 15-20 és 5-10 cm bedolgozással összel tavasszal és a tenyészidőben is kijuttathatók. Adagjuk alkalmazási céltól függően 100-800 kg/ha
Itt vettem: www.kerteszekaruhaza.com/
 


  2015.03.20. 23:13  Hozzászólás
  •   21   


---
 
Sziasztok!
Kloridmentes NPK műtrágyát keresnék kötött talaj alaptrágyázásához. Egyrészt érdekelne a neve/típusa, másrészt hogy hol lehet beszerezni! A Genezis "kerti műtrágya" néven futó terméke elméletileg ilyen, de azért még érdekelne néhány alternatíva. A Yara termékek elég drágák nekem (a kiszerelésük is túl nagy), a Compo Blaukorn, NovaTec termékeket nem tudom honnan lehetne beszerezni (pláne kisebb mennyiségben).

Köszönöm
 


  2015.02.18. 13:02  Hozzászólás
  •   20   


---
 
A mulcsozást a parmafórumban elég jól kivesézték: http://www.permaforum.hu/permaforum/ind ... -mulcsozas

Ha kevés a hozzávaló anyag, akkor papírral is meg lehet támogatni. Viszont az évente újítani kell!
 


  2015.02.18. 09:32  Hozzászólás  Válasz Rhéman (17) hsz.-re     Olvasás  
  •   19   


*
 
Köszönöm szépen. Ma elindulok beszerző körútra, még úgysem lehet a talajra lépni, még a fűre se nagyon, mert minden sáros.
 


  2015.02.18. 09:30  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (16) hsz.-re     Olvasás  
  •   18   


*
 
Köszönöm a jó tanácsot. Van is mustármagom, megnézem hogy csiraképes-e még. Ezt a spenótot ősszel én is "bevetem", mert nagyon szeretjük, és akkor dupla haszon.
 


  2015.02.18. 08:01  Hozzászólás  Válasz margo1958 (13) hsz.-re     Olvasás  
  •   17   
Avatar

terra alapító
 
Én az itt látható minőséget használom:[url]http://www.agrowebshop.hu/termekek/139/geotextilia_-_agroszovet/oldal0.html[/url]

A 15 centis jelölések nagyon praktikusak. 5 év élettartamot ígérnek. A textília alatt van a csepegtetőcső. Ha van kaszált fő, vagy egyéb komposztálható anyag a lefektetésekkor, akkor azt is alá teszem.

Megmenekülök a kapálástól, tavasszal előbb melegszik fel a talaj, csökkenti a víz elpárolgását, az eső kevésbé tömöríti a talajt. Nekem tavaly bevált.
 


  2015.02.18. 06:11  Hozzászólás  Válasz margo1958 (15) hsz.-re     Olvasás  
  •   16   


terra alapító
 
Kár volna lemondani a tavaszi zöldtrágyázásról. A májusi kiültetésű növények (paprika, paradicsom, padlizsán, uborka) helyére pl. amint felengedett a föld, mehetne még sorokban mustár. Az nagyon gyorsan kikel, és mire jön a kiültetés, addigra szép lombos. Közé lehet ültetni a palántákat, kicsit árnyékolhatná is őket eleinte, aztán pedig levagdosva otthagyni takarásnak. A gyökerét bent hagyni, az is lazít valamennyit. Én is fogok még vetni azokra a helyekre, ahova nem jutott ősszel spenót - azt ugyanilyen okból szoktam vetni, de azt lelegeljük májusig. A szára-gyökere annak is mulcs lesz.
 


  2015.02.18. 05:23  Hozzászólás  Válasz Jana11 (11) hsz.-re     Olvasás  
  •   15   


*
 
Kedves jana11! Ez egy 1300nm-es telek, és főként gyümölcsfák vannak benne a lakóházon kívül. Nem sok, ill. nem nagy terület a konyhakerti rész. A legjobb megoldás a komposzton kívül a zöldtrágyás megoldás lesz, de már csak ősszel. Ez a gabona-félés megoldás nagyon tetszik, azt hiszem hogy ezt fogom alkalmazni. Köszönöm, hogy válaszoltál és tanácsot adtál.
Most már nem kezdek zöldtrágya ültetésbe, mert alig várom hogy igazi tavasz legyen, felszáradjon valamennyire a kert, hogy kimenjek és túrkáljak, ültetgessek.
 


  2015.02.18. 05:10  Hozzászólás  Válasz tgwh (10) hsz.-re     Olvasás  
  •   14   


*
 
Szép reggelt!
Milyen érdekes ez, mindig olyanra vágyik az ember ami nincs. én mindig lapos kertről udvarról álmodtam, de az itt a mi környékünkön nem igazán sok van. A teraszos művelés nem rossz, meg tetszik is, de ahhoz hogy megvalósítsam, már öreg a derekam.
A mulcsozást megpróbáltam, de nem igazán jott be, mert elkezdett penészesedni az alja. Biztosan rosszul csináltam valamit. A borsószárakat mindig ráteszem a paradicsomok tövére, meg a levágott szőlővesszőket is. Az utóbbit inkább csak árnyékolás miatt.
Ezt a zöldtrágyát ősszel ki fogom próbálni.
Gazdag nem vagyok, a földvásárlás kilőve. Marhatrágyát (zsákosat) szoktam venni az A-ban, de ezt csak csúfolják marhatrágyának (szerintem). Most a tavasszal talán sikerül igazi jó érett marhatrágyához jutnom, bizakodó vagyok.
Köszönöm a tanácsokat, ötleteket.
 


  2015.02.18. 04:58  Hozzászólás  Válasz Rhéman (9) hsz.-re     Olvasás  
  •   13   


*
 
Köszönöm az ötleteket. Utánanézek itt a környező üzletekben ennek a geotextiliának, ki fogom próbálni.
 




  2015.02.17. 19:06  Hozzászólás  Válasz margo1958 (6) hsz.-re     Olvasás  
  •   11   


---
 
Kedves margo1958! Ha csak kiskert szintjén van az a kemény, cserepesedő talaj, valóban a komposzt a legolcsóbb megoldás. Én mondanék még egyet, de erről az idén picit lekéstünk, főleg azért, mert ugye tavasszal már biztosan szeretnél haszon zöldségnövényeket vetni és palántázni a kiskertbe. Szóval az én javaslatom a zöldtrágya a komposzt mellé. Ősszel nagy mennyiségű káposztalevél, vagy pillangós /bab, borsószár/ bedolgozása nagyon jó lenne, de az is megteszi, ha jó sűrű vetést csinálsz triticaléból vagy gabonaféléből. Ez egy kiskertnél nem olyan drága, ha veszel 20-30 kg gabonát és elszórod, begereblyézed 3-5 cm mélyen. Szeptember közepén-végén. Ez szépen kikel, megerősödik, hagyni kellene fejlődni úgy következő év április közepéig, olyan 15-20 cm-es magasságig. Ekkor jól beleszántani vagy beleforgatni a talajba. Nagyon jó trágya és talajlazító, a szántást /forgatást/ követő 3 - 4 hét múlva már lehet vetni, palántázni.
 


  2015.02.17. 18:46  Hozzászólás  Válasz margo1958 (8) hsz.-re     Olvasás  
  •   10   
Avatar

terra alapító
 
Szép estét!
Domb ellen teraszos művelés lehet a megoldás - mindig ilyet akartam, de itt sík minden :D -, a talajon meg esetleg zöldtrágya növényekkel lehet javítani. Itt lehet róla bővebben is olvasni: viewtopic.php?f=14&t=394
Meg ugye a talajt kéne takarni, mulcsozni. Szomszédoktól levágott füvet kérni, levelet, ami épp van.

Meg ugye amit Rhéman mondd, ha nincs más út, vagy gazdag az ember, vesz földet, marhatrágyát, komposztot, amit épp akar.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.02.17. 17:29  Hozzászólás  Válasz margo1958 (8) hsz.-re     Olvasás  
  •   9   
Avatar

terra alapító
 
Nálam is kötött a talaj. Minden évben veszek, Budapesten, vagy komposztot, vagy marhatrágyás kerti földet. A konyhakertben csepegtető öntözést használok, és tavaly kipróbáltam a mezőgazdasági szövettel történő takarást.
 


  2015.02.17. 17:08  Hozzászólás  Válasz Rhéman (7) hsz.-re     Olvasás  
  •   8   


*
 
Köszönöm szépen a válaszod. Sajnos kevés a komposztom, pedig semmit nem dobok ki ami a komposztba való. Ezért is gondoltam rá hogy tennem kellene valamit. A perlitet csak azért gondoltam majd pl. a paradicsomok tövéhez tenni, mert nyáron a locsolástól úgy összetömörödik a talaj a tövénál, hogy egy kis eső csak leszalad róla (ráadásul dombos a telkünk) és a locsolás se elég hatékony, csak a felszínén ázik át.
Tavalyelőtt a palántáknak kis gödröket ástam, az aljára került egy kis komposztos, érett marhatrágyás föld, bele a földlabdás palánta és úgy temettem be a keverékkel. nagyon szépek voltak a növények, de még ekkor sem volt igazán laza a talaj. Mindig elfog a sárga irigység(tudom nem szép ) amikor olyan jó morzsalékos talajt látok valahol.
Olvasgattam én, de a homok keverése se olcsó mulatság egy kertbe, komposzt kevés, valami jó megoldást keresek.
 


  2015.02.17. 16:54  Hozzászólás  Válasz margo1958 (6) hsz.-re     Olvasás  
  •   7   
Avatar

terra alapító
 
Az Alginit nem a kötött talaj javítására való. Használtam, és fogom is használni a talaj mikroelem tartalmának javítására. A bányában nem drága, de a boltban az.

A perlit főként a talaj vízmegtartó képességét javítja. Erre gondolom, hogy nincs szükséged.

A kötött talaj javítható homokkal, de a legjobb a komposzt.

És még valami, nem értek igazán ehhez, ezért csak véleménynek vedd, és hallgasd meg a hozzáértőket. :lol:
 


  2015.02.17. 16:24  Hozzászólás
  •   6   


*
 
Szeretném a tanácsotokat kérni a következőben. A mi kertünkben nagyon kötött talaj van. Sokat javult már az évek során, de még mindig nem az igazi. Most szeretnék segíteni rajta egy kicsit, mert hiába a rendszeres kapálás, nyáron olyan kemény lesz, mint a beton. Olvastam valahol az alginitről, de nem igazán tudom hogy jót tenne-e a talajnak, javízana-e az állagán vagy csak kidobott pénz.
Van valakinek ilyen jellegű tapasztalata?
Gondoltam még a perlitre is.
A segítséget előre is köszönöm.
 


  2015.01.04. 18:59  Hozzászólás  Válasz tgwh (4) hsz.-re     Olvasás  
  •   5   


---
 
Lusta vagyok!

A mulcsozás anyagszükséglete nálam: 20 db km bála/év 50 m2-re. (Hogy a végén is maradjon egy kevés mulcs!)
 


  2015.01.04. 17:40  Hozzászólás  Válasz Laci vagyok (3) hsz.-re     Olvasás  
  •   4   
Avatar

terra alapító
 
Ez elég részletes, bár még ezen is lehetne nagyítani. Oké, tudjuk kinek milyen talaja van.
Homok gyorsan melegszik, és gyorsan is tünteti el a vizet. Keversz hozzá zöldtrágyát, szerves trágyát, komposztot, javul a talajod. Ugyan ezeket hozzákevered az agyag talajodhoz is, akkor meg a vízelvezetésben segít, :-D
Maximum a talaj lúgossága vagy savassága lehet igazán fontos, egy-két növény esetében.

Örök vitatéma, hogy az ásás hasznos vagy sem? Erről ki mit mondd?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.04. 17:13  Hozzászólás  Válasz tgwh (2) hsz.-re     Olvasás  
  •   3   


---
 
A talaj típusokat nem zsalu mellett öntötték ki. Ezért keverednek, ahol átmennek egy másik típusba.
Nem tudom, hogy mi neked a részletes? Itt párszáz méteres pontossággal be lehet határolni!
 


  2015.01.04. 17:06  Hozzászólás  Válasz Laci vagyok (1) hsz.-re     Olvasás  
  •   2   
Avatar

terra alapító
 
Pfúúú, ilyet nézegettem, kb. az összes határán vagyunk egyszerre :D annyira azért nem részletes :D
Ez viszont már részletes; folyóvízi agyag, aleurit, homok, kavics -> ez gyakorlatban úgy nyílvánul meg, hogy a kert egyik részén agyagfoltok, másik részén meg inkább minimális homok :D földművelésre minden esetre ideális, ha nem zuhogó esőben, vagy nagy esők után pár napig szeretnél rámenni :D
Tavasszal megyek is ásni :P
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.04. 16:47  Hozzászólás  Válasz tgwh (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   1   


---
 
Ha valaki nem tudná, hogy milyen talaja van valójában, akkor itt van az ország földtani atlasza:
http://loczy.mfgi.hu/flexviewer/atlasz200/
 


  2015.01.03. 12:20  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

terra alapító
 
Több féle talaj létezik, de alapvetően mindegyikbe jó a komposzt és a zöldtrágya. Nem akarom túlcicomázni a bevezetőt, írjátok le milyen talajon hogy gazdálkodtok! :thumbup: ezzel a cikkel indítanám a témát: http://valodisafrany.blog.hu/2014/09/23 ... _oszi_asas
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


Előző

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég