Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Talajművelés Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2015.04.08. 14:22  Hozzászólás  Válasz anegytech (102) hsz.-re     Olvasás  
  •   103   

Én úgy ismerem ezeket a "bio gyomirtókat", hogy ecet+só+mosogatószer, esetleg még víz különböző arányú keveréke, pl. 80% ecet, 15% só, 5% mosogatószer.

2015.04.08. 14:14  Hozzászólás  Válasz anegytech (101) hsz.-re     Olvasás  
  •   102   

Utána olvastam a glifozátnak, és nem vagyok teljesen meggyőzve :| . Ugyan a jelenlegi engedélyek alapján nem rákkeltő és nincs káros hatással az emberre, a legújabb kutatások szerint mégiscsak káros, a Monsantot már be is perelték emiatt. Elvileg nem halmozódik fel az ember szervezetében, de okozhat károkat. Jól oldódik vízben, de éppen emiatt nagyjából már mindenhol kimutatható a szer. A talajvízben, folyókban, tojásban, takarmányban stb. Az egyre terjedő glifozát-rezisztens transzgenikus növények termesztése miatt pedig megsokszorozódott a szer használata, Dániában már erősen korlátozták is a használatát, mert olyan mértékben nőtt meg a folyóvizekben a szennyeződés, hogy néhány éven belül az egészségre káros hatást érné el.

Szóval most azért elgondolkoztam, hogy érdemes-e ezt kifújnom a kertembe, főleg úgy, hogy van macska is a kertben. Olvastam alternatívákat: ecet és forró víz. A forró víz azért kicsit macerás, de akár talajfertőtlenítőnek is elmegy. Az ecet elvileg nagyon jó, nemrég kutatással is bizonyították a gyomirtó hatását és ajánlják is bio termesztőknek, de nem tudom, hogy a tarackot is kinyírja-e. De szerintem most inkább ecettel fogok próbálkozni.

2015.04.08. 13:36  Hozzászólás  Válasz gergerg (100) hsz.-re     Olvasás  
  •   101   

Köszönöm, akkor valószínűleg bevetem a glialkát, van belőle otthon. A takarásos módszer is tetszene, csak az legalább két hónap. Meg azért az a mezőgazdasági fólia elég drága, ha jól tudom. Másra meg nem használnám utána.

2015.04.08. 13:32  Hozzászólás  Válasz anegytech (99) hsz.-re     Olvasás  
  •   100   

A levélen felszívódik, meggátolja a gyökerek működését, így a kezelt növény elszárad. Innentől ugyan az a folyamat megy végbe, mintha kikapáltad volna. A földre hullott szer elvileg rövid idő alatt elbomlik. Flanell szokott gyomirtózni, majd ő elmondja mennyit vár vetés előtt, és mit ültet a helyére. De elvileg ha elszárad a fű, bármit vethetsz a helyére, nem lesz rá hatással.

2015.04.08. 13:27  Hozzászólás  Válasz gergerg (98) hsz.-re     Olvasás  
  •   99   

Az érdekelne, hogyha glialkával kinyírom a tarackot, akkor a gyökértömegből ettől függetlenül értékes humusz lesz? Mert ugye az megmarad. Ha jól tudom, csak levélen szívódik fel, gyökéren nem, így az oda ültetett dolgokat nem bántja, ugye?

2015.04.08. 13:22  Hozzászólás  Válasz anegytech (97) hsz.-re     Olvasás  
  •   98   

Egyetlen komoly technika a glifozát. (glialka, medalon, stb) Ha valamit meg akarsz védeni, azt takard le, tekerd körbe fóliával a permetezés idejére. De ez is elég, ha szélcsendben permetezed, és viszel magaddal egy nagy kartonpapírt amit mindig odateszel a védendő növény elé mikor fújod. Az a lényeg, hogy amit nem akarsz kiirtani, arra ne kerüljön belőle. Levélen, (fiatal fák bokrok szárán) szívódik fel. Ha oda nem jut, nincs gond. Egy kezeléssel is komoly eredményt lehet elérni. Ha mégis takarni akarsz, akkor fekete mezőgazdasági fólia. Az alatt minden kiég.

2015.04.08. 13:07  Hozzászólás
  •   97   

Sziasztok! Lenne egy kérdésem tarackkal borított terület veteményessé tételével kapcsolatban.

Mégpedig, hogy hogyan lehetne leghamarabb ültetni a területre? Vagy legalábbis leghamarabb megszabadulni a taracktól. Ami nálunk van, valószínűleg nem tarackbóza, hanem csillagpázsit, de a lényeg ugyanaz. Méteres tarackokat növeszt, mindenhol kinő, stb. Van egy kb 500 nm-es terület, amin csak ez van, ezt nyírni szoktuk. Valószínűleg a terület soha nem volt művelve, nemrég kerül hozzánk. Fákat már ültettem a területre, de ott csak gödröt kell ásni. Most viszont szeretnék egy nagyobb részt veteményessé tenni.

Olvastam több módszert is. Első ugye a Glialka. Lefújom, megdöglik, kész. Ezzel két problémám van. Az egyik, hogy sok a bokor, fa, tuja a közelben, egyiket sem akarom kiirtani. A másik, hogy ha lehet, akkor nem méreggel dolgoznék.

Olvastam takarásos módszerről, ez tűnik a legjobbnak. Egyrészt a tarackkal nincs gond, ha humusszá alakul. Ehhez elvileg kb egy hónapig takarni kellene a területet, utána kitakarni és hagyni újra hajtani a tarackot. Ha kissé kizöldült, akkor megint takarni egy hónapig. Ezáltal elvileg legyengül annyira, hogy ezután ha mulcsozom, takarom, akkor már a talaj is porhanyóssá válik annyira, hogyha kinő a tarack, akkor kihúzható kézzel.

Na, azért érdekelne, hogy valaki csinált-e már ilyet, és mi lenne a legjobb módszer. Egyrészt, hogy mivel takarjam? Kb 2x30 méterről van szó, ennyi kartonpapírom vagy szőnyegdarabom vagy akármim nincs. Valamit kellene vennem takaró anyagnak, de nem tudom, hogy mit.

A másik, hogy ha lehet, akkor egyelőre nem akarom ásni. Most kb lehetetlen lenne, mert 5-10 cm vastagon tarack van. Egy négyzetméter kb egy zsák tarack (tudom, mert egy fát körbeástam most).

Szóval érdekelne minden ötlet, akár glialkás módszer is. A legjobban annak örülnék, ha már most nyáron ültethetnék a területre legalább paradicsomot, paprikát vagy babot, vastag mulccsal takarva.

2015.04.07. 20:36  Hozzászólás  Válasz nzozz (95) hsz.-re     Olvasás  
  •   96   

Natur Micro kilőve, minimális vásárolható mennyiség 100l (10l/ha...), személyes átvétel nincs.
Marad a Bactofil, az is jó, bár egységára kicsit drágább. Webshopokban persze a 10g -os csomag postaköltsége is annyi, mint a 10-20kg -osé... :@

2015.04.07. 11:26  Hozzászólás  Válasz anegytech (94) hsz.-re     Olvasás  
  •   95   

Még egyikkel sincs tapasztalatom. Az Azoter kilőve, csak 25l -es vagy annál nagyobb kiszerelésben kapható.

2015.04.07. 10:57  Hozzászólás  Válasz nzozz (93) hsz.-re     Olvasás  
  •   94   

Más baktériumkészítményt már próbáltál esetleg? Én most Bactofilt vettem, elvileg már nagyobb méretekben is ki lett próbálva. Pontosabban egy szőlő- és egy gyümölcs ültetvényről láttam videót, ahol alkalmazzák. Kis kiszerelésben is kapható, de saját tapasztalatom nincs.

2015.04.06. 12:58  Hozzászólás  Válasz Flanell (92) hsz.-re     Olvasás  
  •   93   

Azoter -t vagy Natur Micro -t próbálnék szerezni, ha sikerülne nem 1ha -hoz való mennyiséget szerezni, ha már egyszer 10 000 m2 helyett csak 250 m2 a kert. :-D Azokat ismered esetleg?

2015.04.06. 08:34  Hozzászólás  Válasz nzozz (81) hsz.-re     Olvasás  
  •   92   

A zirci krumplis cég most is árulja a Sárpo Mirát.
Én két éve rendeltem tőlük, akkor holland importból valót küldtek, mert a sajátjuk már elfogyott...
Ideges is voltam miatta, mert kisebb étkezési méretet tartalmazott a zsák, a legtöbbet meg kellett felezni, hogy elég legyen valamire.
Nálam van valami baktérium a földben, amit nem sikerül beazonosítani, azt nem jól bírja, így nem is vettem többet.

2015.04.05. 13:47  Hozzászólás  Válasz sforza45 (80) hsz.-re     Olvasás  
  •   85   

Nem muszáj egy hektáron kezdeni akkor. Vagy tartsatok némi állatot is. Lehet keverem valamivel, de egyik ilyen öko-bio ágban feltétel, hogy a használt szerves trágya lehetőleg a környékről származzon.
Viszont ha feltételhez van kötve a támogatás - bér, segély, nem tudom most hogy van, itt elég erősen redukálták, mondván ha az állam visszavett, akkor ugyan az ingyenélők ne kapjanak még több pénzt, és igazk van, a szoc.lakás előtt ott parkol a bmw -, és tényleg kötetlen a munkaidő, akkor egy év után kiderül, mit bírnak el az emberek, vagy keveset vetnek első évben, vagy túl sok lesz a munka.

,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/

2015.04.05. 11:51  Hozzászólás  Válasz sforza45 (83) hsz.-re     Olvasás  
  •   84   

Persze azért nézz utána Te is, de én így tudom. Nem volt jövedelmező nekik, a visszavethetőség miatt nem vásárolták megfelelő mennyiségben.

2015.04.05. 11:47  Hozzászólás  Válasz nzozz (81) hsz.-re     Olvasás  
  •   83   

Leállt vele a nemesítője ?! Ez nagyon szomorú dolog.
Nagyon kár érte.
Akkor más fajta lesz vetve. Talán valamelyik Keszthelyi fajta.Van még idő kigondolni.

2015.04.05. 11:45  Hozzászólás
  •   82   

Baktériumtrágyák alkalmazásával próbálkozott már valaki? Mert elég szimpatikusak és ökológia termesztésben is engedélyezett szerek.

2015.04.05. 10:46  Hozzászólás  Válasz sforza45 (79) hsz.-re     Olvasás  
  •   81   

(A Sárpo -val az az egyetlen baj, hogy tudtommal már nem igazán lehet beszerezni, mivel kb. 6 éven keresztül vissza lehet vetni és nagyon ellenálló, a nemesítője egyszerűen leállt vele és kevésbé visszavethető ill. ellenálló fajtákat csinálnak. Legalábbis én így tudom.)

2015.04.05. 10:02  Hozzászólás
  •   80   

De még nincs teljesen ki forrva a dolog.
Már jelentkezett 2 illető, hogy szeretne dolgozni. Bár még nem tudom, hogy mennyi ember kell 1 hektárhoz.
Csak önkénteseket fogunk felvenni.
A munkaidő rugalmasan lesz kezelve. Hogy mennyi pénzt szán jövőre az önkormányzat azt nem tudom. Traktor az lesz, locsolási lehetőség van, őriztetés is biztosított.

2015.04.05. 09:54  Hozzászólás
  •   79   

A bio minősítésnek még nem jártuk utána annyira. Ha néhány évbe akkor nem darabig nem lesz itt bio termesztés:)
Végül is a piacon sajnos az ár diktál, nem pedig vegyszermentesség.
Az egyik képviselőnk agrármérnök. Szakember van.
Cserdi(a ˝köcsögmentesitő˝) polgármesteréével beszéltem tavaly telefonóm és megbeszéltem vele, hogy idén lemegyünk hozzá.
A nyereség nem fontos, csak veszteséges ne legyen.
Úgy tudom, hogy a Sárpo mira elég ellenálló fajta(bár azért ő se csoda fajta). A Földművelésügyi minisztériumnál megfogjuk érdeklődni, hogy miben tudnak segíteni.

2015.04.04. 21:25  Hozzászólás  Válasz sforza45 (75) hsz.-re     Olvasás  
  •   78   

Ezzel a céggel kell beszélni. [url]http://www.biokontroll.hu/cms/[/url] Ők adják ki a ökológia termesztésről a tanúsítványokat és nyilván részletes tájékoztatást is adnak. Azt pl. kizártnak tartom, hogy ökológia termesztésben ne lehessen traktort használni, ennek semmi értelme. Pl. növényvédő szereket is lehet használni, nem kell teljesen vegyszermentesen termeszteni, ezek az engedélyezettek: [url]http://www.biokontroll.hu/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=165&Itemid=134&lang=hu[/url]
Lenne olyan aki megfelelő tudással rendelkezik egy ekkora terület megműveléséhez (agrármérnök, kertészmérnök)? Mert azért 10ha -hoz nem már "nem árt" ha megfelelő tudás is van.

2015.04.04. 20:34  Hozzászólás  Válasz sforza45 (74) hsz.-re     Olvasás  
  •   77   

Ennek a bio státusznak utána néztetek már rendesen? Mert ha mellette repül a helikopter..... A traktor nem hiszem hogy kizáró ok, de én azt sem hinném hogy önkormányzati szinten kellene biogazdálkodással próbálkozni. Mert ugye fontos lenne a megtérülés. A krumpli jó. Elültetitek, egyszer megkapáljátok, egyszer betöltitek, középkötött talajon szép termés lesz. Viszont nem hiszem hogy rezisztens fajtával fogtok próbálkozni, gyanítom a legolcsóbb vetőburgonyát fogjátok venni. Házikertben is gyakorlatilag veszteséges a krumplitermesztés, bio körülmények közt el sem tudom képzelni hogy önköltségi árat kihozzatok felőle. Jön a bogár, kézzel nem fogjátok bírni, aztán a fitoftóra..... Paradicsommal kb ugyan ez a helyzet. Megveszitek a palántát, ha ti állítjátok elő az sem olcsóbb, karózzátok öntözitek, aztán érés előtt bamm, elviszi a fitoftóra. Jó esetben fele mennyiséget termeltek, amit értelem szerűen dupla áron kell adni. Olyan településen ahol sok a közmunkás, ez lehetetlen.

A másik. Az amit én megcsinálok a kertben, azt kb 2 közmunkás csinálja meg napi 4 órában. Nem tudom hány órásban lesznek az emberek, de javaslom egyeztessetek velük, és kezeljétek rugalmasan a munkaidőt. Engedjétek hogy hajnalban dolgozzanak nyáron, ne a 40 fokon, cserébe aki szorgalmas, lehessen 4-8-ig, még akkor is ha 6 órában van. Ha kikülditek őket 8-14 óráig a tűző napra, ott sok minden lesz, csak kertészkedés nem.

2015.04.04. 20:33  Hozzászólás  Válasz sforza45 (74) hsz.-re     Olvasás  
  •   76   

Na na na :D a bio minősítéshez több év kell, folyamatos vizsgálatok ésatöbbi ésatöbbi. HA TE rámondod hogy bio, vagy bio módszerekkel készült, akkor nincs tanusítványod róla, ellenben a vásárlók vagy elhiszik, vagy nem.
Javaslom keress meg más településeket, ahol hasonló program indult közmunkásokkal, google megtalálja azt a párat akikről tudunk (pl. talán Tiszavasvári, Devecser, Törökszentmiklós, a ,,köcsögös'' polgármester, meg a krumplitermesztő közmunkások akik hirtelen eszembe jutottak). Sok helyen már a gyümölcsösnél és az állattartásnál tartanak pár év után.

,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/

2015.04.04. 20:23  Hozzászólás
  •   75   

Helyileg Ercsiben lenne, talaj mintát idén bevizsgálgatom. Remélem jövőre beindul :)

2015.04.04. 20:18  Hozzászólás
  •   74   

Köszönöm a hozzászólásokat!

10,5 hektáros földterületről lenne szó, önkormányzati föld lenne közmunkásokkal.
Én úgy gondolom, hogy 4-5 hektáron csak burgonya lesz, mert egy helyi cég felvásárolja az egészet.
A többin vegyes pl: tök, csemegekukorica, répa,paradicsom stb. Ezek a helyi piacra termelnénk természetesen a munkások is kapnának belőle. És a legfontosabb bio lenne. A talaja közép kötött, régen kertészet működött a helyén.
Traktorral fel lehet szántatni azzal nem fogjuk elveszi tenni a bio státusunkat?

2015.04.04. 20:02  Hozzászólás  Válasz gergerg (71) hsz.-re     Olvasás  
  •   73   

Ökotanyán pl. nem berreghetnél :D de ott mindig vannak szorgos önkéntesek, akik kosztért meg kvártyélyért kapálnak egy-egy hónapot :)
Olcsó ám a román munkaerő, nem becsülném le egy traktorral szemben :D

És mi van akkor, ha ez egy sziget, ahová csak gyaloghíd vezet?

2015.04.04. 20:01  Hozzászólás  Válasz tgwh (69) hsz.-re     Olvasás  
  •   72   

Nem feltétlen traktorral, de mondjuk egy jobb rotációs kapával vagy "gyalogtraktorral" sokkal könnyebb és hatékonyabb. De mivel a feltétel az volt, hogy gépi eszközök nélkül, ezért gondolom meredeknek. Az általad említett első módszert elviekből nem alkalmaznám...

2015.04.04. 19:57  Hozzászólás  Válasz tgwh (69) hsz.-re     Olvasás  
  •   71   

Hát a traktorbérlés azért meg szokott térülni. Én nem hiszem hogy a kimondott gépi munkákról van szó, nem hiszem hogy ásni akarnak 1 hektárt, de valamikor 2 öreg 2 hold kukoricát játszva megkapálgatott. Én azért egy hektárhoz biztos hogy vennék egy jobb rotakapát, meg pár kiegészítőt.

2015.04.04. 19:54  Hozzászólás  Válasz sforza45 (66) hsz.-re     Olvasás  
  •   70   

Valóban attól is függ hogy mit ültetsz bele, mert ugye nem egyformán kell gondozni a növényeket. Én kb 1500 m2-t művelek egyedül, persze van rota kapám, de ez munka és két gyerek mellett is megy. Persze mindig el vagyok késve mindennel, és nyár közepén már nagyon sakkozok mit csináljak, hol maradhat füves. Egy egy hektáros területen valószínű túlnyomórészt bab meg hasonló növények lesznek, amiket gyakorlatilag csak kapálni kell, ahhoz szerintem 4 szorgalmas ember elég. Május-június kicsit húzós lesz, mire körbeértek a kapálással lehet kezdeni elölről, de kivitelezhető. Ha leírod miket tervezel bele, milyen arányban, úgy könnyebb biztosat mondani. Én pl több hektár búzának a kapálását is magamra merem vállalni. :-)

2015.04.04. 19:53  Hozzászólás  Válasz nzozz (68) hsz.-re     Olvasás  
  •   69   

Miért lenne meredek? Keleten, román segédcsapatokkal bőven olcsóbb lehet, mint bérelni egy traktort. Vagy egy városnak, aki közmunkásokat alkalmaz, szintén jó lehetőség lenne.

2015.04.04. 19:43  Hozzászólás  Válasz anegytech (67) hsz.-re     Olvasás  
  •   68   

Bár én elég meredek ötletnek tartom ezt - legalábbis a mostani eszközök mellett - de ezt nyilván nem nekem kell eldönteni. Amúgy merre van ez a terület?

2015.04.04. 19:09  Hozzászólás  Válasz sforza45 (66) hsz.-re     Olvasás  
  •   67   

Milyen a fold? Mi van rajta most es mire akarod hasznalni? Mikor volt utoljara muvelve es hogyan? Ezeket kellene tudni ahhoz, hogy ki lehessen talalni, milyen muvelesre van szukseg.

2015.04.04. 17:37  Hozzászólás
  •   66   

Helló!

1 hektár föld megműveléséhez (nem gépi szerszámokkal ) kb hány ember kell?

2015.04.03. 13:41  Hozzászólás  Válasz edit (63) hsz.-re     Olvasás  
  •   65   

Jó esetben úgy 30-40 cm mélyen még lehet, hogy nedves a föld, a talaj felszínét hamar kiszárítja a szél. Én is néztem a földet, hogy porszáraz, de beletúrtam és a felszín alatt azért még nedves volt.

2015.04.03. 12:18  Hozzászólás  Válasz edit (63) hsz.-re     Olvasás  
  •   64   

Ezért jo a kotott tömör iszapos föld :) eső után talán meg egy héttel is nedves egy asonyom melyen. Teszek ra valami takarast, meg jobb lesz. Csak felasni nehéz...

2015.04.03. 11:56  Hozzászólás  Válasz nzozz (61) hsz.-re     Olvasás  
  •   63   

Itt összesen a több nap alatt 8 mm esett. Nem éppen sok, éppen kicsit nedvesítette a sivatagot. Ennek nagy részét is kiszárította azóta a szél.

2015.04.02. 23:40  Hozzászólás  Válasz nzozz (61) hsz.-re     Olvasás  
  •   62   

Na ezért szeretem a homoktalajt, minden hátránya ellenére :D. Ha elállt az eső, másnap már mehetek is ásni/kapálni/ültetni, akármit. Persze a talaj még vizes, de nem csúszós-agyagos sár, hanem szépen magába szívja. Persze a hátránya meg az, hogy hiába esik akár egy hétig folyamatosan, ha kisüt a Nap, három nap és csontszáraz a föld. Bár mulcsozással sikerült elérnem, hogy nem szárad ki olyan hamar.

Legutóbb közvetlenül eső után kapáltam át a szamócák ágyását. Vizes volt ugyan, de mivel 90% homok, ezért nem áll össze. Szépen kigazoltam, gereblyéztem, csak kicsit sáros lettem a végére :D.

2015.04.02. 22:12  Hozzászólás  Válasz anegytech (60) hsz.-re     Olvasás  
  •   61   

Az elmúlt napok esőzései azt a látszatot keltik bennem, hogy ez a csapadékmennyiség bőven elég lesz a teljes tenyészidőszakra. :-D Nyilván nem igaz, de elképzelésem nincs, hogy mikor fog legalább annyira felszáradni a föld, hogy valamit lehessen csinálni a kertben....

2015.04.02. 22:06  Hozzászólás  Válasz Vebber (59) hsz.-re     Olvasás  
  •   60   

Azért ez jó nagy meló lehet. Egyértelműen jó módszer, de hogy valaha is rá fogom venni magam, az kétséges :-D . Szóval elismerésem, hogy te megcsináltad. Nekem talán annyi szerencsém van, hogy olyan egy méter mélyen már kötött agyagtalaj van, csak a felette lévő rész enyhén vályogos homoktalaj, így mondjuk a fáknak nincs víz-hiányuk soha, de a zöldségféléknek igen.

2015.04.02. 21:07  Hozzászólás  Válasz anegytech (30) hsz.-re     Olvasás  
  •   59   

Nagyon sokat nem lehet róla írni.
Ennek a fajta homokjavításnak a lényege, hogy a talajjavításra használt anyagot egy rétegnél 60 cm mélyre kell tenni, vagy több rétegezéssel 60, 45, 30 cm-re. A sekély művelésnél a réteg/ek ne legyen/ek bolygatva.

Legalább 1 cm vastagon kell végezni. A trágyán túl lehet csinálni komposzttal, talajjavító szerekkel mint alginit, zeolit. Fontos, hogy a vízkapacitás lényegesen jobb legyen mint a homoké.

Több rétegben csináltam, és jóval 1 cm feletti vastagságban. A trágya nem volt kiszáradva még a legalsó 60 cm körüli rétegben sem, vagyis egyértelműen lejut oda a víz, és tartja a vizet. A talaj már fent is nedvesebb, a rétegeknél kifejezetten jó szerkezetű.
Legnagyobb előnye a tartóssága, mert 60cm mélyől nem tűnik el a trágya egy nyár alatt.

2015.04.02. 16:45  Hozzászólás  Válasz anegytech (57) hsz.-re     Olvasás  
  •   58   

A hivatalos tudomány és a gyakorlat közt nagy szakadék tátong. Hiányzanak a népszerű, tudományos ismeretterjesztők. A TV, rádió nem remél bevételt ettől.

2015.04.02. 15:41  Hozzászólás  Válasz Rhéman (56) hsz.-re     Olvasás  
  •   57   

Sajnos ezt a hozzáállást támogatja a politika és a média. Még nem nagyon hallottam/láttam jó tájékoztatást ezzel kapcsolatban. Azt persze mindig lehet hallani, hogy a Greenpeace és a természetvédők tiltakoznak ellene, sokszor úgy, hogy nekik sincs fogalmuk az egészről (az egyik legnagyobb támogatója a GMO-nak egy korábbi Greenpeace alapító tudtommal). Szóval az embereket is meg lehet érteni, mert a tiltakozások miatt sokakban az a kép alakul ki, hogy kis fecskendővel mérgeket nyomnak a növényekbe. Mivel nálunk a politika is teljes mellszélességgel ellenzi a dolgot, így ez rátesz egy lapáttal.

Amúgy visszatérve a talajművelésre, ez az egyik legfontosabb dolog. A talaj. Talajtan tanárom mondta, hogy sokszor még a gazdálkodók is elfelejtik, hogy jó talaj nélkül nem lehet gazdaságosan termelni hosszútávon, és gyakori eset, hogy talajvizsgálattal egyáltalán nem foglalkoznak az emberek, pedig a műtrágyázás szempontjából is fontos lenne tudni a talaj állapotát, amit rendszeresen kellene ismételni.

2015.04.02. 15:16  Hozzászólás  Válasz anegytech (55) hsz.-re     Olvasás  
  •   56   

Én támogatom a megfelelő körültekintéssel végzett gén módosítást. Tudok érveket felhozni mellette. Sokan elvetik, és az érvük: CSAK! :lol:

Nálunk is szükséges lehet. Egyébként mindenünk adatt lehetne, hogy ezen a téren nagyhatalom legyünk.

2015.04.02. 14:54  Hozzászólás
  •   55   

Rhéman: Az a tapasztalatom, hogy az emberek azért ellenzik, mert senki nincs tisztában igazából, hogy miről van szó. Génmódosítás, már a név is sokakban ellenérzéseket kelt, pedig a természetben is előfordul a génmódosulás, lényegében onnan vette az ember is az ötletet.

Tgwh: nálunk lehet, hogy tényleg nincs létjogosultsága, de kutatás szinten lehetne vele foglalkozni. A mi talajaink lehet, hogy jók, de figyelembe kell venni, hogy egyre inkább kizsigereljük azokat. Mindenképpen változtatni kellene a jelenlegi földművelési szokásokon, bár erre nem a GMO a megoldás. Erre jó példa egy másik eset, a neonikotinoid korlátozása, ami azt eredményezte, hogy a szántóföldeken sokkal több növényvédőszert kellett kiszórni, mint korábban. Ez a gazdáknak sem jó, mert a permetezések ellenére is mérhető káruk keletkezett sok helyen, ráadásul a költségek is megugrottak. És a környezetnek is kisebb terhelés a csávázószer, mint a többszöri permetezés. Na ez is egy jó téma.

2015.04.02. 14:39  Hozzászólás  Válasz Rhéman (52) hsz.-re     Olvasás  
  •   54   

Tény: kell az elelem, Afrikában meg Ázsiában.
Vallásos meggyőződés: ide a nagy völgybe minek? Világviszonylatban is jó a talaj.

2015.04.02. 14:37  Hozzászólás  Válasz anegytech (51) hsz.-re     Olvasás  
  •   53   

Nyugodtan nyiss témákat, biztos sokan olvasnák. Errefelé pl. egyre több az állat, már ridegtartásban is.

2015.04.02. 14:34  Hozzászólás  Válasz anegytech (51) hsz.-re     Olvasás  
  •   52   

Nos, a GMO jó téma. Nyiss egyet, és írjál egy vitaindító hozzászólást. Az a tapasztalatom, hogy a GMO elfogadása, vagy elvetése, nem tényeken, hanem "vallásos" meggyőződésen alapul nálunk.

2015.04.02. 14:28  Hozzászólás  Válasz tgwh (50) hsz.-re     Olvasás  
  •   51   

Kertészmérnöknek tanulok, de még nem a szakmám :).

Trópusi fonálféregre gondoltam, de lehet, hogy nem trópusi, inkább mediterrán. De ami biztos, hogy melegkedvelő (hogy pontosan honnan származik, nem tudom, utána kellene nézni). Erről van szó: Kertészeti gubacs-fonálféreg - Meloidogyne incognita
Ez növényházakban áttelel, szabadföldön nem.

Van több dolog is, amiről szívesen írnék, csak nem tudom, melyik topicba kellene. Több témát is szívesen taglalnék, köztük a GMO-ról is szívesen vitáznék, mert amióta tanultam róla, kissé tisztult a kép. Biztos álláspontom ezzel kapcsolatban nincs, de szerintem a teljes tiltás nem célravezető, bár itt nem feltétlenül a termeszthetőségre gondolok, hanem inkább a kutatásokra.

Az állattenyésztés helyzetéről annyit tudnék mondani, ami sajnos nyilvánvaló: egyre kevesebb az állat, ezáltal a szerves-trágyázás is nehezen megoldható. Szántóföldön a leggyakoribb eljárás, hogy egyáltalán nem szerves trágyáznak sajnos. Nem is lenne annyi trágya, amennyi kellene. Jelenleg úgy gazdálkodnak a legtöbben, hogy próbálják kihasználni a földet, amíg lehet. Arra nem gondolunk, hogy mi lesz 150 év múlva, ha ezek a talajok teljesen kimerülnek (ha egyáltalán kell ennyi idő). De meg lehet érteni a gazdákat is, nekik most kell belőle megélni.

Ha lesz több időm, lehet, hogy felvetek néhány témát. :)

2015.04.02. 13:21  Hozzászólás  Válasz anegytech (49) hsz.-re     Olvasás  
  •   50   

A trópusi virus hogy kerül a foliaba? Nem lenne kedved részletesen is írni a kertészeti témákról, ami szakmadba esik? Kiteronek meg a szántóföldi vagy nagyüzemi termesztesrol. Érdekes olvasmány lenne.
Például hogy áll a hazai mezogazdasag, állattenyesztes.

2015.04.01. 23:30  Hozzászólás  Válasz gergerg (48) hsz.-re     Olvasás  
  •   49   

Igazad van, ebben az esetben valószínűleg megéri. Azt én is írtam, hogy mivel ilyen közel van az erdő, nem oszt nem szoroz a dolog. Csak aztán elkezdtem kicsit bővebb értelemben írni a témáról. :)

Meg igazából fóliában gázosabb a helyzet, ott is főleg a fűtött fóliában. Mert vannak ezek a trópusi eredetű gyökérgubacs fonálférgek, amik szabadföldön kimúlnak télen, fóliában viszont nem. Ott ez nagyobb gondot okozhat.

A monília, mozaikvírus stb, szerintem mind megtalálható az erdőben. Nem nagyon nézik ezek a kórokozók, hogy erdőben járnak vagy szántóföldön. Csak talán nem annyira feltűnő. De pl én suli miatt a Soroksári Botanikus Kertben jártam sokat, ott ugye nem permeteznek, minden természetes úton nő. És bizony gyönyörű kárképgyűjteményt lehetne összeszedni, a tölgyről is bőségesen :).

2015.04.01. 18:48  Hozzászólás  Válasz anegytech (47) hsz.-re     Olvasás  
  •   48   

Házikert méretben nem hinném hogy lehet gond, főleg ha 10m az erdő. A gombáknak 10 méter nem akadály, de másnak sem. Ráadásul, a felső talajréteg, ami lényegében komposzt, jó víztartó komposzt, télen ronggyá fagy. Valamint egy erdőben sem láttam még fitoftórás növényt, sem mozaik vírusost. :-) Ezzel csak arra próbáltam utalni, hogy azok a betegségek amik a zöldségtermesztésben problémát jelenthet, nem hiszem hogy az erdőben túl gyakori lenne. Ugye moníliás tölgyet sem láttam még, de az almafa levelét komposztáljuk. És akkor beszélhetünk a zsákos marhatrágyáról is, amit egyszerűen felszednek, ki tudja hol, vagy a hagyományos istállótrágyáról is, de még a vásárolt poharas palánta földjéről is. Ezek is mind fertőzési források ha így nézzük. Mi minden évben hozunk haza erdei földet, csak pár vödörrel mert az erdő túl messze van ahhoz hogy megérje elmenni érte, amikor egyébként is ott vagyunk, akkor szedünk. Használtam már palántázáshoz is, még sosem volt gond vele. De ki lehet hagyni, csak kérdés hogy akkor mi legyen helyette? Az erdő 10 méterre van neki. Választhatja ezt az utat is. Hozathat termőföldet is, amit ugyan onnan hoznak, csak jó pénzt is kérnek érte. Ha nem akar a zöldtrágyázással évekig játszani, ha gyorsan meg akarja oldani a talajjavítást, valamit oda kell vitetnie. Akkor miért ne vigye magának?

ElőzőKövetkező