Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Metszés Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2018.05.03. 20:23  Hozzászólás  Válasz alex (299) hsz.-re     Olvasás  
  •   300   

Őszinte leszek: nem tudom a korrekt választ a kérdésedre, mert ennyire alapos kísérletezésbe nem fogtam még.
Egyébként épp ilyeneken gondolkoztam a képek láttán én is. Úgy vélem, hogy talán annyiban előnyös a Fagél használata ebben az állapotban,
hogy nem engedi kiszáradni a kalluszt, mehet szabadon, ahogy akar. Ha ugyanez nem lenne lekenve, akkor talán vontatottabban, nehézkesebben történne.
Ráadásul úgy, hogy közben folyamatosan 'kéreg' lenne rajta (nyilván mindannyian láttuk már a természetes sebzáródást, hogy történik).
Egy biztos: amikor az ember elkezd Fagélt használni, előbb-utóbb feltűnik, hogy gyorsabban, szebben zárul a seb a természetesnél.
Ha jól tudom, a kajszisoknál a gutaütés veszélye miatt (is) metszenek nyáron, nem tudom, hogy ebben az esetben hányad részét fedi még abban az évben,
és mennyi lesz a folytatás a következőben. Vagy úgy is meg lehetne fogalmazni, hogy mekkora az a seb, amit esetleg még abban az évben be tud forrni a fa.
Ennyire még nem lestem meg... ;)

2018.05.03. 18:52  Hozzászólás  Válasz Jani71 (298) hsz.-re     Olvasás  
  •   299   

Köszönöm a választ. De még egy kérdésem lenne, mivel látszik, hogy te egy kísérletező ember vagy. Mi történik, ha nem kened be fagéllel a sebet?
Azért kérdem, mert az üzemi kajszisok egy jelentős részében augusztus szeptember folyamán metszik a fákat és nem kezelik semmivel a sebeket. A kérdés arra vonatkozna, hogy a fagél láthatóan segíti-e a kalluszogást a kezeletlenhez viszonyítva.

2018.04.30. 20:11  Hozzászólás  Válasz alex (297) hsz.-re     Olvasás  
  •   298   

Nem. A különbség csupán a fán elfoglalt pozíciójuk. A Fagél kalluszosodásra tett jótékony hatását szerettem volna érzékeltetni.
Néhányszor előkerült már a téma a kertészeti fórumokban. Egyébként a második kép tetején láthatod a tavalyi sebet, ahogy tökéletesre záródott.
Amit Fagéllel kezeltem (és nem lépett túl egy bizonyos méretet), mind ilyen. Minden fán. Nagyon szépen elősegíti a sebek záródását.
Sokkal jobban, mint némelyik más szer. Friss, idei metszés (fűrész). Nagyon jó erőben levő, néhány éves Nyári fontos alma.

2018.04.30. 19:53  Hozzászólás  Válasz Jani71 (296) hsz.-re     Olvasás  
  •   297   

Mi a különbség a két felvétel között? Az egyik fagéllel, a másik anékül lett kezelve? Mikori metszés?

2018.04.30. 13:55  Hozzászólás
  •   296   

Fagél. :thumbup: :dejo: 7689 7691

2018.01.19. 18:36  Hozzászólás  Válasz csarli1 (293) hsz.-re     Olvasás  
  •   294   

Köszönöm az infót! :udvozlet:

2018.01.19. 17:06  Hozzászólás  Válasz Jani71 (291) hsz.-re     Olvasás  
  •   293   

Alma, körte tűzelhalás fertőzés miatt felejtős. Csonthéjasok mehetnek.

2018.01.19. 12:36  Hozzászólás  Válasz Jani71 (291) hsz.-re     Olvasás  
  •   292   

Kipróbáltam a szilvánál, azt kell mondanom, hogy nálam nagyon nem vált be. :( :thumbdown: Ezután szilvát csak koratavasszal metszek.
Viszont ha már metszés: szintén kipróbálásra került a meggyre kitalált szektoriális kettősmetszést (ha jól rémlik, Ali-bá egyszer már említette).
Szilvánál ragyogóan működik! :thumbup: Kajszinál is alkalmaztam, ott már nagyon más a végeredmény. Többet nem próbálom.

2017.06.07. 20:33  Hozzászólás
  •   291   

Szoktátok zöldmetszeni a szilvafát? Akár fiatal, koronaalakítós időszakban, akár termőkorban. És a meggyet, almát, körtét? Ha igen, mikor?
A kajszival viszonylag tisztában vagyok Mozo írásai, videói alapján, de a fent írt egyéb fajok a kajszi párhuzamán elindulva érdekelnének.

2017.04.03. 19:25  Hozzászólás  Válasz csehrigo (289) hsz.-re     Olvasás  
  •   290   

Igen, igen, igen, igen. :lol: (A fagélt lehet hígítani is, bár úgy nem annyira hatékony a védelem.)
Itt  írnak a mértékéről.

2017.04.03. 14:13  Hozzászólás  Válasz Alibá (288) hsz.-re     Olvasás  
  •   289   

Sebkezelő amit metszéskor,oltásnál használnak?
Milyen mélyen kell bevágni?

2017.04.03. 11:58  Hozzászólás  Válasz csehrigo (287) hsz.-re     Olvasás  
  •   288   

Igen, igen, igen, igen.

2017.04.03. 10:04  Hozzászólás
  •   287   

Nem metszésőr van szó,de nem tudom hol tehetném fel a kérdést.

A fa törzsének a köpölyözése után a sebet érdemes valamivel lekenni ? Nem tud ott valami fertőzés behatolni?
Mikor érdemes csinálni? Tavasszal? Szára időben vagy ha esik utána az sem baj?

2017.04.01. 09:19  Hozzászólás  Válasz csehrigo (285) hsz.-re     Olvasás  
  •   286   

Ühüm. Hát akkor nem tudom. Ha feltétlenül ragaszkodunk a tápanyag problémához, mint ok, akkor max. annyit lehet kiókumlálni, hogy a nitrogén viszonylag könnyen, gyorsan kimosódik a talajból. Bár írtad, hogy fekete föld van, abban ez a folyamat nyilván némileg lassabb. Ha viszont 'túlöntözted', akkor az is lehet ennek a hátterében (hiába van fekete föld). Én egyszer így nyírtam ki egy fiatal szilvafámat (bár ez javított, barna homokon volt). Túlöntöztem.
Szívinfarktust  kapott, ment gyújtósnak. :( Azóta egy kissé másként látom az öntözést...
Milyen alanyon vannak? Ezt csak azért kérdezem, mert van egy saját szemzésű szilvafám, ami keserűmandula alanyon van. Kb. 70-80 centis, alig akar nőni,
de van rajta kb. nyócmillió virág (idén virágzik először). Ha hagyom teremni, sose nő meg... Bár még így is kérdéses... :fejvaka:

2017.04.01. 09:01  Hozzászólás  Válasz Jani71 (284) hsz.-re     Olvasás  
  •   285   

Kaptak anno NPK-t. Vizet is, Nagy gödröt ástam a gyökerükhöz képes és jó fekete földet kevertem be alájuk.
Napot is kapnak. Cserebogár van, de a többi fa azért növekszik. egyszerűen nem hoztak hajtórügyet.

2017.03.31. 20:14  Hozzászólás  Válasz csehrigo (283) hsz.-re     Olvasás  
  •   284   

Nem tudom, hogy mi lehet a pontos, valódi oka a felvázolt jelenségnek, de elsősorban tápanyag problémára gondolnék.
Azon belül is legfőképpen nitrogénre. Ha én ilyent tapasztalnék, akkor igyekeznék ezt az elemet biztosítani a számára
(persze a minimumelvet mindig szem előtt kell tartani: Liebig-hordó).
Az egyéb részleteket Te tudod. Hogy mi lehet még esetleg a növekedést akadályozó tényező (alany, egyéb fa, vízhiány, élősködő, stb.).

2017.03.31. 17:22  Hozzászólás
  •   283   

Van egy 40 centis cseresznyefám(nem nevetni) meg egy méteres almafám amiket tavaly előtt ültettem.
Tavaly tavasszal visszavágtam őket. Most ott vagyok,hogy nem nőttek,nincs rajtuk hajtórügy csak termő.Nem nőttek semmit,de virágot hoznak.
Mit kell csinálni ahhoz,hogy szaporodás helyett a növekedésre koncentráljanak?

2017.03.31. 08:54  Hozzászólás  Válasz Jani71 (277) hsz.-re     Olvasás  
  •   282   

Sokat nem gondolkodtam rajta, de az első pillanattól fogva a fagél jóval használhatóbbnak tűnt, így most már évek óta csak azt használom. Az oltásokon is azzal kenem körbe a szigszalagot.

2017.03.30. 18:12  Hozzászólás  Válasz Jani71 (277) hsz.-re     Olvasás  
  •   281   

Én a Fagéllel tökéletesen megvagyok elégedve, a többiek az évek során folyamatosan kiestek a használatból.Sokkal jobban támogatja a seb gyógyulását mint a többi, a tapasztalatom szerint.Kontrollt nem csináltam így szubjektív.

silvanus

2017.03.30. 16:10  Hozzászólás
  •   280   

Héten voltunk az Oxfordi Botanikus kertben és az egyik igazgató emlékére ültettek egy csomó almafát, de botrányosan voltak megmetszve. Ha nem kezdtek volna rügyezni lehet elővettem volna a metsző ollómat ... amit véletlenül csomagolta el, olyan helyre ahonnan könnyen lehet elővenni.
Lehet télen még vissza nézek.

2017.03.14. 09:00  Hozzászólás  Válasz Jani71 (277) hsz.-re     Olvasás  
  •   279   

Nekem is a Fagél vált be, az említett okok miatt. Ami pedig nagyon nem vált be, az a Fadoktor.

2017.03.14. 05:53  Hozzászólás  Válasz Jani71 (277) hsz.-re     Olvasás  
  •   278   

Vagy lehet, csupán annyi a magyarázat, hogy engedi szellőzni a sebet? A Biocera esetleg nem? Talán kiderül. Mindenesetre előbb-utóbb feltűnik a dolog... :mivanm:

2017.03.13. 22:29  Hozzászólás
  •   277   

Azokhoz, akik használnak/használtak Fagélt és Biocerát is: ti is úgy érzitek, hogy mintha a Fagél jelentősen támogatná, erősítené a természetes sebzárást?
Látva mindkét szer hatását, egyre inkább kialakul bennem egy ilyen vélemény. Látványosan gyorsan, szépen záródik a seb, vagy ha egy kissé nagyobb,
akkor lényegesen nagyobb mértékű a kallusz növekedése. Létezhet, hogy a készítéskor 'valamit' tesznek ebbe az anyagba? :alvaka:
A Bioceránál nem tapasztalok ilyent. Sőt! Néhány (!) esetben bizony leválik a héj a fa részről.
Próbáltam az ilyennél kalluszt keresni (kibontva az elhalt héjrész felől). Nem is tudom... Majd még alaposabban megnézem.

2017.03.13. 22:01  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (275) hsz.-re     Olvasás  
  •   276   

Tavasszal mindig 'nagyobb' a kert, mint kéne :nahat: de nyár végére, őszre mikor terem, már éppen jó a méret. :thumbup:

2017.03.13. 18:18  Hozzászólás
  •   275   

2 elhanyagolt meggy es a kajszik vannak vissza...igaz mast is kellene csinalni...ilyenkor elgondoloodok ,hogy nem sok e kicsit...

2017.03.13. 14:07  Hozzászólás  Válasz Lactarius (273) hsz.-re     Olvasás  
  •   274   

Nálunk még minimum 2-3 hét van a virágzásig.

20170311_151610.jpg
------------------------
Megtekintve 5434 alkalommal.

2017.03.13. 12:50  Hozzászólás
  •   273   

Befejeztem a metszést, persze nagyon kiskerti méretekben. Nem volt tervben minden fa, de annyira megindult a kajszi, hogy arra is sor került. Korai virágzástól tartok.

2017.03.12. 18:39  Hozzászólás  Válasz Alibá (270) hsz.-re     Olvasás  
  •   272   

Köszönöm :) Holnaptól folytatom, ezek szerint nem vagyok még elkésve.

2017.03.12. 18:25  Hozzászólás  Válasz délkelet (269) hsz.-re     Olvasás  
  •   271   

Nekem a cserkó , meggy, szilva és kajszi van vissza...

2017.03.12. 16:42  Hozzászólás  Válasz délkelet (269) hsz.-re     Olvasás  
  •   270   

A késői metszéssel csak annyi a veszteség, ammennyi tápanyagot a levágott új zöld hajtások elvisznek. Esetleg ahány virágot a metszés közben lesodorsz, ha már kivirágzott a fa.

2017.03.12. 12:45  Hozzászólás
  •   269   

Az őszibarack fáimat (meg a szőlőimet) megmetszettem, a többihez még nem jutottam hozzá. Tulajdonképpen meddig lehet végezni a tavaszi metszést és mit vesztek vele, ha elhúzódik? (azt tudom, hogy a kajszikat pirosbimbós állapotban célszerű metszeni ... nálam most épp ilyenek)

2017.03.12. 09:21  Hozzászólás
  •   268   

Üdv, lehet keson dobom be az otletet, de lehetne itt online metsző tanfolyamokat indítani :remulet:
Ha egy-egy hozzáértő egy-egy fajtát elvállal, akkor sok időt sem emésztene fel.

,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/

2016.08.21. 10:36  Hozzászólás  Válasz Jana11 (266) hsz.-re     Olvasás  
  •   267   

Köszönöm a válaszod.
Van néhány gyümölcsfa a környéken meg a közelében.
Kajsziból csak 2-3 darab és mind fiatal.
Sebkezelőt használtam volna.
Kb 150 centitől nyúltak meg nagyon az ágak.
Mondják azt is,hogy a kajszit nem kell metszeni,mert magától jó koronát nevel.
Szeretnék hozzányúlni,mert legalább lesz pár szemem az alvószemzéshez :-)
Csak ártani sem akarok?
Ha nem értek hozzá és kiveszek a közepéből 2-3 ágat és többit visszavágom a 2/3 ra (max) lekenem azzal ártok a fának vagy kiheveri a rosszat teszek?
Ha én nem nyúlok hozzá más nem fog és tavasszal nem akarom !

Nekem meg otthon van egy besűrűsödött még nem termő almafám. ujjnál nem vastagabb ágakat kellene vágnom. Szabad most még?

2016.08.19. 14:42  Hozzászólás
  •   266   

Csehrigo, ha elnyúlott fölfelé a fa, akkor nem ritkítani kellene, hanem magasságban korlátozni, azaz visszavágni. Maximum a hossz 2/3-ára visszavágva. Ha ez a fa gyümölcsösben lenne, akkor a válaszom egyértelműen nem szabad lenne már. Ott a fertőzés is más. De ha egyedül van, és, és itt nagyon fontos az és, mivel vélhetően jelentős sebzéssel járna, az azonnali
fagéles, vagy hatásos fasebkezelés. Minden sebre kiterjedően. Ha ez megy, vállalható, akkor igen, egyébként nem.

2016.08.19. 10:06  Hozzászólás
  •   265   

Sziasztok

Az a nagy kérdésem,hogy szabad-e most még gyorsan a Kajszit megmetszeni. Pontosabban ez egy pár éves fa amin elmaradt a koronaalakítás.
Megkértek,hogy vágjam vissza. 1.Nem értek hozzá, 2 szabad-e most még hozzányúlni.
Azt javasolják,hogy a kajszit virágzás előtt érdemes metszeni. Én megtettem a sajátommal és el is pusztult.
Megfogadtam,hogy tavasszal nem nyúlok kajszihoz !
Elnyúlott felfelé a fa és kissé meg kellene ritkítani. Szabad még?

2016.07.05. 01:05  Hozzászólás  Válasz gergerg (263) hsz.-re     Olvasás  
  •   264   

Alibá, Gergerg: Köszönöm a tanácsokat.

Megtaláltam a szektoriális kettős metszésről szóló ismertetőt is - közvetlenül az almaültetvény mellett -
le a kalappal az egységes és praktikus koronaformák előtt! :)

2016.07.04. 20:28  Hozzászólás  Válasz Szeri (261) hsz.-re     Olvasás  
  •   263   

Én azt mondom, jól csináltad. Továbbra is kifelé álló rügyre metszenék, de csak a külső vesszőket. Középen a beáldozható hajtásokhoz nem nyúlnék. A fád azért tart fölfelé mert a gyökér nyomja. Ha ki tudja élni magát középen, az oldalsó kifelé álló szemek már nem fognak az égbe menni. Aztán a közepét egyszerűen kiveszed mindenestől. Olyan ez mint a gyerek, ha azt akarod hogy hazafelé az úton szépen menjen melletted, hagynod kell hogy a parkban futkározzon. Aztán egy idő után akkor is szépen fog sétálni, ha a parkba be sem mentek.

2016.07.04. 15:00  Hozzászólás  Válasz Szeri (261) hsz.-re     Olvasás  
  •   262   

Ha korrigálni akarsz, akkorát biztosan nem kell vágnod, mint először tetted.

Nem a legjobb módszer külső szemre metszeni, ha szélesíteni akarod a koronát. Sokkal célra vezetőbb a 'szektoriális kettős metszés'. /Nézd meg a Tudástár-ban./

2016.07.04. 14:08  Hozzászólás
  •   261   

Mai feladványként egy ifjításon átesett kajszit "hoztam". :)

Teljesen felkopaszodott, meggyötört állapotban találtam,
mikor a telket vásároltam. A régi törzsből a képen, a levelek
alatt látható "Y" formát hagytam meg, s terveim szerint mindkét
oldalról 2-2 vázágat nevelve egy nyitottabb váza formát képzeltem el.
Eleinte csak külső rügyekre vágtam vissza a hajtásokat, egyre sűrűbben,
és egyre erősebben, de kizárólag az ég felé hajlandó nőni, ráadásul
elég agresszíven. :)
Úgy érzem ott hibáztam, hogy nem használtam időben kötözést/súlyokat,
mert most már elég masszívak a vázágak, s hiába feszíteném, mutatnak
továbbra is egyenesen felfelé...

Vajon ezt még lehet korrigálni komoly vágás nélkül is... ?

20160703_195333.jpg
------------------------
Megtekintve 7864 alkalommal.

2016.07.03. 21:18  Hozzászólás
  •   260   

Gergerg, Alibá: Köszönöm a tanácsokat és az infókat!
Igyekszem megszívlelni.

Holnap újabb feladvánnyal jelentkezem... ;)

2016.07.03. 21:02  Hozzászólás  Válasz Szeri (253) hsz.-re     Olvasás  
  •   259   

Felezd meg most a hajtásokat, ahol gondolod ritkíts. A felfele állókat kötözd le, vagy támaszd ki, hogy vízszinteshez közelítsenek. /Egy fával könnyű elbánni - egy ültetvénnyel már nehezebb./

2016.07.03. 20:25  Hozzászólás
  •   258   

Cseresznyesövény:
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép

Almasövény:
Kép

De amúgy itt van az alma és a cseresznyesövény is részletesen:

viewtopic.php?f=96&t=288

2016.07.03. 20:19  Hozzászólás  Válasz Szeri (256) hsz.-re     Olvasás  
  •   257   

Fényképet elfelejtettem csinálni, de van itt a fórumon képem a sövényről, mindjárt megkeresem. Szóval egy a lényeg, hogy olyan magasságon amit a földről elérsz, könnyű megfogni a fát, csak határozottnak kell lenni. Időben kell zöldmetszeni és okosan.

2016.07.03. 19:26  Hozzászólás  Válasz csarli1 (255) hsz.-re     Olvasás  
  •   256   

Sajmeggy alanyra oltva. :)

2016.07.03. 18:18  Hozzászólás  Válasz Szeri (253) hsz.-re     Olvasás  
  •   255   

Ha sajmeggy alanyon van sikerülhet, de vadcseresznyén esélytelen vagy.

2016.07.03. 12:00  Hozzászólás  Válasz Szeri (253) hsz.-re     Olvasás  
  •   254   

Mindent lehet, csak elszántság kérdése. Estére hozok képet.

2016.07.03. 11:26  Hozzászólás
  •   253   

Szerintetek mennyire reális az az elképzelés, hogy egy Germersdorfi 3-as cseresznyefát max. 2,5-3 m magasságban "megtartsak"?
Sudarat elágaztattam, de jelenleg úgy érzem, a többszöri zöldmetszés ellenére is nagyon meg kell erőszakolni hozzá...

Vélemény/tapasztalat valakinél ilyen téren esetleg...? :)

20160703_114050.jpg
------------------------
Megtekintve 7937 alkalommal.

2016.05.23. 20:28  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (250) hsz.-re     Olvasás  
  •   252   

:O "Persze kérdés hogy az ember mekkora sövényt akar..." Teljesen igazad van, mert én 1968-ban Olaszországban láttam 4 méter magasságot meghaladó körtesövényt. Sejtelmem sincs, hogy miért ilyen magasra nevelték?! :O

2016.05.23. 09:50  Hozzászólás
  •   251   

Mondjuk almából a nem tájfajták alkalmasabbak rá?

2016.05.22. 18:35  Hozzászólás  Válasz csehrigo (248) hsz.-re     Olvasás  
  •   250   

Azért Húsvéti rozmaringból nem csinálnék , törpítő alanyon nem tudom hogy viselkedne,nagyon meg...amúgy is nagyra nő,nehéz lenne visszafogni.Persze kérdés hogy az ember mekkora sövényt akar...

Következő