Metszés Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2016.02.17. 08:32  Hozzászólás  Válasz andras (218) hsz.-re     Olvasás  
  •   219   


---
 
Szia,

köszönöm, vettem a fákat, csak olyan nyamvadtnak tűnnek és az ágak elhelyezkedése sem feltétlenül tetszik...
("O-éves" metsző vagyok, ez lesz a belépőm ebbe a világba... ;) )
 


  2016.02.17. 08:14  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (217) hsz.-re     Olvasás  
  •   218   
Avatar

---
 
Attila1964 írta:Sziasztok!

Van kettő, tavaly ősszel ültetett almafám (Jonagold és Jonathán), mindkettő kb. 120-130 cm magas és csak 3-4 "vernyadt" ágacskájuk van... Nincs szükségem óriás méretű fákra ( max. 3-3,5 m), ilyenkor lemetszhetem még ezeket az ágakat és visszavághatom a sudarat" (?) úgy, hogy alacsony legyen a fa? Ha igen, milyen magasságot ajánlotok, ill. milyen koronaformát? (Nem az a célom, hogy rengeteget teremjenek, hanem hogy eleget... ;) )


Szia!

Nem írtad milyen alanyon van. Ha vetted, valószínű MM106-on. Ez úgy 4-5 m magasra nő.

Ha alacsonyabban akarod tartani, úgy vágd el a fővezért, hogy a törzsed legyen 60-80 cm és erre hagyjál rá még 25 cm-s részt, ahol kialakulnak az ágak (első emelet), tehát valahol 85-105 között. A felső rügyből kineveled a fővezért, a többi rügyből válogatsz. A törzs alsó felén levő rügyeket vakítsd meg (súrold le).

Majd 2 év múlva, úgy alakítsd ki a második emeletet, hogy az első emelet utolsó ágától 60-70 cm-re kezdődjek.

sok sikert!

Csinálhatsz tányér koronát is, de az már Alibának a specialitása. A tudástárban megtalálod a leírást.
 


  2016.02.17. 04:23  Hozzászólás
  •   217   


---
 
Sziasztok!

Van kettő, tavaly ősszel ültetett almafám (Jonagold és Jonathán), mindkettő kb. 120-130 cm magas és csak 3-4 "vernyadt" ágacskájuk van... Nincs szükségem óriás méretű fákra ( max. 3-3,5 m), ilyenkor lemetszhetem még ezeket az ágakat és visszavághatom a sudarat" (?) úgy, hogy alacsony legyen a fa? Ha igen, milyen magasságot ajánlotok, ill. milyen koronaformát? (Nem az a célom, hogy rengeteget teremjenek, hanem hogy eleget... ;) )
 


  2016.02.10. 09:25  Hozzászólás  Válasz andras (215) hsz.-re     Olvasás  
  •   216   


---
 
Alma, körte, szilva, sövény stb nálam is kész. Ha ilyen enyhe idő marad, akkor idén korán metsszük a barackféléket is.
 


  2016.02.09. 15:25  Hozzászólás
  •   215   
Avatar

---
 
Vasárnap du.-án és kedden megmetszettem az alma-, körte- és szilvafáimat, jó volt újra közöttük lenni.
Éjszakánként azonban még jó hideg van, -7 C° körül forgolódott. Nappal is csak 2-3 C° emelkedett.
A talaj még el van fagyva, a trágyát sem tudtam kihordania hátramaradt 20-25 fámnak.

Indulásról nálam még szó sincs. :wave:
 






  2016.01.17. 17:56  Hozzászólás  Válasz Alibá (208) hsz.-re     Olvasás  
  •   212   


*
 
Én idén annyira nem kapkodok. Az almák egy részénél megvárom a rügyduzzadást ill.szakítok a korábbi metszési stílusommal .
Az őszibarackoknál lesz bőven nyesedék, ott aztán különösen szakítanom kell a régi , gyáva metszésmódommal...legyen kevesebb,de erősebb termővessző /elnézve Szerző Laci fáit az enyémek sehol sincsenek.../, a nagy kajszikat /már csak 2 van ami erősen létrás...a többi kiment /is meg kellene ritkítani,de mivel ez tavaly nyáron elmaradt ,megint várhatok nyárig. A szilvákon meg erősen gondolkodok ,hogy Stihl-el metsze/sse/m...tőből...vagy még próbálkozzak velük...az előbbire erős a kísértés...
A körtékből is sokat letarolok , amikbe oltok és nem indul meg azokat lecsonkázom és nyáron majd átszemzem...a fák mennyiségéhez képest ennél a legtöbb nem bevált fajta aránya...ideje ezen is változtatni.
 


  2016.01.03. 17:48  Hozzászólás  Válasz Alibá (210) hsz.-re     Olvasás  
  •   211   
Avatar

---
 
Fontolgattam már én is, hogy ne menjek üres kézzel, csak a járó-kelők már így is (kocsi, bicikli, gyalog) túlzásnak tartják, hogy ahányszor csak haza megyek, mindig az üres fáimat bámulgatom :remulet: "Ez már megint bolondoz valamit" - gondolhatják. :angel: Nekem pedig olyan jó stressz oldó. :thumbup:

December 30-án szántattam, elgondolhatod, ez sem volt a megszokott. :) Csak akkorra sikerült szétszornom a tíz szekér éret trágyát.
 


  2016.01.03. 17:29  Hozzászólás  Válasz andras (209) hsz.-re     Olvasás  
  •   210   
Avatar

terra alapító
 
Az én zsebemben mindig van kék, fekete, piros műanyagos drótdarabka (8-10 cm-esek), aztán a levágandó hajtásra kéket, feketét, a maradóra pirosat tekerek. ;) (Aztán másnap arra járva :nahat: olykor megcserélem. :O )
 


  2016.01.03. 17:19  Hozzászólás  Válasz Alibá (208) hsz.-re     Olvasás  
  •   209   
Avatar

---
 
Nekem is viszket már a kezemben ;-) Úgy látszik, ez általános betegség :)
Már többször átjártam a gyümölcsöst, nézegettem, majd hogyan fogok metszeni. Február végén nekifogok majd az almának és a körtének.
 


  2016.01.03. 16:43  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (207) hsz.-re     Olvasás  
  •   208   
Avatar

terra alapító
 
Jó-jó. Én is orsózok (is), merthogy a hely mérete és a fajtagazdagság ütik egymást. ;)

Ma az almákat kerülgettem. Viszket a metszőolló a kezemben. Mindig január-februárban szoktam megmetszeni őket.
 


  2016.01.03. 15:25  Hozzászólás  Válasz Alibá (206) hsz.-re     Olvasás  
  •   207   


*
 
Na jó...persze majd hajtanak a jövő év termővesszői is...de sztem akkor sem fog akkora árnyékot adni a vesszős tengely,hogy az ízt nagyban befolyásolja...az orsó koronába is elég jól besüt a nap.
 




  2015.12.29. 20:17  Hozzászólás  Válasz Alibá (202) hsz.-re     Olvasás  
  •   205   


*
 
Mivel a tengelyen a vázágak fölött csak termővesszők maradnak -és azok ugye nem méteres hosszúak- minimális árnyékot csinálnak...én nem éreztem ízkülönbséget az orsófáimról szedett barackoknál...
 


  2015.12.29. 20:15  Hozzászólás  Válasz délkelet (194) hsz.-re     Olvasás  
  •   204   


*
 
Jó lesz ez,csak én az első háromnál kicsit lapítanék a vázágakon...sztem azok kicsit meredekek...
 


  2015.12.27. 21:44  Hozzászólás  Válasz Alibá (202) hsz.-re     Olvasás  
  •   203   
Avatar

---
 
Igen, ez így van. De hidd el, én már ennek is örülnék, mert ez azt jelentené, hogy jó néhány évet megéltek ezek a fák nálam (na meg nem utolsó sorban én is :super: ) Ráadásul amilyen mester vagyok a metszésben, itt ugyanez katlankoronánál is előfordulna... :(
 




  2015.12.27. 21:29  Hozzászólás  Válasz Alibá (200) hsz.-re     Olvasás  
  •   201   
Avatar

---
 
Igen, ezt tudom, de orsónál is meg lehet ezt valósítani egy kis odafigyeléssel - legalábbis így gondolom (levelek eltávolítása a gyümölcsök mellől) :)
 


  2015.12.27. 21:22  Hozzászólás  Válasz délkelet (199) hsz.-re     Olvasás  
  •   200   
Avatar

terra alapító
 
Ízesebb a napsütötte barack, mint az árnyékban nevelkedett. Ezért (is) jó a katlan korona.
 


  2015.12.27. 21:18  Hozzászólás  Válasz Alibá (198) hsz.-re     Olvasás  
  •   199   
Avatar

---
 
Nem vagyok kertész, nem is értek hozzá ... bár nyilván szeretném jól csinálni :) Ha annyi terem, hogy páran jól lakjunk belőle, már megéri!
 


  2015.12.27. 21:14  Hozzászólás  Válasz délkelet (197) hsz.-re     Olvasás  
  •   198   
Avatar

terra alapító
 
Az orsó /szuperorsó/ nálam csak a koraiaknál viselkedik. A későieknél gondok vannak.
 


  2015.12.27. 21:10  Hozzászólás  Válasz Alibá (196) hsz.-re     Olvasás  
  •   197   
Avatar

---
 
Köszi Alibá, értem, így cselekszem :) Nem tudtam ellenállni a sok jófajta őszibarack fajtának :nahat: Így is dzsungel lesz lassan a kertem és ezért gondoltam orsóra.
 




  2015.12.27. 21:02  Hozzászólás  Válasz délkelet (193) hsz.-re     Olvasás  
  •   195   
Avatar

terra alapító
 
A közepét a bütyök alatt visszavágnám és a felső 4 (5) oldalhajtást kb. olyan állásba hajlítanám (támasztanám flülről vagy kötözném alulról), mint az első képen a baloldali alsó hajtás áll. /A cseresznye kicsit rakoncátlan. Egy idő után úgyis feljebb hajlik a kb. vízszintesen rögzített olsalhajtás./
 


  2015.12.27. 18:27  Hozzászólás
  •   194   
Avatar

---
 
Hasonló kérésem lenne az őszibarackjaim esetében is, ezekről is teszek fel néhány képet. Négy vázágat hagytam (Attila javasolta: ha tudom öntözni, maradhat annyi), fölöttük pedig váltómetszést szeretnék alkalmazni (vagy ha jobbat javasoltok, akkor azt)

Kép 201.jpg
------------------------
Megtekintve 23377 alkalommal.

Kép 200.jpg
------------------------
Megtekintve 23377 alkalommal.

Kép 202.jpg
------------------------
Megtekintve 23377 alkalommal.

Kép 208.jpg
------------------------
Megtekintve 23377 alkalommal.

 


  2015.12.27. 16:48  Hozzászólás
  •   193   
Avatar

---
 
Orsót szeretnék kialakítani ebből a kis Carmen cseresznyéből. Szükséges-e az alsó vesszők lekötözése? 4-et szeretnék meghagyni közülük, jó lesz-e úgy? (a legalsó két rövid vesszőt tőből lemetszeném) Hogyan kell majd tavasszal megmetszenem? Ha be tudnátok jelölni a képen, az lenne a legjobb! Teszek fel 4 képet a biztonság kedvéért:

 


  2015.11.23. 19:42  Hozzászólás  Válasz Szeri (191) hsz.-re     Olvasás  
  •   192   
Avatar

---
 
Nem valószínű, hogy bármit elrontottál.
A gomba spórákat viszi a szél. Ha figyelmesen jársz-kelsz, akkor a környezetben már nem százas díszfák törzsén is megfigyelheted.
 


  2015.11.23. 16:36  Hozzászólás  Válasz gergerg (187) hsz.-re     Olvasás  
  •   191   


---
 
gergerg, Vebber, Jana11 : Köszönöm a hozzászólásokat, véleményeket!

Úgy döntöttem, hogy egyelőre megszabadulok a gombák felszíni részétől,
majd amennyire lehet a alatta bordóival és sebkezelővel rendbe teszem.

A vastagabb ágat tavasszal vágtam le, mivel teljesen felkopaszodott.
Igyekeztem jó időben végezni a műveletet, s a sebkezelőt sem sajnáltam...
Ezek szerintem valahogy mégis ott jöhetett be a fertőzés?
Én ronthattam el valamit?

A fa növekedése idén a frissebb ágakon feltűnően erős volt, így talán még
lehet benne életerő.
 


  2015.11.22. 20:51  Hozzászólás
  •   190   


---
 
Ha jól látom a képeken, csak az egészséges ágtól, oltástól - kifelé - van jelen a gomba, azaz az elhalt ágrészen. Ahol a két oltás és elágazás van, ott még élnie kell a fának akkor. Természetesen rossz, hogy ott a gomba, de azt óvatosan leszedni, és az elhalt ágrészt lekenni mondjuk olajfestékkel az oltásos elágazásig jó lehet, mert nem jönnek ekkor vissza. De visszább is lehetne vágni az oltás előtt mondjuk 2 cm-ig, és ha egészséges a farész, akkor ott lekenni telibe fasebkezelővel. Így talán még menthető a fa.
 


  2015.11.22. 17:24  Hozzászólás  Válasz Vebber (188) hsz.-re     Olvasás  
  •   189   
Avatar

terra alapító
 
A baj csak az, hogy ez a gomba ha már kifejlődik, akkor már régen rossz. Maga a látható gomba csak utótünet. 1-2 évet még lehet hogy elvegetál a fa, de hogy meg nem nő, abban egészen biztos vagyok. Ellenben fertőzőforrás.
 


  2015.11.22. 16:50  Hozzászólás  Válasz Szeri (186) hsz.-re     Olvasás  
  •   188   
Avatar

---
 
Nem értek egyet maradéktalanul az előttem szólóval.
Az bizonyos, hogy a fa nem örvend teljes egészségnek, ennek jele az ilyen tapló gombák megjelenése.
Azonban saját tapasztalatból tudom, hogy a fa még élhet ezzel jó néhány évet.
Kapard le őket maradéktalanul, akár egy kis kéreggel, de ne csinálj mély sebet. Ezt követően házi bordóival permetezd meg, vagy kend le bőségesen. Így később és lassabban jönnek elő a gombák.

Véleményem szerint ilyenkor azt kell mérlegelni, mekkora a fa, érdemes-e foglalkozni vele. Ezek a gombák egyébként teljesen egészséges fán nem jelennek meg.
 


  2015.11.22. 16:44  Hozzászólás  Válasz Szeri (186) hsz.-re     Olvasás  
  •   187   
Avatar

terra alapító
 
Rossz hírt kell mondanom, erről a fáról már csak múltidőben beszélhetünk.
Az ágelhalást is ez a Hasadtlemezű gomba (Schizophyllum commune) nevű gyakori taplógomba okozta. A seben keresztül fertőzött, és már termőtestet is növesztett az elhalt szövetekből. Fűrész, gyufa.
Sajnálom!
 


  2015.11.22. 01:17  Hozzászólás
  •   186   


---
 
Sziasztok!

Egy idősebb kajszifa átesett fiatalításon, de hiába próbáltam körültekintően eljárni,
megjelentek rajta a gombák...
Lekaparni sem egyszerű, nagyon masszív anyagúak.
Érdemes bántani? Mennyire fogja zavarni a fát?


20151119_150838.jpg
------------------------
Megtekintve 22260 alkalommal.

20151119_150826.jpg
------------------------
Megtekintve 22260 alkalommal.

 


  2015.10.30. 20:28  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (183) hsz.-re     Olvasás  
  •   185   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem jó a katlan, (bár én itt is a sövényt tartom elsőnek). Kb azt kell csinálnod amit Vebber mond. Kiválasztasz jó hajtást, azokat pedig elkezded kifele álló rügyre visszavagdosni, hogy "kinyíljon" a korona. Az őszibarack elég jól és könnyen nevelhető katlanra.

Ezen a képen láthatod a sövényt. Ne tévesszen meg a sok zöld, kb 1m magasan kezdődik a korona, alatta ribizli van. Az egész olyan mintha szőlő lenne. Két vízszintes kar, a többi adja magát.

Kép

Itt pedig egy videó, a közepe felé megmutatom az őszi sövény tavaszi állapotát:



Ez pedig Szerző Laci őszibarack metszős videója:

 


  2015.10.30. 20:24  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (183) hsz.-re     Olvasás  
  •   184   
Avatar

---
 
Nem. Te azt írtad, alakul valami, szerinted katlan. Azt, hogy te mit szeretnél ebből nem derül ki.

Ha eldöntött, hogy katlan, akkor ennek a lényege, hogy vázágakat kell nevelni (3-4). Ezek egy képzeletbeli körben egyenlően legyenek elosztva. A törzzsel bezárt szögállásuk 40-45fok (de léteznek 35-45fok ajánlások is). Az ilyen koronára nevelt fánask a térállása nagy.
Véleményem, nem ezt választanám. Inkább váza, vagy a váza és katlan között.
 




  2015.10.30. 19:40  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (181) hsz.-re     Olvasás  
  •   182   
Avatar

---
 
Ehhez legalább azt dönsd el milyen koronaformát szeretnél nekik (orsó, váza, palmetta, stb.)
 






  2015.10.29. 17:53  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (178) hsz.-re     Olvasás  
  •   179   
Avatar

terra alapító
 
Rendben, nyúgodtan alhatsz egy darabig. Majd tavasszal metszd meg, katlan vagy váza koronára. Addig nézz róla videókat, hogx hogyan kell.
 




  2015.10.28. 20:00  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (174) hsz.-re     Olvasás  
  •   177   
Avatar

terra alapító
 
Kérdezted a tőtávot. Egymástól a két fa kb. 3 m-re van, de mellettük nincs fa. Köztük olványok cseperedtek most nyáron, de ez a kép a tavaszi kihajtás után készült. Mostanra -a nyári visszametszés ellenére- sokkal nagyobbak a hajtások. Majd tavaszal megint kap egy jó fazon igazítást. (Még két suháng került hozzájuk mostanra a sorba hasonló távolságra.)
 


  2015.10.27. 22:35  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (174) hsz.-re     Olvasás  
  •   176   
Avatar

terra alapító
 
2015.05.22. oltványok 020.jpg
------------------------
Megtekintve 22579 alkalommal.

2015.05.22. oltványok 019.jpg
------------------------
Megtekintve 22579 alkalommal.

Itt van két kép : a soványabbik Farely a dúsabb a Kioto. Csak ez a kettő a kísérleti alany. Azóta egyszer metszettem nyáron, utána hajtott is jókat.
 


  2015.10.27. 18:40  Hozzászólás  Válasz Jana11 (171) hsz.-re     Olvasás  
  •   175   


*
 
Kajsziból ?...Írás,képek...na hadd szaporodjanak a tapasztalatok :thumbup:
 


  2015.10.27. 18:37  Hozzászólás  Válasz Alibá (165) hsz.-re     Olvasás  
  •   174   


*
 
Raktál már fel róla képet ? Meg kell hogy nézzem...milyen alanyon van,tőtáv ?? :super:
 


  2015.10.27. 08:12  Hozzászólás
  •   173   


---
 
Na, szállítom a következő (n+1) javaslat alanyait... :D

Redhaven.jpg
Redhaven
Megtekintve 21867 alkalommal.



Suncrest.jpg
Suncrest
Megtekintve 21867 alkalommal.



Mintha valami már alakulna, nem? (Katlanra gondolok, így vettem a csemetéket, kérdésem a hogyan tovább lenne, majd tavasszal?)
 




  2015.10.27. 07:55  Hozzászólás  Válasz Alibá (165) hsz.-re     Olvasás  
  •   171   


---
 
Látom alakul a tagság a "Gyümölcsfáikra Közveszélyesek Terra Intézete" műintézményhez, mert hát én is karcsú orsó... :angry-banghead: Gergerg majd jön ápolónak... :idea:
 


  2015.10.26. 22:10  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (151) hsz.-re     Olvasás  
  •   170   
Avatar

---
 
A Bergeronnál bármire is döntessz (alacsony vagy magas törzs), alul az 1 vesszőt vágd le ággyűrűre.
A felső 3 vessző elég meredek szögállású, ha magas törzs marad akkor is visszavágnám őket alul külső rügyre.

Pannóniát venném ki, még mielőtt megszokja a helyet. Egyetértek Atival. Jobbakat lehet helyette találni.
Ha a vírus megtalálja a fát/fákat néhány év múlva, bánni fogod az elvesztegetett időt. Most még módosíthatod.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég