Metszés Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2015.03.27. 21:30  Hozzászólás  Válasz Vebber (118) hsz.-re     Olvasás  
  •   119   


---
 
Köszi! Akkor szerintem hagyom a jelenlegi koronavesszőit, aztán kiderül, mennyire fejlődik és milyen irányban. Most még nagyon csenevész, előző nyáron alig fejlődött. Gondolom a gyökeresedéssel volt elfoglalva :).
 


  2015.03.27. 19:26  Hozzászólás  Válasz anegytech (117) hsz.-re     Olvasás  
  •   118   
Avatar

---
 
Szétterülő koronát nevel, középesen erős növekedésű. Érdemes jó erős vázágakat nevelni, mert fája könnyen reped, a nagy súlyok alatt. Szoktak kihagyó évei lenni (vagyis mikor keveset terem), de jó éveiben nagyon bőségesen van rajta termés. 40 cm-es törzsön váza koronán tartottam.
 


  2015.03.27. 09:01  Hozzászólás
  •   117   


---
 
Sziasztok!

Vásároltam múlt év tavasszal egy zöld ringló csemetét. Koronás oltván, kb 60 cm-es törzsmagassággal. Ha lesz lehetőségem, rakok fel képet is róla, egyelőre arra lennék kíváncsi, hogy milyen koronaformát érdemes kialakítani ringlónak?
 


  2015.02.20. 16:26  Hozzászólás
  •   116   


*
 
Üdv! Nekem is Fiskars ollóim vannak. Én már egy pár éve használom ezeket és teljesen megvagyok velük elégedve. Ha egy kicsit figyel valaki az akciókra akkor elég jó áron meglehet ezeket venni.Én kb 15 ezerből megvettem a metszőollót, a kétkezes ollót, és a fűrészt. Nekem ez van https://www.mall.hu/ketkezes-ollo/fiska ... r-s-112190 , ami befér azt vágja és könnyebb is az áttét miatt. Amit már nem visz az olló ezt a fűrészt használom https://www.mall.hu/profi-fureszek/fisk ... act-123870 , ez is stabil kis valami.
 


  2015.02.17. 22:38  Hozzászólás  Válasz Imre (114) hsz.-re     Olvasás  
  •   115   


---
 
Mellékesen megjegyzem a fiskarsshop.hu-n majdnem dupla ennyibe kerül. 6390 most a mall-nál, a fiskars oldalán meg 11290 Ft.
[url]http://fiskarsshop.hu/termek-1499/singlestep_agvago_l_ravago.htm[/url]
 


  2015.02.17. 22:25  Hozzászólás  Válasz andras (109) hsz.-re     Olvasás  
  •   114   


---
 
Nem tudom a képen látható ágvágó mennyibe került. Nekem yato van. 2 év után már nem vágott szépen egymás mellé, már kissé roncsolja az ágakat. Így inkább csak a sövény vastagabb ágai kivágására használom csak, gyümölcsfához nem. Azt gondoltam, hogy én lehetek a hibás, mert biztosan túl vastag ágakat vágtam le vele. Ezt egészen addig gondoltam, amíg egy barátom fiskars ágvágóját nem néztem meg. 6 éves volt neki és tudom, hogy rengeteget használja. Azt mondta amit átér azt átvágja vele. Mégis nagyon szépen egymás mellé vágnak a pengék és nem roncsol.
Éppen ma nézegettem én is ágvágók után. Ha javasolhatok akkor a linken lévő fiskars ágvágót ajánlom, most akciós is. Erős több mint 80 cm hosszú, masszív, nem teleszkópos. Ingyenes kiszállítással. A külföldi és magyar vélemények mind 5 csillagosra értékelik. Én legalábbis ezt rendelem meg.
[url]https://www.mall.hu/ketkezes-ollo/fiskars-singlestep-112450[/url]
 


  2015.02.16. 23:45  Hozzászólás  Válasz andras (112) hsz.-re     Olvasás  
  •   113   
Avatar

terra alapító
 
Nekem van egy 40 éves mellévágós, kovácsoltvas. Hihetetlen, hogy mennyit használtam. Nem csak a gyömölcsfáknál, hanem a 300 m sövénykerítés metszésénél is. Tíz év után a fanyél megadta magát, csináltam rá egy valamivel hosszab vascső nyelet. Rendszeresen zsírozom, olajozom, a forgó résznél van egy zsirzógomb. Ma is a legerősebb ágvágóm. Közben vettem könnyű Al nyelűt, rávágóst, kihúzhatós és fix nyelűt is, de előbb-utóbb mind eltört valahol. Főleg a gleditsia sövény metszését nem szerették.
 




  2015.02.16. 09:39  Hozzászólás  Válasz andras (109) hsz.-re     Olvasás  
  •   111   


---
 
András, ez a kihúzós fajta ágvágó elméletileg jó ötlet, gyakorlatilag én is többször megjártam velük, még márkás fajtáknál is. Viszonylag rövid időn belül nem "kattan be" rendesen, nem áll meg ott ahol szeretnéd, csúszkál, ezért nem lehet velük dolgozni.
 


  2015.02.16. 08:22  Hozzászólás  Válasz andras (109) hsz.-re     Olvasás  
  •   110   


---
 
"Nem írtatok semmilyen véleményt" Szerintem azért, mert nem láttuk, hogy milyen. A vágási felületet nem fogja roncsolni, csak esetleg a fán maradt ágvéget.
Ez a kihúzós fajta nekem már volt, sajnos elég gyenge minőség. Ez az én véleményem.
 


  2015.02.16. 08:04  Hozzászólás  Válasz andras (100) hsz.-re     Olvasás  
  •   109   
Avatar

---
 
Nem írtatok semmilyen véleményt :'( , megvettem az ollót, így néz ki.

Attól félek, hogy roncsolni fogja az ágvéget (előnyös, hogy nem csúszik), ezért gondolkoztam rajta. 9 euró körül volt az ára, még visszavihetem, ha van valami vélemény, szívesen veszem.

 


  2015.02.15. 21:04  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (105) hsz.-re     Olvasás  
  •   108   
Avatar

terra alapító
 
Első közelítésben /félig behunyt szemmel/ csinálj belőlük egy keskeny karácsonyfát. Utána küldj egy fotót és részletezzük.
 


  2015.02.15. 19:14  Hozzászólás  Válasz Vebber (106) hsz.-re     Olvasás  
  •   107   


*
 
Igen ,erre gondoltam én is.Idén legalább annyit használom a lekötözést,mint az ollót.
Ishtara alanyon vannak,2 m-es tőtávval.Ebbe a sorba az elsőt 2 éve ültettem,ezek tavaly már termettek pár szemet,az utolsót tavaly ősszel.
Még egy orsósorom lesz,ez vegyes alanyú -Ishtara,Weiva és őszibarackmagonc.Ez tavaly tavaszi ill. őszi ültetésű.
 


  2015.02.15. 18:26  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (103) hsz.-re     Olvasás  
  •   106   
Avatar

---
 
Nagyon meredeken felfelé nőnek a vázágak. Le kellene őket vízszinteshez közel kötni. A termést, ami köt rajta meghagyni, hogy terhelje a fát. Sztem.
Ezek milyen alanyon vannak?
 


  2015.02.15. 16:05  Hozzászólás  Válasz Alibá (104) hsz.-re     Olvasás  
  •   105   


*
 
Orsót -hiszen a kertben már belebuktam a sövénybe.Laptopom nincs,asztali szgépünk van.
 


  2015.02.14. 22:06  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (101) hsz.-re     Olvasás  
  •   104   
Avatar

terra alapító
 
Mit akarsz ezekből az almákból? Orsót vagy sövényt? Ha utóbbit, akkor küldj egy képet az egész sorról is. (Ha tudsz a képekre számokat tenni, akkor sorszámozd be a főbb ágakat, úgy küld. Könnyebb lesz a válaszban beazonosítani.) /Ha laptopod van, akkor kiviheted a kertbe egy székre téve és odaállsz az ollóval a fa mellé, majd mondom, hogy mit vágj. Kipróbált módszer, lányommal így metszettük a cseresznye fáját./
 






  2015.02.14. 20:33  Hozzászólás  Válasz Alibá (88) hsz.-re     Olvasás  
  •   101   


*
 
Ezekre az almákra kellene szaktanács /ha gondolod elküldöm mailban,úgy jobban ki tudod nagyítani /mit vágjak,hogy vágjak ?
 


  2015.02.11. 19:26  Hozzászólás
  •   100   
Avatar

---
 
Lesz nálunk metszőolló a Lidl-ben.
A nagyot szeretném megvenni, de az egyik fele recés. Ajánljátok?

[url]http://catalog.lidl.ro/204bbb3b-ea93-4792-883b-e7f2fb74e697/#/1[/url]
 


  2015.02.06. 23:57  Hozzászólás
  •   99   
Avatar

---
 
Ezzel az orsó formával kezd meginogni az idén ütetett néhány körtémnek eredetileg sövényre tervezett alakja :)
 


  2015.02.06. 20:10  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (90) hsz.-re     Olvasás  
  •   98   
Avatar

terra alapító
 
Hát ha 2 hajtást hagynék, akkor egyiket kötném jobbra, a másikat balra. Te azt mondod hármat. Abból ha egyet jobbra, egyet balra kötök, akkor a harmadikat már csak merőlegesen tudom. ;)
 


  2015.02.06. 19:57  Hozzászólás
  •   97   


---
 
Na így indult tavaly az almasövény átalakítása orsóvá...azóta szerencsére /legalább ez.../ hozott még megfelelő hajtásokat feljebb,amiket idén már lekötözhetek...a régi alsó vázkarok is valszeg idén lemennek .

http://indafoto.hu/atifoci/image/20727459-bf13aee8/user
 




  2015.02.04. 20:09  Hozzászólás  Válasz Vebber (94) hsz.-re     Olvasás  
  •   95   


---
 
""

Erről ha írnál bővebben, mi volt a baj vele, megköszönném, ha képeket is mutatnál akkor még egy plusz bubis vizet is innék az egészségedre.

Másik, szintén sövény téma...
Korábban írtál egy cikkről a kert. szőlészetben, ami megvan és jónak találtad. Ez Haag sövény kajsziban, azt írtad a 2011.04.27. megjlent lapban van (2011. 17. szám) és "Kísérletezők a címe. Megkerestem neten, de ott erősen hiányos.

Elküldenéd mailben? Nagyon érdeklne.

""
...na nekem ez a cikk van meg.Itt írtak a Haagról.
 


  2015.02.04. 18:01  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (93) hsz.-re     Olvasás  
  •   94   
Avatar

---
 
Haag sövényt :roll: nem tudom, az a cikk neked van meg, de sztem az másik cég.
Az alanyokat viszont igazán megjelölhették volna.
 


  2015.02.03. 20:20  Hozzászólás  Válasz Vebber (92) hsz.-re     Olvasás  
  •   93   


---
 
Ez a karcsúorsós leírás megvan nekem is ,úgy fénymásoltam ki ,asszem a Kajszi könyvből ,de nem baj,másokat is érdekelhet.
A Vitamór csinál Haag-sövényt is ,nem ? Mondjuk azt nem próbálnám ki,én fanatikus orsó-rajongó vagyok :-D

Nincs Word-öm ,Open Office-t használok,de az is megnyitja.
 


  2015.02.03. 18:37  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (65) hsz.-re     Olvasás  
  •   92   
Avatar

---
 
Akkor egy, ill. több ötlet a kajszira. A Vitamóros technológiákat ismered?
Itt vannak
Telepített word kell a gépre, mert aban nyílik.
 


  2015.02.02. 18:24  Hozzászólás  Válasz tgwh (83) hsz.-re     Olvasás  
  •   91   


*
 
Lejjebb még cserkóról volt szó...de nemigen értem a problémát.Ha fűnyírózáskor szaladgálni akarsz a fák alatt,akkor magas törzset hagyj /akár van értelme akár nincs /...a gesztenye miért nézne ki furcsán...a helyzet ugyanaz..ha szaldgálni akarsz alatta akkor magas törzs,ha nem nem...gesztenyét mondjuk kis helyre ne ültess,igaz lassan nő,de vmikor azért szép nagy /nagyon nagy /fa lesz belőle...nem kiskertbe való,hanem mondjuk ki a szőlőhegyre ,a pincét árnyékolni...meg olyan jó hangulata is van...
 


  2015.02.02. 18:20  Hozzászólás  Válasz gergerg (80) hsz.-re     Olvasás  
  •   90   


*
 
...bocs de ezt nemigen értem...
 


  2015.02.02. 17:44  Hozzászólás  Válasz Alibá (86) hsz.-re     Olvasás  
  •   89   
Avatar

terra alapító
 
Ha már itt vagyok, szelídgesztenyét ha szeretnénk enni, van valami önbeporzós fajta, vagy mindenképp fiú-jány páros kell? Hogy ajánlatos metszeni, ha viszonylag kis helyre szeretnénk gesztenyét? Eddig úgy volt, hogy nagy meg későn terem, de talán van rá remény :P
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2015.02.02. 08:25  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (69) hsz.-re     Olvasás  
  •   87   


---
 
Attila, a kajszi még intenzívebb hajtásnövekedéssel reagál a tavaszi visszavágásra mint akár az alma vagy a körte.Ezért javasoltam, mert írod, hogy vékony és 1,70-2 m-es hajtású a kajszid, hogy tavasszal március-április mondjuk max 10 centi visszacsípés. Junius-Augusztus között , ott ágaztatod el, ahol akarod, akár többszöri visszacsípéssel össz 1 métert is, kevésbé lesz erős vezér hajtásnövekedés, vastagszik majd a fád. Ugye ez a fa fiatalkori problémája , termés nincs ami elvegye az energiákat, jó tápanyag, jó termőhely, minden energiát a növekedésre koncentrál.
 


  2015.02.01. 23:41  Hozzászólás  Válasz tgwh (83) hsz.-re     Olvasás  
  •   86   
Avatar

terra alapító
 
Nem tudom mi a gondod. Mindig az a lényeg egy metszés végrehajtásakor, hogy mi a célod. Ha azt szeretnéd, hogy a (vad)gesztenyefád kialakuló koronája 10-20 év mulva megakadályozza, hogy belássanak az ablakodon /ha az a talajtól számítva 140 és 200 cm közötti magasságban van/, akkor ez jó ötlet. De ha azt szeretnéd, hogy átláss a szomszédba a 180 cm magas kerítésed felett, akkor 250 cm magasan célszerű visszavágni.
 


  2015.02.01. 22:13  Hozzászólás  Válasz Alibá (82) hsz.-re     Olvasás  
  •   85   
Avatar

---
 
Tisztelt Alibá ! Lehetne -e kombinált korona ? ( Még nem vagyok nagyon jártas a korona formákban, de igyekszem !)
Most viszont teszem magam holnapra. Üdv mindenkinek !
 


  2015.02.01. 21:27  Hozzászólás  Válasz Alibá (82) hsz.-re     Olvasás  
  •   84   
Avatar

---
 
Oké. Köszönöm.
Ha még tudok akkor írok még ma, nem tudom meddig leszek fent.
Üdv.
 


  2015.02.01. 21:19  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (78) hsz.-re     Olvasás  
  •   83   
Avatar

terra alapító
 
Na jó, de ha ültetsz egy gesztenyefát, aztán elnyesed 150 centin, az 40 év múlva elég hülyén fog kinézni, nem?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.02.01. 21:09  Hozzászólás  Válasz Beegeri (72) hsz.-re     Olvasás  
  •   82   
Avatar

terra alapító
 
Első lépés: Nézz utána milyen koronaformák vannak és döntsd el Te milyet szeretnél.
Második lépés: Közöld velünk, és mi megmondjuk, hogy mit csinálj a fáddal.
 


  2015.02.01. 21:03  Hozzászólás  Válasz Beegeri (72) hsz.-re     Olvasás  
  •   81   
Avatar

terra alapító
 
Nézz szét itt: [url]http://terra-kert.hu/viewtopic.php?f=96&t=288[/url]
 




  2015.02.01. 20:44  Hozzászólás  Válasz gergerg (77) hsz.-re     Olvasás  
  •   79   


*
 
Hát ...én azért alul hagynék 3 at...
 


  2015.02.01. 20:42  Hozzászólás  Válasz tgwh (76) hsz.-re     Olvasás  
  •   78   


*
 
Ha te 140 centinél vágod el...akkor vmivel lejjebb fog elágazni mivel csak a vágás helyétől lefele tud kihajtani...feljebb már nem...
Egyszerűbb,ha belövöd magadnak mi az a magasság ami alatt elférsz és arra még -hogy ne egy magasságból induljon az összes alsó vázág - még ráhagysz 7-8 rügyet és fölötte vágod el....és ha leszedni nem is tudod,mert akkora fád lesz ,azért árnyékot majd biztosan ad :lol: :lol: :lol:
 


  2015.02.01. 20:37  Hozzászólás  Válasz Beegeri (70) hsz.-re     Olvasás  
  •   77   
Avatar

terra alapító
 
Én meghagynám a két legalsó hajtást, a két legfelsőt, és a két középsőt. Aztán lekötözném dróthoz.
 


  2015.02.01. 20:30  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (75) hsz.-re     Olvasás  
  •   76   
Avatar

terra alapító
 
De én utálok fűnyírózás közben hajolgatni, meg mindig kupán billent egy-egy cseresznyeág :D
Tehát ha én a fa egy éves korában elágaztatom - levágom - 140 centin, akkor az 15 év után is 140 centin fog elágazni :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.02.01. 20:23  Hozzászólás  Válasz tgwh (74) hsz.-re     Olvasás  
  •   75   


*
 
A törzs a fának a földszinétől az első elágazásig tartó szakasza /az hogy van folytatása a tengely nem érdekes/ ,vagyis ami tartja a koronát...gyakorlatilag nincs is rá más miatt szükség.Ez felfele nem fog növekedni,csak vastagodni.Elméletileg /persze csak úgy/ akár 10 centis törzsű fán is nevelhetnél mondjuk diót ,attól,hogy 3 méteres törzset nevelsz nem lesz több rajta...na ha nem érthető vki majd kijavít :lol:
 


  2015.02.01. 20:08  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (73) hsz.-re     Olvasás  
  •   74   
Avatar

terra alapító
 
Ezt a törzsmagasságot magyarázzátok már el, kérlek.
Ha én levágom pl.150 centin, akkor ott fog elágazni. De ez a magasság feljebb kerül, ahogy növekszik fa? Metszeni nagyon nem szoktunk, talán ha két csemetét ültettünk, úgy nőttek ahogy akartak, a többi eleve idős fa.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.02.01. 20:05  Hozzászólás  Válasz Beegeri (72) hsz.-re     Olvasás  
  •   73   


*
 
A metszésre majd adnak jó tanácsot, a törzsmagasság meg...akár 10 centi is lehetne ,akkorára állítod,amekkora nem zavar..alatta,körülötte mennyi helyre van szükséged.
 




  2015.02.01. 14:56  Hozzászólás  Válasz Beegeri (70) hsz.-re     Olvasás  
  •   71   


*
 
Sok az á és az is meredek. Ritkíts és kötözz le.
 


  2015.02.01. 13:01  Hozzászólás
  •   70   
Avatar

---
 





Üdv mindenkinek, a képeken látható körtefa vilmoskörte, 3 évvel ezelőtt vettem. Véleményetekre lennék kíváncsi, hogyan alakítsam ?
Tavaj 65 virágot hozott, 0 fogant meg. ( Porzó abszulut nincs,még ) Idén tervezek oltani bele, hogy legyen porzó is illetve ültettem mellé egy Hardenpont körtét.
Üdv mindenkinek.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég