Metszés Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2015.10.26. 20:45  Hozzászólás  Válasz Alibá (167) hsz.-re     Olvasás  
  •   169   
Avatar

terra alapító
 
No de az tuti működni fog (gondolom) :) Őszibarack sövény is van, az már termett is. Holnap lehet lefényképezem.
 






  2015.10.26. 20:39  Hozzászólás  Válasz Alibá (165) hsz.-re     Olvasás  
  •   166   
Avatar

terra alapító
 
Most egy kicsit kihúztam magam. Végre valami amiben nem vagyok elvetemült. :mrgreen:
 




  2015.10.26. 18:44  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (163) hsz.-re     Olvasás  
  •   164   


*
 
Lekvárhoz is jóízű barack az igazi..ez elég halvány...na és a vírus...de ez csak saját tapasztalat,másnál lehet hogy jobb...
 




  2015.10.26. 18:04  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (131) hsz.-re     Olvasás  
  •   162   


*
 
Mondjuk én Pannóniát alapból nem ültettem volna...nem nagy szám az íze,nem is túl szép...hamar lepuhul és nagyon sharka érzékeny...én tavaly vágattam ki...vannak jobbak...
 


  2015.10.26. 17:59  Hozzászólás  Válasz gergerg (144) hsz.-re     Olvasás  
  •   161   


*
 
Na jó...minden hülyeségre nem beszélem rá...kajsziból karcsúorsót csak az olyan elvetemültek próbálnak mint én... ;)
 


  2015.10.26. 17:58  Hozzászólás  Válasz gergerg (142) hsz.-re     Olvasás  
  •   160   


*
 
mit ?...ja igen...INkább Karcsúorsó :lol:
 




  2015.10.25. 21:21  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (155) hsz.-re     Olvasás  
  •   158   


*
 
A Pannónia idővel hajlamos a lehajlásra, itt jól jön a magasabb törzs.
 


  2015.10.25. 21:00  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (151) hsz.-re     Olvasás  
  •   157   
Avatar

terra alapító
 
Nincs ezekkel semmi baj.
A Bergeronról vágd le az alsó hajtást tőből, a fölsőket meg vágd vissza úgy 30cm-re kifelé álló rügyer.
A Göncinek az alsó hajtásait lecsapnám, a megmaradt részt pedig a fölső elágazás alatt elnysszantanám, vagy a fölső 3 hajtást visszacsípném a tőtől számolt első kifelé álló rügy fölött.
A Pannóniának csak a legfüggőlegesebb hajtását hagynám meg, a hegyét meg visszacsípném a beérett részig. Tavasszal jól fog látszani.
Persze így nem lesznek törpefák, de mint mondtam, kajszinál ez talán nem is baj.
 


  2015.10.25. 19:56  Hozzászólás
  •   156   


---
 
Attila, nem tudom milyen a területed, de például várható termés, fagyveszély miatt pontosan a Bergeron megfelelőbb esetleg alacsonyabb koronával, a Göncit meg a Pannóniát pedig célszerű lenne meg lehetne magasabbra vinni...
 


  2015.10.25. 19:36  Hozzászólás  Válasz Alibá (154) hsz.-re     Olvasás  
  •   155   


---
 
Köszönöm, tisztában vagyok vele, de ez egy több éve elhanyagolt, haldokló ültetvény és ami még fontosabb, én nem akarok szőlővel foglalkozni... (Inni a tavalyi nyitott szívműtétem miatt nem szabad, csemegeszőlőt meg kapunk/veszünk mástól...)

Kajszira visszatérve sanszos, hogy a Gönci és a Pannónia katlankoronás lesz, a Bergeron pedig magas fa, váza koronával?
 


  2015.10.25. 19:32  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (153) hsz.-re     Olvasás  
  •   154   
Avatar

terra alapító
 
Öreg (?) borszőlőből is lehet fiatal csemege szőlőt varázsolni :!: Te is meg tudod csinálni, majd segítünk.
 


  2015.10.25. 19:21  Hozzászólás  Válasz Alibá (152) hsz.-re     Olvasás  
  •   153   


---
 
Alibá, nem kell a szőlő, nagyon öreg borszőlő volt, kell a helye... (Majd eldöntöm a kajszik sorsát, hajlok a katlan korona felé...)
 


  2015.10.25. 19:17  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (151) hsz.-re     Olvasás  
  •   152   
Avatar

terra alapító
 
El kell döntsed tavaszig, hogy magas fánk neveled a kajszikat vagy katlanra, ahogy az őszibarackot szokás. :nahat: (Jók a képek, jól látszik amit előzőleg a szövegben leírtál. A szőlőt meg nem kivágni kell, ha nem tetszik a termése, hanem átoltani.)
 


  2015.10.25. 18:51  Hozzászólás  Válasz gergerg (138) hsz.-re     Olvasás  
  •   151   


---
 
Kérésed parancs:

Bergeron.jpg
Bergeron
Megtekintve 20303 alkalommal.


Gönci.jpg
Gönci
Megtekintve 20303 alkalommal.


Pannónia.jpg
Pannónia
Megtekintve 20303 alkalommal.



A Bergeron 120 cm, a Gönci és a Pannónia 70-90 cm közöttiek...

Kaptam már olyan tanácsot is, hogy vágjam vissza 60-70-80 cm + 5-6 rügy magasságban a csemetéket, mert a már kialakult hajtások csak visszafogják a fejlődést...

Kavarodik... :super:

(Ja, a betonoszlopok és a szőlőkordon maradványai eltűnnek tavaszra...)
 


  2015.10.24. 21:53  Hozzászólás
  •   150   
Avatar

terra alapító
 
Estét, a bogyósokat csak visszavágom harmadára és kész? El kéne már ültetni őket, kb. egy hete hozta a futár...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/






  2015.10.24. 21:38  Hozzászólás  Válasz Alibá (145) hsz.-re     Olvasás  
  •   147   
Avatar

terra alapító
 
Kicsit részletesebben : ahogy Gábor írta, magas törzs, alulról permetezés, alatta talajmunka - az ágak nem zavarnak - viszont mikor érik, akkor a földről állva lehet szedni, mert a termés súlya lehúzza az ágakat.
2015.03.04.07.Kajszifa. Fagy után.JPG
------------------------
Megtekintve 21620 alkalommal.

/Ez a fa mutatja, hogyan néz ki a korona. A barackokat oda kell képzelni a fára. Jó sokat. :-) /
 




  2015.10.24. 21:24  Hozzászólás
  •   145   
Avatar

terra alapító
 
Álljon meg a menet!

No és az asztal-korona? Az almán kívül kipróbáltam már szilván, őszibarackon és kajszin is.
 


  2015.10.24. 20:48  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (143) hsz.-re     Olvasás  
  •   144   
Avatar

terra alapító
 
Akkor jó, az idő az segít. Amúgy az intenzív koronaforma nem hozza automatikusan az agyonvegyszerezést, sőt! Egy sövényen pl bármikor meglátod a betegséget, időben, és teljes fedésben tudod permetezni. Szükség esetén le tudod védeni (jég, madarak, de akár fagy ellen is). A beteg gyümölcsöt is le tudod venni mielőtt megfertőzné a többit, zöldmetszést is jobban tudsz alkalmazni amivel megelőzheted a fa besűrűsödését, az pedig nem hátrány ha gombás fertőzéseket nézünk, stb... Viszont elég nehéz aláülni egy sörrel.

Szóval mindennek van előnye, és hátránya is. Az én kajszijaim 2m fölött ágaznak el. (nem mind, csak az újak)
 


  2015.10.24. 20:41  Hozzászólás  Válasz gergerg (142) hsz.-re     Olvasás  
  •   143   


---
 
Semmi gond, ugyan végzettségem szerint agrármérnök vagyok, de egyrészt állattenyésztő, másrészt pedig csak relatív rövid ideig tanultunk kertészetet, de legalább 2 hónapja a szakkönyvek és honlapok olvasgatásával heccelem magam... :lol: (Nem célom az intenzív termesztés, nem akarom agyonvegyszerezni a fáimat és alapelvem az, hogy ne sok termés legyen, hanem elég... :lol: Menni fog, ez nem kérdés, ráadásul jó sok időm van még tavaszig... ;) )
 


  2015.10.24. 20:33  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (141) hsz.-re     Olvasás  
  •   142   
Avatar

terra alapító
 
Mondom én, ha 10%-ig tudtad hogy mi legyen a fáiddal, beszélgess velünk és gőzöd se lesz. :)
(azt ugye még nem is említettem hogy akár sövényt is meg lehetne próbálni, aztán Atifoci se mondta még hogy inkább karcsúorsó.... :mrgreen:
 




  2015.10.24. 19:50  Hozzászólás  Válasz délkelet (137) hsz.-re     Olvasás  
  •   140   
Avatar

---
 
Viszont STiszteletes, aki sík vidéken lakik, a fagykárok csökkentése végett biztosan a magas törzs mellett tenné le a voksát :D
Egy kis olvasnivaló a témában:
https://www.farmit.hu/sites/default/fil ... zalayL.pdf
 




  2015.10.24. 19:40  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (136) hsz.-re     Olvasás  
  •   138   
Avatar

terra alapító
 
Fényképezd le, töltsd föl, mi meg megmetsszük neked van 10-féle módon. :mrgreen:
 




  2015.10.24. 19:27  Hozzászólás  Válasz gergerg (134) hsz.-re     Olvasás  
  •   136   


---
 
Köszi, még van kb. 5,5 hónapom agyalni, de az első megérzésem nekem is az volt, hogy marad a 120 cm, legfeljebb majd lábujjhegyre állok... ;)
Szerintem a másik két fa marad ahogy van, de erre is van még időm... :-)
 


  2015.10.24. 19:24  Hozzászólás  Válasz gergerg (134) hsz.-re     Olvasás  
  •   135   
Avatar

terra alapító
 
Most olvasom újra! Ezek szerint a törzs még olyan fiatal hogy vannak rajta rügyek? Akkor csapd vissza úgy hogy legyen 7-8 rügy a kívánt magasságban, és az oldalhajtást is nyisszantsd le, mert nagyon előnyben lesz.
 


  2015.10.24. 19:22  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (133) hsz.-re     Olvasás  
  •   134   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem meg kicsit sem magas a 120 cm. Ne csak a szüretre gondolj, az csak 1 nap. Az összes többin el kell férned alatta, művelned, tisztán tartanod is kell. A 120 cm-es törzs is igen csak ad földről szüretelhető termést. (amúgy a kajszi jól szedhető szedőzsákkal) De ha mindenképp alacsonyra akarod, akkor tavaszra a mostani törzset az oldalhajtás fölött 20 cm-rel elvágod (hogy hozzá köthesd az oldalhajtást) az oldalhajtást meg 7-8 rügyre visszavágod (aztán majd válogatsz a hajtásokból) Sebkezelés sem árthat metszés után.
 


  2015.10.24. 19:09  Hozzászólás  Válasz Jana11 (132) hsz.-re     Olvasás  
  •   133   


---
 
Köszönöm, de én arra gondoltam, hogy az 50 cm feletti egyetlen hajtás FELETT hagyjak-e 5-6 rügyet a további leendő vázágak eredéséhez?
A másik két fa maradhat azon a magasságon, illetve az azokon lévő hajtásokat vágjam majd vissza 1/3 vagy 2/3-ukra?

(Természetesen tavasszal fogom megmetszeni őket! ;) )
 


  2015.10.24. 19:05  Hozzászólás
  •   132   


---
 
Attila1964 azt javaslom, hogy metszés majd csak jövő tavasszal, a rügyek zsendülésekor, kb. március végén. Ne legyen seb a fákon télen. Véleményem szerint jól gondoltad, azt javaslom megvalósítani, hogy az 50 cm feletti hajtást vágd vissza úgy, hogy 5-6 rügy maradjon ami remélhetőleg majd szépen elindul. A gyökereknek is könnyebb lesz a fa indítása és ellátása, és természetesen embermagasságban lesz a termőfelület is.
 


  2015.10.24. 18:47  Hozzászólás
  •   131   


---
 
Sziasztok!

A napokban elültetett két körtefámmal (Bosc és Vilmos) nincs gond, hiszen ezek suhángok, de a három kajszim már koronás, annyi a "bibi" velük, hogy a Bergeron törzsmagassága kb. 120 cm, de kb. 50 cm magasságban egyetlen hosszú (kb. 70 cm-es) oldalhajtása van. A 120 cm felett 4-5 szépen elhelyezkedő, hosszú ágai vannak, mitévő legyek? Szerintem a 120 cm igen magas, mert hiába vagyok 193 cm, nem szeretnék ilyen magas fáról szüretelni... Vágjam vissza úgy, hogy az 50 cm magasságban lévő hajtás felett maradjon 4-5 rügy? Vagy hagyjam meg ilyen magasnak és tavasszal vágjam vissza a 120 cm feletti ágakat 2/3-ukra?

A Pannónia és a Gönci Magyar kajszim szintén koronás, kb. 70 és 90 cm magasság felett van 4-5 águk...

Ha valaki megtisztel a tanácsával, azt megköszönöm! ;)

(Bocs, de "metszésben" nagyon kezdő vagyok, hetek óta olvasgatok, de már kezd zsongani a fejem... ;) )
 


  2015.10.23. 20:36  Hozzászólás  Válasz Jana11 (129) hsz.-re     Olvasás  
  •   130   
Avatar

---
 
Köszi! Tényleg jó lenne, ha "kézzelfogható" tapasztalatokat szerezhetnék, de olyan ritkán járok mostanában városokba (kivétel holnap Kiskőrös), hogy ez valószínűleg elmarad.
 


  2015.10.23. 20:16  Hozzászólás  Válasz délkelet (128) hsz.-re     Olvasás  
  •   129   


---
 
A Felco jobb is, meg kézreállóbb, és jobban kíméli pl. egy több órás munkánál a kezet szerintem, én őt javasolnám. Egyébként szerintem nagyon fontos az, hogy ne interneten rendeljen bizonyos eszközöket az ember, hanem a kézzel foghatóság sokat számít például a metszőollónál. Ha teheted, eredj el egy boltba, és mindenképpen fogd kezedbe, ne törjön, kézreálljon és könnyű legyen. Még egy szempont eszembe jutott. A nikkelezettek tartósabbak szoktak lenni mint a teflonos bevonatok.
 


  2015.10.23. 12:56  Hozzászólás  Válasz Alibá (126) hsz.-re     Olvasás  
  •   128   
Avatar

---
 
Alibá! Lehet, hogy nem jól gondolom: kettős vágóélűnek írják le, akkor az nem mellévágónak számít? Bár nem is lényeges, mert valószínűleg maradok a Felco 160S-nél.
 




  2015.10.23. 11:51  Hozzászólás  Válasz délkelet (125) hsz.-re     Olvasás  
  •   126   
Avatar

terra alapító
 
(Ez rávágós.) Én a vékonyabb hajtásokhoz a mellévágósakat kedvelem, mert a rávágós támasztóéle miatt nem fér az ágvillába a hajtás tövéhez a vágópenge és általában a támasztóél roncsolja is az éves hajtás bőrét. Ujjnyi vastag hajtásokhoz már mindegy melyik.
 




  2015.10.21. 17:58  Hozzászólás  Válasz Alibá (123) hsz.-re     Olvasás  
  •   124   
Avatar

---
 
Pont írni akartam, amikor olvastam a hsz-edet. Én is Felcon gondolkoztam (magam akarom meglepni), de mivel kicsi a tenyerem, ezért a 160S változaton gondolkodtam. Szóval bátran?
 




  2015.10.21. 16:36  Hozzászólás
  •   122   


---
 
Sziasztok!
5000-8000Ft környékén milyen metszőollót javasolnátok? Tesómnak (jobbkezes, átlagos férfi tenyérmérettel) lesz ajándékba, elsősorban gyümölcsfákhoz lesz használva az olló, de persze minden egyéb metszést igénylő dísz- és haszonnövény ápolásánál is előkerülne ez az eszköz.

Köszönöm
 


  2015.07.18. 09:40  Hozzászólás
  •   121   
Avatar

terra alapító
 
Kedves Ziza!

Teljesen jogos a felvetésed. A késői fajtáknál nem úgy alakulnak a dolgok, mint a koraiaknál. :( Ott egy kicsit ravaszkodni kell éppen amiatt, amit írsz. Nem ajánlatos a késői szüret után vissza metszeni a kétéves, letermett hajtásokat, csak a következő tavaszon. Emiatt nem is mindig képződik elegendő, jó termőrügyekkel berakódott egyéves hajtás a rövídre visszavágott csonkokon.
Segíthetünk úgy, hogy az idei termővesszőket nyáron lekötjük a vízszintes alá, abban az esetben ha idejében nem húzza le a rajta lévő termés. Így a hajlás /ív/ felső részén (lehetőleg minél közelebb a törzshöz) képződik új, termőkkel berakódó hajtás. Célszerű szemmel tartani :C a folyamatot és segíteni ennek a hajtásnak a kifejlődését. /Többi eltávolítása, pincírozás./
A tavaszi metszéskor, ha nincs elegendő törzsközeli termővessző az előzőleg kialakított kis csonkokon, erre a termővesszőre metszük vissza a kétéves hajtást. Ha túl sok termő lenne így, akkor 2-3 rügyre visszavágjuk
egyiket-másikat.

Összegezve az 'egyszerű ' orsónevelést jó szívvel csak korai fajtáknál ajánlom. Ámde akinek kevés fája van és van ideje, ambíciója, türelme gyakran ránézni a fájára, annak a későiek nevelgetése külön örömet jelent! :-D :thumbup:

Alibá_kedvencei
 


  2015.07.10. 18:52  Hozzászólás
  •   120   


---
 
Kedves Alibácsi!

Az őszibarack orsó kialalkításával kapcsolatban lenne kérdésem. A most felrakott /a képet esetleg ide is lehetne tenni mindenki értse/ képen a szüret utáni álllapotnál az a javaslat, hogy az összes 2 éves hajtást el kell távolítani.

Ez akkor is érvényes, ha a barack nem ilyen, korai, hanem aug. szept. érésű?
Későbbi fajtáknál nem áll fennt, hogy a fa hajtani kezd a metszés után, és esetleg elfagyhat télen?
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron