Zöldtrágyázás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.


  2023.12.10. 19:07  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (45) hsz.-re     Olvasás  
  •   46   
Avatar

terra alapító
 
Nem szokás mostanában bedolgozni a talajba. Levágják, ott hagyják. Igazából inkább pótolni kell, mert a giliszták meg a többiek megzabálják.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2023.12.10. 17:26  Hozzászólás  Válasz gergerg (44) hsz.-re     Olvasás  
  •   45   


---
 
Én nem akarok évelőt. Mivel zöldtrágyának akarom legfőképp olyanokat használok amiket évente 2-3 szor vetek és bedolgozok....több fajtát is ki szeretnék próbálni .Mivel a gyűjtési mánia leszállóágba került / a korábbi évekhez képest / jobban foglalkoztatnak az eddig háttérben lévő dolgok pl a talajjavítás, takarás, alanykombinációk, vízmegtartás-öntözés stb.
 


  2023.12.10. 14:03  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (43) hsz.-re     Olvasás  
  •   44   
Avatar

terra alapító
 
Nekem szőlőben nagyon bejött a lóhere. Gyakorlatilag gondozásmentes lett.
 


  2023.12.10. 13:41  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (42) hsz.-re     Olvasás  
  •   43   


---
 
A takarónövényeket az összes közben magas tarlóval lekaszáltam /hagyományos kaszával.../...így a takarás is nagyobb felületű...tavasszal berotálom és megy rá a következő adag...úgy tervezem, hogy nyáron amikor már nagyon meleg van szintén lekaszálom magas tarlóval, de nem rotálom be, majd csak szept elején és akkor vetem rá a téli takarásnak valót.
 




  2023.08.20. 12:12  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (39) hsz.-re     Olvasás  
  •   41   


---
 
Amelyik közöket fel tudtam törni kapálógéppel oda vetettem korábban mustár-olajretek-kevés csillagfürt keveréket.Tegnap lekaszáltam, berotáltam...aztán jöhet a Primagos keverék...ebből 2 változatot vettem...meg egy adag lóbabot. Egyenlőre sajnos kevés közt tudok "javítani" , de terv hogy a jövőben a közök nagy része szabályozottan legyen zöld és amennyire csak lehet a tarackos gyomokat visszaszorítsam.
 


  2021.09.14. 15:22  Hozzászólás
  •   40   
Avatar

terra alapító
 
Egy termékből 1kg a minimálisan rendelhető mennyiség, kivétel ahová más van írva. Egy rendelés minimum 5kg. Adja magát :dejo: egyedül az a gond, hogy drágább is lehet a szállítás, mint maga a termék.
A zöldtrágya is takarónövény, le kell kaszálni, és ott kell hagyni. Emlékeztem, hogy a szülői háznál ott van nagyanyám sarlója. Működik 9m2-en. A hátam nem az igazi, kell egy kasza majd.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2021.09.13. 21:00  Hozzászólás  Válasz tgwh (38) hsz.-re     Olvasás  
  •   39   
Avatar

---
 
Jobbnak tartom a takarónövény mixeket. Mert azokkal egyszerre több legyet lehet ütni egy csapásra. Tehát több célnak is megfelelnek. Azon kívül ha kedvezőtlen az időjárás, a több fajta miatt, nagyobb az esély, a sikeres termesztésre.
https://www.takaronovenyek.hu/termekeink/tillagemix/
 


  2021.09.11. 21:05  Hozzászólás
  •   38   
Avatar

terra alapító
 
Ha gyorsak vagyunk, még kikelhet egy zöldtrágya keverék. A cél több fajta lehet, talajtakarás, nitrogén megkötése vagy felszabadítása, talajlazítás, gyomok elfolytása, tél alá vetés, áttelelő, vagy kifagyó zöldtrágya növények vetése.
Megjegyzem, a zöldtrágya helyett ma már inkább talajtakarást alkalmaznak, vagy meghagyják mulcsnak a zöldtrágyát, nem rotálják be a földbe.
Egy kis segítséget szeretnék nyújtani az idei utolsó vetéshez. Persze aki szeretne, ki tudja használni az enyhe telet, rövid tenyészidejű retkek, saláták még jó eséllyel megnőnek, ha nem is teljes méretűre, de ehetőre.

Forrás az internet, de mivel gyors eredményt szerettem volna, kinéztem egy honlapot, ahol sok minden van normális áron.
Így a választás az https://www.apromagok.hu/  -ra esett. Csak azokat a termékeket néztem, ami elérhető.
Szóval íme az adott keret, némi infóval:

















Növény neveszármazási országafelhasználási módjaáravetési ideje
ÁrpaMagyarországNitrogénfelvevő, gyorsan növő, gyomelnyomó, sekélyen gyökerező, búzával kb. egyenértékű, de az rozs jobb nála.110 Ft/kgSzeptember második fele, október eleje.
Borsó -velőMagyarországNitrogénkötő (nitrogén forrás) pillangós.150 Ft/kgAugusztus 10-20.
Borsó Sárga kerek nagy szemMagyarországNitrogénkötő (nitrogén forrás) pillangós.190 Ft/kgAugusztus 10-20.
Bükköny (szöszös)MagyarországNitrogénkötés, talajjavítás, erózióvédelem, szárazságtűrés, hidegtűrés, vízmegtartás.400 Ft/kgAugusztus közepétől szeptember közepéig.
BúzaMagyarországÁrpával kb. egyenértékű.95 Ft/kgOktóber 5-25.
Csillagfürt - keserűMagyarországNitrogénkötő, talajlazító, magas növény.350 Ft/kgAugusztus közepe.
Facélia magMagyarországGyorsan bomló gyökérzet, talajlazító, fonalféreg ellen, mulcsnak való.1-9 kg-ig:1750 Ft/kgMájus elejétől július végéig.
Köles /sárga, vörös, fehér/MagyarországTalajlazító.250 Ft/kgŐsz.
Lenmag barna (takarmány)Magyarország--400 Ft/kgMárcius 15-30.
MustármagOroszország-390+ÁFA /kgAugusztus vége, szeptember közepe.
Olajretek magMagyarország-450 Ft/kgAugusztus 20-30, szeptember 10.
Silócirok Róna I.MagyarországNyári keverékbe.550 Ft/kgJúlius-augusztus.
Somkóró magMagyarországMélyre hatoló gyökere van, sovány talajon is megél.900 Ft/kgTavasszal.
Szegletes lednekMagyarországNitrogénmegkötő.700 Ft/kgMárcius eleje.
Szeklice sáfrányosMagyarország-400 Ft/lgMárcius eleje.
TritikáléMagyarországSzél- és vízerózió megelőzése, a nitrogén megtartása, őszi talajtakarás.95 Ft/kgŐszi vetés, tavaszi betakarítás.
Vöröshere magMagyarországNitrogénkötő (nitrogén forrás) pillangós.1100 Ft/kgTavasszal és nyár végén.
ZabMagyarországGyomelnyomó, gyorsan fejlődő110 Ft/kgMárcius 1 és 20 között.


Másodvetésű zöldtrágya növények listája (min. 2 faj keveréke)
Alexandriai here (Trifolium alexandrinum L.)
Bíborhere (Trifolium incarnatum L.)
Cirok (Sorghum vulgare Pers.)
Csillagfürt (Lupinus albus L.)
Facélia (Phacelia tanacetifolia Benth.)
Fehérmustár (Sinapis alba L.)
Hajdina (Fagopyrum esculentum Moench.)
Kerti zsázsa ( Lepidium sativum L.)
Lóbab (Vicia faba var. major L.)
Olajretek (Raphanus sativus L. var.oleiformis Pers.)
Olaszperje (Lolium multiflorum Lam.)
Perzsahere (Trifolium resupinatum L.)
Somkóró (Melilotus albus)
Szegletes lednek (Lathyrus sativus L.)
Szöszösbükköny (Vicia villosa Roth.)
Takarmánybükköny (Vicia sativa L.)
Takarmányrepce (Brassica napus L.)
Zöld rozs (beszántás kalászolás előtt) (Secale cereale L.)

Nitrogénmegkötő növények listája
Baltacim (Onobrychis viciifolia Scop)
Bíborhere (Trifolium incarnatum L.)
Csicseriborsó (Cicer arietinum L.)
Fehér virágú csillagfürt (Lupinus albus L.)
Fehérhere (Trifolium repens L.)
Görögszéna (Trigonella foenum-graecum L.)
Kék virágú csillagfürt (Lupinus angustifolius L.)
Keleti kecskeruta (Galega orientalis L.)
Közönséges vagy veteménybab (Phaseolus vulgaris L.)
Lencse (Lens culinaris Medik.)
Lóbab (Vicia faba var. major L.)
Lucerna (Medicago sativa L.)
Pannonbükköny (Vicia pannonica Cr.)
Perzsahere (Trifolium resupinatum L.)
Sárga virágú csillagfürt (Lupinusluteus L.)
Sárgaborsó (Pisum sativum L.)
Somkóró (Melilotus albus)
Szarvaskerep (Lotus corniculatus L.)
Szegletes lednek (Lathyrus sativus L.)
Szója (Glicine max L.)
Szöszösbükköny (Vicia villosa Roth.)
Takarmányborsó (Pisum sativum L.)
Tarka koronafürt (Coronilla varia L.)
Tavaszi bükköny (Vicia sativa L.)
Vöröshere (Trifolium pratense L.)
Zöldborsó (Pisum sativum L.)
/forrás: lajtamag.hu/

Őszi takaró keverékek:
- lóbab, szegletes lednek, olajlen, facélia, alexandriai here
- takarmányborsó, tavaszi zab, perzsa here, facélia, talajművelő retek, olajretek, fehér mustár
- lóbab, homoki zab, facélia
- alexandriai here, talajművelő retek, facélia, etióp mustár
- homoki zab, tavaszi bükköny, alexandriai here, facélia
- csillagfürt, homoki zab, olajlen, silócirok
- rozs, őszi borsó, szöszös bükköny

/forrás: takaronovenyek.hu/

Lehet válogatni.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.12.10. 20:22  Hozzászólás
  •   37   
Avatar

---
 
Kerestem hasonló videókat a teakészítőkről. Azt látom minden komolyabb készülék ventillátorral fújja a levegőt. Lehet, hogy nekem is előnyösebb lenne, mint az akvárium pumpa. Akár egy régi porszívó. Azoknak még mind a két felére rá lehetett a gégecsővel csatlakozni. A másik megoldás az iparban használatos u.n. vákumszivattyú. Ilyeneket láttam a vidókon. Ez egy ventillátor, melynek az egyik oldalán fúj, a másik oldalán szív. Olyan mint a porszívó, csak ez ipari kivitel. a motor nem szénkefés, kevésbé kényes.
 


  2017.12.08. 21:21  Hozzászólás  Válasz Jani71 (35) hsz.-re     Olvasás  
  •   36   
Avatar

---
 
Régi vágyam, hogy ilyenfajta levekkel kísérletezzek. Karácsonyra kérek ajándékba egy akváriumpumpát. A Kökény videójában szó van róla, hogy milyen nehéz melaszhoz jutni, viszont annál könnyebb néhány darab cukorrépát termelni. Azt lereszelve mindent megkapunk ami a melaszban van. A melasz nem más, mint a cukortól főzéssel megszabadított répaszelet.Viszont ha natúr répát használsz, abban, minden benne van amit a másikból kifőztek, a cukor, ásványi anyagok, stb.
Kaptam Szilárdtól egy videólinket, melyben látni lehet a gyakorlatban is a komposzttea készítését és ezt írta hozzá:
Ez az egyik leghasznosabb video a termokomposztalasrol amirol Attila beszel. Ez a holgy Elaine Ingham tanitvanya akit Attila is tobbszor emlit. Eloszor a talajeletetet biztosito elolenyekrol beszel, aztan termokomposzt kesziteserol lepesrol lepesre, 23 percnel komposzttea kicsiben, 29 percnel komposzttea nagyban.

 


  2017.12.08. 18:48  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (34) hsz.-re     Olvasás  
  •   35   


---
 
Az ősszel játékból kipróbáltam ezt a dolgot erdei avarfölddel (tudom, hogy nem ugyanaz, sőt... végignéztem néhányszor a videót, így persze, hogy tudom...).
Permeteztem is, negatív következményt nem tapasztaltam.
Talán csak annyi volt, hogy a levelek beteg része látványosan gyors ütemben csörgősre száradt. Nem terjedt tovább, a cucc nem ette meg a fát.
Csak a beteg, foltos, gombás részek mentek a lecsóba.
Sajnos eredeti melaszt azóta se találtam, ezért tettem bele helyette a horgászboltokban kapható csaliízesítőt.
Ha igaz, annak melasz az alapanyaga. Csak nem tudom, hogy mi van még benne adalékként. Egyrészt ezt azért nem ártana tudni, másrészt jó lenne a valódi melaszra rálelni. Amerikából nem fogok rendelni... :thumbdown: Gazdaboltokban pedig hiába is kérdezgetem. :(
Ment még bele Amalgerol és talán egy kis Humus is. 24 órán át 'levegőztettem', aztán kiszórtam.
Tavasszal feltétlenül folytatni akarom, ezért is érdeklődöm mindenhol a melaszról. De ha másként nem megy, akkor a horgászcsalis cucc marad.
Azért nem voltam rest, 'guberáltam' némi cukorrépát is... ;) :P :lol:
 


  2017.12.08. 18:15  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (30) hsz.-re     Olvasás  
  •   34   
Avatar

---
 
Korábban az index fórumon a Mozó írt a komposztleves permetezéséről. Ennél talán jobb módszer is létezik. A talajdoktor az előadásában 48:45-től nagyon részletesen elmagyarázza a komposztteát. Mire jó, hogyan kell készíteni és használni. Ami alatt nem főzött teát kell érteni, hanem oxígénkedvelő baktériumok felszaporítását levegőztetéssel. Azt állítja Kökény Attila, a komposzttea a meggy ültetvényt is megvédi a monília ellen, nem szükséges vegyi permetezés.
Szántás nélküli talajművelés
 


  2017.12.06. 19:53  Hozzászólás
  •   33   
Avatar

rendszer admin
 
Ha valakinek van kedve hozzá, lehet külön témát nyitni, vagy a meglévőt használni videós bemutatásokra.

Az adott fórum témában lehet külön topik témában elhelyezni a szelektált témákat.

Az egyes beküldött hozzászólásokban több YouTube videó is elhelyezhető.
A videók behelyezése megegyezik a Zenegép témában a "0". hozzászólásban meghatározott behelyezési formával.

A videók elé, vagy utána ugyanúgy lehet írni, formázni szöveges részt (vagy a szövegben elhelyezni a videót), vagy kiegészítőnek linkeket (az ujlink gomb segítségével) elhelyezni.
Több videó behelyezése esetén célszerű egymás alá tenni a videókat, de közöttük is lehet szöveges rész.

Nyitok egy fórum témát Kertészeti videós anyagok néven.
Ezen belül lehet majd új topik témát nyitni.
Próbáljatok kicsit globálisabb témanevet adni, ne kelljen minden egyes videónak új témát nyitni.

Ha szükséges, a hozzászólást egy kiemelt bevezető címmel kezdjétek, hogy könnyebben értelmezhető legyen az adott téma!
Így egy adott (globálisabb) témán belül több hasonló, de valamiben eltérő dolog is bele kerülhet, mégis szétválasztahtó.

Ide majd bárki tehet a megfelelő témában szöveges részt, vagy YouTube videót, vagy kombinálva a szöveget videóval, ezért vegyétek figyelembe, hogy az előző beküldött hozzászólások miről is szólnak, ne OFF-oljátok mások munkáját.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.12.06. 18:08  Hozzászólás
  •   32   
Avatar

terra alapító
 
Ha összeszeditek a linkeket, ki lehet tenni a Tudástárba, aztán ott egy helyen lesz minden infó.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2017.12.05. 22:12  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (29) hsz.-re     Olvasás  
  •   31   


---
 
Tényleg jó írás. Én is köszönöm, hogy megmutattad.
Kökény Attila videói pedig alapművek (na, nem az énekesé...)... És van még néhány 'direktvetős' és egyéb efféle filmecske is a megosztón...
Érdemes belenézni! :thumbup: ;)
 


  2017.12.05. 20:57  Hozzászólás
  •   30   


*
 
A " hogyan csináljuk"-ról is van valahol írás ?...egyébként nagyon jó cikk, köszönöm :thumbup:
 


  2017.12.05. 20:12  Hozzászólás
  •   29   
Avatar

---
 
Az elmúlt 40 évben a mezőgazdasági területek harmadát kellett kivonni a művelésből, mert annyira tönkrementek a földek. A hagyományos zöldtrágyázásról át kell térni a no-till módra.

talajművelés szántás nélkül
 


  2015.06.19. 10:35  Hozzászólás  Válasz nzozz (27) hsz.-re     Olvasás  
  •   28   
Avatar

---
 
Szia!

"Mondjuk Ausztráliában rovart csalogatni...hááát... :-D"

Ha van gyümi fa, akkor jöhetnek! :-D

Az a gond, a denevérek, és a papagályok is gyümölcsevők, és arra is gondoltam, amikor kiástam a kisfák gödreit! :-D

"Tudtommal a zöldtrágyázásnál fontos az adott növényt a talajba forgatni. "

Ez is igazad, de nálam füves résznek lett a fák alja elképzelve, és ehhez jönne a mustármagból kelt növénykék léte is! :-D

A kertrészben lehet majd használom! :-D

Nálunk lehet kapni seaweed, és a pontyból készült löttyöt is, ami kiválló táptalaj! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.06.18. 12:39  Hozzászólás  Válasz wogboy (26) hsz.-re     Olvasás  
  •   27   


---
 
Tudtommal a zöldtrágyázásnál fontos az adott növényt a talajba forgatni.
Mondjuk Ausztráliában rovart csalogatni...hááát... :-D

Kép
 


  2015.06.18. 12:18  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (24) hsz.-re     Olvasás  
  •   26   
Avatar

---
 
Kedves Mariska néni!

"A mustár"

Eddig nem is hallottam róla, és ennek az lehet az oka, nem otthon élve, ami Európában ehető, azt itt - Ausztrália - még rá sem néznek, mint pl. a ponty! :-D

Ez "edittel" megy most! :-D

Az itteni e-bayon ezt találtam, és ez lehetne az? :-D

[url]http://www.ebay.com.au/itm/MUSTARD-BLACK-Brassica-Nigra-X-300-Seeds-/261048503220?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item3cc7b40bb4[/url]

Azt szeretném kérdezni, a mustárt nem lehet csak elszórni, majd lekaszálva eltüntetni a termőhelyéről? Azért lett ilyen kérdésem, mert most ültettem el a gyümölcsfáimat, és azok közé szeretném felhasználni, mint szépet, és ...! :-D

Olvastam a lényeget! "... és jó rovarcsalogató pont a gyümölcsfák virágzása idején."

Ez a majdani gyümölcsös, és van 3 fajta cseresznye, fekete termésű eperfa, avokado, a cholite pudding fa, ill füge fa!

Kép
 
"There is no easy way from the earth to the stars”




  2015.02.01. 08:35  Hozzászólás
  •   24   


terra alapító
 
A mustárral veteményesben vigyázni kell, hogy ahová keresztes virágút tervezünk, oda ne vessünk előtte mustárt. Gyümölcsösben nincs ilyen veszély, lehet szórva tavasszal is és ősszel is, de ha elég ügyesek vagyunk, ősszel magától fog kelni. A kora tavaszi jó sűrű vetést hagyni kell virágot, majd magot hozni, majd lesarabolni, és helyben hagyni, takarásnak - ilyenkor már úgysem kellemes ásni. Szép is a virágzó mustártenger, és jó rovarcsalogató pont a gyümölcsfák virágzása idején. Így is lazítják a gyökerek a talajt. Ősszel azután magától kikelnek az elszórt magok, azt jó lombosra hagyva be lehet forgatni az őszi ásással egy menetben. De lehet szeptember elején új magot vetni, és azt beforgatni ősszel.
Veteményesben én egészen másképp szoktam, de itt gyümölcsfák köze volt a kérdés.
 


  2015.01.31. 19:56  Hozzászólás  Válasz Alibá (21) hsz.-re     Olvasás  
  •   23   
Avatar

terra alapító
 
Sűrűn kell vetni, augusztus, szeptember környékén, amikor már leszüreteltél. Ha előveteményként akarod, akkor amilyen korán csak lehet. 20kg / hektár :D legalábbis ennyit olvastam, de ahány helyen nézed, annyi féle mennyiséget olvashatsz.

Ezt találtam még:
http://www.aliscamag.hu/termesztestechn ... echnologia
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.31. 19:50  Hozzászólás  Válasz Alibá (21) hsz.-re     Olvasás  
  •   22   
Avatar

terra alapító
 
100-200m

Úgy ránézésre. Legyen is bőven mindenhol, de ne sok. :-)

Én nem szoktam mérni, megmarkolom, aztán szórom. Hogy mennyit.... jó sűrűre nő az biztos. Mikor retket lehet vetni, akkor mustárt is. Bab élé esetleg, vagy palánták elé. De én meghagynám utóveteménynynek.

Vagy elvetném március végén szépen sorba magnak.
 


  2015.01.31. 19:16  Hozzászólás  Válasz tgwh (19) hsz.-re     Olvasás  
  •   21   
Avatar

terra alapító
 
Vettem fehér mustár magot egy egészség boltban. 20 deka 340 Ft volt. Ezt mekkora területre érdemes elvetni? Mikor?
 


  2015.01.31. 18:28  Hozzászólás
  •   20   
Avatar

terra alapító
 
Nézzük mit ír Mezei Ottóné Biodinamikus kertgazdálkodás című könyvébe. Biogazda kiskönyvtár - 2000:

 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.11. 11:42  Hozzászólás  Válasz Jana11 (18) hsz.-re     Olvasás  
  •   19   
Avatar

terra alapító
 
De az nem is baj, hisz a barack meg a meszet szereti, nem?

Na de hogy vissza is térjünk az eredeti témára, a zöldtrágyákat lehet gyümölcsösben is alkalmazni? Van erről valamiféle szakmai cik/könyv? Itt azt írják, hogy arra jó, hogy a szerves trágyát szőlőben, gyümölcsösben tudjuk használni, ne a veteményesben...

Növénytermesztési ágazatok ökonómiája
Dr. Salamon Lajos, Dr. Tell Imre, Dr. Kacz Károly, Dr. Hegyi Judit (2011 írta:
Zöldtrágyázás

Az istállótrágya pótlására a zöldtrágyázást is alkalmazzák. A zöldtrágyázás a szállítás munkáját lényegesen csökkenti, ugyanakkor azonban a termőterület egy részét a termelési időszak hosszabb-rövidebb idejére lefoglalja.

Előnye, hogy a gazdaság a termelt istállótrágyát más üzemágnak (pl. a szőlőnek, a gyümölcsösnek) adhatja át.

A zöldtrágya-gazdálkodásban legnagyobb a pillangósvirágú növények szerepe, mert ezek nitrogénben is gazdagítják a talajt, de a gazdaságok kiterjedten használják zöldtrágyázásra a napraforgót is.

Különösen jó eredményeket ért el Westsik Vilmos, a nyírségi mészszegény homoktalajon csillagfürt-zöldtrágyázással. Westsik ezekre a talajokra kidolgozta a talajerő-fenntartásának zöldtrágyázásos rendszerét.

A zöldtrágyázás megoldható fővetés, köztesvetés és másodvetés formájában.

Fővetés esetén egy év hozama kiesik, így a kiesett év termelési költségét a következő növények viselik. Ritkán van olyan nagy hatása, hogy a terméshozamot megkétszerezze. Sovány homoktalajokon, azonban ez is előfordul és itt érdemes a zöldtárgy növényeket főnövényként is vetni. A köztesként termesztett növényeknek, különösen a gyengébb talajokon, ritkán van nagyobb hozama. Terméskiesés nélkül leginkább a másodvetésben termelt napraforgó és fehérmustár ad – megfelelő műtrágya- vagy istállótrágya-kiegészítéssel – számba vehető zöldtömeget.
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/t ... 04s04.html


Van még egy, itt kicsit pozitívabbak:
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/t ... 07s02.html

Meg ugye van még sok más helyen :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.11. 11:02  Hozzászólás  Válasz tgwh (15) hsz.-re     Olvasás  
  •   18   


---
 
Hát ilyen ph érték /meszes talaj mellett/ ugrott az áfonyás ötletünk....
 




  2015.01.10. 13:26  Hozzászólás  Válasz csarli1 (14) hsz.-re     Olvasás  
  •   16   


---
 
8,1 Ph mellett nyugodtan aprítsd 1-2 cm-es darabokra és tárcsázd be. Ez a legegyszerűbb, legolcsóbb, és legjobb hasznosítás szerintem.Ez 6.5 Ph alá biztosan nem viszi talajodat, viszont szellőzteti és táplálja.
 


  2015.01.10. 12:25  Hozzászólás  Válasz csarli1 (14) hsz.-re     Olvasás  
  •   15   
Avatar

terra alapító
 
Szedd magad! akció? Na jó messze kerültünk a zöldtrágyától :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.10. 12:13  Hozzászólás
  •   14   


---
 
A talaj PH 8,1. Komposztálni sajnos nincs helyem és időm se. Nekem egy Mobili BNU 195-ös nyesedékzúzom van, ami kb 1-2 cm darabokra aprítja még az 50-70 mm-es ágakat is, de a földön szétteríti. Áfonyát mivel szeded le?
 


  2015.01.10. 11:01  Hozzászólás
  •   13   
Avatar

terra alapító
 
Nem kell égetni, felesleges. Úgy látom van hely. Össze kell darálni/vagdosni kis darabokra és komposztálni a területről összehúzott egyebekkel együtt. Aztán vagy megtartod, vagy mint írták, továbbpasszolod áfonyaföldként vagy meszes talajra.
De akár áfonyaültetvény is mehetne a helyére, az lenne a legtutibb :D jobb mint a barack :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.10. 09:27  Hozzászólás  Válasz csarli1 (9) hsz.-re     Olvasás  
  •   12   


---
 
Több javaslatom is van: Az első, hogy ha tudod, daráld össze, és vidd el olyan földedre talajjavítónak, amely meszes. 2. Darálás után mint rhodendoron és áfonya talaj javítóként 50 kg-os zsákokban add el. /Én is veszek, ha nem lesz drága./ 3. A legolcsóbb ha eltüzeled, így hamuként nem oszt, nem szoroz. Egyébként a fenyő előélet után már önnmagában is bizonyosan savasabb a talajod, lehet célszerű lesz mészpótlás még telepítés előtt.
 




  2015.01.10. 07:57  Hozzászólás  Válasz csarli1 (9) hsz.-re     Olvasás  
  •   10   
Avatar

---
 
Véleményem, el kell távolítani -akár elégetni-.
Nagyon savanyúvá teszi a földet, és főleg a tűlevelek nehezen bomlanak el magas gyanta tartalmuk miatt.
Talajt sem ártana megvizsgáltatni, mivel a fenyőfélék a környezetükben elsavanyítják a talajt. A fenyő alatt nem él meg szinte semmi.
 


  2015.01.10. 04:08  Hozzászólás
  •   9   


---
 
Van egy kis gondom, mivel a fenyő „erdő” helyére kajszi ültetvény kerül ezért kellene valamit kezdenem a törzsről ledarabolt ágakkal. Égessem el, vagy zúzzam össze és hagyjam ott, és leszántsam? Szerintetek melyik a jobb megoltás?
 


  2015.01.09. 23:23  Hozzászólás  Válasz gergerg (5) hsz.-re     Olvasás  
  •   8   
Avatar

terra alapító
 
Lehet veszek egy kilót, ha találok a közelben, aztán vagy odaadom a felesleget valakinek, vagy addig vetegetem a következő években, míg kicsirázik, vagy el nem fogy.

Te Gábor! Meked meg mindenre van példád? (Ja és miért szünt meg az iwiw? Én is kedveltem.)
 


  2015.01.09. 22:39  Hozzászólás  Válasz gergerg (6) hsz.-re     Olvasás  
  •   7   
Avatar

terra alapító
 
Én 25kg/hektárt olvastam...

Legközelebbi ember talán a legjobb ötlet, ha egyáltalán kell valami. De pl. a nyugati határtól a Dunáig is el tudom küldeni egy fuvarral ha nagyon kell :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2015.01.09. 22:25  Hozzászólás  Válasz tgwh (3) hsz.-re     Olvasás  
  •   5   
Avatar

terra alapító
 
Szét lehet küldözni a 25 kilósat is, volt már példa hasonlóra. De szét is lehet hordani, ki lehet építeni csatárláncot, erre is volt már példa. Amíg volt iwiw, volt egy legközelebbi ismerős opció. Vagyis megmutatta, hogy honnan ismerhetsz valakit. Egy volt osztálytársam pl ott volt Ali-bá ismerősei között ha jól emlékszem. Meglepő, hogy mindenki jár valahol, ahol valaki más is, csak nem tud róla. Néha a vírusok kapcsán merül fel, szoktam mondani, egy francia kisfaluből 3 nap alatt itt, egy magyar kisfaluban is megjelenhet egy vírus. Hogy hogy? A francia falusi elmegy egy nagyobb város piacára, ajol rátüsszent egy almára, amit megvesz egy olyan valaki, aki aztán felül egy repülőre, elrepül Budapestre. Beugrik a mamutba venni valami ajándékot az itteni rokonoknak, de megérzi a Fény utcai piacról kiszűrődő lángos illatát, felsétál, és mivel megette az összetüsszögött almát, tüsszent ő is egyet még a repülőn a markába. A tüsszentett kezével megfogja a fokhagymakenő ecsetet, én meg megyek délben lángosért, mert épp arra dolgozom, én is megfogom, és este már haza is hozom a vírust.
Szóval csak logisztika kérdése. :-)
Egyszer elfogtam egy lufit a kertben, amin egy levél volt, angolul írva, hogy ha megtalálod, küld el erre a címre. (budapesti cím) Gondoltam nem nagy durranás, 100 kilométer. Jött a válasz, a köszönő levél. Svájcban volt a párnak esküvője, ott engedték fel őket. Ezt az egyet kapták vissza. :-)
 


  2015.01.09. 22:24  Hozzászólás  Válasz tgwh (3) hsz.-re     Olvasás  
  •   4   
Avatar

terra alapító
 
300 négyzetméterre kellene a gyümölcsfáim közé. Oda mennyi vetőmag kell? Nagyon agyagos a talaj, jó lenne egy kis lazítás.
 


  2015.01.09. 22:11  Hozzászólás  Válasz Alibá (1) hsz.-re     Olvasás  
  •   3   
Avatar

terra alapító
 
Fehérmustár 1kg - bruttó 1238 Ft.
Az előző hsz-omban ott egy link. Máshol csak 25 kilók vannak.
Ha egy megyében lakna mindenki, érdemes lenne venni 25 kilót és elosztani...
Vagy! Megrendelem, majd ha itt a futár, kimegyek Ausztriába, feladom csomagként, és gyakorlatilag fillérekért elviszik hozzátok. Ha osztozkodni kell ez a legolcsóbb a nagy távolság miatt. Magyar postával nem 2 euró, hanem mondjuk 20 ezer forint... persze Ausztria sem két km... ha meg netán négy-öt féléből rendelnénk 100kg-ot, talán ingyen is van valahol a szállítás. Vagy megveszem útban az osztrák határ felé... macerás na...
De ha van a közelben gazdálkodó, lehet fillérekért ad negyed kilókat.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.09. 21:45  Hozzászólás  Válasz Alibá (1) hsz.-re     Olvasás  
  •   2   
Avatar

terra alapító
 
Nekem volt mustár vetve, ősszel, amit késő ősszel damilos fűnyíróval szétverettem, majd berotáltam. Elég porhanyós lett tőle a föld. Mustár magot utoljára egy fórumtárstól kaptam, előtte meg egy takarmányboltban. Ott azóta sincs, nem tudom akkor is hogy került oda.
 


  2015.01.09. 21:39  Hozzászólás  Válasz tgwh (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   1   
Avatar

terra alapító
 
Én annak idején az őszibarackosom előveteményeként egy bőséges őszi istállótrágyázás után tavasszal borsót vetettem jó sűrűn. Hatalmas zöld tömege lett. Traktoros rotációkapával dolgoztattam be a talajba.

Mustármagot hol lehet venni? Mennyiért?
 


  2015.01.09. 20:46  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

terra alapító
 
Különféle növények elő,-vagy utóveteményként való ültetése, bizonyos extrákért, pl. jobb talajszerkezet, plusz tápanyag, talajerózió megakadályozása.
Így elsőre a pillangósok ugranak be, különféle -herefélék (vörös pl.), meg a mustár.

A gond a mennyiség, 20-30kg-okat jó venni, de az ugye egy hektárra elég kb. :D
A Kertimagnál láttam 1-1 kg-os kiszereléseket, ezerkétszáz forint, mustár meg olajretek.
::link itt::

Egész jó, bár a pár grammos zöldségmagokhoz képest talán drágának tűnik. De annyira nem. Közbe nézegetem, hát fehérhere nő magától is a gyep között :D

Talán gergerg vetett és aratott több/kevesebb sikert a zöldtrágyával. Kérdésem az lenne, hogy ki alkalmazza még őket, és hány évig csíraképesek a magok?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég