Ökológiai növénytermesztés Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2015.04.21. 12:44  Hozzászólás
  •   23   


---
 
Lenne egy kérdésem azokhoz, akik bio növényvédelemmel foglalkoznak. Van egy nagy borókám, amit múlt évben megtámadott a pajzstetű. Apró fehér pöttyök a levélen, nagyító nélkül alig látszanak. Nem vettem észre őket, csak azt, hogy a kb 3,5m magas, kb 10éves eddig életerős boróka elkezdte hullatni a levelét. Múlt nyáron, amikor folyamatosan esett az eső, rögtön kizártam a kiszáradásos tünetet, így megvizsgáltam a leveleket.

A pajzstetvekre a legjobb bio szer akármilyen olajos készítmény, ami befedi őket, azok pedig elpusztulnak. Ezzel az a baj, hogy vegetációs időben nem nagyon lehet őket olyan töménységben használni, ami elpusztítaná a pajzstetveket. Borókánál, tujánál pedig egyáltalán nem ajánlott, mivel elzárja a levelek gázcsere-nyílásait is, és többet árt, mint használ.

Annak ellenére, hogy kezdek leállni mindenféle vegyszerről, adtam nekik Actarát, majd kaptak még egy Mospilanos kezelést is :(. Ha nagyon drasztikusan ellenállok a vegyszereknek, mondhatnám azt, hogy kivágom a fát és kész. De egyrészt talán a természetnek is jobb, ha ez a nagy fa megmarad, másrészt nekem is, mert régóta nevelgetem.

A kezelések egyelőre jónak bizonyulnak, de a legyengült növényt azonnal megtalálják újból ezek az állatok. Ezért kérdezném, hogy van-e valamilyen bio megoldás a pajzstetvek ellen, amit tujákra, borókákra is lehetne alkalmazni? Egyelőre most az összes örökzöldet megfújtam cuproxattal és biokallal. Előbbit a gombás felülfertőzések megelőzése érdekében, utóbbit növénykondicionálás céljából.

Egy tapasztalatot is megosztanék. Hétvégén átmostam a tujákat és a borókát nagynyomású mosóval. Ezt minden tavasszal megteszem. Egyrészt sok a por a környéken, így felfrissülnek, másrészt a belsejében lévő elszáradt, esetleg betegség miatt leszáradt részeket kimosom belőlük, így szellősebbek lesznek és kevésbé érzékenyek a gombabetegségekre. Ezután kapták a permetezést. A cuproxatból 0,5 dl-t, a biokalból 0,5 litert adtam 10 liter vízhez.
A tuják között van Smaragd és valamilyen acélkék színű változat is. Az utóbbi nagyon rosszul néz ki évek óta, a kertészetből is úgy mentettük meg, hogy azt mondták, vagy elvisszük vagy kidobják. Azóta is fejlődik, de nem túl szépen. A mosás és permetezés másnapján mentem ki a telekre és feltűnően jobban néznek ki. Az addig szinte vízszintesen álló ágaik most jobban felfelé állnak. Én azt gondolom, hogy a vizes mosás és a biokal lombtrágya hatása lehet, másra nem tudok gondolni, de az biztos, hogy továbbra is fogom nekik adni a lombtrágyát kéthetente. Én biokalt használok, de akár a házilag készített ázalék is megfelelő lenne erre a célra. :)
 


  2015.04.19. 15:30  Hozzászólás  Válasz nzozz (21) hsz.-re     Olvasás  
  •   22   


---
 
Nem ismerek ilyen tablazatot, de lehet hogy van ilyen. Az biztos, hogy viragzas alatt a legtobb noveny erzekeny a rezre, foleg maga a virag perzselodhet. Az oszibarack nagyjabol mindig erzekeny a rezre, ezert is nagy dolog, hogy cuproxattal lehet fujni.

Neten kellene keresni ilyen tablazatot, ha nincs, akkor novenyenkent kellene utananezni. Mi is ossze tudjuk szedni szerintem.
 


  2015.04.19. 11:43  Hozzászólás  Válasz anegytech (20) hsz.-re     Olvasás  
  •   21   


---
 
Lehet én is inkább azt vehettem volna Champion helyett, de már mindegy. Valahol össze vannak szedve, hogy az egyes növények a különböző fenológiai fázisaikban mire érzékenyek? Vagy ha nincs ilyen lista/táblázat, akkor mi ki tudnánk gyűjteni? :-D
 


  2015.04.19. 11:22  Hozzászólás
  •   20   


---
 
Találtam egy jó cikket: http://www.biokontroll.hu/cms/index.php ... 27&lang=hu

Ez alapján a Cuproxat-tal lehet permetezni még az őszibarackot is szirumhullás után, míg más rézkészítményektől ilyen állapotban erős perzselés tapasztalható. És nagyon jó még a paprikára és paradicsomra is, akár virágzás alatt is, mert nem vált ki a növényben fitotoxikus hatást, ami szövetvastagodással jár.

Szóval örülök, hogy most beszereztem a Cuproxatot, mert akkor most monília ellen megpróbálom a 0,2%-os permetezést. Aztán beszámolok róla, hogy perzsel-e vagy sem, de remélem, hogy nem :D. A cseresznye és a meggy virágzik most, az őszi és a kajszi elvirágzott, utóbbin már nőnek a kis gyümölcskezdemények. Ezek is kapnak a permetből. Viszont ezek a Championra és egyéb rezekre elég érzékenyek, korábban írtam, hogy a kis őszimet le is perzseltem egy rezes kezeléssel (akkor Championt használtam). Most ugyan kicsit félek :D, de a kísérlet kedvéért ezeket is megküldöm rézzel.
 


  2015.04.18. 20:55  Hozzászólás  Válasz tgwh (18) hsz.-re     Olvasás  
  •   19   


---
 
Igen, a Biokal tényleg drága, de egyelőre nincs időm ázlékokat csinálni, így maradez lombtrágyának. Azért negyvenféle gyógynövényt nehezen szednék össze, mellesleg nem csak találomra dobálják bele, hanem megvan a receptjük. Nézd meg a kutatási eredményeiket:

http://www.naturbiokal.hu/index.php/hu/ ... eredmenyek

Van, ahol nem volt szükség más permetezésre, mert nem volt se gomba se állati kártétel.

De nyilván ezt házilag is meg lehet csinálni. A zsurló elvileg nagyon jó gombák ellen, a tej vagy a szódabikarbóna meg lisztharmat ellen. De most úgy döntöttem, hogy áldozok ennyit rá, mert nekem nem lesz időm főzőcskézni ilyeneket. Meg a korábbi próbálkozásomnál is bepenészedett és megbogarasodott az ázalék, szóval kísérletezni kellene vele.


A réz biztos, hogy perzsel, csak vannak növények, amik érzékenyebbek, valamelyik pedig kevésbé. Illetve vannak olyan életstádiumok, amikor fogokottan érzékenyek a növények a rézre. A virágzás is ilyen. Bár a cuproxatra azt írták, hogy az egyedi szemcseméretének köszönhetően virágzás alatt is használható, de azért én inkább vigyázok.
 


  2015.04.18. 20:37  Hozzászólás  Válasz anegytech (15) hsz.-re     Olvasás  
  •   18   
Avatar

terra alapító
 
Rézre valaki azt mondja perzsel, valaki hogy nem.
Agroként toltam nekik, elvileg neked is jó lenne. Sima konyhai digitális mérleg is jó, egy grammot ha téved.
40 féle gyógynövény 6 ezer forint? Önts bele egy liter unicumot, olcsóbb, és 50 féle gyógynövényt írnak bele :D vagy a hubinak vagy minek van ilyen gyógynövényes változata, én most már olyan vagyok mint nagyapám, csakis átlátszót :D
Csalánlébe is mehet minden féle gyógynövény, meg hagymahéj, meg még a fene sem tudja mi.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.04.18. 20:22  Hozzászólás  Válasz nzozz (16) hsz.-re     Olvasás  
  •   17   


---
 
Tudtommal a kén nem perzsel. Napon minden perzselhet, a sima víz is, de a réz még sötétben is perzsel, ha a hőmérséklet 25 fok fölött van. Illetve a virágok érzékenyek a rézre, ezért nem ajánlják a réz használatát virágzáskor. A másik az őszibarack, ami nem bírja a rezet. Nekem múlt évben sikerült leégetnem a kis csemete lombkoronáját egy rezes permetezéssel úgy, hogy a többi növénynek semmi baja nem lett.
 


  2015.04.18. 20:04  Hozzászólás  Válasz anegytech (15) hsz.-re     Olvasás  
  •   16   


---
 
Nincs különösebben tapasztalatom (gyümölcs)fák növényvédelme terén, de gondolom ha azt írják, hogy jó a kén, akkor tényleg használható. Viszont a kén ugyanúgy tud perzselni, mint a réz, nem? Vagy csak melegben? Vagy csak leveleket? 80% ként tartalmaz a ThiovitJet, a Cosavet DF, a Cumulus S és még jó pár más termék is, a más összetételűek vagy valamilyen olajfélével vagy rézzel van keverve.
 


  2015.04.18. 19:41  Hozzászólás  Válasz nzozz (13) hsz.-re     Olvasás  
  •   15   


---
 
Na, ez kellett nekem, hogy 1g=1ml :D. Köszi! Mert nem tudtam, hogy a grammból hogy számolom ki a folyadékot, de így már érthető. Ékszermérlegem szerencsére van, habár sajnos nem aranyat szoktam rajta mérni, hanem pont a permetszerekhez vettem :).

A réz perzsel virágzáskor nem? Legalábbis ezt mondják. És vagy a biokontroll vagy a biokultura oldalán olvastam a kénnel való permetezést monília ellen, ami nem olyan erős mint a réz, de nem perzsel.
 


  2015.04.18. 19:28  Hozzászólás  Válasz tgwh (10) hsz.-re     Olvasás  
  •   14   
Avatar

---
 
A Biocont is előállít ragadoz állatokat, Webes áruházból rendelhető
talajban lévő lárvák, lótücsök ellen fonalférget (50 milliós kiszerelés 6400Ft), valamint fürkészdarazsat és ragadozóatkát.
 


  2015.04.18. 19:14  Hozzászólás  Válasz anegytech (12) hsz.-re     Olvasás  
  •   13   


---
 
Monília ellen réztartalmú szereket kell használni (nyilván a Chorus és társain kívül), ként fölösleges ilyen célra. Én így tudom.
A keverés pedig szintén egyszerű: 1ml víz = 1g, innentől kezdve csak százalékszámítás és valamilyen precíz mérleggel (pl. ékszerméreg) ki kell mérni az adott pormennyiséget... vagy én nem értem a kérdést.
 


  2015.04.18. 14:01  Hozzászólás
  •   12   


---
 
Szeretnék permetezni monília ellen. Mivel most bio módszerekkel szeretnék, ezért a chorus nem jöhet szóba. Marad a réz és kén. Ugyan a Cuproxatról azt olvastam, hogy virágzáskor sem perzsel, most inkább maradnék a kénnél. Most csak Thiovit Jet-em van, nem tudom, van-e esetleg folyékony kén is, ami nem olaj alapú.

Biokultura.hu-n azt olvastam, hogy ilyenkor 0,2-0,4%-os töménységben kellene kénnel permetezni. A por állagból hogy számolom ki ezt a 0,2%-ot?

Ezen kívül raknék még Biokal 01-et is a permetbe, 0,5 litert 10 liter vízhez (amúgy sajnos elég drága szer, mert 5 liter 6ezer forint :( ). Ez kb 40 féle gyógynövény kivonata. Azon túl, hogy nagyon jó lombtrágya, gombaölő hatása is van, így csak segíthet.
 


  2015.04.18. 13:54  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (9) hsz.-re     Olvasás  
  •   11   


---
 
Én ezért is jobban szeretem és szerintem jobb is az ökológiai kifejezés. De igazából mindegy. Megértem a te értelmezésedet is, csak kiskertben szerintem ennek semmi értelme nincs. Mármint, hogy összehasonlítsam azzal, amit nagyüzemi biogazdaságban művelnek. De ha nem használok semmilyen vegyszert és szintetikus anyagot, akkor ökológiai módon termesztek. Ez tény, nincs mit ezen gondolkozni.

Tgwh: a tetvek nyilván a szúnyogirtótól döglöttek meg. A tetvek egyébként nagyon érzékeny rovarok, könnyű őket kicsinálni. Valószínűleg túl nagy mennyiséget nem kapott a fa a rovarirtóból, de biztos került rá. Erre nem lehet azt mondani, hogy bio, mert ugye kapott szert. De én ettől azért nem esnék kétségbe. Én ugyan most próbálok teljesen bio módszerekre átállni, de azt sem tartom ördögtől valónak, ha néha bevet az ember vegyszert is. A legjobb persze az lenne, ha teljesen elhagynák az emberek a vegyszereket. Ugye erre írtam, hogy ha a közelben permeteznek, akkor szinte lehetetlen teljesen bio módon termelni, de azért az a csekély növényvédőszer, ami ilyenkor rákerülhet a fára, az lebomlik nagyon hamar és nem okoz olyan problémát, mintha konkrétan te permeteznéd a fádat közvetlenül. Én még ezután is bevállalnám a család előtt, hogy bio módon termesztek :D, de ezt már mindenki döntse el magának. Szerintem itt nem a szavaknak van jelentősége, kiskertben semmiképp. Ha te tényleg nem használsz semmi vegyszert, de néha a szél hord oda a szomszédból, attól nem kell annyira kétségbe esni. Nyilván örülni sem kell neki, de sajnos nem lehet vele mit kezdeni.
 


  2015.04.18. 10:08  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (9) hsz.-re     Olvasás  
  •   10   
Avatar

terra alapító
 
Nyugaton az a megoldás, hogy kijön az ehhez értő ,,bogaras'' ember, megnézi milyen kártevők vannak, előhúzza a megfelelő kémcsövet, és elengedi a természetes ellenséget. Náluk ez a bio. Talán egy-két helyen itt is van.
Nekünk mindig csak a szilvafák lesznek tetvesek, roskadoznak a terméstől, de pont alattuk van a kerti asztal, csurom ragasz. Egyszer jött a szúnyogírtó helikopáter, pár óra múlva döglött tetvek tucatjai voltak az asztalon, meg néhány katica. Erre nekem ne mondja senki, hogy csak a szúnyogot nyírja ki. És a szilvára ami rákerül, azzal mi van? Nem mindig szoktam megmosni, főleg kiskoromban.
Tehát ha döglött tetvek vannak az asztalon szúnyogírtás után, akkor az mennyire ,,bio'' kertészkedés?
A szilvafák tetejéről le szoktam vagdosni a tetves ágakat, csak mészkénlevet kaptak.

Maga a bio szó feltételt takar. Látható, mérgező lehet egy engedélyezett permetszer is. Vizi organizmusokra káros. Na innentől már nekem sem felel meg a bio minősítés., amíg valaki meg nem magyarázza, mit is kell ez alatt érteni.

Talán pont ezért terjednek az ökológiai meg a természetközeli kertészkedés, meg a hasonló jelzők.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.04.18. 08:47  Hozzászólás
  •   9   
Avatar

---
 
Nem csak a biotermék megnevezést kerülöm annak hivatalos védjegy volta miatt, hanem magát a bio szót se szeretem tevékenységemre használni, mert teljesen elüzletesedett, biznisz lett. Manapság mindenféle kütyü-mütyüt eladnak bio néven. Amióta biopiacok nyíltak és az áruházak is forgalmazzák a biotermékeket, a közvélemény bio alatt ezeket a termékeket érti. Az én terményeim pedig nem ezen követelmények szerint születnek. Azon kívül van még egy okom. Vegyünk egy példát hogyan működik a Terra fórum? Állatorvosi lónak Alibát választom, mert őt mindenki ismeri és becsüli. Beszáll a fórumba egy zöldfülű kiskertész, valami banális kérdéssel. Erre Alibá aki az árutermelők szaktudását birtokolja és ez irányban jelentős mennyiségű termelői tapasztalattal rendelkezik eligazítja, hogy szerinte mit kéne tennie. Ilyenkor néha csóválom a fejem, mert nem biztos, hogy olyan módszereket kéne alkalmaznia a három barackfával rendelkező kiskertésznek, mint az öt hektár barackost művelő Szerző Lacinak. Ugyan ilyen megközelítésben nekem nem biztos, hogy a biotermelőket kéne utánoznom. Pl. a biotermelőtől is elvárják hogy egy pötty se legyen az almáján, mert a minőséget a vevő a látvánnyal méri. Ezért a biotermelő évente 15-22 alkalommal permetez. Én mi a fenének permeteznék ennyit? Engem nem zavar akár három pötty se. Vagy pl. a krumplibogár kérdés. Én aki 300-400 kg krumplit termelek, azt a néhány száz bogarat leszedem. Az árutermelő biokertész aki nagy területen termel, nem vacakol vele, inkább a biotermesztésben engedélyezett szerrel lepermetezi. Mert az idő=pénz.
Itt van ez a tetű ügy amit előttem említettetek. Természetes körülmények között tartott kertben tetű nem lép fel olyan mértékben, ami permetezést igényelne. A másik fórumról ismert Alfi birtoka egy irányba esik velem, ezért sűrűn beugrik hozzám. Egy alkalommal azt mondta, te Győző nem látok tetvet a gyümölcsfáidon. Azért ez, egy kicsit túlzás, mert ha alaposabban megnézi, biztosan talált volna, de nem szempont, hogy ne legyen tetűm. Ha teljesen kiírtanám a rovarokat, akkor a katicák és a madarak is elpusztulnának. Úgy járnék, mint a kínaiak amikor Mao elvtárs utasítására meggyérítették a verebeket. Utána elszaporodtak a kártevők. Ezért én még tetű ellen sohase permeteztem. Kb. annyi dolgom van a tetűkkel mint egészséges embernek a koleszterinnel. Hall róla, hogy van, de nem érti, mi vele a probléma?
 


  2015.04.17. 23:10  Hozzászólás  Válasz tgwh (7) hsz.-re     Olvasás  
  •   8   


---
 
Én egyszer zsúrló főzetet csináltam, azt 5 literes befőttes üvegben tároltam. Csak egy hét után penészes lett és teli lett valami apró léggyel, úgyhogy kiöntöttem :-) . Szóval nem vagyok gyakorlott, de szerintem ezek közül talán a zománcos vödör a legjobb, de a műanyag is jó.
 


  2015.04.17. 22:33  Hozzászólás
  •   7   
Avatar

terra alapító
 
Most azon töröm a fejem, miben áztassam a csalánlét. Műanyag vödör? Zománcos vödör vagy üst?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.04.17. 22:27  Hozzászólás  Válasz tgwh (5) hsz.-re     Olvasás  
  •   6   


---
 
Ez a hernyóöv dolog nálam azért nem működik, mert macskák is vannak. És azok is beleragadnának :lol: . De amúgy tényleg. Sokszor másznak fára, és zavarná őket, így ez nálam nem megoldható.

Permetszerből nekem is mindig megy a pofámba, de erős vegyszert nem szoktam használni :D. Amúgy bio kertészetben ezek az egyedüli erős mérgek. Hernyók ellen elvileg a Dipel nagyon jó, de még nem tapasztaltam. Nálam eddig nem volt sok hernyó, vagy csak nem tudtam róla. Elvileg a parit szereti a gyapottok bagolylepke. Azokat lehet fogni csapdával, a hernyóra meg jó a Dipel.
 


  2015.04.17. 21:50  Hozzászólás
  •   5   
Avatar

terra alapító
 
Sok tapasztalatom nincs, idén kezdem a szakmát. Kb. 4 évig rágtam a család fülét, hogy kéne egy komposztáló :D
Aztán osztottak ingyen, hát, már majdnem szétesnek, egy hónap után :D
Sok mindenben nem tudok segíteni, csak amit majd tapasztalok. Agrokén kén szagú, és sikerült a pofámba is küldeni, semmi bajom nem lett. Persze meginni nem fogom.

Tetvek ellen körbe kell tekerni a fák törzsét ragasztószalaggal, így a hangyák nem babusgatják őket, meg egyéb károkozókat is megfog. Lehet, hogy hasznos állatot is, sajnos.
Szappannál fontos, hogy jó legyen az arány, és tényleg a tetvekre fújd, azok meg ugye a levél alján tanyáznak. Ha nem éri őket a lé, nem fog hatni.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.04.17. 21:45  Hozzászólás  Válasz tgwh (1) hsz.-re     Olvasás  
  •   4   


---
 
Pedig milyen szép a borostyán :). A Corvinusnak Soroksáron külön borostyán kertje van rengeteg fajtával. Csak ha az befut valamit, azt kiirtani nem egyszerű :D.
 


  2015.04.17. 21:40  Hozzászólás  Válasz tgwh (1) hsz.-re     Olvasás  
  •   3   


---
 
A biológiai termesztésben engedélyezett szerek között is van olyan, ami ártalmas az emberre. Tehát a réz sem egészséges, csak nem szívódik fel annyi a növénybe, hogy az káros legyen.

Itt vannak ez engedélyezett szerek: http://www.biokontroll.hu/cms/index.php ... 04&lang=hu

Az Agrokén köztük van.

Viszont a biokertészeknek rossz hír, hogy a nagymértékű rézterhelés miatt (mert bizony ez sem jó a környezetnek), meg fogják tiltani előbb-utóbb a réz-készítmények használatát. Éppen keresik az alternatívát, de nem lesz egyszerű.

Hát betolakodó gazokat kiirtani, a többit meghagyni nehéz ügy. A parlagfű inváziós növény, Észak-Amerika déli részén őshonos. Mellesleg gyógynövény, rengeteg mindenre hasznosítható. Viszont azért parlagfű a neve, mert főleg a parlagon hagyott területeken kezd el nőni, tehát a sűrű növényzet között ritkán jelenik meg. Hogy kellene-e irtani vagy sem, az valószínűleg örök vita lesz. Egyrészt lehetne hasznosítani is, de aki arra sem képes, hogy lekaszálja, az hasznosítani sem fogja. Amúgy szerintem annak semmi akadálya nincs, hogy valaki virágzás előtt hasznosítsa (persze kimondottan termeszteni nem lehet :D). Viszont ha minden növényt irtani kellene, amire sokan allergiásak, akkor nem maradna növény.

Amúgy annak örülnék, ha itt tényleges módszereket tudnánk egymástól megtanulni. Ökológiai gazdálkodásról csak jövőre fogok tanulni, de engem már most érdekel :D. Itt gondolok konkrét trágyalé, ázalék, házi permetszer receptekre, illetve nagyon örülnék valóban bevált, kipróbált permetszerekre is. Mert pl nekem a káliszappan tetvek ellen annyit ért, hogy nem volt büdös a tetvek hónalja, de szépen zabáltak tovább :D. És ezeken túl konkrét megvásárolható termékekre is kíváncsi lennék és hogy hol lehet őket beszerezni. Ez szerintem nem reklám, csak információcsere, hisz mindannyian vásárolunk ilyen dolgokat, és jó lenne tudni, hogy valakinek bevált-e már valamilyen szer. Én most a Bactofilt, a Biokalt, a Symbivit-et, Artist és a Prev B2-t fogom alkalmazni. Utóbbi amúgy érdekes, mert Biokontroll engedélyezi a használatát, de a címkére az van írva, hogy bór tartalmú folyékony műtrágya :roll: . Na mindegy, egyébként nagyon finom az illata, mivel narancsolaj alapú. Ezt én főként parin fogom használni, de minden permetezéshez akarok adni belőle nedvesítő anyagnak. Elvileg a tetvek sem szeretik a szagát.

Ázalékkal kapcsolatban arra lennék kíváncsi, hogy gyógynövényboltban/patikában vásárolható teafüvekből hogyan lehet ázalékot készíteni. Mert szinte mindenhol azt olvasom, hogy fogjak két kiló friss csalánt, de nálunk meg nem nő sehol a közelben. Viszont csalánteát tudok venni.

Egyébként hogy lehet a tetveket elaltatni? Viccesen hangzik, de legutóbbi Növényvédelmi állattan órán volt róla szó, hogy egy kutatásban vizsgálták a tetvek táplálkozását, és arra jöttek rá, hogy nem szívogatnak, csak befúrják a szívó szervüket a növénybe, és a növény turgornyomását kihasználva táplálkoznak. Miután elaltatták a tetveket, azok nem tudták kihúzni a szájszervüket a növényből és sorra robbantak föl a nyomástól.

Na megint jó sokat írtam, bocsi, de ez a téma különösen érdekel. Egyébként zöldségtermesztés szakirányra jelentkeztem, ahol sokat fogunk foglalkozni az intenzív talaj nélküli zöldségtermesztésről is, ami engem kicsit taszít, de lesz szó öko módszerekről is :).
 


  2015.04.17. 20:59  Hozzászólás
  •   2   


---
 
Kedvescimbor, először hozzád szólnék a Bio-e a bio topicban lévő írásodra. Mármint hogy nevezhetjük-e bio-nak, amit termelünk, de nem vizsgálta be semmilyen szervezet. AZért úgy gondolom, hogy az ökológiai vagy bio növénytermesztés teljesen más, mint a húsvéti sonka megszentelése. Megszentelni valamit szerintem épeszű embernek nem jutna eszébe, hacsak nem pap. Ökológiai módszerekkel viszont akárki termeszthet, akkor is ha azt senki nem vizsgálta. És ha én egész évben nem permetezem (volt ilyen), akkor vittem vigyorogva a barackot, hogy ez bizony bio :). És nem csapott le rám a Nébih.

Szóval az, hogy kiskertben valaki bio módszereket alkalmaz, és utána a párjának, anyjának, testvérének azt mondja, hogy ez bio, azzal szerintem nincs semmi gond. Ha valaki piacra, eladásra termel, akkor egyrészt valóban szélhámosság, másrészt meg is büntethetik. Attól függetlenül szélhámosság, hogy valóban bio módszerekkel termelt-e. Mert mindenkinek át kell esnie az ellenőrzésen és minősítésen, így senki ne akarja magát kivonni ez alól. De kiskertben ere semmi szükség.

A felszentelésre csak a papnak van jogosultsága, öko módszerekkel termelni akárkinek. A minősítés az eladáshoz kell, nem a módszerek alkalmazásához. Érdekes lenne, ha odajönne a kertembe a Biokontroll csapata, hogy mi az, hogy én nem használok semmiféle vegyszert, ők erre nem adtak engedélyt :D. A Biokontroll sem mondja azt, hogy minden kiskerttulajdonos jelentkezzen minősítésre. Gondolom a szilvalekvárt sem ellenőrizteted ne az ÁNTSZ-szel, sőt, még az is lehet, hogy az étkeződ sem felel meg az ÁNTSZ nyilvános étkezést biztosító vendéglátó helyeinek HACCP szabványának, ettől függetlenül nem mondod azt a családtagoknak, hogy bocs, de kint kell elfogyasztanotok az ebédet, mert nincs engedélyem ételt felszolgálni helyben fogyasztásra.

Lehet, hogy hülye példa, csak próbáltam érzékeltetni, hogy azért az öko/bio szót nem kellene szabványnak venni, mert előbb volt meg a kifejezés, mint a szabályozás. Ezért én nem is hasonlítanám a megszenteléssel, mert az szorosan kapcsolódik egy szabályrendszerhez. Bio termesztéssel már azelőtt foglalkoztak, hogy a Biokontroll meg az egész szabályozás kialakult, de a szentelés a papok kiváltsága. De az nem is olyan kézzelfogható, mint az öko termesztés. Ez olyan, mint pl. a falfestés. Anélkül is kifesthetem a lakást, hogy lenne szakképzettségem. Aki pedig otthon akar magának termelni, az magát nem fogja átverni, hogy na azért egy kis Decist bevetek a tetevek ellen, de nem szólok senkinek. :)

Szóval én bátran nevezném bio zöldségnek, amit így termelek. Lehet, hogy kicsit hosszú lett, de ennyi írás után nincs kedvem rövidebbre átfogalmazni :D.
 


  2015.04.17. 20:51  Hozzászólás
  •   1   
Avatar

terra alapító
 
Remek, főleg egy olyan emberrel a köreinkben, aki ilyesmikről is tanul. Van még valaki, akinek szakmája a mezőgazdaság és/vagy a növénytermesztés?

Tudjátok mit, kezdjük az elején. A középkorban még nem szabályozták a folyókat. Áradások után a megmaradt holtágakban haltenyésztés folyt, a vizet árokrendszerrel vezették el - amit mára betemettek, hogy nagyobb legyen a termőterület, most, a szélsőséges időjárás miatt újra kezdik kitisztítani, kiásni ezeket a vízelvezető árkokat -. Nem volt nagy mértékű külföldi import, tehát meg kellett termelni, ami kellett.

Azzal talán egyetértünk, hogy minden egy nagy körforgás, és a természetközeli módszerek az egyetlenek, amik fenntartják a folyamatot. Próbálom szezonális ételeket enni, de a mélyhűtő is sokat segít.
Persze nem lehet visszatérni a gyökerekhez, mert sokkal kevesebb a föld, meg munkahelye is van az embernek, no meg sokat fejlődtünk azóta. Ami hasznos újdonság, azt próbálom beépíteni.
Elsődleges cél a talajjavítás, az idei szezon az első saját kertben, de nagyon elcsúsztunk az indulással. A kertben nő csalán, sajnos a legtöbb rossz helyen - melléképület fala mellett, kapu előtt, amit ugyan nem akarunk használni, de mégis, az út közepén van, és a kapu is el fog tűnni ha kész lesz a kerítés -. Megpróbáljam átültetni? A kert végénben és a szélén elférne.
Szívem szerint a fűnyírást is elhagynám, de a zasszony biztos nem fogja eltűrni a méteres füvet. Azaz inkább rét van, virágokkal, ezt szeretnénk meghagyni, természetes módon alakult ki. Azért a borostyánt kiszedem :D
Ha tudtok valami ártalmas, betolakodó gazról, azt persze kiszedném, főleg ha elnyomja az ,,őshonos'' rétemet a gyümölcsfák között :D

Agrokén nevű szerrel végeztem a lemosó permetezést, ez volt, és próbáltam kihasználni az utolsó szélcsendes napot a virágzás előtt. A kén engedélyezett szer a biotermesztésben. Az Agrokén is? Persze rajt vannak a veszélyre figyelmeztető piktogrammok is.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.04.17. 20:37  Hozzászólás
  •   0   


---
 
Ebben a topicban az ökológiai növénytermesztésről lehetne írni, vitázni, információt cserélni. Elég átfogó témakör, belefér a talajművelés, növényvédelem, öntözés. A hangsúly a bio módszereken van.
 


Előző

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég