Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Védekezés biomódszerekkel Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2014.09.04. 22:03  Hozzászólás
  •   14   

Meghalt ez a biokert téma?

Vasárnap Országos Bionap akit érdekel: http://www.biokultura.org/index.php/rss ... ionap-2014

2014.07.12. 16:31  Hozzászólás
  •   13   

Azt nem tudom, hogy ez milyen pók lehet, de ha krumplibogarakat eszik, akkor csak hasznos lehet. Úgyhogy szerintem nyugodtan hagyhatod a kertben tevékenykedni.

2014.07.09. 19:17  Hozzászólás
  •   12   

Megvan, mit fotóztam június 19-én, ami számos levélen feltűnő volt akkortájt a kertben:

fátyolka_tojás.jpg

Ez a fátyolka tojása (Chrysopidae), ami a kertészek egyik leghasznosabb barátja. Aki ilyeneket lát, nem javasolt bántani.

2014.07.08. 18:53  Hozzászólás
  •   11   

Ismeri valaki ezt a kis pókocskát? Éppen krumpli bogár lárvát zsákmányol

CAM00357.jpg

2014.07.08. 13:09  Hozzászólás
  •   10   

Nálam ez szervestrágyázást jelent.

2014.07.08. 13:02  Hozzászólás
  •   9   

Gyümölcsfáknál igyekszem megfelelő tápanyagutánpótlást biztosítani, így sokkal nehezebben betegszenek meg a fák tapasztalatom szerint.

Egy kiegészítő megjegyzés ide.
Valóban igaz amit írsz; tapasztalatom szerint emellett a túlzásba vitt lombtrágyázás következtében fellépő intenzív és kiterjedt hajtásnövekedés összefüggésben és arányban áll a friss hajtásokon élősködő kártevők szaporulatával és számával. Főként tetvekre, bolhákra gondolva.

Igyekezni kell a táplálást is arányosan fenntartani, nem túlzásba vinni.
Egyébként igaz az, amit sok termelő bizonygat a fórumokon, hogy intenzív műtrágyázás és egyéb trágyázás következtében a növény is intenzív növekedéssel reagál - csak számolni kell a megnövekedett kártevő jelenléttel, és az ellenük szükséges védekezési igénnyel.

2014.07.05. 09:40  Hozzászólás
  •   8   

Egy kis biokertes olvasnivaló, ha valaki estleg unatkozik :D : http://www.scribd.com/collections/41743 ... ek-sorozat

2014.07.01. 16:31  Hozzászólás
  •   7   

Örülök ennek a topiknak. Az én kertem nem bio, de a célom a minimális vegyszerhasználat. A gyümölcsfákat nem tudom vegyszermentesen tartani, de két lemosó (egy ősszel, egy télen) tapasztalatom szerint nagyon sok problémától megóv. A veteményesem gyakorlatilag vegyszermentes, a burgonyát, és a padlizsánt szoktam néha permetezni burgonyabogár ellen, ha már nagyon muszáj.

A minimális vegyszerhasználathoz szerintem a legfontosabb tennivaló a megelőzés. Én 4 táblás vetésforgót használok a veteményesben, ez nekem nagyon bevált, és figyelek a növénytársításra, és a megfelelő térállásra. Gyümölcsfáknál igyekszem megfelelő tápanyagutánpótlást biztosítani, így sokkal nehezebben betegszenek meg a fák tapasztalatom szerint.

2014.06.30. 20:51  Hozzászólás
  •   6   

Az egy- két hétig áztatott lé tényleg nem fogja elijeszteni a tetveket, mert ennyi idő alatt abból már eltűnik a csalán csípős hatóanyaga ami a tetvek elűzéséért felelős. Ezenkívül még az is fontos , hogy alaposan locsoljuk ki a permetet mert csak ott hat ahol érintkezik a tetvekkel. Ezek miatt természetesen, ha nagyon elszaporodtak, a legjobb módszer nem a csalánlé.. Ez inkább a fertőzés elején hatásos. De van még néhány másik biomódszer is ellenük. Ha meg azok sem használnak akkor természetesen jöhetnek a nem bio módszerek.

A kéthetes büdös trágyalé viszont tényleg jó nitrogén pótlásra és általános növény erősítésre. azt nem tudom, hogy a szaga miatt kerülik a hangyák a növényeket, de lehetséges, és még hatásos lehet az is amit írtál, hogy kevered másik növényvédő szerekkel. Ez főleg gyümölcsfáknál igazán jobb, szerintem. :geek:

Úgyhogy nyugodt szívvel ajánlom mind két módszert! Remélem használnak majd neked is! :D

2014.06.30. 19:51  Hozzászólás
  •   5   

Még annyit az általam kezelt kultúrák voltak: Őszi, sárga barack; meggy; szilva; paprika; paradicsom; uborka.

2014.06.30. 19:39  Hozzászólás
  •   4   

Mindenek előtt, örülök, hogy nyitottál egy ilyen topicot. Bízom benne, sok hasznos infó lesz benne.

A témához:
Már tegnap este írni akartam a csalánléről, de kedv híján elmaradt. Tavaly próbáltam először, mint levéltetvek elleni állítólagosan hatásos szer. Két féle felhasználható formát írnak szinte minden felé.
Az egyik az egy-két hétig áztatott, erjesztett; a másik -amit te is írtál- az 1 napig áztatott.

Az előbbit próbáltam ki. Röviden a levéltetvek röhögtek rajta, semmit nem ér, még csak gyéríteni sem gyérítette őket (esetleg annak okozta vesztét, amelyik a rajtam való mulatozás közben félrenyelt, és torkán akadt).
Még a fekete levéltetveknek sem ártott, pedig ezeketől elég könnyű mentesíteni a kertet (majdcsak a huzat is árt nekik).

Azonban nem ment kárba a munkám, mert azt tapasztaltam, hogy mint nitrogén, vas lombtrágya viszont kiváló.

Tavaly 10 liter vízhez, 1 liter csalánlét használtam lombtrágyázáshoz.
Továbbá töményen öntöttem fák tövére is. Utóbbinál azt tapasztaltam, hogy amíg erős szagú, nem mossa el az eső -ez kb. egy hét- addig a hangyák elkerülik a fákat.

Idén szintén többször használtam, immár lombtrágya célzattal.
Mivel a levéltetvek megjelnetek, így azért megint megtapasztalhattam azt, hogy teljesen hatástalan ellenük.

Legutóbb már 10 liter vízhez, 2 liter csalánlé töménységben használtam. /Ezt megvadítottam egy kis Karate 2,5 WG-vel, így már hulltak a tetűk is./

Az egy napos változatot is ki fogom próbálni.

Azért egy igen fontos tényt megállapítanék, aki a levéltetvek elleni küzdelemben akar "BIO" maradni, és alul marad, az könnyen tapasztalhatja azt, hogy túlzás nélkül a teljes kertet is tönkretehetik a tevek mint vírus vektorok.

2014.06.29. 23:18  Hozzászólás
  •   3   

Igen, a megelőzés is egy jó kifejezés lehet rá. Mert végül is a biomódszerek, leggyakrabban a megelőzésben igazán hatékonyak és így jelentősek a védekezésben. :ugeek:

2014.06.29. 22:49  Hozzászólás
  •   2   

Kezd bebizonyosodni, hogy nem is olyan drága a bio.
[url]http://www.biokontroll.hu/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=898%3Aaz-oekogazdalkodas-a-nyer-a-burgonyabogar-elleni-harcban&catid=113%3Aervekabiomellett&Itemid=43[/url]

Én azt mondanám, hogy nem védekezés, hanem megelőzés.

,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/

2014.06.29. 22:08  Hozzászólás
  •   1   

Kezdésképp itt van az én jól bevált csalánlé receptem tetvek ellen, akit érdekel:

1 kg friss vagy 150g szárított csalánt kell 10 l vízben áztatni 1 napig áztatni. Szűrés után pedig hígítás nélkül kell a tetves részekre jó alaposan kilocsolni vagy permetezni. Esetleg még a második napos csalánlevet is ki lehet öntözni de utána már túlságosan el kezd erjedni a lé és a csalán csípős hatású savja már nem érvényesül. Így a tetvek sem mennek már el a 2 naposnál idősebb permetlétől de az még jó lehet trágyalének. Ez a módszer akkor a leghatásosabb ha még nincsenek túl sokan a tetvek de később is azért hatásos, főleg gyakrabban alkalmazva.

Még annyi, hogy ezt nem szabad összekeverni a trágyalével ami a növények erősítésére szolgál és 12-14 napig kell erjeszteni, majd kb. 1:50 arányban kilocsolni.

2014.06.29. 21:37  Hozzászólás
  •   0   

Minden jöhet ami a biovédekezéssel kapcsolatos módszer, tapasztalat, recept, ötlet vagy kérdés! Mert sokszor az egyszerűbb jobb, egészségesebb és olcsóbb is :!: :!:

Előző