Komposztálás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2014.08.14. 13:52  Hozzászólás  Válasz Alibá (27) hsz.-re 
  •   31   


---
 
Miből csináltad a rostát? Gazdaboltban néztem a hálókat, de olyan van, hogy a dió átesne rajta a másik verzió meg olyan apró lyukú mint a vakolóháló.
 


  2014.08.14. 13:49  Hozzászólás
  •   30   


---
 
Végre idetaláltam :) . Látom sokan hasznosítják a zöld hulladékot. Én régen kupacban komposztáltam, de nem igazán jött be mert mindig kiszáradt. Később vettem egy thermo king 400-as ládát ami bevált. Egy év múlva ingyenesen lehetett igényleni ugyan ezt a típust, hoztam is tízet, szóval most van 11 komposztáló ládám amiből jelenleg 5 dolgozik. A többit majd akkor rakom össze, ha lesz belevaló. A házilag épített komposztáló láda is jó megoldás, ha van hozzá felesleges építőanyag.
 


  2014.07.26. 18:11  Hozzászólás
  •   27   
Avatar

terra alapító
 
Az első képen az egyik komposztom látható. A 'zöldre' a másik komposzt rostálásakor (ld. második kép) visszamaradt 'barna' került.
2014.07.22. komposzt 90% 010.JPG
2014.07.22. komposzt rosta 90% 009.JPG
 


  2014.07.14. 21:57  Hozzászólás
  •   26   
Avatar

terra alapító
 
Olvastam egy egyszerű meghatározást a komposzzt készítéséről: "zöldre barnát, barnára zöldet - szárazra nedveset, nedvesre szárazat." Egyszerű ez kérem!
 


  2014.07.07. 15:27  Hozzászólás
  •   25   
Avatar

terra alapító
 
  

Nem rosszabb mint az, hogy most halomba rakom. A komposztálódáshoz kell az oxigén, nagyon is, oxigén nélkül nem jó folyamatok indulnak be. Nekem továbra is tetszik. Lassan 20 éve 1996-ban egy svájci kolostorkertben láttam ilyet először, szóval nem mai divat ez, valószinűleg bizonyított is.
 


  2014.07.07. 15:04  Hozzászólás
  •   24   


terra alapító
 
  


Azért, ha nagyon tudományosan :shock: nézzük a dolgot, ez nem komposztáló!
Persze, ettől még a beléhordott szerves anyag átalakul. ;)
 


  2014.07.04. 21:46  Hozzászólás
  •   23   
Avatar

---
 
  


Ragadozó!

Meg is van. Diólevél komposztálás, alátámasztva kísérletekkel.
Tessék:
[url]http://www.biokontroll.hu/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=1178:komposztaljunk-diolevelet&catid=112:novenytermesztes&Itemid=43[/url]
 


  2014.07.04. 20:41  Hozzászólás
  •   22   
Avatar

rendszer admin
 
  

Nem próbáltam még ilyen "külső" megoldást, de hallottam már pár véleményt, mely szerint nem a legjobb megoldás, csak "divatos" főleg külföldön.
Ugyanis a jó komposztáláshoz, "erjedéshez" szükséges neki a cca. 70°C körüli hőmérséklet. Egy ilyen külső komposztálóban viszont ezt nem nagyon éri el, legalább is esetleg csak a "leg"belsejében, mert a környezet jelentősen lehűti.
A deszkázott komposztáló sokkal hatékonyabb annak ellenére, hogy szintén nagy felületen éri a környezeti hőmérséklet, mert a fa - deszka eléggé jó hőszigetelő, főleg, ha eléggé sűrűn van (vagy esetleg nem lécekből, hanem táblákból van összerakva).
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2014.07.04. 20:31  Hozzászólás
  •   21   
Avatar

terra alapító
 
  


Szoktam persze, ennyit nem tudnék megenni. 2 éve egy vihar nagyon meggyepálta a fát, komoly veszteséget szenvedett, és tavaly sem volt sok termés, de idén nagyon szépen mutatkozik.
 


  2014.07.04. 20:29  Hozzászólás
  •   20   
Avatar

terra alapító
 
  


Ez az a drót:
Kép

Ezen kb 3cm x 3cm-es lyukak vannak, és gyakorlatilag öntartó, és mivel tekercsben árulják, nincs más dolgod mint megvenni a kívánt méretet (kör kerület számítás gondolom nem probléma :-) ) majd a két végét némi átfedéssel összekötözni.
 


  2014.07.04. 20:21  Hozzászólás
  •   19   
Avatar

---
 
  


Nem is tudtam, hogy Dió nagyhatalom (is) vagy. Saját fákról nem is tudom mikor szedtem össze az összesről együtt összesen egy kilót, állandóan elfagynak tavasszal. Idén is lesz vagy 10 szem dióm.
Eladni szoktál?
 


  2014.07.04. 20:20  Hozzászólás
  •   18   
Avatar

terra alapító
 
  

Tetszett, de meg kellene keresni, mert az emlékezetem már nem a régi, nem emlékszem milyen dróttal mutattad, csak arra, hogy olyan volt, amilyet szeretnék.

Ősszel a málna alá tettünk diólevelet. Mondjuk némi trágyának jobban örült volna a málna, eléggé leromlott, kevés a jövő évi hajtás. De a lényeg: teli van kis diófával a málna között (nem néztük át jól ősszel...). Amúgy is van vagy 3 kisdiófa a kertben, a szarkák terjesztik mindenfelé. Van egy nyárfás a szomszéd utcában, abban is rengeteg diófa van, már egészen méretesek.
 




  2014.07.04. 20:18  Hozzászólás
  •   16   
Avatar

---
 
  


Valahol van a neten erről egy nagyon jó magyar írás, kísérlet (asszem szakdolgozat témaként). Megpróbálom megtalálni és belinkelem.
Tudom nem sokat segít, de hátha, zöld háttere van az írásnak azon a bizonyos oldalon :mrgreen:

Egyébként én azt szoktam csinálni, hogy ősszel összeszedem, ások egy gödröt az egyik veteményesbe, és beásom.
Semmi negatív hátrányát nem találtam még. Paradicsom, paprika, uborka terem most is felette.

Diófa alatt földi eprem is van már sok éve, abban jócskán szokott maradni lehullott levél, mert az eper még javába zöld, mikor a dió levele már lefagyott. Kigereblyézni nem tudom, mert a gereblye több eper tövet húz ki a homokból, mint levlet.
Az eper a rajta lebomló dió levéllel együtt köszöni jól van.
 




  2014.07.04. 19:35  Hozzászólás
  •   14   
Avatar

vezető adminisztrátor
 
  

Hát az a gyerek is onnan pottyant? :D
Jól terem. De önmagában csak diót nem fogsz komposztálni, ősszel kevered a többi levéllel. Meg ugye amit még kitermel a kert :D
 


  2014.07.04. 19:35  Hozzászólás
  •   13   
Avatar

terra alapító
 
  


És az a verzió nem tetszett amit még az indexen mutattam? Ahhoz csak meg kell venni a hálót, és összekötözni. Még karó sem kell.
 


  2014.07.04. 19:33  Hozzászólás
  •   12   
Avatar

terra alapító
 
  

Állítólag lehet, csak 2 év kell hozzá ha jól emlékszem. Nekem is van egy diófám, engem is érdekel a dolog. Gondolhatod mennyi levele van, ha ennyit terem:
Kép
 


  2014.07.04. 19:32  Hozzászólás
  •   11   
Avatar

terra alapító
 
  

Köszönöm, aranyos vagy, de van neked elég tennivalód, meg családod:) Idővel megoldjuk, szép lassan minden kialakul. Én ráérek ilyesmin törni a fejemet, aztán rágom a ház urának a fülét... ha egyszer úgy látja, hogy tényleg szükség van rá, megmozdul.
 


  2014.07.04. 19:30  Hozzászólás
  •   10   
Avatar

vezető adminisztrátor
 
  

Lehet komposztálni, semmi baj nem lesz. Volt valahol egy tanulmány, kísérletezett valaki, talán csak egymagában van valami negatív hatása.
 


  2014.07.04. 19:27  Hozzászólás
  •   9   
Avatar

rendszer admin
 
Diófa levéllel való komposztálásról van valakinek gyakorlati tapasztalata?
Sok helyen olvasni a neten, hogy lehet komposztálni, de én még nem próbáltam. Viszont van egy baromi nagy diófa az udvarba, ősszel hatalmas kupac levél jön össze. Régen elégettem, ma már nem lehet, így egyéb módon szoktam "eltüntetni".
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2014.07.04. 19:23  Hozzászólás
  •   8   
Avatar

terra alapító
 
  

Annyi az egész, hogy lever négy karót, és köréhúz egy kb. 3 méter hosszú csirkehálót. Tudod nyugaton mindent jó pénzért árulnak, ami itthon kb. pár ezer forint és tíz perc munka :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.07.04. 19:22  Hozzászólás
  •   7   
Avatar

terra alapító
 
  


Hát... nekem még 500+ m2 is van fűvesen. 2000m2 a telek, ebből kicsit több mint a fele a kert, a maradékon van a ház, a melléképületek, és a ház előtt is van egy 30m hosszú 3m széles sáv. És a velünk szemközti telek is üres, az a mi utcánkra nézve közel 100 méter hosszú és 3-4 méteres sáv az út és a kerítés között, azt is én nyírom. Csak pár éve elegem lett a tartályürítgetésből, így tartály nélkül nyírom.
 


  2014.07.04. 19:18  Hozzászólás
  •   6   
Avatar

terra alapító
 
  

Kár hogy mostanában nem megyünk felétek, akkor barkácsolnék neked egy drótosat. (bár még magamnak sem csináltam meg) :lol:
 


  2014.07.04. 19:00  Hozzászólás
  •   5   
Avatar

rendszer admin
 
  


Csak fűvel nem annyira hatékony, ha csak nincsen nagy füves részed. Nekem hátul a kertbe van egy cca. 120 m2 rész, ahol fű volt. Most is az van, de már csak kb. a 3/4-ed részén a medence miatt. De így is sok fű összegyűlik. És nem csak az megy bele. Például a sövény nyírásakor (összesen van vagy 100 méter) a levágott szálakat össze szoktam szedni, szétszórom fűnyírás előtt a fűbe, és a fűnyíróm bedarálja. Ez is hoz jövőre pár lapát jó komposztot. Ami kopasz gallyak ott maradnak utána, azokat meg össze húzom lomb-gereblyével. És még sok más oda való is bele kerül, így tavaszra mindig van több, mint fél m3 kiteríteni való komposzt.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2014.07.04. 18:52  Hozzászólás
  •   4   
Avatar

terra alapító
 
Nálunk nincs épített komposztáló, csak egy nagy domb. Sajnos rendetlenül néz ki. Mivel idén áthelyeztük a bunkó szomszéd felőli kerítés mellől a kutyánkat időnként etető, postaládát ürítő szomszéd kerítése mellé, szerintem érik a helyzet egy kulturáltabb kinézetű komposzt készítésére. Sokáig kerestem dróthálóból készített komposztálót - nyugaton mindenfelé olyat látni - de nem találtam itthon. Meglátjuk, mi lesz, az is egy lehetséges megoldás, hogy lányom megrendeli, mi meg elhozzuk. HA ketten vagyunk az autóban, elfér. Volt már, hogy trambulint szállítottunk Németországból Belgiumba, mert ott lehetett kapni megfelelőt. Barkács megoldás szinte kizárt, a ház ura nem éppen barkács alkat, ráadásul rengeteget dolgozik. Gyerekek mindig mondják, le kéne már állnia. Ősszel eléri a nyugdíjkorhatárt, de most éppen nem akar menni. HA felbosszantják, akkor igen.
 


  2014.07.04. 18:51  Hozzászólás
  •   3   
Avatar

terra alapító
 
  


Én egyszer teledöngöltem egy 200l-es vashordót a fűnyíróból kiborigatott fűvel. 1 évvel később 20cm szuper komposzt volt az alján. Nem volt túl hatékony. :-)
 


  2014.07.04. 18:40  Hozzászólás
  •   2   
Avatar

rendszer admin
 
Nálunk nagyapámék "trágyadomb"-nak nevezték. Amikor gyerekként mentem a haverokkal horgászni, csak egy kicsit kellett ásóval megbolygatni, és mindig nekem voltak a legjobb, és legnagyobb gilisztáim! :lol:

Az enyém 160 cm hosszú, 80 cm széles és cca. 80 cm mély. Körbe 10 cm-es beton az aljáig (ennyi vastagság kell, hogy állja az időt).
A betonnak a lényege, hogy tudom, hol a széle, könyebb kiszedni, oldalra nem engedi el a nedvességet, így még nyáron a nagy melegben is végzi a dolgát (szárazon nem komposztálódik, csak porlad, és sokkal lassabban), és főleg a lótetü nem tudja "átfúrni" magát rajta. Nem is találtam még egyszer sem benne lótetüt, pedig amúgy van a kertbe néhol, látom a nyomát.
Alul semmi, hogy a felesleges nedvesség el tudjon menni, ne legyen benne pangó folyadék.

A múlt hét végén levágtam a füvet, beleraktam, és vagy 10 cm-re kidudorodott az egész a gödörből. Mára már vagy 10 cm-el lejjebb van a szélétől.
Már lassan 10 éve működik. Kora tavasszal kilapátolom, széthordom, aztán őszig megy a gyűjtögetés.
Késő ősszel még dobok rá egy vékony réteg földet, meglocsolom, letakarom, aztán dolgozik még magába tavaszig.

KepKepKep
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2014.07.04. 18:25  Hozzászólás
  •   1   
Avatar

terra alapító
 
  

Nagyanyám 50 éve komposztált. Volt neki egy szép nagy komposztálója. 3 oldala volt széldeszkából, és oda dobált mindent, majd ősszel beásta. Csak hát szegénykém nem tudta hogy ő épp komposztál. Mikor volt valami maradék, nyúltrágya, vagy a csirkéket takarította, megfogta és egyszerűen csak annyit mondott "megyek, kidobom a ganajra" Pedig ha tudta volna hogy ő komposztál.... :P
 


  2014.07.03. 19:44  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

terra alapító
 
A fel nem használt növényi és állati részek/maradványok visszajuttatása a konyhakertbe. Sok írást találni neten, mi mehet a komposztra, és mi nem mehet bele. Pl. állati maradvány mehet bele, ha nyers - mivel semmi sült vagy főzött dolog nem mehet bele! -, de nem szokták ajánlani, ha fennáll a veszélye, hogy valamilyen állat kiássa. Továbbá ha fertőzött, akkor sem mehet bele, növény sem. El kell égetni ami vírusos, utána mehet a komposztra a hamu.
És végül két friss fotó, így állok jelenleg, két darab ~1m3-es tároló, talán a kert legnagyobb paradicsomával -kb. 100-110 cm magas- a kettő határán :lol:

DSC_0120_2.jpg
Azért onnan így kinőni...
DSC_0119_2.jpg
Komposzt, a kis feltörekvővel
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


Előző

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég