Komposztálás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2015.06.03. 13:01  Hozzászólás  Válasz anegytech (78) hsz.-re     Olvasás  
  •   80   


---
 
Igen, a 4-5-ös tartomány az áfonyáknak kell, de pl. a kivi nálam simán el van gyengén savanyú/semleges kémhatású földben.
 


  2015.06.03. 12:30  Hozzászólás  Válasz anegytech (78) hsz.-re     Olvasás  
  •   79   
Avatar

---
 
Szióka!

"de a semleges ugye a 7-es. Az 5,5-6,5 közötti tartomány tudtommal az enyhén savanyú. Az erősen savanyú az már 4-4,5 pH körüli."

Valahogy, én is így sejtettem, és köszönöm! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.06.03. 12:27  Hozzászólás  Válasz wogboy (77) hsz.-re     Olvasás  
  •   78   


---
 
Most nem mernék esküdni a pontos számokra, de a semleges ugye a 7-es. Az 5,5-6,5 közötti tartomány tudtommal az enyhén savanyú. Az erősen savanyú az már 4-4,5 pH körüli.
 


  2015.06.03. 12:18  Hozzászólás  Válasz anegytech (76) hsz.-re     Olvasás  
  •   77   
Avatar

---
 
"A Dunántúlon tényleg sok a barna erdőtalaj, ami többnyire savanyú, de én itt az erősen savanyú talajokra gondoltam."

Én sem olyan savasra, hogy az uborkát ledobva földre, már el is tehető, mint savanyított uborka! :-D

"Ettől függetlenül a legtöbb barna erdőtalaj savanyú irányba hajlik, de inkább enyhén savanyú, mint erősen."

Ez is igazad, és pl, nálunk szokás, a fenyőfélék tűlevele, és a kérgének felhasználása, mert az eredeti ausztrál fák, a savas talajt igénylik! :-D

Mint a természetes vizekben élő halak is! :-D

"A 7-es pH is ideális a legtöbb növénynek, de az enyhén savas közeg jobb."

Számokkal is letudnád írni? Megkérlek! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.06.03. 11:57  Hozzászólás  Válasz wogboy (75) hsz.-re     Olvasás  
  •   76   


---
 
A Dunántúlon tényleg sok a barna erdőtalaj, ami többnyire savanyú, de én itt az erősen savanyú talajokra gondoltam. Enyhén savanyú talajból sok van, de erősen savanyú inkább az erdőkben, a fenyőerdőkben főleg. Ezen a térképen jól látható, hogy sok a barna erdőtalaj, de a savanyú erdőtalaj elenyésző:

http://enfo.agt.bme.hu/drupal/sites/def ... _kicsi.jpg

Ettől függetlenül a legtöbb barna erdőtalaj savanyú irányba hajlik, de inkább enyhén savanyú, mint erősen.

A 7-es pH is ideális a legtöbb növénynek, de az enyhén savas közeg jobb.
 


  2015.06.03. 11:15  Hozzászólás  Válasz anegytech (74) hsz.-re     Olvasás  
  •   75   
Avatar

---
 
"A savanyú talajokat meszezéssel lehet javítani, de nálunk elég ritka a savanyú talaj."

A kiemelés nálam azért van, mert arra hegyzem ki a válaszom elejét! Lehet, vége sem lesz! :-D

Én úgy tudtam, a Dunántúlon csak azok vannak - pl. Somogy, Zala megye! -, és a Tisza meszes volta miatt, pl. Szegeden, és környékén csak meszes talajok! :-D

" Az enyhén savanyú 5,5-6 pH-jú talajok pedig a legtöbb növény számára kedvezőek, mert ilyen közegben a legtöbb tápanyagnak javul a felvehetősége."

Egy világ omlott össze bennem, mert a Ph 7-est gondoltam - mint natural -, a legjobbnak! :-D

Szőregi volnék, és ott a rózsa termesztése, a fő bevételi forrás!

Egyszer, kutató gödröt kellett ásnom egy földterületen - 1.5 m. és lépcsőzetes módban! -, és az oda kijött mókus szerint, a Tisza hatása adta a talajminőséget, és az meg a meszest tudja csak! :-D

Ha a Maros hatása lett volna - sok évszázada kóborogtak a folyók! -, akkor nem meszes a talaj! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.06.03. 10:53  Hozzászólás  Válasz wogboy (73) hsz.-re     Olvasás  
  •   74   


---
 
Ez szigorúan a saját véleményem, és nem is vagyok gyakorlott kertész, csak kertészmérnök hallgató, de gyakorlati tapasztalatom még nagyon hiányos. Mikor tanultunk a talajok pH-járól és annak esetleges módosításáról, akkor volt róla szó, hogy a szikes talajokkal nem érdemes foglalkozni, mert savanyítani nem nagyon lehet a talajokat. Kiskertben néhány négyzetméternél más a helyzet, ott komplett talajcserét is lehet végezni pár-tíz centiméteren, ez ugye több hektáron nem érné meg.

A savanyú talajokat meszezéssel lehet javítani, de nálunk elég ritka a savanyú talaj. Az enyhén savanyú 5,5-6 pH-jú talajok pedig a legtöbb növény számára kedvezőek, mert ilyen közegben a legtöbb tápanyagnak javul a felvehetősége.

Málnát korábban sokat termesztettek Magyarországon, manapság egyre kisebb a termőterülete, de kétlem, hogy savanyú talajokon termesztettek volna, pont azért, mert nálunk nem gyakori az ilyen talaj.
A szelídgesztenyét szintén termesztik nálunk, bár az egyedi betegségeinek köszönhetően sokszor gazdaságtalan a termesztése, ezért importra szorul az ország. De ebből is arra következtetek, hogy azért a szelíd gesztenye is elvan a semleges talajon. Mivel a mérésed alapján nem lehet túl sok mész a talajban, ezért nagy gond nem lehet a gesztenyénél és a málnánál sem. Főleg, ha egyébként jó a talaj, mert nálam pl enyhén vályogos homoktalaj van, így a tápanyagok is hamar kimosódnak, de folyamatos trágyázás mellett szépen fejlődik a málna itt is.
 


  2015.06.03. 10:21  Hozzászólás  Válasz anegytech (72) hsz.-re     Olvasás  
  •   73   
Avatar

---
 
Szia!

"Ez a 7-ről 6-ra csökkenti örökre a pH-t azért számomra elég hülyeségnek hangzik. "

Köszönöm az érvelésed, és én sem használtam eddig, mert abban reménykedem, majd valaki kisegít, mint gyakorlott kertész! :-D

Megvettem két két flakonnal, és ezzel eleget tettem a piaci elvárásoknak! :-D

Nálam - van sok képem is! - a talaj PH 7-es, és az elején - szemmel látva csak -, én sem hittem ezt! :-D

Szegedi származásommal, csak a jó fekete földet ismertem eddig! :-D

Arra gondoltam, meszes, és kiöntve a tömény ecet, a talaj meg sem mozdult, és aztán mértem komolyabban! :-D

Szép napot!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.06.03. 09:34  Hozzászólás  Válasz wogboy (70) hsz.-re     Olvasás  
  •   72   


---
 
Ez a 7-ről 6-ra csökkenti örökre a pH-t azért számomra elég hülyeségnek hangzik. A talaj pH-értékét alapvetően a talajalkotó kőzetek és egyéb bomlástermékek adják. Ha van egy meszes talajod, arra önthetsz ezer liter ecetet, soha nem lesz savanyú. Maximum ideig-óráig csökken a pH, de amint abbahagyod a kezelést, sok minden kimosódik.

Ha semleges a talajod, akkor azért nagyobb a mozgástér, de még akkor is azt mondom, hogy egy talaj alapvető pH-ját örökre szinte képtelenség megváltoztatni. De ez csak az én gondolatom. Tanultam ugyan talajtant, de nem vagyok kémikus. Ott azt tanultuk, hogy a savanyú talajokat szokták meszezni, de az erősen lúgos, szikes talajokat nem lehet megváltoztatni. Kis területen elképzelhető, mi szántőföld méretekben tanultuk a dolgokat. A meszezést sem egyszer végzik el, mert mindig mosódik ki, így rendszeresen kell adagolni.

A komposzt és a tőzeg beásása segíthet, illetve vannak savanyító műtrágyák is. De itt nem egyszeri kezelésről van szó. Persze kell a folyamatos pH-mérés, hogy lássuk a változást.

Semleges talajnál el tudom képzelni a savanyítást, ami akár sokáig is hatásos, de egy ilyen szer kiszórása és beöntözése nem hiszem, hogy tényleg ennyit számítana. De ki kellene próbálni, lehet, hogy működik.
 


  2015.06.03. 08:49  Hozzászólás  Válasz Jana11 (69) hsz.-re     Olvasás  
  •   71   
Avatar

---
 
Szia Jana11!

" A zöldségfélék és a gyümölcsök is nagyon szeretik a 4-5 ph értékű / tőzeghez hasonlító/ talajt, nem beszélve arról, hogy a 7-es ph talajodhoz forgatva megintcsak sokat javít a gyökereik tápanyagfelvételében, ezáltal fejlődésükhöz."

Köszönöm a véleményed! :-D

Hát nemtom, mert szegedi származásommal meszes talajon élve, volt zöldségünk, és gyümölcsfánk is! :-D

A 4-5 PH csak a dunántúlon volt - az Alföldről látva! -, és pl. a gesztenye azért nem volt mifelénk! :-D

Nálam nincs csigainvázió, csak kell a kertnek egy sarkában savanyú talaj, és azt nem tudom, hogyan oldjam meg?

Szép napot!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.06.03. 08:48  Hozzászólás  Válasz anegytech (68) hsz.-re     Olvasás  
  •   70   
Avatar

---
 
Szia anegytech!

"A talaj savanyítása nem egyszerű dolog, az ecetes öntözés jó lehet, de akkor azt rendszeresen kell alkalmazni. "

Felénk kapható ez a "tevexar", és ezt csak egyszer kell kiszórni a talajra, és jól vizezni!

Most készítettem a képet! :-D

Kép

Aszongya, az agyagos talajra, 80-120 gr. ebből, és az a 7-ről, a 6-ra csökkenti, örökre!

Kép

"A málna amúgy vígan elvan a 7-es pH-n, nálam is olyan 6,5-7-es a pH, és nőnek rendesen. De lehet, hogy adok majd nekik ecetes öntözést :)"

Szerintem, ha jól néznek ki, akkor semmit ne tegyél! :-D

Ezt sem tudom, de azt igen, most még cserepekben a málnásom, és savas talajba ültetve - ami lehet PH 5.5-6! -, jól érzik magukat! :-D
Pár hete kiültettem 3 málnát, az eredeti 7-es talajba, és 2 hét alatt kipurcantak! -D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.06.03. 08:21  Hozzászólás  Válasz wogboy (67) hsz.-re     Olvasás  
  •   69   


---
 
Az ecet gyenge sav, ami miatt a pucér csigák menekülnek mert csípi őket. Az ecet ph értéke önnmagában 2,4-2,5 érték. 1-1 arányban keverve mondjuk az 5-6 ph értékű vízzel kb 4-es ph érték megy a komposztra. Ez segít a zöld növényszárak lebontásában, és a bomlás után is nagyon kedvező, 4-5 ph értékű talaj és tápanyagjavítót produkál. A zöldségfélék és a gyümölcsök is nagyon szeretik a 4-5 ph értékű / tőzeghez hasonlító/ talajt, nem beszélve arról, hogy a 7-es ph talajodhoz forgatva megintcsak sokat javít a gyökereik tápanyagfelvételében, ezáltal fejlődésükhöz.
 


  2015.06.03. 07:52  Hozzászólás  Válasz wogboy (67) hsz.-re     Olvasás  
  •   68   


---
 
Mondjuk ezt én sem értem, hogy jót tesz a pH érték :). A talaj savanyítása nem egyszerű dolog, az ecetes öntözés jó lehet, de akkor azt rendszeresen kell alkalmazni. A málna amúgy vígan elvan a 7-es pH-n, nálam is olyan 6,5-7-es a pH, és nőnek rendesen. De lehet, hogy adok majd nekik ecetes öntözést :).
 


  2015.06.02. 22:17  Hozzászólás  Válasz Jana11 (66) hsz.-re     Olvasás  
  •   67   
Avatar

---
 
Szia Jana11!

"A komposztnak jót tesz a ph érték,...!

Ezt nem értem, és elmagyaráznád majd! Nem vagyok hülye - úgysem vallanám be! -, csak éppen az a gondom, a kertem talaja a PH 7-est tudja, és a szelídgesztenye, és a málnák, meg a savanyút szeretik, és eceteltem, hogy savanyodjon az a rész, ahova majd szánom őket! :-D

Szép álmokat!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.06.02. 15:24  Hozzászólás  Válasz tgwh (63) hsz.-re     Olvasás  
  •   66   


---
 
Ecet /15-20/ %-os és víz 1-1 arányú keverékével öntözd meg. A komposztnak jót tesz a ph érték, barna meztelen csigák vagy menekülnek vagy az örök csigamezők...
 


  2015.06.02. 14:42  Hozzászólás  Válasz tgwh (63) hsz.-re     Olvasás  
  •   65   
Avatar

---
 
Ha a komposzt mennyisége lehetővé tenné, én néhány napra vékony rétegűre szétgereblyézném (valószínűleg keresnének jóval hűvösebb helyet ezután valahol távolabb)
 


  2015.06.02. 14:36  Hozzászólás  Válasz tgwh (63) hsz.-re     Olvasás  
  •   64   
Avatar

---
 
A szállás nyújtása már önmagában is üdvözlendő cselekedet. Valamilyen szociális meló keresése esetleg ezen felül? :-D
 


  2015.06.02. 14:13  Hozzászólás
  •   63   
Avatar

terra alapító
 
Este talán lesz időm olvasni, addig egy gyors kérdés. Barna hajléktalan csigák tanyáznak a komposztban, mit tegyek?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.06.02. 09:19  Hozzászólás  Válasz Rhéman (61) hsz.-re     Olvasás  
  •   62   
Avatar

---
 
Rhéman!

"Úgy látom, hogy a képek feltétele teljes sikerrel járt. "

Ennek én is örülök, mert én képes vagyok - 2005 óta képezek -, és ez is bejött! :-D

"Lesz munkád elég ezen a területen. Sok sikert hozzá! "

Köszönöm a véleményed, és ha látnád, mi volt itt - kb. 29 nagy fát vágattam ki -, és most a teraszok szélét szándékozom megoldani, és ha érdekel, akkor majd hozhatok arról is képet! :-D

Szép napot!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.06.02. 09:11  Hozzászólás  Válasz wogboy (59) hsz.-re     Olvasás  
  •   61   
Avatar

terra alapító
 
Úgy látom, hogy a képek feltétele teljes sikerrel járt.

Lesz munkád elég ezen a területen. Sok sikert hozzá! :thumbup:
 


  2015.06.02. 08:27  Hozzászólás  Válasz Rhéman (58) hsz.-re     Olvasás  
  •   60   
Avatar

---
 
Rhéman

"Úgy persze könnyű! :D"

Ja kérem, tettem is érte, és ezt a szigetet az angolok nekem találták meg! :-D

Az évi 300 napon át látható, teljes napos napsütés, és mint napimádó, élvezem is!

Szép napot!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.06.02. 08:25  Hozzászólás
  •   59   
Avatar

---
 
A kertem, és balról látható az 5 ezer literes esővíztartály, és jobbról a citromos sor( lime, citrom, narancs,), és a teraszos kert, amit most kezdek majd felépíteni! :-D
A nagyfa azóta már feldarabolva! Ez most próba, egy külső képtárból hogyan tudok képet betenni! :-D

Kép

Ez egy korábbi kép, amikor a gazok is uralkodtak! A talaj szűz, mert 25 éve csak fák voltak - mind kivágva -, mert körülöttem erdő van, és a PH szint pont a 7 -n van, ami áldás is! :-D

Kép
 
"There is no easy way from the earth to the stars”




  2015.06.02. 08:09  Hozzászólás  Válasz Rhéman (56) hsz.-re     Olvasás  
  •   57   
Avatar

---
 
Szia Rhéman!

"Úgy látom, hogy hozzánk nem szállítják. "

A rotátorra gondolsz? :-D

Ez a szokásom, az idézetre is hangsúlyt helyezek! :-D

"Hol laksz?"

Mert, ott, ahol a kengurúk ugrálnak a kertek alatt! :-D

Szép napot!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”




  2015.06.02. 03:35  Hozzászólás
  •   55   
Avatar

---
 
Sziasztok!

A francba is, leírtam vagy fél A /4-es adagot, és eltűnt! :-D

Akkor megint elkezdem, és majd látom! :-D

A komposztáláshoz szeretnék hozzászólni, mert nálam is ez a gond! :-D

Nem olyan okkal, mint ahogy ti leírtátok, csak mint alap a gond! A net.-n láttam - youtube! -, egy mókus beszórta a kertjét 500 mm. vastagságban mulch - ot tesz le, és azon termeszti a növényeit!

Ember- és környezetkímélő kertművelés

[youtubekod]https://www.youtube.com/watch?v=uHcJO88tX5E[/youtubekod]

A nálam levő helyzet kicsit más - majd hozok képet is, csak még nem tudom, hogyan( az IMG-l ? -) tegyem be, mert teraszos a kertem, és nem egy sík területen levő kert!
Arra is gondoltam - a videót megnézve -, hogy nálam nem lehet 500 mm.-s a mulch állapota, mert sávokban van a terasz, és most van vételbe szánva ez -[url]http://www.ebay.com.au/itm/NEW-PlantCraft-Commercial-Rotary-Tiller-Garden-Hoe-Cultivator-Tine-Rototiller-/160912103921?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item25771bd9f1[/url] -, és majd minden évben, egy csomó kerti darált zöld dolgot rotátorozok a teraszok földjébe! :-D

A mostani méréseim szerint, a PH 7 a talaj értéke, és ez pont a zöldségesre jó! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2014.09.01. 14:32  Hozzászólás  Válasz tp329 (52) hsz.-re     Olvasás  
  •   54   
Avatar

terra alapító
 
Én olyat láttam, hogy összehúzzák az almafa tövébe. Hogy beássák, ottmarad, elviszik, azt nem tudom...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.09.01. 13:32  Hozzászólás  Válasz tp329 (52) hsz.-re     Olvasás  
  •   53   


---
 
Ne is mondd, amíg nem tettem rá új réteget addig tele volt muslicával :D Szerencsére itt kitűnő a talaj. Nem túl laza, de nem is túl kötött. A nedvességet jól felveszi és remekül gazdálkodik vele.
 


  2014.09.01. 13:22  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (51) hsz.-re     Olvasás  
  •   52   


terra alapító
 
Elég rossz tapasztalatom van az alma komposztálással, ezért kérdeztem. Jó lehet a taljod, hogy el tud szivárogni, nekem, az agyagon nem megy le.
 


  2014.09.01. 12:12  Hozzászólás  Válasz tp329 (49) hsz.-re     Olvasás  
  •   51   


---
 
Alul nyitott, tehát kapcsolatban van a talajjal, vagyis el tud távozni a felesleg, de a szárazabb alapanyagok is felszívják. A levegőről meg annyit, hogy oldalról a réseken kap eleget. Ha teljesen beérik az anyag majd lefotózom.
 


  2014.09.01. 10:49  Hozzászólás  Válasz tgwh (48) hsz.-re     Olvasás  
  •   50   


terra alapító
 
Ha nem "járja" a levegő, akkor az nem komposztálás! Az, egy másik topik témája lehet! ;)
 


  2014.09.01. 10:47  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (47) hsz.-re     Olvasás  
  •   49   


terra alapító
 
És hova lett az óvatosan is kb 300 liternyi hullott alma leve?
Komolyan érdekel!
 


  2014.08.31. 13:38  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (47) hsz.-re     Olvasás  
  •   48   
Avatar

terra alapító
 
Úgy látszik a műanyagban tényleg jobban érlelődik, mint ha átjárná a levegő... gondolom a gyomok sem nőnek ki.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.08.31. 12:26  Hozzászólás  Válasz tgwh (46) hsz.-re     Olvasás  
  •   47   


---
 
Először összeraktam kettőt. Mindkettőt megtömtem. Egy hét múlva alig volt valami az alján, úgy össze esett. A legelsőbe, ami saját vétel kb. 10-12 talicska hullott almát, sok fiatal bodzát, meg 2 tő szőlő zöld metszési nyesedékét raktam bele és még most sincs teljesen tele. Lassan már beérik az alja.
 


  2014.08.31. 12:00  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (45) hsz.-re     Olvasás  
  •   46   
Avatar

terra alapító
 
Nincs egy méter széles, jól össze kell esni, azaz ritkán kell pakolni a köbmétereket :D
DE mi van ősszel? Lehet megkéne tömni, mert sok a levél, kevés a hely. Vagy tárolom addig mellette, kupacban/zsákban...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.08.31. 11:58  Hozzászólás  Válasz tgwh (44) hsz.-re     Olvasás  
  •   45   


---
 
Hármat igényeltünk és a helyszínen mondták, hogy át lehet írni, vigyünk többet. Valóban nem túl nagy, de folyton összeesik, tehát több köbméter rakható bele folyamatosan. Ezért jó, ha van belőle több.
 


  2014.08.31. 11:47  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (43) hsz.-re     Olvasás  
  •   44   
Avatar

terra alapító
 
Ismerős. De mondok jobbat, felére simán csökkenthető a hulladék, ha nagyobb kerted van.
Egyetlen negatívum, hogy pici. Kb. négy darab kellene belőle, és hivatalosan egyet igényelhetsz, kettőt vagy többet csak ha rendesek és szóltak...
Jövőre tesztelni fogom, addig gondolkodom, miből legyen a harmadik :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.08.31. 11:10  Hozzászólás
  •   43   


---
 
Néhány napja írta egy fórumozó a falon, hogy tegyek fel ide képet a Nyugat-dunántúli Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás által kiosztott komposztáló ládáról.
Kép
Példa értékű összefogásnak köszönhetően közel 30 ezer darab ilyen ládát osztottak ki a társulásban résztvevő települések között. Már most érezhetőek a pozitív hatásai a projeknek. Csak a konyhai komposztálható hulladék felhasználásával 2/3-ára csökkent a hulladékmennyiség a háztartásunkban. A kertben megoldódott a növényi hulladékok elhelyezése, a környéken már most kevesebben égetnek kerti hulladékokat.
Egy másik pozitívum, hogy a társulásnak köszönhetően olyan településeken nyílik lehetőség szelektív hulladékgyűjtésre, ahol eddig nem volt megoldható. Több faluban készítettek hulladékgyűjtő szigeteket, hamarosan a konténerek is megérkeznek. Sajnos pont a napokban jártam egy olyan erdőben, ahol többszáz darab pet palack volt kihajítva egy kupacra. Megnéztem a lejárati dátumak a flakonokon és arra jutottam, hogy nemrég kerültek oda :evil: .
 


  2014.08.19. 09:08  Hozzászólás  Válasz tp329 (40) hsz.-re     Olvasás  
  •   42   


---
 
Igazad van, erre nem is gondoltam. Van alacsony falú műanyag rekesz itthon a tartósabb fajtából.
 




  2014.08.18. 12:40  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (38) hsz.-re     Olvasás  
  •   40   


terra alapító
 
Ha ló nincs a szamár is jó! Jeligére. ;)
Műanyag gyümölcsös rekesszel is elég jól lehet rostálni.
 


  2014.08.16. 11:22  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (38) hsz.-re 
  •   39   
Avatar

---
 
Akkor egyszerű a megoldás! Pestre kell menni nyaralni és közben útba kell ejteni az obit vagy a baumaxot! :D ;)
 


  2014.08.16. 11:11  Hozzászólás
  •   38   


---
 
Sajnos itt, az osztrák határtól 20 km-re nem gondolják úgy a kereskedők, hogy szükség lenne normális árukészletre. Nem, hogy egy háló, de még egy izzó beszerzése sem könnyű itt.
Akartam venni egy vödör középkategóriás festéket a kamrához. Olyan kellett volna ami nem tescos, de nem is 7000 Ft. Az összes festékboltot feljártam, de sehol nem tudtak ilyet adni. Innentől kezdve megyek a tescoba a vállalkozók meg sírhatnak, hogy nem megy a bolt.
 








  2014.08.14. 18:18  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (34) hsz.-re 
  •   35   
Avatar

---
 
Köszi a linket. Sajnos messzebb nem is lehetne :(
Végig olvastam, irigy vagyok rátok. 20 láda is igényelhető azoknak akik a felsorolt településen laknak.
Viszont elismerésre méltó az összefogás/támogatás.
 




  2014.08.14. 17:39  Hozzászólás  Válasz Vebber (32) hsz.-re 
  •   33   
Avatar

terra alapító
 
Az ország nyugati részén indult a program, kis önkormányzati kocsi kiabállta :D
Valami nyugat dunántúli ... igazgatóság vagy milyen néven fut... kiköttettem a netet, mert nem kellett szüleim házánál, így eltűntek a levelek is, erre nem is gondoltam, így meg nem mondom... szerencsére a gázon kívül más fontos nem volt... most át kéne másznom átírni az e-mail címet az égáznál :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.08.14. 17:37  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (31) hsz.-re 
  •   32   
Avatar

---
 
Honnan lehet ingyen igényelni a thermo king komposztálót?
Merre vagy? Cseréljünk, van kifejezetten rosta hálóm (vastag anyagból).
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég