Most mutasd meg 2.0 Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Forgalmazók, szponzorok, vagy egyéni adományból létrejött akciók az oldalon.
  2018.01.31. 20:26  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

adatrögzítő
 
A Terra kert fórum pályázatot hirdet Most mutasd meg Húsvétra néven. Részletekért kattints a megfelelő menüpontra!


Ki vehet részt?
Formai elvárások
Beküldés helye
Beküldési határidő
Értékelés
-

Eredményhirdetés
Nyeremények
Eredmények állása
Nyeremények átvétele
Kibeszélő
-


Eredményhirdetés:

I. Helyezett a legtöbb pontszámot kapott hozzászólás szerzője: Alibá
II. Helyezett a legjobb pontátlaggal rendelkező szerző: Alibá
III. Helyezett a legtöbb pályaművet beküldő: Alibá

:unnep: Gratulálunk! :unnep:

Nyereményei:

1db 1 éves Kertészet és Szőlészet előfizetés
200 méter csepegtető szalag induló idomokkal (10 db)
1db Hect 02096 réz öntözőpisztoly

A nyereményeket postai útun juttatjuk el, a részleteket privát üzenetben beszéljük meg.
 
 


  2017.11.18. 14:47  Hozzászólás
  •   5   
Avatar

rendszer admin
 
Sövény készítése házilag

Egy kertben nem csak zöldségek, meg gyümölcsfák vannak.

sove13.jpg
------------------------
Megtekintve 5184 alkalommal.

sove14.jpg
------------------------
Megtekintve 5184 alkalommal.



A virágokon kívül egyébb növények is találhatók, melyeket igazából csak a szépségük miatt tartunk.
De vannak olyan növények is, amelyek ezek mellett egyéb funkciót is kiválthatnak, ilyen például a rendezettség látványa.
Erre a célra az egyik legjobban megfelelő növény a fagyal, mert nem csak viszonylag igénytelen, de ráadásul fazonra, formára is vágható.
A magassága a 30 cm-től a 3 méterig szinte szabadon választható, míg a hossza - szélessége a cca. 30 cm-től csak az egymás mellé ültetett tövek számától függ.

    Ligustrum ovalifolium - télizöld fagyal
    • Lombhullató, félörökzöld, részben örökzöld cserje.
      Erőteljes, sűrűn ágas, fényes, középzöld levelekkel.
      Hajtása sima zöld, észben tavaszig is megtartja levelét.
      Teljesen télállók vagy fagytűrők.
      Jó nyírhatósága és gyors növekedése miatt kedvelt sövénynövény.
      Napsütést vagy félárnyékot kívánnak, a tarka levelű fajták a teljes napsütésben fejlődnek jól.
      Nyár közepén hozza sárgásfehér illatos virágait.
    Ligustrum ovalifolium 'Aureum'
    • Nagyjából megegyezik a télizöld fagyallal.
      Jellemző különbség, hogy a fajtájának levelei némileg kisebbek, világosabbak, sárgatarkák.
    Ligustrum ovalifolium 'Nünü'
    • Lassúbb növekedésű másfél méter magas, sűrűn elágazó cserje.
      Fényes sötétzöld leveleit december végéig megtartja, félárnyékban pedig áttelel.
      Kiváló sövénycserje, kevés nyírással szép, alacsony sövény nevelhető.
      Magassága: maximum 150 cm.
    Ligustrum vulgare - közönséges fagyal
    • Lombhullató vagy félörökzöld cserje.
      Levelei keskeny lándzsa alakúak, sötétzöldek.
      Nyár elején és közepén hozza erősen illatos, kicsi, fehér, csöves, 4 cimpájú virágokból álló bugáit, majd gömbölyű, fekete terméseit.
      Szintén sövényként vágjuk vissza 30 cm-esre az ültetés után és főleg magasságban nyírjuk erősen az első 2 évben.
Igen!, lehet kapni akár készen is egész sövényfalakat, csak pénz kérdése.
De egy kertész, még ha hobbi-kertész is, nem arról híres, hogy lemegy a zöldségesbe venni egy kiló paradicsomot, vagy egy kiló barackot.
Hanem megtermeli magának. Ültetés, dugványozás, oltás, metszés, stb, stb.
És ezt egyetlen üzletben, vagy kereskedőnél sem lehet megkapni .... :)

Gyökereztetés:

    A gyökereztetés kezdetét úgy tervezzük, hogy a végleges helyre történő kiültetés előtt legalább 3 - max. 5 hónappal legyen.

    Ha nincsen otthon sövény, van a szomszédba, vagy az utcán lóg ki a kerítésen, stb, stb ....
    A lényeg, hogy olyan vesszőt vágjunk, amelyik legalább 30 cm hosszú, és tiszta barna a szára.
    Az nem baj, ha a vége még zöld, de azt a rész le kell vágni.
    Ha találunk "elszabadult" hosszú vesszőt, több (30 cm-es) részre is felvághatjuk.
    Lehetőleg ne túl vastag barna "érett" szárakat keressünk, mert minél vastagabb, annál nehezebben gyökeresedik meg.
    A levágott cca. 30 cm-es vessző aljából cca. 10 cm hosszan vegyük le a leveleket, majd tegyük vízbe egy kisebb edénybe.
    Ha már össze jött 20-30 db vessző, el lehet ültetni egy nagyobb cserépbe, ha van vagy 50 db vessző, mehet egy helyre egy balkonládába is.
    Figyelem!
      Nem mindegyik balkonláda alja lyukacsos! Amennyiben nem lyukacsos, 2 mm-es (lehetőleg nem nagyobb) fúróval csináljunk rá sok lyukat (nagyon sűrűre nem kell), hogy majd a tálcából tudjon vizet felvenni.

    Először is a cserépbe alulra tegyünk egy sor szitált nagyobb (max. 1 cm-es) szemű kavicsot (például gyöngykavics).
    Erre szórjunk tiszta (nem agyagos!) homokot egészen a cserép tetejétől cca. 1 cm magasságig.
    Fontos, hogy a homok száraz legyen, mert ha már nedves, nehéz lesz bele nyomni a növényszárat!

    Nem szükséges, de ajánlott gazdaboltban előtte venni egy tubus Incit - 8 gyökérkezelő hormont.

    Kivesszük a vesszőt a vizes edényből, kicsit lerázzuk a szárát, bele mártjuk a hormon-porba, kicsit lerázzuk a tubus pereméhez koccintva, majd egyszerűen bele nyomjuk a cserépbe lévő homokba.
    A következővel ugyanezt csináljuk, és a már ott lévő mellé 2-3 cm-re belenyomjuk.
    És így tovább, amíg a cserépbe el nem fogy a hely.

    20171118_121550.jpg
    ------------------------
    Megtekintve 5184 alkalommal.

    sove02.jpg
    ------------------------
    Megtekintve 5184 alkalommal.

    sove01.jpg
    ------------------------
    Megtekintve 5184 alkalommal.



    Amikor készen van egy cserép, vagy balkonláda, lehetőleg szobai permetezővel felülről locsoljuk a homokot addig, amíg alul a tálcában meg nem jelenik a víz.
    Ha hirtelen öntünk rá vizet, el fogja mosni a friss még száraz homokot, és kopaszon marad több vessző is, amit lehet, hogy a levelektől észre sem veszünk!
    A már nedves homok szépen összeáll, és stabilan tartja a növényszárat.

    A már kész cserepet-balkonládát a lakásban tegyük minél világosabb helyre.
    Célszerű előre megtervezni e helyét, hogy a későbbiekben ne kelljen rakosgatni, mert valami miatt útban van.
    Nem szükséges a cserép-balkonláda tálcáját mindig nyakig önteni vízzel, de arra figyeljünk, hogy lehetőleg ne száradjon ki a tálca, a cserépben a homok mindig nedves legyen.

    Előfordul, hogy egyes szárakon elszárad egy-egy levél, előfordul, hogy egy száron az összes levél elszárad. Nem szabad kiszedni, nézegetni!
    Lesz közötte olyan, amelyik nem fogja meg. De rendszeresen előfordul, hogy a már lekopaszodott száron pár hét múlva rügyek jelennek meg.
    Egy-két hónap után előfordul, hogy egyes szárak úgy beindulnak, 10 - 20 cm-es új hajtásokat, ágakat növesztenek. Ezeket ollóval egyszerűen vágjuk le majdnem tőben.

Kiültetés:

    Végleges helyre történő kiültetés ajánlott tavasszal az utolsó fagyok után (április vége - május eleje), vagy ősszel októberben még a fagyok előtt.

    Kiültetés előtt készítsük elő a helyüket.
    A töveket célszerű egymástól cca. 30 cm-re ültetni, majd egy cca. 20 cm-re mellette lévő másik sorba ugyanígy, de eltolva cca. 15 cm-el.
    Így minden irányban kb. 30 cm-re lesznek egymástól a tövek.
    A töveknek készítsünk egy cca. 20 cm átmérőjü, és legalább 15 cm mély lyukat, ahova majd iszapolva ültetjük el a növényt (minden lyukba 1 db-ot!).

    Kint a kertben egy megfelelő helyen döntsük a cserepet, vagy balkonládát az oldalára, és locsolókannával, vagy slaggal (óvatosan!) mossuk ki belőle a homokot.
    Ezután már óvatosan, de könnyen kiszedhetjük a töveket.

    sove05.jpg
    ------------------------
    Megtekintve 5184 alkalommal.

    sove06.jpg
    ------------------------
    Megtekintve 5184 alkalommal.



    A töveket az általánosan megszokott iszapolással egyszerűen elültetjük a kijelölt helyre. Iszapoláshoz lehetőleg jó minőségű földet, komposztot, vagy virágfölddel kever földet használjuk, hogy minél hamarabb meg tudjon erősödni a helyén.
    De ha lehet, ne úgy iszapoljatok, ahogy a reklámokba van, mert annak semmi köze hozzá! :D
    Eleinte ajánlott viszonylag rendszeresen, de csak szükségszerűen locsolni.
    Ritkán előfordulhat, hogy egy-két elültetett tő valami miatt nem fogja meg (valamilyen rágcsáló, hangyák, vagy egyéb). Itt nem kell várni vele, ha láthatóan elszárad, tönkremegy, az már nem fog magától helyre jönni. Ha van miből pótolni, egyszerűen ki kell szedni, és újat ültetni. Vagy majd a későbbiekben pótolni.

    A következő hónapokban, ahogy már látványosan elkezdenek fejlődni, már lehet őket vágni, alakítani (főleg a felfelé elszabadult hajtásokat), hogy időben besűrűsödjenek, és olyanok legyenek, amilyent szeretnénk.

    sove10.jpg
    ------------------------
    Megtekintve 5184 alkalommal.

    sove11.jpg
    ------------------------
    Megtekintve 5184 alkalommal.

    sove12.jpg
    ------------------------
    Megtekintve 5184 alkalommal.




Pár szót a "csodasövényről".

    Nincsen ellene semmi kifogásom!
      De semmi csoda sincsen benne.
      Azt is ugyanúgy drasztikusan vissza kell vágni az első 2 évben, hogy az alja is eléggé sűrű legyen.
      A normál sövény (fagyal) is nyáron jó időben képes havonta fél métert nőni, ami akár hogy számolom, legalább évi 1,5 métert jelent!
      Az egy-két évesnek árult töveket meg lehet nézni, a száruk hogy fel vannak kopaszodva, alig vannak oldalhajtások.
      Nem beszélve arról, hogy a reklámba is vagy 5-10 tövet összefog, hogy jó lombosnak látszódjon.

Pár szót az árakról.

    Egy 10 méter hosszú sövényhez szükséges 50-60 db. tő, hogy ha tényleg szép sűrűre szeretnénk.
    • Az 1 éves szabadgyökerű Csodasövény® alapára 100.- Ft/tő körül van, az az 10 méterre 5-6 000.- Ft.
    • Télizöld fagyal 50-60 cm (a legolcsóbb) 150.- Ft/tő körül van, az az 10 méterre 7 500 - 9 000.- Ft körül van.
    • Télizöld fagyal 25 db-os kiszerelésben 4200.- Ft (168.- Ft/tő), az az 10 méterre 8 400 - 10 080.- Ft körül van
    • .... stb, stb.

Betegségek
    A sövényeknél előforduló betegségekről nem nagyon van mit írni, mert egyrészt nagyon ritkák, másrészt rendszerint egyedi esetek.
      Ilyenkor célszerű egy (lehetőleg leveles) ágat vinni magunkkal, és szakembernek megmutatni (esetleg(???) gazdaboltban is tudnak tanácsot adni), aki megmondja, hogy mit érdemes használni az adott betegségre, problémára.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.11.17. 19:41  Hozzászólás
  •   4   
Avatar

terra alapító
 
HÉJ ALÁ OLTÁS

Szerintem a legegyszerűbb oltási mód, kezdőknek is biztos a siker.

Vastagabb alany és vékonyabb oltóvessző esetén alkalmazzuk. Februártól kezdve, akár áprilisig is olthatunk ezzel a módszerrel. Akkor kezdhetünk hozzá, amikor az alany már adja a héját.

A kivitelezés úgy kezdődik, hogy az alanyt hosszára merőlegesen elvágjuk. Ez vastagabb oltandó esetén fűrésszel történik. A vágási felületet a széleknél símára faragjuk, majd az alany kérgét a fás részig hosszanti irányban 2-4 cm hosszan bevágjuk, és a vágás mentén óvatosan fellazítjuk. Ide csúsztatjuk be a ferde metszlappal megvágott oltóvesszőt a vágási felülettel a fás rész felé. Rugalmas kötözővel körbekötözzük és fagéllel lekenjük.

Az oltóvessző fagymentes időben egész télen szedhető. 5°C körüli hőmérsékleten (a hűtőszekrény aljában - a sör/zöldség mellett) hosszú ideig tárolhatjuk fóliazacskóban.
/Sajnos amelyik vessző hajtani kezd és a rügye fakad, nem alkalmas oltásra. Bár az oltás után gyorsan kihajt, azt követően azonban egy-két hét múlva hirtelen elszárad. A megbarnult vagy megfeketedett rügyalapú oltóvessző sem használható./

Idősebb fákat is átolthatunk így és egy fára több oltóvesszőt is tehetünk. A vesszők akár más más fajtájúak is lehetnek.

Képes példaként szolgáljon az alábbi történet: 2017. márc. 24.-én lefűrészeltem egy megunt kajszi koronáját egy karvastagságú szilva törzsről mell magasságban. Ebbe tettem héj alá oltással 7 db 2-3 rügyes kajszi vesszőt. Ápr. 18-án már láthatóan szépen megindultak a kajszi rügyek.
IMG_2165.JPG
------------------------
Megtekintve 5236 alkalommal.



Közelről:
IMG_2163.JPG
------------------------
Megtekintve 5236 alkalommal.



A képen látszik, hogy nem csak körbe kötöztem az alanyba berakott vesszőket, hanem az alany vastag, fűrészelt vágási felületét is befedtem kötöző szalaggal, majd fagéllel lezártam.

Novemberre (8 hónappal később) a tenyészidőszak végén így néz ki a megújult fa:
IMG_2377.JPG
------------------------
Megtekintve 5236 alkalommal.



Közelről:
IMG_2378.JPG
------------------------
Megtekintve 5236 alkalommal.



A 2-3 rügyes oltóvesszőkből különboző erősségű hajtások fejlődtek:
IMG_2379.JPG
------------------------
Megtekintve 5236 alkalommal.



Amint látható egy év alatt szinte új korona alakult a levágott helyén. Egyik-másik hajtáson már termő rügyet is láttam. :super:

Mindenkinek sok és sikeres oltást kívánok! :udvozlet:
 


  2017.11.16. 11:46  Hozzászólás
  •   3   
Avatar

terra alapító
 
Szilva

Joganta





Szülei: Jojo x Haganta

Érési idő: Szeptember vége, október eleje

Leírás: Mindkét szülőjétől a legjobb tulajdonságokat örökölte. Vírusrezisztenciát a Jojó-tól, extra mértet és jó ízt a Hagantától. Gyümölcse nagy-igen nagy 70-90 gramm. Lédús, rendkívül édes, nagyon jó konzisztenciájú, magvaváló. A leírások szerint korán termőre fordul, rendszeresen és bőven terem. Kompakt fát nevel, növekedése gyenge-közepes. Virágzása középidejű, de elhúzódó, így a kora-tavaszi fagyok ellenére is hoz termést. Betegségekre általában sem érzékeny! Magyarországon jelenleg még nincs forgalomban.
 


  2017.11.13. 19:32  Hozzászólás
  •   2   
Avatar

terra alapító
 
GXN ÉS GF677 ALANYOK SZAPORÍTÁSACsak tavasszal akartam kiszedni a gyökereztetett akanyokat, de a kedvetekért ma délelőtt kibontottam a tavasszalelföldelt, 'lehúzott' alanyt. Előzetesként annyit, hogy a kisfa egyik ágát már mult ősszel beszemeztem alvóra őszibarackal.A művelet:- A kiásott fát egy nem túl mély árokba fektetem, miután a törzsről kiágazó oldalhajtásokat tőben elkötöttem dróttal. (Alu vagy rézdrótot szoktam használni, mert az könnyen hajlik. Két tekerés és a végek összecsavarása.)- Miközben az egészet elföldelem (10-20 cm föld) felfele irányítom a vesszőket. Mindegy mekkora rész marad kint a földből.- Várom a tavaszt, nyarat, őszt és ha kedvem van néha meglocsolom. (Én idén egyszer se locsoltam, pedig néha hosszabb ideig szárazság volt.)- Most (nov.9.) így nézett ki : ld. 1. kép.
Kép Magyarázat:- jobb oldalon a téglánál pálca jelzi, hogy hova került az eredeti kisfa gyökere. (Nehogy kikapáljam a géppel.)- középen a karónál az a nemes oltvány van, amelyik a tavaly őszi alvó szemzésből fejlődőtt. (Az alsó fekete karóhoz kötő drótnál lévő hajlat mutatja a szemzés helyét.) Szép kis fa lett, ott marad ahol van, ez lesz a végleges helye.- a bal oldali 'csokor' nyáron fejlődőtt. Ezekből egyet tavasszal angolnyelves párosítással beoltottam kajszival, másik kettőt aug.-ban és szept.-ben alvóra szemeztem. 
Elkezdtem kibontani a 'csokrot'.KépLefűrészeltem a lefektetett törzsről. KépItt a 'termés', az elkötözött és legyökerezett hajtások. KépA legerősebben gyökerezett alany, középen a réz drót karika ( az aluminium cső vége mutatja.) KépA leggyengébb gyökérzetű (az elkötés felett idult és fejlődőtt egy elágazó gyökér). KépA középerős gyökérzetű KépEz a három vár elültetésre.Kép- bal oldalon a kis kajszi. (Nem véletlen, hogy ennek fejlődött a legkevesebb gyökere. A tavaszi oltés miatt előbb az összeforradás kellett megtörténjen és csak utána fejlesztett lombat - egy hónap késés - és ennek függvényében gyökeret.- középen és jobb oldalon a jól fejlett és most ősszel beszemzett új alanyok.(Az oltással és szemzéssel egy évet nyertem.) :super: Sok sikert mindenkinek! :udvozlet:
 





Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron