Fák, bokrok, virágok, és ami közöttük van! Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
  Tegnap, 23:26  Hozzászólás  Válasz Alibá (39986) hsz.-re     Olvasás  
  •   39987   


---
 
Hát Alibá, a műved pazar lett, ez kétségtelen. A virágaid is jól érzik magukat, bár nem pont itt, "egy ajtóval odébb". A klíma - mármint a helyiség klímája - érdekes nekem, de végül is, ha belegondolok, nem is annyira. Nagy valószínűséggel a trópusi övezet - teszem az Costa Rica, és egyéb vidékek esőerdői - hőmérséklete nincs 40 fok Celsius felett, és magas a páratartalom. Most az jutott eszembe, hogy Andalúziában, és Portugália déli részén az Óceán környékén is a nyári - július, augusztus - hónapok adott esetben 45-48 fokos hőmérsékletét sem bírja az ottani ott honos növényzet sem. Az már túl sok nekik. Az is eszembe jutott, hogy amikor Couracaon, és Arubán voltam - ezek közel vannak az Egyenlítőhöz és keményen direktben kapják a Napot - a szabadtéren, vagy területeken csak a kaktuszok éltek meg abban a hőségben. Azok viszont virultak. Ez bizonyos, hogy a különböző növények vízigényével és vízmegtartásával is összefügg. Egy szó mint száz: a télikerted is pazar, és kitűnő úszkálást kívánok a "mödanszijéban".
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.03.16. 20:31  Hozzászólás  Válasz Alibá (39961) hsz.-re     Olvasás  
  •   39986   
Avatar

terra alapító
 
"Na itt érkeztünk el a 'trópusi' klímához és az ott élő-haló növényekhez. (folyt.köv.)" /idézet egy régebbi h.sz.-emből.

Ígértem a folytatást, íme: az a helyzet, hogy eleinte mindenféle növényt bevittem a fürdőbe.
2014.11.17. Medenke 001.jpg
(régebbi kép)
Megtekintve 33 alkalommal.

Még a falra is futtattam sindapsus aureust, de a nyári nagy meleget megsinylették.(A nagy üvegfelületek miatt ha sütött a Nap, és elfelejtettem ablakot nyitni volt, hogy 45-50°C is előfordult.) :O
Nagyon szép volt a sok növény, de le kellett mondjak a többségről. :'( Egyedül a guatemalai pálmaliliom, köznyelven jukka bírja tartósan ezt a klímát.
IMG_6532.JPG
2024. januári kép
Megtekintve 33 alkalommal.


Jelenleg öt kisebb nagyobb jukka díszít csak. A köbbi dísznövény a télikertben tanyázik. Ott nincs ilyen gond, mert az üvegtetőt már régen kicseréltem hőszigetelő panelre és a szellőztetés is egyszerű.
 


  2024.03.16. 17:40  Hozzászólás  Válasz Alibá (39984) hsz.-re     Olvasás  
  •   39985   
Avatar

terra alapító
 
Tálcában van. Ami máshol volt belőle az meg csak fogy évről-évre.
 






  2024.03.14. 22:25  Hozzászólás  Válasz Alibá (39980) hsz.-re     Olvasás  
  •   39982   


---
 
No, igen. Valóban, a rigók sokszor járnak felénk is, bár mostanában nem. Azért nem, mert a kertünk végében van a macskáknak a "Croisette", mint Cannesban a tengerparton. Nekünk már nincs macskánk - volt, de az utolsó kandúrunk egyszer egy rossz nap eltűnt - azóta nincs saját macskánk. Viszont a környék össze kóbor azaz gazdátlan macskája a mi kertünk végében megy az egyik telken át a másikba, és a komposztálót felülvizsgálja, hogy akad--e benne ehető konyhai maradék. Úgyhogy a Mirci sereg nálunk is őrsereg.
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.03.14. 21:36  Hozzászólás  Válasz Alibá (39979) hsz.-re     Olvasás  
  •   39981   


---
 
Nagyon kedvelem az ilyen "csillagvirágú" tulipánokat. Néha - meg nem mondom mitől - nekünk is nyílik egy-egy a kertben. Aztán évekig nem, csak a "hagyományos". Amelyeket szintén nagyon kedvelek.
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.03.14. 20:51  Hozzászólás
  •   39980   
Avatar

terra alapító
 
MIKI nevű 'rigó őr' parancsnok éppen járőrözik.
IMG_6661.JPG
------------------------
Megtekintve 230 alkalommal.

 


  2024.03.13. 12:40  Hozzászólás
  •   39979   
Avatar

terra alapító
 
Nyílik a korai tulipán.
IMG_6663.JPG
------------------------
Megtekintve 260 alkalommal.

IMG_6665.JPG
------------------------
Megtekintve 260 alkalommal.



Barack is lesz, ha el nem fagy.
IMG_6668.JPG
------------------------
Megtekintve 260 alkalommal.

 


  2024.03.11. 23:02  Hozzászólás  Válasz Alibá (39975) hsz.-re     Olvasás  
  •   39978   


---
 
Szia Alibá!

Nem, egyáltalán nem voltál túl hosszú.
Nem hallottam korábban a Leopold III szőlőről, csak most, hogy írtál róla néztem utána mi is ez. A tömör értékelés ezt írta róla:
Erőteljes növekedésű fajta, nagy levelekkel, vastag szárral. A fürtök vállasak, jól fejlettek, vastag szárral. A virágzás idején igen érzékeny a hidegre, ezért szinte csak fűtött üvegházban termeszthető. A szemek kifejezetten nagyok (akár 4 cm átmérőjűek), vastag héjjal és roppanós gyümölcshússal. A szőlőszemben egy vagy két mag található. Finom, határozott íze, tömör húsa miatt az egyik legjobb, legkeresettebb és legértékesebb csemegeszőlőfajta


Ugyanez az értékelés azt írta, hogy a korai termesztés június-júliusban szedhető. (Ezt persze nem tudom mit jelent, mármint a "korai termesztés")
Az viszont tény, hogy ahogy olvasom, komoly értékkel rendelkezel, mert a kivitele a származási országból igencsak limitált, és termesztőknek minden év januárjában regisztrálni kell magukat és vállalkozásukat a De Sterredruif egyesületnél. Gondolom ez a forgalmazó termesztőkre vonatkozik.
Szóval ez egy igazi ritkaság, és hát kívánom, hogy bőséggel hozzon!

Ami az ötletet, és a megvalósítást illeti, csak azt tudom írni, hogy piramidális! És mellé azt, hogy a találékonyság mellett elképesztő elszántság is kellett hozzá!

Szívből mondom, hogy:

Respect.JPG
------------------------
Megtekintve 283 alkalommal.

 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.03.11. 16:59  Hozzászólás  Válasz Alibá (39975) hsz.-re     Olvasás  
  •   39977   


---
 
Kedves Alibá!

Csak ámulok, és bámulok, hogy Te milyen kreatív vagy! Kíváncsi leszek mennyivel előbb sikerül szüretelned a benti térben?
 


  2024.03.11. 16:58  Hozzászólás  Válasz Alibá (39973) hsz.-re     Olvasás  
  •   39976   


---
 
Évek óta szenvedek az amarillisz virágoztatásával, de idén feladtam, nem vagyok jó gazdija, mert szép zöld, és sosem virágzik! :(
 


  2024.03.10. 20:47  Hozzászólás  Válasz Spoli (39974) hsz.-re     Olvasás  
  •   39975   
Avatar

terra alapító
 
A benti szőlő egy külön történet.

Nem tudom, hallottál-e már a Leopold 3 szőlőről. Ez a Belgák nemzeti kincse és üvegházban nevelik. Na én kigondoltam, hogy bevezetek egy tőkét kívülről a lépcső melletti benti területre, ott kész "üvegház" van, és beoltom vele. (Kaptam egy ígéretet ilyen oltóvesszőre.)
Fúrtam egy nagy lyukat a lépcsőházban a fal mellett.
IMG_5086.JPG
------------------------
Megtekintve 325 alkalommal.

Kint is ástam jó mélyet. Az alap alatt kellett átvezetnem a tőkét, mert a falat nem furhattam meg.
IMG_5077.JPG
------------------------
Megtekintve 325 alkalommal.



Dugtam befele a szőlőt, csak előbb a végére kötöttem egy hosszú bentről kidugott drótot. Bentről meg húztam. Vagy tízszer be-ki mentem mikor akadozott.
IMG_5087.JPG
------------------------
Megtekintve 325 alkalommal.

Azért csak sikerült!
Benti szőlő IMG_5092.JPG
------------------------
Megtekintve 325 alkalommal.

/Ezt 2021 novemberében csináltam. Igyekeznem kellett hogy a fagyok előtt készen legyen mert ott telel sok virág./
Kívül-belül granulált trágyával feljavított komposzttal betöltöttem a lyukakat. Utána kint visszarendeztem a kövezést bent pedig elrendeztem a virágokat. (Az utolsó képen szinte már nem is látszik a szőlő.)
IMG_5098.JPG
------------------------
Megtekintve 325 alkalommal.

IMG_5107.JPG
------------------------
Megtekintve 325 alkalommal.

IMG_5113.JPG
------------------------
Megtekintve 325 alkalommal.



2022 tavaszán beoltottam /sajnos a Leopold 3 nem fakadt meg rajta/. Tavaly ujra oltottam és egy kis fürtöt hozott is. Idén 3 fürt is ígérkezik. Remélem nagyon korai lesz így bent. :super:
IMG_6655.JPG
------------------------
Megtekintve 325 alkalommal.

IMG_6654.JPG
------------------------
Megtekintve 325 alkalommal.


/Elnézést, hogy hosszú voltam./
 


  2024.03.09. 21:58  Hozzászólás  Válasz Alibá (39967) hsz.-re     Olvasás  
  •   39974   


---
 
Mondjuk a szőlőn lehidaltam! :) Ilyet se láttam még! A napos időket értem, de a hideg napok kemény kiképzés lehet nekik. Viszont láthatóan jól bírják!
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.03.08. 19:35  Hozzászólás
  •   39973   
Avatar

terra alapító
 
Vigye ez az Amarillis a nőnapi jókívánságomat az erre járó hölgyeknek! :udvozlet:
IMG_6639.JPG
Nőnapra (mai fotó)
Megtekintve 383 alkalommal.

 


  2024.03.08. 18:32  Hozzászólás  Válasz délkelet (39970) hsz.-re     Olvasás  
  •   39972   


---
 
Mind a 3 nagyon szép, nekem is van most 3 cseréppel, különböző színekben, de a fehér az örök kedvenc, azt a jobboldalit szívesen elfogadnám:))
 




  2024.03.08. 17:10  Hozzászólás  Válasz Fruzsi (39968) hsz.-re     Olvasás  
  •   39970   
Avatar

---
 
Nekem is sikerült elpusztítanom néhány orchideát, de amióta jobban figyelek az öntözésére, azóta nem volt veszteség. Most hat cseréppel van, a szebbik hármat fényképeztem le (az utcáról, mert onnan talán jobban látszanak, mint belülről...a középső sárga cirmos tetszik a legjobban)
IMG_20240308_145449.jpg
------------------------
Megtekintve 394 alkalommal.

 


  2024.03.08. 12:22  Hozzászólás  Válasz Fruzsi (39968) hsz.-re     Olvasás  
  •   39969   
Avatar

terra alapító
 
Szia Fruzsi!
Írtam egy E-mailt tegnap. Jó helyre ment? Megkaptad? :alvaka:

Ez volt a szöveg:

Szia Fruzsi!

Szívesen segítek a télikert kialakításában már sok tapasztalatom
összegyült, már 40 éve alakítgatom. Először vasváz, szimpla üvegfal,
drótüveg tető sikeredett. A vasat magam hegeszgettem és üveges üvegezte.
A mostani hőszigetelt, fűtött már a harmadik.

A ház déli oldalához építettem.

Nálad milyen a terasz fekvése? Mik az elképzeléseid?

Jó kertészkedést! Üdv.: Ali-bá
 


  2024.03.07. 17:50  Hozzászólás  Válasz Alibá (39963) hsz.-re     Olvasás  
  •   39968   


---
 
Továbbra is csak irigykedni tudok! :)
Én rendszeres "túlgondozással" kinyírom az orchideáim. Most van egy 2 éves, és szépen virágzik amióta az élesztős vizet, meg a fokisat, és hagymásat kapja, és átálltam a heti 1x-i locsolásra.

A klíviám nekem is fűtetlen helyen van, de esze ágába sincs virágot hozni, Te miként gondozod? Tápoldat, locsolás, milyen rendszerességgel? Tavaly kaptam, akkor virágzott, most kétlem, hogy virágot fog hozni ebben az évben

Én is szeretnék egy télikertet, de egyenlőre a sima terasszal is bajba vagyok, mert kissé nagy a méret, és horribilis összeg lesz rá egy fedett tér, így egyenlőre csak a tetejét szeretném befeddetni, de az is elég húzós. Kb 23-24 négyzetméter, és csak, hogy tovább fájjon a fejem,
az egyik sarka íves, így azt is el kell tervezni, hogy milyen legyen az ív kialakítása, vagy tegyek a betonalap ívére, és mégis szögletes legyen a tető.
 


  2024.03.07. 12:57  Hozzászólás  Válasz Spoli (39966) hsz.-re     Olvasás  
  •   39967   
Avatar

terra alapító
 
Ott attól függ a hőmérséklet, hogy süt-e vagy sem a Nap. Nagy üvegfelületek vannak D és NY felé. Ha süt és nincs kint túl hideg akkor 15-18°C is van.

Ott van egy tő szőlő is az ablak mellett. Már jócskán hajt. Kis fürt is látszik rajta.
IMG_6633.JPG
Benti szőlő 2024.03.06.
Megtekintve 441 alkalommal.


(Az ujság csak azért van mögötte, hogy ne távolra, az ablakon kívűlre fókuszáljon a fényképező gép.)
 


  2024.03.06. 23:02  Hozzászólás  Válasz Alibá (39964) hsz.-re     Olvasás  
  •   39966   


---
 
A fűtetlen helyen hány fok celsius lehet a hőmérséklet? Mert szemmel láthatóan a klívia élvezi!
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.03.06. 22:59  Hozzászólás  Válasz Alibá (39963) hsz.-re     Olvasás  
  •   39965   


---
 
Gyönyörűek! Az orchideát különösen kedvelem, és ez az orchidea ami a képen van, egészen piramidális!
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.03.06. 18:59  Hozzászólás
  •   39964   
Avatar

terra alapító
 
A Klivia a Leanderekkel fűtetlen helyen telel, de nem bír magával.
IMG_6630.JPG
Klivia 2024.03.06.
Megtekintve 465 alkalommal.

 




  2024.03.04. 19:04  Hozzászólás  Válasz Alibá (39961) hsz.-re     Olvasás  
  •   39962   


---
 
Irigykedem! :)
Szuper a medence, és a télikerttel együtt elfogadnám bármikor!
 


  2024.03.03. 20:52  Hozzászólás  Válasz Alibá (39959) hsz.-re     Olvasás  
  •   39961   
Avatar

terra alapító
 
(folyt.)
2014 nyarára elkészült a 'fürdőház', és megtelt vízzel benne a 'medenke' (merthogy olyan kicsi, hogy illő becézni).
2014. 06. 08. Fürdő   Nilsi 006.jpg
'medenke' a 'fürdőház'-ban
Megtekintve 532 alkalommal.


Közvetlenül csatlakozik a télikerthez néhány lépcsővel.
2014.06.28. Fürdő 039.jpg
lépcsők a télikertből a medenkéhez
Megtekintve 532 alkalommal.



Nagyon kellemes!!! Mióta megvan, minden reggel úszással kezdődik a napom, immáron közel 10 éve. Mellen és háton, összesen 200 tempó.
2014.06.28. Fürdő 024.jpg
úszás gumikötélen
Megtekintve 532 alkalommal.



A fürdő fűtését a ház fűtési rndszerétől függetlenül egy parapetes gázkazán végzi. (Itt egy fontos momentum: nem a vizet fűtöm, hanem a helységet, a levegőt. Az mindig 30°C fölött van, így a víz is kellemes hőfokú.) Mivel a fürdő rész előbb fóliával, majd üveg/polikarbonát fallal került elválasztásra a télikerttől, más lett ott a klíma.

Na itt érkeztünk el a 'trópusi' klímához és az ott élő-haló növényekhez.
(folyt.köv.)
 


  2024.03.02. 20:50  Hozzászólás  Válasz Alibá (39959) hsz.-re     Olvasás  
  •   39960   


---
 
:O :O :O Hát izgatottan várom, ebből mi lesz! Alibá, te mertél nagyot álmodni! Ez igen!
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.03.01. 20:54  Hozzászólás  Válasz Spoli (39958) hsz.-re     Olvasás  
  •   39959   
Avatar

terra alapító
 
(folyt.)
UDVARUNK 2010.06.17. 026.jpg
fürdőmedence a fóliaházban
Megtekintve 566 alkalommal.


A kerti fürdő medence a másik oldalról nézve.
(Kis kitérő: az eltolható fóliaház, febr.-márc.-ápr.-ban nem a fürdő felett volt, hanem a képen látható zöldségek, virágok fölött, ott a kék cső mellett. Ezek élvezték a fóliaház melegét a fagyok elmultáig. Májusban aztán visszatolva a fürdőt melegítette.)

Ott tartottam, hogy 2012-ben kezdte megadni magát a fémpalást. Éreztem, hogy előbb-utóbb ki kell cserélni a medencét. Állandóan az járt eszemben, hogy hogyan lehetne véglegesen fedett, fűtött helyre költöztetni, hogy télen-nyáron úszhassak benne. Egyik reggel arra ébredtem, :nahat: hogy ha minimálisra csökkentem a méretet, akkor a ház oldalához épített garázs felett elfér és a fölé ápített 'fürdőház' két lépcsővel csatlakoztatható lesz a télikerthez. (A részleteket mellőzöm, az külön történet lenne.)
(folyt. köv.)
 


  2024.02.29. 21:53  Hozzászólás  Válasz Alibá (39957) hsz.-re     Olvasás  
  •   39958   


---
 
Huhhh.. Emberes egy méret azért, az a szoba amelyikben most ülök, 4x3 az! Ahogy nézem a fólia sátor sem törpéknek készült! Ez igen! (A tulipánjaid elől nagyon szépek. Szeretem a tulipánokat!). Kíváncsian várom a folytatást!
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.02.29. 20:45  Hozzászólás  Válasz Spoli (39956) hsz.-re     Olvasás  
  •   39957   
Avatar

terra alapító
 
"Majd amikor lesz rá mód,, írsz a trópusi részről is. "

Most ráérek. (Egy kissé messze kezdem.) :fejvaka:

Az úgy volt, hogy mikor Antal József lett a miniszterelnök adott a pedagógusoknak 20 000 Ft ruhapénzt. Aztán mikor Horn Gyula lett, ő se akart lemaradni, adott 40 000 Ft-ot. Na éppen akkor nyitott Debrecenben a Praktiker és a bolt előtti placcon fel volt állitva egy köralakú bádogfalú kerti fürdőmedence. 3,6x1m. Pont annyiba került, megvettem. Jól szolgált nyáron a három meleg hónapban. Gumikötélen úsztam benne, ha már 20°C-t elérte a víz hőmérséklete. (Megjegyzem mindig szerettem úszni, annak ellenére, hogy nagybátyáim 7-8 éves korom körül úgy 'tanítottak' meg, hogy bevittek a Berettyó közepébe és egyszerűen ott hagytak. :remulet: Én meg kievickéltem, ahogy tudtam. Un. kutyaúszással. A mellúszásra jóval később szép emlékű drága keresztanyám tanított.)

Kevesellettem a 3 hónapot ezért készítettem fölé egy kerekeken gördülő jó nagy fóliasátrat.
Kert 2010. ápr. 035.jpg
Balra a hintapad mögött sejlik a nagy fóliaházban a kék köralakú medence.
Megtekintve 598 alkalommal.

ezzel elértem, hogy tavasszal és ősszel egy-egy hónappal tovább lehetett lubickolni. Így telt az idő 2012-ig, amikor a medence bádogfala elkezdett rozsdásodni. (Az eltelt évek során mindig arról álmodoztam, hogy de jó lenne egész évben mindennap úszni egyet.) Előbb lefestettem a rozsdás részt, később kívülről 'megtámogattam', mert csak az alja gyengült el, a belső fólia ép volt.
/folyt. köv./
 


  2024.02.23. 23:39  Hozzászólás  Válasz Alibá (39955) hsz.-re     Olvasás  
  •   39956   


---
 
Gratulálok a tortához a készítőnek is!
Szép munka, és biztos finom volt.
Majd amikor lesz rá mód,, írsz a trópusi részről is. Nálunk nincs hasonló, a felső szinten vannak a nejemnek a virági, alkalmanként szépen kinyílnak, de én sajnos a karácsonyi kaktuszon kívül a többi virágot nem ismerem. A nagyobbik baj, hogy ezer év alatt sem tanultam meg, melyiknek mennyi víz kell. Úgyhogy nem is engedi, hogy öntözzem. Egyetlen fajta virághoz "értettem" - vagyis azt valahogy eltaláltam miként kell gondozni, egy gyönyörű szép orchideához. Persze, a boltból jött, valaki hozta ajándékba, de évekig virágzott, és sokáig, és szépen. Aztán egy idő után az egyik évről a másikra vége lett.
Az udvari virágainkat szeretem, egyszerű kis virágok, de nagyon szépek tudnak lenni, legalább is nekem. A tulipánokkal is jóban vagyok, meg a pünkösdi rózsával is, ha ugyan alant ez az. Csak a vágott virággal nem vagyok jóban. Saját dili, de ez van.

Kerti tuli.JPG
------------------------
Megtekintve 752 alkalommal.



Rózsa2.jpg
------------------------
Megtekintve 752 alkalommal.

 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.02.22. 07:33  Hozzászólás  Válasz Spoli (39952) hsz.-re     Olvasás  
  •   39955   
Avatar

terra alapító
 
Kíváncsian várom a trópusi résznek is a leírását!

Ennek egy kicsit hosszabb története van. Lehet folytatásos regény lesz. Majd, ha ráérek nekikezdek, most nagyon sok munka van a kertben és a ház körül.
(A tortáról röviden annyit, hogy a barátnőm barátnője készítette. Hárman nagyon jóban vagyunk.)
 


  2024.02.21. 22:42  Hozzászólás  Válasz Alibá (39953) hsz.-re     Olvasás  
  •   39954   


---
 
Igen sokoldalú vagy Alibá! Nekem eddig még soha nem jutott eszembe tortát készíteni! Dekoratív lett, bizonyos, hogy az íze is jó. Nekem nagyon tetszik az a harmónia, és összhatás, amit a torta az asztalterítő virágaival mutat! Jól néz kis, bizisten! Egyéb alkalmakkor is szakácskodsz, illetve cukrászkodsz?
Azért kérdezem, mert a "házi készítésűt" úgy értettem, hogy sk. készítésű. Ha félreértettem, az sem baj, akkor is nagyon impozáns!
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.02.20. 20:38  Hozzászólás  Válasz Spoli (39952) hsz.-re     Olvasás  
  •   39953   
Avatar

terra alapító
 
Mai 'meglepetés'. Házi készítésű az én ízlésem szerint. (Kevés piskóta, sok krém.) :P
IMG_6628.JPG
------------------------
Megtekintve 960 alkalommal.

 


  2024.02.19. 22:30  Hozzászólás  Válasz Alibá (39946) hsz.-re     Olvasás  
  •   39952   


---
 
Köszönöm a választ Alibá! Ezt jól kifundáltad, okos, és működik!
Kíváncsian várom a trópusi résznek is a leírását!

By the way! Ha ismersz egészen véletlenül valakit, akinek Aladár a keresztneve, no neki Szerencsét és Egészséget kívánok az élet minden napjára, de a holnapi (02.20) jeles napra külön is!
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.02.19. 22:25  Hozzászólás  Válasz délkelet (39948) hsz.-re     Olvasás  
  •   39951   


---
 
Nagyon érdekes, és szép virágok! És makula nélküliek, ez igen!
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.02.19. 08:36  Hozzászólás  Válasz Alibá (39949) hsz.-re     Olvasás  
  •   39950   
Avatar

---
 
Nem, egyik sem az: a zömük calathea és a marantha (vagy maranta) fajták közül valók, a piros csíkos az utóbbi. A legnagyobb középen rákvirág, az nem kényes, mint az előzőek (de az is nagy kedvencem!)
 




  2024.02.19. 07:49  Hozzászólás
  •   39948   
Avatar

---
 
Az én kis dzsungelemnek csak a dohányzóasztalon jutott hely (sajnos nehezen tudom biztosítani a megfelelő páratartalmat, némelyik növényen látszik is a hiánya)


IMG_20240219_073521.jpg
------------------------
Megtekintve 1013 alkalommal.

IMG_20240219_073347.jpg
------------------------
Megtekintve 1013 alkalommal.

 




  2024.02.18. 22:02  Hozzászólás  Válasz Spoli (39942) hsz.-re     Olvasás  
  •   39946   
Avatar

terra alapító
 
Kérdezed: "A fűtött részt hány fok hőmérsékletre kell temperálnod?"
Alapból 20°C hőmérsékletre van állítva a termosztát az egész lakásban. Így a télikertben is annyi van, ha nem süt a Nap. Ha süt, akkor a nagy ablakfelületek miatt felmegy a hőmérséklet és a lakó előteret elválasztó dupla függöny elhúzásával bejön a hő egy része a többi helyiségbe. A fűtés ilyenkor leáll. Az egész lakás felmelegszik a nyitott ajtók miatt. Éjjelre behúzzuk a függönyöket. A szabaddal érinkező részekben 20° alá is megy, ami a sötét miatt ideális a növényeknek. Aztán nappal minden kezdődik előlről.
Ha nem süt a nap akkor a fűtőtestek mindenütt 20%-ot tartanak.
(Kivéve a 'trópusi részt', ahol parapetes gázkazán és Nap teszi a dolgát - kézi vezérléssel. Ez kicsit macerás, de már megszoktam. Itt 30 és 40° C között ingadozik. Erről később számolok be.)
 


  2024.02.17. 22:10  Hozzászólás  Válasz Fruzsi (39943) hsz.-re     Olvasás  
  •   39945   


---
 
Kedves Fruzsi, amit ír, az megoldás lehet, mert télen leköltözünk az alsó szintre, és fent, ahol a kaktuszok vannak, legfeljebb temperálás van! Kösz, tényleg lehet, hogy ezért. Ha élek, és ha eszembe jut, a következő télen megpróbálom, hogy egyet lehozok közülük a fűtött részbe!
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.02.17. 08:04  Hozzászólás  Válasz Alibá (39941) hsz.-re     Olvasás  
  •   39944   


---
 
Nagyon szép!
Sajnos nekem egy huszonéves, vagy még öregebb, méteres átmérőjű volt, még a nagymamám hagyatékaként örököltem meg, de 2 éve tönkrement. Nagyon sajnáltam, mert évente több száz virág volt rajta. Egyszer 345 darabot szedtem le róla.
Egy kovácsolt vas varrógép volt a virágtartója, és mindig impozáns látványt nyújtott.
 


  2024.02.17. 08:00  Hozzászólás  Válasz Spoli (39942) hsz.-re     Olvasás  
  •   39943   


---
 
Állítólag van karácsonyi, és van húsvéti kaktusz is, ezt egy ismerős mondta, amikor meséltem neki, hogy hibernálni szoktam a kaktuszunkat, és nem karácsonykor nyílik, hanem húsvétkor.

A hibernálás nálam úgy működött, hogy ha a fűtetlen verandára tettem be, akkor a bimbók megálltak a növésben, és csak amikor már melegedett a levegő, akkor fejlődtek tovább, és így húsvétra nyíltak ki. De ha a meleg lakásban volt bent, akkor már karácsonyra kinyílt, így az enyém biztos karácsonyi fajta:) Én még húsvétra nyíló meleg lakásban telelő karácsonyi kaktusszal nem találkoztam. Így nem tudom valójában mi az igazság ebben a témakörben.
 


  2024.02.16. 23:30  Hozzászólás  Válasz Alibá (39941) hsz.-re     Olvasás  
  •   39942   


---
 
No, ők nálunk is elég öntörvényűek! Akkor van karácsony, amikor ők gondolják. Ha húsvétkor, hát akkor húsvétkor. Punktum. A fűtött részt hány fok hőmérsékletre kell temperálnod?
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.02.16. 21:30  Hozzászólás
  •   39941   
Avatar

terra alapító
 
A fűtetlen de jól benapozott lépcsőházban, mintha a karácsonyi kaktusz időzavarban lenne. :fejvaka: Most nyitja a virágait.
427772956_714789617406108_2153511914645596418_n.jpg
------------------------
Megtekintve 1078 alkalommal.

 


  2024.02.15. 21:48  Hozzászólás  Válasz Alibá (39939) hsz.-re     Olvasás  
  •   39940   


---
 
Ámulok! Nemhogy nekem nem volt ilyenem - ez kizárt lett volna magamat ismerve - de az ismerőseimnek sem. A környékemen nem tudok róla, hogy valakinek is lenne, pedig már egy híján 40 éve családi házas környéken élek.
Azokat a növényeket - gondolom virágot és bizonyos fajta gyümölcsöket - helyezed el itt, amelyeknek az "ő nyaruk" a mi telünkön van? Gondolom kell nekik a meleg és a pára, és a fény. Mintha orchideákat is láttam volna az egyik képen! Rendkívül hangulatos, és szemet gyönyörködtető, bár az biztos, hogy szakértelmet és sok munkát kíván!
 
'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)


  2024.02.14. 18:57  Hozzászólás
  •   39939   
Avatar

terra alapító
 
Ma nagyon kellemes napsütéses idő volt. Kapálógépeztem és szőlőt metszettem.
Délben készítettem pár képet a 'dzsungelem'-ről is. Kettőt mellékelek:
IMG_6623.JPG
Sokféle örökzöld '24.02.15.
Megtekintve 1121 alkalommal.

IMG_6621.JPG
Orchideák. Már 5 éve minden évben virágoznak. Szeretik a félárnyékot. '24.02.15.
Megtekintve 1121 alkalommal.

 


  2024.02.13. 19:11  Hozzászólás  Válasz Spoli (39934) hsz.-re     Olvasás  
  •   39938   
Avatar

terra alapító
 
"Te valóban mindenhez érthetsz, ami fű, fa, bokor és virág"

Meg szerintem azokhoz is, "ami közöttük van". :)
 


Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron