JÁTÉK A BETŰKKEL Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
  2015.02.10. 18:11  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

---
 
scroll
Valamikor elég régen volt egy népszerű televíziós vetélkedő Játék a betűkkel néven, Egry János vezette. Ennek szeretném most egy általam lebutított (nem volt nehéz :-D ) változatát közreadni.
A játék menetét a következőképpen képzelem el: 13 betűt és alatta 13 számot fogtok látni. A feladat az, hogy ezekből a betűkből egy olyan értelmes magyar szót alkossatok, ami a lehető legtöbb pontot éri. Követelmények:
1. Egy játékhoz több megoldást is lehet készíteni bárkinek, de ezt természetesen csak akkor érdemes, ha a későbbi megoldás(ok) pontértéke egyre magasabb.
2. Egy betűt csak egyszer lehet felhasználni, kivéve, ha a betűk között ugyanaz esetleg kétszer szerepel.
3. Alkalmanként "joker" is szerepelhet a betűk között, ezt *-gal jelölöm és ide bármilyen egyjegyű hangzót be lehet helyettesíteni.
4. Tulajdonnév, tájnyelvi, idegen (illetve egyéb, mások számára nem értelmezhető) szó nem szerepelhet a megoldások között.
5. Ha valaki esetleg helyesírási hibát vét, vagy nem a szabályoknak megfelelő szót alkot, akkor a megoldása 0 pontot ér.
6. A keresztrejtvény szabályai az irányadók. Például az I, O, U és Ü betűk hosszú magánhangzós párját is el kell fogadni.
Tippek:
1. Célszerű toldalékokkal ellátott szót alkotni.
2. Ha a betűk lehetővé teszik, igék elé igekötőt is érdemes tenni.
3. Ugyanilyen módon kétjegyű mássalhangzót is létre lehet hozni a szóban, ha rendelkezésre állnak a megfelelő írásjegyek.
4. Helyesírási bizonytalanság esetén érdemes leellenőrizni a szót (mondjuk a neten)

Az egy játékra fordítható idő a betűk megjelenését követő 24 óra. Hogy ne vegye el senki kedvét a játéktól az, ha valaki rögtön az elején egy "felülmúlhatatlan" szóval jelentkezik, ezért a 2. és 3. helyezettek is kapnak pontot.
Így tehát:
1. helyezett: 3 pont
2. helyezett: 2 pont
3. helyezett: 1 pont
Kérem mindenkitől, hogy a megoldása mellett tüntesse fel, hány pontot ér a szava.
Holtverseny esetén (viszonylag sűrűn előfordulhat) a hamarabb beküldő játékos kapja a magasabb pontszámot.
Amennyiben lesz érdeklődés a játék iránt, a későbbiekben a játékosok is készíthetnek betűsorokat, természetesen ebben az esetben az illető kimarad a játékból.
Néhány tanács a betűsorok alkotásához: minimum 2, de inkább 3 magánhangzó legyen köztük. Ne egy 13 betűs szó összekevert változatát adjátok meg. Legyenek köztük a magyar nyelvben viszonylag keveset használt betűk is (pl: C, F, Ü stb)

BBCode TAG használata a beküldött megfejtéshez

Kód: Egész kijelölése
[rejtes]Elért pontszám számokkal$maga a szó[/rejtes]
Példa:
Kód: Egész kijelölése
[rejtes]63$futottam[/rejtes]

Tehát leírom a szerkesztőbe az általam kiszámolt, elért pontszámot, közvetlen utána nyomok egy "$" - dollárjelet (jobb Alt billentyű lenyomva, és hozzá nyomok egy "é" betűt), és közvetlen utána pedig leírom magát a szót.
ezután kijelölöm az egészet, és klikk a rejtes gombra

Ez így néz ki:
   63
futottam


Tehát ott az eredmény, amit elértem, de maga a szó csak akkor látszik, ha ráklikkelsz az Olvasás gombra.
Nagybetű, kisbetű, mindegy milyen betűvel írod be a szót, csak ne cifrázzátok. Elég a lényeget leírni.

Remélem érthető .... ;)
Ha valaki nem akarja vagy tudja alkalmazni a szó elrejtését, nem probléma, a többieknek úgyis érdekükben áll az előző megoldások megtekintése.
Egy utolsó kérés: a játék elkezdését követően indokolatlanul ne OFF-oljátok szét a topicot, a játékkal kapcsolatos kérdés, probléma természetesen mehet.

Sikeres játékot és jó szórakozást kívánok!!!
 
 




  2015.02.16. 22:02  Hozzászólás  Válasz emendasajt (136) hsz.-re     Olvasás  
  •   137   
Avatar

terra alapító
 
Én mondjuk alapból azért rejtem el, hogy ne szúrjon szemet, nem azért mert féltem :D
Ha megnézi hát megnézni, Istenem, ez van :)
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.02.16. 21:59  Hozzászólás  Válasz tgwh (134) hsz.-re     Olvasás  
  •   136   


---
 
Hát igen... Ezzel kapcsolatban ki kéne találni valamit, hogy más ne láthassa a szavakat, legfeljebb a végén! De még ha el is rejtem akkor is csak egy kattintás és...
 


  2015.02.16. 21:55  Hozzászólás  Válasz tgwh (134) hsz.-re     Olvasás  
  •   135   
Avatar

---
 
Ne búsulj, jön a tavasz, feltöltődünk :thumbup:
Másképp csak vicceltem, akármikor megverhetjük őket. Csak bezzeg nekik sok idejük van, nekünk pedig kevés ;-)
 


  2015.02.16. 21:49  Hozzászólás  Válasz andras (133) hsz.-re     Olvasás  
  •   134   
Avatar

terra alapító
 
Nekem az nem tetszik, hogy ha meglátok egy megoldást, akkor más is beugorhat, ami ugye nekem legalábbis nem olyan tiszta :D
Lásd előző, egy betű a különbség :thumbup:
December óta úgyis folyamatosan le vagyok merülve, alig van egy-egy szabad délután :(
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.02.16. 21:40  Hozzászólás  Válasz tgwh (128) hsz.-re     Olvasás  
  •   133   
Avatar

---
 
Tgwh, mi ketten itt próbálunk érvényesülni, de Jana és emendasajt mellett semmi esélyünk :lol:
Kellene egy olyan törvényt hozni, hogy ők ketten csak minden harmadik fordulóban vegyenek részt, délkelet pedig nekünk előre küldjön el minden feladványt legalább két-három nappal. :lol: :lol: :lol:
 










  2015.02.16. 19:48  Hozzászólás  Válasz délkelet (126) hsz.-re     Olvasás  
  •   128   
Avatar

terra alapító
 
   52
drágábban

:D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/








  2015.02.16. 19:39  Hozzászólás  Válasz Jana11 (122) hsz.-re     Olvasás  
  •   124   
Avatar

---
 
Az időnkénti összesítés már a kezdetek kezdetén tervbe volt véve, ezért is a zöld színű eredménylista. Szerintem érdeklődő fórumozó volna még, de néhányan a túl magas pontszámokat látva visszavonulót fújnak. Lássuk be, igazán jó eredmény eléréséhez komoly koncentráció és elég sok idő kell.
Amit fel akartam vetni: lehetőség van a betűszám max.16-ra növelésére (nem hiszem, hogy változtatást hozna a játékban, de meggondolandó)
 


  2015.02.16. 19:31  Hozzászólás  Válasz Jana11 (122) hsz.-re     Olvasás  
  •   123   
Avatar

terra alapító
 
Én ebben azért nem játszom, mert csak rövid értelmes szavakat találtam :D ilyen szíép hosszúakat nem :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.02.16. 19:14  Hozzászólás
  •   122   


---
 
Azért jó lenne több játékos, csak valamit ki kellene fundálni, hogy ha érkezik egy nagyobb pontot érő megoldás, akkor is legyen kedve a népeknek szavakat alkotni. Talán a három helyett öt-tíz pontig helyezni és pontozni, mondjuk 10 játék után összesíteni, valami nyereményt feldobni. Csak ötletelek...
 


  2015.02.16. 17:37  Hozzászólás  Válasz Jana11 (120) hsz.-re     Olvasás  
  •   121   
Avatar

---
 
Az utolsóként írt nem, az előtte lévő elfogadható (támpont a google szereplések voltak)
 










  2015.02.15. 23:43  Hozzászólás  Válasz délkelet (115) hsz.-re     Olvasás  
  •   116   
Avatar

---
 
Rendben :( , akkor kisebb pontszámú szavakkal rukkolok elő és próbálok játékban maradni :) a fogadat semmikép nem akarom kihúzni. :-D

MEGÉRZI 43
MÉRGEZI 43
 


  2015.02.15. 23:34  Hozzászólás  Válasz andras (113) hsz.-re     Olvasás  
  •   115   
Avatar

---
 
Üdv közöttünk, András :wave:
Bár szép hosszú szavakat alkottál, de egyiket sem lehet elfogadni sajnos. Két-két értelmes szóból alkottál egy-egy nem létező összetett szót. Illetve utánanéztem: Gumivezér névvel gumiszereléssel foglalkozó céget találtam, de ez itt tulajdonnév és ilyet a szabályok nem engednek. Legnagyobb meglepetésemre pedig atifocit dobta ki még a google a gumivezérrel, de ez minden bizonnyal egy általa kitalált nicknév!
A gumivérted szó hasonló okból nem felel meg.
 










  2015.02.15. 19:43  Hozzászólás
  •   110   
Avatar

---
 
A 4. játék végeredménye:
emendasajt: 3 pont
Jana11: 2 pont
tgwh: 1 pont

Ha van kedvetek játszani, indul az 5. forduló!
 


  2015.02.15. 15:25  Hozzászólás  Válasz délkelet (107) hsz.-re     Olvasás  
  •   109   


terra alapító
 
Részemről is OK, azt pedig most megígérem, hogy a piszkét kerülni fogom :)
 


  2015.02.15. 11:46  Hozzászólás  Válasz délkelet (107) hsz.-re     Olvasás  
  •   108   


---
 
Én teljesen egyetértek veled délkelet! Egy független személynek, (illetve csapatnak?) kell bíráskodnia és természetesen elfogultságmentesen. Ez csak egy játék, mint ahogy a topicnévből is következik. Néha sikerül elvinni a 3 pontot :-D , máskor meg csak kevesebbet :@ , de így alakul. A következő fordulóban, lehet másként lesz. Utólag persze lehet gratulálni az ellenfélnek, és magunkban bosszankodni azon, hogy nem nekünk sikerült megalkotni a szót.
 


  2015.02.15. 11:13  Hozzászólás
  •   107   
Avatar

---
 
Megpezsdült a topic, aminek örülök, mert jó dolog értelmesen vitatkozni. Nem egyszerű sokszor eldönteni, hogy egy létrehozott szó megfelel-e az elvárásnak. Két példát említenék a jobb megértés végett: legyen az első éppen a topic kifejezés. Számomra ez még mindig idegen szónak minősül, bár biztosan többen felhördülnek erre. Ha a telefonra is ezt állítanám, akkor mindenki az értelmi képességeimet kérdőjelezné meg. Ez utóbbi azonban már meghonosodott a nyelvünkben, teljesen természetesen használjuk. De ha ezt a játékot közvetlenül a telefon feltalálása után játszottuk volna, akkor viszont egyértelműen idegen szónak számítana. Felmerül a kérdés: egy jövevényszó mikortól tekinthető meghonosodott szónak? Nincs rá pontos válasz! Ha tehát a köztes időben játszottunk volna, akkor a telefon szó vita tárgyát képezné.
Vagy a tájnyelvi szavak: az egres különféle elnevezései (pöszméte, köszméte, büszke...) Bár a játékszabályokban kértem, hogy tájnyelvi szavakat ne írjatok, szintén nagy felzúdulás lehetne (okkal), ha mondjuk a pöszméte szót nem fogadnám el. Miért? Mert szinte valamennyi változat széleskörűen ismert. Viszont a piszke elnevezésnél már bajban lennék.
Ennek a játéknak ez a hátulütője. Anno a TV-s változatban Egry Jánosnak gyorsan kellett döntenie a kétes megoldásokról, ami többnyire sikerült is neki (de emlékeim szerint azért utólag kapott kritikus visszajelzéseket is)
Tökéletesen kész, mindennek megfelelő játékszabályt tehát nem célom, de nem is lehet létrehozni.
Visszatérve a játékunkhoz és ahhoz, hogy ki és hogyan döntsön vitás esetekben? Legegyszerűbb (természetesen nem tökéletes) megoldás a google. A keresőbe beírva a szót már lehet képet alkotni, hogy megfelelő lesz-e. Na meg természetesen az értelmező szótárak, ha valaki hajlandó utánanézni. A döntés joga pedig: a célszerűség miatt legyen az enyém (akkor is, ha nyelvészeti témában csak átlagosak az ismereteim és vannak a játékosok között olyanok, akik jobban értenek hozzá). Ha valaki nem értene egyet a döntésemmel, lehetősége lenne érvelni és ha meggyőzött, visszavonnám a döntésemet. De csak akkor. Azt is remélem, hogy egyet nem értés esetén ez nem okozna olyan problémát, hogy emiatt bárki is megszüntetné a játékban történő részvételét.
Várom a véleményeteket :)
 


  2015.02.15. 10:08  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (102) hsz.-re     Olvasás  
  •   106   
Avatar

---
 
"Tulajdonnév, tájnyelvi, idegen (illetve egyéb, mások számára nem értelmezhető) szó nem szerepelhet a megoldások között."
Itt az a kérdés: használták-e a vajkupec szót egyáltalán valakik valahol, hovatovább széleskörűen? Nyilván nem tudom bizonyítani, hogy nem, de az ellenkezőjét is bizonyítani kellene valamivel :-D
 








  2015.02.15. 09:55  Hozzászólás  Válasz délkelet (97) hsz.-re     Olvasás  
  •   102   


terra alapító
 
Fazekaskupecet persze hogy nem, de bögrekupecet szerintem simán, hiszen tehenészgazdakupecet vagy köpülőasszonykupecet sem alkottunk, csupán vajkupecet:)
 




  2015.02.15. 09:53  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (94) hsz.-re     Olvasás  
  •   100   


terra alapító
 
A fejkupaccal kapcsolatban elfogadom a véleményedet, bár a kiírásban szereplő „értelmes magyar szó” kritériumnak megfelel.
 






  2015.02.15. 09:39  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (95) hsz.-re     Olvasás  
  •   97   
Avatar

---
 
Mariska néni: a szótár említi a fazekast és a kőművesmestert a kupecsággal kapcsolatban. Ezek szerint alkothatunk olyan értelmes összetett szót, mint a "fazekaskupec" vagy "kőművesmesterkupec"? Ugye nem :-D
 


  2015.02.15. 09:37  Hozzászólás
  •   96   


---
 
Akkor jó lenne valamiféle egyértelműsítés, hogy a baby-lon és az én ezen megoldásom igen vagy sem.
 


  2015.02.15. 09:13  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (94) hsz.-re     Olvasás  
  •   95   


terra alapító
 
Kupec (főnév):
1. Mozgó állatkereskedő, aki főleg lóval és szarvasmarhával kereskedik, és állandó üzlethelye nincs. A kupec az adásvételeit többnyire faluról falura járva vagy vásárokon bonyolítja le.
2. Eladással is foglalkozó személy, aki fő munkája mellett kereskedik is.
A fazekas kupec akkor, amikor a vásáron eladja a saját készítésű cserepeit. A gazda kupecként beviszi a friss termését a vásárra eladni.

Forrás:
http://wikiszotar.hu/wiki/magyar_ertelmezo_szotar/Kupec
 


  2015.02.15. 08:18  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (93) hsz.-re     Olvasás  
  •   94   
Avatar

rendszer admin
 
Kétségtelenül érdekes szó, csak az a baj vele, hogy nincsen ilyen.
A kupecek réges-régen valójában azok a kereskedők voltak, akik csak nagytestű állatokkal kereskedtek. És a kereskedők között csak őket hívták kupeceknek.
Ilyen volt eleinte a ló, a szarvasmarha (tehén - bika), meg az ökör. A későbbiek folyamán az állattartás körülményessége miatt a szarvasmarha és az ökör tartása nem volt számukra kifizetődő, ezért szinte csak lovakkal kereskedtek (kupeckedtek). És ez is maradt meg a köztudatban, és a magyar nyelvben.

Kedves Mariska néni. Bármilyen furcsa, emberek, állatok, vagy azok testrészeivel kapcsolatban a magyar nyelvben nem alakult ki közvetlen kapcsolat a "kupac" szóval. Bár ha valaki használja, az emberek megértik, asszociálnak a szókapcsolat jelentésére, de igazából a magyar nyelvben nincs jelen sehol, mindig valamilyen más létező magyar szóösszetétellel használják.
Érdekes, és tényleg fura, de egyszerűen így alakult. Miközben például a fakupac természetes magyar szó. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.02.15. 08:04  Hozzászólás
  •   93   


terra alapító
 
Sziasztok, remélem még nem késtem el a vélemény-nyilvánítással.

- Én pedig azt nem értem, hogy mi baj a vajkupeccel? Vajkereskedő.
- Aztán pl. egy baromfibontóban simán el tudok képzelni csirkefej-, kacsafej-, stb. kupacokat.

Van egy ügyfélszolgálata az MTA Nyelvtudományi Intézetének, rendszeresen kérdezek tőlük telefonon vagy e-mailben, szívesen és gyorsan szoktak válaszolni. De most hétvége lévén, "csak" itt csekkoltam le:
http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/suggest#
 




  2015.02.14. 23:48  Hozzászólás  Válasz délkelet (90) hsz.-re     Olvasás  
  •   91   
Avatar

---
 
Javasolnám, hogy a meszotar.hu oldal szócikkei és a hozzátartozó magyarázatok legyenek döntőek a vitás ügyekben. Lehet, hogy lenne jobb megoldás, azonban vegyétek figyelembe azt, hogy ez mégsem egy nyelvészkedéssel foglalkozó fórum. Ezzel sem lehet minden vitás helyzetet eldönteni (pl. többszörösen toldalékolt szavak), de sok esetben ellenőrizhető lenne általa a megoldás. :)
 


  2015.02.14. 23:10  Hozzászólás
  •   90   
Avatar

---
 
Valamilyen értelmező szótár lehet még a megoldás a problémákra, de az sem segít mindenben. Dolgozom az ügyön.
 




ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég