Fejtörő feladványok Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
  2015.12.06. 20:17  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (134) hsz.-re     Olvasás  
  •   135   
Avatar

terra alapító
 
Ilyenkor mindig az jut elsőre eszembe, hogy melyik barom teszi rá rosszul a feliratot, és ugyan mi a rákért nem lehet megnézni mi van bennük :D :dejo:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.12.06. 20:11  Hozzászólás  Válasz délkelet (133) hsz.-re     Olvasás  
  •   134   
Avatar

rendszer admin
 
Na', szóval!
Egy dolog biztos, mindegyik ládán hamis a felirat.
Ebből kiindulva én a "vegyes" feliratú ládából vennék ki egy gyümölcsöt, mert két dolog akkor egyből biztos:
  1. Biztos, hogy nem vegyesen vannak benne (a hamis felirat miatt)
  2. Így amit kiveszek (almát, vagy körtét), biztos, hogy csak az van a ládában.
Tegyük fel, hogy almát veszek ki:
  • A "vegyes" feliratúból almát vettem ki, tehát biztos, hogy abban a ládában alma van.
  • Az "alma" feliratúban viszont nem lehet vegyesen, mert akkor a "körte" feliratúnak igaznak kellene lennie, amiről viszont tudjuk, hogy nem igaz.
  • Tehát
    • A "vegyes" feliratúban csak alma van (amit kivettem).
    • A "körte" feliratú ládában van a vegyes gyümölcs.
    • Az "alma" feliratúban csak körte van.

A másik megoldása ennek (ha másképpen van címkézve):
Tegyük fel, hogy körtét veszek ki:
  • A "vegyes" feliratúból körtét vettem ki, tehát biztos, hogy abban a ládában körte van.
  • A "körte" feliratúban viszont nem lehet vegyesen, mert akkor az "alma" feliratúnak igaznak kellene lennie, amiről viszont tudjuk, hogy nem igaz.
  • Tehát
    • A "vegyes" feliratúban csak körte van (amit kivettem).
    • Az "alma" feliratú ládában van a vegyes gyümölcs.
    • A "körte" feliratúban csak alma van.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2015.12.06. 13:25  Hozzászólás  Válasz délkelet (130) hsz.-re     Olvasás  
  •   132   
Avatar

rendszer admin
 
Szerintem egy gyümölcs kivétele az egyik ládából elegendő a megoldáshoz.
De azt nem írom le, hogy melyikből, és miért ..... :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2015.12.03. 20:17  Hozzászólás
  •   130   
Avatar

---
 
Van három ládánk, az egyikben csak almák, a másikban csak körték vannak, a harmadikban pedig a kettő vegyesen. Van három ugyanilyen feliratunk is a ládákon, de sajnos mindegyik rossz helyen. A ládák tartalma nem látható, és tapogatózással sem tudunk meggyőződni a ládák tartalmáról. Tudunk viszont mintát venni a ládák tartalmából: egyszerre egy gyümölcsöt tudunk kivenni valamelyik ládából és rátekintéssel megállapítani a fajtáját. A kihúzott gyümölcsöt félre lehet tenni, nem kell visszarakni. Legkevesebb hány ilyen húzásból tudjuk eldönteni, melyik felirat melyik ládára való?
 






  2015.12.03. 19:07  Hozzászólás
  •   127   
Avatar

---
 
Sátruk mellett pihen két indián. Egyszer az egyik megszólal:
Uff, kicsi Sebes Szél, te vagy az én bátor fiam!
Uff, Felkelő Nap, te viszont nem vagy az én apám!

Hogyan lehetséges ez?
 






  2015.12.02. 23:12  Hozzászólás  Válasz baby-lon (123) hsz.-re     Olvasás  
  •   124   
Avatar

---
 
Nem mondok sem igent, se nemet a válaszodra :) Viszont ráérős idődben kifejtenéd bővebben is? (az úgy igazán szép :D ) ;)
 








  2015.12.02. 22:27  Hozzászólás  Válasz gergerg (119) hsz.-re     Olvasás  
  •   120   
Avatar

---
 
Lehet, hogy ez, de az se baj, ha nem, mert ez is igen érdekes :)

Hetedhétország királya nagy gondban van: szépséges szép leánya kezéért királyfiak tucatja verseng. Hogyan döntse el, melyik közülük a legokosabb, ki méltó arra, hogy elnyerje egyetlen leánya kezét és a koronát? Szerencsére a királykisasszony nemcsak szép, hanem furfangos észjárású is. Hosszas töprengés után a következő feladványt fundálja ki kérőinek :

-A három kincsesláda -egy arany, egy ezüst és egy bronzláda- egyikében kincset rejtettem el. A ládákon a következő feliratok vannak:

Az ARANYLÁDA felirata: A kincs ebben a ládikában van

Az EZÜSTLÁDA felirata: A kincs nem ebben a ládikában van

A BRONZLÁDA felirata: A kincs nem az aranyládikában van


A ládákon lévő három állítás közül legfeljebb egy igaz.

Melyik ládában van a kincs?"-
 


  2015.12.02. 21:27  Hozzászólás  Válasz délkelet (116) hsz.-re     Olvasás  
  •   119   
Avatar

terra alapító
 
De nem tudja. :-) Valami kincsesládák voltak benne, arany, ezüst meg bronz, de nem találom.
 


  2015.12.02. 20:46  Hozzászólás  Válasz Jana11 (117) hsz.-re     Olvasás  
  •   118   
Avatar

---
 
Ja, és ráadásul a faiskolás szerint csak egy állítás lehet igaz.
Ezt a feladatot így nem lehet megoldani, biztos vagyok benne.
 


  2015.12.02. 20:43  Hozzászólás  Válasz délkelet (116) hsz.-re     Olvasás  
  •   117   


---
 
Helyesbítettem a hozzászólásomat....azaz szerintem ha van 1, 2 megoldás, a harmadika meg nincs meghatározás, akkor bármelyik.
 


  2015.12.02. 20:42  Hozzászólás  Válasz Jana11 (115) hsz.-re     Olvasás  
  •   116   
Avatar

---
 
Ne haragudj, nem értek veled egyet: egy ilyen tipusú feladatnál nem lehetnek mellékmegoldások. Ha gergerg közre tudná adni az eredetit, hidd el, egyértelmű választ lehetne adni.
 


  2015.12.02. 20:37  Hozzászólás  Válasz délkelet (113) hsz.-re     Olvasás  
  •   115   


---
 
Teljesen igazad van neked is, és még azt mondanám, hogy mivel a barackra nincs meghatározás, teljesen mindegy melyiket vesszük. Attól hogy rá nincs vonatkozás, még lehet nagy az árnyéka.
 




  2015.12.02. 20:30  Hozzászólás  Válasz Jana11 (111) hsz.-re     Olvasás  
  •   113   
Avatar

---
 
Jana: bevallom, nem értem ezt az "egyszerre a háromból " dolgot.
Zongorázzuk le mindhárom állítást:
-Ha az első igaz, akkor a másik kettő hamis, de ebből engem csak a második érdekel: a "körte kis koronát nevel", ami hamis, tehát az alma és a körte is nagy koronát nevel.
- Ha a második az igaz: ilyen megoldás nem is lehet, mert a másik kettőnek egyaránt hamisnak kellene lenni, de egyszerre az alma nem lehet nagy ill. kis koronájú.
- Ha a harmadik igaz: akkor az első két állítás hamis, vagyis csak a körte lehet nagy koronájú.
Tehát két megoldás lehetséges, ami egy ilyen feladatnál nem történhet meg:
1. a körte és az alma is nagy koronájú
2. csak a körte :)
 




  2015.12.02. 20:07  Hozzászólás  Válasz délkelet (109) hsz.-re     Olvasás  
  •   111   


---
 
Figyelj, délkelet, azt nem mondja a faiskolás, hogy egyszerre a háromból csak egy igaz. Csak annyit mond, hogy egy igaz. Az almára vonatkozó két állítás mindkettő hamis nem lehet. Az egyiknek igaznak kell lennie. Ha ez így van, akkor jön ki a körte nagysága. Sorrendben: hamis, hamis, igaz.
 


  2015.12.02. 20:00  Hozzászólás
  •   110   
Avatar

---
 
Manócska egyszer sült tököt készített barátainak. Mielőtt azonban tálalhatta volna, a sült tök eltűnt. A tökházban Manócskán kívül még négyen voltak: Mazsola, Tádé, Egérke és Varjú bácsi.. A kérdésre, hogy ki ette meg a sült tököt, így válaszoltak:

Mazsola: - Tádé volt.

Varjú bácsi - Nem én voltam.

Tádé: - Egérke volt.

Egérke: - Tádé füllent.

Ki ette meg a sült tököt, ha négyőjük közül pontosan egy hazudott?
 


  2015.12.02. 19:40  Hozzászólás  Válasz gergerg (108) hsz.-re     Olvasás  
  •   109   
Avatar

---
 
Akkor csak a körte a megoldás. Éppen ezért nem lehet megoldani a feladatot, mert csak egy megoldása lehet egy ilyen rejtvénynek.
 




  2015.12.02. 19:22  Hozzászólás  Válasz gergerg (106) hsz.-re     Olvasás  
  •   107   
Avatar

---
 
Kötözködésképpen: ha az első állítás igaz (az alma nagy koronát nevel), akkor a másik hamis (a körte kis koronát nevel), vagyis a körte is nagy koronát nevel... :)
 


  2015.12.02. 19:13  Hozzászólás  Válasz délkelet (104) hsz.-re     Olvasás  
  •   106   
Avatar

terra alapító
 
Ez a következő rejtvény. Vajon jól alakította át gergerg a feladatot?

A: Igen
B: Nem
C: 50-50%

:-)





(jól)
 




  2015.12.02. 18:28  Hozzászólás  Válasz gergerg (98) hsz.-re     Olvasás  
  •   104   
Avatar

---
 
Gergerg! Biztos jól alakítottad át a rejtvényt, kertészeti stílust adva neki? Mert szerintem ez egy tipusfeladat, így leírva túl egyszerű lenne. Ha tévedek és nem alakítottad át, elnézést :)
 


  2015.12.02. 18:18  Hozzászólás
  •   103   


---
 
Árnyékot kisebbet-nagyobbat mindegyik fa ad. Az volt a kérdés, hogy árnyékadó fát szeretne. Tehát tök mindegy melyiket veszi meg. Ha mégis a legnagyobbat adót szeretné, akkor az almát.
 










  2015.12.02. 17:19  Hozzászólás
  •   98   
Avatar

terra alapító
 
No akkor adok én is egy feladványt!

Árnyékadó fát szeretnénk a kertünkbe. Van 3 fa a faiskolában, egy alma, egy körte, és egy barack. Mindegyik alatt van egy táblácska. Az alma alatti táblán az áll, nagy koronát nevel. A körte alatti táblán, hogy ez a fa kis koronát nevel. A barack alatti táblácskára viszont az van írva, az alma nem nevel nagy koronát. A faiskolás azt mondja, csak az egyik állítás igaz.

Melyik fát vegyük meg?
 




  2015.12.01. 21:23  Hozzászólás  Válasz vizerg (95) hsz.-re     Olvasás  
  •   96   
Avatar

---
 
Teljesen jól értelmezted :)
Bevallom, amikor sok éve először mesélte el egy ismerősöm ezt a feladványt, nem akartam hinni a megoldásban, annyira ellenkezett a "normális észjárással".
 


  2015.12.01. 21:11  Hozzászólás  Válasz délkelet (94) hsz.-re     Olvasás  
  •   95   


---
 
áááá, megértettem.
Valami ilyesmiben gondolkoztam én is, csak nem tudtam megfogalmazni, de most már világos.
Mivel az első választásnál dupla annyi esélyünk volt, hogy rosszat választunk mint arra, hogy a jót, ezért kell változtatni, mert bár van rá 1/3-ad esély, hogy a jóról váltunk a rosszra, de 2/3-ad esély van arra, hogy a rosszról váltunk a nyerő ajtóra.
Ha jól értelmeztem futtában... :)
Tényleg érdekes feladvány volt, köszi :)
 


  2015.12.01. 20:34  Hozzászólás
  •   94   
Avatar

---
 
Az első link lényegében a megoldásról szól, a második pedig nagyon tanulságos, feltétlen érdemes végigolvasni szerintem!!! (különösen a Marilyn vos Savant-ról szóló részt - vigyázat, kétoldalas)

http://poker.deluxe.hu/20080904/a_monty_hall_paradoxon 

https://ipon.hu/elemzesek/ket_kecske_egy_auto_es_a_vilag_legokosabb_noje/2452/1 
 




  2015.12.01. 20:07  Hozzászólás  Válasz délkelet (82) hsz.-re     Olvasás  
  •   92   
Avatar

terra alapító
 
Ja, nekem csak most esett le hogy ez az érdemes azt jelenti hogy érdemes változtatni. Azt hittem elírtad és azt javítod mert ez volt az előző mondat:
Még mielőtt közzétenném a megoldást: linkelek majd két oldalt is, amit érdemes alaposan átolvasgatni.

Na ennyit ér a tudomány. Rájövök hogy érdemes-e vagy sem, de egy mondatot már nem tudok értelmezni. :nahat:
 








  2015.12.01. 20:01  Hozzászólás  Válasz tgwh (85) hsz.-re     Olvasás  
  •   88   
Avatar

terra alapító
 
Köszönöm hogy legalább te bízol benne. Mondanám hogy így már nagyobbak az esélyeim, de nem lettek nagyobbak. :-)


Off: Volt egy pali a tv-ben. Volt vagy négy gyerekük, mind nagy már, mikor az asszony megint terhes lett. A pali gyanakodott hogy nem az övé a gyerek, így csináltatott dns tesztet vagy mit. Minden gyerekétől vitt valamit hogy megállapítsák övé-e az újszülött. Nos, jó hírt is kapott, meg rosszat is. Az újszülött az övé volt, de a négy nagyobból egyik sem. Erre mondják, kell neked kíváncsiskodnod.
 


  2015.12.01. 19:58  Hozzászólás
  •   87   
Avatar

---
 
Másik megközelítés: csináljunk egy táblázatot, ami három különböző lehetőséget tartalmaz. Sajnos én ilyen táblázatos részt szerkeszteni nem tudok hirtelen :oops:
Mindegyik alkalommal az első ajtót választom (nem mondtam, de ez az egész egy USA-beli vetélkedő kapcsán került terítékre, ahol az ajtók mögött két kecske és egy autó volt)
Tehát:
K K A > ha változtatok, mivel a játékvezető kiveszi a második helyen lévő kecskét, nyerek.
K A K > ha változtatok, ....................................harmadik helyen lévő kecskét, nyerek.
A K K > ha változtatok, ..................................... az egyik kecskét, veszítek.

Több vari nincs, ezek ismétlődnek.
 


  2015.12.01. 19:57  Hozzászólás  Válasz délkelet (42) hsz.-re     Olvasás  
  •   86   
Avatar

terra alapító
 
Te. Lehet mégis a Józsié a gergerg gyereke :D :clap:

Ha eltaláltad hol a nyeremény, akkor tökmindegy. Ha nem találtad el, akkor azt hagyja csukva, ahol a nyeremény van. Na de honnét tudod hogy eltaláltad vagy sem? Matematikailag változtass, gyakorlatilag meg vakszerencse. Persze matematikailag a vakszerencsére nagyobb az esélyed ha kettő közül választasz :D
De magyarázd már meg, miért érdemes? Vagy jól döntesz, vagy nem. Ez tényleg érdekes feladvány volt.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég