Fejtörő feladványok Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
  2015.12.01. 19:51  Hozzászólás  Válasz gergerg (77) hsz.-re     Olvasás  
  •   85   
Avatar

terra alapító
 
Te keversz két kérdést :D az esélyed az ''igen-nem''. Hogy tőled van-e, az már háromesélyes, ha a Józsi kiesik, akkor már csak kétesélyes. De ilyen gömbölű kopasz arcot le sem tudsz tagadni, szóval szerintem tiéd a gyerek :D :D :dejo:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.12.01. 19:48  Hozzászólás
  •   84   
Avatar

---
 
Elöljáróban, a matematikusok többsége hülyének nézte azt, aki a csere mellett döntött (erről is lehet olvasni az egyik linkben)
Tehát: az első döntés esetében nyilván 1/3 az esély a helyes döntésre. A maradék két ajtót pedig kezeljük egy csomagként: erre az egy csomagra az esély pedig értelemszerűen 2/3. Amikor kiveszik a csomagból a rossz megoldást, a csomag már csak egy elemet tartalmaz, de ugyanúgy 2/3 eséllyel. Kb. ennyi az egyik megközelítés...
 


  2015.12.01. 19:45  Hozzászólás
  •   83   


---
 
Te gergerg, khmm... Az asszonynak ne mondd meg azért, hogy érdemes változtatni... :dejo:
 




  2015.12.01. 19:41  Hozzászólás
  •   81   
Avatar

---
 
Még mielőtt közzétenném a megoldást: linkelek majd két oldalt is, amit érdemes alaposan átolvasgatni. :thumbup:
 






  2015.12.01. 19:31  Hozzászólás
  •   78   
Avatar

---
 
Mivel gyakorlatilag mindenki, aki szeretett volna részt venni a vitában, már letette a voksát, így szerintem a megoldást is lassan közzé tehetném... :)
Egyetértetek?
 


  2015.12.01. 19:29  Hozzászólás  Válasz délkelet (73) hsz.-re     Olvasás  
  •   77   
Avatar

terra alapító
 
Próbálgatja a .... :-)

De itt nem az a kérdés hogy mi lenne ha 2 pohár vagy két ajtó lenne, hanem hogy változnak-e az esélyeid ha az egyiket elveszik a háromból.

Mondok egy másik példát. Az asszony azt mondja, nem biztos hogy enyém a gyerek. Lehet hogy Sanyié, vagy Józsié. Na ugye egyből azt gondolom, hogy biztos nem az enyém, mert nagyobb az esélye hogy Sanyié vagy Józsié. De mi van akkor ha azt mondja az asszony hogy Józsival nem feküdt le? Javulnak az esélyeim? Az esélyeim ugyan olyanok arra hogy enyém-e a gyerek, mit a gyerek születésének pillanatában.
 




  2015.12.01. 19:26  Hozzászólás  Válasz gergerg (74) hsz.-re     Olvasás  
  •   75   
Avatar

rendszer admin
 
Ez pont nem igaz. :)
Éppen ez a matematikai logika lényege, hogy nem az számít, amit látsz, vagy látni akarsz, hanem csak az számít, ami történik. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.12.01. 19:23  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (71) hsz.-re     Olvasás  
  •   74   
Avatar

terra alapító
 
Nem szabad kihagyni az 50%-ot a történetből, mert az visz el a tévútra.
 


  2015.12.01. 19:22  Hozzászólás  Válasz gergerg (70) hsz.-re     Olvasás  
  •   73   
Avatar

---
 
"Mivel két poharad maradt, azt gondolod 50-50 százalék az esélyed, de nem. "- de igen! Próbáld ki, a nagy számok törvénye alapján ugyanannyiszor öntöd le magad, mint maradsz szárazon!
 


  2015.12.01. 19:21  Hozzászólás  Válasz délkelet (69) hsz.-re     Olvasás  
  •   72   


---
 
De ha így könnyebb, akkor úgyis megfogalmazhatom, hogy a második döntés felezi az első körben hozott döntés %-os eredményességét. Azaz a második helyzetben felezés után az
első körben hozott rossz döntésre van 33 % esélyem, az első körben hozott jó döntésre 17 %- esélyem. A kétszeri döntés kétszerezi a %-ot, tehát 66 és 34. Azaz 33-34 %-kal több esélyem van a jó ajtóra ha változtatok.
 


  2015.12.01. 19:17  Hozzászólás  Válasz délkelet (69) hsz.-re     Olvasás  
  •   71   
Avatar

rendszer admin
 
Szerintem segítsél már annyit nekik, hogy az 50%-ot felejtsék el ..... :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.12.01. 19:12  Hozzászólás  Válasz délkelet (67) hsz.-re     Olvasás  
  •   70   
Avatar

terra alapító
 
Hú de nehéz elmagyarázni.

Képzel el hogy előtted van előtted 3 pohár. Az egyikben van víz, kettőben meg nincs. Bekötik a szemed, és az egyiket fel kell borítanod. Mekkora az esélyed hogy lelocsolod magad? Pont a feleannyi mint annak hogy nem, mert csak feleannyi pohárban van víz. Szóval viszonylag nyugalommal választasz ki egyet, mert annak az esély hogy lelocsolod magad, a fele, mint annak hogy megúszod szárazon. Ha viszont én elveszem az egyik üres poharat, akkor már meg is nőtt az esélye annak hogy lelocsolod magad, mert a te annak tudatában választottad a poharat hogy kétszerakkora esélyed van megúszni mint leönteni magad. És itt jön a csel. Mivel két poharad maradt, azt gondolod 50-50 százalék az esélyed, de nem.

Mindegyik pohárnak 33% az esélye hogy kiválasztod. Ha 2 csoportra osztod, jók és rosszak, akkor 66% a jó poharak esélye, és 33 a rosszé. Ha elvszem az egyik jót, akkor a másik jóhoz hozzáadódik az elvett pohár esélye, mert súgtam.
 


  2015.12.01. 19:10  Hozzászólás  Válasz Jana11 (68) hsz.-re     Olvasás  
  •   69   
Avatar

---
 
Első mondat ok, másodikat (főleg a %-os részét) nem értem sajnos :oops: Az esélyek összege %-ban kifejezve 100-nál nem lehet nagyobb szerintem.
 


  2015.12.01. 19:03  Hozzászólás  Válasz délkelet (57) hsz.-re     Olvasás  
  •   68   


---
 
A %-os véleményem az a logikám szerint, hogy ugye akkor első körben 66 %- rossz választás esély, 34 % jó választás esély.
Második körben már nem a saját 2. kör 50-50 %-a számít, hanem az első kör %-os döntésének változtatása játszik. Azaz 116 %-ra növeli az eredeti döntés rossz lehetőségének esélyét, 84 %-ra az eredeti döntés jó esélyét. Tehát 33 %-kal több az esélyem a jó döntésre, ha nem maradok az első körös döntésemnél, hanem változtatok.
 


  2015.12.01. 19:02  Hozzászólás  Válasz gergerg (65) hsz.-re     Olvasás  
  •   67   
Avatar

---
 
Ez pontosan így van! De ha a 3. ajtóra is 33 % az esély, akkor miért cseréljek 33-at 33-ra? :D
 


  2015.12.01. 19:00  Hozzászólás  Válasz baby-lon (63) hsz.-re     Olvasás  
  •   66   
Avatar

terra alapító
 
Na én már csak azért sem keresem meg, az utolsó csepp véremig harcolok az igazamért. (ha van ha nincs) :D
 


  2015.12.01. 18:59  Hozzászólás  Válasz délkelet (54) hsz.-re     Olvasás  
  •   65   
Avatar

terra alapító
 
Első választásra neked mindig 33% az esélyed a jó ajtót eltalálni. (ne vedd személyeskedésnek, nekem is :-) ) Teljesen mindegy hogy melyiket választod, az esély 33. Persze ettől lehet hogy mégis a jót választottad, de matematikailag 3-ból csak egyszer fog összejönni.
 










  2015.12.01. 18:51  Hozzászólás
  •   60   
Avatar

---
 
Még egy megközelítés: ahogy az előbb baby-lon is írta, a józan ész az diktálja, hogy 50-50 % az esély mindkettőnél. Akkor viszont mi a fejtörő ebben? Adja magát a dolog, hogy nem a természetesnek tűnő megoldást kell választani. Vagy mégis???
 




  2015.12.01. 18:48  Hozzászólás  Válasz délkelet (52) hsz.-re     Olvasás  
  •   58   
Avatar

terra alapító
 
Nincs 17%. Az a megtévesztő hogy 2 ajtó közül az egyik mögött vagy ott van az ajándék, vagy nincs, tehát 50-50. viszont nekünk a teljes játékot kell néznünk, ahol 2/3 az esélyünk arra hogy rosszat választunk. Azaz ha kiesik az egyik rossz, akkor érdemes cserélni, mert az esélyek nem változtak, csak a választási lehetőségek. Továbbra is 2/3 az esély arra hogy a rossz ajtót választottuk.
 




  2015.12.01. 18:45  Hozzászólás
  •   56   


---
 
Az első körben abból indulok ki, hogy kétszer nagyobb az esélyem a rossz választásra, mert a háromból kettő rossz, egy a jó.
A maradékokból kiveszik a rossz választást, tehát megmarad a jó. Ezért célszerű változtatni.
 


  2015.12.01. 18:43  Hozzászólás  Válasz baby-lon (50) hsz.-re     Olvasás  
  •   55   
Avatar

---
 
A végét nem pontosan értettem, de kb. ugyanazt válaszoltam volna, mint az előbb gergergnek.
 


  2015.12.01. 18:39  Hozzászólás  Válasz gergerg (48) hsz.-re     Olvasás  
  •   54   
Avatar

---
 
Tételezzük fel, hogy az 1. számú ajtó az eredeti választás, a módosítás pedig a 3. számú lesz. Az, hogy én melyiket választom, a vakvéletlenen múlik, ennyi erővel választhattam volna a 3. számút is. Ebben az esetben mennyi lenne az esélyem: 33 vagy 50%?
 


  2015.12.01. 18:39  Hozzászólás  Válasz gergerg (51) hsz.-re     Olvasás  
  •   53   


---
 
Az oké, hogy három ajtóból indultunk, de miután megmutatják az egyik rosszat, marad kettő. És akkor itt megint választasz, hogy meghagyod e az első választásodat-e vagy nem. Tehát új kör kezdődik, és 50-50 százalék az esély , ezért mindegy, hogy váltasz-e mert ugyanakkora az esélyed ... Szerintem!
 


  2015.12.01. 18:36  Hozzászólás  Válasz gergerg (51) hsz.-re     Olvasás  
  •   52   
Avatar

---
 
Csak az első részre válaszolok egyelőre. Természetesen nem az 1 %-on kötözködök, mert az 1/3 gyakorlatilag 33 %-nak felel meg, én is gyakorta így mondom. De itt 17 %-ról van szó.
 


  2015.12.01. 18:32  Hozzászólás  Válasz délkelet (49) hsz.-re     Olvasás  
  •   51   
Avatar

terra alapító
 
Nem egészen. :-)

Ha jobban meggondoljuk, akkor 33% az esély hogy jót választok. 66% az esély hogy rosszat. (most nehogy a maradék 1 %-ot keresd)
Na már most ha az egyik rosszat megmutatják, akkor akkor a jóra még mindig 33% az esély, és még mindig 66% hogy rosszat választottam. Ezért kell cserélni. Persze a 2 maradék ajtó közül 50-50% az esély, csakhogy mi 3 ajtótól indultunk.
 


  2015.12.01. 18:30  Hozzászólás  Válasz délkelet (42) hsz.-re     Olvasás  
  •   50   
Avatar

terra alapító
 
Bár a józan paraszti észnek ellentmond, szerintem megéri váltani. A főiskolai matek tanulmányaim mondatják velem, hogy első esetben 33%, a másodikban 50% az esélyünk, előbbinél akkor is, ha kinyitja az ajtót. Akkor lenne 50, ha véletlenszerűen nyitná ki. De nem biztos amúgy... :remulet:
 


  2015.12.01. 18:17  Hozzászólás  Válasz gergerg (48) hsz.-re     Olvasás  
  •   49   
Avatar

---
 
Tehát az eredetileg választott ajtóra adsz 33% esélyt, a másikra 50%-ot, ez így összesen 83%. Tehát 17% az esélye annak, hogy egyik mögött sincs nyeremény, vagyis becsaptak?
 


  2015.12.01. 17:51  Hozzászólás
  •   48   
Avatar

terra alapító
 
Ez viszonylag egyszerű, csak megtévesztő.

Ha 3 ajtó közül választunk, akkor 66% az esély arra hogy rosszat választunk. Tehát mondhatjuk, hogy rosszat választunk. Amikor viszont a maradékból az egyik kiesik, akkor már 50% az esély arra hogy jót választunk, ha ujra választunk, tehát az esélyeink nőttek. Na már most azt is gondolhatnánk hogy ha 50-50 az esély arra hogy jót választunk, akkor mindegy hogy cserélünk-e vagy sem. Mivel tippelünk, így az esélyeket kell összevetni. Az amit már kiválasztottunk, 33% eséllyel a jó ajtó. Ez akkor is így lesz, ha a másik kettőből az egyiket elvesszük. Ha viszont cserélünk, akkor új esélyosztás van, és a maradék ajtónak már 50% az esélye. Hogy a valóságban melyik mögött lesz az ajándék, az nem mondható meg, de az esélyünk akkor a nagyobb, ha cserélünk.

Eztet agyaltam ki. :-)
 


  2015.12.01. 16:36  Hozzászólás
  •   47   
Avatar

---
 
Csak a pontosítás végett: azzal, hogy a játékvezető felajánlja a választásunk módosításának lehetőségét, semmilyen módon nem akar befolyásolni bennünket. Számára lényegtelen, hogy megnyerjük-e a nyereményt vagy sem. Aki marad az eredeti választás mellett, azzal ért egyet, hogy az esélye pontosan 50% a nyerésre akkor is, ha marad, akkor is, ha változtat. Aki változtat, az azért teszi, mert szerinte ekkor 50%-nál nagyobb lesz az esélye a nyerésre (nyilván nem 100%, de több, mint 50%).
A tippjeiteket lehet módosítani vagy megerősíteni ezek után, mondjuk ma este 22 óráig.
 


  2015.12.01. 14:03  Hozzászólás  Válasz Lactarius (45) hsz.-re     Olvasás  
  •   46   
Avatar

rendszer admin
 
Függetlenül attól, hogy neked kell választani, pont ez a trükk benne, hogy .... :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.12.01. 13:56  Hozzászólás  Válasz délkelet (42) hsz.-re     Olvasás  
  •   45   


---
 
Nincs, mert 50% az esélye, hogy a maradék kettőből pont a nyereményt tartalmazót választottuk, vagy nem.
 


  2015.12.01. 13:43  Hozzászólás  Válasz délkelet (42) hsz.-re     Olvasás  
  •   44   
Avatar

rendszer admin
 
Csak tippelek, én újat választanék (nem írom le, hogy miért).
Bár ettől még ugyanúgy dönteni kell .... :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.12.01. 13:28  Hozzászólás  Válasz délkelet (42) hsz.-re     Olvasás  
  •   43   


---
 
Hát én ezen nagyon sokat gondolkoztam. Ennek tényleg van megoldása?
Van valami amire nem jövök rá és az alapján egyértelműen ki lehet találni, hogy melyikben van a nyeremény, vagy csupán a valószínűsége nagyobb és nem lehet biztosra menni? Ez nem derült ki számomra...
 


  2015.11.29. 13:17  Hozzászólás
  •   42   
Avatar

---
 
Az egyik legérdekesebb feladvány, amivel valaha is találkoztam:

"Van 3 ajtó, az egyik mögött nyeremény van. Célunk, hogy megtaláljuk a nyereményt a következő módon:

Választunk egy ajtót.
Ezek után a játékvezető a maradék két ajtóból kinyit egyet, ami mögött nincs nyeremény (ő - természetesen - tudja).
Dönthetünk, hogy megmaradunk az eredeti választásnál, vagy a harmadik (maradék) ajtó mellett döntünk."

Melyikőtök maradna az eredeti választás mellett és melyikőtök változtatna? Magyarán: van-e értelme változtatni vagy sem?

Ismét kérném azokat, akik ismerik a feladványt, hogy egyelőre csak ezt jelezzék, azután majd megvitatjuk a megoldást :)
 






  2015.11.29. 10:08  Hozzászólás
  •   39   
Avatar

---
 
Egy kis kétperces (a megoldást azért magyarázattal kérem) :) :

Pistike elhatározta, hogy ezentúl kedden, csütörtökön és szombaton mindig igazat fog mondani, más napokon mindig hazudik. Egyszer azt mondta a barátjának: „Holnap igazat fogok mondani.” Melyik napon történt ez?
 


  2015.11.28. 18:54  Hozzászólás  Válasz andras (37) hsz.-re     Olvasás  
  •   38   
Avatar

---
 
Egyre kisebb az esély, így valószínűleg ez egy megválaszolatlan kérdés marad a topicban :nahat:
 






ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron