Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Beszámolók a Duna-R Kft.-től kapott fajtákról Terra Lotto Jackpot:
1510 terra    
  2015.09.01. 21:09  Hozzászólás
  •   0   

Tél végén a Duna-R Kft. jóvoltából, a Terra-kert fórum közbenjárásával, a fórumozók hozzájuthattak 5 hibrid paprika vetőmagjához.
Az akkori akciót archiváltuk, ide kattintva megtekinthetők a részletek.

Ebben a topikban a fajtákkal kapcsolatos tapasztalatokat szeretnénk összegyűjteni. Mivel ez a topik is a Tudástárban van, ide is a Tudástárba ajánlom topikon keresztül lehet hozzászólást küldeni.

Az 5 kapott fajta:

Kard F1
 Rezisztencia: HR Tm2, IR TSWV, IR M
Korai, folytonnövő, csüngő, fényes bogyójú, csípős, hegyes hibridpaprika. Növekedési erélye közepes. Termése szabályos alakú, tömege 50-80 g, hossza 18-24 cm, vállszélessége 3,5 cm. Szedéséretten halványzöld, teljesen beérve piros.
A fényhiányra alig érzékeny, a téli fényszegény időszakban is jól köt. A dohány mozaik vírussal (TMV) és az Óbuda paprika vírussal (ObPV) szemben magas szinten, paradicsom foltos hervadás vírussal (TSWV) szemben közepes szinten rezisztens. Emellett a gyökérgubacs fonálféreggel (M) szemben is ellenálló. Termései gyengén lilulhatnak.
Felkötözve két szálra metszve, vagy kordon mellett metszetlenül termelhető legeredményesebben. Hajtatható az év bármely szakában, fűtött és fűtetlen berendezésben egyaránt. Téli termesztésben 4, később 5 tövet ültessünk m2-ként.
Könnyen termelhető, jól köt, a termés megbízhatóan csípős. Termesztését javasoljuk talajon, kőgyapoton, kókuszroston és faaprítékon is.

Kapitány F1
 Rezisztencia: HR Tm2, IR TSWV
Folytonnövő, zöldből pirosba érő, csüngő hibrid, tálcás értékesítésre, exportra is alkalmas kápia fajta.
Termései lapítottak, túlnyomórészt kétrekeszűek, egyöntetűek. Húsa vastag, egyenletesen színeződik, mikrorepedésre nem hajlamos, hosszan pulton tartható.
Extra korai fajta, kísérleteink első szedéseiben nagyságrendekkel több paprikát nevelt meg a kontroll fajtáknál. A fényszegény időszakban is megbízhatóan jól köt, alkalmas egész éves hajtatásra, és kiváló eredményt ad hidrokultúrában is.
Kiemelkedő stressztűrése miatt szabadföldön is sikeresen termeszthető. Intenzív szabadföldi termesztésre 5,5-6,5, hajtatásban 5-5,5 növényt ültessünk m2-ként.

Szalva F1
 Rezisztencia: Xv2
Baktérium rezisztens (Xanthomonas vesicatoria), csípős almapaprika újdonság. Termései a Zsófia F1-nél kisebb méretűek és lapítottabb gömb formájúak, bibepontjuk zárt, húsuk vastag. Bogyói átlagos súlya 60-80 gramm, vállátmérője 6-8 cm. Szabadföldre 5-6, hajtatásban 5-5,5 növényt ültessünk m2-ként. Erős ág- és gyökérrendszert növel, rendkívül könnyen termeszthető. Csípőssége megbízható, konzisztenciája stabil, töltve és egészben savanyításra is kiváló.

Zalkod F1
 Rezisztencia: HR Tm2, IR TSWV, IR M
Folytonnövő, csüngő, kúp alakú, szép fehér, édes, nagy bogyójú hibrid. A termés tömege 120-140 g. Szedéséretten fehér, teljesen beérve piros.
Növekedési erélye nagy ízközei aránylag rövidek, fényhiányra kevéssé érzékeny. A téli fényszegény időszakban is biztonságosan és nagyon jól köt. Lilulásra nem hajlamos. A dohány mozaik vírus (TMV és az Óbuda paprika vírus ObPV) ellen rezisztens. A paradicsomfoltos hervadás vírussal és a fonálféreggel szemben is ellenálló.
Az év bármely szakaszában termelhető fűtött és fűtetlen berendezésben, kordon mellett metszetlenül, vagy két szálra felkötve. Szabadföldön is korai, szép terméseket terem. Generatív fajta. Javasoljuk a termesztését talajon, kőgyapoton és kókuszroston. Téli termesztésben 4, későbbi ültetésben 4,5 tövet ültessünk egy m2-re.

Vazul F1
 Rezisztencia: HR Tm3
Középkorai, zöldből pirosba érő kaliforniai típusú hibrid. Kimagaslóan sok extra termést hozó fajta. Nagyméretű, egyöntetűen szabályos és fényes termései átlagosan 190-220 g tömegűek, 8-8,5 cm vállátmérőjűek. Megbízhatóan kötő, mikrorepedésre nem hajlamos fajta, bogyómérete megfelel a nagybani piac igényeinek.
Középhosszú ízközű, erős növekedési erélyű. Az év bármely szakaszában termelhető fűtött berendezés alatt, fűtetlen termesztésben kiültetése április végéig javasolt. Két szálra felkötözve vagy kordon mellett metszetlenül termelhető legeredményesebben. Javasoljuk a termesztését talajon, kőgyapoton és kókuszroston.
Hajtatásban 4-4,5, kordon mellett 5-5,5 tövet ültessünk egy m2-re.

2015.08.03. 20:09  Hozzászólás
  •   22   

VAZULF1 (duna-r mag) blondy típusú paprika

Az elején jegyzem meg, hogy ezek félig fagyott palánták voltak a lustaságom miatt ! ezért lassabban értek be.

KepKepKep

Kép Rezisztencia: HR Tm3
Középkorai, zöldből pirosba érő kaliforniai típusú hibrid. Kimagaslóan sok extra termést hozó fajta. Nagyméretű, egyöntetűen szabályos és fényes termései átlagosan 190-220 g tömegűek, 8-8,5 cm vállátmérőjűek. Megbízhatóan kötő, mikrorepedésre nem hajlamos fajta, bogyómérete megfelel a nagybani piac igényeinek.
Középhosszú ízközű, erős növekedési erélyű. Az év bármely szakaszában termelhető fűtött berendezés alatt, fűtetlen termesztésben kiültetése április végéig javasolt. Két szálra felkötözve vagy kordon mellett metszetlenül termelhető legeredményesebben. Javasoljuk a termesztését talajon, kőgyapoton és kókuszroston.
Hajtatásban 4-4,5, kordon mellett 5-5,5 tövet ültessünk egy m2-re.

Kép Vetés: 02.27.
Kelés: 03.06 100%-os !!!
Pikírozás : 03.13
Kiültetés : 04.24 (hideg fóliába)
Első szedés : 07.30 teljes piros állapotban.

Azt tapasztaltam, hogy az első termések megfogják a növény felfelé növését mert az első termésekre koncentrál. Itt lehet, hogy hasznos lenne kitépni az elágazásnál az első virágokat, hogy inkább erősödjön a növény. Én két szálon felvezetem. Hogy levettem az első tökéletesen beérett terméseket könnyítettem a növényeken el is indultak felfelé !!

10 napnonta kapott woldüngert (ősszel NPK műtrágya beszántva, tavasszal VITAL berotálva).
Permetezések: palánta korban a szokásos dithan
05.04. ACTARA a levéltetük esetleges megjelenése megelőzésére.
05.12. systan dupló
05.24 ridomil gold + Mospilan
06.08 calypso
06.17 curzate
07.16 curzate

Van kérdés??

Megjegyzés: Az átlag valóban a fent leírtak szerint alakul én egy szebb példányt tettem ide.

2015.08.03. 20:05  Hozzászólás
  •   21   

2015.07.27. 21:32  Hozzászólás
  •   20   

A Duna ZRT s paprikák nálam is értékelhető formába kerültek / még egyszer köszönet az ügyintézőknek ! / .

2015.07.13. 20:23  Hozzászólás
  •   19   

Alul Kard F1, felül vásárolt hegyes erős. A Kard sötétebb és kissé nagyobb.

Kép

2015.07.12. 14:05  Hozzászólás
  •   18   

Nekem Kard, Kapitány és Zalkod van.
A szabadtéren csak szenvednek. Pár darab van üvegházban, ott szépen nőnek, kivéve a Zalkodot, ami elég alacsony, bár folytonnövőnek írják.
A Kardról is ettünk már, de elfelejtettem fotózni, most egy fotó készült a tőről. A Kapitány még csak zöld. Legalábbis azt hiszem, ez a Kapitány, mert ültettem másik fajta kápiát is.

2015.06.25. 18:29  Hozzászólás
  •   17   

Szalva F1 kint:

Kép

2015.06.20. 21:31  Hozzászólás
  •   16   

Vazul F1

Kép

Kard F1

Kép

2015.06.14. 11:26  Hozzászólás
  •   15   

A duna-r magosok nagyon hallgatnak. Nálam sajnos elfagytak mert még palántaként lusta voltam visszahozni őket a lakásba így csak 8 tő Vazul maradt valamennyire életképesnek. Itt vannak :

Kép

2015.06.09. 19:29  Hozzászólás
  •   14   

2015.05.05. 16:10  Hozzászólás
  •   13   

Képes beszámoló a kapott paprikamagokról...

03.21.-ei állapot:

KepKep

05.03.ai állapot:

KepKepKep

Pikírozva nem voltak, így kerültek kiültetésre. Ugyan volt amelyik kicsit később kelt mint a többi, de a kelési arány mindhárom fajtánál 100%

2015.04.28. 16:33  Hozzászólás
  •   12   

A kapott próba magokból a hétvégén fényképezetten ilyen állapotú palánta lett eddig.
Még nem ültettem ki őket, megvárom ennek a frontnak a végét.

2015.04.13. 18:50  Hozzászólás
  •   11   

2015.03.31. 20:05  Hozzászólás
  •   10   

A DUNA-R magok helyzete március 31-én :

Kép

Kép

2015.03.16. 20:12  Hozzászólás
  •   9   

Én is írnék egy rövidke beszámolót az eddigi történésekről. ZALKOD, KAPITÁNY és VAZUL került általam elültetésre. Ültetés napja március 8.

-ZALKOD F1 12/12 Előáztatva Kb. 8 óra hosszat, Kelés 5. napra
-KAPITÁNY F1 12/12 Előáztatva Kb. 8 óra hosszat, kelés 6. napra
-VAZUL F1 12/9 Előáztatva Kb. 8 óra hosszat, kelés 7. napra.

Nálam a Zalkodnak a leghosszabb a szára, utána következik a Kapitány , és a Vazul a legzömökebb. Fényképet, most nem tudtam csinálni róluk.

2015.03.16. 19:35  Hozzászólás
  •   8   

1 szem Zalkod kelt ki tegnap.
Jövőre, ha így megy, akkor odaadom Mariska néninek bérkeltetésre, és majd pikírozásra elhozom.

2015.03.12. 19:38
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kiraktam a padlófűtésre közvetlenül a tálcát. Az eredmények állása nem túl fényes, de még hagyok esélyt:
Kard 4/1
Kapitány 8/2
Szalva 8/2
Zalkod 8/3
Vazul 4/0

2015.03.16. 19:17

2015.03.16. 19:32  Hozzászólás
  •   7   

Három hét telt el, változás nincs. A zalkod f1-ből a kikelt 2-őn túl nem kelt ki azóta sem több, a kapitány f1-ből egy sem kelt ki.
Kard később lett vetve az még lehet valami.

A fentieket hétfőn kidobom, nem várok tovább.

2015.03.12. 17:38

2015.03.16. 19:31  Hozzászólás
  •   6   

Én csak a Kard F1-ből kértem, és kis is kelt szépen 20-ból 20, mint a képen is látható.

Kép

2015.03.12. 19:30

2015.03.16. 19:29  Hozzászólás
  •   5   

Nekem mind kikelt a kapott magok közül, de néhány nem tudott a maghéjból kitörni, az tönkre fog menni. Ott szerencsétlenkedik a zöld száron a mag már napok óta. Ha nőne a levél, biztosan le tudná dobni, de csak szenved.
A kápia jóval később kelt, mint a többi, de már azok is kikeltek.

2015.03.12. 21:06

2015.03.16. 19:28  Hozzászólás
  •   4   

Nálam a kelési arányok, 02.23. vetéssel:

- Zalkod 5/1
- Kapitány 5/4
- Vazul 5/5

2015.03.13. 09:07

2015.03.16. 19:25  Hozzászólás
  •   3   

Én is szeretnék beszámolni a kapott paprika magokról. Március 7-én ( a holdnaptár szerint gyökérnap) ültettem el őket a kis lidlis palántanevelő tálcámba jóféle Sandis általános virágföldbe. Azért írom csak le, mert a többi palántám is ebben fejlődik legszebben. Remélem ez nem számít reklámnak! Leborítva a tetejével, jó kis párás környezetben voltak és a DK-i tájolású konyhaablaknál a gyújtólángon lévő konvektor tetején tartottam őket.
Tegnap már bujkáltak a gyorsabbak kifelé. A Zalkod F1 volt a leggyorsabb, 12-ből 11 kelt ki. A Kard F1 volt a következő, 12-ből 10 kelt, a Vazul és Kapitány is látszik már, de ők lustábbak. A leglustább pedig a Vazul, de már ő is megemelte a földet.
Pontos kelési arányt még nem tudok írni, de szerettem volna megosztani ezt a részeredményt is veletek.
Nagyon örülök, hogy kaphattam a magokból, hálás köszönet érte!

Kép

2015.03.15. 19:44  Hozzászólás
  •   2   

Tegnap elvetettük a Duna-R-es paprika magokat. Egy a Bauhausnál vásárolt mini fóliába.
Nem tervezem agyon pátyolgatni őket, de megkapták az általam ismert legjobb földet :
"Klasmann Traysubstrate" ebben évek óta 100% a kelés, meglátjuk, hogy lesz az idén.

2015.03.15. 10:59  Hozzászólás
  •   1   

A vetés ideje: február 27.

kelés az 5. naptól:

ZALKOD 8 magból 8
      KARD 7 magból 7

kelés a 7. naptól:

VAZUL 10 magból 10
      SZALVA 8 magból 8
      KAPITÁNY 8 magból 8

pikírozás : március 13-14.

Érdekesség hogy a Zalkodnak magasabb a szára, a kapitánynak meg alacsonyabb.
képek a a galériámba.