Szabadalmak, korlátozások a növényszaporításban, -eladásban Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Minden kérdés egy téma, egy konkrét kérdés. Mellőzzük a beszélgetést, arra ott a többi téma. Kérdeznek, válaszolnak, ellenvéleményt írnak.
  2021.03.24. 22:20  Hozzászólás
  •   1   
Avatar

---
 
Mivel nem sikerült közelebb jutnom a válaszokhoz, írtam a NÉBIHnek. Kaptam is választ, ezt foglalom össze itt saját szavaimmal, hátha valaki másnak is hasznos lehet. Ha valakit érdekel, az egész levelezést át tudom küldeni a pontos linkekkel, rendelet számokkal.

Sajnos úgy tűnik, a válaszban kapott információk alapján olyan jellegű tevékenységre, amire én gondoltam, nincs lehetőség legálisan, vagy legalábbis a lehetséges bevételhez/forgalomhoz mérten aránytalanul nagy idő és pénz befektetést kéne a fajtaregisztrációhoz/fajtafenntartáshoz szükséges vizsgálati dokumentációra fordítani.

    Milyen szabályok vonatkoznak a nemzeti fajtajegyzékben szereplő fajták szaporítására? Kaphat egyszerű halandó engedélyt szaporításra, vagy meg kell várni a lejárat évét (ha nem hosszabbítják meg) és utána lehet engedély nélkül árulni?

Mindent lehet szaporítani, az oltalom alatt állókat csak az oltalom tulajdonosának engedélyével. Viszont listán szereplő, vagy korábban a listán szereplő fajtát csak úgy lehet forgalmazni, ha bejelentkezel fajtafenntartónak, aminek a feltétele egy egy éves fajtaazonosság vizsgálat.

    Mi a helyzet azokkal a fajtákkal, amik nem szerepelnek az aktuális nemzeti fajtajegyzékben? Akár régebbi fajták, akár nagyon újak?

Léteznek eu-s bővebb listák, ahol meg lehet nézni az egyes fajtákat, de szerintem ezek sem teljesek, példának okáért a svájci Lubera ribizlifajtái nem szerepelnek a válaszban linkelt adatbázisokban, gondolom azért, mert nem eu, de ettől még biztosan oltalom alatt állnak. Házikerti és tájfajta vetőmagokra létezik egy némileg könnyített eljárás a fajta bejegyzésével kapcsolatban, amit egy 2011-es rendelet szabályoz.

    Van-e valami szabály arra vonatkozóan, ha nem tudom a fajtát. Pl. van egy jól bevált ribizli, ami már akkor a kertben volt, amikor ideköltöztünk, az előző tulaj sem tudja a fajtáját. Milyen felelősségem van egy ilyen 'fajta nélküli' növény eladásánál?

Az állami elismerésre kötelezett gyümölcsfajoknál (kb. minden ide értendő, kivéve általánosságban az egzotikusabb gyümölcsök, mint a datolyaszilva, kivi, stb.) kötelező a fajtaregisztráció és a fajtanév alatt történő forgalmazás, tehát névtelenül elvileg nem lehet eladni semmit.

    Jelent-e bármi különbséget, hogy egy növényt fajtanév nélkül kínálok eladásra vagy megjelölt fajtával? Szabálytalan, ha névtelenül adok el egy növényt, aminek egyébként tudom a fajtáját és engedélyköteles?

Az eladott növényeken kell, hogy legyen hatósági vagy termelői címke. Az információ visszatartása szabálytalan, csalás és a vásárló megtévesztése.

    Mire terjed ki a fajta védelme? Ha pl. magot fogok egy neves ribizliről és kinevelek egy következő generációt, amiből a nekem tetsző növényt szaporítom vegetatívan, akkor erre vonatkozik az adott fajta védelme, vagy ez a sajátomnak tekinthető?

A magról szaporított következő generációra nem terjed ki az oltalom, ugyanakkor a válaszban kiemelték, hogy az oltalom alatt álló fajtának minden növényi része védett. Hogy ez most itt azt jelenti, hogy nem is szedhetnél róla magot, azt nem tudom. Mindenesetre, ha ki is nevel valaki egy új generációt, a fentiek miatt így is nehézkes az ügymenet.

    Az interneten sok helyen futok bele olyan eladóba, aki láthatóan egyszerűen figyelmen kívül hagyja ezeket a kérdéseket, ezért az is érdekelne, van-e valami szabály arra, hogy ha mondjuk X összeg alatt értékesítek, vagy csak évi max pár száz növényről van szó, akkor melyik szabályok érvényesek/nem érvényesek rám nézve.

Erre a kérdésre nem írtak választ.

Ha van valakinek ötlete, mi itt a megfejtés, azt örömmel fogadom.
 


  2021.01.29. 22:34  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

---
 
Tavaly kiváltottam az őstermelői igazolványt azzal a feltett szándékkal, hogy nagyon kicsiben szaporítgatnék növényeket (elsősorban bogyósokat, fűszereket), és azokat eladásra kínálnám (vagy cserélgetném, ajándékoznám, de ez most a kérdés szempontjából lényegtelen) a helybelieknek háztól vagy akár termelői piacon. Elég sok tájékoztatást kaptam a falugazdásztól, illetve a Nébih oldalán, de sok kérdés maradt bennem, úgy gondoltam néhányat először feltennék itt, hátha érthetőbb és gyorsabb választ kapok.

A kérdéseim mind a fajtákat érintő szabadalmakkal, védettségekkel kapcsolatosak.

  • Milyen szabályok vonatkoznak a nemzeti fajtajegyzékben szereplő fajták szaporítására? Kaphat egyszerű halandó engedélyt szaporításra, vagy meg kell várni a lejárat évét (ha nem hosszabbítják meg) és utána lehet engedély nélkül árulni?
  • Mi a helyzet azokkal a fajtákkal, amik nem szerepelnek az aktuális nemzeti fajtajegyzékben? Akár régebbi fajták, akár nagyon újak?
  • Van-e valami szabály arra vonatkozóan, ha nem tudom a fajtát. Pl. van egy jól bevált ribizli, ami már akkor a kertben volt, amikor ideköltöztünk, az előző tulaj sem tudja a fajtáját. Milyen felelősségem van egy ilyen 'fajta nélküli' növény eladásánál?
  • Jelent-e bármi különbséget, hogy egy növényt fajtanév nélkül kínálok eladásra vagy megjelölt fajtával? Szabálytalan, ha névtelenül adok el egy növényt, aminek egyébként tudom a fajtáját és engedélyköteles?
  • Mire terjed ki a fajta védelme? Ha pl. magot fogok egy neves ribizliről és kinevelek egy következő generációt, amiből a nekem tetsző növényt szaporítom vegetatívan, akkor erre vonatkozik az adott fajta védelme, vagy ez a sajátomnak tekinthető?

Az interneten sok helyen futok bele olyan eladóba, aki láthatóan egyszerűen figyelmen kívül hagyja ezeket a kérdéseket, ezért az is érdekelne, van-e valami szabály arra, hogy ha mondjuk X összeg alatt értékesítek, vagy csak évi max pár száz növényről van szó, akkor melyik szabályok érvényesek/nem érvényesek rám nézve.

Ha a fentiek közül akár csak egy kérdésre is választ tudtok adni, vagy akár csak a megfelelő információforráshoz irányítani, már nagyon hálás vagyok.
 



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég