A karógyökér fontossága! Milyen a jó gyökérzet? Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Minden kérdés egy téma, egy konkrét kérdés. Mellőzzük a beszélgetést, arra ott a többi téma. Kérdeznek, válaszolnak, ellenvéleményt írnak.
  2016.05.09. 21:32  Hozzászólás
  •   4   


---
 
Na és mennyi gyökér megy a víz után a mélybe.
Azt írják a legtöbb fajnak a gyökere a felső 50-100 cm-ben van azoknak is a legnagyobb százaléka a felső 10-20 cm-ben mert ott a legtöbb a tápanyag.
A mélységgel csökken a gyökérzet nagysága, a gyökerek száma is. 2méter alá már alig növesztenek gyökeret a fák. Írják.
Csak azt nem írják sehol,hogy az átültetett elvágott gyökerű fák gyökérzete ilyen vagy olyat vizsgáltak ami ott helyben kelt ki.
Meg,hogy vajon a karógyökér tovább nő-e!!!!

Csak a rögzítésben és a korai években van fontos szerepe a karógyökérnek vagy a víz felszívásában/felvételében is?

Láttam én már szilvát dombtetőn,szőlő mellett ami tuti szabad gyökeres volt és nagyra nőtt meg terem is.
Amennyiben így is nagyra nő és strapabíró lesz a fa miért hangsúlyozzák,hogy annyival jobb egy helyben oltott háborítatlan gyökérzetű fa?
Nem is a rögzítés inkább a gyökérmélység és a szárazság tűrés.
Úgy tudom a víz java részét szintén a felszín közelében lévő hajsálgyökerek veszik fel.
 


  2016.05.09. 21:17  Hozzászólás  Válasz gergerg (1) hsz.-re     Olvasás  
  •   3   


---
 
De a körtét is kiássák és szabad gyökeresként árulják. Esetemben és ültetem át.
Adódik a kérdés,hogy a karógyökér tovább nő ha elvágják?
Én úgy gondolom,hogy ha a gyökérzet regenerálni tudja magát és az elvágott gyökér új hajtást hoz akkor a karógyökér ami genetikailag arra van kódolva,hogy lefelé nőjön miért ne nőne tovább. lehet,hogy több karógyökeret is növeszt.
Érthető mire gondolok.
Tudom,hogy a birs gyengébb alany.
Eszembe is jutott,hogy körtére vagy almára kellene birset oltani.
 


  2016.05.09. 18:52  Hozzászólás
  •   2   
Avatar

terra alapító
 
Üdv.
Én úgy tudom, hogy ha sokat öntözöd, akkor felül növeszt gyökeret, így kevésbé fogja bírni a szárazságot. Ritkábban kell nagyobb adagban öntözni, akkor mélyebbre hatol a víz, és mennek utána a gyökerek.
A főgyökérzet, meg mint írta az öreg, inkább menjen mélyebbre, bár én csak pár év múlva látom meg, mi lett azokkal a szabadgyökerű fákkal, amiket pár éve ültettünk. Eddig nem szedte ki őket az orkán.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.05.09. 17:48  Hozzászólás  Válasz csehrigo (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   1   
Avatar

terra alapító
 
Szia!

Örülök hogy idetaláltál, annak meg még jobban hogy a topiknyitási is összejött, annak pedig még attól is jobban, hogy jó helyen. :thumbup:

Az utolsó mondatoddal értek egyet. Ha jól rögzülő fát szeretnél, aminek a gyökere is mélyebben van, akkor egyértelműen a karógyökérrel rendelkező alanyok a nyerők. Ilyen pl a vadkörte. Ennek "gyökeres" ellentéte a birs. Homok talajon egy birs alanyú körtét szerintem egy komolyabb szél kiszed a földből.
 


  2016.05.09. 16:36  Hozzászólás
  •   0   


---
 
Mennyire fontos a karógyökér?

Ellenállóbbak,szívósabbak azok a fák amik helyben keltek ki vagy cserépben és onnan lettek kiültetve, mint az elvágott gyökerű fák?
Mert,hogy mélyebbre hatolnak a gyökereik és jobban bírják a szárazságot.( a karógyökéren kívül a többi is mélyebben lenne?
Vannak akik nagyon a gyökér sértetlensége mellet kardoskodnak míg hallottam olyan érvet is,hogy idővel már nem számít,mert nem az lesz a fontos hanem a többi gyökér.Meg,hogy egy nagyobb 15-20 éves fánál már nem számít.
Régen is ültettek szabad gyökeres fákat az emberek és azok is megnőttek jó nagyra és bírták a szárazságot.
Tehát semmivel sem érzékenyebbek a szabad gyökeresek.

Olyat is olvastam,hogy a szabad gyökeres fák gyorsabban nőnek. Illetve azok amiknek elvágták a karógyökerét, mert így több vízszintesen terjedő gyökeret hoznak.
 



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég