Palánta világítás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Ami nem fér be máshova, nem a megszokott háztáji kertészet, de kertészet, csak vagy nagy méretben, vagy nagyon kicsiben.
  2021.02.15. 20:49  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

rendszer admin
 
Milyen égőket érdemes használni palánta neveléshez?
Hány .....k és mekkora ..... lumen az, ami már megéri?
Hogy érdemes elhelyezni?

Nem hatalmas fóliasátorra gondolok, hanem kezdjük például a lakásban .... :)
Beszéljük már ki egy kicsit, mert engem érdekelne, és valószínű, hogy mást is. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -
 


  2023.02.27. 15:05  Hozzászólás  Válasz baby-lon (21) hsz.-re     Olvasás  
  •   24   
Avatar

rendszer admin
 
Jó napom volt, bele futottam nálunk egy lámpába.
Kiegészítőnek vettem, de majdnem pont olyan, amit ajánlottál. :)
1380lm - 6500k - 13,5W - 1100.- Ft
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2023.02.26. 19:29  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (20) hsz.-re     Olvasás  
  •   23   
Avatar

terra alapító
 
Én a led reflektorokat ajánlanám, ugyan nem E27, de más sem kell neki. Nemrég szembejött velem a neten valami spéci növénynevelő led panel, és nem is volt horror árban. Ha őjra találkozunk, átirányítom ide.
 




  2023.02.22. 08:24  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (20) hsz.-re     Olvasás  
  •   21   
Avatar

terra alapító
 
A lényeg, hogy fehér fényű legyen, 6000K feletti, és legalább 1500 lumen. ez kb 1 m2 bevilágítására elég. Én 2 ilyen led izzót használok, a teljes palántaneveléshez elég. Bármelyik villamossági boltban kapsz ilyet.
 


  2023.02.22. 08:09  Hozzászólás
  •   20   
Avatar

rendszer admin
 
Újabb év, újabb kérdések! :)

LED világítás palánta-nevelőbe. Bővítés! :)
Milyen fajta az, amelyik eddig jól bevált? Elsődlegesen E27-es foglalatba való érdekelne.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2021.02.19. 19:06  Hozzászólás  Válasz gergerg (17) hsz.-re     Olvasás  
  •   18   
Avatar

---
 
2 db 58 wattos fénycső van armaturámban(philips tld 58w/33).
Kb 15cm-re armaturától mérek 11-12000 luxot telefonnal.Ami előnye, hogy ez 150x30 cm-en elég egyenletes.
 




  2021.02.18. 16:53  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (15) hsz.-re     Olvasás  
  •   16   
Avatar

terra alapító
 
Gondolom lumenre állítottad. Menj ki az udvarra, és nézd meg mennyi ott!
 


  2021.02.18. 13:08  Hozzászólás  Válasz gergerg (14) hsz.-re     Olvasás  
  •   15   
Avatar

rendszer admin
 
Nálam közvetlen a palánták felett cca. 5000 - 5200 között ugrál. :)
Ez elég, vagy kevés? :)

Az íróasztalra lerakva az asztali lámpa alatt (cca. 35 cm magasból) 350 körül ugrál. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2021.02.17. 22:26  Hozzászólás  Válasz gergerg (11) hsz.-re     Olvasás  
  •   13   
Avatar

rendszer admin
 
Mi a neve ennek az APP-nak?
Érdekelne ... :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2021.02.17. 21:28  Hozzászólás  Válasz humbuk (8) hsz.-re     Olvasás  
  •   11   
Avatar

terra alapító
 
Elég, viszont maximum 60*150 cm terület világítását (a 2db), láncon függesztett, és mindig a palánták fölött 10-15 cm-re függesztve. Okostelefonra tölthető le luxmérő, érdemes egy mérést csinálni.
 


  2021.02.17. 20:59  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (9) hsz.-re     Olvasás  
  •   10   
Avatar

---
 
Tudom, csak kicsit melós kiszedni őket. Szét kell bontani armatúrát, ahhoz meg most hirtelen lusta voltam. Hétvégén megnézem csöveket.
 


  2021.02.17. 20:45  Hozzászólás  Válasz humbuk (8) hsz.-re     Olvasás  
  •   9   
Avatar

rendszer admin
 
Szerintem nem ártana megnézni a fénycső típusát a neten.
Lehet, hogy pont az megfelelő palánta nevelésre, de az is lehet, hogy még normál világításnak sem igazán célszerű.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2021.02.17. 20:33  Hozzászólás
  •   8   
Avatar

---
 
Én pár éves sikertelen palánta nevelés után idén jutottam oda, hogy világítsak. Van egy neon armatúrám 2x150cm vékony csővel, ezt akarom idén kipróbálni.
Ez elég lehet? Szerintem 8-10 klm lehet.
 


  2021.02.17. 13:49  Hozzászólás
  •   7   
Avatar

terra alapító
 
Jó a téma. Én közel 10 éve nevelek palántát világítás mellett. Sok mindennel próbálkoztam már, így én tudom is, hogy mivel lehet palántát nevelni. Fénnyel. Milyennel? Jó naggyal.
Én is átettem magam az összes tudományos maszlagon, ilyen meg olyan spektrum stb. A gyakorlatban pont ugyan olyan jó palántát nevelek most palántanevelésre teljesen alkalmatlan led lámpával, mint amilyet normál fénycsővel, vagy rgb ledszalaggal neveltem. Szerintem a válasz egyszerű: világítson, minél jobban. Pár éve kb 1-1,5 m2-t világítok 30 000 lm fényárammal természetes fény nélkül. Nem mondom, hogy nem lehet ezt jobban csinálni, kevesebb fogyasztással, csak szerintem kár túlságosan belemélyülni.
 


  2021.02.17. 11:52  Hozzászólás
  •   6   


---
 
Érdeklődéssel olvasom ezt a rovatot. Én a télen oldottam meg a palánta világítást. Bár tanultam kb. 55 évvel ezelőtt fénytant, meg igyekeztem valamennyire haladni a korral, de már nem vagyok a barkácsolásban, kivitelezésben a régi. Felejtek, türelmetlenné váltam stb. Készet akartam venni és rátaláltam az alábbi címre, melyet ajánlok a figyelmetekbe:

https://palantanevelo.blog.hu/2018/02/02/palanta_neveleshez_valo_led_vilagitas

A menüpontokban nagyon sok fontos információ van a témával kapcsolatban, hosszas mérlegelés után tőlük vettem két összeszerelt sínt. Január elején kezdtem el a csíráztatást (a kiváncsiság és a tenni akarás irracionális módon elhatalmasodott rajtam). Paradicsomot+padlizsánt+csilit+paprikát vetettem. Ma 20–60 cm magasak. A paradicsommal minimum még várhattam volna. Leveleik, száraik egészségesek, alsó locsolást kapnak. A parikat elkezdtem visszavágni, és mutatkozó hónaljhajtásokkal lassítom a magasságot. Egyetlen hátránya ennek a világításnak, hogy fűtést igényel. Énnálam ez nem probléma, radiátor van a szobában. Idővezérléssel reggel 7 órától este 8-ig van bekapcsolva.
 


  2021.02.16. 14:55  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (4) hsz.-re     Olvasás  
  •   5   
Avatar

terra alapító
 
Nekem hasonló van, teljesen jó. Érdemes tovább hagyni dolgozni, nálam reggel 6-tól este 10-ig megy.
 


  2021.02.16. 14:24  Hozzászólás
  •   4   
Avatar

rendszer admin
 
Kaptam egy érdekes infót ... :remulet:

- "Nem mindegy milyet veszel. Vagy palántanevelő lámpa, ez piros kék színű, vagy teljes spektrumú lámpa kell. Utóbbinál a cri érték a fontos, 93+nak kell lennie, az közel olyan fényt ad, mint a nap. A nap 100, a sima szobai LED 60 körüli.

Itt van egy pl a palántanevelő led-re (ami tévesen full spektrumúnak van írva, de nem az, csak piros és kék hullámhossz):
Full spektrumú, növény, palántanevelő led lámpa 5630SMD extra fényerejű LED 5W teljesítménnyel 230V E14

Itt pedig tényleg teljes spektrumú fénycső:
FS20 Full Spectrum CFL - kompakt fénycső 20 W (100 W-os izzólámpának felel meg) 220 – 240V E27 1350 lm 6000 k CRI: nagyobb 93

Én utóbbit használom, de előbbi is jó lehet. A kék hullámhossz (400nm) a növény szárának megnyúlását akadályozza, míg a vörös (600nm) elsősorban a virágképződést serkenti, palántához inkább kékesebb kell. A full spektrumú minden látható hullámhosszt tartalmaz, akárcsak a nap.

A többit felejtsd el, nem növénynevelésre valóak, hiába esküsznek rá egyesek, tévednek, tudományosan könnyen cáfolható az “emberi” fényforrások haszna ilyen célra. Ha picit megérted a fény fizikáját és a fotoszintézis elvét, akkor magad is rájössz, hogy csak ezek működnek megfelelően
Az hogy hány wattos, mindegy. Azt nézd, hogy nagyobb watt nyilván többet fogyaszt, de nagyobb helyet bevilágít, viszont ha közel van égetheti a növényeket. Szerintem inkább több 20wattos legyen elrendezve egymás mellé, mint egy bazi erős reflektor.
" -

Végül is az FS20 Full Spectrum CFL égőt megvettem ... :super:
Darabja üzletben 1580.- Ft

Nem tudom még, hogy mennyire válik be, de nem egész fél óra alatt az összes palántám "rágyógyult".
A szárak felegyenesedtek, a sziklevelek szépen szétnyíltak.
Már ez is haladás ... :)
Az üzletben azt mondták, hogy érdemes jó sokáig hagyni világítani, mert nem nagyon szeretik a ki-be kapcsolgatást.
Úgyhogy az időzítőt reggel 8 órától este 6 óráig állítottam be, szerintem ez talán elég lesz nekik.
Ráadásul a lámpából különösebb hőkibocsájtó mennyiséget nem nagyon lehet érzékelni.
Közel 2 órás működés után is maga a lámpa ugyan jó meleg.
De nem ég oda az ujjad, ha megfogod, tehát viszonylag közel (5 - 10 cm-re) is lehet a növényekhez :)

20210216_143603[1].jpg
------------------------
Megtekintve 6137 alkalommal.

 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2021.02.15. 20:54  Hozzászólás
  •   1   
Avatar

rendszer admin
 
Érdekelne ez a téma, mert a palántáim tényleg eléggé kevés napfényt, világosságot kapnak.
És helyszűke miatt nem nagyon van lehetőségem sokat variálgatni.

Készítek egy kis polcrendszert, ahova be kellene süllyeszteni egy-két lámpát.

Vajon egy 5800k 5000lumen jó lehet?
Kevés vagy sok?
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég