Energia fűz Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Ami nem fér be máshova, nem a megszokott háztáji kertészet, de kertészet, csak vagy nagy méretben, vagy nagyon kicsiben.


  2014.08.14. 09:30  Hozzászólás  Válasz Deskó74 (13) hsz.-re 
  •   30   


terra alapító
 
Megkövetlek, félreérthetjük egymást!
Teljesen jó volt a tájékoztatásod, a pár mondat + link, korrekt!

Nem arra vonatkozott a reagálásom.

A magától értetődik, majd jön magától stb. "vonalat" nem tartom jónak, az ellen szóltam volna!
De, lehet, csak túlreagáltam, tudod, rögtön a giliszta ügy, éticsiga tenyésztés, de akár idevehetjük napjaink mummusát a devizahitelezést is, jutottak eszembe.
Igazad van, kéne, hogy jöjjön magától, de nem jön! ;)

Ez meg egy beszélgetős hely, radásul nem is off topik a téma (ilyen is ritkán van) :lol:
Jónak tartottam volna, ha a saját valós utadat bemutatod, mert ez már egy megvalósult dolog, nem a fehér papír, ami mindent elbír és minden jól mutat rajta! Csak példának a kerítés, ha számol vele valaki és nem kell, akkor talált pénz, de ha kiderül, hogy kell és nincs rávaló, akkor akár bukta is lehet, de kára biztos lesz és a költségviszonyok erősen változhatnak!

Sokan ebbe is csak könnyen szerezhető pénzt látnak, azután majd jönnek a bukták.
Már hallottam vizsgálatokról, hogy a nagy területű monokultúrás fűz (alapvetően ugye a fűz nem egy ilyen faj) talajproblémákat okoz a levelében levő és onnan a talajba kerülő anyag miatt.
stb.
stb.

Még egyszer elnézést!
 


  2014.08.13. 15:51  Hozzászólás  Válasz Deskó74 (11) hsz.-re 
  •   28   


terra alapító
 
Nem úgy van az! ;)
Ha a Fórumtárs a paprikáskrumpli receptjét kéri, akkor is kihagyod belőle, ami éppen otthon van? Mi lesz akkor abból? :cry:
Mindent össze kell írni (lehetőleg), azután, hogy ebből ki, mit forintosít vagy old meg önerőből az egy másik dolog.

Felnyesés alatt az oldalágak levágását értem a törzs alsó részéről, (kb. 3/5-öd részről). Persze lehet, ilyen sűrű telepítésben nincs jelentősége.
 


  2014.08.13. 08:11  Hozzászólás  Válasz Deskó74 (9) hsz.-re 
  •   26   


terra alapító
 
Azért a költségekhez hozzávenném a talajmunkát (szántás, kombinátor), indító trágyázást, első évben tuti párszor meg kell kapálni (3-4 alkalom?) talán még a másodikban is , hajtásválogatás, permetezés, Kerítés vagy törzsvédő a nyúl-őz-szarvas ellen, ha olyan helyen van az ültetvény. (a törzsvédő sajna nem 100% védelem), ha őz-szarvas van akkor évekig kell védeni a törzset a hántáskártól, "nekem van" olyan idióta őzbakom, ami a lapátnyélnél vastagabb törzseket is felhasogatja, meg leszedte a műanyag törzsvédőket :cry: Mondjuk a szarvas ellen semmi se véd.
Nem tudom, az ötéves vágásfordulóban csinálják e, de ha én magamnak ültetnék, akkor tuti fel is nyesném a 3-4 évben.
Szóval van vele munka és utána már csak le kell termelni, hazahordani, összevágni-hasogatni és már lehet is fűteni! ;)
 


  2014.08.12. 20:29  Hozzászólás
  •   24   
Avatar

terra alapító
 
Kezdjük az elején. Mik a költségek, hol a szakirodalom, milyen múltja van?
A bogarak mindenhol jelen vannak?
Kiserletezni megérné, max pár napi tuzelo megy kárba.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.08.12. 09:35  Hozzászólás  Válasz Deskó74 (1) hsz.-re 
  •   21   


terra alapító
 
A 3 év megfelelő tervezési intervallumnak tűnik, egy ilyen nehéz kérdésben :lol:
Ha tarra vágod, valószínűleg tényleg ez a legjobb megoldás a megfelelő újjulás miatt, add el rögtön! Ne kockáztass a bogarakkal.
Bocs, lehet, csak nekem nincs szerencsém ezekkel a farontókkal és máshol ez nem gond, de nálam zabálják a fűzet, ezért nem is igen akarok többet kivágni, mint ami a következő télen elfogy. Inkább lábon álljon, úgy gyarapszik legalább ;)
Bogarasodásról, ha lenne infód máshonnan, szívesen venném.

Még azt megtehetnéd, hogy szervezel egy csapatot, mindenki beültet hasonló területet és minden évben valakiét tarra vágjátok, a fát meg szétosztjátok.
Így mindenki "friss" fát kapna és a területek is tudnának újjulni.
Ha közelebb lennél, én beszállnék!
 


  2014.08.12. 09:26  Hozzászólás  Válasz tgwh (3) hsz.-re 
  •   20   


terra alapító
 
Ez most olyan "helybenjárósra" sikerült! :shock:
Ezeket már megbeszéltük.
1x1 m-en vannak, de a körbevágás nem jó, mert nem újjul meg "rendesen" a levágott rész, elnyomják a mellette lévő idősebb fák.
Láttál már 4-5 éves, méterfában tárolt fűzet? Ha nem is mind, de jó része hungarocel súlyú lenne a végére és lenne pár vödör liszt finomságú fűrészpor a farontó bogarak után. Legalább is szerintem. ;)
 


  2014.08.12. 09:02  Hozzászólás
  •   19   
Avatar

terra alapító
 
En úgy kezdenek neki, hogy korbevagnam, kb. egy évi tuzelonel kicsit többet. Majd ami kidol, baja van, stb. szépen kiszedegetnem. Bár nem tudom mennyire vannak egymástól ültetve. Vagy többet vagnek ki, es letesztelnem, mennyire hatékony, ahogy.telik az idő. 4-5 év alatt elvileg nem lenne nagy baja, és megtudnam, mennyit veszít a fűtőértékéből. Tárolás a legegyszerűbb, szabad téren tető alatt, macskakkal körbekeritve :)
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.08.08. 08:27  Hozzászólás  Válasz Deskó74 (173) hsz.-re 
  •   16   


terra alapító
 
Én már pár éve szórakozom a fehér fűzzel.
Én azt tapasztaltam, hogy decemberi-januári (február) levágáskor (meg szoktam várni, míg átfagy és pattanva törik, ilyenkor nagyon gyorsan lehet haladni a gallyazással és főleg a terület letakarításával, seprűnyél vastagságig kézzel tördelhető, erős emberek lapátnyél méretig is megpróbálhatják ;) ) még az első télen jó, de utána bogarasodik (még lusta voltam beazonosítani, hogy kik az elkövetők) és nagyon apad, annyira kiszárad, hogy szinte nincs fajsúlya. Így a lángja is "szalmaláng". Hasogatni is nehéz szárazon, mondjuk a 25 cm átmérőig még elmegy.
Nyersen sem ég rosszul, 1-2 hónap állás után majdnem jobb, mint szárazon.
Talán a lekérgezés segítene a bogarak ellen, de az elég nagy meló lehet, mondjuk, március-áprilisban adná a kérgét, de akkor már nem igen érek rá ilyesmire.
Azért ha az "erdőd" keleti- déli oldalán vágnál le 1/5 részt, talán kisebb lenne az árnyékolás, nem feltétlenül egész sorokat inkább kisebb parcellákat, soronként szerintem sem lenne jó, gondold meg, az 1 éves újjulatod kb. 2 m-es lesz amikor levágod az északi oldaláról a következő parcellát, tehát a 2. évben már nem kap "hátulról" árnyékot. Utána meg a köztes parcella két oldalról kapja, tehát felfelé indul majd. Biztos lesz a 2. növedékben pár ferde fa, de azért nem lenne az olyan vészes, főleg, ha tüzre megy.
Én egy ilyen parcellás levágásban gondolkodom, de még nincs kipróbálva, most még a szabadon állókkal harcolok :)
Azért ha megoldod az 5 éves tárolást, érdekelne a módszered! ;)
 


  2014.08.07. 19:25  Hozzászólás  Válasz Deskó74 (170) hsz.-re 
  •   13   
Avatar

terra alapító
 
Meg kell mondjam, megtetszettek nekem ezek a botok. Kár hogy nincs szabad területem.
 


  2014.08.07. 18:34  Hozzászólás  Válasz Deskó74 (168) hsz.-re 
  •   11   
Avatar

terra alapító
 
No de ha a területet 5 részre osztottad volna, és évenként telepítetted volna, vagyis most az 5 évvel ezelőtti ötödöt vágnád, 5 év múlva meg a mostani telepítést?
 


  2014.08.07. 16:45  Hozzászólás  Válasz tp329 (165) hsz.-re 
  •   9   
Avatar

terra alapító
 
A tárolásról. Nem muszáj 5 évnyit letermelni. Lehet lépcsősen is, vagyis mindig csak a következő évit. Én most ezt próbálom fenyővel. Van pár fenyő a kertben, direkt ott hogy ne sajnáljam, kimondottan karácsonyfának. Már szép nagyok, az elsőt már ki is vágtuk. No nem tőből, egy ágat meghagytam, és felkaróztam. Reményeim szerint mire végig érek, ez már újra szép fa lesz. Itt nem csak a pénz játszik szerepet, hanem hogy garantáltan friss, és nekem ugye kicsik a gyerekek, és nagy élmény együtt kivágni (majd egyedül többször földhöz vágni talpalás közben mert szurkál és sosem akar egyenes lenni)
 


  2014.08.07. 15:20  Hozzászólás  Válasz Deskó74 (160) hsz.-re 
  •   7   


terra alapító
 
Még modja valaki, hogy egy fecske nem csinál nyarat, jönnek a többiek is? :lol:
Szerintem itt is úgy kell csinálni, mint néhány vadnyugati kocsmában, a fűrészeket tessék a ruhatárban leadni, csak a biztonság kedvéért, ide ugyanis többnyire faültetők járnak, nem fanyűvők! :lol:

Csatlakozom Rhémanhoz! Légy üdvözölve!

Aszondja, hogy 1x1 méteres kötésben az 10 000 db telefon/év/ha. Kezd érdekelni a dolog! :D
Mennyiért adod a dugványnak valót? :D

Nekem csak 300 "mezei" fehér fűzem van(3x2 m kötésben) , de eszembe nem jutott volna permetezni, persze az energiafűz elég intenzív kultúra milyen rovarkártevő ellen kellene védekezni? Igazából csak az őzbak nevű "idegbajthozzarám" kártevővel volt gondom.
Rhéman által közzétett összefoglaló szerintem az állatorvosi ló, ahol ez mind előfordul, ott ne ültessenek fűzet.

Hogyan tárolod 5 évig a tüzifát, hogy ne bogarasodjon meg, nálunk a fűz 2. évben már mozog! :o
 


  2014.08.07. 15:04  Hozzászólás  Válasz Rhéman (161) hsz.-re 
  •   4   
Avatar

terra alapító
 
Deskó74

Ezt találtam, többek közt, energiafűzről: Persze lehet, hogy ez nem újdonság Neked.

Növény védelem.
A hajtásnövekedés további idıszakában elsısorban a lombrágó hernyók (Főzszövı
tavaszi-moly), rovarlárvák (Főz-olajosbogár, Törpe főzlevelész, Üvegszárnyú főzfalepke),
esetleg levéltetvek (Zöld főz-levéltető, Nagy főz-kéregtető) károsíthatnak, melyek
ellen – szükség esetén, felmérésre alapozottan – sikerrel alkalmazhatjuk a következı
peszticideket: diflubenzuron, teflubenzuron, novaluron, indoxakarb, etofenprox, Bacillus
thuringiensis var. Kurstaki, lufenuron, metoxifenozid, alfametrin, karboszulfán és
eszfenvalerát. Az ültetvényeinkben megjelenhetnek a főzet károsító rozsdagombák. Felmérésre
alapozottan döntsünk az ellenük való védekezésrıl! Ajánlott fungicidek:
pikoxistrobin, azoxistrobin, mankoceb, kresoxim-metil, rézoxiklorid+mankoceb. Gyomirtásra
már csak a széles mővelı sorokban van szükség, amit mechanikai módszerekkel
(tárcsa, rotációs kapa, főnyíró gép) célszerő elvégezni. Az erıteljesen növı „energiafőz”
kiváló gyomelnyomó képességgel rendelkezik!
A hajtásnövekedés végén, a fásodás idıszakában (7. ábra) erıteljesen károsíthatnak
a már említett lombrágó hernyók, s hozzájuk csatlakozik még az Amerikai fehér szövılepke
(Hyphantria cunea), valamint a Gyapjas lepke (Lymantria dispar). Gyakran találkozhatunk
a fásodó hajtások oldalán az Üvegszárnyú főzfalepke lárvájának kártételével is.
A lombhullás idején az állati kártevık utolsó „rohamaikat” indítják főzültetvényünk
ellen, s készülnek a téli „pihenıre” az áttelelésre. A lombrágó hernyók és a rovarkártevık
majd’ minden fejlıdési alakja megtalálható a főzesben, de jelen vannak a levéltetvek is.
A kettı, vagy több éves „energiafőz” ültetvényünk növényvédelme alig tér el az
új telepítések védelmétıl. Mindössze a kémiai gyomirtás és a kézi kapálás marad el.
Minden más károsító ellen a már ajánlott készítmény-hatóanyagokkal tudunk védekezni,
ha a károsítás mértéke indokolja!
Egyes szakemberek szerint súlyos kórtani problémát jelent a főz vírusos betegsége,
még mások – a levéltető vektorral átvitt vírus (aphidophyl stylet borne) általi
megbetegedést – amolyan „átmeneti” jellegőnek tekintik, azaz a gazdanövény azt a
vegetációban „kinövi”. A termés (faanyag) betakarítását követıen a főzfa elégetésre
kerül, kvázi a vírus és a károsított faanyag, mint fertızési forrás, megszőnik.
Az „energiafőz” növényvédelmében ma nincsenek engedélyezett peszticidek!
Amennyiben az elvégezett kísérleteink eredményei alapján ajánlott hatóanyagok használatát
engedélyezi a szakhatóság, úgy lehetıségünk lesz egy komplex növényvédelmi
technológia kimunkálására, mely a sikeres „energiafőz” termesztésének elengedhetetlen
eleme, feltétele!
Tápanyag-utánpótlás
A vesszıhozamot számos tényezı mellett a tápanyagellátás is jelentısen befolyásolja.
A magas hozam elérésére képes állomány kialakításához megfelelı tápanyag viszszapótlásra,
-ellátásra van szükség. Az „energiafőz” nagy tömegő vesszıt és zöld levelet
fejlesztı, tápanyagigényes növény. Az évenkénti vesszıhozama az elsı évben 10–12
t/ha, ami a 4. évtıl elérheti a 25–40 t/ha értéket is. Amikor a hektáronkénti vesszıhozamról
beszélünk nem szabad elfelednünk, hogy a vesszı mellett a növény nagytömegő zöld
levélfelülettel is rendelkezik, amely kifejlesztéséhez jelentıs tápanyagot igényel. Az
„energiafőz” tápanyagigénye 1 tonna száraz vesszı elıállításához a különbözı fajták
esetén: N 5,3–7,5 kg; P2O5 0,6–0,9 kg; K2O 1,8–3,0 kg; Ca 4,2–7,2 kg; Mg 0,4–0,7 kg.
A betakarítás lombhullás után történik, így a levelekben tárolt tápanyag újrahasznosul.
A növény fajlagos tápanyagigényét és a talaj tápanyag-ellátottságát figyelembe
vevı, mérlegelvő mőtrágyázás jelentıs vesszıhozam növekedést eredményezett, amely
jelentısen befolyásolja a termesztés eredményességét.
Az „energiafőz” azon növények közé tartozik, amelyeknek jól mérhetı tápanyag-
reakciójuk van. A jövıben ennek függvényében a termıhelyhez adaptált tápanyag-
ellátási technológia kidolgozása a cél.
 


  2014.08.07. 14:46  Hozzászólás  Válasz Deskó74 (159) hsz.-re 
  •   3   
Avatar

terra alapító
 
Szívesen látott vagy. Érezd magad itthon. :D

Nem, hiszem, hogy lesz itt olyan, akinek ezen a téren tapasztalata van. Engem viszont érdekel a téma.

Amúgy vegyész vagyok, kertésznek csak műkedvelő.

Az energiafűz kereskedelmi oldala érdekelne. Írnál róla néhány sort? Mennyi idő elmúltával lehet némi pénzre számítani belőle? Van fix piaca? A műtrágyázás nem dobná meg nagyon a költségeket?
 


  2014.08.07. 12:21  Hozzászólás
  •   0   


terra alapító
 
Energiafűz, energiafű és egyéb, akár otthon is megtermelhető tűzrevalók.Módszerek, praktikák telepítéstől a letermelésig, nem csak profiknak!
 


Előző

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron