Milyen saját kerti gyümölcsöt ettem ma? Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Ami nem fér be máshova, nem a megszokott háztáji kertészet, de kertészet, csak vagy nagy méretben, vagy nagyon kicsiben.
  2017.07.13. 20:56  Hozzászólás
  •   285   
Avatar

terra alapító
 
Budapest és Zard kajszi (ez utóbbi tavalyi oltás, két apró szemet termett, ez leesett, puha volt. A másik még kemény.) Early Redhaven és Royal Glory őszibarack. Piros ribizli, de csak 3 szemecske, mert akár milyen piros, mégis savanyúúú. :'(
 




  2017.07.13. 20:06  Hozzászólás
  •   283   


---
 
Cserikajszi (lekvár), Rakovszky (aszalódik a fán...), tegnapi 'Auróra', Harlayne (én vettem le a fáról, de a többi nyugodtan maradhat még)
- ez persze nem potyog, mint a többi... Elkezdte a hullást a Szegedi mamut és folytatta a C. arany, Kécskei rózsa is (utóbbi egy darab, kukac miatt).
 




  2017.07.12. 20:52  Hozzászólás  Válasz andras (280) hsz.-re     Olvasás  
  •   281   
Avatar

---
 
Igen, csak meg kell várni a teljes érést, mert ha nem várod meg, igen savanyú is tud lenni (nagyon hamar kialakul a fedőszíne, onnantól kezdve kb. még 3-4 hét a várakozási idő)
 






  2017.07.12. 20:25  Hozzászólás
  •   278   


---
 
Mandulakajszi (maradék két szem), Orangered (szüret), Rakovszky (első szemek), Aurorának vett valami, szerintem C. óriás (első szemek),
Shamade, Kécskei rózsa (első szemek), Cserikajszi (szüret).
 


  2017.07.11. 22:19  Hozzászólás  Válasz Vebber (267) hsz.-re     Olvasás  
  •   277   
Avatar

---
 
Ne irigykedj :)

Volt két jó mesterem és pár szakkönyv. Ez is egy külön világ.
Csak az a baj, hogy fogy az erdő. :(
 








  2017.07.11. 20:04  Hozzászólás
  •   273   
Avatar

terra alapító
 
Mino és egy 'derecskei Tájfajta' kajszi, amit 1979-ben oltottam. Polka, Fertődi Aranyfürt ésTulameen málnák.
 


  2017.07.11. 19:58  Hozzászólás  Válasz Vebber (270) hsz.-re     Olvasás  
  •   272   
Avatar

terra alapító
 
Te az érésről beszélsz én meg a gyümölcs evéséről írtam. Azt hiszem ez a fő különbség. Én a Gloryt késsel ettem, nem haraptam. Szeretem ropogtatni az arra alkalmas őszibarackot is, mint az almát. Próbáld meg Te is, teljesen élvezhető, jó ízű már is. Sok van a fámon, majd lesz amelyiket puhára érve fogom harapni, remélem csurgós levű lesz akkor. Kíváncsi leszek, hogy ez az állapot melyik időpontra esik majd. :wave:
(Az elismert faiskolai leírásokhoz csak annyit, hogy a gyümölcsfák azt nem igen olvassák, pláne a derecskeiek, akik tudvalevően egy különleges hő és csapadékviszonnyal megáldott klímaszigeten élnek. Ld. az ősidők óta híres itteni hagymatermesztést.)
Megtaláltam a szilva kísérő céduláját (ezt éppen nem magam oltottam, hanam vettem), mégis csak Cacanska Lepotica.
 


  2017.07.11. 16:45  Hozzászólás
  •   271   


---
 
Cserikajszi, Mandulakajszi, Shamade.
A Mandulakajsziról írtam egy-két mondatot a kajszis topikban.
Utóbbi még nem érett, csak lepottyant a földre egy szem. Így nem vagyok tőle elájulva, de hát első termőév, nem ítélem meg, ahhoz több kell.
Ráadásul ahogy írtam, még csak nem is érett igazán!
Cukor van benne, azzal nem lesz gond. És talán a termésbiztonság terén se fog rosszul szerepelni. Meglátjuk...
 


  2017.07.11. 16:26  Hozzászólás  Válasz Alibá (268) hsz.-re     Olvasás  
  •   270   
Avatar

---
 
Soha nem akartalak félrevezetni, így nem értem a "régóta ismerlek már" célzást. Magad írtad Alibá, hogy Early Redhavent is ettél aznap. A fórumozók által elismert két faiskola írása a fajtáról:
http://www.palesitsfaiskola.hu/?lap=fajtaismerteto&fid=5
http://www.dmkert.hu/fenyok/royal_glory_oszibarack

Esetleg lehetséges, mégiscsak keveredés van, talán érdemes lenne utánajárni.
Nekem is van Caldesi, Redhaven, és Royal Glory is. Még egyik sem érik. Megint csak azt tudom mondani, mint a szilvánál, ekkora különbség nem lehet közöttünk. De ígérem nem kotyogok bele mégegyszer.
 




  2017.07.11. 11:48  Hozzászólás  Válasz Vebber (266) hsz.-re     Olvasás  
  •   268   
Avatar

terra alapító
 
Nem haragszom, régóta ismerlek már. ;) (Csak megjegyzem, hogy a Royal Glory fajtát már szedi a volt Nagykertem gazdája és árulja a boltjában.) :wave:
 




  2017.07.11. 03:19  Hozzászólás  Válasz Alibá (265) hsz.-re     Olvasás  
  •   266   
Avatar

---
 
Ne haragudj Alibá, de a Royal Glorynak hitt is más lesz. A Royal Glory nálunk az első Caldesi után érik csak, a Red Haven előtt néhány nappal. Még a Caldesi is éretlen.
 


  2017.07.10. 21:40  Hozzászólás
  •   265   
Avatar

terra alapító
 
Early Redhaven, Springcrest, Piroska, Royal Glori őszibarackok; Éva alma; Polka málna; Mino és Big Red kajszi. (Ez utóbbi Red-nek red volt ,de Big-nek egyáltalán nem. :thumbdown: )
 


  2017.07.10. 21:26  Hozzászólás
  •   264   
Avatar

---
 
Igaz nem a kertből, de azért saját kezűleg szedtem:
Rókagomba, vargánya és cserepes hátú galamb gomba :thumbup:
A rókagombát megkészítettem gombapaprikásnak. Nagyon finomra sikerült.

Ezen kívül pár szem Canby málna és Albion eper. Ez már a kertből.
 


  2017.07.10. 20:47  Hozzászólás
  •   263   


---
 
Cserikajszi (az elmúlt napokban is). Nálam bejövős. :thumbup: Marad! :dejo:
Gyakorlatilag semmilyen betegség nem gyötri, sőt a hangyák is teljesen békén hagyják, még a földön se nyúlnak hozzá. :dejo:
Totál ép, egészséges gyümölcsöt lehet szüretelni. Csak részben magvaváló, de ez nem akkora tragédia. Erős a színe, 'festőlevű'.
Jól köt, érdemes ritkítani, amit idén szerencsére meg is tettem.
Érdekes az íze: először dinnye, aztán a végén cseresznye, úgy általánosságban pedig gyakorlatilag szilva... :nahat: :lol: Pl. hanklisban.
Hidegen kitűnő csemege (ha nem keresel semmilyen átható, döbbenetes, parfümös aromát).
Kissé lisztes, amolyan mirobalanos a fíling, de engem ez egyáltalán nem zavar. A héja 'tartós'.
Azt lehet mondani, hogy nálunk a Dél-Mezőföldön most van a teljes érés közepén.
 


  2017.07.10. 20:43  Hozzászólás  Válasz baby-lon (261) hsz.-re     Olvasás  
  •   262   
Avatar

---
 
Kevés van rajta, a mai egy szem alapján korai volna még az értékelés...mindenesetre jól esett :thumbup: Majd teszek fel képet hamarosan, meg egy rövid jellemzést is írok :)
 




  2017.07.10. 20:27  Hozzászólás  Válasz Alibá (258) hsz.-re     Olvasás  
  •   260   
Avatar

---
 
Írtam a szilvásba Alibá. Mostmár kiváncsivá tett ez a Lepotica "rejtély".
 








  2017.07.09. 17:21  Hozzászólás  Válasz Alibá (255) hsz.-re     Olvasás  
  •   256   
Avatar

---
 
A szilvával kaka van a palacsintába Alibá! Hacsak nem éretlen gyümölcs volt a "mit ettem" tárgya, akkor nem Lepotica volt. A Lepotica még nem érik.

A Piroska őszi biztos az, nem Mariska? Piroska kincset ér, ritka mint a fehér holló.
 


  2017.07.08. 22:13  Hozzászólás
  •   255   
Avatar

terra alapító
 
Big Red, Mino, Budapest kajszi; Piroska és Sprigcrest őszi; Cacanska Lepotica szilva. (A Piroska egy viszonylag nagyméretű, fehér, csurgóslevű, éretten magvaváló, édes, nagyon jó ízű őszibarack. Régi magyar fajta, először 1969-ben oltottam egy már akkor is öreg fáról. Házi kertbe való, mert a szállítást nem nagyon bírja.)
 








  2017.07.07. 15:19  Hozzászólás  Válasz Jana11 (250) hsz.-re     Olvasás  
  •   251   
Avatar

terra alapító
 
Édes, zamatos, kajszí íz. (A mérete nálam nagyon kicsi, mert egy nem megfelelő alanyba és rossz helyre került. Tavaly semmit nem nőtt, 3-5 cm-t, még oltani se tudtam róla. Megtápoztam, öntöztem, igy idén hozott 20-30 cm-es hajtásokat. Már tudtam csinálni hajtóra szemzéseket is, hogy megmaradjon a fajta.)
 


  2017.07.07. 06:36  Hozzászólás  Válasz Alibá (248) hsz.-re     Olvasás  
  •   250   


---
 
Ali-bá, amíg friss az érzés, mondanál pár szót a Primaya kajszi színéről, ízéről, méretéről, stb...
 






  2017.07.06. 16:35  Hozzászólás
  •   247   


---
 
Cserikajszi, Ceglédi arany, Mandulakajszi. Utóbbi kettőnél most pottyantak le az első érett szemek.
Plusz ezt a kettőt most volt alkalmam először kóstolni. Az aranynak finom, tiszta illata, és jó, átlagos íze van, a mandulának eszméletlen finom, 'likőrös' íze.
Ez lehet, hogy azzal függ össze, hogy egy kissé már plöttyedt volt, a normál állapotú, érett gyümölcsöt majd ezután kóstolom.
Annak idején, amikor a fa előállítójánál voltam a kertben és a fajták közül válogattam, az ízekről beszélgettünk, azt mondta a jó ember, hogy ezt vigyem el nyugodtan, nem fogom megbánni. Mindent magasan ver. Hááát, ha a nem plöttyedt gyümölcsnek is ilyen lesz az íze, akkor nagyjából igaza volt. :thumbup: Meglátjuk...
 












  2017.07.04. 21:26  Hozzászólás  Válasz Totya (239) hsz.-re     Olvasás  
  •   241   
Avatar

terra alapító
 
A Viorica tényleg méretes, de nem jó kajszi ízű és savanyú. A Minó kiseb, de jó ízű, édes, hegyes, csücskös magvú.
 




  2017.07.03. 21:32  Hozzászólás  Válasz Alibá (238) hsz.-re     Olvasás  
  •   239   


---
 
Mino és Viorica milyen ízre?
Viorica tényleg szép méretes, vagy az csak marketing? :)
 


  2017.07.03. 21:07  Hozzászólás
  •   238   
Avatar

terra alapító
 
Mino (jellegzetes kissé lapos, csúcsos magvú), Primaya, Viorica kajszik; utolsó Springtime őszi; málnák és valamilyen apró körte.
 






ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron