PPV/Sharka, azaz a szilvahimlő vírus Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Egy kertben, konyhakertben sok féle állati, növényi, bakteriális, vagy vírusos veszély leselkedik kedvenceinkre. Itt viszont nem a "megszokott", szinte már standard előforduló gondokról, hanem a ritkán, de akár nagy pusztítást is végző problémákról, betegségekről nyitunk ismertető témákat.
  2014.08.31. 20:29  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

---
 
PPV, a csonthéjasok rettegett betegsége, sokakat megmozgató téma, melyre figyelemmel kell lenni mivel hazánkban is fertőz.
A betegség áttekintése képekkel illusztráltan -melyek nagyíthatók-, téma indító hozzászólás itt található
/Terjedelme miatt az 1. hsz.-ban elhelyezve, így a fórumozók hozzászólásai a témában áttekinthetőek./

Különböző fajtákra vonatkozó vizsgálatok anyagai összeszedve:
Katt ide

A témához bárki hozzászólhat, kérdezhet. Kérem mindenki kultúráltan tegye, toleráljuk egymást.
 
 


  2014.09.12. 19:32  Hozzászólás  Válasz baby-lon (28) hsz.-re     Olvasás  
  •   29   


---
 
Igen, a "practical immunity" nekem bőven elég, nincs se levél-, se mag-, se levél-tünet, csak szándékos és a vírus mindenféle verzióval történt megfertőzés után tudták egyáltalán, épphogy _egyes fákból_ kimutatni a PPV _egyes_ fajtáit, és körülötte a többi mirabolan gyökérzete stb ios egészséges maradt. Tény, hogy itt nincs hiperszenzibilitás. A tegnap beemelt hsz-emben egyébként a lent leírtak alapján a Spring Blush-t is be lehet tenni a rezisztensek közé.
 


  2014.09.12. 18:48  Hozzászólás  Válasz Vebber (27) hsz.-re     Olvasás  
  •   28   
Avatar

terra alapító
 
Ha jól értem (régen használtam az angolom így), akkor az összegzésben azt írja, hogy az Immunitást több kutató másként értelmezi, de megegyeztek abban, hogy a Harlayne-nek "gyakorlati immunitás"-a van.
 


  2014.09.12. 18:20  Hozzászólás  Válasz baby-lon (26) hsz.-re     Olvasás  
  •   27   
Avatar

---
 
Az általad linkelt első -pdf.-ből -eredmények alatt- idézve:

"Harlayne tree No. 6 inoculated with PPV-Rec was found to be positive in 2006, in tree No. 3 (PPV-M) the result of RT-PCR was positive in 2007, tree No. 15 (PPV-D orig.) positive in 2009, tree No. 8 (PPV-D P. insit.) positive in 2010, and tree No. 5 (PPV-Rec P. insit.) positive in 2011. Positive RT-PCR reactions were weak."

Vagyis megfertőződött, ez egyértelmű, de javítsatok, ha valamit nem jól fordítok.

Az utolsót kivéve, egyikben sem látom, hogy immunisnak írták -az utolsó szerzője is azt írja, hivatalos listárol nem tud, szakirodalomból szedte össze, tehát nem ő vizsgálta, és nem jelöli hol a szakirodalom-.

Magas rezisztenciárol lehet beszélni. A Stella, Zard is ilyen, amik régi fajták és többen is vizsgálták. A Zard még emellé a leghosszabb hidegigénnyel rendelkezik, és monília ellenálló.
 




  2014.09.12. 17:31  Hozzászólás  Válasz lapar (19) hsz.-re     Olvasás  
  •   25   
Avatar

---
 
Üdvözlünk!
/Látogasd meg a többi témát is./

Elég rosszak a képek, és a terméselről is jó lenne kép (kívülről). Az első képen a kép szélén úgy tűnik himlő folt rajzolódik ki néhány levélen.
A fajtáját tudod a szilva fádnak?

Oltani, szemezni szoktál? A gyanús részén a fának indikátornak Jojo oltásokat lehetne bele tenni. Nem 100%-os, de a semmitől sokkal jobb, ha labor vizsgálatra nincs mód,
Ha a Jojo kihajt (vagyis sikerül az oltás), majd nem sokkal később elszárad, akkor a fa elég valószínű, hogy PPV-s.

Képet több féle képpen is be tudsz ide tenni, ha feltöltöd ide az 800X600 max méretű lehet.
Ragadozó a képek beillesztésének módjait részletesen leírta. Itt találod
 


  2014.09.12. 17:19  Hozzászólás  Válasz Lactarius (23) hsz.-re     Olvasás  
  •   24   
Avatar

---
 
Ahogy lentebb már leírtam a Harlayne rezisztens, nem immunis. A kettő nem ugyanaz, és nem mindegy!
Így a kajszik Jojo megállapítás sem áll, mert az viszont immun választ ad.

Amennyiben valaki tud mutatni egy elfogadható kutatást/kísérleti beszámolót a fenti ellenkezőjéről, akkor majd összevethetjük másokkal.

PPV vizsgálat ahol a Harlayne mint rezisztens fajta, pl:
Itt

Glifozát, ha már belenyúltál akkor te javísd, pontosabban töröld a Harlayne-t, meg a hozzátartozóakat a szövegből.
 


  2014.09.11. 17:45  Hozzászólás
  •   23   


---
 
Rendelkezésre álló infok szerint a kajszik Jojo-ja a Harlayne, de emellett van pár hazánkban is jól ismert rezisztens fajta, ill. elég ismeretlenek is, ezek külön kerültek:






REZISZTENS (ismert, utánjárással elérhető fajták)

Kuresia (150 mansfeldi fajtából választották ki)
Orangered (=Bhart, észak-amerikai)
Aurora (=Early Blush=Rutbhart, észak-amerikai)
Harcot (újabb észak-amerikai)
Stark Early Orange (észak-amerikai fajta ez is)




REZISZTENS (új fajták)

Betinka (cseh, Harlayne-el együtt vizsgálták, magas rezisztencia)
Mino (német)
Clarina (német)
Rafel (spanyol)
Belgida (spanyol)
Shamade (= Aramis, francia)
Veharda (cseh-szlovák)




REZISZTENS (régi fajták)

Stella
Zard
Henderson
Alfred
Farmingdale
Manitoba
Sundrop

Fentiek többsége szintén észak-amerikai, kivétel a Zard, ami egy kaukázusi fagytűrő, későn virágzó fajta és Mo-on is kísérleteztek vele a fagytűrősége okán.




TOLERÁNS

Goldrich (azért került csak a toleráns körbe, mert több vizsgálat ugyan rezisztensnek mutatta, de más kísérletekben, illetve kedvezőtlenül ídőjárási körülmények között jelentkeztek rajta a tünetek)
Sunglo (Goldrich anyukája)
Bergarouge (nem tisztázott, csak egy helyen említik)
Dacia (lásd Goldrich, eltérő adatok)

A fenti adatokért persze kezességet nem tudok és nem is akarok vállalni, mindenkinek saját felelőssége az, hogy mit ültet. Ettől még lehet a közkedvelt, finom régi magyar fajtákkal vagy a fagytűrő Kioto-val, a hatalmas Hargranddal próbálkozni, csak jó ha tudjuk ezek elég érzékenyek a sharkára.



Remélem így jó lesz. Ha nem, szólj és javítom. Üdv.:Glifozát
 


  2014.09.11. 16:56  Hozzászólás  Válasz baby-lon (6) hsz.-re     Olvasás  
  •   22   


---
 
Igen, a Harlyane immunis. A zindexen a kajszi topikba írtam egy összefoglalót a kajszik PPV-érzékenységéről, talán azt is be lehetne ide linkelni, ha nem bánjátok.
 


  2014.09.11. 14:38  Hozzászólás  Válasz lapar (19) hsz.-re     Olvasás  
  •   21   
Avatar

terra alapító
 
Szia!

Légy üdvözölve!

Sajnos ez a gyümölcshullással kombináltan egyértelműnek tűnik. Ha mostani a kép, akkor szedj szét egy szilvát, a magon ha foltok vannak, akkor tuti.

Érdemes elolvasni a nyitó hszólásban lévő linkeket, Vebber remekül összeszedte a jellemzőket.
 


  2014.09.11. 14:33  Hozzászólás  Válasz lapar (19) hsz.-re     Olvasás  
  •   20   


*
 
nem tudom, mekkora képet lehet feltenni, itt egy másik nyár eleji fotó, ez nincs lebutítva:
Túl nagy volt, akkor egy másik:

IMG_5014.JPG
 


  2014.09.11. 14:27  Hozzászólás
  •   19   


*
 
levél.JPG
Sziasztok!
Új júzer vagyok itt, van egy szilvafám, igen elhanyagolt állapotú, és az egyéb kártevők mellett nem tudom, eldönteni, hogy a tünetei a himlőé-e.Próbálok képeket feltenni, ill később jobbakat csinálni róla. A fajtát nem tudom, a kerttel együtt vettük, nem vagyok szakértő, 2 volt, egyiket tavaly kivágtam, mert sose maradt rajta termés, mire beérett volna.
 


  2014.09.10. 23:12  Hozzászólás  Válasz Vebber (13) hsz.-re     Olvasás  
  •   18   


*
 
Növényvédelem tp. Jani71 18641,18632-hsz
 


  2014.09.10. 20:53  Hozzászólás  Válasz gergerg (11) hsz.-re     Olvasás  
  •   17   
Avatar

terra alapító
 
Én - és hangsúlyozom, hogy szigorúan magánvéleményem - azért vagyok szkeptikus ezzel kapcsolatosan, mert kontakt módszer. Ugyanúgy ahogy egy kontakt gombaölő sem fejt ki kuratív hatást a már bejutott gombák ellen, a szövetekben felszaporodott vírusokat elpusztítani képtelen lesz szerintem a kontakt szer.
Stabilizálni, karbantartani, erősíteni persze elhiszem, hogy képes a növényt, de továbbfertőzési potenciál jelen marad a növény szöveteiben, ennélfogva a rendszeres és minőségi termés, továbbá a továbbfertőzés elkerülése érdekében továbbra is folyamatos kezelést fog igényelni a fa évről évre. Szerintem.
 




  2014.09.10. 20:10  Hozzászólás  Válasz baby-lon (14) hsz.-re     Olvasás  
  •   15   
Avatar

---
 
Remélem Gábor is megerősít, épp ebben különbözik a Jojotol, hogy nem immun választ ad, hanem ez a megújlulási képessége van.
Honnan szerzel?

Egyébként pl. a Stella fajta is elég régi -vagyis hosszabb idejű eredmények állnak rendelkezésre-, nem önmeddő, és "extrém" rezisztens.
 




  2014.09.10. 19:55  Hozzászólás  Válasz zsorsz (10) hsz.-re     Olvasás  
  •   13   
Avatar

---
 
Néztem ezt az ezüst nitrátot, nagyon-nagyon húzós ára van, és picit nem is árulnak belőle.
 


  2014.09.10. 19:52  Hozzászólás  Válasz baby-lon (6) hsz.-re     Olvasás  
  •   12   
Avatar

---
 
A Harlayne azt olvastam, hogy rezisztens fajta. Nem úgy viselkedik a vírussal szemben mint a Jojo, ez regenerálódik.
Nem mellékesen még fagytűrő, és nem önmeddő. A beszerzése viszont problémás.
 


  2014.09.10. 19:30  Hozzászólás  Válasz zsorsz (10) hsz.-re     Olvasás  
  •   11   
Avatar

terra alapító
 
Nekem a gyereknek volt középfül gyulladása, arra ajánlották az ezüstkolloidot. Persze hogy nem oldódott meg tőle, de olvasgattam az ezüstről, és én is úgy voltam vele, ha az emberen vírusölő hatást fejt ki, akkor vajon a szilván miért ne működne.
 


  2014.09.10. 19:09  Hozzászólás  Válasz gergerg (7) hsz.-re     Olvasás  
  •   10   


*
 
A 60-as években gyógyszergyártást tanultam,de nem maradtam a szakmában,valami rémlett az E.n. nagyon kis hígításban iszonyat vírus-baktérium ölő tud lenni,gondoltam egy próbát megér.
 


  2014.09.10. 19:03  Hozzászólás  Válasz Vebber (5) hsz.-re     Olvasás  
  •   9   


*
 
Az előzőt Vebbernek szántam!
 


  2014.09.10. 19:00  Hozzászólás
  •   8   


*
 
Sziasztok!
Nyugodtan másold csak,sőt megtisztelsz:)....fotók nincsenek,a tünetek súlyosak voltak több mint 10 éven át,épp csak éltek a fák,valahogy nem vitt rá a lelkiismeret hogy kivágjam őket.Most leszámítva egy kis gyümölcsmoníliát kielégítő állapotban vannak,a két fa kb. 2mázsát termett,az idei íztelen gyümikkel ellentétben fantasztikus íz,aroma és cukorfokkal.Ezt megelőzően az a pár szem ami megmaradt, élvezhetetlen íztelen volt.
 


  2014.09.10. 17:53  Hozzászólás  Válasz zsorsz (3) hsz.-re     Olvasás  
  •   7   
Avatar

terra alapító
 
:-)

kb 2 éve ment a vita az indexen, mikor én azt mondtam, én már tudom a tutit, de nem mondom el senkinek. Én ezüstkolloiddal törölgettem egy vírusos csemete leveleit, amin látható javulás volt. Persze nem voltam elég kitartó, tavasszal már meg sem találtam melyik volt az a csepje, gondoltam majd ezentúl permetezővel nyomom a nagyobb fákat, persze nem lett semmi belőle, így inkább nem is hencegtem az elért eredménnyel. Nem gondoltam hogy más is próbálkozik ezüsttel. Üdv köztünk!
 


  2014.09.09. 19:24  Hozzászólás
  •   6   
Avatar

terra alapító
 
Harlayne kajsziról az a hír járja, hogy nem tudták megfertőzni a vírussal. Erről tudtok bővebbet?
 


  2014.09.09. 18:43  Hozzászólás  Válasz zsorsz (3) hsz.-re     Olvasás  
  •   5   
Avatar

---
 
Üdv néked is, azért még ne szaladj el, épphogy beköszöntél.
Bemásolhatók az írásaid ide a fórumra is?

Fotód nincs, mennyire súlyos tüneteket mutattak korábban, és milyenek idén?
 


  2014.09.09. 18:39  Hozzászólás  Válasz zsorsz (3) hsz.-re     Olvasás  
  •   4   


*
 
Ja,nem szeretnék Senkiben hiú reményt kelteni,első éves tapasztalat,még semmi nem biztos.Ha még sem jönne össze,harakirit nem fogok elkövetni!
 


  2014.09.09. 18:30  Hozzászólás
  •   3   


*
 
üdv Mindenki!
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=902473 vebber kérésére a 18658-59-hsz, leírtam az ezüstnitrát használatát,tapasztatlatokat.

"E.n.-t idén májustól használtam először,addigra a leveleken kialakultak a jellemző sárga foltok.15-20 éves fákról van szó(Nm-122,C.rodna),először a levelek visszazöldűltek,ill a fény felé látszódott valami maradék halvány árny,de az összkép egy egészséges sötétzöld lombú fa.Elmaradt a szokásos torz,lila idő elötti tömeges potyogás,a fák roskadásig voltak szép gyünölcsökkel és végre szüretelhettük."

Hozzájárulásoddal bemásoltam.
Vebber
 


  2014.09.08. 21:03  Hozzászólás
  •   2   
Avatar

---
 
A fórumozók által felkutatott, fajtákkal végzett PPV vizsgálatok eredményeinek linkjeit találjátok itt.

Kajszik:
Escande nemesítésű fajtákkal kapcsolatban:
Escande blogján írják, a Spring Blush, Tsunami, Samourai, Big Red fajtákat "ultra fertőzött" területen tünetmentesnek:
Escande blog itt

Felmerülhet, hogy minden szentnek maga felé... de itt egy olasz vizsgálati összefoglaló is, ahol a Spring Blush, Big Red is szerepelt a kísérletben, előbbi teljesen tünetmentesnek bizonyult (virág, levél, gyümölcs), a Big Red esetében pedig csak enyhe levéltünetek jelentkeztek.
http://agricoltura.regione.emilia-romagna.it/fitosanitario/doc/avversita/avversita-per-nome/sharka-vaiolatura-delle-drupacee/attualita/sharka-valutazioni-della-tolleranza-varietale

Ugyanakkor már az Escande bloggon is az van, hogy a Kioto sajnos érzékeny, így levonhatjuk, hogy az valóban úgy van.
Az olasz eredményekben szerepel néhánby Carmingo fajta is. Ez alapján a Farclo sajnos fogékony, gyümölcs tünet is megjelenik rajta.

Összetett vizsgálat (a Harlayne vonakozásábnan lett linkelve):
http://www.readbag.com/pomologyinstitute-gr-files-ergasies-fulltext

Harlayne és Betinka fajtákra vonatkozó eredmények:
Harlayne és Betinka

Baby-lon által felkutatott vizsgálatok:
Harlayne

Lactarius által felkutatott vizsgálatok:
Több fajtát érintő, itt található

Őszibarack/nektarin:
Cresthaven őszi különböző alanyokkal


Őszibarack/nektarin/kajszi együttes vizasgálat:
Több fajtát érintő vizsgálati eredmények


Szilva:
Jojo fajtát fertőztek PPV-vel.

Az anyagban több különböző, felsorolt fajták PPV ellenállóságán túl, a fagy és aszály ellenállóságukat is vizsgálták:
Szilva fajták vizsgálata

Baby-lon által felkutatott vizsgálati eredmény:
Jojo fajtárol itt  , ami szerint PPV-D variánssal fertőződik. Ez a variáns megváltoztatta a hyperszenzibilis reakciót.

Lactarius által, érdekességként. A GMO miatt nem termeszthető Európában.
Honey Sweet  szilva

Fajtáktól független, a betgségre vonatkozó vizsgálatok:

Alex által, arra vonatkozó eredmények, hogy pollennel nem terjed:
http://docsdrive.com/pdfs/ansinet/ppj/2006/208-211.pdf
http://www.jstor.org/discover/10.2307/41998006?uid=3738216&uid=2&uid=4&sid=21106332222791
http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/01140671.2003.9514237
 




Előző

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron