Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Gyümölcsfa alanyok Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2018.10.12. 21:37  Hozzászólás  Válasz Alibá (86) hsz.-re     Olvasás  
  •   88   

Igen és remélem rendesen össze is forrt. Az idei kajszi szemzéseimet / 99 %-t / ugye Rubira alanyra raktam , kíváncsi leszek azon hogy muzsikálnak majd.

2018.10.12. 20:27  Hozzászólás
  •   87   

Valakinek kellene C29-es alany? Csarlinak csak dobozonként adnak, két tárca van benne (2x60) ennyi pedig nekem nem kell.

2018.10.12. 19:42  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (85) hsz.-re     Olvasás  
  •   86   

A GF 677-en is jól fejlődnek! :thumbup:

2018.10.12. 17:34  Hozzászólás  Válasz csarli1 (83) hsz.-re     Olvasás  
  •   85   

GXN re raktam egyet, eddig megvan.

2018.10.12. 17:33  Hozzászólás  Válasz csarli1 (83) hsz.-re     Olvasás  
  •   84   

Hat ha tudok par darabit szaporitani ,akkor esetleg...ami volt elhasznaltam az oszibarackokhoz. De ez csak amugy is a jovo zeneje lehet....most a vadkerites foglalkoztat leginkabb, meg amugy is az alma-körte projekt van elorebb sorolva. Tobb hasznot hoznak, mint a barackok...legalabb is az en lehetosegeim mellett / ...ja es sokkal kevesebb bosszusagot /

2018.10.12. 07:04  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (79) hsz.-re     Olvasás  
  •   83   

Barrierre közvetlen rakhatod a kajszikat, nem kell közbeoltani.

2018.10.04. 08:18  Hozzászólás
  •   82   

2018.06.09. 21:16  Hozzászólás  Válasz baby-lon (80) hsz.-re     Olvasás  
  •   81   

" a rettegett fitoplazma az őszibarack alanyú kajszikat is hazavágná"

2018.06.09. 20:16  Hozzászólás  Válasz alex (78) hsz.-re     Olvasás  
  •   80   

Melyik részt érezted az ördög falra festésének?

2018.06.09. 14:31  Hozzászólás  Válasz baby-lon (77) hsz.-re     Olvasás  
  •   79   

Nálam őszibarack emiatt még nem ment ki , de így-is úgy is kipróbálom / a franciák használják ezt is és a Montclart is kajszialanynak/ mivel másik kajszialanyom már nemigen van. Ami még biztos, hogy a Rubira gyökér és Docera 6, Ishtara és Weiva törzsképzős verziót is kipróbálom majd,...valamint ha tudok szaporítani Barriert és/vagy GF 677-et , akkor azokat is ugyanezzel a 3 szilvás törzskombinációval kipróbálom...persze ez a jövő zenéje, de az anyag már megvan hozzá ;)

2018.06.09. 14:17  Hozzászólás  Válasz baby-lon (77) hsz.-re     Olvasás  
  •   78   

Nem kell az ördögöt a falra festeni. Ha megkapja a fitoplazmát a kajszid akkor annak teljesen mindegy, hogy milyen az alanya. Az alanyok közötti különbség csak abban jelentkezhet, hogy milyen gyorsan zajlik le a pusztulás. Az valószínű, hogy az őszibarack alanyon lévő fa hamarabb kimegy, mint a szilva alanyon lévő. De az már teljesen mindegy, hogy egy beteg fa meddig sinylődik a szemed láttára. Egyébként egy gyökérsarj nélküli alany közvetlenül nem fertőződhet, mert a szilva levélbolhák csak a rügyeken és leveleken tudnak szívogatni azaz fertőzni.
Tehát semmi pánik, sőt az őszibarackok azt hiszen nem hoznak gyökérsarjakat amin keresztül a fa megfertőződhetne, szemben a szilva alanyokkal amelyek állandóan sarjadznak és a sarjról az egész fa befertőződhet.

2018.06.08. 08:28  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (76) hsz.-re     Olvasás  
  •   77   

Nem tudom, nem olvastam még ilyen vizsgálati eredményekről. Az biztos, hogy az őszibarack is tud fitoplazmával fertőződni, de sokkal ritkább, mint a kajszinál.

2018.06.06. 19:36  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (73) hsz.-re     Olvasás  
  •   76   

Leginkább az foglalkoztat , hogy a rettegett fitoplazma az őszibarack alanyú kajszikat is hazavágná-e ? Eddig 4 ilyen fám van / 2 több éves, általában termő /...még nem volt gond velük.

2018.06.05. 13:49  Hozzászólás  Válasz Laca (74) hsz.-re     Olvasás  
  •   75   

Hallottál már a levéllyukacsosodásról?

2018.06.05. 13:46  Hozzászólás
  •   74   

Szépen fejlődő alanyaim (wawit) levelein vashiányra utaló tüneteket láttam. A helyi gazdaboltba vettem FitoHorn Fe-t (más nem volt) az előírt menyiséget bekevertem és lefújtam az alanyokat. Kétszeri fújás után a levelek szépen vissza sötétedtek de elkezdtek foltokba barnulni és lyukasodni. Mit szúrtam el ?
wawit.jpg
------------------------
Megtekintve 490 alkalommal.

2018.06.04. 16:27  Hozzászólás  Válasz baby-lon (72) hsz.-re     Olvasás  
  •   73   

Ennyi nekem se kellene alapból. Mint azt valahol már jeleztem / és ezt be is fogom tartani / az idei nyárral befejezem a gyűjtést. Most még szemzek ezt -azt , de akkor is marad bőven alany...na ezek jók lesznek egyrészt jövőbeni pótlásra /amiket a már meglévő és beváltnak ítélt fajtákból csinálok majd...ill. jók lesznek kísérletezgetni kombialanyoknak...Rubira lesz a gyökér a törzs meg...sokféle :)...ami van itthon és érdemesnek találom kipróbálásra.

2018.06.04. 09:42  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (71) hsz.-re     Olvasás  
  •   72   

Én is szaporítok az idén alanyokat. No, nem mintha nagyon kellene, de a környezetem és az ismerősök nagyon örülnek neki... :thumbup:

2018.06.03. 21:40  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (70) hsz.-re     Olvasás  
  •   71   

A Rubira feltornázta magát 70-re , lesz min kísérletezni :) Sajnos a gumimagonc cserben hagyott, 7 db kelt ki.

2018.04.27. 18:34  Hozzászólás
  •   70   

Kelegetnek a két éve vetett Rubirák :7681 és a tavaly ősszel vetettek is : 7683
Ez utóbbi ugyan ritkább, de ha lenne eső talán jobban mozognának. Egyébként kb betont kell áttörniük. Ezek szimpla és kombinált kajszialanyok lesznek.Eddig kb 50 kelt ki.
A gumi-magok nehezebben indulnak meg , kb 5-6 kelt ki , ezeket használnám kombinálva majd őszialanynak.

2018.01.14. 16:12  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (68) hsz.-re     Olvasás  
  •   69   

Nagyon rendes vagy, köszönöm! Lehet, hogy élni fogok vele pár év múlva...

2018.01.11. 21:21  Hozzászólás  Válasz baby-lon (64) hsz.-re     Olvasás  
  •   68   

A vadkörtédre közbenoltásnak esetleg tudok 1-2 Farold 40 ill. 87-et küldeni . Mindegyikből 1-1 kis anyafám van , de ennyit le tudok róluk vágni.

2018.01.11. 21:20  Hozzászólás  Válasz baby-lon (66) hsz.-re     Olvasás  
  •   67   

...hát amilyen alanyokat kaptam tőlük tavasszal az nem nagy előrelépés sajnos. Hurkapálca M9-ek szinte gyökér nélkül.
Ráadásul a legjobban várt oltványt , az Empresst nem is küldték meg , mindezt többszöri egyeztetés és több hónap várakozás után...

2018.01.10. 18:38  Hozzászólás
  •   66   

Azért azt nem mondhatnánk, hogy nincs előrelépés alanyügyben...

Balogh faiskola Újkígyós

2017.11.26. 19:17  Hozzászólás  Válasz baby-lon (64) hsz.-re     Olvasás  
  •   65   

Ilyent én is tervezek , csak én a meglévő alanyokat kombinálom.Mivel magamnak egyenlőre nemigen kell oltványt előállítanom / ez alól az alma kivétel /így nyugodtan kisérletezhetek. .Főleg az erős gyökér+ gyengébb törzsképző érdekel , mivel öntözni nem tudok , viszont nagy fákat meg nem akarok.
Aztán majd leírjuk a tapasztaltakat :)

2017.11.24. 21:46  Hozzászólás
  •   64   

Szórakozok... Rendeltem szelektált mirabolan, vadkörte és barackmandula magokat Ceglédről. Kipróbálom őket alanynak a külföldiek mellé. Kíváncsi vagyok rá, hogy mire mennek...

C 679
Egervár I
C 410

Alanymagok

2017.10.31. 23:52  Hozzászólás
  •   63   

Meggynek a saját magonca is van olyan jó és szárazságtűrő, mint a sajmeggy?
A Pándy fánk környékén elég sok van. Érdemes rájuk oltani ?

2017.10.10. 09:47  Hozzászólás
  •   62   

A Feketicsnek vajon a sajmeggy vagy a cseresznye a jobb alanya (fekete vályogtalajon)?

2017.08.08. 10:45  Hozzászólás
  •   61   

Szóval akkor a vadkörte és alma azért nem rossz választás.
Nyugodtan lehet ősszel is kajszit ültetni.
Mi a helyzet a mirabolánnal.
Mennyire tűri a szárazságot? A sárgabarack miért rövidebb életű rajta, mint a szilva?

2017.07.30. 17:30  Hozzászólás  Válasz csehrigo (45) hsz.-re     Olvasás  
  •   60   

Körténél vadkörte, vagy szelektált változatai az Egervár alanyok. Ezek nagyon tűrik a szárazságot, különösen az első, ami karó gyökeret növeszt, és mélyen gyökeresdeik. Előbbit az erdőben talált vadkörte magjából gyárthatsz, utóbbi beszerezhető olcsón, itthon.

Őszibaracknál szintén jó szárazságtűrő a magról kelt alany. Ezek is főként mélyen gyökeresednek, tudok is hazai termelőt, aki saját maga szelektált alanyokat használ, publikáltak is róla cikket a K.SZ.-ben. Néhány éve segítőkész is volt, mikor megkerestem, mert kellett volna. Ha érdekel megkeresem a nevét.

GF677 szép volt az idei évig, míg főleg lombolt termelt, mert először kicsik voltak a fák, majd a fagy rendezte őket. Idén, hogy komoly mennyiség terem, a szárazság beáltával igencsak locsolni kell őket, hogy legyen a termésből valami száraz homok talajon. Még így is a lombjuk már néhány hete viseltes. Nem az a nagyon üde zöld, és a termések egy része méretben is alul marad. A mellettük lévő magról kelt őszi alanyok szebbek, a termés méretben is jobb. Termő fákat kár volt cserélnem.

2017.07.28. 16:31  Hozzászólás  Válasz csehrigo (56) hsz.-re     Olvasás  
  •   58   

Az őszi ültetéssel nyersz fél évet (dehogy szárad ki!), és már erőteljesebb gyökérzettel kezd hajtani tavasszal.

2017.07.28. 16:28  Hozzászólás  Válasz csehrigo (56) hsz.-re     Olvasás  
  •   57   

A tavaszi ültetés az őszinél javallott.

2017.07.28. 15:58  Hozzászólás
  •   56   

Amit nem értek az ültetésnél, hogy a kajszinál azt javasolják,hogy ne őszi hanem tavaszi legyen, mert a kevés gyökér miatt ki tud száradni.
A szilvánál már elfogadott az őszi ültetés.
És mindkettő mirabolán alanyon van. hm?

2017.07.28. 15:55  Hozzászólás
  •   55   

Kezdőként jobb híján a körtét és az almát is vad alanyra oltottam. Tudtam vadalmát szerezni körte meg nő elég a környéken.Persze ezk nagy valószínűséggel kivadult vagy valamilyen nemes magról kelhetett utódai .Mondjuk tüskések. De van igazi vadkörtén is.
Sajmeggy alanyon is van meggyem és cseresznyém.

2017.07.28. 13:56  Hozzászólás  Válasz csehrigo (52) hsz.-re     Olvasás  
  •   54   

Nem találsz ilyeneket a faiskolában, vagy csak nagyon kevésben. Vagy magad készítesz ilyen fákat, vagy valahonnan, akár külföldről megpróbálod beszerezni. Mindkettő energiát, és időt igényel. Legelőször azt találd ki, hogy mit szeretnél. Alma esetében továbbra is M7, vagy MM106, körte esetében a FOX-11 ajánlott, ha utóbbi nem beszerezhető, akkor meg kell próbálnod vadkörtén. Nem lesz vele gond.

Ami fontos az alanyoknál, hogy olyat ne tegyünk, ami nagyon nem való arra a területre (pl. száraz, öntözetlen területre birs, vagy M9 alany). A többi csak a nagyonnemnormálisoknak (pl.: ati, én, stb), vagy a termelőknek való.

2017.07.28. 13:34  Hozzászólás  Válasz Alibá (51) hsz.-re     Olvasás  
  •   53   

A nedves homok engem nem veszélyeztet egy száraz domboldalban. :-)

2017.07.28. 13:33  Hozzászólás  Válasz baby-lon (48) hsz.-re     Olvasás  
  •   52   

Én teljesen kezdő vagyok így tapasztalatom nincs,nem is értek hozzá viszont érdekel a dolog.

Ha az ember bemegy egy kertészetbe ott mekkora eséllyel lesznek az oltványok különböző alanyon?
Vagy meg kell rendelni külön azokat az oltványokat amik nem a legnépszerűbb alanyokon vannak?
Külön alanyokat hol lehet rendelni?Már a különböző igényekre szelektáltakat. hazánk milyen szinten van ellátva ezekkel?

Azért érdekel,mert már most is nagy a szárazság,felénk ilyenkor beton kemény a föld,de szeretném ha a jövőben azért lenne néhány gyümölcsfám ami terem is.

2017.07.28. 13:33  Hozzászólás  Válasz csehrigo (50) hsz.-re     Olvasás  
  •   51   

A 'nedves homok'-ot nem is kérded? :@

2017.07.28. 13:28  Hozzászólás  Válasz baby-lon (46) hsz.-re     Olvasás  
  •   50   

És száraz kötött talajra? Ami ilyenkor alaposan összetömörödik

2017.07.27. 19:56  Hozzászólás
  •   49   

Akkor véletlenül, de szerencsém van, nálam a száraz homok talajon az összes kajszi M29c alanyon van az őszik pedig mind GF 677 alanyon.
Sajnos pont ezért nem tudok tapasztalatokat írni csak annyit, hogy a kajszik szépek egyenletesek, az őszik pedig az idei nyáron locsolás nélkül is szépek megfelelően nőttek de szerencsére nem mentek az égbe.

2017.07.27. 15:55  Hozzászólás  Válasz csehrigo (45) hsz.-re     Olvasás  
  •   48   

Erre általánosan nehéz választ adni, vagy legalábbis én nem tudok. Nem úgy van, hogy vad, meg nemesített, mert pl. a körte esetében a FOX-11 az egy szelektált vadkörte, vagy pl. a mostanában oly népszerű St. Julien "A" az egy kökény, aminek ha elvágod a gyökerét, az elvágott rész kihajt. Általánosságban annyi megállapítható, hogy a modernebb szelektált, vagy hibrid, vagy éppen "in vitro" módon szaporított alanyok valamiben felül múlják a vad alanyokat, hiszen ezért hozták őket létre. Van amelyik betegség ellenállásban, van amelyik mész, vagy szárazság-tűrésben, van amelyik gyümölcsminőségben, van amelyik méretben (mármint annak a csökkentésében). Nekem összesen 22 féle alanyon vannak a gyümölcsfáim, mind más okból. Ha van rá igény, akkor a következő időszakban kitárgyalhatjuk a különböző gyümölcsfajták alanyait, és annak hatásait, de ennek akkor lenne igazán értéke, ha mindenki hozzáteszi a tapasztalatait.

2017.07.27. 15:47  Hozzászólás
  •   47   

Ja, és almánál száraz talajra az M7 alany ajánlatos, vagy ha az nem hozzáférhető, akkor a jól bevált MM 106.

2017.07.27. 12:51  Hozzászólás
  •   46   

Pont van egy ilyen táblázatom, amit nemrég állítottam össze:

Alanyok.png
------------------------
Megtekintve 1610 alkalommal.

2017.07.27. 10:41  Hozzászólás
  •   45   

Melyek a legszárazságtűrőbb alanyok? Akár minden fajhoz,de leginkább az alma és körte alanyok érdekelnénk.
A vad alanyok hol állnak a nemesítettekhez képest?
Nem csak szárazságtűrésben hanem betegség és kártevők terén.

2017.07.27. 08:49  Hozzászólás  Válasz baby-lon (43) hsz.-re     Olvasás  
  •   44   

Csak folyamatos szarazsag esetén...pl ami iden volt nalunk.Az elmult evekben nem volt gond...de ritkitassal lehetett volna kompenzalni, csak én nem szamitottam ra ,hogy ennyire nem lesz eső...most pl minden nap esik, az őszik sztem jók lesznek, bar ott is vannak túlterhelt fak.

2017.07.27. 08:25  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (42) hsz.-re     Olvasás  
  •   43   

Ezt úgy érted, hogy folyamatos vízellátást igényel rendes terméshozáshoz?

2017.07.26. 21:05  Hozzászólás  Válasz baby-lon (41) hsz.-re     Olvasás  
  •   42   

Anno az első olasz szallitmannyal hozattam Csarlival , nagyon jó kajszialany, de a vízellátás / gyümölcsterheles beallitasara nagyon kell fgyelni.

2017.07.26. 13:26  Hozzászólás
  •   41   

Mostanában sokan jelzik megint a kajszipusztulásokat, én is átestem egyen, ezért felhívom a figyelmeteket egy kevésbé ismert alanyra:

Ishtara (Ferciana)

myrobalán és őszibarack hibrid, elsősorban szilvaalanyként ajánlják, de jól összefér a japánszilva, kajszi, őszibarack és mandula fajtákkal is! Középerős, vagy féltörpe alany, a myrobalánhoz képest jelentősen gyengébb növekedési eréllyel. A fajták rajta korán termőre fordulnak és igen bőtermőek. Az Armillaria gyökérgombával szemben toleráns, kajszialanyként a baktériumos betegségeknek ellenáll

2017.07.26. 13:12  Hozzászólás
  •   40   

Egyes őszibarack alanyok tulajdonságai:

Őb alanyok.png
------------------------
Megtekintve 1692 alkalommal.

2017.06.01. 16:49  Hozzászólás
  •   39   

A nemes, hogyan és mennyire befolyásolja az alany gyökérnövekedését?
Több elágazódásra készteti vagy mélyebben,sekélyebben szövi át a talajt.

2017.04.15. 12:44  Hozzászólás  Válasz Vebber (36) hsz.-re     Olvasás  
  •   38   

Könnyen megoldható. András! Te nyitottad a topikot, van ellenvetésed?

Következő