Konyhakert Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2019.06.23. 18:57  Hozzászólás  Válasz gergerg (1723) hsz.-re     Olvasás  
  •   1724   
Avatar

---
 
Szép a kerted, gratulálok :thumbup: Egyszer olvastam már valahol/valamikor, de elfelejtettem: miért célszerű az a henger az uborka gyökérzetéhez? Valamilyen kártevő miatt?
 




  2019.06.18. 12:52  Hozzászólás  Válasz edit (1718) hsz.-re     Olvasás  
  •   1722   
Avatar

---
 
Hasonló problémám van nekem is, de én nem hátráltam meg. Felvettem velük a harcot. Azt nem mondom, hogy győztem, de visszaszorítottam őket. Írtam erről a fészbukk csoportunkban. 1900-an olvasták el, közkívánatra pénteken folytatni fogom. Leírom részletesen a tapasztalataimat. Ha érdekel nézd meg, jun 14.-i bejegyzés:
Csigás élményeim május végén, június elején.


csigatamadas2.jpg
------------------------
Megtekintve 13475 alkalommal.


csigatamadas3.jpg
------------------------
Megtekintve 13475 alkalommal.

 






  2019.06.16. 21:05  Hozzászólás
  •   1719   
Avatar

terra alapító
 
Vajon érdemes még most batátát ültetni? Nem dobtam ki a gumót amiről leszedtem a hajtásokat, ott maradt a vízben. És most távollétemben megtáltosodott, több új hajtás van rajta.
 


  2019.06.16. 16:28  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1716) hsz.-re     Olvasás  
  •   1718   
Avatar

terra alapító
 
Csigák: éticsiga van rengeteg, minden eső után gyűjtöm és áttelepítem az út túloldalára, ami már senkiföldje. Ha meglátom mindig összeszedem, mégis van utánpótlás. A másik fajta ami eszi az uborkát (és a káposztaféléket, salátát, epret és sok mindent) az összeszedhetetlen, miniatür max fél centis és rengeteg van belőle.
 


  2019.06.11. 14:21  Hozzászólás  Válasz gergerg (1712) hsz.-re     Olvasás  
  •   1717   
Avatar

---
 
Már vártam a fejleményeket a borsódról. Az idén az én borsóm olyan hatalmas zöldtömeget fejlesztett, hogy túlnőtt az 50cm-s acélrács támon és nem tudja megtartani magát. Leszakadt róla. Ilyenre az elmúlt 30 évben nem volt példa. A termés is rendkívül jó, viszont a hirtelen beköszöntött meleg miatt a kukacos hüvelyek száma a terméssel arányosan megemelkedett. Mivel sok 3 éves magom maradt. Félek, hogy tavaszig veszít a csirázó képességéből. Ezért én is tél alá vetek belőle. Tavaly nem tudtam magot fogni. Amikor már teljesen szénává száradt a szára, az őzek lezabálták a magnak meghagyott sort. Az idén nem is mertem a városszéli telkemre vetni, miattuk. Csak a lakótelkemre. Apropó őzek. A héten a krumplimban hagyta őzanyu ellés után a gidáját. Ebben a pokoli melegben már majdnem elpusztult, de a szomszédasszony megitatta tejjel. Amitől erőre kapott és elsétált az erdő irányába.
ozgida1.jpg
------------------------
Megtekintve 13586 alkalommal.

ozgida2.jpg
------------------------
Megtekintve 13586 alkalommal.

ozgida3.jpg
------------------------
Megtekintve 13586 alkalommal.

 


  2019.06.11. 13:56  Hozzászólás  Válasz edit (1713) hsz.-re     Olvasás  
  •   1716   
Avatar

---
 
Milyen csigáid vannak? Nem tudod őket éjjel összefogdosni? Vagy nem is próbáltad?
 


  2019.06.10. 20:40  Hozzászólás
  •   1715   
Avatar

terra alapító
 
Hoztam nektek néhány képet:


IMG_20190610_160207.jpg
------------------------
Megtekintve 13570 alkalommal.

IMG_20190610_160443.jpg
------------------------
Megtekintve 13570 alkalommal.

IMG_20190610_160518.jpg
------------------------
Megtekintve 13570 alkalommal.

IMG_20190610_160430.jpg
------------------------
Megtekintve 13570 alkalommal.

IMG_20190610_160415.jpg
------------------------
Megtekintve 13570 alkalommal.

IMG_20190610_160556.jpg
------------------------
Megtekintve 13570 alkalommal.

IMG_20190610_160713.jpg
------------------------
Megtekintve 13570 alkalommal.

IMG_20190610_160640.jpg
------------------------
Megtekintve 13570 alkalommal.

 


  2019.06.10. 06:21  Hozzászólás
  •   1714   
Avatar

rendszer admin
 
Szóval az a helyzet, hogy szar a helyzet! :remulet:

Az egy dolog, hogy a zöld dió legalább 2/3-a már lepotyogott, ami egyébként nem nagyon érdekel.
De zölden, látszólag hibátlanul, szép lassan (nagyjából naponta egy) potyog le a körtém.
A nektarin zölden szép lassan (nagyjából naponta egy) egyszer csak bebarnul, megrohad, és lepotyog.

Még ötletem sincsen, a fák egészségesnek néznek ki, a levelek is rendben vannak ... :(
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2019.06.06. 16:39  Hozzászólás
  •   1713   
Avatar

terra alapító
 
Ma ötödször vetettem uborkát. Az üvegházamban nincs gond, ott virágzik. De a szabadföldön összesen 3 tő van. Ahogy kikelnek a csigak rögtön megeszik. Eredetileg palantákat neveltem, de pár napot eltek csak. Azóta vetek, vetek... már rég elvesztettem a fonalat, hogy hol melyik fajta van.
 


  2019.06.05. 19:16  Hozzászólás
  •   1712   
Avatar

terra alapító
 
Elfelejtettem beszámolni a borsóról. május 20.-ka körül kiszedtük az ősszel elvetett borsót. Igen jó hozama lett, a korábbi évek tavaszi vetéséhez viszonyítva. Az idén tavasszal vetettet még nem szedtük ki. Szóval jó a tél alá vetés, és nyugodtan mehet oda, ahová a paprikákat, vagy tököt/uborkát szánom.

Idénre elfogyott a korábban rendelt 500 méter csepegtető szalagom. Úgy döntöttem csőre cserélem, ma meg is érkezett. Kíváncsi vagyok, mennyivel lesz jobb. A lyukosztás nem tetszik, 33 cm.
 








  2019.05.24. 19:00  Hozzászólás
  •   1708   
Avatar

terra alapító
 
A jegyzőkönyvnek: Ma kiszedtük az őszi vetésű borsót. Eddig úgy néz ki jobb mint a tavaszi vetés szokott lenni.
 




  2019.04.23. 15:59  Hozzászólás  Válasz délkelet (1705) hsz.-re     Olvasás  
  •   1706   


---
 
Üdv.Ősszel géppel lett el rakva a hagyma .Nem jött össze a kézi rakás./sajnos/ De igy is aránylag jó.Sikerült már négyszer megöntözni ,igy biztonságossabb a termés mint aki nem tud locsolni.11,5 lánc a területe /4100m2 kb/
 




  2019.04.23. 09:54  Hozzászólás
  •   1704   


---
 
IMG_20190419_182720.jpg
foki4 :)
Megtekintve 13876 alkalommal.

IMG_20190419_182642.jpg
foki3
Megtekintve 13876 alkalommal.

IMG_20190419_181742.jpg
foki
Megtekintve 13876 alkalommal.

IMG_20190419_181725.jpg
foki
Megtekintve 13876 alkalommal.

 




  2019.04.13. 20:31  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1701) hsz.-re     Olvasás  
  •   1702   


---
 
Remélem szép termésed lesz és látunk pár képet a betakarításról is.
 


  2019.04.13. 20:15  Hozzászólás
  •   1701   
Avatar

---
 
Én így vetem a krumplit. (a Talajéltetés - Összhangban a természettel facebook csoportban megjelent írásom)
Az idén saját magfogásból két magyar fajtát vetettem. White Ladyt és Balatoni Rózsát.
Miért jók a magyar nemesítésű krumplik? Mert a hazai viszonyokra lettek nemesítve. Leromlás nélkül min 5 évig újravethetők. Itt jegyzem meg a most vetett White Lady-t kb. 10 éve vásároltam, azóta visszavetem. A betegség ellenállóságuk kitűnő. pl. az előbb említett White Lady rezisztenciájára az adatlapján ez szerepel:
Immunis a burgonya Y, X, A vírusokkal szemben, a levélsodródás vírussal, valamint a lomb és gumófitoftórával szemben magas rezisztenciával rendelkezik. Gumóvarasodással és a burgonya fonálféreg Ro1és Ro4 rasszával szemben rezisztens. Organikus, vagy biotermesztésre is javasolható fajta.
Ezzel szemben mi jellemzi a külföldön nemesített fajtákat?(forrás: Agrármagazin)
A piacvezető vetőgumó-előállítóknak gazdasági okokból nem céljuk, hogy a vírusok ellen rezisztens fajták színre lépjenek. Fogékony fajtát termesztve ugyanis a vevők minden évben biztosan visszatérnek a forgalmazóhoz!
Ugye, ez ismerős a villanykörte elavulás elméletből? Szóval ez a legjelentősebb különbség a hazai és pl. a holland fajták között. Egy probléma van a magyar fajtákkal. Kiskertes gazdálkodási szinten, nehéz vagy lehetetlen őket beszerezni. A Balatoni Rózsát egy gazdaboltban vásároltam 3éve. Nem fémzárolt, minőség nélküli gumót kaptam. Nyilván a feketepiacról származott. Az idén már feketepiacit se árulnak. Azt mondják, a Balatoni Rózsa hiánycikk lett. Így játszódik a magyar kertészeti valóságshow.
A vetési időről az tudom mondani, egy jó kertész beleszimatol a levegőbe és ebből érzi, mikor kell elvetni a krumplit. A tavaszi vetéssel nem a hőmérséklet a gondom, hanem a talaj nedves állapota. A 2. fotómon látszik, hogy csorog belőle a víz, amint a villa szétszakítja a földréteget. Óriási aszályról hallok országszerte, sírnak-rínak a szántóföldben utazók, én pedig nem tudok rámenni a földemre olyan vizes. Ha még várnék vele néhány hetet, az se segítene, mert nem hajlandó kiengedni magából a vizet.


Így nézett ki a terep, amikor hozzáfogtam. Tavaly nyáron az őzek lelegelték a veteményeimet, ezért tavaszig letakarva hagytam. Mostantól olyan zöldségeket vetek bele, amit az őzek nem kedvelnek. Krumpli és sütőtök tuti, hogy lesz. A többin még gondolkodok.


30cm mélyen lazítok. A teljes mélységig tele van a föld vízzel. Nyáron ez nagyon jó, mert nincs öntözési lehetőségem, de vetéskor kellemetlen. Ha nem használnék takarást, a szél kiszárítaná a talajt, de akkor úgy járnék, mint az aszállyal küszködő gazdálkodók. Inkább maradok a takarásnál, lazítok ősszel és tavasszal. Ezzel meglevegőztetem kissé a talajt. Úgy látom, a gilisztáknak tetszik a helyzet. Azt még egyelőre nem tudom mennyi krumplim fog teremni, de azt elmondhatom, a gilisztatermés máris kitűnő.


Elhúztam a takarót. Munka közben ezen a felhalmozott rétegen fogok járni, hogy ne tömörítsem feleslegesen a talajt. Utána felböködöm lazítóvillával. Vetéshez 45cm sor, ugyanakkora tőtávolságot állítok be. Ezek kijelölésével nagyon precízen kell eljárnom. Mert én olyan szórakozott vagyok, hogy bármelyik professzor beiratkozhatna hozzám egy szemeszterre, szórakozottságot tanulni. Ha nem jelölném ki, akkor egész sorok maradnának ki, vagy az is előfordulhatna, hogy egy sorba duplán vetnék. Ezért egy mérővessző segítségével kijelölöm a gumók helyét és oda botocskákat szúrok le. Csak sekélyen helyezem a földbe a gumót, hogy a csíra könnyen kibújhasson belőle. Utána visszatakarom, és egy sorral továbbmegyek. Egyelőre 240 gumót vetettem el. Ez még egy kedvezőtlen időjárás mellett is min. 2,5 mázsa termést jelent. Ami a két fős háztartásunknak éppen elegendő.


Így néz ki a terep vetés után. Nincs a látványban semmi különbség. Töltögetni nem szoktam, nem is lehetne a takarás miatt. viszont ha elkorhad a jelenlegi takaró, kézzel kaszált füvel felújítom. Néhány krumplibogár leszedését leszámítva, a betakarításig nem nyúlok hozzá.
 


  2019.04.13. 17:34  Hozzászólás
  •   1700   
Avatar

terra alapító
 
Ma egész nap csepergett az eső. Ilyenkor nálunk nem lehet a kertben semmit sem csinálni, mert ez az agyagos talaj nagyon tud ragadni. Viszont mára volt tervezve a kabakosok vetése, és hát ha az a terv akkor az a terv...


IMG_20190413_182120.jpg
------------------------
Megtekintve 13933 alkalommal.

 


  2019.04.11. 07:34  Hozzászólás  Válasz gergerg (1698) hsz.-re     Olvasás  
  •   1699   


terra alapító
 
Én a lekerült borsó helyére teszem mindig azt a paprikát, amit ősszel savanyítani szeretnék. Mostanában került ládába a javított bogyiszlói és az édesalma, azok pont kiültethetők lesznek, amikor a borsó letermett. Ennek így több előnye van nálam: májusban több hely marad a "fő" paprikáknak, a borsó helyén pedig pont őszre teremnek, így nem kell a nyári kánikulában savanyítgatni, akkor már biztonságosabb az eltevés.
 


  2019.04.10. 18:55  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1697) hsz.-re     Olvasás  
  •   1698   
Avatar

terra alapító
 
Nem terveztem semmit, nem is túl nagy a terület, de fel fogom jegyezni hogy mikor lesz a betakarítás, és jövőre eleve úgy alakítom a helyet.

A virágzás tekintetében helyesbítek, ma már találtam virágot.
 


  2019.04.09. 20:05  Hozzászólás  Válasz gergerg (1696) hsz.-re     Olvasás  
  •   1697   
Avatar

---
 
Nem tudom mit szándékozol másodvetésnek, ha időben kijön, én télikáposztát tervezek a váltásra. Amíg nem érik le a borsó, addig tejfölös pohárban palántaként nevelem, amikor lejön a borsó, a helyére kiültetem.A gyökereket előnyös a földben hagyni. Nem csak a borsó esetében, mert az nitrogéngyűjtő, hanem ez minden növényre igaz. A földben maradó gyökerek korhadásukkal éltetik a talaj élőlényeit, melyek tápanyagot szolgáltatnak a következő növénynek.
 


  2019.04.09. 16:56  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (1695) hsz.-re     Olvasás  
  •   1696   
Avatar

terra alapító
 
Mén nem tudok 100%-os véleményt mondani, de azt már most látom hogy nem fagyott meg, most pedig beindult mint a rakéta. Szerintem 1 hét és virágzik. A tavasszal vetett meg... és ha ugye időbe ki tudna jönni, akkor később lehetne gondolkodni egy borsó/palánta váltásba, a borsó gyökere bent is maradhatna a fölbe.
 


  2019.04.08. 21:31  Hozzászólás  Válasz gergerg (1694) hsz.-re     Olvasás  
  •   1695   
Avatar

---
 
Ezek határozottan jobb fotók, mint melyeket jan 01-én készítettél másnapos készülékeddel. A napokban arról diskuráltam feleségemmel, hogy ősszel nekünk is kéne vetnünk borsót, mert sok vetőmagom maradt amely már 3 éves. egyrészt megeszi a zsizsik, másrészt a csírázóképességéből is veszít. Végül is nem érne kár bennünket, még akkor se, ha kifagyna télen.
 


  2019.04.07. 08:12  Hozzászólás
  •   1694   
Avatar

terra alapító
 
IMG_20190405_164707.jpg
A március elején vetett Rajnai törpe
Megtekintve 13836 alkalommal.

IMG_20190405_164653.jpg
A novemberben vetett Rajnai törpe
Megtekintve 13836 alkalommal.

IMG_20190405_164804.jpg
A kóbor pulyka által megdézsmált fokhagyma
Megtekintve 13836 alkalommal.

 


  2019.03.09. 14:50  Hozzászólás
  •   1693   
Avatar

terra alapító
 
Elkezdett esni az eső. Nem baj, így is termelékeny volt a nap.

Elvetettem 4 sor borsót, Rajnai törpét, 9 sor Stutgarti óríás hagymát, egy hosszú sor répát bakhátra, 2 sor fejessalátát, egy sor retket.
A novemberben elvetettek közül a borsó mind megvan, nem fagyott meg, szépen sorollik, a fokhagymák is 4-5 cm-nél járnak, és a petrzselymet is mintha látnám kelni. Szóval eddig úgy néz ki bejön a novemberi vetés, de az őszi talajelőkészítés mindenképp. Nagyon jó volt hogy nem rotálással kellett kezdeni, és a talaj szerkezete is jobb így mintha mostis átmozgattam volna.

Aztán volt még 2 m3 tüzifa ami éppencsak a kerítésen belül volt, elhordtam a helyére, bepakoltam. Találtam pár szép egyeneset közte, az egyiket ketté is vágtam hosszára, meg is csiszoltam, lesz belőle egy asztal a kertbe a diófa alá. Egy padot már korábban csináltam, most lesz hozzá asztal is, meg még egy pad. Nyáron ott fogom eszegetni a zsíroskenyeret.
 










  2019.02.09. 17:19  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1687) hsz.-re     Olvasás  
  •   1688   
Avatar

terra alapító
 
Nagyon megköszönöm, mert rájöttem, hogy csak hőkezelt gumókat kapok akárhol nézem. Ha el nem kap megint valami kórság akkor kedd vagy szerda. Privátban írok elérhetőséget.
 


  2019.02.08. 12:57  Hozzászólás  Válasz edit (1686) hsz.-re     Olvasás  
  •   1687   
Avatar

terra alapító
 
Szia Edit!

Ha jársz valamikor a belvárosban munkaidőben a hét elején, és szívesen adok néhány kisebb darabot (már csak az maradt) saját termesztésből. Narancs színű, édes, és garantáltan ki fog hajtani...
 


  2019.02.05. 15:44  Hozzászólás
  •   1686   
Avatar

terra alapító
 
Én is útnak indítottam egy batátát, de nem lesz belőle semmi már látszik. Venni kell újabbat. Elég lenne 4-5 tő. Nem tudom hol vegyek olyat ami ki is hajt.
 




  2019.01.03. 19:08  Hozzászólás  Válasz gergerg (1682) hsz.-re     Olvasás  
  •   1684   


---
 
Szívesen! Egyébként nekem is fura volt annak idején a névválasztás, de különösebben nem foglalkoztam vele. Működött, ennyi elég volt.
Azért érdekes lenne tudni, hogy vajon melyik 'valódi' fajtát választották ki ehhez a Simához. Vagy ha tényleg van ilyen, akkor honnan vették (külföld?)?
 


  2019.01.03. 17:30  Hozzászólás  Válasz gergerg (1682) hsz.-re     Olvasás  
  •   1683   
Avatar

terra alapító
 
Annyira... hogyis mondjam, olyan pofátlanul kamu szaga van ennek a Sima borsónak. Megnéztem a Nemzeti fajtajegyzéket. Sok borsófajta van ott, de Sima nevűt nem találtam.
 


  2019.01.03. 17:24  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1681) hsz.-re     Olvasás  
  •   1682   
Avatar

terra alapító
 
Elolvastam ezt a "Sima" nevű borsót. (már ha ez a neve) Nem lett szimpi. Megnézem majd az enyém miféle (ha még megvan). Köszi a linkeket!
 




  2019.01.03. 13:19  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (1679) hsz.-re     Olvasás  
  •   1680   
Avatar

terra alapító
 
Csak fokhgyma lett duggatva, abból még nem látszik semmi, meg a petrezsejemból sem. Mondjuk nem is vártam, majd február vége felé.

A borsónál van egy gondolatom. Van nekem itthon egy zacsó "Áttelelő borsó" . Próbáltam kideríteni hogy mi lehet a valódi fajtanév. Azt szomszédomék pár éve próbálták, ősszel kikelt, és olyan 10-12cm-es magasságon kitelelt, mejd tavasszal korán virágzott. Aztán azt vettem észre, hogy az én Rajnai törpém beérte.

Idén mentem egy mezégazdasági boltba ősszel, 2 nő volt az eladó, egyik se kertész alkat. Kértem áttelelő borsót, mert féltem hogy ami itthon van, már nem csíraképes. Mondja az eladó hogy nincs. Erre a másik (több kereskedő vér folyik az ereiben) rávágja hogy de, van még egy zacskóval a raktárba, el lett rakatva, de nem jöttek érte. Bement, és kihozott egy zacskó Zsuzsit. Mondom ezt ugye nem gondolta komolyan. Azt mondja, pénteken jöb új áru, menjek be akkor. Pénteken bementem délután kettőkor. Borsó? Elvitték mindet.
Aztán elmentem egy másik boltba később. Kérdezem van-e áttelelő borsó. Aztmondta az eladó hogy régen volt, de már nem tartanak, mert az áttelelő borsó úgy tudna áttelelni, ha a nagy hidegekben hó alatt lenne, az meg nem nagyon van már, úgyhogy inkább nem tartanak. Na itt már gyanús volt a dolog, és arra a következtetésre jutottam, hogy nincs olyan hogy áttelelő borsó, amit ezen a néven árulnak, valószínű egy keverék vetőmag 3-4 viszonylag hidegtűrő fajtából, mint pl a Rajnai törpe.
Na így jutottam el oda, hogy inkább tél alá vetek, de az időjárásnak köszönhetően mégis áttelelő lett tél alá vetés helyett. Meglátjuk.

Ami viszont már most tapasztalat értékű, hogy nem igaz az amikor tavasszal várunk a veteményezéssel mert "nem melegedett még át a föld" mert ha ilyen időben kikelt, akkor március elején is ki fog. Sőt, lehet hogy még jobban, mert a kora tavaszi csapadékkal jobban beiszapolódik.
 


  2019.01.03. 09:16  Hozzászólás  Válasz gergerg (1676) hsz.-re     Olvasás  
  •   1679   


terra alapító
 
Szerintem ez már nem fagy el, majd szurkolok én is! Úgy rémlik, hagymát is duggattál, vele mi van?
 


  2019.01.01. 17:39  Hozzászólás  Válasz tgwh (1677) hsz.-re     Olvasás  
  •   1678   
Avatar

terra alapító
 
Nem tudom miért kék, szerintem másnapos volt a telefon. Igen, borsó.
 


  2019.01.01. 15:06  Hozzászólás  Válasz gergerg (1676) hsz.-re     Olvasás  
  •   1677   
Avatar

terra alapító
 
De miért ilyen kék? És mi kel, borsó?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2019.01.01. 11:55  Hozzászólás
  •   1676   
Avatar

terra alapító
 
Itt az új év, meg is hoztam nektek az első képeket a kertből.


IMG_20190101_114727.jpg
Kíváncsi vagyok megfagy-e
Megtekintve 13534 alkalommal.

IMG_20190101_114732.jpg
Kikelt a borsó
Megtekintve 13534 alkalommal.

 




ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég