Konyhakert Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.07.12. 14:23  Hozzászólás
  •   100   
Avatar

terra alapító
 
  

Én is ezt mondtam, sok a termés ezért törnek, egyfolytában ritkítunk pedig szilvát nem nagyon szokás. Ennek ellenére eső után törnek az ágak, mert a szilvák megszívják magukat.
Sajnos a 3 oldalról zárt kert egyik nagy hátránya, hogy nem jár eléggé a szél. Szeretik a gombafélék.
 


  2014.07.12. 14:04  Hozzászólás
  •   99   
Avatar

---
 
  


Szilvák az idén túl kötöttek, az ágak nem azért tönek, mert soka az eső, hanem azért mert sok rajta a termés.
A homok ezen a két napi eső csak mosolyog. Nagyon kellet, de remélem a gomba nem lep el mindent. A levéltetvekre előre gondoltam, így azok biztos nem szaporodnak el.
 


  2014.07.11. 21:19  Hozzászólás
  •   98   
Avatar

terra alapító
 
21 éve lakunk itt, de kertünk 1984 óta van - nem emlékszem ilyen évre, hogy ennyi eső esett volna egyhuzamban. Pedig volt meleg is, szárazság is. Már csak abban reménykedek, hogy nem lepnek el mindent a gombák. Eddig sikerült minden nagyobb eső után permetezni, de a kényesebb szőlők bizony elég rozogák mégis.
Még a sárgabarackjaim is megrepedtek. A szilvafa kész tragédia, már nem maradt ága lassan. Pedig a szilvát nemigen szokás ritkítani, mi megtettük, terítve van az alja leszedett terméssel, mégis ma már a hatodik nagy ág tört le róla. A másik, kisebb fa úgy megdőlt, hogy ma ki kellett pányvázni.
A zöldségeskert persze virul. Jó évet választottam arra, hogy újra ültessek káposztaféléket (a liszteskék ellenére).
 


  2014.07.09. 19:47  Hozzászólás
  •   97   
Avatar

terra alapító
 
  

Azt nem, de a fokhagymát igen. :-)
Na jó, télen megy a pirítós, de nagyon szeretem a fokhagyma krémlevest, és a spenótot is jó fokhagymásan szeretem. Sőt, van hogy sütünk olyan pizzát is, amin csak fokhagymás lisztes tejföl van. Mindig az fogy el először. De a fokhagymás oldalast sem vetjük meg, stb. Nem véletlenül van akkora hasam. :-)

Közben végeztünk a vöröshagyma pucolásával is, meg közben befutott 2m3 tüzifa, azt is bestócoltam, úgyhogy ma is ki telt a nap.
 




  2014.07.09. 17:47  Hozzászólás
  •   95   
Avatar

terra alapító
 
  

Ugye hogy nem is sok? Itt mindenki azt kérdezgeti hogy minek ennyi, pedig simán elfogy.
 






  2014.07.08. 15:54  Hozzászólás
  •   92   
Avatar

terra alapító
 
  


A vadhagymához s/nem értek. Az szelídet viszont holnap terveztem kiszedni, erre szakad az eső. De kiszedem ha addig élek is.
 


  2014.07.08. 12:53  Hozzászólás
  •   91   


terra alapító
 
Vadon termő hagymákról (vadhagymákról) szeretnék többet megtudni.
pl. ehető? mérgező?, meghatározáshoz irodalom, érdemes meghagyni netán szaporítani, ha összeakadunk velük? stb. stb.
Az utóbbi években több helyen is felbukkantak a kertben, de nem tudom, mit kezdjek velük.
 




  2014.07.07. 20:19  Hozzászólás
  •   89   
Avatar

terra alapító
 
  


Azt nem írtam, hogy azért kaotikus a csepegtetőrendszer, mert eredetileg 2003-ban készült. Még dolgoztam, nem jutott energiám a konyhakertre, nem volt csak 2 sor bab, 2 tő cukkini és a paradicsom üvegházban. A többi területen a férjem időnként lekaszálta a gazt. Aztán ahogy változott a növényzet, keletkeztek leágazások, újabb és újabb szakaszok, de a régiek is maradtak. Egyszer pár éve nagy része ki lett cserélve, mert eldugult illetve kilyukadt. Most csak egy kis rövid leágazást akarok hozzátoldani.
 


  2014.07.07. 18:49  Hozzászólás
  •   88   
Avatar

terra alapító
 
  

Van a konyhakertben valamennyi csepegtető, az üvegházban, a málnáson, az egykori eprek helyén, a meglévő és egykori fák körül, és ágaztattam le a paprikákhoz. Elég kaotikusan elég sok cső, némelyik már el van dugulva. Ahol amúgy is elmegy a cső, ott laknak a szerencsések (idén sárgarépa, az egyik sor bab, ide szoktam tenni a zellert is). Erre a csőre akarok rácsatlakozni egy 6 méteres darabbal, az körbeéri az uborkanégyzetemet - 4 karó négyzet alakban körbevéve uborkahálóval. Nem is kéne egészen körbemenni, mert az egyik oldal mellett elmegy a málnáshoz mentében.
Szivattyú táplálja, de arról semmit sem tudok, hogy mennyi víz jön rajta. Elég arra, hogy amikor megy a csepegtetés, akkor szoktam csővel locsoláshoz lopni a vizet:) Napi átlagban fél órát megy csak+ az a fél óra, amíg csővel szerencsétlenkedek a csepegtetés mellett.
 




  2014.07.07. 15:36  Hozzászólás
  •   86   
Avatar

terra alapító
 
  


P1050129.JPG
a későn vetett cukkinisor a szomszéd ház árnyékában

A babot nem fotóztam. Én zöldet szoktam vetni.
Beléptem a két sárgarépasor közé gyomlálni akartam, bokáig süppedt a lábam. Kíváncsi vagyok, hagynak-e répát a pockok. Pár napja zellerlevél szedés közben kezemben maradt egy "gumó": levélzet, és egy lapos valami gumó helyett, ami sok kis hajszálgyökerecskét engedett, de az összes alsó része és gyökere hiányzott.
Lesz csepegtetőm az uborka alatt. Mi a jobb: leágaztatni és a végét lezárni vagy visszacsatlakoztatni? (most jut eszembe, ahhoz 2 T idomot kellett volna hozatnom. )
 


  2014.07.07. 15:00  Hozzászólás
  •   85   
Avatar

terra alapító
 
  


Nálam a zöldbab (sárga) későn és árnyékba lett vetve, viszont izzadó csővel locsolom, és szépen növekszik. Virág még nincs. :)
 




  2014.07.07. 08:50  Hozzászólás
  •   83   


terra alapító
 
  


Megérik, kimosod a magot (eléggé ragaszkodik a kocsonyás közegéhez), tavasszal elveted a palánta nevelés idején és utána kipalántázod.
Kb. ennyit tudok róla, a nemesítők használják az új fajták előállításához.
Arra ügyelj, hogy a bogyó MÉRGEZŐ!
 


  2014.07.07. 08:47  Hozzászólás
  •   82   


terra alapító
 
Rhéman!

Majd "hagymázzunk" itt, gyakrabban járok erre.
Jelentkezem, ha érni kezd!
Azt hiszem, most nem kérek semmit cserébe.
 




  2014.07.06. 12:48  Hozzászólás
  •   80   
Avatar

terra alapító
 
  

Végre az én tökjeim is megemberelték magukat. Leszedtem az első tököt, ebből is töltött tök lesz. Sajnos sok kis termés már megint elbarnul. Valami baja van, pusztulnak a levelek, pedig maga a növény már több mint egy négyzetmétert elfoglalt. A gömbcukkinimnek is baja van. Nagy nehezen kinevelt egy kis termést, de szenved. Cukkinim viszont szépen lesz a májusban vetett sorról, az nagyon szépen néz ki. Lehet, hogy szereti, hogy már du kettőkor árnyékban van ott.
Az első vetésű zöldbabom letermett, de locsolom, még várok tőle egy hullámot. A második vetés virágzik, de termésnek nyoma sincs. A harmadik vetés viszont szépen érik - egy baja van, hogy nagyon kevés van rajta. Meg kell néznem milyen fajta hogy jövőre elkerüljem.
Uborkám végre van kint is (háromszor kellett vetnem azt is a csigák miatt). Rossz helyre ültettem, nehezen érem el a locsolócsővel, és a csepegtetés csak egy kis részét éri. Azt hiszem érdemes lenne venni még csövet és barkácsolni alá egy hurkot. Tegnap végigvonult alatta néhány pocok, még szerencse, hogy észrevettem, hogy fonnyadnak, gyorsan meglocsoltam, betapostam, remélem még időben voltam.
Sütőtökök nem fejlődnek nálam, kivéve egy spontán komposztdombon kelt példányt, amiről csak remélem, hogy sonkatök, eddig csak porzós virágot láttam rajta.
 


  2014.07.06. 07:03  Hozzászólás
  •   79   
Avatar

terra alapító
 
Egy hétig Siófokon voltunk. A Balaton olyan üres, mintha kiciánozták volna.

A kertben a növények meg kihasználták, hogy nem volt szigorú őrizet. A sütőtök vándorútra indult. Keresztül a kerti úton, meglátogatta a paradicsomokat. Kénytelen voltam rendre szoktatni. :)

Apropó, paradicsomok. Zöld bogyó van, rengeteg. Érni viszont nem akar. :(

A kobakosok megbolondultak. Egyetlen hét alatt, szinte a semmiből szépen produkálták magukat.

Itt vannak az első gömb cukkinik. Töltve fogják végezni.

20140706_051213465_iOS.jpg
Gömb cukkini


A patisszon is ráhajtott:
20140706_051239185_iOS.jpg
Patisszon


Idén van egy cifra ruhába öltöztetett patisszon is:
20140706_051130704_iOS.jpg
Ez is patisszon


A paprika is már mutatja magát. Egyáltalán egy dzsungel lett. :lol:
 




  2014.06.28. 18:35  Hozzászólás
  •   77   
Avatar

terra alapító
 
Ma végre nem dolgoztam, így volt egy kis időm a kertre. Hát mit is mondjak....Az uborka szép, ha a vetés idejét nézzük, csak sajnos nem május vége van. A bab tűrhető, a 3-4 héttel ezelőtti vetés nagyon szép, a 2-3 hete vetet borsó is kikelt, a krumpli is rendben van. Hagymát vennem kell, tarolt a hagymalégy. Van pár nagyobb fej, majd meglátjuk szedéskor. A fokhagyma szép volt, de már az sem bírja a szárazságot. Megnéztem, nem kicsik a fejek, de nem is nagyok. Szerencsére sok van. A kertszomszédoméknál valami bográcsos családi buli van, úgyhogy majd hajnalban meglocsolom. Hátha....
 




  2014.06.27. 14:08  Hozzászólás
  •   75   
Avatar

terra alapító
 
a tökök cukkinik, amik eddig egy darabot se teremtek.
k1050096.JPG
Bennük van minden reményem, májusban ültetett sor.


k1050089.JPG
Tök, mér a fél kertet elfoglalja, de termés semmi...

k1050088.JPG
Áprilisban kiültetett kerek cukkini lenne...
 




  2014.06.27. 11:39  Hozzászólás
  •   73   
Avatar

terra alapító
 
  

Nem tudom, én rendszeresen elrontom, túl sokáig hagyom bent, aztán szétesnek a fejek. Azt a pár elfekvőt nem akartam a pockoknak hagyni, meg már épp kifogytam a tvalyiból, kell a konyhában.
Nyavalyás pockok, az előbb voltam lent, két nagy paradicsomom fonnyad. Betapostam, meglocsoltam, kíváncsi vagyok mi lesz.
 


  2014.06.26. 18:55  Hozzászólás
  •   72   
Avatar

terra alapító
 
  

Nem, azt a vöröshagymánál szokták, a türelmetlenek. Július közepe-vége felé lehet szedni kifelé. Én nem szoktam megvárni hogy a szárával bármi is történjen, mert így könnyű fonni.
 


  2014.06.26. 18:44  Hozzászólás
  •   71   
Avatar

---
 
  


Ennek kell pl. a szárát a tövénél "letaposni", hogy a fejre dolgozzon (mint a káposzta :D)
Ha a szára sárgulni kezd, akkor még nőhet, vagy az a végét jelenti?
 




  2014.06.26. 17:53  Hozzászólás
  •   69   
Avatar

---
 
  


A fokhagyma említése kapcsán. Mit kell csinálni a fokhagymával, ha "rendes" fokhagymát szeretne az ember felszedni?
Meggig kell/lehet a földben?
 


  2014.06.26. 17:48  Hozzászólás
  •   68   
Avatar

terra alapító
 
Az idei év valahogy nem az enyém, nagyon rossz az időbeosztás, mindig akkor nem érek rá, amikor kéne.
 


  2014.06.26. 08:55  Hozzászólás
  •   67   
Avatar

terra alapító
 
Azért annyicska eső esett errefelé is, hogy egy napi locsolást ki lehetett hagyni. Nagy szó itt a keleti sivatagban. Én 3 nap alatt összesen 9 mm-t mértem nálunk. Arra elég volt, hogy a hordóim megteljenek - végre. Az egyik még nem kapott vizet amióta megvan, legalább fel lett avatva.
Bosszant, hogy eddig még egyetlen érett cukkinim se lett, babom is alig, épp a legmelegebb időszakban nem voltunk itthon, ami lett, az aprócska. A tök már lassan 1 m2 tövenként, de egy szál tök se termett. A karalábé gxönyörű, de azt nem szeretjük enni, csak levesbe főzöm. Uborka biztató, de még csak annyi volt, amit megettünk. Kovászolni a piacról vettem. Nyári káposztáim most kezdenek fejesedni, évek óta nem ültettem, most kíváncsi vagyok.
Felszedtem azt a pár fokhagymát, ami elfeküdt, a többi más fajta, még szép zöld. Van pár bulbillis is, azzal csak az a baj, hogy mire a kis hagymákat kineveli, szétesik a földben a fej. Azért is kelt ki ez, mert tavaly volt ilyen fajtám, és bent maradtak a gerezdek.
Felszedtem a "hagymatermést" is, mind a 7 fejecskét. Kidobott pénz volt a dughagyma, ezentúl is csak zöldhagymát fogok ültetni. A helyére tervezek egy kis magaságyást az epreknek, még kitalálom, mivel töltsük fel. Tavasszal lenne sok gally az aljába, arra a kiszedett termőréteg, komposzt, esetleg trágya, ha sikerül venni.
 


  2014.06.21. 13:43  Hozzászólás
  •   66   


terra alapító
 
  


Gyönyörű szép, és milyen tömör fejes :)
!!!
Nekem tavaly nem jött be a kelbimbó. Nem akart bimbókat hozni. Ráadásul a karalábé és a kelkáposzta tele volt liszteskével.
Lehet, hogy jövőre újra próbálkozom.
 
Lizy








  2014.06.17. 21:55  Hozzászólás
  •   62   
Avatar

---
 
  

Ok! Köszi a részletes leírást! Sok hasznos volt benne számomra. A legjobban a flakonos megoldás tetszik.
 


  2014.06.17. 20:21  Hozzászólás
  •   61   
Avatar

terra alapító
 
  


A ládában csak nagyon aprók lettek, de mint mondom, későn csináltam. Valahol a leírása is magvolt. Az a lényeg hogy a láda szélére szalmát tettem, az tartotta meg a földet. 3 láda volt egymáson. A tetején volt egy levágott aljú, lyukas kupakú flakon, abba öntöttem a vizet, és abból szivárgott végig.
 


  2014.06.17. 19:23  Hozzászólás
  •   60   
Avatar

---
 
  

Ó! Értem! Innen nagyon jól néz ki az a krumpli. Kár,hogy késő van már a krumplitermesztéshez. Na de majd jövőre! :P
 




  2014.06.17. 17:05  Hozzászólás
  •   58   
Avatar

terra alapító
 
  


Viccből mondtam! Megkeresem neked! Nagy eredményem nem volt vele, mert nekem is ilyenkor jutott eszembe.
 


  2014.06.17. 12:43  Hozzászólás
  •   57   
Avatar

terra alapító
 
Itthon vagyok, bár fórumozni nem érek rá, itthon vannak a legkisebb lányomék 3 unokával, most csak azért férek a géphez, mert nincsenek itthon.
Sikerült kifognunk az eddigi nyár egyetlen strandolós hetét. Ami a kertben nincs csepegtetőzve, bizony megszenvedte. A bab ért volna, de szinte lesült, a cékla szintén, sőt a feketeribizli is olyan, mintha valaki lángszórózta volna. A málna aprószemű, nagyrészt leért, az idén nem lesz málnalekvár.
A cukkinik csak kinlódnak. Az egyetlen biztató az a sor,ahová mérgemben végül az összes maradék cukkinimagot kiszórtam. Utolérte a többit. Termés semmi.
Szerencsére az utolsó pillanatban eszembe jutott, hogy kell a paprikák mellé egy sor csepegtetőcső, így azok most jobban néznek ki, mint indulás előtt. A paradicsomok jól vannak, egy részük kapott vizet, de a többi is bírta a kiképzést. Némelyik igen erősen elbokrosodott, és sürgősen le kéne szedni az alsó leveleket. Az üvegházban megérett az első néhány paradicsom. Valami rezessel kéne permetezni, az alsó leveleken gyanús foltokat látok. Az uborka az üvegházban érik, néhány túlkoros már túl is érett. Odakint épp, hogy életben van.
Azt azért nem gondoltam, hogy egy viszonylag gyommentes kert egy hét alatt képes így elkanászodni. Most tobzódnak a nyári füvek, én meg nem nagyon érek rá, hogy kihúzgáljam. De igyekszem sort keríteni rá, most is annak a levét iszom, hogy amíg dolgoztam, nem értem rá maghozás előtt gyomlálni.
 


  2014.06.17. 09:46  Hozzászólás
  •   56   
Avatar

---
 
  

Ok. Én most csak jövőre terveztem ezt és addigra majd kiválasztom a krumpli fajtákat is. Egyébként végig olvastam az eszkábás topicot de lehet, hogy valahogy ez a téma kimaradt mert csak egy nagyon kis részre emlékszem képek nélkül, de akkor valószínűleg figyelmetlen voltam bocsánat!
 


  2014.06.16. 21:33  Hozzászólás
  •   55   
Avatar

terra alapító
 
  


Azt írtad átolvastad az eredeti eszkába topikot! Úgy emlékszem én oda betettem pár éve a a képeimet az enyémről! :-)

Működhet. De szerintem idén már nagyon határeset. Ujkrumplinak....talán
 


  2014.06.16. 20:39  Hozzászólás
  •   53   
Avatar

---
 
Szeretném megkérdezni, hogy mi a véleményetek a dézsás vagy zsákos krumplitermesztésről? Szerintetek ez bejöhet:
http://hobbikert.hu/magazin/dezsaban-te ... umpli.html

Nekem ez nagyon jó lenne mert nincs túl nagy területem és minden helyet meg kell becsülnöm, viszont van sok zsákom meg dézsám.
 








ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég