Konyhakert Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.10.03. 19:34  Hozzászólás  Válasz erdeiboroka (195) hsz.-re     Olvasás  
  •   200   
Avatar

terra alapító
 
Istengyalulta tök cirkás, szép ovális formáju 1-2 kilós egyenletes termésekkel, és fut, mint a vesztés... Kezdő kertész koromban amikor még több helyem is volt ültettem párszor, de nem volt nagy keletje.
Ez a nagy zöld tök valami keverék, ilen öregen esetleg tökfőzeléknek való. Nekem is van egy magától kelt tököm, de annak a szülei közt ott van a sonkatök, bár azoknál jóval termetesebb, a nagyobbik termés van vagy 80 centi hosszú. HAmarosan kiderül, hogy milyen íze van, a szine rózsaszines kivülről. Fotót sajnos nem tudok prezentálni apparát híján.
 


  2014.10.03. 19:12  Hozzászólás  Válasz Vebber (196) hsz.-re     Olvasás  
  •   199   


---
 
Az én cukkinim vékonyabb fajta, nem ilyen duci, de jellegre ugyanilyen.
Holnap is az lesz, kirántva, meg ma este is cukkinipörköltnek (az pont olyan, mint a paprikáskrumpli, csak krumpli helyett cukkiniből)
A cukkiniben az a jó, hogy nagyon sokféleképpen lehet elkészíteni.
Ha ez a példány már több hetes, akkor nem valószínű, hogy zsenge. Akkor leginkább főzeléknek való. Ha a körmöd belevájod a szára felőli végén, úgy tudod megnézni, mennyire zsenge.
Én már jártam úgy a cukkinivel, hogy annyira túlérett, hogy alig lehetett megpucolni, annyira kemény volt a héja.
Ha mégis sütnivaló tök lenne, akkor sem hiszem, hogy rossz lenne főzeléknek, legfeljebb szokatlan.
Ha nem szereted főzeléknek, meg lehet próbálni kirántani megpucolva kimagozva. Tartármártással, nyami :-)
 


  2014.10.03. 19:08  Hozzászólás  Válasz Vebber (194) hsz.-re     Olvasás  
  •   198   
Avatar

terra alapító
 
Ennek aztán bármi lehet a fajtája, ki tudja ki volt az apja meg az anyja. A cukkini biztos benne van.
 




  2014.10.03. 18:50  Hozzászólás  Válasz erdeiboroka (195) hsz.-re     Olvasás  
  •   196   
Avatar

---
 
Cukkinire nem is számítottam, köszi.
Ha az minnél hamarabb le kellene szedni? A sütőtök kizárt szted?

Ilyen volt szeptember 6.-án:
tök2.jpg
 


  2014.10.03. 18:46  Hozzászólás  Válasz Vebber (194) hsz.-re     Olvasás  
  •   195   


---
 
Cukkininek néz ki. Ha az, akkor amikor már nem zsenge ugyanúgy kell felhasználni, mint a főzőtököt. (Töltött tök, tökfőzelék)
Még hasonlóan néz ki az istengyalulta tök, de olyat még nem láttam élőben.
 


  2014.10.03. 18:34  Hozzászólás
  •   194   
Avatar

---
 
Kérdezném, magától kelt tök a kertben, van is rajta néhány szép termés, az egyik kb. 3 hete nyálkás levet eresztett, néhány felületi sebből, hasonlót mint a barack szokott.
Miért történt (valami élettani hatás, bogár)?
Ilyen volt a hét végén. A sebek beszáradtak, a sérülések látszanak.


Másik kérdésem lenne, milyn tök lehet? Már az is segítene, hogy sütő vagy sem.
 


  2014.10.03. 18:26  Hozzászólás  Válasz Andrea555 (190) hsz.-re     Olvasás  
  •   193   


---
 
Ajánlom a "Vegyeskultúrák a kiskertben" könyvet. Ez az öngyógyító kiskert könyv egy alkalmazásának módját mutatja be. A német éghajlathoz van igazítva mint az alapkönyv: az endíviát helyezi előtérbe. Van még némi fogalmi zavar benne, de gondolatébresztő könyv rengeteg hasznos ötlettel.
Két magazin árát bőven megéri: http://www.antikkonyv.hu/konyv/ujkonyv/ ... ol_lepesre
 


  2014.10.03. 18:21  Hozzászólás  Válasz Andrea555 (190) hsz.-re     Olvasás  
  •   192   
Avatar

---
 
Az elmúlt egy évben prógálgattam. Nem rotációztam, és enyhe volt a tél is, így a talajban a lakókat nem háborgattam. Ennek -látható- ereménye lett a sok gaz egész évben.
Működik ez kicsi ágyásokban is, nem kell nagy terület. Az első videójában elmondta, hogy nála is kellett néhány év, mire beállt a módszer.
Kipróbáltam idén a mustárt is, de inkább lett gyomelnyomott, mint elnyomó. Homokban ez a mustár nem igazán működik. Mikor a fagyok megszűnnek, azt követően hamar beáll a meleg-száraz idő, locsolni kéne állandóan. Ősszel pedig mikor a talaj elég nedves önerőböl -október-, akkor pedig megint kevés a fagyokig és nem nő meg.
Ilyen volt a próba terület nyáron:
Igencsak foghíjas, és a gyomok is nagyobbak, mint a mustár.
[albkep2],[/albkep2]
 


  2014.10.03. 16:53  Hozzászólás  Válasz Andrea555 (190) hsz.-re     Olvasás  
  •   191   


---
 
Szia, szerintem mi hasonló cipőben járunk, mi is a kertvárosban lakunk és a vetemény az hobby és nem megélhetés.
Én is az öngyógyító kiskert könyvvel indultam el, nekem végül 6 darab 1 m széles 3-4 m hosszú ágyásom lett. Ez a szélesség vált be, mert így az utacskákról lehet gondozni a növényeket. Nem használok műtrágyát csak zsákos szarvasmarhatrágyát, ami ugyan drága, de beválik. Nagyon beváltak még a rezisztens vetőmagok, érdemes velük kísérletezni. A kertben lenyírt fűvel mulcsozzuk a veteményt. Mustármaggal még nem kísérleteztem.
 


  2014.10.03. 15:09  Hozzászólás  Válasz Vebber (189) hsz.-re     Olvasás  
  •   190   


---
 
Nos igen,gyakorlatban is szimpi.De ez nehezen kivitelezhető azért egy kertváros hátsó udvarán.Ehhez tanya kell nagy földterülettel,állatokkal.... Szerintem.
Én ennek ellenére elkezdtem felásni a kötött talajos kertemet. Ahogy haladok úgy szórom rá a mustármagot.Így ( ha kikel) ,nem marad azért teljesen csupasz télire. Sajnos 2X próbáltam tavasszal ,ásás nélkül nem megy .

Most még a helykihasználás,és praktikum szempontjából gondolkodom a jövő évi veteményezésen. Végülis ez volt a 3.évem.Eddig az öngyógyító kiskertes könyv alapján veteményeztem 50cm-es sortávokkal.Többé kevésbé jó is,de most gondolkodom az ágyások kialakításán. Szerintetek? Ki hogyan? :)
 


  2014.10.03. 13:41  Hozzászólás  Válasz Vebber (182) hsz.-re     Olvasás  
  •   189   
Avatar

---
 
Iván kertje 2.:
Itt már az idei évben gyakorlatban mutatja be a művelési módját.

[youtubekod]http://www.youtube.com/watch?v=uHcJO88tX5E&feature=player_embedded[/youtubekod]
 




  2014.10.02. 12:11  Hozzászólás  Válasz andras (183) hsz.-re     Olvasás  
  •   187   


---
 
Mi több, mint 10 éve mulcsozzuk a veteményt, eddig csak nyáron és vékonyan, de ez a video most elgondolkodtatott.
Nekünk városi kertünk van, nagy füves résszel, icipici veteménnyel.
A fűnyíró által összegyűjtött fűnyesedéket rakjuk (azonnal, frissen) a veteménybe, kb 5 cm vastagon. Nagyon beválik.
Hasonló módon a bokrok (málna, ribizli) alját is mulcsozzuk, amikor jut rá fű. Az a tapasztalat, hogy kb tízszer akkora terület fű kell, mint amit mulcsozni akarsz.
Elméletileg nem tudom a mulcs előnyeit megmagyarázni, a gyakorlatban sok praktikus oka van: sokkal kevesebb gaz nő, mert a fűből egy szénaszínű vastag szőnyeg lesz, amin nehezen nőnek át a gazok (az átnőtt gazokat kézzel kihúzzuk, sosem kapálunk), a eső viszont átszivárog rajta és nehezebben párolog el, ezenkívül tiszta (szobai papucsban lehet zöldséget szedni) és nem utolsósorban szép (pihenőkertnél ez sem mindegy.) Az sem gond, mi legyen a lenyírt fűvel :)
 


  2014.10.02. 08:00  Hozzászólás  Válasz gergerg (178) hsz.-re     Olvasás  
  •   186   
Avatar

terra alapító
 
Ha termett volna kukorica csövet (kellett volna neki..) akkor, finom főtt csemege kukorica lenne.
Hatalmas, hófehér kukoricaszemek alkalmassá teszik horgászatra is. Olyan, mint a filléres kuorica, csak ez nem sárga, hanem fehér.
https://www.google.hu/search?q=cuzco+co ... B336%3B448
Kép Kép Kép
 
"Megmaradtam embernek, szigetnek, csodálkozónak, reménykedőnek, győzelemre törőnek, gondolkodónak...folyton-keresőnek, "terepfelverőnek", lázadónak, életmentőnek, értelmezőnek, lassan bölcsülőnek, igazságkeresőnek, nevetőnek." L.Z.






  2014.09.28. 20:56  Hozzászólás  Válasz Vebber (182) hsz.-re     Olvasás  
  •   183   
Avatar

---
 
Köszönöm a videót, jó kis anyag, figyelemre méltó.

Mondjuk egy kicsit megijesztett a kigyós jelenet (főleg a gyermekek miatt), mert pocok biztos kerül és a környéken sok a vízisikló. Kertemben még nem volt szerencsém hozzá, de a patak mellett ami tőlem kb 60 m-re van nem egy embert mart meg. Tudom, hogy nem mérgező, de kellemetlen.
Ennek ellenére meg próbálok valami hasonló talajtakarást, remélem bejön nálam is, annál is inkább, hogy keveset tudunk ott lenni a háznál, és ha jól értettem, levesz a munkatömegből.

Ha tudsz/tudtok még valami hasonlót szívesen megnézném.
 


  2014.09.28. 12:15  Hozzászólás
  •   182   
Avatar

---
 
" Iván kertje " videó:
[youtubekod]http://www.youtube.com/watch?v=sm0dFKgyq9w&feature=player_detailpage[/youtubekod]
 






  2014.09.25. 19:14  Hozzászólás  Válasz gergerg (178) hsz.-re     Olvasás  
  •   179   
Avatar

terra alapító
 
Labirintus lesz belőle :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2014.09.25. 18:25  Hozzászólás  Válasz gergerg (176) hsz.-re     Olvasás  
  •   177   
Avatar

terra alapító
 
Nem is vagyok ismerős ott. :) 17 éve itt esz a fene, de még sosem voltam ott a ZKI telepen.
Tavasszal már nagyon neki akartam indulni egy kis komposztért, mert a sok-sok mag ott rohadt-érett komposzttá és a népek onnan hordják a palánta alá valót.
Na, majd tavasszal, mert idén igen gyengén muzsikált minden a kertben. Sovánka a főd..
Ezért sem nőtt akkorára a "tengeri"-m, mint apámnál.
 
"Megmaradtam embernek, szigetnek, csodálkozónak, reménykedőnek, győzelemre törőnek, gondolkodónak...folyton-keresőnek, "terepfelverőnek", lázadónak, életmentőnek, értelmezőnek, lassan bölcsülőnek, igazságkeresőnek, nevetőnek." L.Z.






  2014.09.24. 20:34  Hozzászólás  Válasz Scorpy (173) hsz.-re     Olvasás  
  •   174   
Avatar

terra alapító
 
Hát ez még bambusznak is elmegy :D
Ki kéne próbálni, hátha jobb, mint az energiafűz :o
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.09.24. 20:28  Hozzászólás  Válasz gergerg (172) hsz.-re     Olvasás  
  •   173   
Avatar

terra alapító
 
Ez egy ilyen nagy fajta, de cső idén nem volt rajta sem itt, a jó és rossz palócok földén, sem a kurucok fészkében Szatmár-Beregben.

http://www.delange.org/Cuzco_Maize_Gian ... e_Corn.htm

Kép
 
"Megmaradtam embernek, szigetnek, csodálkozónak, reménykedőnek, győzelemre törőnek, gondolkodónak...folyton-keresőnek, "terepfelverőnek", lázadónak, életmentőnek, értelmezőnek, lassan bölcsülőnek, igazságkeresőnek, nevetőnek." L.Z.




  2014.09.24. 20:09  Hozzászólás
  •   171   
Avatar

terra alapító
 
Édesapám esete a 4.80 cm-es kukoricával.

 
"Megmaradtam embernek, szigetnek, csodálkozónak, reménykedőnek, győzelemre törőnek, gondolkodónak...folyton-keresőnek, "terepfelverőnek", lázadónak, életmentőnek, értelmezőnek, lassan bölcsülőnek, igazságkeresőnek, nevetőnek." L.Z.




  2014.09.15. 11:29  Hozzászólás
  •   169   
Avatar

terra alapító
 
Tegnap szüreteltem. Egy vödör paradicsom, padlizsán és paprika mellett már találtam batátát is. A késői vetésű bab szépen terem, és gyönyörű az ősz karfiol is. A brokkoli nem tudja abbahagyni, május óta folyamatosan terem.... Jó lett ez az év nagyon a konyhakertben nekem...
 




  2014.09.05. 17:35  Hozzászólás
  •   167   
Avatar

terra alapító
 
Akik a hűvös-esős NYugat-Magyarországon laknak el se tudják képzelni, hogy itt majdnem 30 fok van (de a nap nem süt), éjjel se hűl le, és olyan szárazság van, hogy nem tudom az áttelelő spenót helyét felásni. Szépen előszedtem a magokat, kinéztem a helyét, de reménytelen.
Tegnap locsoltam a maradék paradicsomokat, hátha nem lesz korai fagy és még teremnek egy ideig. Úgy tűnik, hogy a San Marzano és a Schott nem érzékeny a vészre. De a koktélok, a paprika alakú, az ACE mind odavan. Az ökörszivek közül van amelyik még nem beteg, de amelyiket nem járja a szél az beteg. Aztán van olyan, ami nem a vész miatt, hanem csak úgy halódik, ilyen a Lugas F1, a Roma, és néhány kerek fajta.
Kelt össze-vissza néhány paradicsomom, ezeket korábban szétpalántáztam, nagyon szépen fejlődtek, a fajtájuk vegyesen koktél, SM, Szív, és egy kerek finom. No, ezek közül sokat elkapott a vész, pedig most állnak érés előtt, a szívparadicsomon almányi zöld termések vannak, de pl a koktélon nincs egy zöld se, mind elbarnult.
 


  2014.08.31. 15:02  Hozzászólás  Válasz Vebber (160) hsz.-re     Olvasás  
  •   166   
Avatar

terra alapító
 
Most hideg van, de a nyári kánikulában sem termett az uborkám. Még annyit se, mint most. Jól körülnéztem, és péntek este sikerült összekaparni egy nagycsaládi találkozóhoz való taboulé salátához az uborkát - hála a szépen zöldellő Jokernek.
 


  2014.08.30. 20:32  Hozzászólás  Válasz gergerg (163) hsz.-re     Olvasás  
  •   165   


terra alapító
 
Zakuszkát csinálok belőle :)

Ma mi is dédipapóéknál krumpliásósat játszottunk.

Ott még nagyon él az egymás segítése. Mire leértünk hozzákezdtek, és egyre több szomszéd jött segíteni, így délre kész is lettünk. :D
Külön válogatva a jövő évi vetőburgonyát, a disznóknak valót, és persze amit megeszünk :)

Mostanra ki is purcantam, mert tegnap megjött 3 erdei köbméter fa, amit le kellett dobálni a kazánházba, és el kellett rendezni, hogy beférjen.

De legalább nem fagyunk meg télen.
 
Lizy


  2014.08.30. 17:49  Hozzászólás  Válasz kisveréb (159) hsz.-re     Olvasás  
  •   164   
Avatar

terra alapító
 
Én idén 2 db ubit szüreteltem. Ahogy ma nézegettem, lehet hogy lesz egy harmadik is! A paprika viszont egész jól sikerült, úgyhogy vettem 10kg káposztát, amit ma le is gyalultam, holnap a család azon tagjai akik nem ásnak krumplit (vagyis rajtam kívül mindenki) káposztával töltött paprikákat fog gyártani. Bolhásat apának, meg bolha nélkülit a többieknek.
 


  2014.08.30. 17:48  Hozzászólás  Válasz lizy72 (161) hsz.-re     Olvasás  
  •   163   
Avatar

terra alapító
 
Szépek! Csinálhatod a maszuszkát vagy mit. :-)

Ma krumpliásást rendeztem. 7 sorból 4-et sikerült kiásnom. Fogalmam sincs valamikor milyen emberek éltek, hogy hektárokat ástak. Úgy el fáradtam mint a kutya. Mintha jól megvertek volna. 3 sort meghagytam holnapra. Most 7 zsáknál tartok, kb. 220kg. Remélem a maradék 3 sorral meg lesz a 3,5 mázsa, akkor elégedett leszek. Nem emlékszik valaki milyen fajtákat vetettem? :-)
 


  2014.08.30. 08:06  Hozzászólás  Válasz lizy72 (161) hsz.-re     Olvasás  
  •   162   


---
 
padlizsán.jpg
Jól néznek ki azok a fehérek! Nekem a lila mellett most csíkos van.Annak is tetszik a színe nagyon :)
 




  2014.08.29. 21:13  Hozzászólás  Válasz kisveréb (159) hsz.-re     Olvasás  
  •   160   
Avatar

---
 
Az nem lehet, hogy nem (csak) a helyet nem szereti, hanem hideg van rá: Reggelenete 10 fok sincs, vagy alig több.
Nem akarok vészmadár lenni, de csodálkoznék, ha idén is szeptemberbe nem lenne fagy.
 


  2014.08.29. 20:59  Hozzászólás  Válasz Vebber (158) hsz.-re     Olvasás  
  •   159   
Avatar

terra alapító
 
Tavaly nem is volt gond, termettek rendesen, még mindig van tavalyi csemegeuborka. De gondoltam ha már két éve van ugyanazon helyen, idén változtatok... nem jött be, nem szeretik a helyet. Bár sokak szerint már az is eredmény, hogy még élnek. A Joker mintha most kezdene teremni. Tegye, de egy tavalyihoz hasonló korai fagy nem lenne jó.
 


  2014.08.29. 17:38  Hozzászólás  Válasz kisveréb (152) hsz.-re     Olvasás  
  •   158   
Avatar

---
 
Nekem ugyanezzel a két fajtával jó tapasztalataim vannak. Nagyon elégedett vagyok velük.
Egy dolgot nem tudok, kettejük közül valamelyik elég szúrós, melyik az?

Mikor ültettem, háló egyik oldalára ment az egyik, másikra a másik fajta, csak hát a háló nem betonfal, átmentek szomszédolni.
 


  2014.08.29. 14:29  Hozzászólás  Válasz tp329 (154) hsz.-re     Olvasás  
  •   157   


---
 
Csak tavaly igen.Az idén nem is próbálkoztam vele.Most savanyítani való bébi kukoricát vetettem.Sajnos ezt a kukorica elfelejtette,és jó nagyra megnőtt :) No meg a szüret is elmaradt,amikor kellet volna,így lehet lesz jövőre bőven vetőmagom ? !
 


  2014.08.29. 09:05  Hozzászólás  Válasz Laci vagyok (155) hsz.-re     Olvasás  
  •   156   


terra alapító
 
Milyen kerted van neked? :o Ilyen állatsereglet!
Mindegyik ilyen hitványnak mutatkozik? Mondjuk, ha nem tudott megtermékenyülni a haja elvesztése miatt, akkor érthető.
Gondolom a selyem=a hajjal (bajusz) ?!
 


  2014.08.29. 08:51  Hozzászólás  Válasz tp329 (154) hsz.-re     Olvasás  
  •   155   


---
 
A tieddel is gondban vagyok! Valami(k) leették róla a selymet. Találtam rajtuk meztelen csigát, házas csigát, zöld vándorpoloskát és zöld szöcskét (vagy az a sáska?).
Ahogy tapogatom, legfeljebb néhány szem van csak a csöveken.
 


  2014.08.28. 21:50  Hozzászólás  Válasz Andrea555 (153) hsz.-re     Olvasás  
  •   154   


terra alapító
 
Csak tavaly? Én az idén is megismételtem ezt a mutatványt. Sajnos nem kapják meg azt a hő összeget, amit igényelnek ezek a fajták, nehéz őket honosítani.
 


  2014.08.28. 21:08  Hozzászólás  Válasz Scorpy (150) hsz.-re     Olvasás  
  •   153   


---
 
Én tavaly Luni mexikói kukoricájával jártam így. Aki meglátta ,mindenki odavolt,hogy atya ég,mekkora kukorica.Így a csodálkozástól már nem látták,hogy cső nincs rajta :)
 


  2014.08.24. 20:50  Hozzászólás
  •   152   
Avatar

terra alapító
 
Uborka ügyben kicsit bizonytalan vagyok. Érdemes-e nekem ezzel vacakolni az aprócska kertemben, amikor még annyit sem termett, mint a mag ára. És akkor még nem számoltam, hogy háromszor vetettem, mert a palántákat leették a csigák és az első utánvetést is. Mohikán és perez magokat kétszer vettem. Hibrid, nem olcsó. Ilyet még nem tapasztaltam: élnek a növények, de termés max tövenként hetente 1 db. Kovászoshoz is többször kellett vennem piacon uborkát, berakni talán ha 3 üveggel sikerült. Néha ettünk uborkasalátát. Nyaralás után amikor túlnőttek az uborkák csináltam egy caciki ízesítésű salátát nagy adagban. Ennyi termett.
 


  2014.08.24. 16:16  Hozzászólás
  •   151   
Avatar

terra alapító
 
A korillo (magyarul: lugaspaprika) (semmi köze a paprikához) saját termésében kicsírázott.
Van három tő. Rajtuk millió termés. Valami jó recepice kéne...

Kép
 
"Megmaradtam embernek, szigetnek, csodálkozónak, reménykedőnek, győzelemre törőnek, gondolkodónak...folyton-keresőnek, "terepfelverőnek", lázadónak, életmentőnek, értelmezőnek, lassan bölcsülőnek, igazságkeresőnek, nevetőnek." L.Z.


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 11 vendég